خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)


صفحه  صفحه 37 از 57:  « پیشین  1  ...  36  37  38  ...  56  57  پسین »
leaderlover #361 | Posted: 21 Jul 2011 07:28
کاربر
 
ترک سیگار باعث شادی می شود

به نظر می رسد که ترک سیگار روزگار تیره و تار را از بین برده و باعث افزایش شادی می شود.

محققان دانشگاه براون در مجله نیکوتین و تنباکو نوشتند: ترک سیگار تاثیر خوبی بر روی سلامت جسمی دارد اما اینکه آیا ترک سیگار باعث شادتر شدن یا افسردگی می شود را بررسی کردند با پرسش از افراد سیگاری آنها گفتند که سیگار باعث تسکین اضطراب و افسردگی آنها می شود.

کریستوفر کاهلر نوشته: بسیاری افراد تصور می کنند که دود سیگار خاصیت ضد افسردگی دارد و اگر آنرا ترک کنند ممکن است قسمتی از افسردگی آنها آشکار شود اما در واقع اگر این مساله وجود داشته تنها برای مدت زمان کوتاهی جواب داده و پس از آن علائم افسردگی مشهود شده است.

کاهلر می گوید: افراد سیگاری که در فکر ترک سیگار هستند هم از لحاظ جسمی و هم از لحلظ روحی باید تشویق به ترک سیگار شوند.

او افزود که ترک سیگار برای افراد سیگاری به یک کابوس درزندگیشان تبدیل شده است.

تحقیقات بر روی تعداد زیادی از زنان و مردان نشان داده که افراد بعد از ترک سیگار احساس افسردگی کمتری دارند و می توانند شادتر به زندگی خو د ادامه دهند.

===================

درمان ام اس امکان پذیر می شود

متخصصان آمریکایی اعلام کردند که به زودی درمان موفق بیماری ام اس (فلج اعصاب) و بهبود عوارض این بیمای به بدن، محقق خواهد شد.

متخصصان دانشگاه کلورادو در این باره خاطرنشان کردند: در آینده می توان با استفاده از دارویی که در ابتدا برای درمان دردهای مزمن تولید شده است، برای معالجه ام اس و بهبود علائم آن استفاده کرد.

پروفسو لیندا واتکینز ـ استاد دانشگاه کلورادو ـ در دپارتمان روانشناسی و علوم اعصاب دریافته است که یک تزریق از ترکیبی موسوم به ATL۳۱۳ می تواند پیشرفت بیماری ام اس را پس از چند هفته در موش های فلج متوقف سازد.

به گزارش روزنامه اکسپرس، ترکیب ATL۳۱۳ یک داروی ضد التهابی است که پیش تر برای درمان دردهای مزمن تولید شده بود.

نتایج این بررسی در نشست سالانه انجمن علوم اعصاب که هفته جاری در سان دی گو برگزار شد، ارائه شده است.

ام اس یک بیماری التهابی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غلاف محافظتی میلین روی رشته های اعصاب در مغز و نخاع حمله می کند. هر چه بیماری پیشرفت کند، میلین بیشتر آسیب می بیند و در نتیجه فرد به مشکلات عصبی دائمی مبتلا می شود.
isna
hi dr!
      
leaderlover #362 | Posted: 21 Jul 2011 07:29
کاربر
 
استفاده از ژل های حجم دهنده، باعث عفونت می شود

یک جراح زیبایی با بیان این که بیشترین عوارض ژل های حجم دهنده مربوط به انواع مصنوعی آن است، توصیه کرد: در تزریق ژل هایی که حجم دهنده بافت صورت هستند از ژل های طبیعی استفاده کنید.

دکتر محمدحسین مصباحی در گفت وگو با ایسنا گفت: ژل های حجم دهنده بافت صورت که اغلب برای حجیم کردن لب، گونه و پر کردن فرورفتگی های صورت به کار می رود، ممکن است عوارض خطرناکی داشته باشند که عمده این عوارض مربوط به ژل های مصنوعی منسوب به ژل پاژ است که از ژل های قدیمی محسوب می شود.

وی افزود: این ژل ها می توانند به مرور زمان عوارضی چون عفونت شدید، از بین رفتن پوست صورت و افتادگی پوست ایجاد کنند.

این در حالی است که ژل های مناسب، ژل هایی هستند که از مواد طبیعی ساخته شده و پس از تزریق با بافت یکی شده جابه جا نمی شوند و احتمال عفونت آنها کم است.

مصباحی تصریح کرد: ژل های طبیعی عموما اثر موقتی داشته و بسته به شرایط بدن بین ۶ تا ۹ ماه ماندگاری دارند و پس از آن از بین می رود ضمن این که بدن نیز به این مواد عادت نکرده و پوست بدن دچار افتادگی نمی شود.

این متخصص گوش و حلق و بینی در خصوص ژل هایی که بتازگی وارد بازار شده است، گفت: استفاده از این ژل ها که بین ۱۰ تا ۱۵ سال هم ماندگاری دارند توصیه نمی شود چرا که هیچ عوارض آن مشخص نیست و مورد تایید استاندارد قرار نگرفته اند.

وی افزود: بهتر است، تزریق ژل های طبیعی نیز توسط پزشک متخصص صورت گیرد.
isna
hi dr!
      
leaderlover #363 | Posted: 21 Jul 2011 07:34
کاربر
 
از بین بردن سرطان مقعد با پرتودرمانی

محققان هلندی به این نتیجه رسیدند که استفاده از پرتودرمانی کوتاه مدت ۵ روزه به همراه عمل جراحی خطر برگشت سرطان مقعد را تا بیش از نصف کاهش می دهد.

به نقل از WebMD ، محققان بیش از ۱۸۰۰ فرد مبتلا به سرطان مقعد پیشرفته را که بیماری آن ها به ناحیه لگن گسترش کرده بود، مورد بررسی قرار دادند.

پس از حدود ۱۲ سال که از درمان گذشت، ۱/۵ درصد از افرادی که از عمل جراحی و پرتودرمانی به طور همزمان استفاده کرده بودند و ۱/۱۱ درصد از افرادی که تنها از عمل برداشتن تومور بهره برده بودند، دچار عود موضعی بیماری شده بودند.

عود موضعی بیماری وضعیت بغرنجی بوده و درمان آن دشوار است و زندگی بیمار را تحت تأثیر قرار می دهد.

محققان مرکز پزشکی دانشگاه Leiden، نترلند، دریافتند که بیمارانی که در مرحله پیشرفته بیماری قرار دارند بیشتر از این روش درمانی سود می برند.

استفاده از پرتودرمانی علاوه بر عمل جراحی در افراد، خطر عود موضعی را به ۹/۸ درصد و در افرادی که فقط از جراحی بهره می برند، به ۲/۱۹ درصد کاهش می دهد.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده کوتاه مدت از پرتودرمانی به مدت کم تر از یک هفته و انجام عمل جراحی یک هفته پس از آن می تواند سرطان مقعد را درمان کرده و حتی میزان مرگ و میر بیماران را تا نصف کاهش دهد.

در موارد پیشرفته سرطان مقعد باید در طول ۶ هفته، همزمان با شیمی درمانی، ۲۵ تا ۲۸ بار پرتودرمانی روی بیماران صورت گیرد.

پزشکان معمولاً پیش از عمل ۶ تا ۸ هفته منتظر می مانند. این مدت انتظار باعث کوچک شدن تومورها شده و بافت های کم تری از اطراف تومورها را باید در عمل جراحی خارج کرد.


iscanews
hi dr!
      
leaderlover #364 | Posted: 21 Jul 2011 07:36
کاربر
 
ورزش و رژیم غذایی راه عدم ابتلا به سرطان ریه

تحقیقات نشان می دهد که مصرف فرآورده های لبنی و انواع سبزیجات و نیز انجام حرکات ورزشی در زنان سیگاری خطر سرطان ریه را کاهش می دهد.

به نقل از WebMD ، طبق بررسی های صورت گرفته از سوی محققان بیمارستان Bulovka، واقع در چکوسلواکی، مصرف فرآورده های لبنی، سبزیجات، سیب، مصرف شیر، و ورزش کردن می تواند به عنوان سدی، زنان سیگاری را در برابر ابتلا به سرطان ریه محافظت نماید. و نیز آن ها در بررسی ها متوجه شدند که چای سیاه در افراد غیر سیگاری اثر محافظتی دارد.

محققان مطالعات خود را روی ۵۳۳ زن مبتلا به سرطان ریه انجام داده و آن ها را با ۱۹۷۱ زن سیگاری که دچار سرطان ریه نبودند، مقایسه کردند و تأثیر رژیم غذایی و ورزش کردن را در کاهش خطر بروز سرطان ریه در این زنان بررسی نمودند.

مطالعات نشان داد اگر چه مواد غذایی ذکر شده اثر محافظتی بسیار قوی روی زنان سیگاری دارد، ولی روی زنان غیر سیگاری تأثیری نخواهد داشت.

این در حالی است که چای سیاه روی افراد غیر سیگاری اثر داشته و در افراد سیگاری بی تأثیر است.

سیگار کشیدن از جمله اصلی ترین دلایل بروز سرطان ریه و سایر انواع سرطان به شمار می رود.

گام بعدی تحقیقات بررسی اثرات مختلف چای سیاه، فرآورده های لبنی و ورزش کردن روی بروز سرطان ریه در زنان سیگاری و غیر سیگاری خواهد بود.
hi dr!
      
leaderlover #365 | Posted: 21 Jul 2011 07:40 | Edited By: leaderlover
کاربر
 
در مغز چه می‌گذرد؟

آیا تصویر روشنی از مغز و عملکرد آن حین فکر کردن در ذهن تان دارید؟ کتاب تازه کارل اسکونافر به نام تصاویری از مغز، به خوبی نشان می دهد دانشمندان چگونه مغز و عملکرد آنرا طی سال ها به تصویر کشیده اند.

آیا تصویر روشنی از مغز و عملکرد آن حین فکر کردن یا به خاطر آوردن، در ذهن تان دارید؟

پاسخ شما مثبت باشد یا منفی، بد نیست به کتاب تازه کارل اسکونافر به نام «تصاویری از مغز»، سری بزنیم تا ببینیم دانشمندان چگونه ارتباطات در مغز و عملکرد آنرا طی سال ها به تصویر کشیده اند.

پیاز بویایی

اولین بار در سال ۱۸۷۵ فیزیولوژیست شهیر ایتالیایی کامیلو گلژی، روشی را برای تشریح و بررسی کامل سلول های عصبی ابداع کرد.

او در این تکنیک، دی کرومات پتاسیم و نیترات نقره را به بافت عصبی اضافه کرد تا نورون ها به صورت بلورهای کوچکی از کرومات نقره درون سلول ها دیده شوند.

این تکنیک که بعدها «روش گلژی» نام گرفت، تاکنون در سطح وسیعی برای تهیه نقشه عملکرد سلول های عصبی گوناگون به کار گرفته شده است.

این تصویر که توسط گلژی از پیاز بویایی یک سگ با استفاده از همین تکنیک تهیه شده، واکنش های عصبی را در این منطقه از مغز نشان می دهد. گلژی را می توان آغازگر علم عصب شناسی مدرن نامید.

ژن JAM-B

روش گلژی تنها به عصب شناسان اجازه تهیه نقشه و بررسی سلول های عصبی مرده را می داد.

مشاهده و بررسی سلول های عصبی زنده، ارتباطات لحظه ای و اتصالات آنها تا بیش از یک قرن بعد که داگلاس پراشر موفق به کشف توالی ژن تولید کننده پروتئین های فلورسنت در نوعی عروس دریایی و تکثیر این ماده شد، ناشناخته ماند.

این پروتئین ها که در دهه ۱۹۹۰ کشف شدند، در اثر پرتوهای آبی، رنگ سبز شفافی خواهد یافت.

زمانی که این پروتئین ها به پروتئین های دیگر در بافت های زنده متصل شوند، با درخشش نشان می دهند کدام ژن ها در کدام نقطه از سلول فعال هستند.

در این سلول های شبکیه، تنها نورون های دارای ژن JAM-B از خاصیت فلوئورسانس برخوردار هستند و به همین دلیل فضای میانی آنها تاریک است.

این سلول ها توسط رشته های بسیار باریکی به یکدیگر متصل شده اند که دندریت نام دارند و و وظیفه آنها هدایت و انتقال پالس های الکتریکی به نورون ها است.

تمامی این سلول ها و دندریت ها در یک لحظه روشن شده اند و مسیر یکسانی را در تمامی دندریت ها نشان می دهند. این سلول های عصبی شبکیه تنها به حرکات رو به بالا واکنش نشان می دهند.

ایمونوهیستوشیمی

در این تصویر رشته های زرد درخشانی از آکسون ها را مشاهده می کنید که توسط تکنیک های ایمونوهیستوشیمی قابل رؤیت شده اند. این رشته های عصبی بلند وظیفه ارسال پیام های الکتروشیمیایی از یاخته را به دیگر سلول های عصبی به عهده دارند.

در تکنیک های ایمونوهیستوشیمی که برای ردیابی و شناسایی مقصد این پیام های عصبی مورد استفاده قرار می گیرند از پادتن های برچسب گذاری شده با رنگ یا نشاندارشده توسط پروتئین های فلوئورسانس استفاده می شود. این مولکول ها هنگام اتصال به مولکول های اختصاصی-پادگن ها- در مقصد نهایی شروع به درخشش یا تغییر رنگ خواهند کرد.

یک سلول عصبی

این تصویر از یک سلول عصبی توسط میکروسکوپ الکترونی پویشی گرفته شده است. در واقع جریان حرکت الکترون ها توسط یک حسگر ردیابی شده و در نهایت تصویر کلی این سلول عصبی تهیه شده است.

منطقه میانی و برجسته تصویر، بخش مرکزی یاخته عصبی است که هسته و در نتیجه اغلب اطلاعات ژنتیکی سلول در آن جای دارد. رشته های منشعب شده از سلول، دندریت ها هستند که وظیفه دریافت پالس های الکتریکی و رساندن آنها را به سلول های عصبی به عهده دارند.

هیپوکامپ

این مقطع عرضی که از هیپوکامپ موش تهیه شده، پیچیدگی ساختار درونی این بخش از مغز را به خوبی نشان می دهد. این نام به دلیل شکل ظاهری این بخش، از واژه لاتین hippocampus به معنی اسب دریایی اقتباس شده است.

سلول های عصبی این بخش را می توانید به شکل نقاط دایره ای شکل کوچک با رنگ های گوناگون تماشا کنید. بخش بالایی تصویر نئوکورتکس یا قشر تازه مخ را نشان می دهد.

حجم وسیعی از اطلاعات حسی از طریق قشر مخ به این منطقه وارد می شوند.

نئوکورتکس

این نمای نزدیک از قشر تازه مخ در موش، بخشی از مغز را نشان می دهد که وظایف حساسی را به عهده دارد.

از جمله این اعمال شناختی می توان به هشیاری و درک فضائی که باعث تشخیص لایه های متعدد افقی در این تصویر می شود، اشاره کرد. طرح های روشن و تاریک پس زمینه نیز لایه های متعددی از سلول های عصبی را نشان می دهند.

اطلاعات حسی ابتدا به سلول های تشکیل دهنده نوار تاریک در بخش بالای تصویر می رسند و سپس توسط سلول های عصبی به دیگر بخش های مخ ارسال خواهند شد.
محبوبه عمیدی


khabaronline
hi dr!
      
leaderlover #366 | Posted: 21 Jul 2011 07:42
کاربر
 
نبرد دائمی هورمون های کورتیزول و تستسترون در بدن

تحقیقات روان شناسی جدید که توسط دانشگاه تگزاس انجام گرفته نشان می دهد، میزان بالای هورمون های استرس (کورتیزول) نقش مهمی در جلوگیری از تاثیر هورمون های تستسترون بر بدن دارد.

این مطالعات که در دانشگاه تگزاس و به رهبری رابرت ژوزف پروفسور روان شناس انجام گرفته برای اولین بار نشان می دهد که ۲ هورمون تستسترون و کورتیزول به طور مشترک و پیوسته بر نفوذ یکدیگر تاثیر گذاشته و حدود آن را تنظیم می کنند. کورتیزول هورمونی است که در واکنش بدن به تهدیدها و خطرات ترشح می شود.

هنگامی که ترشح این هورمون افزایش یابد بدن به جای واکنش به تستسترون و تاثیراتی که بر رفتار ما دارد در جهت فرار از خطر یا تهدید بسیج می شود.

شواهد جدید ناشی از این تحقیقات روانکاوانه نشان می دهد به منظور تنظیم و تعادل رفتارهای رقابتی و سلطه جویانه محورهای هورمونی خلاف یکدیگر عمل می کنند.

محورهای هورمونی شبکه های بازخوردی پیچیده ای میان هورمون ها و نواحی از مغز هستند که سطح تستسترون و کورتیزول را کنترل و تنظیم می کنند.

جلوگیری از تاثیر رفتارهای هورمون های تستسترون باعث ایجاد یک انطباق احساسی سودمند می شود؛ چرا که نمودار شدن رفتارهایی مانند رقابت طلبی، پرخاشگری و… که در نتیجه تاثیر تستسترون برماست در شرایط حیاتی قریب الوقوع می تواند کشنده باشد.

احساس محققان بر این است که محورهای هورمونی حالتی مخالفت آمیز (هم ستیزانه) دارند.

در بخشی از این میزان هورمون ها در نمونه بزاق دهان ۵۷ شرکت کننده اندازه گیری شد.

به افراد فرصتی برای رقابت نفر به نفر (تک به تک) داده شد. در صورت برد یا باخت یک فرصت دیگر به افراد داده می شد.

در میان افراد بازنده ۱۰۰ درصد افرادی که سطح تستسترون بالا و کورتیزول پایین داشتند برای بازپس گیری شرایطی که از دست داده بودند درخواست مسابقه مجدد داشتند اگرچه تمامی افرادی که تستسترون و کورتیزول بالا داشتند حاضر به شرکت در مسابقه مجدد نشدند.

اکثر افرادی که حاضر به مسابقه مجدد نبودند پس از شکست افت محسوسی در میــــزان تستستــرون داشتند که ممکن است توجیهی برای بی میلی آنها به حضور مجدد در مسابقه باشد.

براساس تحقیقات، افزایش مزمن سطح کورتیزول باعث ضعف جنسی و ناباروری می شود که دلیل آن جلوگیری بیش از حد فعالیت های تستسترون است.

این موضوع در زنان باعث ایجاد مشکلات شدید در باروری و ناهنجاری در عادات ماهانه می شود.
آتنا حسن آبادی


jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #367 | Posted: 21 Jul 2011 07:42
کاربر
 
چند راه کار ساده خانگی برای درمان سوزش سر دل

همه ما ممکن است گاهی اوقات دچار حالت ترش کردگی معده شویم که در این وضعیت میزان اسید معده افزایش می یابد و به اصطلاح معده اسیدی می شود.

در مقاله جدید مرکز پزشکی تخصصی مایوکلینیک چند راه حل ساده برای درمان مشکل ترش کردن معده ارائه شده است.

این مشکل زمانی بروز می کند که غدد گوارشی در معده اسید زیادی ترشح می کنند و وقتی مقدار آنها از حد معمول بیشتر شود، احساس سوزش سردل بروز می کند که با مصرف غذاهای ادویه دار تشدید می شود.

کارشناسان چندین اقدام خانگی را پیشنهاد می کنند که برای درمان این حالت مفید و موثر هستند.

از مصرف نوشیدنی های گازدار و حاوی کافئین پرهیز کرده و چای گیاهی را جایگزین آن کنید. هر روز یک لیوان آب ولرم بنوشید.

موز، هندوانه و خیار را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.

در ضمن آب هندوانه هم برای درمان ترشی معده بسیار مفید است. هر روز یک لیوان شیر بنوشید. حتما آخرین وعده غذایی را ۲ تا ۳ ساعت قبل از رفتن به رختخواب مصرف کنید. بعلاوه همواره وعده هایی غذایی کوچک، منظم و سروقت داشته باشید.

از مصرف موادی مثل سرکه، غذاهای ادویه ای، ترشی و خیارشور خودداری کنید. فاصله های طولانی مدت بین هر وعده غذایی یکی دیگر از عوامل افزایش اسید معده است.

بنابراین توصیه می شود زمان بین وعده ها را کوتاه تر کنید اما وقت مشخصی را در هر روز به خوردن اختصاص دهید. مقداری برگ نعناع را در آب جوش بجوشانید و این جوشانده را یک لیوان بعد از هر وعده غذایی مصرف کنید.

مکیدن مقداری میخک عطاری یک راه کار موثر دیگر در این زمینه است. لیمو، بادام و ماست هم به عنوان خوردنی هایی شناخته شده هستند که اسید معده را کاهش داده و سوزش سردل را بهبود می دهند.

سیگار و الکل هر دو اسید معده را افزایش می دهند اما در عوض جویدن آدامس به دلیل تولید بزاق و کمک به حرکت غذا در مجاری گوارشی، علائم سوزش سردل را کاهش می دهد. زنجبیل به هضم غذا کمک می کند چه به صورت پودر و یا به صورت کپسول باشد.

همچنین نوشیدن یک لیوان شربت آب لیمو یک ساعت قبل از ناهار علائم این مشکل را کاهش می دهد.

علاوه بر این ها مصرف سبزیجاتی مثل کلم، کدو حلوایی، لوبیا، هویج و پیاز بهاری در کاهش علائم ترش کردگی معده موثر است.
hi dr!
      
leaderlover #368 | Posted: 21 Jul 2011 07:43
کاربر
 
ماوسی که از قلب شما مراقبت می کند!

ام.دی ماوس می تواند زمانی که دارید با رایانه کار می کنید، فشار خون شما را اندازه بگیرد، اطلاعات را به یک نرم افزار اختصاصی بدهد و هم زمان به آدرس الکترونیکی پزشک یا کادر درمانی ارسال کند.

بسیاری از متخصصان قلب و عروق روی کنترل مرتب فشار خون و دیگر علائم زیستی در افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند، تأکید می کنند. شاید استفاده از ماوسی که همزمان با اسکرول کردن صفحات و کلیک روی لینک های گوناگون فشار خون فرد را اندازه می گیرد، آنرا به نرم افزارهای پزشکی می دهد یا به آدرس الکترونیکی کادر درمانی و پزشک ارسال می کند، بتواند انتخاب خوبی برای بسیاری از این افراد باشد.

به گزارش گیزمگ، این دستگاه کوچک به شکل یک افزونه به ماوس اضافه می شود و فرد می تواند حین کار با رایانه از آن استفاده کند.

کافی است یکی از انگشت های کاربر درون حلقه این دستگاه قرار بگیرد تا پمپ کوچکی هوا را به درون کیسه هوا قرار گرفته در بخش داخلی این حلقه بدمد.

پس از آن یک حسگر فشار پمپ را قطع می کند و دقیقا مانند دیگر فشارسنج ها، فشار انقباضی و انبساطی فرد را اندازه خواهد گرفت.

برای انجام این فرایند، پس از توقف عمل پمپ، فشار روی انگشت آرام آرام کم می شود تا حسگرها ضربان شریانی فرد را تشخیص دهند. این عدد فشار انقباضی -سیستولی- فرد یا حد بالای فشار خون او را نشان خواهد داد.

پس از آن کاهش فشار تا زمانی ادامه پیدا می کند که دیگر ضربانی ثبت نشود، این عدد فشار انبساطی -دیاستولی- یا حد پایین فشار خون فرد را نشان می دهد.

در نهایت این اعداد به وسیله یک برنامه نرم افزاری تعیین شده و نمایش داده خواهند شد.این نرم افزار قابلیت ذخیره اطلاعات و تهیه نمودار از داده های پیشین و کنونی را نیز دارد و می تواند با استفاده از پست الکترونیک نتایج را برای کادر پزشکی و مراکز درمانی ارسال کند.

این حلقه فشارسنج یک دریچه کوچک تخلیه دارد که هوا را از کیسه داخلی آن خارج می کند و به کاربر اطمینان می دهد که مانند قهرمان یک فیلم علمی تخیلی انگشت او درون این حلقه گرفتار نخواهد شد.

هنوز هم استفاده از فشارسنج های دیجیتال یا انواع ساده تر آن نسبت به این روش دقیق تر است اما این حلقه کوچک که هنوز قیمتی برای آن اعلام نشده هم می تواند انتخاب خوبی برای کاربران رایانه یا افراد شاغل باشد.


khabaronline
hi dr!
      
leaderlover #369 | Posted: 21 Jul 2011 07:45
کاربر
 
اثر مثبت داروی دیابت روی بیماران مبتلا به آلزایمر

محققان دانشگاه دوندی آلمان در مطالعات خود دریافتند که داروی متفورمین که در دیابت نوع ۲ مورد استفاده قرار می گیرد در بیماری آلزایمر نیز مؤثر واقع می شود.

به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، به نقل از medicalnewstoday، محققان در بررسی های خود دریافتند که داروی متفورمین تغییرات ساختار سلولی پروتئین Tau را در سلول های عصبی موش های آزمایشگاهی خنثی می کند.

این تغییرات از علل اصلی بروز بیماری آلزایمر به شمار می رود. آن ها نوعی مکانیسم مولکولی متفورمین را در این فرآیند کشف کردند.

محققان این بررسی ها را روی موش های آزمایشگاهی انجام دادند و به نتایج مثبتی دست یافتند و امیدوارند که اگر روی انسان نیز پاسخ دهد، از آن می توان به عنوان درمانی جدید و مؤثر در درمان آلزایمر استفاده کرد.

در بیماری آلزایمر نورون های عصبی مغز از بین رفته و منجر به بروز اختلال های شناختی می شود.

در زمینه مولکولی این بیماری بر اثر تشکیل پروتئین Tau رسوب شده در سلول های عصبی ایجاد می گردد.

این پروتئین به سلول های اسکلتی حفاظتی متصل شده و در سیستم انتقالی سلولی مورد استفاده قرار می گیرد.

در آلزایمر پروتئین Tau با گروه فسفات های در ارتباط بوده و باعث جدایی آن از جای اصلی خود می شوند.

پروتئینی به نام PP۲A مسئول جدایی گروه های فسفاتی از پروتئین Tau است که با تنظم پروتئین PP۲A می توان این مشکل را حل کرد. این پروتئین در آلزایمر به اندازه کافی فعال نیست.

محققان همواره در پی دارویی هستند که بتواند مقدار پروتئین PP۲A را افزایش دهد. آن ها در تحقیقات خود دریافتند داروی متفورمین که در دیابت نوع ۲ مورد استفاده قرار می گیرد می تواند مقدار این پروتئین را بالا نگه داشته و از افت آن جلوگیری نماید.

در واقع بالا رفتن PP۲A باعث پایین آمده پروتئین Tau می شود.

iscanews
hi dr!
      
leaderlover #370 | Posted: 21 Jul 2011 07:45
کاربر
 
گرم کردن ذرات در ابعاد نانو، سلولهای سرطانی را می کشد

محققان ویرجینیا تکنولوژی درکشف درمان سرطان سلولها به امیدی تازه دست یافتند.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران”ایسکانیوز” به نقل از واشنگتن دی .سی:واحد جسم سیال مغناطیسی امیدی تازه در درمان سرطان است که عمدتا سلولهای مجاور تومورهارا گرم می کنند،این پروسه در سرطانهای پروستات،کبد و سرطان سینه با موفقیت روبرو شده است.

ذرات مغناطیسی در ابعاد نانو را در درون سیاهرگ تزریق می کنند و آنها بطور انتخابی در موارد سرطانی نفوذ می کنند، با افزودن یک فرکانس بالای مغناطیسی و افزایش دمای ذره دمای سلولهای سرطانی بالا می رود.

تمام حجم سلول سرطانی تا آستانه دمای درمان گرم می شود،(معمولا ۴۲ درجه سلسیوس برای عمدتا ۳۰ دقیقه) این توضیحات توسط دانشجویان مهندسی پایه مونرودی لیانگروکسا از ویرجینیا تکنولوژی داده شده است.

حال نتیجه چیست؟

توضیحات امروزه انجمن آمریکایی فیزیک در قسمت شاره های دینامیکی نشان داده که در مدت زمان طولانی ،وقتی که ذرات در ابعاد نانو گرم می شوند،سلولهای سرطانی می میرند بدون اینکه هیچ تاثیر مخربی سلامتی را تهدید کند.

iscanews
hi dr!
      
صفحه  صفحه 37 از 57:  « پیشین  1  ...  36  37  38  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا