تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 46 از 57:  « پیشین  1  ...  45  46  47  ...  56  57  پسین »  
#451 | Posted: 21 Dec 2011 03:40
عواقب سنگین داروهای بدون نسخه

بسیاری از انسان‌ها در مصرف داروهایی که بدون نسخه‌ی پزشک قابل دریافت هستند بی‌احتیاطی و در برخی موارد آنها را در دزهای بالا مصرف می‌کنند. حال آنکه مصرف خودسرانه داروها می‌تواند عواقب وخیمی برای سلامتی آنها داشته باشد.بر اساس گفته‌ی کارشناسی از موسسه‌ی داروشناسی و محصولات پزشکی آلمان، انسان‌ها در رابطه با مصرف داروهای ‌آرام‌بخش و ضد درد که معمولا بودن نسخه‌ی پزشک قابل دریافت هستند، بی احتیاطی می‌کنند. او می‌گوید: «آنها فکر می‌کنند که چون این داروها را راحت و بدون نسخه می‌توان به دست آورد، احتمالا بی‌ضرر هستند. اما باید مردم متوجه این مساله شوند که این داروها بی‌خطر نیستند».

عواقب دز بالای آسپیرین و پاراستامول

قرص آسپیرین معمولا بی‌خطر به حساب می‌آید، اما جالب اینجاست که از هر ۱۰ هزار نفری که آسپیرین مصرف می‌کنند، یک نفر دچار خونریزی معده می‌شود. دز بالای قرص آسپیرین حتی می‌تواند به طرزی مرگبار خطرناک باشد، زیرا بدن را اسیدی می‌کند، فرد ممکن است دچار انقباض عضلانی و تشنج شود یا اینکه حتی به اغما رود.

پاراستامول دارویی است که معمولا برای کاهش درد و تب از آن استفاده می‌شود. اما حتی مصرف بیش از ۶ گرم این دارو می‌تواند حساس و خطرناک باشد. دز بالای پاراستامول قادر به صدمه زدن و سمی کردن کبد است. در نتیجه تاثیرات منفی پاراستامول برای بیمارانی که مشکل کبد دارند وخیم‌تر است. پزشکان توصیه می‌کنند که این افراد اصولا از مصرف پاراستامول خودداری کنند.

افزون بر این، پاراستامول تنها دارویی است که برای پایین آوردن تب نوزادانی که سن‌شان به شش ماه نمی‌رسد مصرف می‌شود. بر اساس برخی از تحقیقات جدید، این نوزادان در آینده بیشتر با بیماری آسم روبرو می‌شوند.

قصد تغییر قوانین مربوط به داروهای بی‌نسخه در آلماناز سال ۲۰۰۹ در آلمان فروش بیش از ۲۰ قرص (هر کدام ۵۰۰ میلی‌گرم) پاراستامول در داروخانه ‌ها ممنوع استدر آلمان سالانه حدود ۲ هزار نفر جان خود را بر اثر مصرف بالای داروهای بدون نسخه همچون آسپیرین، ایبوبروفن و دیکلوفناک از دست می‌دهند. برای جلوگیری از مصرف چنین داروهایی، موسسه‌ی داروشناسی و محصولات پزشکی در آلمان قصد دارد فروختن داروهایی که بدون نسخه نیز دریافت می‌شوند، همچون آسپیرین، دیکلوفناک، ایبوبروفن را به بسته‌های چهارروزه محدود کند.

علاوه بر این از سال ۲۰۰۹ در آلمان فروش بیش از ۲۰ قرص (هر کدام ۵۰۰ میلی‌گرم) پاراستامول در داروخانه‌ها ممنوع است. ارائه این قرص‌ها در جعبه‌های کوچک‌تر از یک لحاظ بهترند: آنها این تصور را به همراه دارند که آن دارو برای مواقع اضطراری است و نه برای مصرف روزانه.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#452 | Posted: 21 Dec 2011 03:43
حکم مهم دادگاه اروپا در رابطه با ثبت سلولهای پایه

دادگاه عالی اروپا با صدور حکمی که می تواند پیامدهایی جدی برای علم پزشکی داشته باشد، اعلام کرده است سلولهای پایه بدست آمده از جنین انسان را نمی توان برای دریافت امتیاز انحصاری ثبت کرد.

دانشمندان می گویند رای دادگاه عالی اروپا ممکن است در مسیر تحقیقات دانشمندان اروپایی در زمینه استفاده درمانی از سلول پایه مانع ایجاد کند و یا چنین تحقیقاتی را به خارج از اروپا هدایت کند.

مطالب مرتبطاولین معالجه آزمایشی با سلول بنیادی در انسان شروع شداستفاده از سلول پایه برای معالجه سکته مغزیاحتمال درمان دیابت با استفاده از سلول پایهلینک‌های مرتبط
موضوعات مرتبطاروپا حکم دادگاه عالی اروپا به دنبال شکایت سازمان غیر دولتی "گرین پیس" (صلح سبز) در مورد ثبت یک امتیاز انحصاری برای سلولهای عصبی بدست آمده از سلولهای پایه جنینی صادر می شود.

سلولهای پایه جنینی قابلیت تبدیل به هرگونه بافتی در بدن را دارند.

دانشمندان امیدوارند که روزی بتوانند با استفاده از سلولهای پایه راههایی برای درمان بیماری هایی مانند پارکینسون، سکته مغزی، عارضه قلبی و دیابت (مرض قند) کشف بکنند.

حکم دادگاه عالی اروپا در ارتباط با روش ابداع شده توسط یک دانشمند آلمانی به نام اولیور بروستل برای تبدیل سلولهای پایه بدست آمده از جنین انسان به سلولهای عصبی صادر شده است.

ناظران معتقدند که رای دادگاه بر روند تحقیقات در مورد استفاده از سلولهای پایه برای درمان مجموعه ای از بیماریها تاثیری تعیین کننده خواهد داشت.

در حکم دادگاه عالی اروپا آمده است: "یک روش مشخص برای استفاده از جنین انسان به منظور درمان یا تشخیص بیماری را در صورتی می توان به صورت انحصاری ثبت کرد که این روش روی جنین اعمال شود و برای آن مفید باشد".

اما دادگاه در ادامه حکم خود تصریح می کند: "استفاده جنین انسان برای مقاصد تحقیقاتی را نمی توان به صورت امتیاز انحصاری ثبت کرد".

در بیانیه دادگاه همچنین آمده است که: "روشی که شامل برداشت سلول پایه از بلاستوسیست (جنین چند روزه) باشد و منجر به از بین رفتن جنین شود، قابل ثبت انحصاری نیست".

پروفسور پیت کوفی از انستیتو چشم پزشکی لندن که در مورد استفاده از سلول پایه برای درمان نابینایی تحقیق می کند، رای دادگاه عالی اروپا را "مخرب" توصیف کرد.

او به بی بی سی گفت: "این تصمیم می تواند باعث توقف پیشرفت تحقیقات در مورد استفاده از سلولهای پایه برای درمان بیماری هایی شود که فعلا بدون درمان هستند".

اما شاخه سازمان "گرین پیس" در آلمان که با شکایت خود پای دادگاه عالی اروپا را به میان کشید استدلال می کند که صدور امتیاز انحصاری برای روشی که برپایه برداشت سلول از جنین انسان و در نتیجه نابودی جنین استوار است، اخلاقی نیست".

دادگاه اروپا هم این استدلال را پذیرفت و به نفع "گرین پیس" رای داد.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#453 | Posted: 29 Dec 2011 08:12
خطر کیف‌های دستی زنانه
هیچ خانمی را در خیابان نمی‌بینید که کیف نداشته باشد. خیلی جالب است که خانم‌ها به کیف‌‌شان خیلی علاقه دارند و اگر از بعضی‌ از آنها کیفشان را بگیرید، انگار همه‌چیزشان را گرفته‌اید. بعضی از این‌کیف‌ها کوچکند و حمل آن آسان اما بعضی از این کیف‌ها به قدری سنگین و بزرگ هستند که برای سلامت اونها ضرر دارد.

محققان هشدار می‌دهند که کیف‌های بزرگ زنانه که نوعی زیبایی برای زنان محسوب می‌شود ممکن است برای سلامتی‌آنان خطر داشته باشد.
به نوشته خبرگزاری رویترز، محققان مرکز پزشکی بایلور تگزاس معتقدند بعضی از این کیف‌های زنانه که همیشه همراه آنان است، بسیار سنگین و بزرگ بوده و گاهی به اندازه یک چمدان هم می‌رسد. وزن این کیف‌ها به ۱/۳ تا ۵/۴ کیلوگرم هم می‌رسد و ممکن است به گردن، شانه و پشت آنان آسیب برساند. وزن زیاد این کیف‌ها موجب درد شانه و گردن و در نتیجه آسیب به کمر شده و موجب اختلال در کار با کامپیوتر و یا ورزش می‌شود.
به گفته این محققان، آموزش برای نحوه صحیح گرفتن کیف‌ها و استفاده از کیف‌های سبک‌تر و کوچک‌تر برای کاهش درد بسیار موثر است. پزشکان توصیه می‌کنند راست‌ نگهداشتن شانه و سر در هنگام حمل کیف می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. همچنین زنان باید گاهگاه اندازه و وزن کیف‌هایی که حمل می‌کنند تغییر دهند.استفاده از ماساژ و داروهای ضد التهاب که توسط پزشک تجویز می‌شود و همچنین استراحت، برای کاهش علایم بسیار تسکین‌دهنده است.

این كاربر به علت تخلف در قوانین انجمن بن شد
مدیریت انجمن پرنس و پرنسس
     
#454 | Posted: 29 Dec 2011 13:45
رابطه طول انگشت با خصوصیات فرد

نسبت طول انگشتان دست با مجموعه‌ای از خصوصیات مثبت و منفی از باروری و آسیب‌پذیری نسبت به برخی بیماری‌ها تا نمرات امتحانی و صفات شخصیتی ارتباط داده شده است.


- پسرانی که دارای انگشت انگشتری درازتر از انگشت اشاره هستند، سریع‌تر می‌دوند و البته قضیه به این جا ختم نمی‌شود.

پژوهشگران می‌گویند تماس با تستوسترون (هورمون مردانه) در رحم زمینه‌ساز این افرایش سرعت دویدن در پسران و نسبت طول انگشتان دست به هم است.

دانشمندان، 241 پسر در سنین 10 تا 17 سال را در یک مسابقه استعدادسنجی در کشور قطر مورد بررسی قرار دادند. بر اساس مقاله‌ای که این پژوهشگران در دیلی‌تلگراف منتشر کرده‌اند،‌ پسرهایی که انگشت انگشتری درازتری داشتند، ‌در همه مراحل مسابقه 50 متر سرعت، امتیازهای بالاتری گرفتند.

جان مانینگ، پژوهشگر دانشگاه ساوث‌همپتون که سرپرست این پژوهش بوده است، در مورد نتایج آن گفت: "مزیتی که این پسرها داشتند به سرعت پس از شروع مسابقات دوی سرعت خود را نشان داد و در مراحل بعدی مسابقه نیز تداوم یافت."

- بچه‌هایی که انگشت انگشتری درازتری دارند در امتحانات ریاضی، نمرات بالاتری نسبت به امتحانات ادبی و حفظی به دست می‌آورند‌، در حالی که بچه‌هایی که انگشت اشاره بلندتری دارند، برعکس در آزمون‌های حفظی یا خواندن و نوشتن، نمرات بالاتری از آزمون‌های ریاضی به دست می‌آورند.

البته این قضیه ربطی به کف‌بینی ندارد و مهارت تحصیلی را مغز آدم تعیین می‌کند و نه انگشتش. اما عاملی وجود دارد که هم بر مغز و هم بر طول انگشت موثر است و آن هم قرار گرفتن جنین در معرض هورمون‌های جنسی در رحم است.
کاملا ثابت شده است که طول انگشت انگشتری نسبت به انگشت اشاره به میزان قرارگیری در معرض هورمون جنسی مردانه در رحم ارتباط دارد. برای همین است که در مردان انگشت انگشتری معمولا بلندتر از انگشت اشاره است، ولی در زنان انگشت اشاره بلندتر از انگشت انگشتری یا هم‌اندازه آن استدر عین حال شواهدی وجود دارد که قرارگیری در معرض میزان بالای تستوسترون در دوران جنینی باعث بهبودی استدلال فضایی در فرد می شود و این مهارت در ریاضیات و نیز نقشه‌خوانی مفید است.


- طول انگشت انگشتری با صفات دیگری هم ارتباط داده شده است که می‌تواند تحت تاثیر تستوسترون قرار گیرد.

یک تحقیق در انگلیس نشان داده است که فوتبالیست‌های حرفه‌ای انگشتان انگشتری درازتری دارند و طول انگشت انگشتری بازیکنان بین‌المللی هم از بازیکنان باشگاهی محلی بلندتر است. همین خصوصیت در ورزشکاران زن هم دیده شده است.

- طول انگشت می‌تواند احتمال بروز پرخاشگری را در مردان (و نه زنان)‌ نشان دهد.


- بر اساس یک بررسی مشخص شد،‌ افرادی که انگشت انگشتری‌ طولانی‌تر از انگشت اشاره دارند، بیشتر در معرض آرتروز (استئوآرتریت)‌ قرار می‌گیرند.


- در یک تحقیق دیگر در دانشگاه لیورپول انگلیس نشان داده است که مردان با انگشت انگشتری کوتاه‌تر ممکن است اندکی بیشتر در معرض حمله قلبی در سنین پایین‌تر باشند، اما احتمال قلبی در سنین بالاتر در آنها کمتر است.

- شواهدی وجودی دارد که انگشت انگشتری درازتر ممکن است با شمار بالاتر اسپرم همراهی داشته باشد.

گرچه نتایج تحقیقات فوق جنبه دیگری از تاثیر هورمون‌ها در دوران جنینی را بر فیزیولوژی انسانی روشن می‌کند، اما باید این یافته‌ها را با احتیاط تفسیر کرد، زیرا این ارتباط میان طول انگشتان و صفات جسمی یا روانی تنها ارتباط آماری هستند.

آنها بیانگر رابطه بین میانگین‌ها در سطح عموم جمعیت هستند و لزوما نمی‌توان در مورد یک فرد خاص به آنها استناد کرد.

همه موافق هستند که عموما مردان بلندقدتر از زنان هستند، اما در عین حال هیچ‌کس هم تردید ندارد که برخی از زنان از برخی مردان بلندقدتر هستند. همین قضیه در مورد طول انگشت انگشتری هم صادق است.

برای مثال تحقیقی که درباره تاثیر طول انگشتان بر نمرات امتحان ریاضی بود بیانگر آن است که تستوسترون ممکن است یک عامل تاثیرگذار در توانایی کودکان در ریاضیات باشد. اما عوامل مختلف دیگری مانند فشارهای محیطی و اجتماعی و نیز سایر عوامل زیست‌شناختی مانند ژن‌ها هم در این توانایی موثرند. بنابراین بسیاری از کودکان با انگشت انگشتری کوتاه کاملا در ریاضیات خوب یا حتی عالی خواهند بود.

اصولا هنگامی که پای پژوهش درباره منشا صفات انسانی به میان می‌آید، چه منشا ژنتیکی، چه هورمونی یا محیطی، باید همین احتیاط را به خرج داد.

به جز موارد استثنایی مثل ژن به وجود آورنده بیماری تحلیل‌برنده عصبی هانتینگتون ـ که دارندگان آن حتما در میانسالی به این بیماری علاج‌ناپذیر مبتلا می‌شوند، بسیاری از چنین عواملی تنها زمینه‌ساز ایجاد یک صفت هستند یا به همراه عوامل دیگر در ایجاد آن شرکت دارند، نه اینکه عامل منفرد و همیشگی به وجود آورنده آن باشند.

قضیه به طول انگشت‌ها ختم نمی‌شود

یک بررسی در سال 2004 که نتایج آن در "جورنال زیست‌شناسی آمریکا" منتشر شد نشان داد که هر چقدر برخی از بخش‌های دوتایی بدن نامتقارن‌تر باشند، مثلا یک گوش یا پنجه پا از دیگری بزرگتر باشد، احتمال بیشتری دارد که آن شخص در هنگام تحریک‌شدن علائم پرخاشگری را از خود نشان دهد.


زینپ بندرلیوگلو از دانشگاه ایالتی اوهایو در این باره می‌گوید:‌ "عوامل استرس‌زا در حین بارداری، مانند عدم رعایت بهداشت یا کشیدن سیگار، به عدم تقارن بخش‌های بدن منجر می‌شوند. همین عوامل استرس‌زا بر رشد دستگاه عصبی مرکزی، که تکانه‌های روانی و پرخاشگری را کنترل می‌کند، تاثیر می‌گذارند. گرچه عدم تقارن بخش‌های بدن علت پرخاشگری نیست، اما این دو خصوصیت تحت تاثیر عوامل مشابهی در حین بارداری هستند."

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#455 | Posted: 29 Dec 2011 13:46
پیشگیری از آلزایمر با افزایش HDL

کلسترول تام و LDL بالا از ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی هستند؛ لذا سطوح این فاکتورها مرتباً مورد توجه و بررسی پزشکان رشته‌های مختلف قرار دارد، ولی در مقابل آن به نظر نمی‌رسد که سطوح مطلوب از کلسترول HDL به قدر کافی مورد توجه قرار داشته باشد.
این در حالی است که شواهد جدید علمی حاکی از آنند که مطلوب بودن مقدار کلسترول HDL، برای سلامت انسان از جمله تقویت حافظه او بسیار مهم است.
شواهد مطالعات اخیر بیان می‌دارند که بالا بودن سطوح کلسترول HDL، خطر توسعه‌ی زوال مغزی به موازات افزایش سن را می‌تواند کاهش دهد. در مقابل آن پایین بودن سطوح کلسترول HDL در سنین میان‌سالی، می‌تواند خطر توسعه‌ی زوال مغزی را در سال‌های آتی زندگی افراد افزایش دهد.

برخی شواهد علمی حاکی از آنند که کاهش سطوح کلسترول مطلوب (HDL) در سنین 50 تا 60 سالگی، یک عامل پیشگویی کننده برای کاهش حافظه‌ی افراد در این سنین به شمار می‌آید و در واقع کاهش ادراکات در سنین میان‌سالی، می‌تواند زمینه ساز و ریسک فاکتوری برای زوال مغزی در سنین کهنسالی باشد (هر چند که نمی‌توان مستقیماً کاهش حافظه در سنین میان‌سالی را با آلزایمر و دیگر اشکال زوال مغزی در سنین پیری مرتبط دانست و یا ارتباط مستقیم بین HDL و زوال مغزی را ثابت نمود).

ارتباط بین HDL و LDL با حافظه
محققین تلاش‌هایی را در جهت مطالعه اثر لیپیدهای خون (اعم از HDL، LDL، کلسترول تام و تری گلیسیرید) در مبتلایان به آلزایمر و دیگر اشکال زوال مغز با افزایش سن، نموده‌اند. هرچند که این مطالعات برایشان چالش برانگیز بوده است؛ چرا که برای مثال در بسیاری از افرادی که بیماری زوال حافظه در آن‌ها تشخیص داده می‌شد؛ در واقع بیماری از چند سال پیش‌تر شروع شده بود و چه بسا ممکن بود که بیماری بر فاکتورهای چربی خون آن‌ها تأثیر گذاشته بوده باشد؛ لذا محققین بیشتر و بیشتری بر ریسک فاکتورهای بالقوه‌ی جنون و زوال مغزی که از مدت‌ها قبل از تشخیص بیماری وجود دارند، متمرکز گشته‌اند.
برخی شواهد علمی حاکی از آنند که کاهش سطوح کلسترول مطلوب (HDL) در
سنین 50 تا 60 سالگی، یک عامل پیشگویی کننده برای کاهش حافظه‌ی افراد در
این سنین به شمار می‌آید و در واقع کاهش ادراکات در سنین میان‌سالی، می‌تواند زمینه ساز و ریسک فاکتوری برای زوال مغزی در سنین کهنسالی باشد
در یک بررسی از دانشگاه University College London؛ مطالعه‌ای انجام گرفت که شامل 3673 فرد شرکت کننده بود. بررسی بر روی افراد شامل: آنالیزهای دوره‌ای سطوح چربی خون و آزمایش‌های سنجش تحلیل حافظه بود. داده‌های آنالیز شده توسط متخصصین، در 2 دوره‌ی زمانی جمع آوری گشتند (زمانی که متوسط سن شرکت کنندگان 55 سال بود و مجدداً وقتی که آن‌ها 61 ساله گشتند). میزان کلسترول HDL پایین به مقدار کمتر از 40 میلی‌گرم/دسی لیتر اطلاق می‌شد و میزان HDL بالا به مقدار 60 میلی‌گرم/دسی لیتر یا بیشتر اطلاق می‌گشت.
بر طبق مشاهدات این مطالعه؛ کاهش در سطوح HDL با کاهشی متناظر در حافظه همراه بود. 53 درصد افزایش خطر کاهش حافظه در شرکت کنندگانی که سطوح کلسترول خوب آن‌ها پایین بود (در مقایسه با افرادی که سطوح کلسترول HDL آن‌ها بالا بود)، مشاهده گشت.

داروی استاتین به حفظ حافظه، کمک نمی‌کند
سطوح کلسترول تام و تری گلیسیرید ارتباطی را با کاهش حافظه، نشان نداده‌اند؛ لذا به نظر نمی‌رسد که استفاده از داروی استاتین برای حفظ حافظه موثر باشد. داروی استاتین LDL را کاهش می‌دهد ولی در افزایش HDL چندان موثر نیست. مطالعات بالینی بر روی دیگر داروهایی که به طور خاص بر HDL موثر باشند، نیز تا به امروز نتایج امید بخشی را نشان نداده‌اند. در حال حاضر بهترین راهکار پیشگیری را اصلاح شیوه زندگی معرفی نموده‌اند.

بهترین راهکار برای پیشگیری از ضعف حافظه در اثر افزایش سن
می‌دانیم که یک الگوی زندگی صحیح، شاه کلید اصلی برای کاهش خطر طیف وسیعی از بیماری‌ها و عوارض است.
بر طبق توصیه‌های انجمن قلب امریکا؛ پیروی از یک الگوی زندگی سالم شامل: فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی صحیح، حفظ وزن سالم و عدم استعمال سیگار و دخانیات بهترین راهکار برای افزایش سطوح HDL به شمار می‌آید.
یک الگوی زندگی سالم می‌تواند وضعیت سلامت هر فردی را به میزان قابل توجهی ارتقا بخشد.
یافته‌های جدید علمی پیشنهاد می‌کنند که پیروی از گزینه های یک الگوی زندگی سالم، می‌توانند برای حفظ حافظه و عملکرد ادراکی افراد در سنین میان‌سالی مثمر ثمر باشد، و در نتیجه از احتمال توسعه زوال مغزی در سال‌های آتی زندگی آن‌ها پیشگیری به عمل آورد.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#456 | Posted: 29 Dec 2011 13:50
سیاهی دور چشم در سرما بیشتر می‌شود

سیاهی دور چشم اغلب به علت تخریب مویرگ های زیر سطح پوست اطراف چشم است.

محققان می گویند که در فصل زمستان، ظاهر چشم زنان به میزان چهار سال و هشت ماه پیرتر می شود.طی یک آزمایش بالینی که روی 5 هزار داوطلب 27 تا 60 ساله در تمام فصول سال انجام شد، متخصصان دریافتند سیاهی دور چشم به طور چشمگیری در فصل سرما تیره تر می شود.به نوشته سایت «MSN» و به گفته متخصصان، به علت تابش کم نور خورشید در زمستان، پوست کم رنگ تر می شود و این موضوع باعث آشکارتر شدن سیاهی دور چشم می شود.با افزایش خستگی و کمبود ویتامین D ، میزان «سروتونین» که بدن در این فصل تولید می کند، کاهش می یابد و این کاهش هورمونی، وضعیت پف زیر چشم ها را بدتر می کند.نتایج بررسی های علمی ارتباط بین کمبود ویتامین D و K و سیاهی و پف دور چشم را مشخص می کند.سیاهی دور چشم اغلب به علت تخریب مویرگ های زیر سطح پوست اطراف چشم است.

در فصل گرما که مردم کمتر دچار خستگی مفرط می شوند و پوست آفتاب می خورد، سیاهی دور چشم کاهش می یابد. علاوه بر آن، در فصل گرما میزان سروتونین که باعث خوش خلقی می شود، با قرار گرفتن در معرض نور خورشید افزایش می یابد. به همین دلیل زنان در فصل گرم ظاهر جوان تری دارند.

در ضمن فراموش نکنید که این هاله‌های تیره رنگ زیر چشم با افزایش سن بارزتر می‌شوند. این عارضه به دلیل از دست دادن کلاژن پوست و نازک‌تر و شفاف شدن آن است و ممکن است رفته رفته به دلیل عادات چهره‌ای در یک چشم تیره‌تر از چشم دیگر شود.همچنین کم‌خونی و کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی هم می‌تواند سبب رنگ‌پریدگی ناحیه زیر چشم شود. اعتقاد بر این است که کمبود آهن و مواد معدنی می‌تواند باعث ایجاد این مناطق تیره رنگ شود.چه کنیم؟

اگرچه سیاهی دور چشم قابل درمان نیست، اما با رعایت چند نکته می توان آن را کاهش داد.

1- خواب کوتاه 15 دقیقه ای در طول روز توصیه می شود.2- کمپرس آب سرد، به طور موقت رگ های خونی را منقبض می کند و باعث کاهش پف زیر چشم می شود.3- کرم دور چشم حاوی ویتامین K و رتینول می تواند موثر باشد.4- مصرف نمک را کم کنید، زیرا باعث احتباس مایعات و ایجاد پف زیر چشم می شود.5- استفاده از برش های سیب زمینی روی چشم نیز برای کاهش پف و سیاهی زیر چشم مفید است.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#457 | Posted: 30 Dec 2011 18:17
فرزند شما چه کمبودی دارد؟
کلسیم، چقدر و چرا؟

کلسیم به کودکان کمک می‌کند دندان‌ها و استخوان‌های محکمی بسازند. این ماده مغذی به‌خصوص در سال‌هایی که استخوان‌ها در حال رشد هستند، ضروری است یعنی تا قبل از سنین بلوغ کودک به کلسیم بیشترین نیاز را دارد.

کمبودش چه علائمی دارد؟

کمبود کلسیم در کودکان باعث عقب ماندن آنها از رشد و ساخته نشدن استخوان‌ها و دیر در آمدن دندان‌ها و تاخیر بلوغ می‌شود. کودکانی که کمبود کلسیم دارند، ممکن است به ضعف و بی‌حالی و بیماری‌های گوارشی مانند سوء‌هاضمه و اسهال دچار شوند.

در چه غذاهایی یافت می‌شود؟

منبع اصلی کلسیم، شیر و لبنیات است اما بعضی از سبزی‌های پهن‌برگ و آبمیوه‌های غنی شده هم کلسیم دارند. برای تامین کلسیم مورد نیاز فرزندتان می‌توانید راه‌های زیر را امتحان کنید:

به‌عنوان صبحانه به کودک‌تان شیرکم‌چرب و غلات سبوس‌دار بدهید. می‌توانید برش‌های میوه مانند موز یا هلو را هم به این مخلوط اضافه و آن را خوشمزه‌تر کنید.

به‌عنوان میان‌وعده‌های بعد از مدرسه یا بین غذاها و عصرانه به کودک‌تان ماست کم‌چرب، اسموتی یا پنیر بدهید.

اگر فرزندتان با لبنیات میانه خوبی ندارد، از آبمیوه‌های غنی شده با کلسیم استفاده کنید.
یک دسر کلسیمی خوشمزه

کمی شیرکاکائوی کم‌چرب را به همراه موز و قطعه‌های یخ در مخلوط‌کن ریخته و یک اسموتی خوشمزه برای دسر یا میان‌وعده کوچولوی‌تان درست کنید. با این کار می‌توانید مقدار دریافت کلسیم روزانه را برای کودک‌تان بالا ببرید.

پروتئین به چه درد می‌خورد؟

همه سلول‌های بدن از پروتئین ساخته شده‌اند. بنابر این بدیهی است که پروتئین یکی از حیاتی‌ترین مواد مغذی لازم برای کودکان است. پروتئین در همه غذاهایی که منشأ حیوانی دارند، یافت می‌شود، مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات. همچنین پروتئین با مقدار کمتر در حبوبات، مغزها و غلات هم وجود دارد.

کمبودش چه علائمی دارد؟

همان‌طور که گفتیم پروتئین برای رشد مناسب کودکان ضروری است، بنابر این کمبود آن باعث لاغری و عقب‌ماندگی کودکان از رشد می‌شود. کودکانی که به مقدار کافی پروتئین دریافت نمی‌کنند، انرژی کافی برای فعالیت‌های روزمره و جست‌وخیز سالم را ندارند، به اندازه قد نمی‌کشند، بی‌حوصله و بی‌حال هستند و ممکن است دچار بی‌اشتهایی، اسهال و ریزش مو نیز بشوند.

چگونه پروتئین بیشتری به فرزندم برسانم؟

ممکن است فرزند شما کمی با گوشت مشکل داشته باشد اما تقریبا بدغذاترین بچه‌ها هم با تخم‌مرغ مشکلی ندارند. راه‌های زیر را به کار بگیرید تا پروتئین بیشتری را در رژیم غذایی روزانه فرزندتان بگنجانید:

نان تست، تخم‌مرغ نیمرو، پنکیک یا املت بهترین صبحانه برای بچه‌های بهانه‌گیر است و در عین حال مقدار خوبی پروتئین و آهن هم به بدن کودک شما می‌رساند.

کودک‌تان را به ماهی خوردن عادت دهید. با طعم‌دهنده‌های مختلف مثل سس سالسا می‌توانید ماهی را برای کودک خوشمزه‌تر کنید.

فیله مرغ پخته شده را ریز و به سالاد اضافه کنید.

آجیل را به‌عنوان یک میان‌وعده دوست‌داشتنی به فرزندتان معرفی کنید. حتی می‌توانید مغزهای متخلف را به ماست اضافه کرده و به کودک‌تان تعارف کنید.
یک ایده پروتئینی خوب

باز هم می‌گوییم برای تامین پروتئین لازم نیست حتما به گوشت فکر کنید. شما می‌توانید میوه‌های خشک مثل موز، کشمش، سیب و مغزهایی مانند دانه سویا یا بادام‌‌زمینی را با غلات پر از فیبر مخلوط کنید و یک میان‌وعده مقوی برای کودک‌تان درست کنید.
آنتی‌اکسیدان‌های دوست‌داشتنی

مواد آنتی‌‌اکسیدان ضد‌سرطان و ضد‌پیری هستند و باعث شادابی ذهن و جسم می‌شوند. آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها و سبزی‌های تازه یافت می‌شوند. موادی مانند بادام، انواع توت‌ها، مرکبات، هویج، اسفناج، گوجه‌فرنگی و فلفل دلمه‌ای سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند. برای این‌که به کودک‌تان آنتی‌اکسیدان کافی برسانید، می‌توانید از راه‌های زیر سود ببرید:

برای کودک‌تان آب‌پرتقال طبیعی بگیرید و زمان بازی و ورزش به او بدهید.

در کنار ناهار کودک‌تان، برش‌های فلفل دلمه‌ای رنگی، گوجه‌فرنگی و هویج قرار دهید. این کار به رنگی‌تر شدن بشقاب کودک‌تان و بیشتر شدن علاقه او به غذا کمک‌ می‌کند و هم آنتی‌اکسیدان بیشتری به بدن او می‌رساند.

گوجه‌فرنگی را بازی بگیرید! در همه غذاها مثل ماکارونی، پیتزا و سوپ از گوجه‌فرنگی یا سس آن استفاده کنید.

شما می‌توانید برای کودک‌تان معجون قشنگی را در یک لیوان بلند درست کنید. لایه‌های مختلفی از ماست کم‌چرب، توت‌فرنگی یخ‌زده و بادام بو داده را روی هم بگذارید؛ حالا معجون شما آماده است.

آهن را فراموش نکنید

آهن یکی از مواد مغذی است که کمبودش در میان بچه‌ها بسیار شایع است. وظیفه آهن این است که اکسیژن را در خون حمل کند و به تمام بدن برساند. بنابر این کمبود آن می‌تواند برای همه قسمت‌های بدن زیانبار باشد.
علائم کمبود آهن چیست؟

کمبود آهن موجب کم‌خونی کودک می‌شود. کودکانی که کمبود آهن دارند، دچار خستگی، ضعف و بی‌حالی، رنگ‌پریدگی و کاهش رشد بوده و ممکن است حتی خلق و خوی آن‌ها نیز تحت‌تاثیر قرار بگیرد، به این ترتیب که خسته، بی‌حوصله و افسرده به‌نظر برسند. وقتی اکسیژن به قسمت‌های مختلف بدن نمی‌رسد، کودک توان جنب و جوش و بازی را ندارد و خیلی زود خسته می‌شود. علاوه بر این یادگیری کودک در مدرسه یا مهدکودک هم کاهش می‌یابد.

به فرزندتان آهن هدیه دهید

آهن در غذاهای زیادی یافت می‌شود، مثلا گوشت، تخم‌مرغ، ماهی، جگر و عدس و سبزی‌ها با برگ تیره. نکته جالبی که باید درباره آهن بدانید آن است که جذب آن به همراه غذاهایی که ویتامین C دارند افزایش می‌یابد. بنابر این ریختن آبلیمو روی گوشت کباب شده، به جذب بهتر آهن برای کودک کمک می‌کند. از راه‌های زیر برای تامین بیشتر آهن برای فرزندتان کمک بگیرید:

املت یا نیمروی صبحانه را با آبلیمو خوشمزه‌تر کنید تا جذب آهن تخم‌مرغ افزایش پیدا کند.

برای سالاد از اسفناج استفاده کنید. می‌توانید کمی‌توت‌فرنگی هم روی آن بگذارید تا هم منظره قشنگ‌تری پیدا کند و هم از ویتامین C آن استفاده کنید.

اگر فرزند شما گوشت تکه‌ای را نمی‌پسندد، آن را چرخ کنید و به انواع غذاها و سوپ فرزندتان اضافه کنید.

فیله مرغ پخته شده را به همراه گوجه‌فرنگی و آبلیموی تازه با برگ‌های اسفناج و برش‌های کوچک پنیر، ساندویچ کرده و برای یک شام سبک یا میان‌وعده عصرانه به کودک‌تان تعارف کنید.

این كاربر به علت تخلف در قوانین انجمن بن شد
مدیریت انجمن پرنس و پرنسس
     
#458 | Posted: 30 Dec 2011 18:18
کودک بد غذای من
کودک را به غذاهای کم‌نمک عادت دهید. خوردن سالاد، سبزی‌ها و ماست را در برنامه او بگذارید و اجازه دهید با تنوع غذاها و چگونگی مصرف آنها آشنا شود.

والدین و به خصوص مادران گاهی از وضعیت تغذیه کودک‌شان در رنج و عذاب‌اند. آنها گله می‌کنند که این بچه لج می‌کند، غذا نمی‌خورد، در موقع غذا خوردن بازی در می‌آورد، گریه می‌کند، غذا را پرت می‌کند و یا آن را تف می‌کند. راستی، چرا کودک این چنین رفتارهایی را دارد؟ آیا شما هم با این مشکل مواجه اید؟

رفتارهای نامناسب هنگام غذا خوردن مادر را کلافه می‌کند. گاهی صحنه غذا دادن به کودک بی‌شباهت به صحنه جنگ مادر و کودک نیست. گاهی مادر متوسل به زور می‌شود و گاهی با التماس و خواهش سعی می‌کند لقمه‌ای غذا در دهان بچه بگذارد و حتی برای خوردن غذا جایزه تعیین می‌کند. در بعضی از خانواده‌ها همگی بسیج می‌شوند. یکی شکلک و ادا درمی‌آورد، یکی کودک را سواری می‌دهد و بازی‌های دیگری مثل اینکه قاشق، هواپیما و یا ماشین است و می‌خواهد برود در جایگاه و بالاخره این کودک لجباز همه را بازی می‌دهد و عاقبت غذای کافی هم نمی‌خورد. در حقیقت این، مادر است که در این جنگ اغلب شکست می‌خورد و کودک به لجبازی‌هایش ادامه می‌دهد.

● کدام کودک، کدام تغذیه؟

▪ روان‌شناسان، کودکان را به سه دسته تقسیم می‌کنند:
ـ کودکان بدخلق: به طور معمول ۱۰ درصد کودکان در این دسته قرار می‌گیرند.
ـ کودکان راحت: خوشبختانه حدود ۴۰ درصد کودکان در این دسته هستند.
ـ کودکان دیگر: به طور معمول ترکیبی از شخصیت دو دسته دیگر دارند.
والدین کودکان بدخلق به طور معمول احساس خوبی از این مجادله همیشگی ندارند و احساس می‌کنند در اداره کودک خود ناتوان‌اند و از این مساله در رنج هستند.

● هزار و یک پرسش

آیا کودک شما جزو این دسته است و شما نگران سلامت او هستید؟ آیا احساس عجز و ناتوانی می‌کنید، به طوری که تصمیم گرفته‌اید به یک متخصص تغذیه یا روان‌شناس کودک مراجعه کنید؟
البته توصیه‌هایی که در این مقاله به آنها می‌پردازم، تا حدی به شما کمک می‌کند چون ممکن است واقعا رفتارهای شما باعث به وجود آمدن این مشکل شده باشد.
رابطه میان شما و کودک‌تان تا دو سه ماه اول زندگی چگونه بوده است؟ آیا توانسته‌اید با ارتباطی موثر الگوی خواب و بیداری، گرسنگی و سیری و حالات فیزیولوژیک کودک‌تان را درک کنید؟ آیا علایم او را شناخته‌اید؟ اگر خودتان به دلایل افسردگی یا هر اختلال دیگری توانایی درک این علایم را نداشته‌اید و نتوانسته‌اید نیازهای او را که نمی‌توانسته بیان کند، درست تعبیر کنید، آیا زمینه‌ای برای این جدایی فراهم نکرده‌اید؟
اگر این مشکلات درک شده باشند و زود به فکر چاره افتاده باشید، می‌توانید با تامل بیشتر و مشاوره با روان‌شناسان تا حدود زیادی از ادامه این کنش و واکنش جلوگیری کنید. گاهی علت اصلی چیز دیگری است.

● من نیازهای دیگری دارم

کودک تا شش ماهگی ارتباط موثرتری با مادر برقرار می‌کند. او را می‌شناسد و به او دلبسته و وابسته است. حال اگر مادر در دسترس نباشد و یا وقتی که هست به دلیل خستگی و سایر کارهایی که انجام آنها را ضروری می‌داند به کودک توجه نشان ندهد و خلاصه این رابطه عاطفی مخدوش شود، کودک درست تغذیه نمی‌شود. کودک دلبسته به مادر، به رابطه‌ای گرم و صمیمانه نیاز دارد. این دلبستگی دو طرفه است. برای برقراری همین ارتباط و دلبستگی است که تماس پوست مادر با نوزاد را در ساعت اولیه پس از زایمان ضروری می‌دانند. چون این عمل روند دلبستگی را سرعت می‌دهد. مادر در همان لحظه که نوزادش را درست بعد از زایمان روی سینه‌اش قرار می‌دهد، احساس می‌کند موجودی بسیار نزدیک و عزیز مال اوست، از جنس او، از بدن او، از جان او تغذیه شده و عشق و نزدیکی بسیار عمیقی را حس می‌کند. رفتارهای مناسب مانند در آغوش گرفتن او در هنگام گریه، موجب قطع گریه کودک می‌شود چون موجب اعتماد به نفس کودک است. اگر مادری مضطرب و افسرده و نسبت به کودک خود بی‌تفاوت باشد، این حالات روی کودک اثر می‌گذارد و او را نیز مضطرب می‌کند. بعضی‌ مادران می‌پرسند که با وجودی که به کودک خود عشق می‌ورزند، همیشه در موقع غذا دادن مشکل دارند. شاید کودک با غذا نخوردن در واقع پیامی را به مادر می‌رساند. او می‌خواهد از بی‌تفاوتی‌های، مادر در زمان‌هایی که او احساس نیاز به مادر می‌کرده، انتقام بگیرد چون احساس می‌کند و به تدریج دریافته است که تنها غذا دادن به او از نظر مادر مهم است. او به این وسیله پیامی را به مادر می‌رساند. او در این پیام می‌گوید که فقط غذا دادن مهم نیست. او می‌گوید من نیازهای دیگری هم دارم. در حقیقت او توجه بیشتری می‌طلبد، از مادر، از پدر، از سایر اولیا. گاهی کودک در صحنه جنگ غذا می‌خواهد از مادر به دلیل بی‌توجهی‌های گذشته‌اش انتقام بگیرد چون می‌داند که می‌تواند به این وسیله مادر را عصبی و ناراحت کند چون مادرش به سایر نیازهای او بی‌توجه بوده است.

خودتان را جای کودک بگذارید که چنین انتظار توجهی دارد. مادر زمانی که در منزل است، به خصوص اگر شاغل باشد، در فرصت کم می‌خواهد به بسیاری از کارهای خانه برسد. کودک به دنبال اوست. او می‌خواهد مادر در بازی‌های او مشارکت کند یا با او حرف بزند، به سراغ مادر می‌رود ولی اغلب با بی‌توجهی و گاهی فریاد مادر مواجه می‌شود که او را به شدت از خود می‌راند. ممکن است بعضی جملات مادر را که «مردم ازدست تو بچه»، «برو بگذار کارهایم را بکنم» و «از دستت خسته شدم» نفهمد ولی احساس تلخی آن را درک می‌کند. جملات خشن او را به دنیای تنهایی خودش می‌کشاند و از مادر دلگیر می‌شود. تنها زمانی که این دلگیری‌ها را پای مادر می‌نویسد و از او انتقام می‌گیرد، زمانی است که مادر به سوی او می‌آید و آن هم موقع غذا دادن به اوست. کودک می‌داند چقدر برای مادرش مهم است که او غذا بخورد. کودک گرسنه است ولی ترجیح می‌دهد گرسنه بماند با نخوردن، با پرت کردن غذا، با تف کردن و یا فرار از صحنه غذا، بر مادر فایق آید و به اصطلاح بچه‌های امروز، مادر را سرکار بگذارد!

مادرانی که شغل خارج از منزل دارند گاهی بیشتر در معرض این رفتارها قرار می‌گیرند و نمی‌دانند چه کنند. برای این مادران باید گفت که در ابتدا مراقب کودک را درست انتخاب کنند. مراقب اگر در منزل و یا در مهد کودک باشد باید بتواند به نیازهای کودک پاسخ دهد، اگرچه جای مادر را نمی‌گیرد ولی دنیای تنهایی کودک را پر می‌کند و مادر نیز باید در کنار او با عشق و علاقه به کودک رسیدگی کند. در تمام مدتی که در کنار کودک هستیم باید به‌عنوان یک موجود که در حال ضبط تمام گفتگوها، عکس‌العمل‌ها، رفتارها و نگرش او نسبت به مسایلی اجتماعی ارتباطی است، بیندیشیم. او به سرعت در حال دریافت تمام این رفتارها و یادگیری و نتیجه‌گیری است. او از والدین خود الگو می‌سازد و چون والدین زمان بیشتری با کودک هستند، نقش مهمی در رفتارها و آینده او دارند. فراموش نکنیم که غذا دادن یکی از مهم‌ترین عوامل موثر و تقویت کنند‌ه‌های رفتاری است، بنابراین باید دادن غذا زمانی باشد که کودک از نظر عاطفی- روانی و جسمی آماده غذا خوردن باشد.

● رفتارهای مهم تغذیه‌ای کودک

برای کودک فضای دلنشین و جای راحتی را انتخاب کنید. غذا باید به او دور نباشد تا تحت فشار قرار گیرد. بشقاب را نزدیک به او بگذارید.
همیشه وقت معینی را به غذا خوردن اختصاص دهید چون این کار اشتهای کودک را تحریک می‌کند. رنگ مواد غذایی بسیار مهم است. کودکان رنگ‌های متنوع را دوست دارند. سبزی‌هایی مانند هویج پخته و سبزی‌های سبز در کنار هم می‌تواند برای او جذاب باشد.
باید حوصله و وقت کافی برای این کار در نظر گرفت و با آرامش به او غذا داد.
‌بهتر است بشقاب، قاشق و سایر وسایل غذاخوری کودک از جنس نشکن باشد.
‌لیوان کودک را کوچک انتخاب کنید که بتواند با دو دست آن را بردارد.
آب میوه طبیعی بهتر از هر نوشیدنی دیگری است.
‌اگر کودک یک ماده غذایی را نمی‌پذیرد و آن را نمی‌خورد، نسبت به سلیقه او با احترام برخورد کنید. آن ماده را کنار بگذارید ولی در روزهای بعد امتحان کنید.
‌اگر کودک خسته است، به او غذا ندهید و بگذارید استراحت کند. هرگز نباید زمان غذا خوردن برای او تبدیل به یک خاطره ناخوشایند شود.
‌محیط اطراف کودک در زمان غذا دادن باید آرام باشد. صدا حواس او را متوجه اطراف کرده و توجه او را از غذا خوردن سلب می‌کند.
‌یک نوع غذا در وعده‌های متوالی، کودک را از آن غذا رو گردان می‌کند. تنوع را در وعده‌های غذایی او رعایت کنید.
درباره رفتارهای کودک عکس‌العمل‌ها نباید متفاوت باشد. به طور مثال اگر غذا را پرت کرد، نباید گاهی خندید و گاهی او را تنبیه کرد. همیشه در زمینه رفتارهای نامناسب کودک نشان دهید که کار خوبی انجام نداده است.

● اگر کودک‌تان یک تا سه سال دارد

رنگ و ظاهر غذا، توجه کودک را جلب می‌کند.
در این سن او مایل است با دست غذا بخورد. بگذارید احساس استقلال کند.
یک قاشق به دست کودک دهید و خودتان با قاشق دیگر به او غذا بدهید. احساس در دست گرفتن قاشق به او احساس استقلال می‌دهد.
صدای اطراف محیط را کم کنید. تلویزیون و رادیو را خاموش کنید.
همیشه از بشقاب و وسایل غذاخوری خاص کودک استفاده کنید.
‌اگر روزی اشتهای او کم است خیلی اصرار نکنید که باید حتما بشقابش را تمام کند.
‌کودکان نوپا نشستن طولانی را تحمل نمی‌کنند. صبور باشید. ممکن است سفره را ترک کند و باز برگردد.
‌غذا نباید داغ یا سرد باشد.
‌کودک دوست دارد با غذا بازی کند و ریخت و پاش کند. او را برای این‌گونه کارها تنبیه نکنید.

● اگر کودک‌تان سه تا پنج سال دارد

کودک را با غذاهای گوناگون آشنا کنید. در زمانی که با هم غذا می‌خورید، افراد خانواده الگوی کودک هستند. هرگز نگویید غذایی را دوست ندارید چون کودک از شما تقلید می‌کند.

‌اگر غذای جدیدی سرسفره است، ابتدا بزرگ‌ترها باید آن را بخورند تا کودک تقلید کند.
میان‌وعده‌های کودک نباید از مواد قندی و کم‌ارزش و یا پرکالری باشد چون علاوه بر اینکه اشتهای او را کم می‌کند، موجب فساد دندان، لاغری یا چاقی او می‌شود.

‌اصول ارزشی خانواده و نگرش آنها به غذا خوردن بسیار مهم است و باید با مهر و محبت آنها را به کودک یاد داد.
هنگام غذا خوردن، محیط باید آرام و دوستانه باشد. امر و نهی و اعمال روش‌هایی تربیتی هنگام غذا خوردن مناسب نیست.

کودک باید طی روز تحرک کافی وخواب کافی داشته باشد. بی‌تحرکی و کم‌خوابی روی اشتهای او اثر می‌گذارد.
‌بشقاب و لوازم غذا خوری کودک باید مخصوص باشد و همیشه از آنها برای غذا دادن به او استفاده کنید.
‌اگر غذا به گونه‌ای است که کودک برای خوردن احتیاج به کمک دارد، برایش انجام دهید. به طور مثال غذا را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید تا بتواند به راحتی آن را بخورد.

کودک ممکن است غذاهای جدید را اول دستکاری کرده و بعد بخورد. این رفتار طبیعی است.
‌ اگر غذای جدید را دوست نداشت، از او بخواهید که آن را بو کند، لمس کند و کمی از آن را بچشد ولی اصرار به خوردن آن نکنید.

‌غذای جدید را زمانی که کودک خیلی گرسنه است، به او بدهید.
‌اگر غذای جدید را دوست ندارد، در هفته‌های بعد امتحان کنید و به انتخاب کودک احترام بگذارید.
‌کودک را به غذاهای کم‌نمک عادت دهید. خوردن سالاد، سبزی‌ها و ماست را در برنامه او بگذارید و اجازه دهید با تنوع غذاها و چگونگی مصرف آنها آشنا شود.

این كاربر به علت تخلف در قوانین انجمن بن شد
مدیریت انجمن پرنس و پرنسس
     
#459 | Posted: 30 Dec 2011 18:19
کبد با کسی شوخی ندارد
«کبد با کسی شوخی ندارد!» این را فوق تخصص گوارش و کبدی می‌گوید که قصد دارد به شما هشدار بدهد بیماری‌های کبد را جدی بگیرید و برای درمان شان اقدام کنید تا به سیروز کبدی تبدیل نشوند.

بر عکس خیلی‌ها که با کوچک‌ترین نشانه‌های بیماری، زمین و آسمان را به هم می‌دوزند، بعضی‌ها هم به هیچ وجه توجهی به وضعیت سلامتی‌شان ندارند و حتی بیماری‌های اثبات شده‌شان را هم درمان نمی‌کنند و جدی نمی‌گیرند. از میان این دو گروه، گروه دوم بیشتر متضرر می‌شوند چون به‌دلیل سهل‌انگاری بیماری‌شان جدی می‌شود و کار دست خودشان می‌دهد یکی از آن اعضایی که بی‌توجهی به‌نارسایی‌اش به احتمال زیاد پیشیمان‌تان می‌کند، کبد است.

می‌دانید کبدتان دقیقا کجا قرار گرفته است؟ درست پشت دنده‌های تحتانی سمت راست بدن‌تان. این عضو یک کیلو و نیمی پادشاه بدن شماست که وقتی گرفتار عفونت مزمن شود و از آن آسیب ببیند، متخصصان می‌گویند صاحبش دچار سیروز کبدی شده است. برای درک اهمیت کبد کافی است بدانید که کبد مسوول اصلی تصفیه خون است و وقتی دچار اختلال در عملکردش می‌شود سموم خون افزایش پیدا می‌کنند.

سیروز کبدی از کجا می‌آید؟

دکتر ستار جعفری، فوق‌تخصص بیماری‌های کبد و گوارش، با اشاره به این که ابتلا به سیروز کبدی، سن مشخصی ندارد، توضیح می‌دهد: سیروز کبدی یک بیماری نیست بلکه نتیجه بیماری‌های مزمن کبدی مانند هپاتیت بی، سی، هپاتیت ناشی از الکل، چربی کبد، ‌ویلسون وهموکروماتوز به سیروز آن ختم می‌شود. در این حالت سلول‌های کبدی، دیگر به وظایف شان عمل نمی‌کنند و کبد دچار التهاب مداوم می‌شود. به گفته دکتر جعفری هرچند در برخی کشورها یکی از اصلی ترین دلایل سیروز کبدی مصرف زیاد الکل است اما در ایران مصرف الکل شایع نیست و دلیل اصلی آن پیشرفته شدن همان بیماری‌های کبدی است. او درباره نشانه‌های اختلالات کبدی خطرناک می‌گوید: زردی صورت، خستگی، کبودی‌های پوستی، خونریزی‌های ناشی از واریس‌های مری، استفراغ خون، مدفوع سیاه رنگ (نشانه خونریزی داخلی)، اختلالات انعقادی، آب آوردن شکم و پاها و بزرگ شدگی طحال از جمله نشانه‌های سیروز کبدی در مراحل مختلف بیماری محسوب می‌شوند.

مشکل اینجاست که معمولا علائم سیروز کبد در شرایط بسیار بحرانی ظاهر می‌شوند و در اواسط بیماری ممکن است نشانه‌ای از سیروز کبدی در علائم ظاهری بیمار وجود نداشته باشد. به همین دلیل دکتر جعفری می‌گوید: از دیدگاه ما، پیشگیری از درمان مهمتر است و اگر بیماران با مراجعه به پزشک و استفاده از دارو بیماری‌های کبدی را کنترل کنند دیگر به سیروز کبدی دچار نخواهند شد. علاوه بر این پژوهش‌های علمی نشان می‌دهند اختلال در کبد، فراوانی سموم در خون و در نتیجه اختلال در عملکرد مغز را در پی دارد و به همین دلیل کسانی که دچار سیروز کبد می‌شوند از نظر خلقی نیز تغییر می‌کنند برای مثال ممکن است دچار ناتوانی در تمرکز، خواب آلودگی، نامنظم شدن ساعات خواب و…. شوند.

اگر سیروز دارید

دکتر جعفری با اشاره به این که پزشکان برای سیروز کبدی از درمان نگهدارنده استفاده می‌کنند به کسانی که از این نوع بیماری رنج می‌برند، هشدار می‌دهد: این بیماران باید نمک را از برنامه غذایی‌شان حذف و میوه‌های فیبردار و سبزی مصرف ‌کنند. او درباره دلیل این پیشنهاد می‌گوید: این بیماران نباید به یبوست دچار شوند چرا که وقتی کبد مشکل دارد سموم بدن دفع نمی‌شوند و یبوست باعث می‌شود سموم بیشتری وارد خون شوند و از آنجا که میوه‌ها و سبزیجات از یبوست جلوگیری می‌کنند مصرف آنها بخصوص برای این نوع بیماران توصیه می‌شود. به گفته این فوق تخصص، بیماران مبتلا به سیروز کبدی معمولا در جذب ویتامین‌های A، D، K و E مشکل دارند و به همین دلیل باید به آنها ویتامین تزریق شود.

او تاکید می‌کند که مبتلایان به سیروز به هیچ وجه نباید از قرص‌های خواب‌آور استفاده کنند چون امکان دارد در آنها علائم مسمومیت با دارو ظاهر شود. همچنین بنابر گزارشی که مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر کرده بهتر است این بیماران از مسواک‌هایی با پرزهای نرم استفاده کنند، از تخلیه شدید و محکم بینی خودداری کنند، هیچ دارویی را سرخود نخورند، ناخن‌های شان را مرتب کوتاه کنند،علاوه بر خواب شبانه، روزانه ۴ الی ۶ ساعت استراحت داشته باشند و در صورت بروز تب، سوزش ادرار، تهوع و درد شکم یا هر نوع نشانه‌ای از عفونت در بدن بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

این كاربر به علت تخلف در قوانین انجمن بن شد
مدیریت انجمن پرنس و پرنسس
     
#460 | Posted: 30 Dec 2011 18:19
مبارزه با میگرن با مواد غذایی
اگر از میگرن رنج می‌برید باید از خوردن مواد غذایی که به این بیماری دامن می‌زند بپرهیزید و در عوض غذاهایی میل کنید که میزان و شدت سردردهای‌تان را کاهش می‌دهد مثل قهوه، ماهی‌های چرب، میوه و سبزیجات، زنجبیل، دانه‌های کامل، لوبیا و …

با وجود این‌که تاکنون محققان نتوانسته‌اند با اطمینان علت بروز میگرن را تعیین کنند اما به خوبی می‌دانند که هر تغییر یا اتفاقی می‌تواند دلیلی برای دردهای میگرنی شود از جمله:

* تغییرات آب و هوا،

* بوهای تند،

* استرس،

* بی‌خوابی،

* برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها

* و تغییرات در میزان ترشح استروژن و البته برای همین است که خانم‌ها ۳ برابر بیشتر از آقایان از این بیماری رنج می‌برند. اما همیشه راه‌هایی برای مقابله با بیماری‌ها وجود دارد.

ماهی‌های چرب

حتماً می‌دانید که ماهی‌های چرب برای قلب بسیار مفیدند. علاوه بر این ماهی آزاد و انواع ماهی‌های چرب دیگر از قبیل ماهی ماکرو، قزل آلا و شاه ماهی می‌توانند به کاهش دردهای میگرنی کمک کنند. این ماهی‌ها سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳، اسیدهای ایکوزاپنتائنوئیک (EPA) و اسیدهای دوکوزاهگزائنوئیک (DHA) هستند.

مطالعات اولیه که در دانشگاه سن سیناتی به مدت ۶ هفته روی این ترکیبات ضد التهابی انجام گرفت نشان داد زمانی که این مواد به صورت مکمل مصرف می‌شود دفعات و شدت دردهای میگرنی را نزد برخی افراد کاهش می‌دهد.

میزان مصرف: در پژوهش مذکور کپسول‌های حاوی ۳۰۰ میلی گرم EPA و DHA و همچنین ۷۰۰ میلی گرم روغن‌های دیگر استفاده شده بود. محققان معتقدند مصرف ۴ وعده‌ی ۱۲۰ گرمی از این ماهی‌های چرب در هفته همین میزان روغن ماهی‌های مفید را برای بدن تأمین می‌کند.

قهوه

در برخی افراد کافئین باعث تحریک و تشدید بیماری می‌شود. اما با وجود این نوشیدن چند فنجان قهوه می‌تواند به تسکین دردهای میگرنی کمک کند. بنابراین توصیه می‌شود زمانی که سردردتان شروع می‌شود قهوه بنوشید.

زنجبیل می‌توانند با مسدود کردن تولید مواد التهاب زایی به نام پروستاگلندین با میگرن مقابله کند

زمانی که رگ‌ها در مغز متورم می‌شود کافئین در انقباض این رگ‌های متورم بسیار موثر عمل می‌کند و در واقع یکی از ترکیبات اصلی داروهای ضد میگرنی محسوب می‌شود.

میزان مصرف: زمانی که درد میگرن شروع می‌شود یک یا دو فنجان کافی است.

میوه‌ها، سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات حاوی استروژن‌های گیاهی‌اند که اثرات منفی استروژن‌های طبیعیِ تولید شده توسط بدن را کاهش می‌دهند. این پدیده می‌تواند به ویژه برای زن‌هایی مفید باشد که در دوره‌ی عادات ماهیانه‌ی از میگرن رنج می‌برند. در واقع هرچه در آغاز عادت ماهیانه میزان استروژن بالا برود در طول عادت کاهش بیشتری می‌یابد.
فیبرهای موجود در میوه و سبزیجات باعث می‌شوند میزان اضافی استروژن‌های بدن از بین برود.

علاوه بر این میزان چربی‌های میوه و سبزیجات کم است و زمانی که ما چربی کمتری می‌خوریم بدن‌مان استروژن کمتری تولید می‌کند.

میزان مصرف: روزانه ۷ الی ۹ واحد میوه و سبزیجات میل کنید.

زنجبیل

پژوهش‌های متعددی که تاکنون انجام گرفته نشان داده است این ادویه‌ی گرم حاوی برخی ترکیبات قوی است که اثری مشابه ترکیبات داروهای ضد التهابی دارد. زنجبیل می‌توانند با مسدود کردن تولید مواد التهاب زایی به نام پروستاگلندین با میگرن مقابله کند. به نظر می‌رسد میزان پایین منیزیم در بدن مغز را در برابر دردهای میگرنی حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌کند

البته باید گفت که از زنجبیل به طور جدی در تسکین دردهای میگرنی استفاده نشده است؛ اما اگر چه این ادویه نمی‌تواند جلوی میگرن را بگیرد با این حال در رفع حالت تهوعی که اغلب با میگرن همراه است موثر عمل می‌کند.
میزان مصرف: مقدار مصرف مشخصی برای زنجبیل گفته نشده است اما شما می‌توانید از زنجبیل تازه یا پودر آن در تهیه غذاهای‌تان استفاده کنید. زمانی که دردهای میگرنی شروع می‌شود چند قاشق چای‌خوری پودر زنجبیل را با یک لیوان آب مخلوط کرده و برای تسکین دردتان بنوشید.

مواد غذایی سرشار از منیزیم

دانه‌های کامل، انواع لوبیاها و سبزیجات برگ سبز سرشار از منیزیم هستند. تحقیقات مختلف نشان داده است که در اغلب موارد رژیم غذایی افرادی که از میگرن رنج می‌برند فاقد این مواد غذایی بسیار مفید بوده است. در واقع به نظر می‌رسد میزان پایین منیزیم در بدن مغز را در برابر دردهای میگرنی حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌کند.
میزان مصرف: متخصصان میزان جذب روزانه منیزیم را برای زن‌ها ۳۱۰ تا ۳۲۰ میلی‌گرم و برای مردها را ۴۰۰ الی ۴۲۰ میلی‌گرم توصیه می‌کنند. اگر واقعاً با کمبود منیزیم مواجه هستید برای پیشگیری از دردهای میگرنی روزانه ۴۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌گرم منیزیم جذب کنید. تخم بو داده‌ی کدو تنبل یکی از منابع سرشار منیزیم به شمار می‌رود. در واقع در هر ۳۰ گرم تخم کدو تنبل حدود ۱۵۱ میلی‌گرم منیزیم وجود دارد. گردو (هر ۳۰ گرم، ۱۰۷ میلی‌گرم منیزیم) و بادام (در هر ۳۰ گرم، ۷۸ میلی‌گرم منیزیم) هم منابع خوبی برای جذب منیزیم محسوب می‌شوند.

این كاربر به علت تخلف در قوانین انجمن بن شد
مدیریت انجمن پرنس و پرنسس
     
صفحه  صفحه 46 از 57:  « پیشین  1  ...  45  46  47  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites