تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Bloodletting - حجامت

صفحه  صفحه 2 از 3:  « پیشین  1  2  3  پسین »  
#11 | Posted: 20 Apr 2012 15:24
سازكارهاي اثر حجامت:
برخلاف تصور رايج كه خون تمام نقاط بدن شبيه به هم است (با اين توجيه كه خون در همه نقاط مي چرخد)، خون قسمتهاي مختلف بدن متفاوت است. چنين است خون انسانها در مقايسه با يكديگر. به عنوان مثال طبق تحقيقاتي كه به عمل آمده است، موضع حجامت عام (بين دو كتف)، شبيه به فيلتر عمل مي كند و خون آن قسمت سنگين است.
اگر قرار بود كه به علت گردش خون همة‌ نقاط يكسان باشد، پس ديگر عفونت و فساد بخشي از بدن، بي معني و غير ممكن بود. ممكن است، خون بخشي از بدن سنگين و سرد، و بخشي سبك و رقيق باشد و به تبع، طبع عضوي سرد و عضو ديگر گرم باشد.
در بياني كلي، هر خوني حاوي تمام اجزاء تشكيل دهنده مي باشد و هر چهار خلط را دارا مي باشد. ولي اين اجزاء و اخلاط در قسمتهاي مختلف، نسبتشان متفاوت است. حال لازم است كه تعادل آنها حفظ و يا بازگردانده شود.
در اين ارتباط، راهكارهاي مختلفي نياز است: ، پختن و آماده كردن خلط، جابجا كردن خلط، خارج كردن و دفع آن و موارد ديگر. فرض بگيريد خون سنگين در بخشي از بدن و عروق ته نشين كند،‌ چه پيش مي آيد؟ خونرساني و تغذية آن قسمت با اختلال مواجه مي شود و اين امر تبعات بسياري در پي خواهد داشت. مشكلات زيادي در پي آن خواهد بود و سلامت و آرامش با رفع آن.
از جمله سازكارهاي اثر حجامت عبارتند از:
· تحريك موضع با بادكش كردن پوست و يا احتمالاً خراش پوست،
· جلب توجه بدن،
· تحريك و فعال سازي سلولهاي عصبي،
· فراخواني سلولهاي ايمني،
· فراخواني خوني،
· تغذية بهتر موضع،
· پالايش عروق و بافت هاي موضع.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#12 | Posted: 20 Apr 2012 15:24
سابقه و جايگاه حجامت:
حجامت سابقه اي طولاني دارد. سابقة آن حتي به دوران مصر باستان و پيش از آن باز مي گردد. گستردگي آن در فرهنگهاي مختلف به چشم مي خورد. ائمه و بزرگان اسلام نيز توجه خاصي به اين امر داشته اند. در اين ارتباط به ذكر چند حديث اكتفا مي كنم:
رسول اكرم (ص):
· در شب معراج، زمانيكه به آسمان هفتم صعود كردم، هيچ ملكي از ملائك از من گذر نكرد مگر اينكه گفت: اي محمد، حجامت كن و امتت را به حجامت امر كن. (تفسير الميزان، آيه اول سورة‌ اسري)
· جبرئيل چندان مرا به حجامت دعوت كرد كه پنداشتم گويي واجب است. (بحار الانوار)
· اگر در مداومت بر چيزي خيري باشد، پس آن مداومت در حجامت است. (بحار الانوار)
امام علي (ع):
· بدرستي كه حجامت بدن را سالم و عقل را نيرومند مي گرداند. (بحار الانوار)
امام صادق (ع):
· پيامبر اكرم (ص) در سه نقطة بدن حجامت مي كردند؛ سر، كه آن را شفا بخش مي ناميدند، بين دو كتف كه آن را نافع مي ناميدند و كمر كه آن را رها كننده مي ناميدند. (بحار)
حكما و اطباء ايراني، از اين شيوه بهرة فراوان برده اند و به توسعه و رشد آن همت گمارده اند. از آن جمله اند؛ ابو علي سينا، زكرياي رازي، جرجاني، و ...

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#13 | Posted: 20 Apr 2012 15:25
اكنون حجامت مورد توجه و استفادة بسياري كشورها مي باشد. كشورهاي آلمان، روسيه، انگليس، چين، و بسياري كشورهاي ديگر از اين شيوه درماني بهره مي برند. بزرگترين مؤسسة‌ تحقيقات حجامت، در آمريكا مي باشد.
در اين ارتباط، پروفسور يوهان آبله، يكي از بزرگترين محققان آلماني بيان مي دارد: «به نظر من، 75 درصد بيماري هاي بشر بوسيلة درمان هاي طبيعي از جمله حجامت قابل علاج است. در مطبي كه حجامت صورت نگيرد، اصلاً درمان اتفاق نيفتاده است.»
معادل واژة‌ حجامت در زبان انگليسي cupping است. (البته معادل هاي ديگري نيز دارد.( با جستجوي اين واژه در اينترنت، مي توانيد به مطالب زيادي در مورد آن دست يابيد.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#14 | Posted: 20 Apr 2012 15:27
توصیه های پیش از حجامت که باز در بالا گفته شد
توصيه هاي پيش از حجامت:
1. گرسنه نباشيد،
2. يك ساعت پيش از حجامت، انار يا آب انار، عسل، مأالشعير ساده و مايعات طبيعي فراوان مصرف كنيد،
3. دوازده ساعت پيش از حجامت، سيگار كشيدن ممنوع است،
4. بيست و چهار ساعت پيش از حجامت، نزديكي (مقاربت جنسي) ممنوع است

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#15 | Posted: 20 Apr 2012 15:28 | Edited By: shadok
·مزیتهای حجامت
حجامت هيچ گونه عوارض جانبي ندارد،
· انجام آن بسيار ساده و بدون ناراحتي مي باشد،
· نيازي به تجهيزات خاص و پر هزينه ندارد،
· درماني هوشمند است و كار اضافي و تخريبي انجام نمي دهد،
· محدوديت سني ندارد،
· نيازي به بستري شدن ندارد،
· داراي فوايد متعددي است كه بعضاً در طول زمان شخص به آنها پي مي برد،
· درمان حجامت ريشه اي است و به علت مي پردازد،
· كم هزينه است.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#16 | Posted: 20 Apr 2012 15:29
· تنظيم و تعادل اخلاط چهارگانه،
·
تنظيم و تقويت سيستم ايمني،
· تنظيم ترشحات غدد هورموني بدن،
· تنظيم عملكرد اعصاب خودكار،
· سم زدايي از بدن،
· كاهش كلسترول و چربي خون،
· كاهش قند خون،
· كاهش اوره
· كاهش غلظت خون،
· افزايش اكسيژن رساني،
· افزايش جذب مواد سالم و دفع سموم،
· افزايش آستانه تحمل درد،
· افزايش كاركرد حافظه و مغز.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#17 | Posted: 20 Apr 2012 15:30
بيماريهايي كه حجامت در درمان آنها كاربرد دارد:
حجامت درمان بسياري بيماريها موثر است. درمان برخي بيماريها در طب نوين غير ممكن و يا بسيار مشكل، پر هزينه و همراه با عوارض مي باشد. درحالي كه حجامت و درمانهاي تكميلي آن، به سادگي آنها را درمان مي كند. به عنوان مثال اعتياد، سينوزيت، سياتيك، نفخ، ترش كردن معده و :

· اعتياد به مواد مخدر و سيگار،
· فشار خون و غلظت خون،
· چربي خون،
·
قند خون،
· اوره خون،
· سردردهاي عصبي و ميگرن،
· ناراحتي هاي قلبي،
· سوء هاضمه، ورم معده و روده،
· اسپاسم و كوفتگي عضلات،
· سياتيك و واريس،
· افسردگي و كسالت تن،
· دردهاي كهنه و مزمن اندامها،
· اختلالات خواب،
· افزايش هوش و حافظه اطفال،
· آرتروز و رماتيسم،
· جوش و لكه هاي صورت و پوست،
·
بيماري هاي پوستي، خارش پوست، كهير و اگزما،
· ريزش مو،
· آلرژي و حساسيت،
· آسم، سرفه و تنگي نفس،
· كوتاهي قد اطفال،
· بيماريهاي عصبي و رواني،
· سينوزيت،
· ديسك كمر،
· سنگ كليه و سنگ كيسه صفرا،
· پروستات،
· اختلالات رفتاري كودكان،
·
زردي نوزادان،
· اختلالات هورموني،
· غلظت خون،
· برخي سرطان ها.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#18 | Posted: 27 Apr 2012 06:09
تاثیر حجامت بر بیماری های ویروسی,یرقان,نازایی
آبله و حصبه:

بحث آبله و حصبه برای اولین بار توسط رازی مطرح گردید،کتاب تخصصی "الحصبه والجدری" رازی بارها در اروپا به چاپ رسید و سالیان متوالی مورد استفاده پزشکان ایرانی بوده است.
مدرک شماره 1: در کتاب طب اکبری آمده است که بثور ( کما یشاهد فی الاطفال ) که امروز به نام ضایعات ویزیکوله نامیده می شوند مانند آنچه در آبله مرغان به چشم می خورد به دلیل ثوران اخلاط با عوامل داخلی یا خارجی ایجاد می گردد. (1)
به نظر رازی، ابن سینا، اکبری و سایر صاحب نظران طب سنتی، بیماریهایی که با تظاهرات ویزیکولی و تب بروز می کند، اغلب واگیردار است به عبارت دیگر جزو بیماریهای مسری طبقه بندی می شود.(2)
مدرک شماره 2: در روش درمانی در همین رابطه آمده است که بجز اقدامات زمینه ای و تسکینی از فصد و حجامت بهره می گیریم و آمده است که در سن کمتر از 12 سال، فصد را نشاید و باید که حجامت کنند.
مدرک شماره 3: در کتاب تخصصی بیماریهای کودکان به نام علاج الاطفال آمده است که عارضه بیماری همراه با بثورات پوستی در سن شیردهی یا بعد از آن هم می تواند اتفاق بیافتد، در این مورد باید مادر شیرده و طفل هر دو تحت درمان قرار بگیرند، مادر از غذای سبک و لطیف بهره مند می شود، از جمله داروهای مفید برای مادر طفل، کندر است که در ماء الشعیر طبخ شده باشد و از جمله اقدامات درمانی برای طفل حجامت نقره است که در صورت امکان انجام گردد (رعایت سن برای انجام حجامت الزامی است). نوشاندن سکنجبین همراه با سایر اقدامات درمانی برای طفل تاثیر مناسبی بر غلیان خون و فرونشاندن بثورات دارد. (3)
در یک دید کلی، حجامت به عنوان یکی از طرق درمانی در بیماری واگیردار و عفونی همراه با ثبورات به کرات در منابع تخصصی و معتبر طب سنتی ایران آمده است.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#19 | Posted: 27 Apr 2012 06:11
یرقان:
در ارتباط با یرقان که امروز با واژه هایIcterus (4) و jaundiceذکر می گردد دلایل متعددی ذکر شده است.در اغلب موارد یرقان ناشی از اختلالات کبدی و مجاری صفراوی است. در طب اکبری آمده است هرگاه تخلیه صفرا یا حرکت آن از کبد به سوی احشاء دچار اختلال یا ضعف شود یرقان مراری (صفراوی) پدید می آید.
مدرک شماره 4: در این موارد به جز درمانهای زمینه ای، خون گرفتن از اصول درمان محسوب می شود که فصد را حکیم ارزانی و سایر حکما پیشنهاد کرده اند.
در اطفال به علت عدم امکان فصد، خونگیری با حجامت توصیه شده است.)(5) و در اطفال کم سن و سال(شش ماه و بالاتر) به پیشنهاد حکما از جمله خلاصه الحکمه حجامت گوش به صورت زدن تیغ به لاله گوش کفایت می کند .
مدرک شماره 5: شیخ الرئیس در جلد سوم قانون در مبحث کیسه صفرا و طحال بروز یرقان را به جز اختلالات کبدی و به خصوص انسداد مجاری صفراوی به تولید بیش تر از حد صفرا نسبت می دهد، تشریح ابن سینا در این مورد به حدی دقیق است که با جدیدترین مباحث پزشکی امروز در یرقان برابری می کند.
ابن سینا در درمان یرقان کبدی و افزایش تولید صفرا (که در اطفال هم اتفاق می افتد)، فصد را به عنوان یکی از روشهای اصلی معرفی کرده و اظهار می کند چنانچه فصد امکان پذیر نبود، حجامت کنید (ولان لم یکن ذلک فحجامةٌ) و می دانیم که در اطفال خصوصاً در کودکان انجام فصد جایز نیست(مگر در موارد بسیار خاص) لذا ضرورت دارد که به حجامت اقدام نمائیم

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#20 | Posted: 27 Apr 2012 06:12
نازایی:
در ارتباط با عقر (Sterility ( در منابع اصلی طب سنتی ایران مطالب بسیار مبسوطی مطرح شده است. در کتاب اکسیر اعظم به نقل از داوود انطاکی نزدیک به یکصد علت نازایی زنان را مطرح نموده است، در کتب متداول و مرجع نیز نزدیک به سی علت مهم بیان شده است، در طب اکبری اختلالات خلطی رحمی را از موارد ضروری برای خونگیری اعلام نموده است.(7) اما در کتاب خلاصة الحکمه آمده است که تفاوت حجامت با فصد در آن است که حجامت موجب پاکسازی عضوی و موضعی است.
مدرک شماره 6: لذا در باب تنقیه رحم حجامت بر ناحبه مجاور مانند قطن ارجح است و اخلاط را بهتر از فصد تصفیه می کند، در طب اکبری آمده است که در اختلالات ریحی باید از حجامت ناری (وضع محاجم ناری) استفاده کنیم.(8)
در مجموع استفاده از حجامت در موارد نازایی در متون اصلی طب سنتی ایران مشهور و مشهود است.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
صفحه  صفحه 2 از 3:  « پیشین  1  2  3  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Bloodletting - حجامت بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites