تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 51 از 57:  « پیشین  1  ...  50  51  52  ...  56  57  پسین »  
#501 | Posted: 19 Apr 2012 10:30
آلرژی ها

آلرژی نوعی افزایش حساسیت یا واکنش غیر عادی بدن در تماس با ماده ای به خصوص است. این واژه برای نخستین بار در 1906 به وسیله ی بارون کلمنس فون پیرکت آلمانی، که متخصص کودکان بود، برای نام گذاری واکنشی غیرعادی در برابر ماده ی سلی به کار رفت. امکان دارد این واکنش به بیماری هایی نظیر آسم منجر شود، یا این که ملایم باشد و موجب اندکی ناراحتی شود. بسیاری از افراد تنها دچار آلژی خاصی هستند. (مثلا نسبت به غذا یا داروی به خصوصی حساسیت دارند.) اما برخی از نظر ارثی به طور کلی مستعد آلژی هستند (آتوپی).

تب یونجه (رینیت آلژیک)

نوعی آلژی فصلی است که با عطسه و احتقان بینی و خارش چشمان مشخص می شود و ناشی از حساسیت به گرده ی علف ها یا درختان درماه ها بهار و تابستان است.


کهیر

واکنشی پوستی همراه با خارش شدید است که به شکل برآمدگی نرم قرمز یا رنگ پریده ای ظاهر می شود. در موارد شدید ممکن است ورم لب ها یا پوست دور چشمان ظاهر شود. آلژی ایجاد کننده ی آن ممکن است حساسیت به غذا (نظیر ماهی، تخم مرغ، توت)، حساسیت به دارو (مانند پنی سیلین)، یا تماس با مواد شیمیایی، پر یا پشم باشد. همچنین امکان دارد آلژی نسبت به داروها به صورت دانه های پوستی لکه مانند و قرمزی تظاهر یابد که شبیه سرخک هستند.


آسمی


اختلالی تنفسی است که با تنفس صدادار ناشی از تنگ شدن راه های هوایی (نایژه ها) مشخص می شود. این تنگی تا حدی نتیجه ی انقباض ماهیچه های نایژه ها و تا حدی بر اثر ورم و احتقان پوشش مخاطی آن هاست. آسم دوران کودکی بر خلاف آسم بزرگسالان غالبا درکسانی که اَتوپیک هستند، (مستعد آلژی اند) اتفاق می افتد و ممکن است آلژی به چیزهایی مانند گردو غبار منزل، پر، گرده و مو یا پشم حیوانات آغازگر حمله های آسم باشد. غلبا درخانواده سابقه ی آلرژی وجود دارد؛ پسران بیشتر از دختران دچار آن می شوند و امکان دارد آسم دوران کودکی در هنگام بلوغ بر طرف شود. هم چنین ممکن است حمله ها بر اثر عفونت ها و عوامل محرکی همچون هوای سرد یا دود سیگار، یا فشارهای روانی آغاز شوند. امروزه دمران های دارویی بسیار متداولند، که اکثرشان به صورت استنشاقی هستند.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#502 | Posted: 19 Apr 2012 10:31
آرتریت (ورم مفصلی) وانواع آن


آرتریت واژه ای است که در مورد انواع حالاتی که سبب درد مفصلی می شوند، به کار می رود. دو گروه اصلی آرتریت وجود دارد:


ورم استخوانی مفاصل (اوستئو اَرتریت)


شایع ترین شکل آرتریت است. نوعی تحلیل رفتگی مفصلی است که به مرور زمان بر اثر فرسایش طبیعی ایجاد می شود. غضروف پوشاننده ی انتهای استخوان ها فرسوده می گردد و این، سرانجام منجر به ضخیم و متورم شدن خود استخوان، به خصوص درکناره های مفصلی می شود. امروزه جراحی برای جایگزین کردن مفاصل زانو و لگن که به شدت دچار ورم استخوانی مفاصل شده اند به فراوانی انجام می شود.


ورم التهابی مفاصل


به صورت های مختلفی است، ولی به طور کلی ناشی از التهاب بافت های فرش کننده ی مفصل (سینوویوم) است. شکل های ملایمتر آن را به نام روماتیسم می شناسند، ولی اشکال شدیدتر آن ممکن است ناشی از ورم شبه روماتیسمی مفاصل (ارتریت روماتوئید)، نقرس، یا عفونت باکتریایی باشند. در ورم شبه روماتیسمی مفاصل، دستگاه ایمنی بدن علیه بافت سینوویومی خودش واکنش نشان می دهد، و در این فرآیند با آسیب زدن به آن، سبب درد و سفتی و ورم مفصل ها می شود. ممکن است هر مفصلی گرفتار شود، اما انگشتان از محل های شایع آنند. درشکل های شدید آن، ناهنجاری پیش رونده ی مفصل ها پیش می آید. در نقرس، بلورهای ریز ماده ی اسید اوریک در مفصل (بیش از همه در مفصل قاعده شست پا) ته نشست می کند که سبب درد شدید و حساسیت می شود. ورم مفصلی بر اثر عفونت باکتریایی به ندرت اتفاق می افتد، و ناشی از زخم باز یا گسترش عفونت از جای دیگر بدن است. (مثلا ذات الریه یا بیماری مقاربتی).

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#503 | Posted: 19 Apr 2012 10:40
کم تحرکی وکمبود ویتامین دی در کودکان


ویتامین ها برای سالم ماندن بدن و رشد کودکان بسیار لازمند. نتیجه پژوهشی بر روی ۶۰۰۰ کودک نشان می دهد با کمبود ویتامین D در بدن، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، استخوانی و فشار خون بالا بیشتر می شود.

بودن در فضای باز و قرار گرفتن پوست در برابر تابش آفتاب، باعث جذب ویتامین D به بدن می شود، به این ترتیب که بدن با استفاده از اشعه فرابنفش نور خورشید، کلسترول را در سطح پوست، به ویتامین D تبدیل می کند.
دکتر «ملیمد»، پژهشگر، در این باره می گوید: «پژوهش های پیشین، کاهش سطح ویتامین D در بدن کودکان در ۲۰ سال گذشته را نشان داده بود، که بخشی از آن به خاطر کمتر قرار گرفتن در برابر تابش آفتاب است. امروزه زندگی کودکان بسیار کم‌تحرک ‌تر شده است و زمان کمتری را در فضای آزاد سپری می کنند.»
این پژوهشگر توصیه می کند که کودکان، مواد دارای ویتامین D مانند شیر و ماهی را بیشتر مصرف کنند. او می افزاید: «اما کسب میزان کافی ویتامین D تنها از طریق تغییر رژیم غذایی، بسیار مشکل است و مصرف مکمل‌های ویتامین D در این شرایط می‌تواند مفید باشد.»
«ملیمد» به پدر و مادرها پیشنهاد می کند: «بهتر است تلویزیون را خاموش کرده و کودکان را به فضای آزاد بفرستند، هر روز ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بودن در فضای باز می تواند کافی باشد.»

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#504 | Posted: 19 Apr 2012 10:48
ارتباط کشیدن سیگار با کاهش بینایی چشم
روزنامه "استار" چاپ مالزی نوشت: كشیدن سیگار موجب تسریع در روند كاهش بینایی افراد در سنین بالا می‌شود.

این روزنامه درشماره چهارشنبه خود به‌نقل از رویترز افزود: افراد سیگاری در حدود چهار برابر دیگران درمعرض مواجهه باكاهش شدید دید ناشی از افزایش سن هستند.

براساس این گزارش، گروه محققین دانشگاه سیدنی استرالیا به سرپرستی دكتر "جنیفر تن" با تحقیقات اخیر خود صحت این ادعا را اثبات كرده‌اند.

در این تحقیقات كه مدت ده سال به طول انجامیده است تعداد دو هزار و ‪۴۵۴‬ نفر از شهروندان استرالیا با حداقل سن ‪ ۴۹‬سال مورد آزمایش و بررسی قرار گرفتند.

در بررسی‌های انجام شده توسط محققین استرالیایی اثبات شده است كه افراد سیگاری نه‌تنها چهاربرابر افرادی كه تاكنون سیگار نكشیده‌اند درمعرض مواجهه با افت شدید بینایی هستند، بلكه آنان پنج سال زودتر ازدیگر افراد بامساله كاهش بینایی بر اثر افزایش سن مواجه خواهند شد.

دراین تحقیقات همچنین اثبات شده كه افراد سیگاری به‌مراتب بیشتر ازافراد دیگر با خطر ابتلای به بیماری "تحلیل شبكیه" در سنین بالاتر مواجه‌اند.

"تحلیل شبكیه" (‪ (Macular degeneration‬بیماری است كه موجب از بین رفتن سلولهای شبكیه در قسمت مركزی آن شده و در نتیجه، تیزبینی و دید مركزی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#505 | Posted: 19 Apr 2012 10:53
مصرف زیاد بستنی باعث چاقی واضافه وزن می شود
به گفته متخصصان، بستنی انرژی زیادی را در اختیار افراد می‌گذارد از این رو نباید بیش از میزان طبیعی مصرف شود چرا که در غیر این صورت باعث چاقی و اضافه وزن در فرد خواهد شد.

دکتر « ضیاء الدین مظهری » رییس انجمن تغذیه ایران با بیان این مطلب در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران ، گفت: بستنی با قند اضافه، خامه و شیر پرچرب تهیه می شود و حاوی انرژی زیادی است.

همچنین در انواعی از بستنی‌ها که شیرینی نیز به آن اضافه می شود این انرژی به چند برابر می‌رسد از این رو مصرف زیاد آن موجب بروز چاقی خواهد شد.

وی ضمن اشاره به این که اگر در مصرف هر نوع ماده غذایی تعادل رعایت شود مشکلی برای سلامتی افراد پیش نمی آید، افزود: بنابراین با مصرف متعادل محصولات غذایی همچون بستنی افراد دچار اضافه وزن نخواهند شد.

دکتر مظهری در خصوص فواید بستنی نیز گفت: اگر بستنی بدون افزودنی‌های غیرمجاز رنگی و پاستوریزه باشد به دلیل آنکه حاوی مواد لبنی است تامین کننده کلسیم بدن خواهد بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مواد غذایی همچون بستنی باید بعد از غذای اصلی مصرف شود تا موجب احساس سیری در فرد نشده و به برنامه غذایی او لطمه وارد نشود.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#506 | Posted: 19 Apr 2012 10:56
منشا ابتلا به آسم و سرفه وخس خس در نوجوانان
نوجوانانی كه به حد كافی ریزمغذی‌هایی را كه بطور معمول در میوه و ماهی یافت می‌شود دریافت نمی‌كنند بیشتر مستعد ابتلا به آسم، سرفه و خس خس

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز ، محققان دریافتند ریه نوجوانانی كه كمترین میزان مصرف میوه و به ویژه ویتامین سی را دارند، ضعیف تر از ریه دیگران است. نوجوانانی كه ویتامین یی ‪ Eكمتری مصرف می‌كنند بیشتر مستعد ابتلا به آسم هستند. ویتامین یی در روغن‌های گیاهی و مغز آجیل یافت می‌شود.
جین برنس از دانشكده بهداشت عمومی هاروارد می‌گوید میزان توصیه شده مصرف ویتامین سی كه ‪ ۸۵گرم در روز است برای سلامت ریه نوجوانان كافی نیست.
بسیاری از مطالعات عادات غذایی ناسالم را با مشكلات ریوی مرتبط شناخته است.
محققان ‪ ۲هزار و ‪ ۱۱۲نوجوانان آمریكایی و كانادایی را بررسی كردند.
آنها دریافتند این نوجوانان كمتر از میزان توصیه شده میوه و سبزی می‌خورند.
این یافته‌ها در مجله “‪ “chestمنتشر شده است.
فقط ‪ ۱۱درصد این نوجوانان روزانه مكمل‌های ویتامین دریافت می‌كردند.
این تحقیق نشان داد احتمال ابتلا به آسم و مشكلات تنفسی مانند خس‌خس سینه در نوجوانانی كه میوه كمتر می‌خوردند و میزان اسیدهای چرب امگا‪ ۳كمتر دریافت می‌كردند بیشتر بود.
حتی مصرف مقادیر كم اسیدهای چرب امگا‪ ۳نقش حفاظتی دارد. ماهی مهمترین منبع امگا ‪ ۳است كه غذای مورد علاقه نوجوانان نیست. امگا‪ ۳همچنین در روغن تخم كتان و گردو و نیز برخی سبزیهای سبز رنگ یافت می‌شود.
اسیدهای چرب امگا ‪ ۳التهاب ریوی را برطرف می‌كنند. خواص آنتی اكسیدان ویتامین‌های سی‌و یی و سایر تركیبات موجود در میوه‌ها از سلولهای جدار داخلی مجاری تنفسی در برابر آسیب رادیكال‌های آزاد محافظت می‌كند.
سیگاریهایی كه ویتامین سی دریافت نمی‌كنند احتمال سرفه، خس‌خس سینه و ایجاد خلط در آنها بیشتر است.
یك چهارم نوجوانان مورد بررسی سیگاری بودند و بیش از ‪ ۸۰درصد آنان دوز مجاز ویتامین سی دریافت می‌كردند.
محققان، فقر و سایر عوامل در تشكیل عادات غذایی سالم را در این میان بررسی نكردند.
آنان افزودن ویتامین دی به آب پرتقال و خوردن تمام انواع میوه‌ها و سبزیها و ماهی را توصیه می‌كنند

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#507 | Posted: 19 Apr 2012 11:00
چگونه از سکته مغزی پیشگیری کنیم !
سکته مغزی یا به عبارت صحیح تر حادثه عروقی مغز ((cvA از علل شایع ایجاد کننده ناتوانایی فلج اندام ها وحتی مرگ ومیر به خصوص در سنین بالای زندگی است .
مغز انسان به شدت نسبت به کمبود اکسیژن وکاهش خونرسانی حساس است . به طوری که تنها پنج دقیقه زمان کافی است که اختلال در خونرسانی منجر به نابودی واز بین رفتن برگشت ناپذیر یافت مغز شود وعوارضی دائمی برای بیمار به جا بگذارد .متاسفانه این عارضه آن چنان سریع اتفاق می افتد که هیچگونه فرصتی برای اقدامات درمانی وجود ندارد وتازمانی که بیمار به یک مرکز پزشکی منتقل شود مرگ سلولی رخ داده وعوارض ماندگار پدید می آیند !
به همین دلیل امروزه بیشترین توجه جامعه پزشکی بر پیشگیری از ایجاد سکته مغزی متمرکز شده است سکته مغزی در اثر گرفتگی وانسداد یا خونریزی یکی از رگهای خونی رخ می دهد اگر لخته ایجادشده در مسیر رگهایی که به مغز ختم می شوند قرار گیرد یا عروق ورگهای منتهی به مغز به علت تنگی وگرفتگی رگ قادر به تغذیه واکسیژن رسانی نباشند .


نکته حائز اهمیت اینکه :

به دلیل خرابی دیواره های رگها ، بیماریهای انعقادی ، جراحی های بزرگ ، عدم تحرک و... غلظت پلاکتهای خون افزایش یافته ولخته ایجاد می شود پلاکتها سلولهای ریز وکوچکی هستند که با چسبیدن به یکدیگر واتصال به دیواره رگ زمینه تنگی وانسداد را فراهم می کنند .


دلایل افزایش غلظت خون :

مصرف سیگار ،الکل ، مواد مخدر ، کهولت سن وسالخوردگی ، بستری شدن به مدت طولانی وسبک زندگی ناسالم توام با کم تحرکی وعدم رعایت اصول تغذیه ای سبب می شود سیستم فیبرینوژن (نوعی پروتئین در خون) افزایش یابد وفرآیند فیبرینولیتیک که وظیفه حل کردن وشکستن لحظه ها را برعهده دارد ، با اختلال مواجه گردد ؛ در نتیجه لخته های در دیواره رگها ایجاد می شود .


علایل هشدار دهنده :
در نگاهی کلی شایعترین علام این عارضه عبارتند از :
اختلالات جسمی – حرکتی وتعادلی ، اختلال در تکلم ، اختلال بینایی وزوال عقل و به شکلی دقیق تر بی حسی وضعف ناگهانی عضلات صورت ودست به ویژه در یک سمت بدن ، لکنت زبان ومشکل در فهم وادراک گفته ها ، سرگیجه وسردرد شدید ، دوبینی وتاری دید ، تغییر شکل رفتار ( مدل رفتاری کند ) از عوارض شایع سکته مغزی به شمار می آیند .
چه کسانی در معرض خطر هستند ؟
افرادی که دچار پرفشاری خون ( فشار خون بالا ) هستند .
کسانی که به بیماری های مزمنی ؛ نظیر دیابت ، نقرس وبالابودن چربی خون ( کلسترول وتری کلیسیرید ) مبتلا هستند .
سیگاری ها وکسانی که به مصرف مواد مخدر وانواع روان گردانها معتادند .
نکته قابل توجه اینکه مصرف کننده گان مواد مخدر و انواع روان گردانها به دلیل بالا رفتن فشار سریع مغز با تغییرات گسترده ای مواجه می شوند وبه شدت در معرض خونریزیهای عروقی وسکته های مغزی قرار دارند .


توصیه های پیشگیرانه :
فشار خون بالا از دلایل مهم ابتلا به بیماریهای عروقی ، سکته های مغزی واختلالات قلبی است . فشار خونتان را کنترل کنید . حد نرمال فشار به اصطلاح 8/12 است . بالاتر از 9/14 ویا پایین تر از 7/10 محدوده خطر محسوب می شود این ارقام را به خاطر بسپارید . بیماری مزمن وخطرناکی است ، افرادی که افزایش وزن دارند ، همیشه در معرض ابتلا به بیمارهای مختلف هستند لذا با تغذیه مناسب و ورزش منظم وزنتان را در حد مناسبی نگه دارید ، غذاهایی سرشار از فیبر ، انواع ویتامین ها وموادمعدنی مصرف کنید .
مراقب چربی های خونتان باشید از مواد غذایی مناسب استفاده کنید . موادی که باعث کاهش کلسترول بد ومضر ( LDL)شده ومانع رسوب چربی در عروق ویا افزایش غلظت خون می شوند . رژیمهای مدیترانه ای تاثیر گسترده ای در کاهش سطح کلسترول وتری گلیسیرید در خون دارند .
ورزش کنید زیرا انجام فعالیتهای ورزشی وتحرک بدنی به سلامت روحی وجسمی شما کمک می کند .
از استرس وشوک های عصبی دوری کنید .کنش شدید ، احساس خستگی واضطراب زیاد ، تعادل عصبی وهورمونی را به هم می ریزد وریسک ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی ، مشکلات مغزی فشار خون بالا را افزایش می دهد پس آرام مبارزه با استرس را به خوبی بیاموزید .

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#508 | Posted: 19 Apr 2012 11:48
جراحی های سینه بازسازی سینه


براي بازسازي پستان پس از سرطان 4 روش را مي توان انتخاب كرد كه بسته به بيمار و نظر پزشك انجام مي شود:

·استفاده از پروتز به تنهايي پس از بزرگ كردن پوست و عضله زيرش با دستگاه Tissue Expander .
·استفاده از عضلات پشت استخوان كتف و جايگزيني آن بجاي پستان قطع شده.
·استفاده از عضلات جدار شكم كه چربي فراوان هم رويشان دارند و نقص اندازه سينه را تامين مي كنند.
·تزریق چربی که اغلب در بیمارانی انجام می شود که بخشی از سینه حفظ شده است و برای قرینه سازی از چربی خود فرد استفاده می شود
در هر كدام از اين روشها بيمار به دو مرحله جراحي بازسازي نياز دارد تا هم سينه ها قرينه شوند و هم نوك سينه بازسازي شود گاهي در افرادي مي توان در همان مرحله اولي كه سرطان سينه برداشته مي شود بازسازي هم انجام شود.

[img][url=https://www.pixhost.to/show/1029/11967341_f7463143581f728d28cbc4b6666c59f1.jpg] https://t4.pixhost.to/thumbs/1029/11967333_4e52fae27c3449735f84d3d40a4bfcb0.jpg[/img][/url]

================

جراحی کوچک کردن سینه
در عمل Reduction Mammoplasty تحت بي هوشي عمومي حجم سينه ها كم شده و به سينه شكل و فرم قشنگي داده مي شود و در پايان سينه ها سفت و بالا مي آيند

سينه هاي بزرگ چندين عارضه دارند ، حجم بالاي سينه سبب فشار روي گردن و شانه مي شود اكثر خانمهايي كه سينه بزرگ دارند از ايجاد شياري روي سرشانه شاكي هستند. آرتروز گردن ، كمردرد ، درددست و بازو و گاهاً دردهاي قلبي و تنگي نفس دارند. حجم سينه ها در اكثر خانمهاي ايراني به نسبت نژادهاي اروپايي بزرگ است و در بيماراني كه ما جراحي كرده ايم اكثراً بيش از 3000 گرم از بافت سينه ها كم شده است در صورتي كه در تجارب غربي ها اين حجم كمتر از 2000 گرم است ، همچنين در سينه هاي بزرگ امكان معاينه و يافتن توده هاي پستان كمتر است و درصورتيكه در بيمار توده سرطاني بدخيم ايجاد شود زماني تشخيص داده مي شود كه توده به بزرگي مثلاً 2 سانتي متري مي رسد اما با كوچك كردن سينه حجم توده پستاني كم مي شود ، پس در حجم كمتر خطر سرطان كمتر شده و يافتن سرطان در مراحل زودتر يعني وقتي توده كوچكتر است بيشتر خواهد شد.

بوي بد عرق ، زخمهاي پوستي به علت عرق زياد از ديگر مشكلات است كه با اين جراحي و بستري يك شب و مدت درمان يك تا دو هفته همه مشكلات ذكر شده درمان مي شوند ضمن اينكه شكل زيباتر با رفع افتادگي هم حاصل مي شود.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#509 | Posted: 19 Apr 2012 12:41
کمبود ویتامین بی موجب کاهش عمر میشود
محققان برای دست یافتن به این نتیجه روی 1747 فرد با میانگین سنی 65 سال بررسی‌هایی انجام دادند.برای این کار آن‌ها پرسشنامه‌هایی در اختیار داوطلب‌ها قرار دادند و نوع تغذیه و میزان دریافت ویتامین B را در این افراد بررسی کردند.علاوه بر این خون این داوطلب‌ها نیز به طور مرتب مورد آزمایش قرار می‌گرفت.محققان این افراد را به مدت 8 تا 9 سال تحت نظر گرفتند و پارامترهای بیوشیمیایی داوطلبان زنده با پارامترهای بیوشیمیایی افرادی که در طول این پژوهش از دنیا رفتند را مقایسه کردند.محققان مشاهده کردند افرادی که طول عمر بیشتری داشتند افرادی بودند که تغذیه ایی سرشار از ویتامین B1 و B3 داشته‌اند.جذب ویتامین ب۱ وب۶ طول عمرافراد را تا ۱۰ سال افزایش میدهد


علاوه بر این میزان ویتامین B6 و B9 خون این افراد نیز به طور چشمگیری بیشتر بوده است. در واقع میزان ویتامین این افراد با توجه به تغذیه ای که داشته‌اند متفاوت بوده است.آن‌ها بعد از بررسی‌های گوناگون به این نتیجه رسیدند جذب بیشتر ویتامین B1 و ویتامین B6 طول عمر افراد را تا 10 سال افزایش می‌دهد.محققان توصیه می‌کنند برای بالا بردن میزان این ویتامین‌ها تغذیه‌ی سالم و متنوعی داشته باشید

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#510 | Posted: 19 Apr 2012 12:47
ویتامین ب۳ را بهتر بشناسیم
کمبود شدید ویتامین ب3، اسهال شدید و عوارض گوارشی را به دنبال دارد و اگر این کمبود ادامه پیدا کند زوال عقل ایجاد می‌شود.

--------------------------------------------------------------------------------
ویتامین B3 یا نیاسین یکی از ویتامین‌های محلول در آب است. در واقع نیاسین واژه‌ای عمومی است که بر دو شکل ویتامین یعنی نیکوتین‌آمید و نیکوتینیک‌اسید اطلاق می‌شود. از سال 1867 (1246ش) اسیدنیکوتینیک برای شیمیدان‌ها شناخته شده بود.

در سال 1913 (1292ش) طی مطالعاتی در زمینه شناسایی علت و عامل بیماری بری‌بری (کمبود ویتامین B1)، نیاسین را از مخمر و برنج جدا کردند ولی به واسطه‌ی عدم تأثیر آن در از بین بردن علایم ناشی از کمبود تیامین در پرندگان نسبت به آن بی‌توجه ماندند. بعدها مجدداً بیوشیمیست‌ها به شناخت فعالیت و خصوصیات آن در بدن علاقه‌مند شدند.

نیاسین ویتامینی است که مانع بروز بیماری پلاگر می‌گردد. گزارشات اولیه نشان داد که بیماران مبتلا به پلاگر نه تنها با مصرف پروتئین‌های حیوانی درمان می‌شدند، بلکه نسبت به مایع استخراجی حاصل از مخمّر هم که فاقد هر گونه پروتئین است، واکنش مثبت نشان داده و علایم بیماری در آن‌ها برطرف می‌گردد. بدین لحاظ تصور می‌شد که عامل بیماری پلاگر ویتامین B2 موجود در مخمر است. مطالعات بعدی به خصوص در حیوانات آزمایشگاهی و ایجاد بیماری پلاگر در آن‌ها از جمله سیاه شدن رنگ زبان در سگ و درمان آن توسط منابع غذایی مختلف چون جگر انجام گرفت. در نهایت اسید نیکوتینیک را از جگر استخراج و جدا نمودند. تأثیر درمانی آن در انسان مبتلا به پلاگر نیز گزارش شده است.

بیماری‌ای که به نام پلاگر در ایتالیا و مل‌دلاروسا در اسپانیا خوانده می‌شد، اولین بار در قرن هیجدهم میلادی و بیشتر در میان مردم فقیر که غذای عمده و اصلی آن‌ها را ذرت تشکیل می‌داد، توصیف شد. اگر چه شواهد موجود دلالت بر آن می‌کرد که بیماری می‌تواند با تغییر غذا معالجه شود، لیکن تا سال 1917 (1296ش) این بیماری به فقدان یک عامل غذایی نسبت داده نشد.

توأم بودن پلاگر با غذای یکنواختی که به مقدار زیادی از ذرت تشکیل شده بود منجر به این فرضیه شد که پلاگر به وسیله یک قارچ یا یک ماده عفونی یا سمی موجود در ذرت فاسد ایجاد می‌شود. عقیده دیگر این بود که به علت بدتر شدن علایم پوستی همراه با پلاگر در اثر نور خورشید، بیماری در نتیجه مسموم شدن از نور خورشید است.


همچنین عقاید نادرست دیگری نیز در رابطه با علل این بیماری رایج بود تا اینکه، تنها در سال 1917 (1296ش)، یعنی زمانی که گولدبرگر فرضیه خود را با ایجاد پلاگر از طریق محدودیت غذایی به اثبات رسانید، پیشرفتی در کنترل این بیماری حاصل شد. او یازده داوطلب زندانی را در آمریکا تحت رژیمی قرار داد که مشابه رژیم بیماران پلاگری بود و بعد از 5 ماه در آن‌ها عوارض بارز پلاگر (ورم پوست، اسهال و افسردگی) ایجاد شد و بعد ثابت کرد که عامل این بیماری تغذیه‌ای است.

پلاگر که اول بار در ایالت نیویورک در سال 1875 (1254ش) گزارش شد، تنها بیماری کمبود ویتامینی است که تا کنون در ایالات متحده یک بیماری بومی و یک مسأله اساسی بهداشت و سلامت عمومی بوده است. شیوع آن محدود به دهکده‌های کوچک ایالت‌های جنوبی است که بیشتر غذای اهالی را ذرت، ملاس و گوشت خوک شور تشکیل می‌دهد.

در زمان حاضر پلاگر در ممالکی مانند رومانی و یوگسلاوی که ذرت مصرف می‌کنند و بعضی از قسمت‌های مصر و در نواحی هندوستان که ارزن هندی می‌خورند، مشاهده می‌شود. این حقیقت که این بیماری در آمریکای جنوبی، جایی که ذرت 80 درصد کالری را تأمین می‌کند، دیده نمی‌شود؛ مربوط به استفاده از قلیای آهکی در مواد تهیه شده از ذرت است. این مواد قلیایی به آزاد کردن نیاسین متصل شده به پروتئین در غلات کمک می‌کند.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
صفحه  صفحه 51 از 57:  « پیشین  1  ...  50  51  52  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites