تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 8 از 57:  « پیشین  1  ...  7  8  9  ...  56  57  پسین »  
#71 | Posted: 20 Jul 2011 03:50
فاصله افطار تا شام دست کم ۲ ساعت

مشاور تغذیه ای معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روزه داران توصیه کرد بین صرف افطار تا شام حداقل ۲ ساعت فاصله باشد.

ابوالقاسم جزایری با بیان این مطلب گفت: روزه داران هنگام صرف افطار ابتدا روزه خود را با چای، آب جوش یا شیرگرم و خرما و کشمش به همراه غذاهایی مانند نان و پنیر و سبزی، شامی، انواع کوکو، فرنی یا شیربرنج باز کنند.

وی تصریح کرد: روزه داران بعد از ۲ ساعت از صرف افطار می توانند شام خود را که پیشنهاد می شود یکی از غذاها مانند سوپ، آش، حلیم، خوراک لوبیا، عدس، خوراک سبزیجات با کمی نان سبوس دار مانند سنگک به همراه ماست و خیار یا دوغ و سبزی خوردن یا سالاد باشد، انتخاب کنند.دکتر جزایری با تاکید براین که از مصرف چای بلافاصله بعد از شام به دلیل کاهش جذب آهن خودداری کنید، گفت: بهتر است روزه داران تا پایان شب و هنگام خواب از میوه ها، چای کمرنگ و سایر مایعات مخصوصا آب استفاده کنند. وی توصیه کرد از نوشیدن زیاد چای در وعده سحری اجتناب کنید چون به علت افزایش ادرار و دفع مواد معدنی مورد نیاز بدن، موجب بروز تشنگی در طول روز می شود.

ilna

hi dr!
     
#72 | Posted: 20 Jul 2011 03:53
اسپری های آسم خطر بروز سرطان پروستات را تشدید می کنند

محققان به تازگی دریافته اند که اسپری های آسم که توسط هزاران مرد در سراسر دنیا برای درمان و تسکین علائم این بیماری تنفسی مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند خطر بروز سرطان پروستات را افزایش دهند.

این پژوهش که با سرپرستی گروهی از دانشمندان استرالیایی انجام گرفته نشان داده است؛ مردانی که به طور منظم از استروئیدهای استنشاقی برای کنترل علائم آسم خودشان استفاده می کنند، تقریبا ۴۰ درصد بیش از مردانی که آسم ندارند به سرطان پروستات مبتلا می شوند.

هم چنین کسانی که به طور مکرر از نوع دیگری از این اسپری ها موسوم به «برانشودیلاتور» برای کاهش خس خس سینه مصرف می کنند نیز ۳۶ درصد بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند.

به گفته محققان؛ در این میان بیشترین میزان خطر متوجه مردانی است که به دلیل آسم شدید اغلب به درمان با قرص ها یا تزریق های استروئیدی نیاز پیدا می کنند. بر اساس این پژوهش در بین گروه آخر خطر بروز سرطان پروستات ۷۰ درصد افزایش می یابد.

شرح این یافته در مجله «همه گیر شناسی، نشانگرهای زیستی و پیشگیری سرطان» منتشر شده است.

isna

hi dr!
     
#73 | Posted: 20 Jul 2011 03:54
بیماران مبتلا به بیماری گوارش از روزه داری امتناع کنند

بیماران مبتلا به بیماری گوارش که علایم شدیدی چون زخم معده ،اثنی عشر ، کولیت معده و سنگ صفرا دارند نمی توانند روزه بگیرند و این بیماران ضمن مصرف دارو می بایستی از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند.دکتر امیر حسین بقراطیان در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: افرادی که مبتلا به زخمهای شدید و فعال گوارشی هستند ، با تشدید ترشح اسید معده موجب زخم و عوارضی مانند خونریزی دستگاه گوارش می شود و روزه داری برای این افراد توصیه نمی شود.

وی با اشاره به اینکه روزه گرفتن اگر با اصول درست تغذیه صورت گیرد ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی است که سیستم معده و روده انسان به خوبی استراحت کند و روزه برای افراد سالم از نظر پزشکی و علمی فواید بسیاری از جمله کاهش میزان کلسترول، کاهش وزن، بهبود فشارخون، کاهش اضطراب و افسردگی خواهد شد.

بقراطیان اظهارداشت : الگوی نادرست و غیر اصولی تغذیه در این ماه رمضان به دلیل زمان زیادی که معده خالی از موادغذایی است می تواند مشکلات متعددی به علت گرسنگی و تشنگی و پس از آن پرخوری پس از افطار و سحر را ایجاد کند.

متخصص بیماری داخلی و گوارشی ادامه داد: داشتن سوءهاضمه، سردرد، احساس بی حالی و کسالت پس از افطار ازجمله نشانه های شیوه تغذیه نادرست در ایام روزه داری است

وی با بیان انیکه روزه داری امساک از خوردن و آشامیدن در اسلام و سایر ادیان الهی در همه اعصار تاکید شده است افزود: روزه داری نقش موثری بر سلامت روح و جسم انسان دارد و در بسیاری از افراد با رعایت نکات بهداشتی و تغدیه ای می توان درمان نسبی برخی از بیماری ها را مشاهده کرد.

بقراطیان با اشاره به چاقی به عنوان بیماری که بر اثر پر خوری و حجم بالای مواد غذایی ذخیره شده بر بدن انسان عارض می شود گفت: افزایش وزن در این ایام برای افرادی که به شیوه نادرست و غلط اقدام به مصرف غذاهای پرچرب و شیرنی های فراوان در زمان افطار و سحر می کنند بسیار بارز است .

وی افزود: در طول ماه رمضان میزان سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و سوخت چربی بدن می تواند میزان کلسترو ل خون را کنترل کند و به همین دلیل بدن انسان به مصرف غذاهای به چرب و کالری ندارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: روزه داری بیماران مبتلا به بیماری گوارش مانند برخی از بیمارانی که دچار سو هاضمه یا ریفلاکس معده (برگشت اسید معده)، سوزش معده ، احساس تلخی و ترشی در دهان دارند باید حتما با نظر و مشورت پزشک صورت گیرد

وی اضافه کرد : افرادی که دچار ورم مری، معده و اثنی عشر هستند و داروهای قبل از غذا و بعد از غذا مصرف می کنند، ممنوعیت مطلق وجود ندارد و می توانند با مصرف دارو طبق دستور پزشک در سحر و افطار، روزه بگیرند، اما همین افراد اگر دچار درد یا خونریزی شدند، نباید روزه بگیرند.

این متخصص بیماری های داخلی و گوارش ضمن توصیه روزه داران به تغذیه مناسب غذایی و خوداری از پرخوری افزود: روزه داران از همه گروه های غذایی به حد مجاز و معمول تناول کنند و مصرف فراوان آب ، سبزیجان و میوه را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

hi dr!
     
#74 | Posted: 20 Jul 2011 03:55
فقیرترین مردم بالاترین نرخ ابتلا به بیماری قلبی را دارند

پژوهشگران در آمریکا اعلام کردند که فقیرترین مردم در جامعه، بالاترین نرخ ابتلا به بیماری های قلبی را دارند.

این پژوهشگران می گویند؛ موقعیت اجتماعی و اقتصادی بیش از فاکتورهایی مثل نژاد و قومیت در میزان پراکندگی ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی حائز اهمیت است.

در این پژوهش که در آمریکا صورت گرفته، محققان اطلاعات مربوط به ۱۲ هزار و ۱۵۴ شرکت کننده در تحقیق ملی آزمایش تغذیه و سلامت که بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ انجام شد را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و دریافته اند که فقیرترین افراد بیشترین درصد ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را دارند اما بین گروه های قومی و نژادی، تفاوت های بسیاری اندکی در این زمینه مشاهده می شود.

این تاثیر می تواند نتیجه تفاوت در الگوهای زندگی باشد. برای مثال فقرا گرایش کمتری به وزرش کردن دارند و بیشتر چاق یا سیگاری می شوند.

این تحقیق در مجله سالانه های اپیدمیولوژی منتشر شده است.
isna

hi dr!
     
#75 | Posted: 20 Jul 2011 03:55
مصرف چای از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند

مصرف چای به دلیل داشتن اگزالات از تشکیل سنگ کلیه کلسیمی جلوگیری می کند.

مرتضی صفوی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: اگزالات بالا در ادرار یک عامل خطر برای تشکیل سنگ های اگزالات کلسیمی است.

وی گفت: چای یک منبع اگزالات محسوب می شود البته اگزالات موجود در چای از نوع محلول است.

نوع نامحلول آن به طور عمده با کلسیم ترکیب می شود و در برگ های چای باقی مانده و وارد عصاره چای نمی شود.

از سوی دیگر دریافت روزانه اگزالات از طریق چای در مقایسه با اگزالات محلول از غذای معمول بسیار کمتر است.

این متخصص تغذیه افزود: به کسانی که مستعد تشکیل سنگ های کلسیمی هستند به خصوص از نوع اگزالات بالا توصیه می شود که در حد معمول چای سبز یا سیاه مصرف می کنند.

صفوی گفت: مصرف همزمان چای سیاه بر منابع آهن «غیر هم» ۷۹ تا ۹۴ درصد تأثیر منفی می گذارد اما تأثیری بر منابع «آهن هم» موجود در گوشت ندارد با این حال برای پیشگیری از اثرات منفی چای بر جذب آهن و ایجاد کم خونی نباید چای را بعد از وعده غذایی مصرف کرد.

================================


روغن نارگیل، چربی ها را آب می کند

یک تحقیق جدید حاکیست؛ رژیم غذایی غنی از روغن نارگیل هم چربی ها را از بین می برد و هم از بدن در برابر مقاومت انسولینی محافظت می کند.

این پژوهش هم چنین توجیه می کند که چطور اسیدهای چرب زنجیره ای متوسط موجود در روغن نارگیل در رژیم غذایی می تواند به از دست دادن چربی در بدن کمک کند.

به گفته متخصصان؛ چاقی و مقاومت انسولینی فاکتورهای مهمی هستند که به بروز دیابت نوع دوم منجر می شوند.

نیگل قورمز و جیمینگ یی دو محقق انستیتو تحقیقات پزشکی گاروان در سیدنی، متابولیسم چربی و مقاومت انسولینی را در موشهای آزمایشگاهی که روغن نارگیل مصرف کرده بودند با موشهایی که رژیم غذایی آنها بر اساس گوشت پرچرب بود، مورد مقایسه قرار دادند.

به گزارش روزنامه تایمز، محققان دریافتند: برخلاف اسیدهای چرب زنجیره بلند که در چربی های حیوانی یافت می شوند، اسیدهای چرب زنجیره متوسط به قدری کوچک هستند که بتوانند وارد میتوکندری شوند. میتوکندری ها نیروگاه های سوخت انرژی در درون سلول هستند که در آنها اسیدهای چرب متوسط می توانند مستقیما به انرژی تبدیل شوند.

این تحقیق در مجله آنلاین «دیابت» منتشر شده است.

isna

hi dr!
     
#76 | Posted: 20 Jul 2011 03:56
زردچوبه ادویه ای مناسب برای دیابتی هاست

یک متخصص تغذیه گفت: زردچوبه موجب افزایش ترشح انسولین و کاهش قند خون می شود و ادویه ای مناسب برای دیابتی ها است.

مریم مرادف در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: زردچوبه سرشار از نیاسین، ویتامین B۳، کلسیم، آهن، روی، مس، پتاسیم و منیزیم است.

وی گفت: عامل رنگ زردچوبه کورکومین است که یک آنتی اکسیدان قوی و موجب سم زدایی در بدن می شود. کورکومین موجود در زردچوبه ضد سموم کبد، ضد التهاب و ورم، ضد دردهای رماتیسمی و التهابی است و موجب کاهش چربی های بد خون می شود و ضد گرفتگی عروق است.

این متخصص تغذیه افزود: زردچوبه موجب افزایش ترشح انسولین و کاهش قند خون می شود و ادویه ای مناسب برای دیابتی ها است.

مراداف اضافه کرد: زردچوبه صفرابر است، تحریک کننده ترشحات پانکراس، هضم کننده غذا و دفع کننده سنگ مثانه است.

وی گفت: برای درمان التهابات لثه نیز می توان جوشانده زردچوبه را قرقره کرد. مصرف زردچوبه از آلزایمر هم پیشگیری می کند.

farsnews

hi dr!
     
#77 | Posted: 20 Jul 2011 03:59
استفاده از شیشه شیر، روند از بین رفتن دندانها را تسریع می کند

تخریب، پوسیدگی و شکستگی دندان های شیری موجب می شود که فضای فک برای رشد دندان های دائمی کاهش یافته و در نتیجه دندان های دائمی با توجه به فضای کم، مشکلات زیبایی را در کودکان ایجاد می کنند.

حسین بابایی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، با تاکید بر حفظ سلامت دندان های شیری، افزود: از دست دادن دندان های شیری به دلیل تخریب، پوسیدگی و شکستگی، علاوه بر کاهش فضای فک جهت رشد دندان های دائمی که مشکلات زیبایی کودکان را در پی دارد، منجر می شود که دندان های دائمی نیز دچار لک و تخریب زودرس شوند.

وی با بیان اینکه کودکانی که از شیشه شیر استفاده می کنند، دچار پوسیدگی زودرس دندان های شیری می شوند، اظهار کرد: استفاده از شیشه شیر در کودکان به خصوص در هنگام خواب موجب می شود که آن دسته از دندان های شیری که با شیشه شیر همجوار هستند، به علت وجود قند و مواد کربوهیدرات شیر، زودتر از سایر دندان ها دچار تخریب و پوسیدگی شوند.

این پزشک متخصص استفاده از شیشه شیر را صرفا برای اندازه گیری میزان شیر دانست و توصیه کرد: مادران سعی کنند که از ظروف دیگر غذاخوری مانند فنجان و قاشق برای دادن شیر و سایر مایعات به کودکان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه باید حفظ و مراقبت از دندان های شیری از همان زمان جوانه زدن اولین دندان در دوران شیرخوارگی لحاظ شود، ادامه داد: مادران می توانند از مسواک های مخصوص این دوران و یا با استفاده از یک پارچه لطیف، دندان های نوزادان را پس از شیردهی تمیز کنند.

بابایی، ۶ تا ۸ ماهگی را زمان دندان درآوردن بسیاری از شیرخواران اعلام کرد و افزود: البته گاهی هم اتفاق می افتد که نوزادی با دندان متولد شود و یا اینکه تا پایان ۱۱ ماهگی نیز حتی جوانه زدن دندان به طول انجامد، بدون اینکه مشکلی در این رابطه وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه تاخیر در دندان درآوردن کودکان می تواند علل متفاوتی داشته باشد، افزود: گاها مقایسه نوزادان و شرایط آنها موجب ایجاد نگرانی می شود اما با توجه به شرایط فیزیولوژیک شیرخواران، توصیه این است که نوزادان با یکدیگر مقایسه نشوند. بهتر است که با پزشک در این باره مشورت های لازم صورت گیرد.

این متخصص کودکان و نوزادان، فقر شدید مواد معدنی مادر در دوران بارداری را از علل اصلی دیر دندان درآوردن شیرخواران عنوان و ابراز کرد: تنوع غذایی و استفاده از میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات و مواد پروتیئنی در دوران بارداری و شیر دهی برای سلامت کودکان بسیار موثر و حیاتی است و در مقابل استفاده از نوشابه های گازدار، افزودنی های مجاز خوراکی و برخی تنقلات سلامت مادران و کودکان را تهدید می کند.

وی افزود: در مواقعی نیز تاخیر در دندان درآوردن کودکان می تواند به علت سایر بیماری ها مانند کم کاری غده تیروئید، کمبود کلسیم یا کمبود ویتامین D باشد.

بابایی تب خفیف، ترشح بزاق دهان، اسهال خفیف و بردن اشیاء سفت به سمت دهان را از علائم دندان درآوردن کودکان برشمرد و افزود: بی قراری، اختلالات خواب، خارش لثه، ناآرامی و ابراز ناراحتی از دیگر علائم این دوران است که گاهی به دلیل اشتباهات رایج در بین خانواده ها از مواد بی حس کننده مانند لیدوکایین برای آرام کردن خارش و درد لثه ها استفاده می شود.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از هیچ دارو و یا مسکنی در این دوران توصیه نمی شود، ادامه داد: تحمل این شرایط برای کودکان خارج از تحمل آنها نیست و در صورت لزوم باید از مسکن هایی که پزشک تجویز می کند، استفاده کرد.

این متخصص کودکان و نوزادان، استفاده از لواشک و شکلات را تهدیدی برای سلامت دندان های کودکان دانست و ابراز کرد: این مواد به علت خاصیت چسبندگی موجب تسریع روند از دست دادن دندان های شیری می شود.
isna

hi dr!
     
#78 | Posted: 20 Jul 2011 03:59
مصرف زیاد شکلات موجب بی قراری و بی نظمی ضربان قلب می شود

مصرف زیاد شکلات های کاکائویی و غیرکاکائویی منجر به بی قراری و بی نظمی در ضربان قلب می شود.

یوسف نقیایی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه یزد، در خصوص نقش مصرف شکلات بر روی سلامت افراد گفت: شکلات ها به دو دسته کاکائویی و غیرکاکائویی تقسیم می شوند.

شکلات های غیر کاکائویی از ترکیب قند، شکر و گلوکز تهیه می شوند و از آنجایی که مقدار قندهای ساده باید ۱۰ تا ۱۵ درصد انرژی روزانه را رفع کند، این شکلات ها مقدار انرژی روزانه را می تواند به عنوان قند ساده تامین کنند.

وی با بیان اینکه مقدار مصرف شکلات به مقدار قند ساده روزانه بستگی دارد، گفت: چنانچه مصرف این نوع شکلات ها بیش از این اندازه باشد در بروز بیماری های دیابت، قلبی و عروقی و بیماری مرتبط با آن می تواند، موثر باشد.

نقیایی با اشاره به شکلات های کاکائویی تصریح کرد: در ترکیب این نوع شکلات ها، کاکائو، قهوه و پودر شیرخشک استفاده می شود و با توجه به اینکه کاکائو و پودر شیرخشک حاوی انرژی بسیار بالایی است، باید از نظر دریافت انرژی توجه خاص بر مقدار مصرف آنها بشود.

این کارشناس تغذیه یادآور شد: در شکلات کاکائویی، وجود کاکائو در آن ثابت شده که برای بیماری قلبی عروقی می تواند مناسب باشد. به شرط آن که به صورت متعادل مورد استفاده قرار گیرد.

اگر شکلات حاوی قهوه باشد، مصرف متعادل آن می تواند آرام بخش باشد.

isna

hi dr!
     
#79 | Posted: 20 Jul 2011 04:00
چیپس و نان تست موجب بروز سرطان می شود

سیب زمینی برشته یا سرخ شده، چیپس سیب زمینی، قهوه و فراورده های برپایه غلات از جمله بیسکویت و نان تست می تواند موجب ابتلا به سرطان شود.

به گزارش دیلی میل، زمانی که غذاهای نشاسته دار در دماهای بالا پخته می شوند ماده شیمیایی در آنها تولید می شود که بیماری زا بودن آن تایید شده است.

به دنبال مطالعات آزمایشگاهی سال گذشته بر روی حیوانات، کمیته مشترک کارشناسی سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی در مورد افزودنی های غذایی به این نتیجه رسیدند که شواهدی دال بر سرطان زا بودن ماده شیمیایی اکریلامید وجود دارد.

آکریلامید یک ترکیب شیمیایی است که در دسته مشخصی از غذاها تشکیل می شود.این ماده در سال ۲۰۰۲ توسط دانشمندان سوئدی کشف شد.

آکریلامید معمولا در مواد غذایی که فرایند حرارتی را سپری کرده اند، به وجود می آید و بیشتر هنگامی تشکیل می شود که یک آمینواسید طبیعی به نام آسپارژین با مواد قندی (شکرهای) طبیعی مثل گلوکز واکنش دهد.

این واکنش فقط در حرارت های بسیار بالا در هنگام پختن و فرایند حرارتی صورت می گیرد.

البته دمایی که منجر به انجام این واکنش می شود نسبت به نوع محصول و ویژگی هایش و روش حرارت دادن و پختن متفاوت است.

آکریلامید در صنعت برای ساختن تعدادی از پلاستیک ها و همچنین برای ساختن بعضی از مواد بسته بندی غذاها استفاده می شود، البته این استفاده در حد و اندازه ای نیست که سلامتی را به خطر بیندازد.

irna

hi dr!
     
#80 | Posted: 20 Jul 2011 04:00
فلفل دلمه ای از گرفتگی رگ ها پیشگیری می کند

فلفل دلمه ای حاوی اسید فولیک است و این ویتامین از گرفتگی رگ ها و بروز بیماری های قلبی پیشگیری می کند.

مریم مراداف در گفتگو با فارس افزود: فلفل دلمه ای سرشار از ویتامین C و A است که آنتی اکسیدان هایی قوی هستند و روی رادیکال های آزاد که بر سلول ها اثر تخریبی دارند، تاثیر می گذارند و فلفل دلمه ای رنگی تر (زرد و قرمز) حاوی بتاکاروتن بیشتری است.

وی گفت: فلفل دلمه ای به دلیل داشتن ویتامین A به تقویت چشم ها کمک می کند و مصرف منظم این ویتامین تا حد زیادی از بروز شب کوری و آب مروارید پیشگیری می کند.

این کارشناس تغذیه اضافه کرد: غیر از ویتامین A ، لوتئین و گزانتئن موجود در فلفل دلمه ای نیز در کاهش احتمال بروز آب مروارید چشم نقش دارند.

وی گفت: اسید فولیک (فولات) یکی از ویتامین های گروه B است که باعث کاهش ماده ای به نام هموسیستئین در خون می شود.

افزایش بیش از حد این ماده می تواند باعث تخریب رگ های خونی و افزایش احتمال سکته قلبی شود.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: فلفل دلمه ای حاوی اسید فولیک است و این ویتامین از گرفتگی رگ ها و بروز بیماری های قلبی بخصوص در بیماران دیابتی جلوگیری می کند.

مراداف افزود: فیبر موجود در فلفل دلمه ای نیز می تواند کلسترول خون و حمله های قلبی و سکته را کاهش می دهد.

این متخصص تغذیه گفت: فلفل دلمه ای را می توان به صورت خام در سالاد خرد و بلافاصله بعد از خرد کردن فلفل دلمه ای آن را مصرف کرد، زیرا ویتامین C وقتی در معرض هوا قرار بگیرد (با خرد کردن) از بین می رود.
farsnews

hi dr!
     
صفحه  صفحه 8 از 57:  « پیشین  1  ...  7  8  9  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites