تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Medical Content | مطالب پزشکی

صفحه  صفحه 21 از 35:  « پیشین  1  ...  20  21  22  ...  34  35  پسین »  
#201 | Posted: 18 Nov 2014 19:45 | Edited By: pixy_666
سرطان معده، کشنده ترین سرطان کشور(۱)


سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران است که سرطان معده، کشنده ترین آنها محسوب می شود. شیوع این بیماری در مردان دوبرابر زنان بوده و چهارمین سرطان شایع در جهان محسوب می‌گردد. سرطان معده در مردان پس از سرطان ریه شایعترین سرطان است حال آنکه در زنان سرطان پستان شایع ترین سرطان به شمار می آید.
میزان بروز مرگ و میر سرطان معده به دلایل نامشخص درطی 60 سال اخیرکاهش یافته‏ است. سرطان معده درطبقات اجتماعی– اقتصادی پایین شایعتراست. مهاجرانی که از مناطق باشیوع بالابه نواحی باشیوع پایین سفر کرده اند، استعداد ابتلای قبلی را حفظ نموده اند ولی ریسک گرفتاری در فرزندان آنها شبیه جمعیت محل اسکان جدید خواهد بود. این یافته نشان میدهد که احتمالاً یک عامل محیطی که از سنین پایین شخص را تحت تاثیر قرار می‏دهد مسئول ایجاد سرطان معده است وبیش از همه عوامل مستعد کننده سرطان موجود در برنامه غذایی مورد توجه قرار گرفته اند.


علل ابتلا به سرطان معده:
علت واقعی سرطان معده مشخص نشده است و ممکن است نتیجه عوامل مختلفی باشد . در این بیماری دخالت عوامل ژنتیکی ثابت نشده است و بیشتر احتمال میرود که این نوع سرطان به علت عوامل محیطی ایجاد شود . سرطان معده در برخی از کشورها شیوع بیشتری نسبت به کشورهای دیگر دارد . این بیماری در خاور دور شایع تر از کشورهای اروپایی می باشد . ممکن است این وضع به علت اختلاف رژیم غذایی در دو جمعیت باشد .
بعضی از دانشمندان معتقدند که ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری به مدت طولانی ممکن است یک عامل محیطی مهمی در ایجاد سرطان معده باشد. گرچه بعضی دانشمندان در این مورد اختلاف نظر دارند .


بطور کلی عوامل موثر در سرطان معده به شرح ذیل اند:
· مصرف طولانی غظت بالایی از نیتراتها در غذاهای دودی. خشک و نمک سود
· عفونت بانوعی باکتری با نام هلیکوباکترپیلوری
· کاهش اسیدیته معده
· جراحی معده درگذشته ( برداشتن قسمت انتهای معده)
· گاستریت آتروفیک ( بیماریی که درخلال آن جدارمعده دچار تحلیل می شود)
· زخم های معده وبرخی پولیپها( پولیپهایی که استعداد بدخیمی دارند)
· هیپرتروفی شدید ( رشد بیش از حد سلولها) درچین های معده باشیوع بالای بدخیمی همراه است
· در افراد دارای گروه خونی A نسبت به گروه خونی O ، میزان بروز سرطان معده بیشتر است


شرح بیماری و علائم:
علائم و نشانه های اولیه سرطان معده گول زننده و مشابه ناراحتی های گوارشی است به طوریکه افراد سعی دارند با پرهیز غذایی و درمان خودسرانه بهبود پیدا کنند. کاهش وزن و بی اشتهائی علامت مهمی در تشخیص سرطان معده است. در مراحل اولیه ناراحتی های گوارشی چون تهوع، بی اشتهایی، کاهش وزن، درد ملایم و متناوب و در مراحل پیشرفته وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ(ملنا) و در مراحل پیشرفته تر استفراغ خونی بروز می کند. سرطانهای سطحی دراکثر موارد علامتی ایجاد نمی کنند با رشد تومور بیمار از ناراحتی درقسمت فوقانی شکم شکایت دارد که از یک احساس پری مبهم بعد از غذا خوردن تا درد شدید متغیر است. بی‏اشتهایی که غالباً با تهوع خفیف همراه می باشد، شایع است ولیکن شکایت اولیه بیمار نمی باشد در نهایت کاهش وزن ایجاد می شود.
تهوع و استفراغ به ویژه هنگامی که تومور در ناحیه انتهایی معده قراردارد از علائم اصلی هستند. در تومورهای ناحیه ابتدایی معده. اختلال در بلع ( دیسفاژی) علامت اصلی بیماری است. در مراحل اولیه سرطان معده ، علائم فیزیکی وجود ندارد وکشف توده شکمی قابل لمس دراغلب موارد نشان دهنده رشد طولانی مدت وانتشار موضعی تومور می باشد. شایعترین محل برای انتشار خونی تومور معده، کبد است . کم خونی فقر آهن درمردها وخون مخفی درمدفوع درهردوجنس باید شک به ضایعات دستگاه گوارش را برانگیزاند.


تشخیص سرطان معده:
معمولأ سرطان معده با آندوسکوپی و نمونه برداری (بیوپسی) تشخیص داده می شود گرچه ممکن است با رادیوگرافی با ماده حاجب (باریوم) نیز مشخص شود .
درمان زمانی موثر واقع می شود که سرطان در مراحل اولیه آن تشخیص داده شود. کسانی که دچار سوء هاضمه می شوند علایمی مانند بی اشتهایی و کاهش وزن دارند نیاز به بررسی و ازمایشات بیشتری دارند. چون سرطان معده در افراد بالای ۴۰ سال شیوع بیشتری دارد کسانی که در این سن برای اولین بار دچار سوء هاضمه با یا بدون علایم وخیم می شوند باید بررسی های بیشتری بشوند.


درمان سرطان معده:
تنها راه درمان این بیماری برداشتن معده یا قسمت های سرطانی می باشد . وقتی بیماری در مراحل اولیه خود قرار دارد عمل جراحی بسیار مفید و اثر بخش می باشد . از این رو کاهش وزن و احساس پری در معده بعد از غذا خوردن باید جدی و مورد اهمیت قرار گیرد . گاهی اوقات ممکن است جراح قسمتی از معده را برندارد و غذا وارد آن شود در غیر این صورت بعد از جراحی باید غذا مستقیمأ از مری وارد روده کوچک شود . این بدان معنی است که شخص باید غذای کمی مصرف نماید زیرا معده ای ندارد که در آن غذا نگهداری و هضم شود.
اگر سرطان کوچک باشد و جراح بتواند تمام آن را بردارد شانس زنده ماندن بیمار بیشتر خواهد بود . اما اگر بیماری در زمان تشخیص پیشرفت کرده باشد عمل جراحی آن امکان پذیر نخواهد بود. در صورت عدم جراحی به علت پیشرفت سرطان سایر درمان ها به ندرت می توانند باعث بهبودی بیمار شوند . به هر حال سایر درمان ها مانند شیمی درمانی و لیزر درمانی نقش مهمی در کنترل علایم ناراحت کننده بیماری دارند و ممکن است باعث افزایش طول عمر بیمار شوند .


نکات مهم:
· سرطان معده در افراد زیر ۴۰ سال بندرت اتفاق می افتد
· ایجاد علایم جدید بعد از ۴۰ سالگی یا علایم خطرناک مانند بی اشتهایی و کاهش وزن باید توسط پزشک مورد بررسی و ازمایش قرار گیرند .
· سرطان معده فقط با انجام آزمایشاتی مانند اندوسکوپی یا نمونه برداری تشخیص داده می شود.


برای پیشگیری
- از کشیدن سیگار خودداری کنید.
- رژیم‌های غذایی شامل غذاهای دودی، گوشتی و نمک اندود را کمتر مصرف کنید.
- به‌ علائم‌ سوءهاضمه‌ که‌ بیش‌ از چند روز طول‌ بکشند، ‌توجه‌ کنید.
- رژیم‌ غذایی‌ مغذی‌ و متعادل‌ را استفاده‌ کنید.
- در صورت لزوم آزمایش‌های‌ سالانه‌ غربالگری‌ را که‌ توسط‌ پزشک‌ توصیه‌ شده‌ انجام‌ دهید.
- استفاده از ماهی و سبزیجات تازه محتوی ویتامینA و C را که احتمال ابتلا به سرطان معده را کاهش می‌دهند فراموش نکنید.
-گوشت قرمز را به اندازه مصرف کنید. استفاده از گوشت قرمز بیش از 13 بار در هفته احتمال سرطان معده را 2 برابر می‌کند بخصوص اگر گوشت به صورت کبابی، پخته شود.
-مصرف نمک وغذاهای سرخ کرده را بسیار محدود کنید و برای پخت غذا از روش‌هایی نظیر بخارپز کردن و پخت در ماکروویو استفاده کنید.
- از مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان نظیر کلم بروکلی، هویج و گوجه فرنگی استفاده کنید.
- مصرف پیاز و سیر، خطر سرطان معده را کاهش می‌دهد.


********


آلودگی‌های سرطان‌زا در میوه ها و سبزیجات/ رسوب سرب، نیترات و کادیوم در سلول های بدن
در شرایطی که آلودگی هوا بیش از پیش شده و متخصصان تغذیه هم بیشتر به مصرف انواع میوه و سبزی برای حفظ سلامت‌ و در امان ماندن از آثار منفی آلاینده‌ های موجود در هوا تاکید می‌کنند، به نظر می رسد بدلیل استفاده بیش از اندازه و غیر مجاز از سموم کشاورزی در میوه ها و سبزیجات در سایه نظارت کم مسؤولان در وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی، بسیاری از مردم در معرض سرطان قرار دارند.
طبق نظر کارشناسان تغذیه، میزان مجاز باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی ثابت است و بیشتر از آن ایجاد بیماری می کند. بر اساس گزارش موسسه تحقیقات گیاه پزشکی، این میزان در بعضی محصولات گلخانه ای و محصولاتی مانند خیار، برنج و خشکبار تا ۳۰ برابر استاندارد در کشور گزارش شده است!
امروزه باقی مانده سموم محصولات کشاورزی به حدی جدی شده که می توانند موجب سرطان، نازایی، نارسایی جنین، بیماریهای ریوی و غیره باشند که در ظاهر میوه های رنگارنگ است.
یکی از مسئولان وزارت بهداشت درباره آلودگی ها می گوید: «در تحقیقی که در میدان تره بار تهران صورت گرفته، مشخص شده که ۳۵ تا ۴۱.۵ درصد سبزی ها به فلزات سنگین نظیر سرب، کادیوم و نیترات آلوده هستند.»
به گفته او آلوده ترین سبزی، پیاز با ۵۴ درصد آلودگی و سپس خیار گلخانه‌ای با ۴۵ درصد آلودگی و بعد از آن هم گوجه فرنگی و سیب زمینی است.
این مقام مسئول همچنین گفته از نظر سموم نیز، ۵۲ درصد سبزی ها بیشتر از حد مجاز آلوده است؛ ضمن اینکه این رقم، متوسط آمار و آلودگی برخی سبزی ها خیلی بیشتر است.


علت بروز آلودگی ها چیست؟
سمپاشی گیاهان، استفاده از دارو و هورمون در مرغداریها، همه دلایل حضور این سم در میوه ها و بروز آن در گوشت حیوانات است. بیش از ۹۰ درصد "ماده مؤثره " سمومی که در بخش کشاورزی استفاده می شوند وارداتی است، به ویژه در سالهای اخیر که هندی و چینی نیز شده دیگر کارایی لازم را ندارد و کشاورز ناچارا چندین بار از آن ها استفاده می کند، از سوی دیگر کشاورزان دانش و تخصص لازم را ندارند که هر سمی را در زمان خاص خودش استفاده کنند.
همچنین هر سمی دوره کارنس (زمان لازم از سمپاشی تا برداشت) دارد که باید از سوی کشاورزان رعایت شود در غیر اینصورت در هر سمپاشی مقداری از این سموم در داخل میوه ها انباشته خواهد شد. یا داروها و هورمونهایی که در مرغداریها و دامداریها استفاده می شود در صورت عدم رعایت زمان لازم شاهد باقی ماندن آن خواهیم بود. این ها همه عواملی است که باعث انباشته شدن مقدار زیادی سم در داخل میوه ها و گوشت مرغ و شیر و گوشت قرمز می شود.
اما چیزی که مهم است در کشور آزمایشگاه کافی برای تشخیص میوه سالم از ناسالم نیز وجود ندارد، طبق آمار شاید این آزمایشگاه ها به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد و مفهوم آن این است که تمام میوه هایی که در میادین تره بار به فروش می رسد دارای باقی مانده سمومی هستند که فعلا امکانات لازم برای تشخیص آنها وجود ندارد.
اما از همه مهمتر در این میان هیچ مسؤولی نیست که این مسؤولیت را به عهده بگیرد. ظاهرا وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و مؤسسه استاندارد، نهادهایی هستند که به نوعی باید پاسخگوی این مسأله باشند اما هنوز متولی خاصی در این زمینه وجود ندارد، هر کدام به نوعی از پذیرش این مسؤولیت شانه خالی می کنند. از هر کدام سوال می کنید دیگری را مقصر می داند یا موضوع وجود باقیمانده سم در محصولات زراعی و میوه را از اساس قبول ندارند و میوه ایرانی را سالمترین میوه دنیا می دانند.
معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو در مورد سبزیجات و گیاهان گلخانه ای معتقد است: از بدو شروع کِشت برخی‌ها معتقدند باید از سموم استفاده کنند و گرنه آفات نباتی راندمان کِشت آنها را پایین می‌آورد اما متاسفانه بنابر گزارشات واصله برخی‌ها روزی ۲ بار محصولات خود را سم پاشی می‌کنند البته سموم مجوز دارند ولی میزان استفاده از سموم باید رعایت شود.
عبداللهی اصل می گوید: گزارش‌های مختلفی از باقیمانده آلاینده‌های محیطی و سموم در سیفی جات، سبزیجات و میوه‌ها به سازمان غذا و دارو می‌رسد که متاسفانه در وضعیت باغبانی و کشت، استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی و سموم موجب ازدیاد میزان آلاینده‌ها در این محیط‌ها است.
«عبداللهی اصل» در گفتگو با رسانه ها اظهار داشت: باقیمانده این سموم عوارض بسیار ناگواری بر سلامت انسان دارد و موجب سرطان می‌شود، علی رغم تشدید کنترل مسایل بهداشتی در سطح عرضه قطعا استفاده از روش‌های غیر شیمیایی برای مبارزه با آفات نباتی به خصوص سیفی جات و همچنین، عدم کشاورزی در مناطق آلوده می‌تواند تضمین کننده سلامت بیشتر محصولات کشاورزی شود.
برخی کارشناسان معتقدند فلزات سنگین مثل سرب، نیترات، جیوه و مس که از طریق فاضلاب‌های شهری، هم وارد چرخه حیات و پس از آن داخل گیاه می‌شود بر اثر مرور زمان در قسمت‌های مختلف بدن رسوب می‌کند.
سرب در دستگاه عصبی، مس در چشم و دستگاه بینایی و نیترات در کل سلول‌های بدن و به‌ویژه در دستگاه گوارش رسوب می‌کند و پس از آن با تجمع در سلول‌های بدن سبب مرگ سلولی و آماده شدن سلول‌ها برای سرطان و در نهایت از کار افتادن دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف بدن می‌شود.
به گفته کارشناسان مواد شیمیایی هم که از طریق کودها یا سموم دفع آفات نباتی وارد سبزی‌ها و میوه‌ها می‌شود، برای انسان و سلامت او بسیار زیان‌آور است. کودها و سموم دفع آفات نباتی وقتی به‌صورت غیراستاندارد و بیش از حد مجاز، وارد چرخه بیولوژیک انسان می‌شود، خطرناک است. سموم و کودهایی هم که وارد سبزی‌ها و میوه‌ها می‌شود، علاوه بر مرگ سلولی، سبب جهش سلولی می‌شود یعنی موجب می‌شود تا سلول‌ها به‌طور خودسر رشد کنند و چیزی هم نیست که بتواند رشد سلول‌ها را متوقف کند. علاوه براین، این کودها به خاک هم آسیب می‌رسانند.
پاسخگویی مسؤولان مرتبط با حوزه سلامت، بهداشت و تغذیه در این موضوع، مانند سایر حوزه ها نیازمند عزم رسانه ها و مردم است. در این صورت شاید فشار افکار عمومی به آنان که به وظایفشان درست عمل نمی کنند، تلنگری بزند و نگرانی جامعه را با اقدام عملی فرونشاند.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#202 | Posted: 20 Nov 2014 19:19
یک بوسه و انتقال '۸۰ میلیون میکروب'


به گفته دانشمندان هلندی در طول یک بوسه ۱۰ ثانیه‎‌‌ای حدود ۸۰ میلیون میکروب انتقال داده می‌شود.
این پژوهشگران با بررسی بوسه‌های ۲۱ زوج دریافتند آنهایی که در طول روز ۹ بار یکدیگر را می بوسند با احتمال بیشتری میکروب‌های بزاقی را انتقال می‌دهند.
براساس این مطالعات، در زبان بیش از ۷۰۰ نوع متفاوت باکتری وجود دارد، اما برخی از این باکتری‌های آسانتر انتقال داده می‌شوند.
نتایج این تحقیقات در ژورنال "مایکروبیوم" منتشر شده است.
گروهی از پژوهشگران هلندی سازمان تحقیقات علوم کاربردی از ۲۱ زوج درخواست کردند تا برای ارزیابی عادات بوسیدنشان به سوالاتی پاسخ دهند از جمله این که معمولا چه زمانی همدیگر را در طول سال گذشته بوسیده‌اند و چقدر این بوسه‌ها طول کشیده است.
در این تحقیقات دانشمندان نمونه باکتری‌هایی از زبان و بزاق افراد داوطلب پیش و بعد از یک بوسه ۱۰ ثانیه‌ای گرفتند.
درجریان این تحقیق به یکی از زوج‌ها نوشیدنی داده شد که شامل ماده‌ای بود که به آسانی می توانست ترکیب باکتری ها را شناسایی کند.
سپس از این زوج خواسته شد تا بار دیگر همدیگر را ببوسند به این ترتیب دانشمندان این امکان را یافتند تا میزان باکتری که از یک فرد به دیگری در جریان بوسیدن منتقل می شود را ردیابی کنند، که این میزان بطور متوسط حدود۸۰ میلیون باکتری در طول یک بوسه ۱۰ ثانیه‌ای بود.
براساس این تحقیق در حالی که ظاهرا باکتری های موجود در بزاق درطول یک بوسه بسرعت تغییر می کنند، اما میزان این باکتری در زبان ثابت باقی می ماند.
پروفسور ریمکو کورت که سرپرستی این تیم تحقیقاتی را برعهده داشته گفته است: "بوسه فرانسوی مثال خوبی از قرار گرفتن در معرض شمار بسیار زیادی از باکتری در مدت زمانی اندک است."
به گفتگو آقای کورت به نظر می‌رسد تنها برخی از باکتری های انتقال داده شده از طریق یک بوسه، بر روی زبان قرار می گیرند.
پروفسور کورت همچنین می افزاید تحقیقات بیشتری باید در مورد میزان این باکتری ها و نقش زبان در جذب این باکتری ها انجام شود.
سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید چنین تحقیقاتی احتمالا می تواند در آینده به درمان بیماری های باکتریایی و همچنین به مردمی که مشکلات باکتریایی دارند، کمک کند.


موزه میکروب شناسی
دانشمندان هلندی با موزه میکروب شناسی آمستردام که اولین موزه در این مورد است، همکاری کرده اند.
در نمایشگاهی که بتازگی بازگشایی شده از زوج های دعوت شده خواسته می شود تا همدیگر راببوسند، آنگاه میزان میکروب هایی را که در جریان این بوسه انتقال داده شده، تجزیه و تحلیل می شود.
تحقیقات زیادی در مورد میکروبیوم، اکوسیستمی شامل حدود ۱۰۰ تریلیون میکرو اورگانیسم که در داخل و خارج بدن انسان زندگی می کند، انجام شده است.
دانشمندان معتقدند که این میکروب ها احتمالا برای سلامتی و جلوگیری از ابتلا به بیماری ضروری هستند.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#203 | Posted: 20 Nov 2014 19:36
میکروب هایی که به ارث می‌بریم ممکن است در کاهش وزن موثر باشند


در این تحقیق جدید که نتایج آن در نشریه سلول منتشر شده، پژوهشگران می گویند در آینده ممکن است با کمک باکتریهای مفید بتوان چاقی مفرط را درمان کرد.
پژوهشگران با تحقیق در مورد دوقلوها به این نتیجه رسیده اند که برخی از باکتریهای روده انسان روی لاغری تاثیر دارند و این باکتریها ظاهرا از یک نسل به نسل بعدی منتقل می شوند.
قراردادن برخی از این باکتریها در بدن موشهای آزمایشگاهی سرعت افزایش وزن این حیوانات را کاهش داده است.
این اولین پژوهشی است که نشان می دهد برخی از انواع باکتریهای طبیعی روده انسان به ارث میرسند.
پژوهشگران با آزمایش مدفوع ۴۱۶ جفت دوقلو در بریتانیا متوجه شدند میزان باکتری کریستنسنلاسه (Christensenellaceae) در دوقلوهای همسان از دوقلوهایی که ژنتیک یکسانی ندارند، بیشتر است.
پژوهشگران پس از کاشت این باکتری در بدن موشها متوجه شدند که میزان افزایش وزن آنها کاهش می یابد.
دکتر روث لی رییس بخش میکروبیولوژی دانشگاه کورنل و مسئول این پژوهش می گوید هر چند در مراحل اولیه تحقیقات متوجه شدند که این باکتری ممکن است در لاغری افراد موثر باشد ولی از دیدن تاثیر آن روی کاهش وزن موشها بسیار تعجب کرده اند.
پژوهشگران اکنون مشغول تشخیص ژن هایی هستند که ممکن است روی وجود باکتری کریستنسنلاسیا در بدن تاثیر بگذارد و چرا این نوع باکتری روی وزن افراد موثر است.
دکتر روث لی می گوید: "وقتی ما عملکرد این باکتری را در بدن موش کشف کنیم و مطمئن شویم که می توان از آن در بدن انسان نیز استفاده کرد، در گامهای بعدی می توانیم در مورد تولید یک پروبیوتیک برای کنترل وزن تحقیق کنیم."
با این همه دکتر روث لی خاطر نشان می کند که عامل اصلی چاقی مفرط کم تحرکی است.
پروفسور دیوید هاسلام، مدیر بنیاد ملی چاقی بریتانیا می گوید این تحقیق نشان می دهد که فقط سبک ناسالم و یا کم تحرکی عامل چاقی مفرط نیست.
او می افزاید: "در بدن ما میلیونها نوع باکتری وجود دارد و در برخی موارد این باکتریها روی سلامت و بدن ما تاثیر زیادی دارند. این پژوهش بسیار جالبی است و به طور کلی در سالهای اخیر در مورد شناخت چاقی مفرط پیشرفت های زیادی صورت گرفته است. در عین حال این نوع پژوهشها ما را ترغیب می کند که به عوامل تاثیر گذار روی باکتریهای موجود در بدن بیشتر توجه کنیم. به عنوان مثال اینکه آیا مصرف برخی داروها و به خصوص آنتی بیوتیک وضعیت این باکتریها را تغییر می دهند؟"

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#204 | Posted: 20 Nov 2014 19:38
علائم کمبود فیبر در بدن


بدن ما روزانه به 25 تا 30 میلی‌گرم فیبر نیاز دارد تا امورات خود را بگذراند. این فیبرها برای رفع یبوست، حفظ تناسب اندام و کنترل کلسترول و قند خون کاربرد دارند؛ اما متأسفانه در اغلب موارد ما فیبر کمی مصرف می‌کنیم. در این مطلب علائمی که نشان می‌دهد بدن شما به فیبر بیشتری نیاز دارد را عنوان می‌کنیم. با ما باشید.


از یبوست رنج می‌برید
فیبرهای غیرمحلول در آب باعث راحتی دفع می‌شود. یکی از علائم آشکار کمبود فیبر یبوست است. اگر به دلیل نفخ یا عدم تحمل فیبر از مصرف آن‌ها پرهیز می‌کنید بهتر است بدانید که با افزودن تدریجی فیبرها به برنامه‌ی غذایی و کارهای دیگری مانند افزودن زیره به حبوبات تا حد زیادی می‌شود از این مشکلات پیشگیری کرد.


کلسترول خونتان بالاست
فیبرهای محلول در آب باعث کاهش کلسترول بد خون می‌شوند. این فیبرها مانند تله‌ای عمل می‌کنند که به کلسترول موجود در سیستم گوارشی چسبیده و آن‌ها را به طور طبیعی از بدن دفع می‌کنند.


45 دقیقه بعد از غذا گرسنه‌تان می‌شود
اگر بعد از صرف غذا بلافاصله احساس گرسنگی می‌کنید معنی‌اش این است که به میزان کافی فیبر جذب نمی‌کنید. فیبرها باعث سیری زودهنگام و طولانی مدتی می‌شوند.


اضافه‌ وزن دارید
فیبرها به لاغری کمک می‌کنند. فیبرهای محلول در آب در لوله‌ گوارشی ژلی درست کرده و به چربی‌ها می‌چسبند و هضم کربوهیدرات‌ها را کندتر می‌کنند. به همین دلیل هم جذب کالری محدودتر می‌شود.
علاوه بر این فیبرها جلوی ترشح زیاد انسولین را می‌گیرد. حتماً می‌دانید که ترشح انسولین زیاد باعث ذخیره‌سازی بیشتر چربی‌ها و چاقی می‌شود.توجه داشته باشید که عدم مصرف فیبر کافی باعث بروز مشکلات قلبی عروقی، چاقی، دیابت نوع 2 و سرطان کولورکتال خواهد شد.


چند توصیه برای مصرف فیبر بیشتر
- تا حد امکان از میوه‌های ارگانیک استفاده کنید که سرشار از مواد مغذی هستند.
- سبزیجات تازه و خشک را فراموش نکنید.
- غلات کامل را جایگزین غلات تصفیه‌شده کنید.
- میوه‌های خشکی مانند خرما، زردآلوی خشک، انجیر، پسته، گردو و بادام و غیره را به برنامه‌ غذایی‌تان اضافه کنید.
- حبوباتی مانند نخود، عدس، لپه، انواع لوبیاها و غیره فوق‌العاده هستند.

توجه داشته باشید که عدم مصرف فیبر کافی باعث بروز مشکلات قلبی عروقی، چاقی، دیابت نوع 2 و سرطان کولورکتال خواهد شد.
نتایج یک پژوهش آمریکایی که به مدت 9 سال روی 388122 داوطلب بین 50 تا 71 سال انجام شده نشان می‌دهد که مصرف منظم فیبرهای غذایی خطر مرگ‌ومیر زودهنگام و ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های عفونی را به ترتیب به میزان 22، 34، 46 و 50 درصد کاهش می‌دهد.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#205 | Posted: 21 Nov 2014 15:20
درپی اسید پاشی در اصفهان:در مواجهه با مصدوم سوختگی شیمیایی، چه کنیم؟
این روزها متعاقب حادثه دردناکی که در اصفهان رخ داده است، بیشتر نگاه‌ها متوجه پیدا کردن عامل این جنایت شده است، اما در این میان چیزی که بیشتر مردم و رسانه‌ها فراموش کرده‌اند این است که دانش توده مردم برای کمک‌های اولیه بسیار پایین و در موارد زیادی نادرست است.
به شهادت پدر این مصدوم، بعد از مصدومیت دختر، می‌شد کمک‌هایی سریعا به ایشان انجام شود که از شدت آسیب بکاهد.

دو عامل باعث نرسیدن کمک به موقع به این دختر شد:
- نگرانی اطرفیان، سرنشینان خودروهای عبوری و رهگذرها از حادثه. آنها در دقایق اول گیج بودند و نمی‌دانستند چه رخ داده است. پس از آن هم، نمی‌دانستند که چه باید بکنند و در یک مورد هم مرتکب اشتباه شدند. ضمن اینکه متأسفانه در ایران ترس همیشگی از کمک به مصدومین و
پس در این پست، خیلی مختصر و ساده، در مورد سوختگی‌های شیمیایی صحبت می‌کنید و بعد از خواندن مطلب تصدیق می‌کنید که اتفاقا کمک‌های اولیه پیچیدگی خاصی ندارد.


گروه هدف و کسانی که این مطلب را باید بخوانند:
همه شما!


سوختگی‌های شیمیایی ممکن است برای هر کسی رخ بدهند. تصور نکنید که شما یا عزیز شما باید فرد بداقبالی باشد که قربانی خیره‌سری یک انتقام‌بگیر باید بشود.
تعداد موارد سوختگی با اسید باتری بسیار فراوان است.
سوختگی با مواد مواد شوینده و جرم‌زدا که در خانه‌های زیاد استفاده می‌شوند.
سوختگی با مواد شیمیایی در آزمایشگاه‌ها
سوختگی با مواد شیمیایی در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها
- حتی سوختگی با مواد سفیدکننده دندان و کلر آب استخر!
پس می‌بینید که شما به عنوان یک بانوی خانه‌دار یا یک دانشجوی رشته شیمی یا کارگر هم تا حدی باید از مسئله اطلاع داشته باشید.
ماهیت ماده ایجادکننده سوختگی شیمیایی: سوختگی ممکن است با اسید، باز، مواد خورنده، کسیدکننده، حلال‌ها یا حتی تسلیحات شیمیایی مثلا گاز خردل یا عوامل تاول‌زا مثل فسژن رخ بدهند.
ph ماده، مقدار آن، مدت تماس بدن با آن، وسعت پوست درگیر و نقطه‌ای که دچار مصدومیت شده، عوامل تعیین‌کننده در میزان آسیب و شدت آن هستند. سوختگی‌های قلیایی خطرناک‌تر از سوختگی‌های اسیدی هستند و بیشتر در بدن نفوذ می‌کنند.
سوختگی با موادشیمیایی همیشه پوستی و سطحی نیست و ممکن است مخاط سیستم تنفسی، دهان و دستگاه گوارش به خاطر برخورد اشتنشاقی یا خوراکی با موارد شیمیایی (مثلا به خاطر خودکشی) به شدت آسیب ببینید.

چه باید کرد؟
۱- مصدوم ممکن است کاملا ناآرام و مشوش باشد. او ممکن است به خاطر از دست رفتن بینایی، اصلا شما را نبیند و تصور کند که شما همان فرد آسیب‌رسان هستید، سعی کنید با عباراتی آرامش‌بخش و واضح به او اطمینان بدهید. به او اعلام کنید که قصد یاری‌اش را دارید و حتما به او بگویید که چه می‌خواهید بکنید.

۲- در حد امکان عامل آسیب‌رسان را از بدن بیمار دور کنید. ممکن است در کارگاه‌ها پودر فشرده قلیا روی بدن مصدوم ریخته باشد، در این صورت قبل از هر کاری باید پودر را از بدن مصدوم بزدایید.

۳- آب و فقط آب!
خمیردندان، جوش شیرین، پانسمان کردن را فراموش کنید. آب را به بدن بیمار برسانید. نیازی نیست که شما در خارج بیمارستان از سرم شستشو استفاده کنید. آب معدنی، آبی که برای ریختن در رادیاتور حمل می‌کنید، می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
اگر دسترسی به جریان آب لوله‌کشی شیر دارید، جریان ملایم آب را روی سطح بدن بیمار برقرار کنید. در غیر آن صورت با همان ظرف آب خودتان جریانی ملایم و مداوم را برقرار کنید. بیمار باید حدود ۳۰ دقیقه با این آب شستشو شود. لازم نیست که با دست روی محل دچار آسیب بکشید.
همزمان به اورژانس اطلاع بدهید و تا پیش از آمدن آمبولانس، کار را متوقف نکنید. حتی اگر سوختگی به نظر خودتان و مصدوم جزئی باشد، همچنان به کارتان ادامه بدهید.
در مورد سوختگی چشم، بهترین و ساده‌ترین نوع شستشو آن است که شخص، چشمش را در ظرف آبی بنهد و باز و بسته کند.
۴- لباس و زیورآلات بیمار را از تنش خارج کنید
لباس‌های آغشته به مواد شیمیایی همه زحمات شما را به باد می‌دهند. شما از یک سو بیمار را شسشتو می‌دهید و از سوی دیگر، اسید یا باز کم کم دوباره روی بدن بیمار نشت می‌کنند.
نکته: در حادثه اصفهان یکی از اشتباهات، نشاندن مصدوم روی صندلی‌ آغشته به اسید خودرویش بود تا به بیمارستان رسانده شود. که همین کار بر وسعت مناطق سوختگی افزود.
۵- به یاد داشته باشید که مصدوم ممکن است همیشه آسیب خالص سوختگی شیمیایی نداشته باشد. مثلا ممکن است کسی راننده یک محموله مواد شیمیایی باشد و بعد از واژگونی هم دچار سوختگی شیمیایی شود و هم آسیب‌های دیگری مثل خونریزی، شکستگی، آسیب ستون‌مهره‌ها. یا ممکن است محفظه یک ماده شیمیایی در کارگاهی منفجر شود و کارگر مصدومیت‌های همراه دیگر هم داشته باشد.
در این صورت علاوه بر اقدامات بالا، شما باید شیوه‌های ابتدایی برخورد با یک مصدوم را هم بلد باشید که در فرصتی دیگر در مورد آن توضیح خواهم داد.
۶- همین اقدامات ساده بالا، بیشتر مواقع مهم‌تر از همه کارهای پیشرفته‌ای هستند که در بیمارستان‌ها ممکن است برای بیمار انجام شوند.
پانسمان، دبریدمان، تزریق مسکن، آنتی‌بیوتیک، واکسن کزار، ارزیابی حدت بینایی، ارزیابی نوع ماده سوزاننده، محاسبه وسعت سوختگی و میزان تجویز سرم، ارزیابی همولیز یا هموگلوبینوری و هایپوکلسمی و جراحی‌های ترمیمی را به پزشکان واگذار کنید.
چیز مهم واکنش منطقی، خونسردانه، سریع شما در لحظات و دقایق اولیه بروز حادثه است.

پیشگیری‌های فردی
اما مثل همیشه پیشگیری مهم‌تر از درمان است.
- مواد شیمیایی را از دسترس کودکان دور نگه دارید و در محل مناسب نگهداری کنید.
- مواد شیمیایی باید در جایی نگهداری شوند که تهویه مناسبی دارند.
- برچسب درست و واضح روی ظرف‌های مواد شیمیایی بزنید.

- تا جایی که ممکن است بی‌جهت از مواد شیمیایی استفاده نکنید. مثلا موردی که زیاد مشاهده می‌شود مخلوط کردن سفیدکننده و جرم‌زداها برای تمیز کردن سرویس‌ها و حمام‌ها، آن هم بدون ماسک و با پنجره بسته است.
– ازلباس و دستکش و عینک‌های محافظ چشم در هنگام استفاده از مواد شیمیایی استفاده کنید.

پیشگیری‌های اجتماعی

- از کودکی، فرزندان خود را کینه‌توزی نهی کنید.
شیوه‌های کنترل خشم و پرهیز از رفتارهای تکانه‌ای را بیاموزید و اگر نمی‌دانید به مشاورهای مناسب یا روانپزشک‌ها مراجعه کنید.
- هرگز سعی نکنید که بیشتر از حد آستانه، کسی را به خشم آورید.
– در صورتی که با تهدید کسی مواجه شدید حتما به والدین و نیروی انتظامی اطلاع بدهید.
– در مورد مواد شیمیایی مناسب است که قوانینی سخت و جدی برای حمل بامجوز آنها وضع شود و هر شخصی قادر به دسترسی و خرید آنها نباشد. مجوزها باید توسط ارگان‌ها مسئول به صورت مرتب کنترل شوند و با متخلفان به شدت برخورد شود.
– رسانه‌های جمعی باید روی شیوه‌های برخورد مناسب با مصدوم و نیز پیشگیری در سطح فردی و اجتماعی تمرکز کنند و آموزش مناسبی به مردم بدهند.
– و برخوردهای قانونی با عوامل اسیدپاش یا کسانی که در کنترل ایمنی کارگاه‌ها و یا حمل مواد شیمیایی کاهلی
کرده‌اند.

به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
#206 | Posted: 28 Nov 2014 12:36
درمان شکستگی استخوان با کمک نانوذرات


محققان برای ترمیم استخوان‌های شکسته و جراحی شده، راهکاری بدون درد و کم‌هزینه را یافته‌اند که می‌تواند روند بهبود استخوان آسیب‌دیده را سرعت ببخشد.
براساس گزارش گیزمگ، زمانی که استخوانی دچار شکستگی شدید می‌شود، و یا پروتزی به استخوان پیوند زده می‌شود، برای اطمینان یافتم از روند ترمیمی استخوان به جراحی پیوند استخوان نیز نیاز خواهد بود، روندی که طی آن باید از بخشی دیگر از بدن تکه‌ای استخوان برداشته و به منطقه مورد نظر پیوند زد، جراحی که بسیار دردناک و آزاردهنده است و محرک‌های مکانیکی مورد نیاز برای ادامه روند احیای بافت استخوانی در دوره درمانی پس از جراحی،‌ درصورتی که بیمار ناتوانی حرکتی داشته‌باشد، دردسرساز خواهند بود.
محققان دانشگاه‌های کیله و ناتینگهام برای رفع این مشکل راه‌حلی یافته‌اند. این محققان دریافته‌اند با پوشش دادن نانوذرات مغناطیسی با استفاده از پروتئینها و هدایت این ذرات با استفاده از امواج مغناطیسی به سوی محل آسیب دیده می‌توان سلول‌های بنیادین را تحریک کرد تا بافت آسیب‌دیده را سریعتر ترمیم کنند.
بهترین روند ترمیمی برای استخوان‌هایی که برای درمان آنها از تکنیک گرَفت یا پیوند استفاده شده‌است، حرکت و ورزش است، به این شکل پیوند‌های فیزیکی و تحریک‌های مداوم مکانیکی استخوان‌های پیوند زده شده منجر به ایجاد سیگنال‌های بیوشیمیایی، آزاد‌سازی هورمون‌ها، احیای سلول‌های بنیادین، رشد بافت‌ها و دیگر روند‌ها می‌شود و آسیب‌دیدگی ترمیم می‌شود.
اما درصورتی که بیمار دچار محدودیت حرکتی یا دیگر مشکلاتی از قبیل نقص استخوان بندی باشد، روند ترمیم کند و پیچیده می‌شود و معمولا درمان موفقیت‌آمیز نخواهد‌بود. اما نانوذرات پروتئینی می‌توانند مواد مورد نیاز برای ترمیم را بدون نیاز به جراحی مستقیما به‌سوی منطقه آسیب‌دیده هدایت کنند. در این شیوه با هدایت مغناطیسی ذرات می‌توان تمامی فرایند‌هایی که در تکنیک محرک مکانیکی از آنها نام برده‌شد را با آزاد‌سازی پروتئین‌های محرک رشد در بدن ایجاد کرد.
آزمایش‌هایی که روی استخوان حیوانات انجام گرفته نیز نشان می‌دهند این تکنیک جدید بدون ایجاد فشار مکانیکی روند بهبود استخوان‌های آسیب‌دیده را سرعت می‌بخشد.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#207 | Posted: 28 Nov 2014 12:38
ساخت داروی 'مهیج' تازه ای برای مبارزه با سرطان مثانه


پزشکان می گویند دارویی تازه که طیف وسیعی از سرطان ها را در برابر سیستم ایمنی بدن آسیب پذیر می کند مهیج است و می تواند به معنی پیدایش جبهه تازه ای در مبارزه با سرطان باشد.
این دارو پوششی که سلول سرطانی زیر آن "استتار می کند" تا از حمله سیستم ایمنی پرهیز کند را هدف می گیرد.
در مطالعه ای که در نشریه علمی نیچر چاپ شده، بعضی بیماران مبتلا به سرطان مهلک مثانه به طور کامل معالجه شدند.
مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا گفت که تحقیقات در رشته ایمنی درمانی "به نتایج خیلی مهیج زیادی منجر شده است."
سیستم ایمنی در توازن حساسی با بعضی مواد شیمیایی در بدن قرار دارد، که گاه باعث واکنشی شدید می شود و گاه بعضی از این مواد باعث فرونشاندن این واکنش می شوند.
تومورها می توانند از این توازن برای پنهان شدن از چشم سیستم ایمنی استفاده کنند.
یکی از شیوه های تومورها برای این کار پروتئینی به نام پی دی-ال۱ است که معمولا برای جلوگیری از "بیماری های خودایمنی" به کار می رود. در بیماری های موسوم به "خودایمنی" مثل سرطان سیستم ایمنی به اشتباه به خود بدن حمله می کند.


مثانه
تیمی بین المللی از دانشمندان درحال امتحان کردن دارویی برای مسدود کردن این پروتئین در ۶۸ بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته مثانه بوده است. این دارو را شرکت روش Roche ساخته.
همه بیماران تحت شیمی درمانی قرار گرفته بودند و تخمین زده می شد که شش تا هشت ماه از عمرشان باقی مانده باشد.
در بیش از نیمی از بیماران که تومور آنها با استفاده از پروتئین پی دی-ال۱ از سیستم ایمنی پنهان می شد نشانه های بهبود ظاهر شد. در دو بیمار همه علائم سرطان پس از معالجه از میان رفت.
دکتر تام پالز متخصص در موسسه سرطان بارتس در دانشگاه کوئین مری لندن که بخشی از تیم مطالعه بود گفت که این اولین داروی جدید برای سرطان مثانه در ۳۰ سال گذشته است.
او گفت:‌ "تومورها یک لایه استتاری از جنس پی دی-ال۱ برای خود می سازند و با برداشتن این استتار تومور قابل شناسایی می شود. یک گروه کوچکتر از بیماران واکنشی استثنایی به این دارو نشان داده اند."
تحقیقات دکتر پالز از سوی نظام بهداشتی بریتانیا تامین مالی می شود و او از شرکت روش پولی دریافت نمی کند.
این دارو در آمریکا در دسته "پیشرفت مهم درمانی" جای گرفته و در صورتی که یک مطالعه بزرگتر همین نتایج را تایید کند ممکن است تا پایان سال ۲۰۱۵ در دسترس قرار گیرد.
آزمایش های بزرگتر کلینکی لازم خواهد بود تا در اروپا هم مورد تایید قرار گیرد.
دکتر روی هربست که این تحقیقات را در مرکز سرطان ییل هدایت کرده به بی بی سی گفت که اکنون "ایمنی درمانی" یک بخش کاملا تازه را در کنار شیمی درمانی، رادیو درمانی و جراحی برای مبارزه با سرطان باز کرده است.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#208 | Posted: 28 Nov 2014 12:41
محققان ژاپنی: مواد سرطان‌زای سیگار الکترونیکی تا ۱۰ برابر سیگار معمولی است


دانشمندان ژاپنی روز پنج شنبه ششم آذر گفتند که مواد سرطان‌زای سیگار الکترونیکی تا ۱۰ برابر بیشتر از سیگار معمولی است. این خبر ضربه بزرگ دیگری است به اعتبار این محصول جدید که ادعا می‌شد از سیگار معمولی زیان کمتری دارد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، سیگار الکترونیکی که در سراسر دنیا و به ویژه در میان جوانان با استقبال روبرو شده، با بخار مایعات معطر کار می‌کند. بخار حاوی نیکوتین مانند سیگار معمولی استنشاق می‌شود اما دودی ندارد.
یکی از مقامات وزارت بهداشت ژاپن به خبرگزاری فرانسه گفت پژوهشگران در بخار انواع مختلف سیگار الکترونیکی مواد سرطان‌زا مانند فرمالدئید و استالیدهید پیدا کرده‌اند.
مقام یاد شده افزود این تحقیقات که به سفارش وزارت بهداشت ژاپن سفارش انجام شده، نشان می‌دهد که فرمالدئید موجود در بخار سیگار الکترونیکی بیشتر از سیگار معمولی است.
فرمالدئید ماده‌ای است که در مصالح ساختمانی و مایعات مومیایی وجود دارد.
نواکی کاناگیتا یکی از مسئولان این پژوهش گفت: «مواد سرطان‌زای موجود در یکی از مارک‌های تجاری سیگار الکترونیکی ده برابر بیشتر از سیگار معمولی بود. در طول آزمایشات میزان فرمالدئید موجود در این سیگار‌ها متفاوت بود. اما به نظر می‌رسد زمانی که لوله‌ای که مایع را تبخیر می‌کند بیش از اندازه گرم شود، مقدار بیشتری از این مواد زیان آور تولید می‌شود».
نواکی کاناگیتا و گروه او در موسسه بهداشت ملی گزارش آزمایش‌های خود روی انواع کارتریج‌های سیگار الکترونیکی را روز پنج شنبه ۲۷ نوامبر (ششم آذر) به وزیر بهداشت ارائه دادند.
در یکی از انواع این سیگار‌ها که نام تجارتی آن اعلام نشده است، در ۹ مورد از ۱۰ مجموعه کارتریج که مورد آزمایش قرار گرفته میزان فرمالدئید ده برابر بود.
در یکی دیگر از مارک‌های تجاری این سیگار‌ها نیز نتیجه مشابهی دیده شد با این حال میزان مواد سرطان‌زا در همه موارد یکسان نبود.
نواکی کاناگیتا گفت این تحقیق نشان می‌دهد که برخلاف تصور مردم، سیگار الکترونیکی محصول بی‌ضرری نیست.
او هشدار داد: «ما باید آگاه باشیم که بعضی از سازنده‌ها این محصولات را برای تشویق جوانان به سیگار کشیدن می‌سازند».
در ژاپن مانند بسیاری از کشور‌ها سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین کنترل نمی‌شوند. اما سیگار الکترونیک حاوی نیکوتین تابع مقررات دارویی کشور است. در ژاپن می‌توان این سیگار‌ها را به راحتی از اینترنت خریداری کرد اما مانند کشورهای غربی به راحتی در فروشگاه‌ها قابل دسترس نیستند.
این مقام وزارت بهداشت ژاپن گفت: «می‌توانید به آن‌ها سیگار الکترونیکی بگویید اما این محصولات به کلی با سیگار معمولی متفاوتند. دولت در حال تحقیق درباره خطرات احتمالی ناشی از مصرف آن‌ها و تعیین ضوابط برای فروش و استفاده آنهاست».


خطر جدی
سازمان بهداشت جهانی در ماه اوت از دولت‌های جهان خواست که فروش سیگار الکترونیکی به افراد زیر ۱۸ سال را ممنوع کنند. این سازمان هشدار داد این محصولات برای جنین و کودکان خطرات جدی دارند.
علیرغم تحقیقات اندک درباره تاثیرات سیگار الکترونیکی، سازمان بهداشت جهانی گفت به دلیل پیامدهای دراز مدت بر رشد مغزی که از تاثیر احتمالی نیکوتین بر کودکان و جنین ناشی می‌شود، برای هشدار به کودکان، نوجوانان، زنان باردار و زنان در سن باروری شواهد کافی وجود دارد.
این نهاد وابسته به سازمان ملل همچنین گفت: کشیدن سیگار الکترونیکی در مکان‌های بسته باید ممنوع شود.
در همین حال مقامات بهداشت آمریکا می‌گویند: از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ تعداد افرادی که سیگار الکترونیکی می‌کشند سه برابر شده است.
مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری آمریکا گفت بیش از ۲۵۰ هزار جوان که سیگاری نبودند سال گذشته سیگار الکترونیکی کشیدند.
اما طرفداران سیگار الکترونیکی می‌گویند این ابزار از سیگار معمولی بی‌زیان‌تر است. آن‌ها می‌گویند مجموعه مواد شیمایی و گازهای سمی سیگار معمولی سرطان‌زا است، موجب سکته قلبی و مغزی می‌شوند که از عوامل شایع مرگ و میر در بسیاری از کشور‌ها است.
اما مخالفان معتقدند این وسیله تنها چند سال است که به بازار آمده و تاثیرات درازمدت تنفس بخار مصنوعی آن هنوز روشن نیست.
شرکت‌های بزرگ تولید کننده سیگار برای تصرف بازار سه میلیارد دلاری و رو به گسترش سیگار الکترونیکی تلاش می‌کنند.
اوایل ماه نوامبر فرهنگ لغات آکسفورد کلمه vape به معنی کشیدن سیگار الکترونیکی را به مجموعه واژگان خود افزود.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#209 | Posted: 1 Dec 2014 12:17
مصرف آسپرین برای آنفلوآنزا ممنوع!


یک متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص مصرف آسپرین در بیماران مبتلا به آنفلوآنزا هشدار داد و اظهار کرد: مصرف این دارو می‌تواند ابتلا به سندرم "ری" را به دنبال داشته باشد.
دکتر علیرضا جانبخش در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه ویروس آنفلوآنزا به سه شکل تیپ A، B و C وجود دارد، اظهار کرد: به طور معمول تیپ A و B در انسان و تیپ C در حیوانات ایجاد بیماری می‌کند.
وی خاطر نشان کرد: میان دو تیپ آنفلوآنزا که بیشتر در انسان دیده می‌شود، تیپ A اغلب به شکل همه‌گیری یا جهان‌گیری ظاهر شده و تیپ B تنها در محل تجمعات از جمله مدارس، آسایشگاه‌ها و پادگان‌ها مشاهده می‌شود.
جانبخش تصریح کرد: با شروع بیماری علائمی از جمله افزایش تب تا دمای 39 تا 40 درجه سانتیگراد، سردرد، درد اطراف چشم، ترس از نور، گلودرد، سرفه خشک و سپس خلط دار، دردهای عضلانی شدید بویژه در کمر و ساق پا، استفراغ، اسهال و قرمزی در چشم ظاهر می‌شود.
جانبخش تزریق واکسن آنفلوآنزا را با پیشگیری بیش از 90 درصد همراه دانست و تصریح کرد: این واکسن در افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، دارای اثر پیشگیری ضعیف‌تری است.
این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به تغییرات سالانه ویروس آنفلوآنزا اظهار کرد: اثر واکسن آنفلوآنزا تنها برای یک سال است و به جهت پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا واکسن آن باید در شهریور و مهرماه هر سال مجددا تزریق شود.
جانبخش به منابع محدود واکسن آنفلوآنزا در کشور اشاره و تصریح کرد: در همین راستا توصیه می‌شود تا تنها گروه‌های در معرض خطر از جمله کودکان زیر شش سال، سالمندان بالای 65 سال، بیماران مبتلا به دیابت، نارسایی کبد و کلیه، بیماران مزمن تنفسی و قلبی، بیماران با نقص سیستم ایمنی و نیز زنان بارداری که سه ماهه سوم بارداری آنها در فصول سرد سال قرار دارد، اقدام به تزریق این واکسن کنند.
وی با بیان اینکه آنتی بیوتیک‌ها نقش ضدمیکروبی داشته و در درمان بیماری‌های میکروبی موثرند، اظهار کرد: در درمان بیماری آنفلوآنزا که نوعی بیماری ویروسی است، مصرف آنتی بیوتیک توصیه نمی‌شود و تنها در درمان عوارض این بیماری می‌توان از آنتی بیوتیک استفاده کرد.
این متخصص بیماری‌های عفونی، نارسایی تنفسی، عفونت‌های میکروبی، عوارض مغزی مانند مننژیت، عوارض قلبی مانند میوکاردیت و عوارض کبدی و نخاعی را ازجمله عوارض بیماری آنفلوآنزا عنوان کرد.
وی در خصوص مصرف آسپرین در این بیماران و بویژه کودکان هشدار داد و افزود: سندرم "ری" به دنبال مصرف آسپرین در بیماران مبتلا به آنفلوآنزا ایجاد شده و لذا توصیه می‌شود این افراد از مصرف آسپرین به طور جد خودداری کنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه شیر گرم، عسل، خرما، آبمیوه‌های طبیعی، سوپ‌های محلی مانند ترخینه که کالری بسیار داشته و موجب نرم شدن مخاط می‌شود و نیز نوشیدن مایعات گرم و سبزیجات تازه را در جهت بهبود هرچه سریع‌تر بیماری آنفلوآنزا توصیه کرد.
جانبخش افزود: با مصرف ویتامین C و تامین آن از طریق مواد خوراکی مانند مرکبات، سیب، پرتقال، موز و گوجه فرنگی می‌توان تا حد زیادی از ابتلا به آنفلوآنزا پیشگیری کرد.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#210 | Posted: 2 Dec 2014 23:18
ویروس اچ آی وی 'خفیف تر شده است'


یک مطالعه عمده علمی حاکیست که ویروس اچ آی وی در روند تکاملی اش متحول شده و اکنون دیگر به اندازه سابق مرگبار یا مسری نیست.
مطالعه تیم محققان در دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که این ویروس درحال تطبیق دادن خود با دستگاه ایمنی بدن است و خطر آن درحال تخفیف است.
این گزارش گفت که اکنون زمان بیشتری طول می کشد تا آلودگی به ویروس اچ آی وی باعث بروز بیماری ایدز شود و تغییرات در ویروس ممکن است به تلاش ها برای مهار اپیدمی گسترده این بیماری کمک کند.
بعضی ویروس شناسان می گویند که این ویروس در ادامه روند تکاملی اش نهایتا ممکن است "تقریبا بی خطر" شود.
بیش از ۳۵ میلیون نفر در جهان آلوده به این ویروس هستند و در درون بدن آنها نبردی ویرانگر میان دستگاه ایمنی و ویروس جریان دارد.
اچ آی وی مهارت فوق العاده ای در پنهان شدن دارد. ویروس به سرعت و بی زحمت جهش می کند تا از چشم سیستم ایمنی پنهان بماند و خود را با آن تطبیق دهد.
با این حال اچ آی وی اغلب افرادی را که از یک سیستم مصونیت قوی برخوردارند آلوده می کند.
پروفسور فیلیپ گولدر از دانشگاه آکسفورد گفت: "این ویروس بین دو جسم سخت گیر افتاده، یا له می شود یا باید خود را برای بقا تغییر دهد و این تغییر برایش هزینه خواهد داشت."


تضعیف شده
"هزینه"ای که ویروس می پردازد کاهش توانایی تکثیر است که آن را کمتر مسری می کند و بیشتر طول می کشد تا سبب ایدز شود.
ویروس ضعیف شده به سایر افراد سرایت می کند و یک چرخه آرام کاهش شدت اچ آی وی شروع می شود. محققان با مقایسه کشورهای مختلف آفریقا به این نتیجه رسیدند.
پروفسور گولدر به بی بی سی گفت:‌ "کاملا چشمگیر است. مثلا می شود دید که توانایی تکثیر در بوتسوانا ده درصد کمتر از آفریقای جنوبی است و این خیلی هیجان انگیز است."
"ما شاهد تکامل ویروس در برابر چشمانمان هستیم و سرعت وقوع این فرآیند غافلگیرکننده است. توانایی ویروس در ایجاد بیماری درحال کاسته شدن است و این به نابودی آن کمک خواهد کرد."


نقش داروها
یافته های این مطالعه که در نشریه اقدامات آکادمی ملی علوم چاپ شده همچنین حاکیست که داروهای ضدویروسی هم در تحلیل بردن اچ آی وی نقش داشته اند.
مطالعه نشان داد که داروها در درجه اول خطرناک ترین نمونه های ویروس را هدف می گیرند که باعث می شود ویروس های ملایم تر جان به در برند و تکثیر شوند.
پروفسور گولدر اضافه کرد: "بیست سال قبل ده سال طول می کشید تا اچ آی وی باعث بروز ایدز شود، اما در ده سال گذشته در کشور بوتسوانا این احتمالا به دوازده سال و نیم افزایش یافته، نوعی تغییر تدریجی، اما در تصویر کلی تر این تغییری سریع به حساب می آید."
"می توان تصور کرد که به مرور زمان این دوره طولانی تر و طولانی تر شود و در نهایت مردم چند دهه پس از آلوده شدن به اچ آی وی تازه نشانه های ایدز را بروز دهند."
با این حال این گروه از محققان اخطار داد که حتی نمونه ضعیف شده اچ آی وی خطرناک است و می تواند باعث ایدز شود.
اچ آی وی اصلا از گوریل ها و میمون ها نشات می گیرد، هرچند در این حیوانات فقط باعث عفونت خفیف می شود.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
صفحه  صفحه 21 از 35:  « پیشین  1  ...  20  21  22  ...  34  35  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Medical Content | مطالب پزشکی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites