تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Medical Content | مطالب پزشکی

صفحه  صفحه 20 از 35:  « پیشین  1  ...  19  20  21  ...  34  35  پسین »  
#191 | Posted: 9 Nov 2014 18:29
جراحی کاهش وزن خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد


نتایج یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که جراحی کاهش وزن می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را تا حد زیادی کاهش دهد.
در این تحقیق که با سرپرستی پژوهشگری از دانشگاه کینگز کالج لندن انجام شده، پزشکان بیش از ۵۰۰۰ نفر را برای ارزیابی تاثیر عمل چاقی روی سلامت فرد زیر نظر قرار دادند.
نتیجه پژوهش که در نشریه پزشکی لانست منتشر شده نشان می‌دهد خطر ابتلا به دیابت در افرادی که جراحی کاهش وزن انجام داده‌اند، ۸۰ درصد کمتر می‌شود.
چاقی بیش از حد و دیابت نوع دو به شدت به هم مرتبط هستند؛ هر چه فرد چاق‌تر باشد، احتمال ابتلا به دیابت در او بیشتر می‌شود.
'تفاوت چشمگیر'
در پژوهش تازه وضعیت ۲۱۶۷ نفر که عمل لاغری انجام داده‌اند با همین تعداد از افرادی که دچار چاقی بیش از حد هستند و جراحی نکرده‌اند، مقایسه شده است.
در میان گروه اول ۳۸ مورد ابتلا به دیابت نوع دو دیده شد، اما تعداد مبتلایان در گروه دوم ۱۷۷ نفر بود؛ یعنی هشتاد درصد کاهش ابتلا در صورت انجام عمل.
سالانه حدود سه در صد از کسانی که دچار چاقی مفرط هستند به دیابت نوع دو مبتلا می‌شوند، هر چند که عمل لاغری این رقم را تا ۰,۵ درصد کاهش می‌دهد.
جراحی کاهش وزن در حال حاضر به عنوان یکی از آخرین شیوه‌های درمانی برای کسانی که چاقی و داشتن چربی بیش از حد سلامتی آن‌ها را تهدید می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در بریتانیا این جراحی تنها برای کسانی جزو خدمات رایگان پزشکی است که چاقی مفرط جانشان را تهدید می‌کند و بقیه شیوه‌های درمانی روی آنها نتیجه‌بخش نبوده است.


دو شیوه مرسوم برای جراحی کاهش وزن
حلقه‌گذاری معده (گاستریک بند): در این روش حلقه‌ای برای کاهش اندازه معده دور آن کار گذاشته می‌شود تا فرد با خوردن مقدار کمتری از غذا احساس سیری کند.
کنارگذاری معده (گاستریک بای‌پس): در این شیوه با ایجاد مسیری جایگزین برای بخشی از معده غذای کمتری هضم می‌شود تا فرد احساس سیری کند.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#192 | Posted: 9 Nov 2014 18:39
تیروئید خود را تست کنید


چند دقیقه برای خودتون وقت بذارید و این تست ساده رو بدید. آیا این علائم را در خود مشاهده می کنید؟

- دست ها یا پاهای سرد
- سردردهای مداوم
- یبوست
- خستگی زیاد بعد از ساعت ها خواب
- احساس همیشگی سرما یا برخی اوقات گرم شدن به مدت زمان زیاد
- عرق نکردن
- نازایی
- بی حالی صبحگاهی، در حالی که شب هنگام انرژی دارید
- ریزش موهای پشت ابرو
- بی میلی جنسی
- ترک دائمی پاشنه پا
- علائم پیش از قائدگی
- تورم پلک ها، یا دست ها
- خشکی شدید مو و پوست
- زردی پوست

اگر پاسخ شما به دست کم سه مورد از سوالات بالا، مثبت است ممکن است دچار کم کاری تیروئید شده باشید. از پزشک عمومی خود بخواهید تا با آزمایش خون این مورد را ارزیابی کند. اما اگر مشکل بسیار خفیف تیروئیدی داشته باشید، در آزمایش خون مشخص نمی شود.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#193 | Posted: 9 Nov 2014 18:47
باورهای نادرست درباره سرماخوردگی و آنفلوآنزا


فصل سرما برای ما یادآور خاطرات بسیاری است؛ روزهای خوش مدرسه، نشستن دور کرسی، بوی لبوی داغ و تازه، حافظ خوانی در شب های طولانی زمستان، آش رشته خوش طعم مادر بزرگ و البته سرماخوردگی و آنفلوآنزا.
سرما خوردگی و آنفلوآنزا در فصول سرد بیشتر اتفاق می افتد و هرساله مطالب بسیاری در مورد شیوه های پیشگیری از آن ها می شنویم و می خوانیم. اما آیا به تفاوت های این دو بیماری واقف هستید؟
سرما خوردگی معمولا با درد و سوزش گلو شروع می شود و با آبریزش بینی، سرفه و گاهی دفع خلط ادامه می یابد. تب ممکن است در کودکان ایجاد شود، اما معمولا در بزرگسالان رخ نمی دهد.
علائم دو تا سه روز بعد از شروع شدیدتر هستند و بعد بتدریج خفیف تر می شوند. بیماری معمولا بین پنج تا هفت روز طول می کشد اما سرفه ممکن است بیشتر ادامه پیدا کند. عامل سرماخوردگی اغلب راینوویروس (از خانواده پیکورناویروس ها) است اما ویروس های دیگر مثل کوروناویورس، آدنوویروس، ویروس پاراآنفلوآنزا و ویروس سین‌سیشیال تنفسی هم ممکن است باعث سرماخوردگی شوند.
به سرماخوردگی ممکن است عفونت های باکتریایی اضافه شود که در این صورت علائم شدیدتر و دوره آن طولانی تر خواهد بود، در این صورت ممکن است عفونت سینوس ها (سینوزیت)، عفونت گلو (فارنژیت) یا عفونت گوش (اُتیت) ایجاد شود.
تفاوت سرماخوردگی ویروسی و میکروبی را تنها افراد متخصص مثل پزشکان می توانند تشخیص دهند و در صورتی که سرماخوردگی باکتریایی باشد، با نظر و تجویز پزشک ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز باشد.
حدود دویست نوع ویروس سرماخوردگی ایجاد می کنند اما سه نوع ویروس باعث آنفلونزا می شوند.
اما آنفلوآنزا بیماری دیگری است و علائم متفاوتی دارد، چرا که ویروس هایی که باعث آن می شوند از خانواده متفاوتی هستند و نباید با سرماخوردگی اشتباه گرفته شوند. آنفلوآنزا معمولا توسط ویروس های خانواده ارتومیکسو ویروس ها ایجاد می شود که خود به سه دسته (َA,B,C) تقسیم می شود. تب، تعریق، سردرد، درد عضلات و مفاصل، گلو درد، احتقان بینی، عطسه و سرفه از علائم آنفلوآنزا است و معمولا بین دو تا هفت روز بیماری ادامه پیدا می کند.
برخی از انواع آنفلوآنزا مانند آنفلوآنزای خوکی (نوع خاصی از ویروس آنفلوآنزای A) ممکن است با اسهال و استفراغ همراه باشد.
باید توجه داشت که آنفلوآنزا می تواند در کودکان، سالمندان و کسانی که دچار مشکلات قلبی عروقی یا بیماری های تنفسی هستند، با عفونت ریه (پنومونی یا ذات‌الریه) همراه شود اما چنین حالتی در افراد سالم بندرت اتفاق می افتد. در مورد هر دوی این بیماری ها، بجز مسائلی که در مورد پیشگیری و درمانشان مطرح هست، باورهای نادرستی وجود دارد.
یکی از این باورهای نادرست، درمان آنتی بیوتیکی است که بدون آنکه تاثیری بر ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا داشته باشد، منجر به مشکلات بیشتری می شود.
دو نکته در مورد آنتی بیوتیک ها قابل تامل است: نکته اول اینکه آنتی بیوتیک ها برای درمان باکتری ها، برخی عفونت های قارچی و تک یاخته های انگلی موثر هستند و باید نوع و مقدار آنتی بیوتیک را پزشک بر اساس نوع عفونت تعیین کند.
در صورتی که بیماری ویروسی باشد، به هیچ عنوان نباید از آنتی بیوتیک استفاده کرد، چرا که آنتی بیوتیک ها به هیچ عنوان بر عفونت های ویروسی تاثیر ندارند.
سرماخوردگی و آنفلوآنزای ویروسی را نمی توان با آنتی بیوتیک درمان کرد و تنها راه درمان آن استراحت و مراقبت است.
دومین نکته این است که مصرف خودسرانه و بی رویه آنتی بیوتیک ها باعث ظهور پدیده ای به نام "مقاومت به آنتی بیوتیک" شده است. این پدیده بدان معناست که میکروب بعلت تماس زیاد با آنتی بیوتیک ها راه بی اثر کردن آنها را یاد می گیرند و در واقع آنتی بیوتیک ناکارآمد می شود.
سازمان بهداشت جهانی در گزارشی که در سال جاری میلادی منتشر کرد، گفت با وجود هشدارهای این سازمان و سایر متخصصان برای محدود کردن مصرف آنتی بیوتیک، جهان وارد دوران "پسا آنتی بیوتیکی" شده است.
از سویی دیگر بر اساس منابع رسمی، مصرف آنتی بیوتیک در ایران ۱۶ برابر استاندارد جهانی است که خود باید زنگ خطری بسیار جدی تلقی شود.
از دیگر باورهای نادرست در مورد سرماخوردگی و آنفلوآنزا این است که بسیاری گمان می کنند سرمای هوا، یا قرار گرفتن در معرض هوای سرد باعث بروز این بیماری ها می شود. درحالیکه عامل این دو بیماری ویروس است وابتلا به آن ها ارتباطی با هوای سرد ندارد. به عبارتی شما در تابستان هم می توانید دچار سرماخوردگی و آنفلوآنزا شوید. اما شاید پرسش این باشد که دلیل شیوع زیاد این بیماری ها در زمستان چیست؟
در پاییز و زمستان مدارس o

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#194 | Posted: 11 Nov 2014 16:37
علایم یائسگی در مردان


یک جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری با اشاره به این مطلب که ۵۰ تا ۶۵ سالگی یائسگی در مردان بروز می‌کند، گفت: زمانی که میزان غلظت هورمون تستوسترون خون در مردان میانسال کمتر از میزان حداقل در افراد جوان شود، یائسگی بروز می‌کند.
دکتر محمد جواد سلیمانی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: بر خلاف زنان، یائسگی در مردان تدریجی و غیرقابل پیش‌بینی است که با بالا رفتن سن، میزان سلول‌هایی که هورمون تستوسترون تولید می‌کنند، کاهش می‌یابد و به تدریج بر روی استخوان، عضلات و مغز تاثییرات مخربی می‌گذارد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطر نشان کرد: حدود 95 درصد هورمون‌های مردانه از بیضه ترشح می‌شود که با افزایش سن، میزان ترشح این هورمون کاهش می‌یابد و منجر به کوچک شدن بیضه می‌شود. یائسگی باعث بروز بیماری‌های قلبی - عروقی و سکته مغزی در مردان نیز می‌شود.
سلیمانی در مورد تاثیر هورمون‌های مردانه گفت: این هورمون‌ها سبب افزایش میل جنسی، توده عضلانی بدن، عملکرد ذهنی و بهتر شدن خلق و خوی فرد می‌شود.
این جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری افسردگی را یکی از عوارض یائسگی در مردان دانست و افزود: بین میزان هورمون تستوسترون و افسردگی رابطه مستقیم وجود دارد، به صورتی که هر چه میزان تستوسترون خون کمتر شود؛ بروز علایم افسردگی در فرد افزایش می‌یابد.
وی کاهش رشد مو را از علایم ظاهری این بیماری دانست و بیان کرد: با کاهش هورمون تستوسترون به تدریج تغییراتی در خلق و خو، تمایلات جنسی و حافظه فرد ایجاد می‌شود.
سلیمانی افزود: هورمون تستوترون ماده‌ای ترشح می‌کند که اگر این ماده در بدن کم شود نه تنها بیمار دچار کم خونی می‌شود بلکه در رشد استخوان‌ها نیز تاثیر می‌گذارد و فرد نیز در معرض خطر شکستگی قرار می‌گیرد.
رئیس بیمارستان هاشمی نژاد در خصوص نحوه تشخیص یائسگی در مردان گفت: با توجه به اینکه علایم بیماری حاد نیست و به تدریج شیوع می‌یابد، فرد با کم شدن رشد موهای خود، احساس گر گرفتگی، عرق کردن، افزایش چربی بدن، اختلال در خواب و کم خونی به پزشک مراجعه می‌کند.
سلیمانی توجه به پیشگیری از سرطان پروستات و پستان را بسیار مهم خواند و گفت: کاهش تستوسترون ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی و چربی خون را افزایش می‌دهد که ممکن است منجر به سکته مغزی، قلبی و عوارض کبدی در فرد شود که با تزریق، قرص و ژل موضعی می‌توان این علایم را کنترل کرد. اطلاع رسانی بیشتر، آگاهی دادن و فرهنگ سازی در ارتقای کیفیت زندگی مردان نیز بسیار کمک کننده است.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#195 | Posted: 15 Nov 2014 20:04
۱۴درمان برای آسم


آسم اصطلاحی است که از واژه ای یونانی به معنای نفس نفس زدن گرفته شده است. علایم شایع آسم و برونشیت در کودکان و بزرگسالان شامل خس خس و سرفه کردن و کمبود نفس است که با انجام فعالیت وخیم تر می شود. برخی عوامل خطر که فرد را مستعد بیماری آسم می کند عبارت است از سابقه خانوادگی، استعمال دخانیات، چاقی مفرط و قرار گرفتن در معرض آلاینده ها. خوشبختانه درمان طبیعی برای این عارضه وجود دارد که در این مطلب به نقل از «نیوزویک» به آن می پردازیم.(بهتر است قبل از هرچیز با پزشک خود مشورت کنید.)

عسل: استفاده از عسل، به ویژه عسل گندم سیاه که پررنگ و سرشار از آنتی اکسیدان است، برای درمان سرفه توصیه شده است. مخلوطی از کمی عسل و آب گرم به طور موثر خلط اضافه را دفع می کند. همچنین نوشیدن ترکیب یک چهارم قاشق مرباخوری عسل با یک فنجان چای نیز مفید است.

ماهی چرب: منبع اسید چرب امگا۳، ماهی تن، سالمون و ساردین است که برای درمان آسم سودمند است. این ماهی ها را می توان ۲ بار در هفته مصرف کرد.

موز: مصرف موز، نفس کشیدن را آسان تر می کند. نتایج بررسی ها نشان می دهد کودکان مبتلا به آسم که هفته ای یک بار موز مصرف می کنند کمتر دچار خس خس سینه می شوند. برای پیش گیری از حمله آسم، موز رسیده را در ماهیتابه حرارت دهید؛ سپس از روی حرارت بردارید و کمی فلفل سیاه روی آن بپاشید و آن را میل کنید تا مسیر لوله های تنفسی باز شود. این کار باعث می شود فرد بدون سختی نفس بکشد.

ورزش: یکی از بهترین روش های طبیعی درمان آسم انجام روزانه ورزش تنفسی است. ورزش باعث می شود میزان دی اکسید کربن موجود در خون افزایش یابد و در نتیجه عضلات نرم و مجرای تنفسی شل شود. این امر باعث گشاد شدن مسیر تنفسی می شود.

سیر برای مبتلایان به آسم مفید است:در بیشتر موارد از سیر برای درمان آسم استفاده می شود. مصرف محلولی از جوشانده چند حبه سیر با نصف پیمانه شیر برای درمان آسم مفید است. این مخلوط را ولرم و هر شب میل کنید.

کافئین: برای تسکین موقت خس خس سینه از نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه استفاده کنید . در افرادی که روزانه قهوه داغ می نوشند حمله آسم راحت تر کنترل می شود. کافئین ماده تحریک کننده است که باعث گشاد شدن راه های هوایی می شود.

عامل تشدیدکننده آسم را شناسایی کنید: شناسایی عوامل تشدیدکننده حمله آسم، به درمان آن کمک می کند. بیشتر مبتلایان از طریق ذرات گرد و خاک، کپک و دود دچار حمله آسم می شوند.

آب میوه های سالم: نوشیدن آب میوه برای پیشگیری از حمله آسم مفید است. به عنوان مثال، آب لیمو با آسم مقابله می کند زیرا سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. آب پرتقال سرشار از ویتامین C است. این ویتامین حاوی آنتی اکسیدان است که از سلول های دیواره لوله های برونشیتی محافظت می کند. آب میوه غنی از فلاوانوئید، مانند سیب، انگور و گلابی نیز مفید است. برای مقابله با ناراحتی تنفسی و درد آسم، آب زغال اخته مصرف کنید.

فلفل قرمز: کاپساسین ماده اصلی آن به طور مستقیم روی مخاط راه های هوایی و سینوزیت تاثیر می گذارد.

نخود بو داده: نخود غنی از پروتئین است و در صورت مصرف آن با یک لیوان شیر، باعث باز شدن راه های تنفسی می شود.

انجیر: مقداری انجیر را با آب سرد بشویید سپس به مدت چند ساعت یا یک شب کامل در آب خیس کنیدو آب آن را مصرف کنید.

شلغم: سال هاست که از شلغم خام برای درمان علایم آسم از جمله گرفتگی سینه استفاده می شود. آنتی اکسیدان موجود در آن، از آسیب رسیدن به بافت سلول های ریه پیشگیری می کند.

از مصرف هر نوع تنباکو بپرهیزید: اگر دچار حمله های مکرر آسم می شوید توصیه می کنیم از استعمال مواد دخانی بپرهیزید. زیرا دود این مواد لوله تنفسی را تحریک و واکنش سیستم دفاعی بدن را بیشتر می کند.

چربی اضافه را آب کنید:برای بهبود عملکرد ریه، مبتلایان به آسم باید از طریق ورزش و برنامه غذایی سالم، وزن خود را پایین بیاورند. برای پیشگیری از حمله های آسم همیشه با ورزش بدنتان را گرم کنید. توجه کنید اضافه وزن روی تمام سیستم بدن از جمله ریه اثر می گذارد.


بیماری آسم درمیان کودکان ایرانی رو به افزایش است
در حال حاضر 6 تا 10 درصد از کودکان ایرانی در زندگی خود مبتلا به آسم می شوند ولی این بیماری در میان کودکان ایرانی رو به افزایش است .دکتر قمر تاج خان بابایی فوق تخصص ریه با بیان این خبر به ایرنا افزود : آسم یکی از بیماری های شایع در میان کودکان است.وی ادامه داد: آسم یک بیماری مزمن ریوی است که در آن راه های هوایی تنگ و تنفس مشکل می شود . راه های هوایی یک بیمار مبتلا به آسم به شدت حساس است . هرچه میزان آلودگی در هوا بیشتر باشد احتمال بروز و تشدید آسم در میان انسان هایی که درشهرهای صنعتی زندگی می کنند ، بیشتر است و همچنین اضافه کردن مواد افزودنی و نگه دارنده به غذاها نیز شرایط را برای بروز آسم در کودکان فراهم می کند.به گفته وی آسم از سرفه طولانی شروع و به صورت خس خس سینه ، تنگی نفس ، احساس فشار در قفسه سینه و عفونت های مکرر تنفسی ادامه می یابد . این موارد از علایم هشدار دهنده آسم است .

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#196 | Posted: 15 Nov 2014 20:06
کشف ویروسی که انسان را کند ذهن می‌کند


دانشمندان موفق به کشف ویروسی شده‌اند که با تحت تأثیر قرار دادن کارکردهای شناختی مغز، موجب کند ذهنی در انسان‌ها می‌شود. این ویروس موجب آلوده کردن جلبک‌ها می‌شود و تاکنون تصور می‌رفت که بدن انسان در برابر آن مقاوم است.
محققان دانشگاه پزشکی جانز هاپکینز و دانشگاه نبراسکا دریافته‌اند که نوعی از ویروس در گلوی برخی افراد با دی ان ای ویروسی به نام ATCV-1 که در اصل در محیط‌های آبی زندگی می‌کند، مشابهت دارد. این گروه از محققان زمانی که سرگرم بررسی نمونه‌های ویروس‌های موجود در گلوی شماری از داوطلبان برای تکمیل تحقیقات خود بودند، متوجه این شباهت شدند.
ویروس ATCV-1 موجب آلودگی جلبک‌های سبز دریاچه‌ها و آب‌های شیرین می‌شود و تا کنون تصور می‌شد که بدن انسان و حیوانات در برابر این ویروس مقاوم است.
نکته‌ای که توجه دانشمندان را در جریان این پژوهش به خود جلب کرد، میزان بالای شیوع این ویروس در بدن انسان بود. این ویروس در ۴۰ شرکت‌کننده از مجموع ۹۲ شرکت‌کننده در این آزمایش‌ها تشخیص داده شد. به گفته دانشمندان به نظر می‌رسد سن، نژاد، جنسیت یا هر گونه عامل خارجی در ابتلای فرد به این ویروس دخالت داشته باشد.


آزمایش روی موش‌ها
دانشمندان در قدم بعدی تحقیق خود به دنبال مشاهده تأثیرات این ویروس بر عملکرد کارکردهای شناختی مغز رفتند. در این مرحله با انجام آزمون‌های مختلف مشخص شد که افراد مبتلا به این ویروس به وضوح نسبت به افرادی که این ویروس را در بدن خود ندارند، عملکرد ضعیف‌تری در شناخت و درک دارند.
پژوهشگران در ادامه تحقیقات خود تأثیر این ویروس را روی ۳۰ موش مورد بررسی قرار دادند. پس از وارد کردن ویروس ATCV-1 به بدن این موش‌ها، محققان آن‌ها را در دالان‌هایی تو در تو رها کردند. سپس مشاهده شد که این موش‌ها در مقایسه با موش‌های سالم برای پیدا کردن راه خروج از این دالان‌ها نیاز به زمان بیشتری داشته‌اند.
هنوز دلیل ابتلای برخی از انسان‌ها به ویروس ATCV-1 مشخص نیست. به گفته محققان پاسخ این پرسش می‌تواند راهنمایی برای مطالعات علمی روی این ویروس در آینده باشد.
به گفته رابرت یولکن، سرپرست گروه تحقیقاتی، این یافته علمی مثال قابل توجهی است که نشان می‌دهد چگونه میکروب‌های به اصلاح "بی‌خطر" که ما در بدن خودمان حمل می‌کنیم، می‌توانند رفتار و کارکردهای شناختی مغز را تحت تأثیر قرار دهند.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#197 | Posted: 15 Nov 2014 20:15
یک نقص ژنتیکی خاص می‌تواند از 'قلب محافظت کند'


محققان آمریکایی می‌گویند فعال نبودن یک ژن خاص ممکن است در مقابل کلسترول بالا و سکته قلبی مصونیت بیشتری ایجاد کند.
دانشمندان در تحقیقی که در نشریه پزشکی نیوانگلند منتشر شده به این نتیجه رسیده‌اند که از هر ۶۵۰ نفر یک نفر این نقص ژنتیکی را دارد.
برای این پژوهش، محققان کل فرمول ژنتیکی ۲۲ هزار نفر را تعیین کردند و متوجه شدند که ۳۴ نفر این نقص ژنتیکی را دارند، به عبارت دیگر یک ژن مهم در این افراد فعال نیست.
بیشتر مردم دو نسخه از ژن NPC1L1 دارند اما در این ۳۴ نفر یک نسخه از این ژن غیرفعال بود.
در این افراد کلسترول خون کمتر از بقیه و خطر سکته قلبی نصف دیگران بود اما از نظر فشارخون، وزن و ابتلا به دیابت فرقی با بقیه نداشتند.
دکتر سکار کاتیرسان که در این تحقیق مشارکت کرده می گوید:
"جهش های محافظ، مثل این جهش ژنتیکی که در مورد بیماری قلبی شناسایی کردیم، گنجینه ای است برای درک کارکرد زیستی قلب."
"چنین جهش هایی علل زمینه ای بیماری را به ما نشان می دهند و اهداف مهم دارودرمانی را مشخص می کنند."
پروفسور نیتان استیتزیل استاد دانشکده پزشکی واشنگتن که در این تحقیق همکاری داشته می گوید: "وقتی یک نسخه این ژن کار نمی کند، مثل این است که این افراد در تمام عمر برای از کار انداختن آن دارو مصرف کرده باشند."
در حال حاضر داروهایی که دقیقا با مکانیسمی مشابه اثر می کنند وجود دارند و محققان امیدوارند درباره تاثیر آنها اطلاعات دقیق تری بدست آورند و درمانهای موثرتری پیدا کنند.
داروی ضد کلسترول اِزِتیمیب (Ezetimibe) با از کار انداختن ژن NPC1L1 کلسترول را پایین می آورد اما محققان هنوز نمی دانند آیا این دارو فقط کلسترول را پایین می آورد یا اینکه به صورت های دیگری هم از قلب محافظت می کند.
دانشمندان امیدوارند این کشف به آنها کمک کند به جواب این سوال درباره اِزِتیمیب برسند:
"نتیجه این تحقیق ژنتیکی جالب است و احتمال اینکه درمان با اِزِتیمیب -یا دارویی که به شکل مشابهی عمل می کند- برای کاهش بیماری های قلبی و عروقی موثر باشد را زیاد می کند."
"در حال حاضر کارآزمایی وسیعی در مورد اینکه آیا اِزِتیمیب چنین تاثیری دارد یا نه در جریان است و منتظر نتیجه آن هستیم."

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#198 | Posted: 15 Nov 2014 20:20
اسپری بینی علیه هروئین


افراط در مصرف هروئین را به طور معمول با تزریق دارویی که قربانی را احیا می‌کند، درمان می‌کنند. این کار را اگر پرسنل پزشکی انجام دهند، مشکلی ایجاد نمی‌شود، اما در شرایط اضطراری که دسترسی به این افراد نیست، شاید هر کسی نتواند از عهده انجام آن برآید.
به گزارش گیزمگ به همین علت دانشمندان در دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ در حال ساخت یک اسپری بینی هستند که این کار را انجام دهد.
داروی مورد استفاده در این اسپری «نالوکسان» است که سال‌هاست به شکل تزریقی برای درمان مصرف مفرط هروئین مورد استفاده بوده است، و باعث فعال شدن مجدد مرکز تنفسی در مغز افراد دچار افراط در مصرف یا اووردوز می‌شود.
دوز نالوکسان در شکل تزریقی آن را به دقت می‌توان کنترل کرد، اما در شکل اسپری بینی تنظیم دوز کار مشکل‌تری است. اما این دانشمندان در بررسی این اسپری بر روی ۱۷ دانشجو - که معتاد به هروئین نبودند- توانستند تعیین کنند چه مقدار اسپری کردن لازم است تا نالوکسان به مقدار مطلوب درمانی در خون برسد.
در نهایت امید بر این است که بطری‌های این اسپری را بتوان افرادی مانند معتادان، گاردهای محافظ و افسران پلیس داد تا در موارد اضطراری افراط در مصرف هروئین از آن استفاده کنند. این افراد می‌توانند به راحتی این بطری‌ها را حمل کنند و بسیار ساده‌تر از سوزن‌های زیرپوستی از آنها در موارد افراط رد هروئین استفاده کنند.
پرسنل پزشکی نیز می‌توانند از این اسپری سود ببرند، زیرا با استفاده از آن در معرض خطر فرو رفتن اتفاقی سوزن نیستند، به علاوه در مکان‌های تاریک و کثیف مانند کوچه‌ و پسکوچه‌ها استفاده از این اسپری ساده‌تر است.

==========================================


واکسیناسیون موفق و بدون تزریق در برابر ابولا


دانشمندان واکسن تک دوزی برای ویروس ابولا تولید کرده‌اند که می‌تواند ایمنی طولانی مدتی در برابر این ویروس مرگبار ایجاد کند. نکته‌ی مهمی که در ارایه این واکسن وجود دارد نحوه‌ی رسیدن دوز واکسن به بدن از طریق بینی و شش هاست، در نتیجه خطر گسترش بیماری از طریق سرنگ‌های آلوده نیز کاهش می‌یابد.
در حالی که تاکنون واکسن‌های مختلفی برای ابولا ارایه شده، تیمی به سرپرستی ماریا کرویل، استاد دانشگاه تگزاس روی روشی تمرکز کرده‌اند که در آن نیازی به تزریق دارو نیست. این نحوه‌ی ارائه‌ی دارو، شانس انتقال اتفاقی در نتیجه‌ی جابه جایی زباله‌های عفونی را به شدت کاهش می‌دهد.
این فرمول جدید روی سه میمون آزمایش شد و واکسن از طریق بینی و لوله‌های تنفسی به حیوان داده شد. سپس میمون‌ها به مدت 4 ماه در معرض بیماری قرار گرفتند و هیچ یک بیمار نشدند و این نشان‌دهنده‌ی عملکرد موثر و ایمن واکسن طی دوره‌ی حداقل 21 هفته‌ای آزمون است.
از آن جا که به کار بردن این روش واکسیناسیون نیازمند آموزش و مهارت کافی افراد است و به سادگی ممکن نیست، پژوهشگران معتقدند پیش از عرضه‌، این نوع واکسن به آزمایش‌ و آموزش بیشتری نیاز دارد.
نتایج این پژوهش در نشریه‌ی Molecular Pharmaceutics به چاپ رسیده است.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#199 | Posted: 16 Nov 2014 17:50
ساخت داروی ضد سرطان از نانوالیاف توسط محققان ایرانی


محققان ایرانی، جهت افزایش سلامت و کارایی داروهای ضدسرطان اقدام به ساخت و بررسی نانودارویی جدید با استفاده از پلیمرهای مصنوعی زیست سازگار و زیست تخریب‌پذیر به صورت آزمایشگاهی شدند.
اغلب داروهای ضدسرطان، انتخاب پذیری ضعیف و سمیتی بالا دارند، بدین منظور بایستی سیستم های رهاساز دارویی را طراحی کرد که اثردهی شیمی درمانی را افزایش داده و اثرات سمی داروهای ضدسرطان را کاهش دهد.
هدف اصلی این طرح، طراحی و ساخت نانودارویی با ویژگی‌های ذکر شده بوده است، بدین منظور داربست نانوالیاف حاوی نانولوله‌های کربنی چند دیواره به عنوان حامل دارو طراحی شده است.
طبق نتایج حاصل شده، استفاده از این داربست نانوالیافی که حامل داروی ضدسرطان دوکسوروبیسین است، منجربه بهبود اثر درمانی و کاهش سمیت آن شده است. محمد ایرانی، دانشجوی دکترای مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این باره گفته است که:
زمان رهاسازی دارو از داربست تهیه شده بیش از ۳۰ روز ادامه دارد، همچنین این نانودارو در طول ۷۲ ساعت خاصیت ضدسمیتی خود را حفظ می کنند. در ساخت این نانودارو از فرایند الکتروریسی بهره گرفته شده است، در این تحقیقات، میزان و سرعت رهاسازی دارو در شرایط آزمایشگاهی و بر روی سلول‌های سرطانی ریه مورد بررسی قرار گرفته است. داربست نانوالیاف بر اثر وجود منافذ ریزبسیار، نسبت سطح به حجم بالایی دارد که این ویژگی برای بارگذاری بیشتر دارو در سطح کوچکی از نانوالیاف مطلوب است. این منافذ امکان رهاسازی کنترل شده و طولانی مدت دارو را نیز فراهم می سازد، این امرمنجر به کاهش سمیت داروهای ضدسرطان می شود.
علاوه برآن، نانولوله های کربنی چند دیواره به دلیل ویژگی‌های منحصربه فرد خود همانند خواص مکانیکی و حرارتی مناسب و ایجاد پیوند با داروهای ضدسرطان همچون دوکسوروبیسین هیدروکلراید، منجر به بارگذاری بیشتر دارو در نانوالیاف حاوی دارو می‌شوند.

ازآنجا که هدف گروه تحقیقاتی ما تولید صنعتی داربست های نانوالیاف کامپوزیتی به عنوان حامل های دارویی است، در طرح های آتی مطالعات گسترده تری بر روی کاربرد نانوالیاف در انواع داروها، همچون داروهای ضد سرطان و ضد درد که نیاز به رهاسازی طولانی مدت دارند، صورت خواهد گرفت.
محمد ایرانی، دانشجوی دکترای مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

اخیرا نانوالیاف کامپوزیتی کیتوسان، اکسید گرافن با همین هدف تهیه شده که نتایج مطلوبی به دنبال داشته است.
محمد ایرانی به مهر گفته است که جهت تولید این نانودارو در ابتدا نانولوله‌های کربنی چنددیواره ساخته شده است در ادامه با بارگذاری نانولوهای کربنی و همچنین داروی مدنظر در محلول پلیمری پلی لاکتیک اسید، پلی اتیلن گلیکول، نانوالیاف کامپوزیتی پلی لاکتیک اسید، پلی اتیلن گلیکول، نانولوله های کربنی چنددیواره حاوی داروی ضدسرطان دوکسوروبیسین تهیه شد. سپس میزان بارگذاری دارو و رهاسازی آن از نانوالیاف کامپوزیتی تهیه شده درمدت زمان ۶۰ روز مورد مطالعه قرار گرفت.
آزمون‌های مربوطه در شرایط آزمایشگاهی و با تماس نانوالیاف با سلول‌های سرطانی ریوی A549 انجام شده است.
این تحقیقات حاصل همکاری دکتر اسماعیل حریریان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، محمد ایرانی، نادیا ابوطالبی و لیلا روشنفکرراد است که نتایج آن در مجله Journal of Applied Polymer Science، جلد ۱۳۲، شماره ۳، سال ۲۰۱۴، صفحات ۱-۴۱۲۸۶ تا ۹-۴۱۲۸۶ منتشر شده است.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#200 | Posted: 18 Nov 2014 19:39
pardis7777:
سرطان روده قابل درمان هست؟؟؟؟

سرطان روده بزرگ؛ تشخیص و درمان


کولون یا روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارشی بدن (شامل: مری، معده، روده‌های بزرگ و کوچک) می‌باشد. روده باریک از انتهای معده شروع شده و به روده بزرگ ختم می‌شود و سپس روده بزرگ نیز از آنجا تا محل مقعد ادامه می‌یابد.
در سرطان کولون (سرطان روده بزرگ)، سلول‌های سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می‌کنند. اگر چه این سرطان از جمله معمول ترین سرطان های بشر به حساب می‌آید، اما به دلیل بهبود روش های غربالگری و تشخیصی، تعداد موارد جدید این بیماری و مرگ ناشی از آن به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.
این بیماری در هر سنی بروز می‌یابد، اما میزان بروز در سن بالای 50 سال بیشتر است.
این سرطان در مراحل اولیه درمان پذیر است، اما تشخیص آن در مراحل اولیه هیچگونه علامتی ندارد.
سرطان کولون سومین نوع سرطان های بدخیم و دومین عامل مرگ ناشی از سرطان است.
سرطان کولون در مردان بیش از زنان رخ می دهد.


===========================BoneFinder؛ نرم‌افزاری برای تشخیص حدود استخوان با اشعه‌ی ایکس


برخلاف تصور همگان، اشعه‌ی ایکس قادر نیست به طور کامل حدود استخوان‌ها و بافت اطراف‌ را تفکیک کند. بر این اساس نرم افزاری ارائه شده که به پزشکان در تشخیص این حدود کمک شایانی خواهد کرد.
در موارد متعددی، تشخیص حدود انتهای یک استخوان خاص و قرار گرفتن آن در مجاورت استخوان دیگر، دشوار است. برای تشخیص بهتر، به بررسی‌های کلینیکی با دقت بالایی نیاز است و طرح کلی استخوان به صورت دستی مشخص شود. اما نرم افزار رایگان "استخوان‌یاب" یا "BoneFinder" این کار را به بهترین شکل و به طور خودکار انجام می‌دهد.
این نرم افزار که در دانشگاه منچستر تولید شده، هم اکنون توسط محققان حوزه‌ی ورم مفاصل و مشکلات استخوانی در بریتانیا و آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تصاویر حاضر، این نرم افزار برای تشخیص مشکلات استخوان ران و تهیه جزئیات رادیوگرافی‌ لگن مورد استفاده قرار گرفته است.
BoneFinder محصول تلاش سه ساله‌ی مهندسان و شورای علوم پزشکی بریتانیا است. در حال حاضر تلاش‌هایی برای تطبیق و بهبود کارایی این نرم افزار در زمینه شناخت استخوان‌های دیگری همچون زانو و دست نیز در حال انجام است.
انتظار می‌رود "BoneFinder"در شکل فعلی و همچنین فرم ارتقا یافته‌ی خود، به کاهش زمان تشخیص عکس‌های رادیوگرافی کمک کند تا پزشکان و کادر درمانی زمان بیشتری برای درمان بهتر و سریع‌تر داشته و از درد و رنج بیماران تا حد ممکن بکاهند.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
صفحه  صفحه 20 از 35:  « پیشین  1  ...  19  20  21  ...  34  35  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Medical Content | مطالب پزشکی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites