تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

مطالب پزشکی (آرشیو شماره ۲)

صفحه  صفحه 24 از 57:  « پیشین  1  ...  23  24  25  ...  56  57  پسین »  
#231 | Posted: 14 Feb 2012 16:10
پزشكان به جراحان توصيه كردند:قبل از عمل جراحي 20 دقيقه بازي كامپيوتري انجام دهيد

محققان به كليه جراحان توصيه مي‌كنند: جهت كسب حداكثر كارايي و دقت، قبل از عمل جراحي يك بازي كامپيوتري يا ويدئويي انجام دهند.

به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، طبق مطالعه‌اي كه در آن 303 جراح شركت داشتند مشخص شد افرادي كه 20دقيقه قبل از عمل، مشغول يك بازي كامپيوتري دلخواه مي‌شدند، حين عمل جراحي نه تنها دقت و تمركز بالاتري داشتند، ‌بلكه با ظرافت بيشتري نيز عمل مي‌كردند.

پژوهشگران مي‌گويند انجام بازي كامپيوتري خصوصا در مورد جراحاني ضرورت دارد كه عمل لاپاراسكوپي انجام مي‌دهند؛ زيرا اين نوع جراحي، بسيار ظريف است و تنها از ميان يك برش بسيار باريك روي شكم، عمل جراحي انجام مي‌گيرد.

گفته مي‌شود هدف از اجراي اين طرح بالا بردن كارايي جراحان، به شيوه‌اي جالب و مفرح است.

=========================

والدين سيگارى و خطر ابتلا به سرطان ريه در نوزادان

ایران-دانشمندان دريافتند: والدينى كه سيگار مى كشند بخصوص مادران، نوزادان خود را در معرض خطر ابتلا به سرطان ريه قرار مى دهند. زيرا دود سيگار داراى مواد شيميايى سرطان زايى است كه وارد ريه نوزاد مى شود.
اين مواد سرطانزا در نمونه هاى ادرار بيش از نيمى از نوزادانى كه والدينشان سيگار مى كشند، ديده شده است. بنابراين به والدين توصيه مى شود هرگز اطراف نوزادان خود سيگار نكشند. در معرض دود سيگار قرار گرفتن علاوه بر اينكه خطر ابتلا به مشكلات تنفسى را افزايش مى دهد، باعث بروز عفونت هاى گوش ميانى نيز مى شود.
دود سيگار داراى ۵۰ ماده سرطانزاى مختلف و بيش از ۲۰۰۰ مواد شيميايى است كه براى نوزادان و كودكان مضر است . بنابراين مادران در دوران باردارى نيز بايد از كشيدن سيگار خوددارى كنند و دوران باردارى بهترين زمان براى ترك سيگار مادران است.
     
#232 | Posted: 14 Feb 2012 16:17
نقش كار و مادرى در سلا مت زنان

ایران-نتايج تحقيقات نشان مى دهد، اشتغال زنان به همراه ايفاى نقش مادرى به افزايش سلا مت آنان كمك مى كند.
به نوشته نشريه پزشكى بريتانيا، اشتغال و مادر بودن در درازمدت موجب سلامت بيشتر زنان مى شود.
در مطالعه جديد وضع سلامت زنان در سن ۲۶ سالگى و ۵۴ سالگى مورد بررسى قرار گرفت.سپس سوابق زنان از نظر اشتغال، تأهل و داشتن فرزند درنظر گرفته شد ومورد مقايسه قرار گرفت.تجزيه و تحليل اطلا عات نشان داد زنان متأهل و شاغل كمتر از ديگر زنان از نظر سلا متى دچار مشكل مى شوند.
همچنين ميزان چاقى دراين گروه از زنان به مراتب كمتر است.
محققان نتيجه مى گيرند، سلامت بيشتر زنان نتيجه اتخاذ چندين نقش متفاوت زنان است و اشتغال را مى توان با افزايش سطح سلا متى زنان در ارتباط دانست.

==============================

اپل به كفش‌‏هاي نايك وصل مي‌‏شود

نايك و اپل با اجراي طرح مشتركي محصول جديدي را در اختيار دوندگان قرار مي‌‏دهند.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از ايلنا ، نايك شركت توليد‌‏كننده لوازم ورزشي و اپل اعلام كردند: طي يك طرح مشتركي لوازم جديدي را براي دوندگان توليد مي‌‏كنند.
شركت اپل قصد دارد سيستمي را در اختيار نايك قرار دهد كه با نصب آن در كفش‌‏هاي دوندگان به IPOD نانو ديجيتالي به پلير موسيقي وصل مي‌‏شوند.
با عملي شدن اين طرح ، دوندگان مي‌‏توانند علاوه بر موسيقي ، بدانند چقدر مسافت باقي و چه مقدار بايد سرعت خود را افزايش دهند.
از طرف ديگر تا آن زمان چه مقدار از كالري بدن آن‌‏ها كم شده است ، نايك نيز در مقابل قصد دارد ، يكسري لباس ورزشي با مارك IPOD طراحي و به بازار عرضه كند.
ترور ادوارد ، معاون شركت نايك ، گفت: ما مطمئن هستيم كه مشاركت اين دو شركت بسيار موفقت‌‏آميز بوده و تعداد متقاضيان خريد كالاهاي ما افزايش خواهد يافت.
گفتني است ، شركت اپل بعد از جدايي از شركت فيليبس به شركت نايك پيوسته است.
اولين محصول مشترك دو شركت مذكور با عنوان NIKE'S AIR+ZOOM MOIRE به انضمام سيستم NIKE+IPODSPORTSKIT در دو ماه آينده وارد بازار مي‌‏شود كه ارزش اين KIT 29 دلار است.
     
#233 | Posted: 14 Feb 2012 16:18
استفاده نوجوانان از تلفن همراه بيانگر چيست؟

هموطن-تحقيقات بدست آمده از سوي رواشناسان و مشاورين مدارس نشان مي دهد ، نوجواناني كه علاقه بسياري به تلفن همراه دارند داراي مشكلات رواني هستند.
استفاده از تلفن همراه در بين نوجوانان و علاقه بسيار زياد آنها به سرويس پيغام كوتاه اس ام اس و دانلود انواع آهنگ ها ويژه تلفن همراه خود يكي از علائم افسردگي و ناراحتي در بين اين افراد مي باشد.
تحقيقات صورت گرفته بين 575 دانش آموز مدارس دوره متوسطه نشان مي دهد ،يك سوم كاربران تلفن همراه علاقه بسياري به تلفن همراه خود دارند و روزانه بيش از 90 بار به سوي تلفن خود مي روند. اين افراد از نظر رواني مشكل دارند و دچار افسردگي هستند..اين افراد در مقايسه با كاربراني كه 70 بار در روز به سمت گوشي هاي خود مي روند و به نوعي از آن استفاده مي كنند از افسردگي و ناراحتي هاي بيشتري بر خوردار هستند.
اين كاربران به اصطلاح معتاد به تلفن همراه هستند و طي نظرخواهي ها اعلام كردند: با برقراري ارتباط با سايرين مي توانند خود را به آرامش نسبي برسانند و احساس بهتري دارند.
گفتني است ،بيشترين گرايش نوجوانان عصر كنوني به سرويس اس ام اس بوده است و اين افراد به برقراري مكالمات صوتي علاقه كمتري دارند.

=====================

رابطه بين جنون و مشكل قلبى

ایران-مطالعات اخير نشان مى دهد، مشكلات قلبى در افراد مسن و پير باعث بالارفتن خطر ابتلا به جنون يا بيمارى آلزايمر مى شود. بطورى كه ممكن است اين خطر به ميزان ۸۰ درصد برسد. البته خطر جنون در بيماران قلبى كه از داروهاى كاهش فشار خون استفاده مى كنند تا ۳۸ درصد كاهش پيدا مى كند و برعكس در بيمارانى كه فشار خون دياستوسيك كمى دارند، اين خطر سه برابر مى شود. پزشكان معتقدند: مشكل قلبى و بيمارى قلبى مزمن نقش مهمى در پروسه انحطاط و تباهى مغز و عصبى ايفا مى كند. بخصوص در افراد پير، بنابراين مشكلات عمده اى در مغز ايجاد شده و جريان خون در مغز را با مشكل روبرو مى كند. اين نقص باعث رسيدن اكسيژن كافى به مغز مى شود.
     
#234 | Posted: 14 Feb 2012 16:18
رها كردن ورزش باعث تغييراتى در خلق و خو مى شود

ایران-افرادى كه به طور منظم و مداوم ورزش مى كنند، اگر يك هفته يا بيشتر ورزش را رها كنند، دچار حالت افسردگى و خستگى و كوفتگى شديد خواهند شد.
ضمن اينكه پس ازگذشت چند هفته، تناسب اندام خود را نيز به ميزان قابل توجهى از دست داده و بى حوصله مى شوند.
پزشكان معتقدند علائم افسردگى مثل خستگى، تنش، كج خلقى و زودرنجى در افراد ورزشكارى كه به هر دليل ورزش را رها كرده اند بيش از ديگران ديده مى شود.
كارشناسان معتقدند، ورزش به نگهدارى حوصله كمك مى كند و با تغيير سيستم عصبى بدن و دور نگه داشتن آن از پاسخ به سيستم عصبى همدرد و موافق كه مسؤول نزاع و يا پاسخ به جنگ ودعوا است باعث آرامش بدن شده و به بدن اجازه مى دهد تا در آرامش و خونسردى بيشترى به سر برد.

==========================

براي درمان گلو درد چركي تاخير نكنيد


هموطن-دبير نهمين كنگره انجمن اورولوژي ايران با تاكيد بر درمان سريع گلو دردهاي چركي گفت : به تاخير انداختن درمان گلو دردهاي چركي‌, سبب مشكلا‌ت اورولوژي در افراد مي‌شود و عملكرد كليه ها را مختل مي كند.
دكتر محمد رضا رزاقي , اورولوژيست و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي , افزود : بيماري هايي مانند مخملك كه سبب گلو درد چركي در افراد مي‌شود به ويژه در جوانان بايد زود تشخيص داده شود و تا درمان كامل , فرد دوره درمان را زير نظر پزشك باشد.
وي از ديگر عوامل اسيب رسان به كليه ها را بيماري ديابت برشمرد و تصريح كرد : ديابت سبب نفروپاتي كليه ها مي‌شود كه اين بيماري عارضه‌اي برگشت ناپذير است و سبب از بين رفتن كليه ها مي‌شود.
دكتررزاقي گفت : ديابت , علا‌وه بر كليه‌ها روي مثانه افراد نيز تاثير منفي گذاشته و سبب فلج مثانه مي شود .
     
#235 | Posted: 14 Feb 2012 16:21
تأثير استروژن آلفا در بارورى

ایران-محققان دانشگاه علوم پزشكى شهيد صدوقى يزد از تأثير ژن گيرنده استروژن در درمان اى وى اف در زنان نابارور خبر دادند.
دكتر محمد حسن شيخها متخصص ژنتيك مركز تحقيقاتى درمانى نابارورى يزد گفت: انجام آزمايشهاى ژنتيكى روى ۱۰۷ نفر از زنان نابارور نشان داد پلى مورفيسم يا شكل غير طبيعى ژن گيرنده استروژن آلفا در ۶۸ درصد از اين بيماران وجود دارد.اين متخصص ژنتيك گفت: درصد باردارى در خانم هاى نابارورى كه شكل طبيعى اين ژن را دارند به مراتب بالاتراز زنان نابارور فاقد شكل طبيعى ژن گيرنده استروژن آلفا است.
دكتر محمدحسن شيخها افزود: با استفاده از نتايج اين طرح تحقيقاتى، پروتكل درمانى خانمهاى نابارور بر اساس پلى مورفيسم ژن تنظيم مى شود و با تجويز داروى مورد نياز مى توان درصد حاملگى در زنان نابارور فاقد شكل طبيعى ژن گيرنده استروژن آلفا را افزايش داد.

============================

چرا زنان بيش از مردان عمر مى كنند

ایران-به گفته محققان زنان در همه كشورها بيش از مردان عمر مى كنند و به نظر مى رسد نيروهاى تكامل در ايجاد اين تفاوت نقش دارند.
از نيمه قرن هجدهم اين نكته كه زنان بيش از مردان عمر مى كنند مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است ولى اين تفاوت علا وه بر آنكه جهانى است ريشه در تاريخ دارد.محققان مى گويند علت اين تفاوت نقش هاى متفاوتى است كه دو جنس نر وماده در توليد مثل دارند به عنوان مثال در ميمون ها در سن ۱۳ سالگى ميزان مرگ و مير نرها بسيار بيشتر از ماده هاست زيرا نرها بايد براى يافتن جايگاه خود درميان ديگران و همچنين يافتن جفت به رقابت شديد با يكديگر بپردازند كه اين رقابت ها آسيب هايى را به آنان وارد مى كند.
در انسان ها نيز مردان براى رسيدن به جايگاه اجتماعى مناسب بايد با يكديگر رقابت كنند كه آنان را در معرض مخاطراتى قرار مى دهد.
     
#236 | Posted: 14 Feb 2012 16:22
فصل تلخ زندگى

ایران-زمانى كه والدين تصميم به جدايى مى گيرند كودكان مى باست كاملاً ازتصميم آنان آگاهى داشته باشند.
هدف از تدوين اين مقاله اين است كه ميزان درك و احساس كودكان هنگام جدايى والدينشان را متوجه شويم نكات ظريفى را پيشنهاد مى كنيم تا چطور با كودكان راجع به طلاق صحبت كنيد.
صحبت با كودكان درباره طلاق
واكنش كودكان به طلاق والدين به نحوه عنوان كردن والدين در اين مورد ارتباط دارد. و به همين دليل والدين بايد مراقب باشند كه چگونه و با چه روشى اين مسأله را به آنها بگويند.
بنابراين در زمانى مناسب بايد پدر و مادر هردو بنشينند و با فرزندان صحبت كنند و به سؤالات آنها پاسخ دهند. اگر اين روش به كار گرفته شود ديگر هيچيك از والدين تقصير را به گردن ديگرى نمى اندازد.
به كودكان چه بگوييد
به خاطر داشته باشيد كه طلاق، كودكان را كاملاً گيج مى كند، بنابراين در يك جلسه تصميم نهايى خود را نگوييد چون باعث مى شود كودكان گيج و سردرگم شوند. مى بايست به آنها اطمينان دهيد كه احتياجات ضرورى آنها (ازقبيل آماده كردن صبحانه، كمك و رسيدگى در انجام تكاليف و خواباندن آنها) برآورده خواهدشد و همينطور در صورت امكان ارتباط كودكان با پدر و مادر هردو ادامه خواهدداشت.زمانى كه كودكان با يك سرى تغييرات مواجه مى شوند دوست دارند بدانند كه چه چيزهايى مثل قبل خواهدبود.
والدين مى توانند از طريق رفتار و صحبت به فرزندانشان دلگرمى بدهند كه هميشه و در هر شرايطى آنها را دوست خواهندداشت.
والدين مى بايست به فرزندانشان متذكر شوند كه زمانى كه آنها از يكديگر جداشوند ديگر هيچ اميدى به زندگى مشترك نداشته باشند كه روزى مثل قبل همه با هم زندگى كنند زيرا رؤياى بازگشت والدين در كودكان هميشگى خواهد بود.بيشتر كودكان فكرمى كنند كه بخاطر اشتباهات آنها و يا بخاطر اينكه نمره درسى آنها پايين بوده پدر و مادرشان از يكديگر جدا شده اند. آنها ممكن است از اين جدايى احساس گناه نمايند، بنابراين بايد با آنها صحبت كرد و به آنها دلگرمى داد كه به خاطر اشتباهات آنها نبوده است و آنها هيچ مسؤوليتى در قبال اين جدايى ندارند.
به خاطر داشته باشيد، درباره ترس و نگرانى كه كودكان از مسأله طلاق دارند با آنها صحبت كنيد و به آنها اجازه دهيد تا درباره طلاق و تغييراتى كه به وجود خواهدآمد فكركنند و در ملاقات بعدى به سؤالات جديدشان جوابهاى منطقى بدهيد.
كودكان دوست دارند بدانند كه والدينشان از تأثير طلاق بر زندگى آنها مطلع هستند. به درد دل آنها گوش دهيد و به آنها نشان دهيد كه شما هم نگران و دلواپس آنها هستيد.
نمى توانيد احساسى را كه فرزندتان دارد، تغيير دهيد اما بهتر است كه به آنها نشان دهيد آنها را درك مى كنيد، مثلاً اگر يك روز نمى تواند پدرش را ببيند و عصبانى هست اينگونه به آنها نشان دهيد كه آنها را درك مى كنيد: «مى دانم كه خيلى ناراحت و عصبانى هستى كه نمى توانى امروز پدرت را ببينى.
انتظار كودكان از والدين
- پدر و مادر من از شما انتظار دارم كه حتى اگر با من زندگى نمى كنيد ارتباط خودتان را با من قطع نكنيد مثلاً برايم نامه بنويسيد و به من تلفن بزنيد و نسبت به تفريحاتم و كارهايى كه انجام مى دهم اهميت قائل شويد درغير اين صورت احساس پوچى و بى كسى مى كنم.
- دست از جنگ و دعوا بكشيد وبراى رقابت با يكديگر آنقدر سخت كار نكنيد. لطفاً سعى كنيد راجع به موضوعاتى كه مربوط به من مى شود با هم توافق كنيد زمانى كه با يكديگر برسر من دعوا مى كنيد فكر مى كنم كه يك كار اشتباهى كرده ام و من مقصر هستم.
- من هردو شما را دوست دارم و مى خواهم كه از لحظاتى كه با شما هستم لذت ببرم پس مرا در آن لحظات حمايت كنيد. زمانى كه كنار هركدام از شما هستم بدى يكديگر را نگوييد در اين صورت مرا مجبور مى كنيد كه طرف يكى از شما را بگيرم.
- لطفاً حرفهايتان را خودتان به يكديگر بگوييد من را واسطه قرار ندهيد كه پيغامهاى شما را برسانم.
- وقتى كه از يكديگر جلوى من صحبت مى كنيد يا اينكه فقط خوبيهاى يكديگر را بگوييد يا اينكه اصلاً راجع به هم صحبت نكنيد، اگر اينگونه رفتار نكنيد فكر مى كنم كه انتظار داريد طرف يكى از شما را بگيرم.
- فراموش نكنيد كه من به هر دو شما احتياج دارم و روى هر دو شما حساب مى كنم، به من ياددهيد كه چه چيزهايى مهم هستند و همينطور زمانيكه با مشكلى مواجه مى شوم به من كمك كنيد.
اينها را نگوييد
۱) هنگام توضيح دليل براى جدايى از علل هاى اقواگرانه به كودكان خوددارى كنيد، مثلاً پدرتان به دليل اعتياد يا... ما را ترك كرد.
۲) تصوير يكديگر را در برابر هم خراب نكنيد.
۳) اجازه دهيد كودك خودش تصميم در كنار ماندن شما را بگيرد مثلاً آخر هفته با پدر باشد يا مادر.
۴) كودك طلاق در معرض محدوديتهايى قرارمى گيرد مثلاً فقدان يك والد، پدر بزرگ و مادربزرگ، دوستان، همسايه و غيره. تلاش نماييد اين محدوديتها به حداقل برسد.
۵) گاهى كودك طلاق احساس ترك شدن و طردشدن مى كند در اين مورد احساس اطمينان به كودكانتان بدهيد.
۶) بهتر است يكى از مسؤولين مدرسه يا مهدكودك را كه اعتمادبيشترى به وى داريد مطلع سازيد.
ليلا ميرصادقى
     
#237 | Posted: 14 Feb 2012 16:22
يائسگى و احتمال بروز سكته هاى قلبى و مغزى

ایران-دوران يائسگى در زنان از سن ۴۵ تا ۵۰ سالگى آغاز مى شود و شروع آن همزمان با بروز مشكلات شديدى در سالهاى اول يائسگى مثل تعريق، گر گرفتگى، بى خوابى و افت قواى جسمانى و روانى براى فعاليت هاى روز مره است.
دكتر شيرين قاضى زاده، متخصص بيمارى هاى زنان و زايمان در خصوص مشكلات دوران يائسگى گفت: با بروز مشكلات دوران يائسگى در سالهاى نخست به تدريج اين عوارض شدت مى يابد و در دراز مدت به مشكلات ادرارى به شكل
بى اختيارى هاى اورژانسى، خشكى ژنيتال و پوكى استخوان مى انجامد.
وى بروز عوارض قلبى- عروقى از جمله سكته هاى قلبى و همچنين سكته هاى مغزى را در زنان بعد از شروع دوران يائسگى برابر با شيوع اين عوارض در مردان ذكر كرد و افزود: نقش محافظتى هورمون هاى تخمدان در برابر بيمارى هاى قلبى تا قبل از شروع يائسگى، زنان را از بروز چنين بيمارى هايى تا حد زيادى حفظ مى كند. لذا درمان هاى دارويى، هورمون زنان در اين دوران براى مقابله و پيشگيرى از بروز اين بيمارى ها بخصوص سكته هاى قلبى و مغزى ضروريست.
دكتر قاضى زاده با اشاره به اين كه تقريباً يك سوم از زندگى زنان در اين دوران سپرى مى شود، لزوم بالا بردن اميد به زندگى زنان را در طى اين دوران مهم ارزيابى كرد و افزود: براساس مطالعات انجام شده در سال هاى اخير مشخص شده است كه اين درمان ها بايد با احتياط صورت پذيرد. همچنين بهتر است زنان سيگارى و يا آن دسته از زنانى كه احتمال ابتلا به مشكلات قلبى، فشار خون، چربى خون و مشكلات ارثى عروقى در آنها بالاست انجام نشود.
وى با تأكيد بر استفاده از داروهايى كه حاوى هورمون پروژسترون هستند به جاى داروهاى تركيبى استروژن و پروژسترون اضافه كرد: امروزه دانشمندان معتقدند زنانى كه دچار شكايات شديد دوران يائسگى هستند، بهتر است بمدت دو تا سه سال اول شروع يائسگى از اين هورمون استفاده كنند.
وى در پايان خطر افزايش احتمال سرطان سينه را در زنان يائسه، از ديگر عوارض ناشى از اين دوران ذكر كرد.

==========================

كاهش علائم يائسگى با مصرف مكمل هاى غذايى

ایران-مصرف مكمل هاى غذايى حاوى نوعى تركيب آنتى اكسيدان در كاهش علائم يائسگى سودمند است.نتيجه بررسى اخير پژوهشگران مركزى دانشگاهى در رم روى ۷۸ زن يائسه بيانگر آن است كه مصرف ۶ ماه مكمل هاى فيتواستروژنى يا استروژنهاى گياهى همراه با ويتامين سى كه خواص آنتى اكسيدانى دارد، به حفظ قواى مغزى و بهبود خلق و خوى زنان يائسه كمك مى كند.
     
#238 | Posted: 14 Feb 2012 16:22
افزايش وزن مادر و سلامت نوزاد

ایران-افزايش طبيعى وزن مادر در دوران باردارى در سلامت نوزاد مؤثر است.
دكتر نوروز زاده جراح و متخصص بيمارى هاى زنان و زايمان با بيان اينكه تغيير وزن زنان در دوران باردارى طبيعى است، افزود: افزايش وزن مادر در اين دوران هميشه مربوط به جنين نمى شود.
وى تصريح كرد: در صورتى كه افزايش وزن مادر به طور متعارف باشد رشد طبيعى جنين را در پى دارد و عارضه اى نيز ايجاد نمى كند.
اين جراح و متخصص بيماريهاى زنان و زايمان به بى اشتهايى مادر در سه ماهه نخست دوران باردارى اشاره كرد و گفت: به تدريج با افزايش رشد جنين اشتهاى مادر نيز افزايش مى يابد.

==========================

اولين بانك خون بند ناف شمال ايران راه اندازى مى شود

ایران-بانك خون بند ناف شمال كشور تا پايان امسال در مركز پيشرفته نابارورى شهر رشت راه اندازى مى شود.
به گزارش «ايونا»، رئيس مركز درمان پيشرفته نابارورى رشت ديروز در همايش يكروزه آشنايى با فناورى نوين پزشكى با اعلام اين خبر گفت: هم اكنون مقدمات اوليه تشكيل بانك خون بند ناف در اين مركز انجام شده است.
خانم مهرافزا افزود: سلول هاى بنيادى در درمان بيمارى هاى لاعلاج و تهديدكننده زندگى افراد، مؤثر است و علم پزشكى را به سوى بازسازى بسيارى از بافت هاى بدن هدايت مى كند.
ارتقاى سلامت خانواده، افزايش دانش منطقه اى و تأسيس بانك سلول هاى بنيادى خون بند ناف، تجهيز و راه اندازى تشخيص هاى ژنتيكى قبل از لانه گزينى قلبى، عصبى، ديابتى و سرطانى از جمله اهداف برگزارى اين همايش بود. همايش يكروزه آشنايى با فناورى نوين پزشكى با حضور پزشكان، پيراپزشكان و بيولوژيست ها برگزار شد.
     
#239 | Posted: 14 Feb 2012 16:23
رمز طول عمر مردم شرق مديترانه

ایران-به گفته متخصصان، رمز طول عمر افراد ساكن در كشورهاى شرقى مديترانه اى مانند چين و ژاپن داشتن رژيم غذايى مناسب و مصرف مداوم روغن زيتون است
به گفته متخصصان، رمز طول عمر افراد ساكن در كشورهاى شرقى مديترانه اى مانند چين و ژاپن داشتن رژيم غذايى مناسب و مصرف مداوم روغن زيتون است. دكتر يوسف اسكندرى گفت: رژيم غذايى افراد ساكن در كشورهاى شرقى مديترانه اى، بهترين رژيم غذايى است؛ چرا كه به جاى مصرف گوشت قرمز و چربيها از گوشت ماهى استفاده مى كنند؛ ميوه و سبزيجات در برنامه غذايى آنها جايگاه ويژه اى دارد و استفاده از روغن زيتون را به همراه غذا و يا هنگام طبخ غذا هرگز فراموش نمى كنند. وى ادامه داد: رژيم غذايى ذكر شده در افراد ساكن كشورهاى شرقى، علاوه بر افزايش طول عمر آنها، سلامت جسمى شان را نيز تضمين مى كند؛ به طورى كه اين افراد در كهنسالى كمتر با مشكلات جسمى معمول در اين سنين همچون عارضه قلبى، درد عضلانى و. . . مواجه مى شوند. دكتر اسكندرى در مورد مزيت مصرف روغن زيتون بيشتر توضيح داد و افزود: در مطالعات اخير وجود اسيد چربى به نام اولئيك اسيد و تركيباتى مانند فنول در روغن زيتون عامل ضد سرطانى بودن اين ماده غذايى شناخته شده است. وى در پايان خاطرنشان كرد: همچنين، روغن زيتون به دليل داشتن اسيدهاى چرب با زنجيره كوتاه از تشكيل كلسترول بد خون پيشگيرى مى كند و به اين ترتيب مصرف اين روغن براى بيماران قلبى- عروقى نيز بسيار مفيد است.
     
#240 | Posted: 14 Feb 2012 16:24
بيمارى هاى عصر جديد سلامت كشور را تهديد مى كنند

ایران-گروه اجتماعى - جمعى از جراحان و دست اندركاران اجرايى جامعه جراحان كشور با هشدار درباره روند افزايش نگران كننده برخى بيمارى هاى خطرناك عصر جديد در كشور از جمله سرطان، عوارض گسترده حوادث رانندگى و تغييرات اساسى پرعارضه در رژيم هاى غذايى مردم، خواستار توجه جدى مسؤولان، رسانه ها و مردم به اين هشدارها شدند.
سرطان نخستين عامل مرگ و مير در جهان
دكتر ابوالقاسم اباسهل رئيس انستيتو سرطان كشور گفت: متأسفانه به دليل تغييرات اساسى در رژيم هاى غذايى و تغذيه، آلودگى هاى جدى محيط كار و زندگى و اختلالات و نارسايى هاى ژنتيكى و وراثتى امروز انواع سرطانها رتبه نخست مرگ و مير مردم در بسيارى از كشورهاى دنيا و ايران را به خود اختصاص داده اند.
اين درحالى است كه در صورت عدم توجه جدى به رفع يا كاهش مشكل آلودگى هواى شهرهاى بزرگ، به طور قطع طى سالهاى آينده با تعداد قابل توجه بيماران مبتلا به سرطان ريه مواجه خواهيم بود. دكتر اباسهل با تأكيد بر اين كه فناورى هاى جديد امروزى يكى از عوامل اصلى بروز سرطان ها است، خاطرنشان كرد: امروز از هر ۱۰۰ هزارنفر ايرانى حدود ۲۰۰ نفر در معرض ابتلا به انواع سرطان ها هستند.
شايعترين سرطان ها درايران
رئيس انستيتو سرطان ايران سرطان هاى معده، روده بزرگ، مرى، دستگاه گوارش، سينه و ريه را از شايع ترين سرطان هاى جامعه ايرانى دانست.
وى با بيان اين كه هنوز دنيا موفق به درمان قطعى سرطان نشده است، يادآور شد: اين بيمارى همچنان ناشناخته است.
دكتر اباسهل برخى اظهارنظرها مبنى بر اينكه سرطان در برخى افراد به منزله پايان راه است پس بايد بيمار را به حال خودش رها كرد تا آخرين روزهاى زندگى اش را با درد و رنج كمتر سپرى كند، غيرمنطقى و برخلاف اخلاق پزشكى دانست به مردم توصيه كرد: آزمايشات پزشكى سالانه را همواره در دستور كار خود قرار دهند و به محض وقوع هر نوع تغيير در روند طبيعى بدن و طولانى شدن غيرطبيعى مدت بيمارى يا درد بلافاصله به پزشك مراجعه كنند چرا كه تشخيص زودهنگام با حداقل هزينه ها مى تواند به بهبود سريع بيمارى ها و طول عمر افراد بينجامد.
جراحان ايرانى پيشگام تر از اروپايى ها
دكتر كاظم عباسيون جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات نيز موفقيت هاى چند ساله پزشكان و جراحان ايرانى در زمينه هاى مختلف را بسيار چشمگير دانست و گفت: امروز به اذعان بسيارى از صاحبنظران و جراحان سرشناس دنيا، پزشكان و متخصصين ايرانى از نظر تشخيص و درمان از بسيارى از كشورهاى اروپايى نيز پيشگام ترند. وى با اشاره به اين كه دريافت شرح حال بيمار و معاينه كلينيكى در مقايسه با كاربرد وسايل تشخيصى همچنان حرف نخست را در درمان بيمارى ها مى زند، خاطرنشان كرد: در حال حاضر حدود ۹۰ درصد بيمارى ها از طريق معاينه به نتيجه مى رسد. بنابراين استفاده از امكانات تشخيص پيشرفته همانند «ام.آر.آى»، سى تى اسكن و موارد مشابه فقط در موارد ضرورى و تكميل نقطه نظرات تشخيصى كاربرد دارد.
سودجويى به بهانه درمان
دكتر عباسيون با اشاره به روند واگذارى و خريدوفروش سهام بيمارستان هاى خصوصى يا مراكز درمانى غيردولتى اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر عده معدودى از پزشكان و سرمايه داران با خريد سهام اين مراكز، بخش عمده اى از سهام را در اختيار خود دارند. از اين رو به دليل حجم سنگين سرمايه گذارى هاى برخى افراد در مراكز تصويربردارى يا بيمارستانى شاهد نابسامانى هايى هستيم چرا كه گردش مالى اين قبيل مراكز نيازمند مراجعه بيماران است. بنابراين در برخى مراكز شاهد انجام عمل هاى غيرضرورى يا آزمايشات و تصويربردارى هاى غير لازم هستيم. به همين خاطر به مردم توصيه مى شود براى انجام جراحى هاى سنگين و پرهزينه يا آزمايشات گران قيمت حتماً از مشاوره ساير متخصصين مربوطه نيز استفاده كنند.
شيوع بيمارى هاى مغز و اعصاب
ديسك كمر، ضربات مغزى، صرع، سكته هاى مغزى و «ام.اس» شايع ترين بيمارى هاى مغز و اعصاب در ايران است. به گفته دكتر عباسيون، افزايش تصادفات رانندگى و تعداد مجروحان و مصدومان رانندگى، كم تحركى، افزايش سن، تصلب شرائين در عروق، مصرف مواد چربى، فشارخون بالا، ديابت و بيمارى هاى ژنتيكى از جمله مهمترين عوامل بروز نارسايى هاى مغز و اعصاب در ايرانى ها است كه توجه جدى به نكات بهداشتى و علمى مربوطه مى تواند در پيشگيرى از انواع اين قبيل بيمارى ها تأثيرگذار باشد.
پرخورى، بلاى جان مردم
دكتر جمشيد نصيرى يكى از پايه گذاران «آندوسكوپى» در ايران نيز گفت: چاقى در ايران با شتاب در حال افزايش است. در نتيجه مصرف غذاهاى پرحجم با تركيبات مصنوعى و غذاخوردن هاى پراكنده به افزايش چربى و فشار خون و بيمارى هاى مشابه مى انجامد. به گفته اين جراح عمومى، در حال حاضر ورم و زخم معده از شايع ترين بيمارى هاى گوارشى در ايران است كه ريشه اصلى اغلب آنها نيز ناراحتى ها و فشارهاى عصبى است.
دكتر نصيرى با تأكيد بر اهميت بسيار فوق العاده آندوسكوپى در تشخيص و درمان انواع بيمارى هاى گوارشى و حتى انواع سرطانها گفت: با تجهيزات پيشرفته و افزايش توان جامعه پزشكى امروز مى توان بسيارى از بيمارى هاى خطرناك از جمله سرطان ها را در مراحل اوليه تشخيص داد و درمان كرد. بنابراين ترس عده اى از افراد و پرهيز آنان از «آندوسكوپى» عوارض مختلفى براى آنان ايجاد مى كند. وى در پايان به مردم توصيه كرد: مصرف غذاهاى سبك، كم حجم، فيبردار و انواع ميوه ها را همواره در دستور غذايى روزانه شان قرار دهند. در هر وعده غذايى قبل از سير شدن كامل از ادامه غذا خوردن پرهيز نمايند و در عين حال درد را زنگ خطر طبيعى براى درمان بيمارى بدانند.
     
صفحه  صفحه 24 از 57:  « پیشین  1  ...  23  24  25  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره ۲) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites