تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

مطالب پزشکی (آرشیو شماره ۲)

صفحه  صفحه 30 از 57:  « پیشین  1  ...  29  30  31  ...  56  57  پسین »  
#291 | Posted: 15 Feb 2012 15:29
درمان سنگ هاي ادراري

همشهری-سميه شرافتي
يكي از مشكلات اساسي و شايع مربوط به دستگاه ادراري بروز سنگهاي ادراري است.
شيوع اين سنگها در جوامع مختلف در بين مردان شيوع بيشتري دارند و بيشتر در رده هاي سني 2 تا 50 سال بروز مي كنند. علائمي مثل درد پهلو، تكرر و سوزش ادرار در اين بيماري در اثر عواملي از قبيل ارث، آب و هوا، نوع تغذيه و فعاليت ايجاد مي شوند. اين بيماري بيشتر در فصل گرما بروز مي كند. سنگ هاي ادراري را مي توان جزو بيماري هاي شايع جوامع بشري دانست، سنگ هاي ادراري مي توانند با و يا بدون درد و عفونت ادراري بروز كنند. علل ايجاد اين سنگها متفاوت است و عوامل فيزيولوژيكي و محيطي دو عامل موثر در ايجاد اين سنگ ها هستند.
رئيس انجمن اورولوژي ايران در اين زمينه گفت: سنگ ادرار شايعترين بيماري است و براي جلوگيري از بروز اين بيماري بايد از خوردن كلسيم اضافي خودداري شود.
دكتر محمدعلي زرگر گفت: بايد نوزادان آزمايش ادرار شده و مردان بالاي 50 سال نيز دو سال يك بار آزمايش سرطان پروستات شوند. رئيس انجمن اورولوژي ايران افزود: شايعترين سنگ ادرار سنگ كلسيم است كه براي جلوگيري از بروز آن در زنان يائسه توصيه مي شود به جاي مصرف قرص هاي كلسيم از شير استفاده كنند.
همچنين دبير علمي انجمن اورولوژي در خصوص اين بيماري ها گفت: نوع غذا، منطقه جغرافيايي، شغل، بيماري هاي دستگاه ادراري و ژنتيك در سنگ ادرار موثر هستند. وي خاطرنشان كرد: 70 درصد بيماراني كه يك بار سنگ كليه داشته باشند اگر رژيم غذايي مناسبي نداشته باشند دو بار به سنگ كليه مبتلا مي شوند.
     
#292 | Posted: 15 Feb 2012 15:30
ابراز ناخرسندي سازمان ملل از مبارزه با ايدز

بي بي سي- كوفي عنان دبيركل سازمان ملل متحد از ناموفقي در پيكار با گسترش بيماري ايدز انتقاد كرده است. وي گفته است كه بيشتر كشورها در پيكار با ايدز ناكام بوده و تعهدات خود را انجام نداده اند. دبيركل سازمان ملل در مراسم گشايش كنفرانس ويژه اي سخن مي گفت كه براي مبارزه با بيماري ايدز در سطح جهاني، در نيويورك برگزار شده است. اين يكي از بزرگترين گردهمايي هاي سازمان ملل از سال 2001 يعني زماني است كه سازمان ملل مقابله با بيماري ايدز را در رأس اهداف خود قرار داد. اين اجلاس به بررسي ميزان توفيق كشورهاي گوناگون در انجام تعهدات خود مي پردازد. سران كشورهاي بزرگ در گروه هشت متعهد شده بودند كه تا سال 2010 كليه بيماران به داروي كافي دسترسي داشته باشند.
به گفته آقاي عنان در مهار كردن گسترش ويروس ايدز پيشرفتهايي ديده مي شود، اما هنوز مشكلات فراواني بر سر راه قرار دارد. دبيركل سازمان ملل متحد گفت: جامعه جهاني هنوز نتوانسته است به طور جدي با اين بيماري مرگبار و به خصوص با گسترش آن در ميان زنان و كودكان برخورد كند.
بنا به گزارشي كه از دفتر مبارزه با ايدز سازمان ملل متحد منتشر شده است، هم اكنون در سراسر جهان حدود 386 ميليون از مردم با ويروس اين بيماري مخوف زندگي مي كنند. در كنفرانس سه روزه اي كه در نيويورك برگزار مي شود، نمايندگاني از 180 كشور جهان حضور دارند. گزارش سازمان ملل متحد نشان مي دهد كه وخيم ترين وضعيت در جهان همچنان در كشورهاي جنوب صحراي آفريقا ديده مي شود. شديدترين نمونه از گسترش ايدز در سوازيلند است؛ يك سوم از جمعيت بزرگسال اين كشور به ويروس اچ آي وي مبتلا هستند.
با اين حال گفته مي شود كه كشورهاي كنيا و زيمبابوه ميزان آلودگي به اچ آي وي را كاهش داده اند.آفريقاي جنوبي بالاترين آمار آلودگي به اچ آي وي در اين منطقه را دارد؛ پنج ميليون و پانصد هزار نفر از بزرگسالان آفريقاي جنوبي به اين ويروس مبتلا هستند. در هند ايدز در حال گسترش است كه دليل آن عمدتاً آميزش جنسي بدون رعايت نكات ايمني در ميان افراد دگرجنس گراست.
كامبوج و تايلند توانسته اند ميزان آلودگي به اچ آي وي را كاهش دهند اما سازمان مبارزه با ايدز سازمان ملل مي گويد كه وضعيت ايدز در ويتنام، اندونزي، پاپوآ گينه نو و پاكستان نگران كننده است.
     
#293 | Posted: 15 Feb 2012 15:30
انتشار تبليغات پزشكي بدون مجوز، غيرقانوني است

همشهری-گروه اجتماعي- معاون نظارت و برنامه ريزي سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي ايران از تهيه آيين نامه جديد تبليغات پزشكي در اين سازمان خبر داد.
دكتر جمشيدي گفت: «با هدف نظام مند كردن تبليغات پزشكي در رسانه ها اين آيين نامه تهيه و در دستور كار شورايعالي مذكور قرار دارد.»به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان نظام پزشكي كل كشور، وي با اعلام اين كه براساس مفاد قانون جديد سازمان نظام پزشكي، انتشار هر گونه تبليغات پزشكي در رسانه ها اعم از صدا و سيما، مطبوعات، سايت ها و حتي سايت هاي ماهواره اي بدون اخذ مجوز از اين سازمان غيرقانوني است تاكيد كرد: سازمان نظام پزشكي حق پيگيري اين تخلفات را براي خود محفوظ مي داند. «


=====================================

داروهاي مرتبط با ايدز

همشهری-بهتر است اندكي هم راجع به داروهاي مصرفي اين بيماران و مشكلات تغذيه اي كه براي آنها در صورت استفاده از داروها پيش مي آيد، صحبت كنيم:
پيريمتامين: آنمي مگالوبلاستيك (كم خوني) و لاغري عصبي (آنوركسيا)
A-Z-T : احتمال آنمي (كم خوني) را افزايش مي دهد.
ايزونيازيد (INH): نياز به ويتامين B6 را افزايش مي دهد.
از آنجايي كه در افراد درگير با اين ويروس اختلالي با عنوان اختلال در حس چشايي وجود دارد كه منجر به كاهش اشتها مي شود، بهتر است راجع به موادغذايي كه اشتها را افزايش مي دهند صحبت كنيم:
هويج: دم كرده تخم هويج به مقدار يك قاشق قهوه خوري براي يك فنجان آب جوش مقوي، مدر و اشتها آور است و همچنين آب هويج خام بسيار مفيد است.
شلغم پخته: شلغم داراي فسفر و خوراك مغز و اعصاب و شلغم اشتهاآور است.
ترب: داراي ويتامين هاي A،B،C و فسفر است، يك باور قديمي در اين زمينه وجود دارد مبني بر اين كه زهر عقرب در بدن كسي كه ترب خورده باشد مؤثر نيست.
روغن زيتون: مصرف روغن زيتون همراه با غذا اشتها آور بوده و به دليل اسيدهاي چرب مفيدي كه در آن است بسيار توصيه مي شود چنانچه بهترين روغن براي آشپزي همين روغن زيتون است.
زنجبيل: اين ماده غذايي علاوه بر درمان دارويي از ديرباز به عنوان يكي از بهترين طعم دهنده ها به خصوص در آسياي شرقي به شمار مي آيد.
از ديگر سبزيجات و مواد غذايي مفيد براي اين بيماران مي توان به موارد زير اشاره كرد:
قارچ: انواع قارچ هاي خوراكي به دليل پروتئين هاي موجود در آنها مي توانند بسيار مفيد باشند، همچنين مصرف عصاره نوعي قارچ به نام قارچ شي ئي تيك shiitake در درمان اين بيماري كارآمد است. در آزمايشي كه در كشور ژاپن به عمل آمده بود مشخص شد كه عصاره اين قارچ ضد ويروس HIV است و اثر داروي معروف
ضد ايدز به نام A-Z-T را بيشتر مي كند.
سير: امروزه سير به عنوان اولين نبات درماني مطرح است (به دليل وجود ماده اي به نام اليلين در سير). سير حاوي گوگرد، سيليس و يد مي باشد كه بدن را از بيماري ها محفوظ نگه مي دارد و توان بدني را افزايش مي دهد، البته مصرف آن به كساني كه عارضه هاي پوستي در آنها افزايش يافته يا دچار مشكلات گوارشي شديد هستند و يا قرص آسپرين مصرف مي كنند، توصيه نمي شود ولي مصرف آن به شكل پودر سير مانعي ندارد.
انجير: سرشار از ويتامين هاي A،B،C و قند است، انجير مناطق گرمسير شيرين تر است و وقتي كاملاً برسد سي تا چهل درصد آن قند است (بنابر اين به افراد ديابتي توصيه مي شود در مصرف آن احتياط كنند) انجير داراي مواد ازته، آهن، برم، منگنز و آهك و كلسيم مي باشد، بسيار مغذي است و علاوه بر اينها از گذشته مصرف آن به افرادي كه دوره نقاهت را مي گذرانند توصيه شده است.
گلپر: پيشينيان براي آن خواص بيشماري برشمرده و چنين پنداشته اند كه موجب افزايش نيروي تن مي شود و به همين جهت آن را به هركول پهلوان افسانه اي يونان (كه همان هركول رومي است) نسبت داده اند و نام گذاري كرده اند. اين ماده غذايي در برانگيختن اشتها و تقويت هاضمه بسيار مفيد است.
عسل: در عسل املاح و ويتامين هاي بسياري وجود دارد، از آن جمله مي توان به: آهن، كلسيم، اسيد فسفريك و ويتامين ث اشاره كرد و در صورتي كه به شكل مرتب مصرف شود داراي خواص معجزه آسا است. همچنين براي افزايش وزن بسيار سودمند است. بنابه تجربه ثابت شده است كه عده زيادي از مبتلايان به بيماري هاي عفوني و سخت مثل سل پس از مصرف عسل بهبود يافته اند (به دليل وفور ويتامين ها و مينرال هاي موجود در آن).
انار: مصرف انار و ليموترش نه تنها مي تواند براي ما شفابخش باشد، بلكه در حفظ سلامتي و جلوگيري از بيماري ها مؤثر است. اين خاصيت شفابخش انار به دليل وجود C،B1،B3،B6 فسفر آهن و منگنز است كه عمل تنظيم كننده و متعادل كننده مايعات بدن به خصوص خون را داراست. جالب اينجاست كه بسياري از مردم معتقدند كه انار شيرين درمان كننده تر است، علم هم اين را ثابت مي كند زيرا انار شيرين اناري است كاملاً رسيده و تركيبات شيميايي آن نيز كامل شده است و تأثيرات آن بهتر است. انار در شست وشوي خون مؤثر بوده (به دليل وجود پتاسيم در آن)، سموم را دفع مي كند و نشاط آور است.
شكلات: در سال هاي اخير دانشمندان به اين نكته پي برده اند كه در شكلات، آنتي اكسيدان هاي فلاونوئيد وجود دارد و مصرف اين آنتي اكسيدان ها در تندرستي كارآمد است، در آزمايش هاي انجام شده نتيجه به دست آمده حاكي از اين بود كه شكلات خالص تقريباً دو برابر مقدار شير شكلات داراي آنتي اكسيدان است، كه اين نتيجه به دست آمده در افراد غيرسيگاري و با چربي هاي طبيعي خون نشان دهنده اين موضوع بود كه ميزان ظرفيت آنتي اكسيدان پلاسما فقط در كساني كه از شكلات تيره خالص استفاده كرده بودند افزايش يافت نه كساني كه شير شكلات يا شكلات تيره همراه با شير مصرف كرده بودند (به طور كلي مصرف شكلات يا قهوه همراه با شير موجب عدم جذب كلسيم شير توسط بدن مي شود.)
     
#294 | Posted: 15 Feb 2012 15:31
بررسي علل گرايش نوجوانان به سوي اعتياد

هويت دود شده

اعظم سبحاني دوست
همهشری
مراحل اعتياد
شخص معتاد در طول دوره اعتيادش دو مرحله را طي مي كند: مرحله آشنايي و مرحله ترديد. شخصي كه با تشويق ديگران به مصرف سيگار يا استعمال يك ماده مخدر و اثرات آن آشنا مي شود غالباً در مرحله آشنايي احساس ناراحتي، سرگيجه و گاهي اوقات تهوع و حالت نامطبوعي احساس مي كند. در دفعات بعدي (مرحله ترديد) فرد غالباً نسبت به ماده مخدر بدون رغبت مي شود و با شك و ترديد به آن مي نگرد. از طرفي ميل به استعمال آن ندارد و از سويي در اثر عوامل خود را ناگزير به مصرف مي بيند. بدين جهت گاهي مواقع با دوستان معتاد مي نشيند و از محفل آنها لذت مي برد و به ناچار بساط استعمال مواد مخدر را براي خود تهيه مي كند.
اعتياد يك بيماري مزمن ، ويرانگر خانواده و اجتماع و مخرب ترين عامل براي روح و روان آدمي است. در واقع اعتياد بلاي خانمان سوز و ناگوار و داراي اثرات سياسي، اجتماعي، اقتصادي و اخلاقي است. اعتياد علاوه بر متلاشي كردن كانون خانواده سبب ناكامي زندگي و تمايل به خودكشي و مرگ در فرد معتاد نيز مي شود.
اعتياد يك پديده زيستي است كه به بدن امكان مي دهد خود را تدريجاً با پاره اي مواد سمي سازش دهد و مصرف روزمره اين مواد را كه براي يك موجود زنده كشنده است تحمل كند. يك روان شناس، به اعتياد به عنوان يك عمل اكتسابي يا نوع مكانيسم دفاعي نظر مي كند و مواد مخدر را به عنوان تقويت استعمال اين مواد، يا تسكين موقتي تنش و اضطراب در نظر مي گيرد. يك جامعه شناس در اين زمينه در پي تشخيص عوامل اجتماعي استعمال مواد مخدر، فشارهاي وارده به جوانان از ناحيه دوستانشان و ماهيت محيطي است كه زمينه ساز استعمال اين مواد مي شود. او استدلال مي كند كه معتاد شدن يعني پذيرفتن و اتخاذ يك نقش اجتماعي.
علل گرايش به اعتياد
علل گرايش به مواد مخدر و داروهاي روان گردان و وابستگي به آنها از ديدگاه هاي مختلف عبارتند از: معاشرت با دوستان معتاد و منحرف، طرد شدن از جانب اطرافيان به خاطر تخلفات جزئي، عدم تفريحات سالم، دسترسي آسان به مواد مخدر در جامعه، بي نظمي جامعه، داشتن زمينه ارثي، درد يا بيماري جسمي، فقر و بحران هاي اقتصادي. همچنين انواع افسردگي، انحرافات جسمي، ناپايداري عاطفي و احساسي، اضطراب، سرخوردگي و... نيز باعث مي شوند فرد به سوي استفاده از اين مواد گرايش بيشتري پيدا كند.
سيگار و جوانان
بسياري از كارشناسان سيگار را گام اول به سوي اعتياد مي دانند. سيگار بزرگ ترين عامل امراض زودرس و از كارافتادگي در دنياست. سالانه بيش از سه ميليون نفر در دنيا به دليل بيماري هاي مرتبط با سيگار مي ميرند كه بيشترين درصد آنها متعلق به كشورهاي درحال توسعه است. طبق آمارها فقط 25 درصد از بالغين سيگاري در سنين زير 60 سال قادرند سيگار را به طور كامل ترك كنند. از طرف ديگر مشكل عمده اي كه در همه كشورها وجود دارد پايين آمدن سن شروع سيگار و همچنين رواج مصرف آن در بين زن ها است. 85 تا 90 درصد از بالغين سيگاري اولين سيگارشان را قبل از 18 سالگي كشيده اند و اكثر آنها سيگار را در سنين 11 تا 13 سالگي تجربه كرده اند. استفاده از سيگار در سنين نوجواني سبب مي شود كه فرد در هنگام جواني سيگار مصرفي اش بيشتر شود. افرادي كه قبل از 20 سالگي سيگاري مي شوند در مقابل كساني كه بعد از 20 سالگي سيگاري مي شوند بيشتر دچار عواقب و مضرات سيگار خواهند شد.
نقش همسالان و لزوم توجه والدين
هم سن و سالان و همكلاسان نوجوان مي توانند نقش مهمي در معتاد شدن يا نشدن فرد ايفا كنند. به همين خاطر نظارت بر اين گروه و توجه داشتن والدين كمك بزرگي در حفظ سلامت رواني فرزندان و مبارزه با اعتياد خواهد داشت. گرايش بيشتر جوانان به طرف دوستان و هم سن و سالان تا حد بسياري ناشي از دريافت كم عاطفه در درون خانواده است و همين باعث مي شود كه نوجوان به دنبال عوامل معجزه گري بگردد كه بتوانند مشكلاتش را كاهش دهند. براي همين هر راه حلي كه از جانب هم سالانش پيشنهاد مي شود، قبول مي كنند و همه چيز از همين جا شروع مي شود. معرفي مواد مخدر توسط دوستان به فرد مهم ترين دليل گرايش فرزندان به سوي مواد مخدر است براي همين از همان ابتدا بايد مهارت هايي را در آنها ايجاد كرد كه كمترين آن نه گفتن در برابر وسوسه ها و تقاضاي اطرافيان از سوي جوان است.
نقش عوامل اجتماعي در مبارزه با اعتياد
عوامل اجتماعي نيز ممكن است در گرايش جوانان به اعتياد دخيل باشند كه شناخت و آگاهي داشتن به اين عوامل براي مبارزه با آنها بسيار مهم است.
حمايت كردن و دلداري دادن به افرادي كه در اجتماع با سرخوردگي هاي اجتماعي ناشي از شكست در انتخاب شغل مناسب، شكست در انتخاب همسر دلخواه، از دست دادن مقبوليت هاي اجتماعي، يا ناكامي هاي تحصيلي مواجهند و استفاده از روش هاي مختلف اطلاع رساني به نوجوانان اهميت زيادي دارد. نوع نگرشي كه مردم اجتماع به اعتياد دارند نيز بسيار مهم است. براي همين بايد براي مردم روشن شود كه اعتياد نه تنها نوعي بيماري است بلكه مشكلي خانوادگي نيز محسوب مي شود كه اگر دوره درمان آن به تأخير بيفتد عوارض جبران ناپذيري در پي خواهد داشت.همچنين رسانه هاي گروهي مانند راديو، تلويزيون، سينما، كتاب و مجله نيز مي توانند نقش بسيار مهمي در كنار عوامل اجتماعي و در پيشگيري از اعتياد ايفا كنند. در عين حال همين رسانه ها نيز بايد شرايطي را در نظر داشته باشند كه عبارتند از: استفاده از نظرات مختلف متخصصان در بررسي محتواي فيلم ها و پيام ها، تهيه فيلم هايي كه رنگ واقعيت داشته و به زندگي روزمره نزديك ترند، آموزش و ترويج مناسبات و روابط صحيح در خانواده ها و اطلاع رساني به مردم با استفاده از تجارب علمي و عملي.
نقش خانواده در پيشگيري از اعتياد فرزندان
خانواده ها همچنان اصلي ترين و محوري ترين نقش را در پيشگيري از اعتياد دارند. مشاهده تغيير رفتار در فرزندان زنگ خطر و هشداري است براي والدين. افت تحصيلي، كاهش وزن شديد، درگيري پياپي با خانواده و معاشرت با گروه هاي بزرگتر از خود از برجسته ترين علايم هشداردهنده اند كه بايد مورد توجه والدين قرار گيرند.
مهم ترين عامل اجتماعي در زندگي هر انسان تجارب دوران كودكي در محيط خانواده است. جوانان در جريان اجتماعي شدن عواطف مختلفي را در كنار والدين تجربه مي كنند. اعضاي خانواده به حدي به هم وابسته اند كه هر نوع مشكل يا مسئله يك عنصر خانواده به طور مستقيم بر زندگي ساير افراد خانواده اثر مي گذارد. تا آنجا كه اكثر روان شناسان ترجيح مي دهند براي درمان يك فرد همه خانواده را از نزديك ملاقات كنند. اكثر نوجوانان ماجراجويند و معتقدند كه با مصرف مواد هرگز معتاد نخواهند شد. با توجه به اين خصلت در دسترس بودن مواد مي تواند زمينه را براي افزايش اعتياد هموار كند.بسياري از والدين فكر مي كنند كه فرزند آنها از مصرف سيگار و ساير مواد مخدر مصون است اما به عنوان راهكار پيشگيري، والدين مي توانند به طرق مختلف در تصميم فرزندشان در ارتباط با شروع استفاده از مواد مخدر تأثيرگذار باشند:
- خودشان از سيگار، الكل و ساير مواد مخدر استفاده نكنند.
- راهنمايي ها و قواعد روشني درباره عدم استفاده از مواد فراهم آورند.
- اوقات بيشتري را با فرزندان خود بگذرانند و در خوشي و ناراحتي آنان سهيم باشند. (تنظيم و تلخيص سميه شرافتي)اعتياد يك بيماري مزمن ، ويرانگر خانواده و اجتماع و مخرب ترين عامل براي روح و روان آدمي است. در واقع اعتياد بلاي خانمان سوز و ناگوار و داراي اثرات سياسي، اجتماعي، اقتصادي و اخلاقي است. اعتياد علاوه بر متلاشي كردن كانون خانواده سبب ناكامي زندگي و تمايل به خودكشي و مرگ در فرد معتاد نيز مي شود.
اعتياد يك پديده زيستي است كه به بدن امكان مي دهد خود را تدريجاً با پاره اي مواد سمي سازش دهد و مصرف روزمره اين مواد را كه براي يك موجود زنده كشنده است تحمل كند. يك روان شناس، به اعتياد به عنوان يك عمل اكتسابي يا نوع مكانيسم دفاعي نظر مي كند و مواد مخدر را به عنوان تقويت استعمال اين مواد، يا تسكين موقتي تنش و اضطراب در نظر مي گيرد. يك جامعه شناس در اين زمينه در پي تشخيص عوامل اجتماعي استعمال مواد مخدر، فشارهاي وارده به جوانان از ناحيه دوستانشان و ماهيت محيطي است كه زمينه ساز استعمال اين مواد مي شود. او استدلال مي كند كه معتاد شدن يعني پذيرفتن و اتخاذ يك نقش اجتماعي.
علل گرايش به اعتياد
علل گرايش به مواد مخدر و داروهاي روان گردان و وابستگي به آنها از ديدگاه هاي مختلف عبارتند از: معاشرت با دوستان معتاد و منحرف، طرد شدن از جانب اطرافيان به خاطر تخلفات جزئي، عدم تفريحات سالم، دسترسي آسان به مواد مخدر در جامعه، بي نظمي جامعه، داشتن زمينه ارثي، درد يا بيماري جسمي، فقر و بحران هاي اقتصادي. همچنين انواع افسردگي، انحرافات جسمي، ناپايداري عاطفي و احساسي، اضطراب، سرخوردگي و... نيز باعث مي شوند فرد به سوي استفاده از اين مواد گرايش بيشتري پيدا كند.
سيگار و جوانان
بسياري از كارشناسان سيگار را گام اول به سوي اعتياد مي دانند. سيگار بزرگ ترين عامل امراض زودرس و از كارافتادگي در دنياست. سالانه بيش از سه ميليون نفر در دنيا به دليل بيماري هاي مرتبط با سيگار مي ميرند كه بيشترين درصد آنها متعلق به كشورهاي درحال توسعه است. طبق آمارها فقط 25 درصد از بالغين سيگاري در سنين زير 60 سال قادرند سيگار را به طور كامل ترك كنند. از طرف ديگر مشكل عمده اي كه در همه كشورها وجود دارد پايين آمدن سن شروع سيگار و همچنين رواج مصرف آن در بين زن ها است. 85 تا 90 درصد از بالغين سيگاري اولين سيگارشان را قبل از 18 سالگي كشيده اند و اكثر آنها سيگار را در سنين 11 تا 13 سالگي تجربه كرده اند. استفاده از سيگار در سنين نوجواني سبب مي شود كه فرد در هنگام جواني سيگار مصرفي اش بيشتر شود. افرادي كه قبل از 20 سالگي سيگاري مي شوند در مقابل كساني كه بعد از 20 سالگي سيگاري مي شوند بيشتر دچار عواقب و مضرات سيگار خواهند شد.
نقش همسالان و لزوم توجه والدين
هم سن و سالان و همكلاسان نوجوان مي توانند نقش مهمي در معتاد شدن يا نشدن فرد ايفا كنند. به همين خاطر نظارت بر اين گروه و توجه داشتن والدين كمك بزرگي در حفظ سلامت رواني فرزندان و مبارزه با اعتياد خواهد داشت. گرايش بيشتر جوانان به طرف دوستان و هم سن و سالان تا حد بسياري ناشي از دريافت كم عاطفه در درون خانواده است و همين باعث مي شود كه نوجوان به دنبال عوامل معجزه گري بگردد كه بتوانند مشكلاتش را كاهش دهند. براي همين هر راه حلي كه از جانب هم سالانش پيشنهاد مي شود، قبول مي كنند و همه چيز از همين جا شروع مي شود. معرفي مواد مخدر توسط دوستان به فرد مهم ترين دليل گرايش فرزندان به سوي مواد مخدر است براي همين از همان ابتدا بايد مهارت هايي را در آنها ايجاد كرد كه كمترين آن نه گفتن در برابر وسوسه ها و تقاضاي اطرافيان از سوي جوان است.
نقش عوامل اجتماعي در مبارزه با اعتياد
عوامل اجتماعي نيز ممكن است در گرايش جوانان به اعتياد دخيل باشند كه شناخت و آگاهي داشتن به اين عوامل براي مبارزه با آنها بسيار مهم است.
حمايت كردن و دلداري دادن به افرادي كه در اجتماع با سرخوردگي هاي اجتماعي ناشي از شكست در انتخاب شغل مناسب، شكست در انتخاب همسر دلخواه، از دست دادن مقبوليت هاي اجتماعي، يا ناكامي هاي تحصيلي مواجهند و استفاده از روش هاي مختلف اطلاع رساني به نوجوانان اهميت زيادي دارد. نوع نگرشي كه مردم اجتماع به اعتياد دارند نيز بسيار مهم است. براي همين بايد براي مردم روشن شود كه اعتياد نه تنها نوعي بيماري است بلكه مشكلي خانوادگي نيز محسوب مي شود كه اگر دوره درمان آن به تأخير بيفتد عوارض جبران ناپذيري در پي خواهد داشت.همچنين رسانه هاي گروهي مانند راديو، تلويزيون، سينما، كتاب و مجله نيز مي توانند نقش بسيار مهمي در كنار عوامل اجتماعي و در پيشگيري از اعتياد ايفا كنند. در عين حال همين رسانه ها نيز بايد شرايطي را در نظر داشته باشند كه عبارتند از: استفاده از نظرات مختلف متخصصان در بررسي محتواي فيلم ها و پيام ها، تهيه فيلم هايي كه رنگ واقعيت داشته و به زندگي روزمره نزديك ترند، آموزش و ترويج مناسبات و روابط صحيح در خانواده ها و اطلاع رساني به مردم با استفاده از تجارب علمي و عملي.
نقش خانواده در پيشگيري از اعتياد فرزندان
خانواده ها همچنان اصلي ترين و محوري ترين نقش را در پيشگيري از اعتياد دارند. مشاهده تغيير رفتار در فرزندان زنگ خطر و هشداري است براي والدين. افت تحصيلي، كاهش وزن شديد، درگيري پياپي با خانواده و معاشرت با گروه هاي بزرگتر از خود از برجسته ترين علايم هشداردهنده اند كه بايد مورد توجه والدين قرار گيرند.
مهم ترين عامل اجتماعي در زندگي هر انسان تجارب دوران كودكي در محيط خانواده است. جوانان در جريان اجتماعي شدن عواطف مختلفي را در كنار والدين تجربه مي كنند. اعضاي خانواده به حدي به هم وابسته اند كه هر نوع مشكل يا مسئله يك عنصر خانواده به طور مستقيم بر زندگي ساير افراد خانواده اثر مي گذارد. تا آنجا كه اكثر روان شناسان ترجيح مي دهند براي درمان يك فرد همه خانواده را از نزديك ملاقات كنند. اكثر نوجوانان ماجراجويند و معتقدند كه با مصرف مواد هرگز معتاد نخواهند شد. با توجه به اين خصلت در دسترس بودن مواد مي تواند زمينه را براي افزايش اعتياد هموار كند.بسياري از والدين فكر مي كنند كه فرزند آنها از مصرف سيگار و ساير مواد مخدر مصون است اما به عنوان راهكار پيشگيري، والدين مي توانند به طرق مختلف در تصميم فرزندشان در ارتباط با شروع استفاده از مواد مخدر تأثيرگذار باشند:
- خودشان از سيگار، الكل و ساير مواد مخدر استفاده نكنند.
- راهنمايي ها و قواعد روشني درباره عدم استفاده از مواد فراهم آورند.
- اوقات بيشتري را با فرزندان خود بگذرانند و در خوشي و ناراحتي آنان سهيم باشند. (تنظيم و تلخيص سميه شرافتي)
     
#295 | Posted: 15 Feb 2012 15:31
فرورفتن ناخن پا در گوشت

همشهری-مريم غفاري- فرورفتن ناخن پا در گوشت عبارت است از وضعيتي كه در آن لبه تيز ناخن در گوشت يكي از انگشتان پا (معمولاً شست) فرو رود.
علائم شايع
درد، حساسيت به لمس، قرمزي، تورم و گرمي در انگشتان پا در جايي كه لبه تيز ناخن در چين بافتي اطراف فرورفته است. وقتي بافت اطراف ناخن ملتهب گردد، معمولاً در ناحيه آسيب ديده عفونت ايجاد مي شود.
علل:
فرو رفتن ناخن پا در انگشت احتمالاً با يكي از وضعيت زير همراه است:شكل ناخن بيش از حد طبيعي داراي انحنا باشد.
ناخن پا بيش از حد معمول كوتاه شود به طوري كه بافت بتواند روي آن فشار بياورد.
با پوشيدن كفش هاي مناسب و جادار و دقت در كوتاه كردن ناخن هاي پا به ويژه در افراد مبتلا به ديابت شيرين يا بيماري عروق محيطي مي توان از اين بيماري پيشگيري كرد. در صورت شروع بيماري مي توانيد با قرار دادن گلوله هاي بسيار كوچك پنبه به زير ناخن، گوشه هاي ناخن را از بافت ملتهب اطراف آزاد كنيد.
همچنين با چكاندن چند قطره بتادين روي ناخن مي توان از پيشرفت آن جلوگيري بعمل آورد.
در صورت عود اين بيماري، آنتي بيوتيك هاي خوراكي معمولاً علائم عفونت را ظرف يك هفته تسكين مي دهند.
گاهي بخشي يا تمامي ناخن با جراحي برداشته مي شود و بستر ناخن تراشيده و لذا اين مشكل عود نخواهد كرد. ناخن بايد دوباره رشد كند ولي احتمالاً مثل قبل نخواهد شد.
     
#296 | Posted: 15 Feb 2012 15:32
كاكائو براي پوست مفيد است

يك مطالعه كوچك نشان مي‌دهد نوشيدن يك فنجان كاكائوي سياه باعث مي‌شود جوانتر به نظر برسيد.

به گزارش رويترز هلث از نيويورك، محققان آلماني دريافتند زناني كه به مدت سه ماه از يك نوع كاكائوي سرشار از آنتي اكسيدان مصرف كردند پوست نرمتر و مرطوب‌تري داشتند كه در برابر نور خورشيد كمتر آسيب پذير است.

دكتر "ويلهم استاهل" محقق دانشگاه "هنريش هاين " در "دوسلدروف" گفت: اين تغييرات به خاطر وجود مقادير زياد آنتي‌آكسيدان‌هاي "فلاونول" "‪ "flavonols‬در كاكائو است.

فلاونول يك گروه از تركيبات گياهي است كه در چاي، و انواع ميوه‌ها و سبزيها و همچنين دانه‌هاي كاكائو يافت مي‌شود.

برخي تحقيقات نشان داده است اين ريزمغذي‌ها مي‌توانند گردش خون و عملكرد رگ‌هاي خوني را بهبود بخشند.

محققان در مطالعه جديد شواهدي يافتند كه نشانگر افزايش جريان خون در پوست زناني بود كه كاكائوي غني از فلاونول نوشيدند.

اين تحقيق تاييدي است بر ساير مطالعاتي كه نشان مي‌دهد كاكائو جزو غذاهاي سالمي است كه فشار خون و احتمال ابتلا به بيماري قلبي را كاهش مي‌دهد.

در اين مطالعه ‪ ۲۴‬زن روزي يك ليوان كاكائوي غني از فلاونول و يا كاكائوي حاوي فلاونول كم مصرف كردند.

محققان در آغاز و پايان اين مطالعه براي بررسي ساختار پوست شركت‌كنندگان ، رطوبت، جريان خون و حساسيت به اشعه فرابنفش از آزمايش‌هاي تصويربرداري دقيق استفاده كردند.

پس از سه ماه مصرف كاكائوي غني از فلاونول بهبودهايي در بافت و ضخامت پوست، جريان خون و رطوبت پوست ديده شد. آسيب پذيري پوست اين افراد در برابر پرتوهاي فرابنفش خورشيد نيز كمتر شد.

استاهل متذكر شد، فلاونول‌ها دارو نيستند و تاثيرات فردي مورد انتظار آنها بر روي پوست اندك است.
     
#297 | Posted: 15 Feb 2012 15:32
نماينده يونيسف : ايران در حال برنامه‌ريزي براي مبارزه با ايدز است

تهران ، ايرنا

نماينده يونيسف در ايران گفت : دولت ايران با جديت تمام در حال برنامه‌ريزي براي مبارزه با ايدز است.


"كريستين سالازار والكمن"، روز سه شنبه در يك نشست مطبوعاتي افزود : ما از طرف گروه كاري موضوعي سازمان ملل در زمينه ايدز سه موضوع را با دولت ايران در ميان گذاشته‌ايم.

سالازار والكمن گفت : تعجيل در افزايش چشمگير پوشش خدمات براي كساني كه به اين خدمات نياز دارند از جمله موضوعاتي است كه با دولت ايران در ميان گذاشته شده است.

به گفته وي، تاكيد بر تعميم خدمات با كيفيت خوب براي گروه‌هاي ديگر در معرض خطر ، علاوه بر معتادان تزريقي و گسترش آموزش عمومي واطلاع رساني در تغيير رفتار به ويژه براي جوانان و نوجوانان از جمله موضوعات در ميان گذاشته شده با دولت جمهوري اسلامي ايران است.

وي تاكيد كرد : موفقيت در اين موضوعات به همكاري و تعامل نزديك گروه‌ها و سازمان‌هاي ذيربط در كشور مرتبط است.

نماينده يونيسف در ايران، افزود: وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي در اين زمينه پيشرو بوده و در سياست‌گذاري ها كمك مي‌كند به گونه‌اي كه دبيرخانه كميته كشوري ايدز نيز در اين وزارتخانه واقع است.

سالازار والكمن، در ادامه تاكيد كرد: اما سازمان‌ها و دستگاه‌هاي ذيربط از جمله سازمان صدا و سيما، وزارت آموزش و پرورش و وزارت رفاه و تامين اجتماعي بايد مشاركت بيشتري داشته و با قدرت بيشتري اين اقدام را انجام دهند.

سالازار والكمن، وضعيت ايران را در خصوص همه‌گيري " اچ آي وي"، در "وضعيت همه‌گيري متمركز"، اعلام كرد.

در صورتي كه شيوع "اچ آي وي "در گروه‌هاي در معرض خطر (از جمله معتادان تزريقي) بالاي پنج درصد باشد وضع "همه‌گيري متمركز" اعلام مي‌شود.

والكمن، گفت : ايران در گذشته پاسخ بسيار چشمگيري در مساله اچ.آي.وي در خصوص معتادان تزريقي ارايه كرده و سياست‌هاي اين كشور زبانزد جهانيان است.

وي، ضمن تاكيد بر اينكه اين همه‌گيري در حال تغيير است گفت: ايران در برنامه كشوري آينده كه در حال تدوين است و از سال ‪ ۱۳۸۶‬تا آخر برنامه توسعه (‪ (۱۳۸۸‬ادامه دارد حتما به اين مساله بايد توجه كافي داشته باشد.

وي در بخش ديگري از سخنانش به ابتلاي روزانه ‪ ۱۴‬هزار نفر به ويروس ايدر و هشت هزار مرگ بر اثر اين بيماري در جهان اشاره كرد و گفت : تلاش براي مقابله با ايدز سال‌هاي سال است كه در حال انجام است.

وي گفت: در سال ‪ ۲۰۰۱‬مجمع عمومي سازمان ملل متحد درباره ايدز اعلاميه اي به نام "اعلاميه تعهد" مصوب كرد كه راهكارهايي براي پاسخ دادن به اچ آي وي ارايه داد.

سالازار والكمن گفت : اجلاس عالي ‪ ۲۰۰۶‬درباره ايدز نيز كه طي روزهاي ‪ ۳۱‬مه تا دوم ژوئن امسال در نيويورك برگزار شد با هدف بررسي پيشرفت‌ كشورهاي جهان طي اين پنج سال بر اساس اعلاميه ياد شده بود.

وي، با اشاره به اينكه دراجلاس عالي ‪ ۲۰۰۶‬درباره ايدز شش هدف اصلي به طور خلاصه دنبال شد اظهارداشت: قرار بود تا سال ‪ ۲۰۰۵‬سالانه براي اچ آي وي بين هفت تا ‪ ۱۰‬ميليارد دلار هزينه شود كه در سال ‪ ۲۰۰۵‬بودجه‌اي كه براي اچ آي وي هزينه شد ‪ ۸/۳‬ميليارد دلار بود كه نشان‌دهنده تعهد كشورها در اين ارتباط بود.

وي با بيان اينكه قرار بود تعداد كودكان مبتلا از مادران به ‪ ۲۰‬درصد كاهش يابد كه در سال ‪ ۲۰۰۵‬اين رقم به حدود ‪ ۱۰‬درصد رسيد كه نشان ‌دهنده اين است كه در اين زمينه به هدفمان نرسيديم ، ولي پيشرفت ‌هايي در اين زمينه داشته ايم.

وي افزود: همچنين قرار بود تا سال ‪ ۵۰ ،۲۰۰۵‬درصد مبتلايان به درمان دسترسي داشته باشند كه تا سال ياد شده فقط ‪ ۲۰‬درصد افراد مبتلا توانستند درمان داشته باشند همچنين قرار بود تا سال ‪ ۹۰ ، ۲۰۰۵‬درصد جوانان ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۴‬سال از روش‌هاي انتقال اچ آي وي آگاهي داشته باشند كه پيشرفت زيادي در اين ارتباط در دنيا تا سال ‪ ۲۰۰۵‬انجام نشد.

به گفته سالازار، اين در حالي است كه فقط يك سوم پسرها و يك پنجم دخترها در دنيا از راه‌هاي انتقال اين عفونت آگاهي داشته اند.

نماينده يونيسف در ايران چهار برابر شدن تخصيص اعتبارات و بودجه براي ايدز و پنج برابر شدن تعداد افراد تحت درمان و افرادي كه براي اطلاع از ابتلا تحت آزمايش شده‌اند را از جمله پيشرفت‌هاي دنيا طي پنچ سال اخير در زمينه ايدز دانست .

وي در خصوص چالش‌هاي پيش روي دنيا در زمينه اچ آي وي و ايدز با اشاره به اينكه وضعيت همه‌گيري براي زنان و جوانان بدتر مي‌شود، گفت : در ابتداي همه‌گيري ، مردان ، اكثر مبتلايان را تشكيل مي‌دادند در حالي كه در حال حاضر ، زنان ، ‪ ۵۰‬درصد مبتلايان را تشكيل داده و در برخي از كشورهاي آفريقايي اين ميزان به ‪ ۶۰‬درصد هم مي‌رسد.

نماينده يونيسف در ايران، گفت: هم اكنون همه‌گيري جوانتر مي‌شود و نصف موارد جديد ابتلا از ‪ ۱۵‬سال تا ‪ ۲۴‬سال را تشكيل مي‌دهند.

سالازار والكمن، افزود: هر چند دنيا در زمينه درمان و مراقبت ، پيشرفت زيادي داشته است ولي در زمينه پيشگيري بخصوص در بين جوانان، از موفقيت چنداني برخوردار نبوده‌است.

"كئوت اوبستي"، هماهنگ‌كننده مقيم سازمان ملل در جمهوري اسلامي ايران نيز در اين نشست گفت: ايدز ، طي ‪ ۲۵‬سال اخير ، جان ‪ ۲۵‬ميليون نفر در جهان را گرفته است كه زنان ‪ ۱۸‬تا ‪ ۵۹‬سال نيز با اين بيماري گريبانگيرند.

اوبستي، تاكيد كرد: اگر بخواهيم به اهداف هزاره تا سال ‪ ۲۰۱۵‬برسيم بايد گسترش ايدز را تا آن سال متوقف كنيم كه به همكاري بين بخشي قوي سازمان‌ها دولتي و غير دولتي كشورها نياز است
     
#298 | Posted: 15 Feb 2012 15:32
رعايت نكردن بهداشت دندان باعث از بين رفتن ايمپلنت مي‌شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

رزيدنت ترميمي دانشگاه تهران گفت: يكي از علت‌هاي عمده و اصلي از بين رفتن دندان‌ها و ايمپلنت عدم رعايت بهداشت دهان و دندان است.

دكتر محمد رشاد در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در خصوص ايمپلنت دندان گفت:‌ ايمپلنت در واقع يك پيچ‌هاي فلزي از جنس تيتانيوم خالصي است كه به وسيله جراحي در داخل استخوان فك قرار مي‌گيرد و بعد از مدتي مي‌تواند كاملا به استخوان دندان متصل و سفت شود و به عنوان ريشه دندان محسوب شود.

وي ادامه داد: روش ايمپلنت بر اساس روش‌هاي مختلف بر روي پايه سوار شده و براي بيماراني كه تمام دندان‌ها و يا يكي از دندان‌هاي خود را از دست داده و از دندان مصنوعي با پلاك‌هاي متحرك استفاده مي‌كنند مي‌توان از ايمپلنت استفاده كرد.

اين دندانپزشك در ادامه خاطرنشان كرد: چنانچه استخوان فك تحليل نرفته باشد روش ايمپلنت مي‌تواند به عنوان يك روش درماني كاملا پذيرفته شده مورد استفاده قرار گيرد.

دكتر رشاد افزود: خوشبختانه طي 20 سال اخير روش ايمپلنت بسيار متحول شده و روز به روز در حال پيشرفت است و ميزان آگاهي مردم در اين زمينه نسبت به گذشته بيشتر شده و اين سيستم بيشتر از گذشته به كار مي‌رود.

وي تصريح كرد: طي چند سال گذشته سعي شده كه اين روش طوري باشد كه قيمت‌هاي آن براي مردم مناسب‌تر و عموم مردم بتوانند تقريبا از اين روش استفاده كنند.

رزيدنت ترميمي دانشگاه تهران در خصوص ميزان آگاهي مردم از روش ايمپلنت به ايسنا گفت: يكي از وظايف دندانپزشكان آگاهي دادن مردم نسبت به روش ايمپلنت است و براي آشنايي بيشتر پزشكان نسبت به اين روش بايستي دوره‌هاي آموزشي متنوعي در اين زمينه براي دندانپزشكان برگزار شود تا بتوانند به راحتي اين روش را براي مردم توجيه كنند.

وي ادامه داد: روش ايمپلنت به خاطر نياز داشتن به سيستم پيشرفته، تكنولوژي،‌ ابزار و مواد داراي هزينه بالايي است كه در واقع تمام اين هزينه‌ها جزو هزينه‌هاي ارزي محسوب مي‌شود و باعث شده اين روش نسبت به درمان‌هاي ديگر داراي هزينه بالاتري باشد.

دكتر رشاد در پايان خاطرنشان كرد: شرايط بيمه و روش‌هاي پرداختي هزينه‌ها در ايمپلنت بايستي به گونه‌اي باشد كه تمام اقشار جامعه بتوانند از اين روش براي درمان استفاده كنند
     
#299 | Posted: 15 Feb 2012 15:32
مصرف دو ليتر مايعات در شبانه‌روز از بروز سنگ كليه جلوگيري مي‌كند

مسؤول بخش دياليز و كليه بيمارستان حجتي اصفهان گفت: بهترين توصيه براي افرادي كه كليه سنگ‌ساز دارند مصرف 2 ليتر مايعات در شبانه‌روز به خصوص خوردن آب قبل از خواب است.

دكتر مهدي اذاني در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در خصوص سنگ‌هاي كليه اظهار كرد: بيماري سنگ كليه و مجاري ادراري بيشتر زمينه ژنتيك و ارثي دارد ولي در افرادي كه مدت‌ها بي‌حركت باشند مي‌تواند اين بيماري بروز كند.

وي ادامه داد: سختي آب نمي‌تواند عامل بيماري سنگ كليه شود چون آنزيم‌هايي در دستگاه گوارش وجود دارد كه باعث از بين رفتن سختي آب مي‌شود.

اين فوق تخصص كليه افزود: حدود 80 درصد سنگ‌ها از نوع كلسيم و اكسالات كلسيم و 15 درصد سنگ‌هاي اورانيكي و اسيد اوريكي و 5 درصد بقيه ساير سنگ‌هاست و تشخيص نوع سنگ مي‌تواند درمان بيماري را راحت‌تر كند.

دكتر اذاني در خصوص مصرف ويتامين‌ها براي جلوگيري از سنگ كليه به ايسنا گفت: مصرف زياد ويتامين A و C باعث افزايش سنگ‌سازي و كمبود ويتامين B6 باعث ايجاد سنگ كليه مي‌شود ولي مصرف اين ويتامين از ايجاد سنگ‌هاي اگسالاتي جلوگيري مي‌كند.

وي به نحوه درمان بيماري سنگ كليه اشاره و اظهار كرد: بر حسب محل تشكيل سنگ در مثانه يا كليه نحوه درمان آن متفاوت است ولي تا زماني كه سنگ در كليه‌ها باشد هيچ مشكلي به وجود نمي‌آيد و در حال حاضر با خوردن سنگ آن را درمان مي‌كنند ولي اين روش عوارض زيادي به همراه داشته و باعث نابودي بافت‌هاي كليه مي‌شود.

اين نفرولوژيست خاطرنشان كرد: مصرف 2 ليتر آب در طول شبانه‌روز براي درمان سنگ‌هاي اكسالاتي و مصرف يك قرص B6 در روز از بروز سنگ‌هاي اوراكي و اسيد اوريكي جلوگيري مي‌كند.

وي در پايان تصريح كرد: منشاء بيماريهاي كليوي در درجه اول ديابت و بعد فشار خون و عفونت‌هاي استرپتوكوكي گلو، سنگ‌سازي كليه‌ها،‌عفونت‌هاي دستگاه ادراري و بيماري‌هاي ارثي كليه است كه با كنترل اين موارد مي‌توان از سنگ سازي كليه جلوگيري كرد.
     
#300 | Posted: 15 Feb 2012 15:33
بريدن ميوه‌ها آنتي اكسيدان آنها را از بين نمي‌برد

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي

پژوهشگران مي‌گويند قطعه قطعه كردن و بسته بندي ميوه‌ها تاثيري بر ويتامين سي و ساير آنتي اكسيدان‌هاي آنها ندارد.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از دويس، محققان دانشگاه "كاليفرنيا" در اين مطالعه تحقيقاتي را بر روي آناناس، انبه ، طالبي، هندوانه، توت فرنگي و كيوي خريداري شده از مراكز عمده‌فروشي انجام دادند.

اين ميوه‌ها به آزمايشگاهي در دانشگاه كاليفرنيا واقع در دويس منتقل شدند. نيمي از هر نوع ميوه قطعه قطعه شد و نيم ديگر بطور كامل و دست نخورده باقي ماند.

سپس تمام ميوه‌ها در شرايط يكسان به مدت ‪ ۹‬روز در يخچال گذاشته شدند و بعد از آن از نظر ارزش غذايي آزمايش شدند. نتيجه آزمايش‌ها نشان داد ميزان تركيبات آنتي اكسيدان ميوه‌هاي قطعه قطعه شده تفاوت چنداني با ميوه‌هاي كامل نداشت.

در واقع ميزان برخي آنتي اكسيدان‌ها در انبه و هندوانه قطعه قطعه شده در اثر قرار گرفتن در معرض نور افزايش يافته بود.
     
صفحه  صفحه 30 از 57:  « پیشین  1  ...  29  30  31  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره ۲) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites