خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

Medical Content | مطالب پزشکی


صفحه  صفحه 26 از 35:  « پیشین  1  ...  25  26  27  ...  34  35  پسین »
pixy_666 مرد #251 | Posted: 2 Feb 2015 12:15
کاربر

 
صاحبان بینی‌های بزرگ کمتر سرما می‌خورند


پژوهشگران هلندی دریافته اند که بزرگی بینی عاملی طبیعی برای ممانعت از ابتلا به بسیاری از بیماری‌هاست و افراد را از ابتلا به سرماخوردگی و ویروس‌های بیماری آنفلوانزا محافظت می‌کند.
به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، این اعتقاد از دیر باز در میان مردم رواج داشته است که افراد دارای بینی بزرگ افرادی باهوش هستند!
با وجود اینکه مردم اغلب افراد صاحب بینی‌های بزرگ را مورد تمسخر قرار می‌دهند، نتایج تحقیقی که به تازگی صورت گرفته است، ثابت می‌کند که بینی بزرگ، صاحبش را از ابتلا به سرماخوردگی و ویروس‌های بیماری آنفلوآنزا محافظت می‌کند.
پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که هر چه اندازه بینی بزرگتر باشد این امر به عنوان یک عامل طبیعی مانع ورود ذرات گرد و غبار و باکتری‌های منتشره در هوا به بدن می‌شود.
بر اساس این گزارش، بینی بزرگ، هفت درصد کمتر از بینی عادی آلودگی‌های هوا را جذب کرده و مانعی برای ورود میکروب‌ها از طریق دهان می‌شود و عوارض تب یونجه را نیز کاهش می‌دهد.
==================================


زنی با ساختار ژنتیکی مردانه صاحب دوقلو شد


مهر : برای یک زن هیچ حسی لذت بخش تر و آرامش بخش تر از مادر شدن نیست. اما Hayley Haynes به دلیل نداشتن رحم قادر به مادر شدن نبود تا پزشکان به کمک وی شتافتند و این زن 28 ساله نیز همانند سایر زنان حس مادر شدن را تجربه کرد.
اما مادر شدن این زن انگلیسی بسیار سخت تر از مادر شدن سایر زن ها بوده و تفاوت های شگرفی داشت. وی برای مادر شدن چندین سال متوالی تحت مراقبت های پزشکی و هورمون درمانی بود تا با کمک روش های نوین پزشکی صاحب فرزند شد.
این زن انگلیسی زمانی که 19 سال داشت با گذراندن آزمایشات و بررسی های پزشکی مختلف متوجه شد که از لحاظ ژنتیکی مرد بوده و کوروموزم های وی XY بوده که ژنی مردانه نامیده می شود. این بیماری با عنوان «سندروم عدم حساسیت آندروژن» (AIS) شناخته می شود. این بیماری سندروم نادری است که بیمار جنسیت معکوس داشته بدین معنا که از لحاظ فیزیکی تمام ویژگی های یک زن را داراست اما ساختار ژنتیکی یک مرد را دارد. این سندروم توسط نقص ژنتیکی بر روی کروموزم های X بروز می کند.
اما از سال 2007 میلادی این زن انگلیسی تحت هورمون درمانی قرار گرفته تا پزشکان بتوانند فضای مناسبی را برای رشد یک رحم کوچک در بدن وی را فراهم کنند. درمان ها ادامه داشت تا پس از چهار سال، زن انگلیسی با کمک لقاح مصنوعی IVF باردار شد. در حدود 13 نطفه در رحم زن انگلیسی کاشته شدند که تنها دو نطفه شکل گرفته و منجر به تولد دوقلوهای شدند.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #252 | Posted: 23 Feb 2015 14:10
کاربر

 
ایرانیان در صدر جدول نوشابه، در قعر جدول شیر


ایران از نظر مصرف سرانه شیر، در میان کشورهای دنیا، در پایین‌ترین رده‌ها قرار دارد.
فرزاد شیدفر، دبیر علمی همایش سلامت شیر، امروز یکشنبه (سوم اسفند، ۲۲ فوریه) گفت از نظر مصرف شیر، ایران "جزء آخرین رده‌های جدول کشورهای دنیا" است.
وی افزوده است که "مصرف شیر در کشور از میانگین سرانه بین‌المللی کمتر است و از هر ۱۰ ایرانی فقط چهار نفر شیر و لبنیات کافی دریافت می‌کنند."
به گفته آقای شیدفر کاهش مصرف شیر باعث "کمبود کلسیم و ویتامین D (دی)" در ایران شده است.
به گفته کارشناسان در چند سال گذشته مصرف شیر در کشور "حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش" داشته و سرانه مصرف شیر برای هر فرد ایرانی به کمتر از "هفتاد لیتر در سال" رسیده است.
به این ترتیب مصرف سرانه شیر در ایران حتی از کشورهایی مثل بلیز، گرانادا، مالدیو و سیشل کمتر است و به حدود یک سوم متوسط جهانی کاهش یافته است.
سرانه مصرف شیر در ایران بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۸ از نفری ۲۸ کیلوگرم در سال به ۸۰ کیلوگرم افزایش یافت اما از آن به بعد سیر نزولی گرفته است.
کارشناسان "حذف یارانه شیر و گران‌تر شدن این ماده غذایی" را از عوامل موثر در کاهش میزان مصرف شیر در ایران می‌دانند.


ویتامین D و کلسیم
ویتامین D یکی از ویتامین‌هایی است که در مواد غذایی اندکی وجود دارد و بجز چند نوع ماهی مثل ماهی آزاد (Salmon) و روغن کبد ماهی منبع غذایی غنی از این ویتامین وجود ندارد.
این ویتامین برای جذب کلسیم و فسفر از روده‌ها اهمیت حیاتی دارد و کلسیم و فسفر نیز برای سلامت استخوانها و جلوگیری از پوکی استخوان ضروری هستند.
علاوه بر این ویتامین D برای سلامت کلی بدن مفید است و برخی شواهد نشان می‌دهند کمبود این ویتامین باعث پیشگیری از بیماری‌هایی مثل سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی می‌شود.مهمترین راه تولید ویتامین D نور خورشید است. برای فردی که پوست روشن دارد قرار گرفتن صورت و بازوها در معرض تابش مستقیم (نه از پشت شیشه) آفتاب نیمروزی به مدت تقریبا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، هفته‌ای دو تا سه بار برای تولید ویتامین D کافی است. کسانی که پوست تیره‌تری دارند، کودکان، سالمندان و زنان باردار به آفتاب بیشتری احتیاج دارند.
البته در صورت آلودگی هوا یا استفاده از کرم ضد آفتاب یا پوشش کامل نیاز به آفتاب بیشتر می‌شود.
بنابه گفته مقامات وزارت بهداشت ایران کمبود ویتامین D در کودکان ایرانی بویژه در ۱۰ سال گذشته "افزایش شدید، معنادار و نگران کننده‌ای" داشته است.
تحقیقاتی که در ایران انجام شده حتی ارقامی در حد "کمبود ۹۰ درصدی ویتامین D را در نوجوانان تهرانی" ذکر کرده‌اند و تحقیقاتی نیز که در برخی مراکز استان‌ها انجام شده، نشان می‌دهد افراد بزرگسال جامعه ایران هم، "بین ۴۰ تا ۸۰ درصد" کمبود ویتامین D دارند.
کمبود کلسیم هم در خانواده‌های ایرانی تا "نود درصد" ذکر شده است.
با این حال کمبود ویتامین D مختص ایران نیست و اکنون از آن بعنوان معضلی جهانی یاد می‌شود.


غنی‌سازی با ویتامین D
در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا برای حل این مشکل از سالها پیش نان و شیر با ویتامین D غنی می‌شود.
در ایران در دوره‌ای غنی‌سازی شیر با ویتامین D انجام شد، اما به دلایلی مثل به صرفه نبودن و فقدان فرهنگ‌سازی ادامه پیدا نکرد و اکنون در سطحی بسیار محدود انجام می‌گیرد.
به گفته مجید حاجی‌فرجی رییس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ایران، غنی‌سازی شیر باید در دستور کار قرار بگیرد:
"اما از آنجایی که در صورت تصویب، وزارت بهداشت و آموزش و پرورش باید بار مالی و اجرایی آن را در مدارس متحمل شود و چون اولین گروه هدف مدارس هستند، باید منتظر برطرف شدن موانع و نیازها برای به اجرا درآمدن این کار باشیم."
توزیع رایگان شیر در مدارس که پیش از انقلاب انجام می‌شد پس از انقلاب از سال ۱۳۷۹ بطور آزمایشی دوباره آغاز شد و به تدریج مقاطع تحصیلی و مدارس بیشتری را تحت پوشش قرار داد.
با اینکه برنامه توزیع شیر رایگان در مدارس ایران یکی از بزرگترین برنامه های شیر مدارس در دنیا از نظر جمعیت تحت پوشش (حدود ۱۳ میلیون نفر) قلمداد شده اما بویژه در سال‌های اخیر، با موانع زیادی روبرو بوده و نبود اعتبار، ناهماهنگی و مشکلات دیگر باعث توقف گاه به گاه طرح و پوشش ناکافی آن شده است.
در اردیبهشت امسال شورای عالی سلامت و غذا به ریاست حسن روحانی رییس جمهور، تداوم طرح توزیع شیر در مدارس را به منظور تامین کلسیم تصویب کرد.
اما در برخی مناطق اجرای آن در سال تحصیلی جاری حتی تا پایان پاییز هم به اجرا در نیامد.
از سوی دیگر آزمایشهایی که روی شیر توزیعی در مدارس انجام شده نشان می‌دهد "این شیرها ارزش غذایی کافی ندارند" و کیفیت این شیرها "حتی از لحاظ درشت مغذی‌هایی مانند انرژی و پروتئین هم پایین است."
مقامات وزارت آموزش و پرورش این موضوع را رد کرده‌اند و شیر توزیعی در مدارس را کاملا بهداشتی، با کیفیت و منطبق با استاندارد می‌دانند.
توزیع شیر در مدارس ایران فقط هفتاد روز در سال انجام می‌شود (در طرح اولیه قرار بود ۱۲۰ روز باشد) و هنوز وزارت آموزش پروش برنامه‌ای برای غنی سازی شیر توزیعی با ویتامین D ندارد.
گفته می‌شود شیر توزیعی در مدارس دو درصد کل مصرف شیر در ایران را شامل می‌شود که در مقایسه از بسیاری از کشورهایی که برنامه رایگان توزیع شیر در مدارس دارند کمتر است.


نوشابه بجای شیر و دوغ
طبق گزارش نظام هدفمندی یارانه‌ها، مصرف لبنیات در ایران روند نزولی داشته و به جای آن مصرف نان، غلات و ماکارونی افزایش داشته است.
در حالیکه مصرف سرانه شیر هفتاد لیتر است، بر اساس آمارهای موجود ایرانیان سالانه بطورمتوسط هر نفر سالانه بیش از ۴۸ لیتر نوشابه گازدار مصرف می‌کنند و از این نظر در میان پرمصرف‌ترین کشورهای دنیا قرار دارد.
تحقیقات در ایران نشان می‌دهند "در مسیر کودکی تا بلوغ مصرف نوشابه‌های گازدار سه برابر می‌شود در حالیکه مصرف شیر و لبنیات به یک چهارم کاهش پیدا می‌کند."
علاوه بر این، "بیش از ۹۴ درصد دانشجویان" ایرانی حداقل یک تا دو بار در هفته نوشابه گازدار مصرف می‌کنند و زنان جوان "بطور متوسط روزی یک و سه چهارم نوشابه و در مقابل کمتر از یک فنجان شیر می‌نوشند."
این تغییر قابل ملاحظه در تغذیه ایرانیان بخصوص در دهه‌های اخیر باعث شیوع گسترده پوکی استخوان در ایران شده و برخی حتی رقم پنجاه درصد را برای آن ذکر کرده‌اند.
نوشابه‌های گازدار هم با این مصرف زیاد بر مشکل اضافه می‌کنند؛ اسید فسفریک موجود در نوشابه‌های گازدار جذب کلسیم را از روده مختل می‌کند.
با مختل شدن این جذب، بدن بناچار با برداشتن کلسیم از استخوان‌ها آن را جبران می‌کند.
کمبود جذب کلسیم، بعلاوه کمبود ویتامین D، باعث کاهش تراکم استخوانی و در نهایت پوکی استخوان خواهد شد.
این در حالیست که تنها جایگزین کردن دوغ بجای نوشابه گازدار، هم کلسیم لازم را بدن می‌رساند هم از عوارض متعدد نوشابه‌های گازدار مثل چاقی (هر ١٠٠ سی‌سی نوشابه گازدار ایرانی١٠ گرم قند دارد) و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌شود.
از میان لبنیات آنها که چربی و نمک کمی دارند، یعنی شیر و ماست (و دوغ کم نمک) بهترین هستند و پنیر، خامه، سرشیر و کره به دلیل چربی یا نمک زیاد گزینه‌های خوبی نیستند.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #253 | Posted: 23 Feb 2015 14:12
کاربر

 
سرطان سینه در کمین مردان بدنساز


یک متخصص پاتولوژی بالینی نسبت به شیوع سرطان سینه در بدنسازهایی که داروهای هورمونی و نیروزا مصرف می‌کنند، هشدار داد.
به گزارش تسنیم، دکتر علی شجاعی با تاکید بر لزوم تشخیص زودرس سرطان پستان برای افزایش شانس موفقیت درمان و همچنین افزایش طول عمر با کیفیت بیمار، اظهار داشت: متاسفانه این بیماری در کشور ما معمولاً در مراحل پیشرفته شناسایی می‌شود؛ چراکه روش‌های غربالگری چندان جدی گرفته نمی‌شود. بر همین اساس فعالیت بدنی و تغذیه مناسب و همچنین جدی گرفتن برنامه‌های غربالگری در این بیماری بسیار اهمیت دارد.
شجاعی با اشاره به نقش برخی مواد غذایی در پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان، ادامه داد: هر چند این موضوع کاملاً ثابت نشده است، اما مطالعات نشان داده که مکمل‌ها و ویتامین «D» می‌توانند در پیشگیری از بیماری‌های قلبی - عروقی و همچنین برخی سرطان‌ها از جمله سرطان پستان موثرند. روغن زیتون به دلیل آنکه سرشار از ویتامین C است، شیر سویا و امگا 3 نیز بسیار توصیه شده است. البته مکمل‌ها نباید خودسرانه مصرف شوند و باید با تجویز پزشک باشد.
این متخصص پاتولوژی بالینی، زیاد بودن هورمون‌های جنسی مردانه را از عوامل خطر این بیماری خواند و افزود: مصرف الکل نیز یکی از عوامل خطر جدی سرطان پستان محسوب می‌شود. سیگار نیز در بسیاری از سرطان‌ها از جمله ریه و مثانه نقش دارد. خانواده‌های افراد سیگاری نیز در معرض دود سیگار و همچنین در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند.
شجاعی ضمن هشدار نسبت به مصرف داروهای هورمونی در باشگاه‌های بدنسازی، خاطرنشان کرد: اضافه تستوسترون در بدن فرد به استروژن تبدیل شده و نهایتاً بافت سینه نامتقارن و بزرگ می‌شود و همین امر شخص را مستعد ابتلا به سرطان پستان می‌کند که معمولاً نیز در درجات بالای بیماری شناسایی و کشف می‌شوند.


=====================================


آزمایش تشخیص ابولا تنها در ۱۵ دقیقه


اولین آزمایش خونی که به سرعت می تواند ابتلا به ویروس مرگبار ابولا را نشان دهد، توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شده است.
به گفته این سازمان هر چند صحت این آزمایش خون کمتر از روش های موجود تشخیص ابولاست، اما نتیجه این آزمایش در مقایسه با آزمایش های فعلی که ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول می کشد تنها در ۱۵ دقیقه مشخص می شود.
برای انجام این آزمایش جدید نیازی به سیستم های مجهز نیست و می توان آن را با تجهیزات بهداشتی کوچکتر و یا در واحدهای سیار و در مناطق دورافتاده انجام داد.
در آزمایش فعلی برای شناسایی اجزای ژنتیکی ویروس، خون را باید در آزمایشگاه مورد تجزیه و بررسی قرار داد.
اما در آزمایش جدید، خون برای بخش متفاوتی از ویروس آزمایش می شود.
این آزمایش جدید خون در غرب آفریقا توانسته تا ۹۲ درصد موارد ابتلا به ابولا را به درستی شناسایی کند.
به گفته سازمان بهداشت جهانی در صورت امکان می توان نتایج حاصل از این آزمایش سریع خون را با آزمایش های دقیق بیشتر تایید کرد.
تاکنون بیش از ۹ هزار نفر در غرب آفریقا به دلیل ابتلا به ابولا جان خود را از دست دادند.
بیشترین موارد ابتلا به ابولا در سه کشور سیرالئون، گینه و لیبریا دیده شده است.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #254 | Posted: 26 Feb 2015 13:27
کاربر

 
افزایش حجم مغز موش با تزریق DNA انسان امکان‌پذیر شد


محققان آمریکایی در یک مطالعه متوجه شدند که تزریق یک توالی دی‌ان‌ای انسان به جنین موش، سبب افزایش قابل ملاحظه حجم مغز آن می‌شود. نتیجه این مطالعه می‌تواند به شناخت بیشتری در مورد بیماری آلزایمر منجر شود.کد ژنتیکی انسان بسیار شبیه کد ژنتیکی شامپانزه است بطوری که حدود ۹۵ درصد باهم مشترک هستند. با این وجود، تمام تفاوتی که انسان با شامپانزه دارد در این است که مغز انسان بزرگتر از مغز شامپانزه است. مغز یک شامپانزه بطور متوسط ۳۸۴ گرم وزن دارد درحالی که وزن مغز انسان سه برابر مغز شامپانزه است.
فقط اندازه مغز انسان عامل هوش وی نیست، اما مطمئنا نقش مهمی در این رابطه ایفا می‌کند و اکنون محققان دانشگاه دوک در آمریکا یک توالی دی‌ان‌ای را کشف کرده‌اند که می‌تواند عامل این تفاوت خاص تکاملی باشد.
این توالی دی‌‌ان‌ای انسان که HARE5 نامیده می‌شود، یک تنظیم کننده فعالیت ژن است که با تزریق به مغز جنین موش‌ها موجب بزرگ شدن قابل ملاحظه مغز آن‌ها شد؛ بطوری که مغز جنین موشی که این توالی دی‌ان‌ای انسان به آن تزریق شده بود ۱۲ برابر بزرگتر از جنین موشی بود که HARE5 شامپانزه به مغز آن تزریق شد.
طبق گفته‌ی محققان، نتایج این مطالعه می‌تواند به شناخت بیشتری در زمینه بیماری‌های خاص مغزی مانند اوتیسم و آلزایمر منجر شود؛ بیماری‌هایی که شامپانزه به آن مبتلا نمی‌شود.این مطالعه در مجله Current Biology منتشر شده است.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #255 | Posted: 28 Feb 2015 21:01
کاربر

 
سی نکته درباره سرطان در ایران


نگرانی در مورد سرطان در ایران افزایش یافته است. مردم هر چه بیشتر با موارد سرطان در اطراف خود مواجه می شوند. آیا سونامی سرطان در ایران صحت دارد یا اینکه آمار سرطان در ایران کمتر از میزان واقعی است؟

۱- نظام ثبت سرطان در ایران تا سال ۱۳۸۶ تنها بر پایه گزارش مراکز پاتولوژی بود. از سال ۱۳۸۷ برنامه ثبت سرطان در ۱۵ استان پر جمعیت به عنوان مکمل پاتولوژی اجرا شده است. اما چون در موارد زیادی نمونه برداری انجام نمی‌شود و تشخیص بر مبنای علایم بالینی است، در مورد سرطان کم شماری وجود دارد.

۲- با توجه به نبود برنامه ملی غربالگری، ثبت و کنترل سرطان، بویژه در مورد سرطان‌های پروستات، پستان و روده و مقعد (colorectal)، آمار این بیماری در ایران کمتر از میزان واقعی است و این موضوع در تحقیقات دانشگاهی و اظهار نظر مسئولان و متخصصان بارها منعکس شده است.
وزارت بهداشت ایران در روزهای گذشته اعلام کرد غربالگری سه سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم را آغاز کرده است.

۳- آمار فعلی که بروز سرطان را در ایران بین ۱۲۷ تا ۱۵۰ نفر در صدهزار نفر اعلام می‌کنند بسیار پایین تر از آمار کشورهایی است که نظام غربالگری ملی و برنامه ثبت موارد سرطان را اجرا می کنند. برای مثال در بریتانیا (با جمعیتی تقریبا نزدیک به ایران) این رقم ۳۳۰ در صدهزار نفر است.

۴- به گفته دکتر محمدرضا قوام، رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، "هنوز ثبت موارد بدخیم سرطان براساس استاندارد بین‌المللی که در هر ۱۰۰ هزار نفر است، در وزارت‌ بهداشت انجام نمی‌شود اما به زودی این امر نیز انجام می‌شود."

۵- سرطان‌های شایع در مردان ایرانی (بجز سرطان پوست) عبارتند از معده، مثانه، پروستات، روده، ریه و مری. (در منابع مختلف تفاوت‌هایی وجود دارد).

۶- پنج سرطان شایع در زنان ایرانی (بجز سرطان پوست) عبارتند از پستان، روده، معده، مری، تخمدان. (در منابع مختلف تفاوت‌هایی وجود دارد)

۷- شایعترین سرطان در ایران در بین مردان سرطان معده و در بین زنان سرطان پستان است اما مهمترین عامل مرگ بر اثر سرطان چه در بین زنان و چه در بین مردان بر اثر سرطان دستگاه گوارش است.

۸- در مجموع شایعترین سرطان در ایران سرطان های دستگاه گوارش (مری، معده، روده، مقعد) است. گفته می‌شود تقریبا تا نیمی از موارد سرطان در ایران سرطان دستگاه گوارش است.

۹- سرطان روده بزرگ دومین سرطان شایع در زنان و چهارمین سرطان شایع در مردان ایرانی است. در ۱۰ سال اخیر شیوع این سرطان در ایران بسیار بیشتر شده است.

۱۰- شیوع سرطان روده بزرگ در استان‌های شمالی مانند گیلان، مازندران،‌ آذربایجان شرقی، تهران و سمنان بیشتر است.

۱۱- سرطان‌های دستگاه گوارش در مناطق شمالی ایران بسیار شایع است. اردبیل بالاترین میزان سرطان معده را کشور دارد و حتی در بعضی تحقیقات گفته شده اردبیل بالاترین میزان سرطان معده را در دنیا دارد.

۱۲- در شمال شرقی ایران سرطان مری بسیار شایع است. گلستان، مازندران و خراسان بالاترین آمار را دارند، آمار سرطان مری در این استان‌ها جزء بیشترین‌ها در دنیا به شمار می رود.

۱۳- از طرف مقابل استان‌های جنوبی از جمله کرمان و سیستان و بلوچستان پایین‌ترین آمار را در سرطان‌های دستگاه گوارش دارند. بالاترین میزان مرگ بر اثر سرطان‌های دستگاه گوارش در استان کردستان است.
سرطان دستگاه گوارش بویژه سرطان معده در شرق آسیا شیوع بسیار دارد و شمال ایران در واقع روی کمربند سرطان معده قرار دارد.

۱۴- هزینه سرطان را در ایران ماهانه بطور متوسط ۳.۳۲ میلیون تومان تخمین زده‌اند. گرانترین سرطان، سرطان پستان با ۴.۳ میلیون تومان است.

۱۵_ درباره شیوع سرطان‌های دستگاه گوارش در ایران عوامل مختلفی مطرح شده است، از جمله ژنتیک. با این حال نگاهی به عوامل خطرساز می‌تواند سرنخ‌هایی به دست دهد.

۱۶- هلیکوباکتر پایلوری: این باکتری که گفته می شود نیمی از مردم دنیا به آن آلوده هستند و عامل ایجاد زخم معده و دوازدهه است. هلیکوباکتر پایلوری مهمترین عامل خطرساز در سرطان معده می‌دانند. با این حال باید تاکید کرد بسیاری از کسانی که هلیکوباکتر دارند سرطان معده نمی‌گیرند.
در تحقیقاتی که در ایران انجام شده شیوع هلیکوباکتر در استان‌های شمالی بیشتر از استان‌های جنوبی مثل کرمان و سیستان و بلوچستان است، حتی شیوع هلیکوباکتر در اردبیل را تا ۹۰ درصد تخمین زده‌اند.
به این ترتیب غربالگری برای هلیکوباکتر می تواند نقش بسیار مهمی در مبارزه با این عفونت داشته باشد که بطور معمول با دو هفته درمان با آنتی بیوتیک از بین می رود.

۱۷- سیگار عامل مهمی در ایجاد سرطان بویژه سرطان دستگاه گوارش است. به گفته وزارت بهداشت ایران بیش از پنج میلیون نفر در ایران سیگار می کشند.

۱۸- تردیدی نیست که تغذیه نقش مهمی در سرطان های دستگاه گوارش دارد. از مهمترین عوامل تغذیه‌ای که مطرح شده می توان به وارد زیر اشاره کرد:

۱۹- چای داغ: چای رایج‌ترین نوشیدنی ابرانیان است که آن را "لب‌سوز" می پسندند. خوردن چاغ داغ که باعث آسیب حرارتی به مری و معده می شود بعنوان یکی از عواملی که ایرانیان را به این بیماری مستعد می کند سالهاست که مطرح است.

۲۰- شور و ترشی: ایرانیان به ترشی (سبزیجاتی که در سرکه پرورانده شده) و شور (سبزیجاتی که در آب نمک پرورانده شده) علاقه زیادی دارند در صورتی که مصرف زیاد این خوردنی ها به عنوان عوامل خطرساز سرطان معده مطرحند. بطور کلی نمک زیاد یکی از عوامل مستعد کننده به سرطان دستگاه گوارش است.

۲۱- نیترات و نیتریت: نیتریت و نیتریت که بحث وجود آنها در آب آشامیدنی مطرح است از عوامل مستعد کننده سرطان دستگاه گوارش است. هر چند گفته می شود نیتریت و نیترات در آب آشامیدنی مردم زیر حد مجاز است اما اگر میزان آن بالا باشد می تواند جزء عوامل خطرساز قرار گیرد.

۲۲- گوشت: خوردن گوشت زیاد بعنوان یکی از عوامل ایجاد سرطان بویژه در روده مطرح است و از طرف دیگر خوردن میوه و سبزی تازه یکی راه‌هایی جلوگیری از سرطان‌های دستگاه گوارش است.
برخی تحقیقات نشان داده‌اند سیر، اثر پیشگیرانه در سرطان‌های دستگاه گوارش دارد هر چند شواهد در این زمینه قوی نیست.

۲۳- سرخ کردن: هر چند تحقیقات دقیقی درباره راج‌ترین شیوه پخت غذا در ایران وجود ندارد اما بسادگی می‌توان گفت بسیاری از غذاهای ایرانیان با سرخ کردن تهیه می شوند. پرهیز از سرخ کردن و روی آوردن به روش‌های سالمتر مثل آب پز کردن و گریل کردن در کاهش خطر ابتلا به بیماری ها نقش دارد.

۲۴- چاقی و الکل، سبک زندگی و تغذیه غربی: هر دوی این عوامل در ایجاد سرطان‌های دستگاه گوارش نقش دارند. مثل دیگر سرطان‌ها سبک زندگی مهمترین راه جلوگیری از سرطان است.
کاهش مصرف نمک و قند، ورزش و تحرک، تغییر عادت‌های غذایی و جدی گرفتن علائم گوارشی طولانی مدت نقش مهمی در پیشگیری دارند.

۲۵- دلایل دیگری هم مثل آب و هوا، مصرف تریاک، استفاده از یخچال برای نگهداری غذا و عوامل اقتصادی و اجتماعی هم برای شیوع زیاد سرطان های دستگاه گوارش در نیمه شمالی ایران مطرح شده است.

۲۶- علائمی مثل ترش کردن، سوزش سردل، دشواری در فرو دادن غذا، سوءهاضمه (نفخ و آروغ زیاد)، درد معده، تغییر متناوب اجابت مزاج، دیده شدن خون در مدفوع یا استفراغ، کاهش وزن بدون علت مشخص اگر مدتی طول بکشند باید جدی گرفته شوند و به پزشک مراجعه شود.

۲۷- اگر بستگان درجه اول به سرطان گوارش مبتلا شده اند و اگر بیش از ۴۵ سال سن دارید از پزشک بخواهید آزمایش های تشخیصی را بطور مرتب برای شما انجام دهد.

۲۸- در بریتانیا بتازگی تحقیقی انجام شده درباره اینکه چرا مردم علائم سرطان را نادیده می گیرند. نتایج این تحقیق را می‌توان به کشورهای دیگر هم تعمیم داد. مهمترین دلایل برای عدم مراجعه زودهنگام عبارتند از:
ناآگاهی از علائم بیماری، ترس از شنیدن خبر بد، بی اعتمادی به پزشکان و بی خیالی و سهل انگاری.

۲۹- براساس آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه حدود ۲۰ هزار نفر در افغانستان به سرطان مبتلا می شوند و از این میان ۱۶ هزار نفر جان خود را از دست می دهند.
با توجه به نبود برنامه غربالگری و ثبت ملی موارد سرطان در افغانستان می توان به این نتیجه رسید که آمار واقعی در افغانستان بیشتر از این است.

۳۰- در افغانستان نیز شایعترین سرطانها در بین مردان، معده، مری، ریه، سرطان لنفاوی (لنفوم غیر هاجکین)، لب و روده است.در زنان نیز سرطان پستان، دهانه رحم، رحم، معده، مری و لب هستند.
به این ترتیب سرطان های دستگاه گوارش در افغانستان هم درصد بالایی از سرطان ها را تشکیل می دهند. شیوع سرطان معده در ایران و افغانستان تقریبا مشابه است.
بطور کلی در چهار کشور ایران، افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان میزان سرطان معده به نسبت متوسط جهانی بالاست.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #256 | Posted: 11 Mar 2015 00:37
کاربر

 
فرانکی، سگی که سرطان تیروئید را تشخیص می‌دهد


دانشمندان آمریکایی می‌گویند یک سگ توانسته سرطان تیروئید را در انسان‌ها تشخیص بدهد.
این سگ توانسته از بین ۳۴ نفر که آزمایش شده‌اند، ۳۰ مورد را به‌درستی تشخیص دهد.
نتایج این پژوهش در نشست سالانه انجمن متخصصان غدد مطرح شد. در این همایش گفته شد که توانایی بویایی حیوانات "باورنکردنی‌" است.
انجمن پژوهشگران سرطان در بریتانیا در واکنش به این یافته‌ها گفته است، استفاده از سگ در تشخیص سرطان، غیرعملی است اما در عین حال کشف ماده‌ای که از روی آن سگ‌ها سرطان را تشخیص می‌دهند، برای آزمایش‌های بعدی راهگشاست.
تیروئید غده‌ای در گردن است و هورمون‌هایی ترشح می‌کند که متابولیسم یا سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کند.
سرطان، رشد معیوب و خارج از کنترل سلول‌ها است. این سلول‌ها به داخل بدن مواد شیمیایی و "ترکیبات آلی فرار" ترشح می‌کنند.


بویایی قوی
اتکا بر سگ‌ها برای تشخیص سرطان به این دلیل است که قوه بویایی این حیوانات ده برابر قوی‌تر از انسان است و آنها می‌توانند بوی مخصوص مواد ترشح شده توسط سلول‌های سرطانی را تشخیص دهند.
سگ‌ها، معروف به بهترین دوست انسان، علاوه بر تشخیص سرطان تیروئید، نشانه‌هایی از توانایی تشخیص سرطان روده و ریه هم نشان داده‌اند.
پژوهشگران دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آرکانزاس آمریکا پیشتر نشان داده بودند که چگونه یک سگ توانسته بین ادرار اشخاص مبتلا به سرطان تیروئید و اشخاص سالم تمایز قائل شود. قدم تازه‌تر این بود که مشخص شود آیا این شیوه می‌تواند به عنوان یک روش تشخیص سرطان به کار گرفته شود یا نه.
به فرانکی، سگ نژاد ژرمن شپرد، آموزش داده شده بود که اگر شامه‌اش سرطان تیروئید را در نمونه‌ها تشخیص داد، روی زمین بنشیند و اگر نتوانست بوی مخصوص را حس کند، از نمونه آزمایشی دور شود.
۳۴ بیماری که در رابطه با تشخیص سرطان تیروئید به بیمارستان مراجعه کرده بودند، در این آزمایش شرکت کردند.
فرانکی ۸۸ درصد موارد را درست تشخیص داده و فقط در مورد چهار نفر اشتباه کرده است.
دونالد بودنر، مدیر پژوهش‌های غدد دانشگاه آرکانزاس می‌گوید "توانایی سگ‌ها در تشخیص این موضوع باورنکردنی است."
به گفته دکتر بودنر، جامعه پزشکی جهان تا چند سال آینده احترام خاصی برای این موجودات قائل خواهد شد."


دماغ الکترونیکی
بعضی محققان سعی دارند با کمک این یافته‌ها و توانایی سگ‌ها، دماغ الکترونیکی بسازند که بتواند سرطان را تشخیص دهد.
این رویکرد نه تنها برای سرطان، که برای تشخیص عفونت‌های خطرناک از جمله "کلستریدیوم دیفیسیل" (نوعی عفونت روده‌ای) هم مورد توجه قرار گرفته است.
دکتر بودنر می‌گوید: "ما دوست داریم بدانیم فرانکی چه چیز را استشمام می‌کند. هنوز هیچ‌کس نمی‌داند."
جیسون وکسلر، متخصص غدد در واشنگتن آمریکا درباره این تحقیق می‌گوید "این پژوهشی جالب و مهم است. و در آینده می‌تواند در نقاط مختلف دنیا که تکنیک نمونه‌برداری در دسترس نیست، مورد استفاده قرار بگیرد."
به گفته دکتر وکسلر، بیماران زیادی هستند که حاضر نیستند با سوزن و شیوه مکش، بافت بدن آنها برای نمونه تشخیص سرطان، برداشته شود. به جای بافت‌برداری با سوزن شاید بتوان از روش‌هایی مانند این استفاده کرد.
اما همه با دکتر وکسلر موافق نیستند. دکتر اما اسمیت از مرکز تحقیات سرطان بریتانیا می‌گوید: گرچه تحقیقات نشان داده بعضی سگ‌های آموزش دیده می‌توانند ترشحات سلول‌های سرطانی را تشخیص دهند، اما مشخص نیست که این یافته‌ها چقدر دقیق است. همین‌طور ممکن است استفاده از این روش، به طور گسترده عملی نباشد."
با این حال دکتر اسمیت اعتقاد دارد که کشف چگونگی این تشخیص توسط سگ‌ها مهم است. چون می‌تواند به تولید دستگاهی مانند دماغ الکترونیکی منجر شود که در آینده برای تشخیص موارد مشابه به کار آید.
دکتر بودنر از دانشگاه آرکانزاس هم این موضوع را تایید می‌کند و می‌گوید این ایده را دنبال خواهد کرد.
حالا مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه آرکانزاس به دنبال جایی است که در آن سگ‌های سرباز ارتش را که از عراق و افغانستان بازگشته‌اند، نگه دارد.
به جای بو کردن موارد مشکوک به مواد منفجره و بمب، این‌بار وظیفه آنها شکار سلول‌های سرطانی خواهد بود.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #257 | Posted: 11 Mar 2015 01:01
کاربر

 
احتمال سکته قلبی و مغزی خود را 'محاسبه کنید'نظام بهداشت و درمان بریتانیا (NHS) یک محاسبه‌گر اینترنتی را راه اندازی کرده که گفته می‌شود احتمال ابتلای افراد به سکته قلبی یا مغزی را در ده سال آینده بررسی می‌کند.
این محاسبه‌گر ابتدا از کاربر سوالاتی مثل سن، جنس، قد، وزن، سابقه پزشکی و خانوادگی و سیگار کشیدن می‌پرسد و بعد احتمال سکته قلبی و مغزی و "سن قلب" فرد را به او اعلام می‌کند.
این سامانه برای افراد سی سال به بالا طراحی شده و درباره میزان فشار و چربی خون، ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت، آرتریت روماتوئید، اختلال ضربان قلب (AF) و بیماری کلیوی از کاربر سوال می کند.
متخصصان امیدوارند این محاسبه‌گر به افراد کمک کند عادت های ناسالم را کنار بگذارند و به سلامت قلب و رگها و دستگاه گردش خون خود توجه بیشتری نشان دهند و اگر از فشار خون یا میزان چربی خون خود بی اطلاع هستند برای دانستن آنها اقدام کنند.
با این حال برخی کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که این محاسبه‌گر بدون در نظر گرفتن ویژگی های خاص هر فرد، معیارهای سلامت را بیش از اندازه تعمیم می دهد و ممکن است افراد را بی‌دلیل نگران کند بویژه اینکه برخی از عوامل در کنترل فرد نیستند مثل سابقه خانوادگی یا ابتلا به بیماری‌ها.
مطالعه‌ای که در آمریکا انجام شده نشان می دهد محاسبه‌گر مشابه احتمال سکته قلب را در مردان ۳۷ تا ۱۵۴ درصد و در زنان ۸ تا ۶۷ درصد بیش از حد واقعی محاسبه کرده است.
نظام بهداشت و درمان بریتانیا در حال طراحی سامانه‌ای نیز برای تعیین سن مغز و محاسبه احتمال ابتلا به دمانس و آلزایمر است.
سازمان بهداشت جهانی بیماری‌های ایسکمیک قلبی (انسداد رگهای خونرسان به قلب) را مهمترین عامل (۷ میلیون نفر) و سکته مغزی را دومین عامل مرگ در دنیا (۶.۷ میلیون نفر) می‌داند.
در ایران هم مهمترین عوامل مرگ مشابه است و بنا به اعلام وزارت بهداشت ایران، سکته قلبی سالانه به مرگ ۹۳ هزار ایرانی منجر می‌شود. سکته مغزی با سالانه ۴۳ هزار نفر دومین عامل مرگ ایرانیان است.
محاسبه‌گر اینترنتی سن قلب از ایران هم قابل دسترسی است و بدون پاسخ دادن به سوال کد پستی و قومیت (ethnicity) می‌توان این ارزیابی را انجام داد.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #258 | Posted: 30 Mar 2015 20:15
کاربر

 
آفلاتوکسین عامل سرطان کبد


سم قارچی آفلاتوکسین در درازمدت می‌تواند منجر به سرطان کبد ‌ و در کوتاه‌مدت هم موجب ایجاد مسمومیت‌های حاد شود. به گفته این متخصص تغذیه، آفلاتوکسین‌ها، سموم قارچی هستند که از گونه‌های قارچ آسپرژیلوس مانند آسپرژیلوس فلاووس و اسپرژیلوس پارازیتیکوس منشا می‌گیرند.
این سموم اگر از راه مواد غذایی وارد بدن شوند بسیار خطرناک هستند. به گفته کارشناسان‌ سم آفلاتوکسین اگر به مقدار زیاد وارد بدن و مصرف شود، سبب نارسایی کبد و بدتر از آن سرطان کبد می‌شود. چراکه این سم ‌ باعث تغییرات ژنتیک روی سلول‌های گوارشی به‌ویژه کبد می‌شود.
به این ترتیب که‌ سم پس از ورود به بدن، در کبد تجمع می‌کند و ابتدا نارسایی کبد و سپس سبب عوارض جبران ناپذیر دیگر مثل سرطان کبد خواهد شد. دکتر رضایی می‌گوید‌: به‌دلیل عوارض جبران ناپذیری که این سم در بدن انسان ایجاد می‌کند، در کشورهای اروپایی و آمریکایی به‌شدت بر واردات منابع پروتئینی به‌ویژه آجیل نظارت و کنترل می‌کنند.
مرتضی صفوی، متخصص تغذیه هم، درباره به مصرف آجیل‌های مانده و نمناک هشدار می‌دهد و می‌گوید: ما باید نسبت به ماندگی آجیل حساس باشیم چرا که ممکن است سم مهلک آفلاتوکسین را وارد بدن انسان کند. رئیس آزمایشگاه مرجع غذا و داروی وزارت بهداشت هم می‌گوید : آجیل، تنقلات و حبوباتی که بیرون مغازه‌ها هستند، آلوده به انواع میکروب‌ها و فلزات سنگین هستند.
حسین رستگار تاکید‌می‌کند :مسئولان بهداشتی باید فکری برای استاندارد نگهداری مواد غذایی در مغازه‌ها بکنند. در بسیاری موارد شرایط نگهداری مواد غذایی در فروشگاه‌های شهری و جاده‌ای استاندارد نیست و آلودگی‌های زیادی در آنها ایجاد می‌شود که برای سلامت مردم خطرناک است. پسته، بادام، انواع آجیل، تنقلات و حبوبات نیز در موارد بسیاری هم در شهرها و هم در جاده‌ها در فضای بیرون مغازه و در مقابل نور و گرما و آلودگی هوا قرار می‌گیرند.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #259 | Posted: 31 Mar 2015 00:54
کاربر

 
استفاده از تکنولوژی فضایی برای تشخیص سرطان پوست


محققان آمریکایی در حال توسعه روشی هستند که با استفاده از دوربین‌های پیشرفته فضایی بتوان سرطان پوست را در مراحل اولیه تشخیص داد.
به گزارش ایرنا به نقل از ساینس، آژانس فضایی اروپا از یک دوربین پیشرفته برای رصد پوشش گیاهی زمین از فضا، استفاده می‌کند. این دوربین توسط یک شرکت بلژیکی تولید شده است و با شناسایی نور در محدوده طول موج‌های کوتاه می‌تواند بافت گیاهی زمین و محصولات کشاورزی را رصد کند. در حال حاضر آژانس فضایی اروپا از این فناوری برای کنترل آتشفشان‌ها و پوشش گیاهی آمریکا و آفریقا استفاده می‌کند.
تصاویر این دوربین به اندازه‌ای دقیق است که می‌توان از فضا، دو درخت کاشته شده روی زمین را با هم از نظر میزان رشد مقایسه کرد.
محققان بر این باورند که با استفاده از این فناوری می‌توان به عمق بافت پوست بیمار نفوذ کرد و تغییرات سلولی و تمام عارضه‌های پوستی را شناسایی کرد.
سرطان پوست یکی از شایع‌ترین انواع سرطان، به ویژه در آمریکا است. رایج‌ترین نوع سرطان پوست ملانوم نام دارد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، سالانه بیش از 66 هزار نفر در آمریکا به این عارضه مبتلا می‌شوند.
مهمترین عامل بروز سرطان پوست، اشعه ماورای بنفش خورشید است. هزینه درمان ملانوم در آمریکا سالانه حدود 8.1 میلیارد دلار برآورد شده است.
علاوه بر نور خورشید، عوامل دیگری نیز در این بیماری خطرناک و کشنده نقش دارند. برخی از این عوامل عبارتند از :


· بیماری پارکینسون
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که رابطه مستقیمی بین ژن بروز بیماری پارکینسون و سرطان پوست وجود دارد. البته هنوز اطلاعات دقیقی در این مورد در دست نیست.


· استعمال دخانیات
استعمال هر گونه مواد مخدر باعث کاهش سیستم ایمنی فرد و در نتیجه افزایش احتمال بروز سرطان پوست می‌شود.


· پیوند عضو
معمولاً برای بیمارانی که مورد پیوند عضو قرار گرفته‌اند تا سال‌ها داروهایی تجویز می‌شود که بدن آنها عضو جدید را قبول کند و به اصطلاح پیوند پس نزند. اکثر این داروها باعث کاهش سیستم دفاعی بدن شده و احتمال بروز سرطان پوست را افزایش می‌دهد.


· رادیوتراپی
رادیوتراپی یا اشعه درمانی برای درمان انواع تومور و سرطان نیز یکی دیگر از عوامل خطرزا است.
مطالعات محققان انگلیسی نشان می‌دهد که استفاده از کرم ضد آفتاب به تنهایی نمی‌تواند بدن را به طور کامل در برابر سرطان پوست محافظت کند.
استفاده از کرم ضد آفتاب باید همراه با مراقبت‌های خاصی انجام شود تا اثربخش باشد. استفاده از لباس آستین بلند، دستکش، کلاه، عینک آفتابی و راه رفتن در سایه همراه با استفاده از کرم ضد آفتاب در پیشگیری از آفتاب سوختگی و ملانوم موثر است.
استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 توصیه شده است و لازم است هر 2 ساعت یکبار تجدید شود. افرادی که پوست روشنی دارند بیشتر در معرض سرطان پوست هستند. استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان و کودکان نیز الزامی است.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #260 | Posted: 31 Mar 2015 00:59
کاربر

 
ابداع شیوه جدید آزمایش اعتیاد بدون ورود به حریم خصوصی با همکاری محقق ایرانی


تیمی از دانشمندان سوئدی با همکاری «مرجان شفاعتی» محقق ایرانی مؤسسه کارولینسکا، نوعی روش تشخیصی اعتیاد مبتنی بر بازدم جایگزین آزمایش متداول ادرار ارائه داده‌اند.
به گزارش سرویس علمی ایسنا، آزمایش اعتیاد به مواد مخدر، معمولا با استفاده از نمونه‌های ادرار انجام می‌شود و شیوه انجام و نیز مقررات این نوع آزمایش قابل‌اعتماد، به خوبی پیشرفت کرده‌اند و می‌توان آن‌ها را به عنوان استانداردی طلایی برای آزمایش اعتیاد به مواد مخدر در نظر گرفت؛ با این حال، یکی از مشکلات موجود درباره آزمایش ادرار به شیوه نمونه‌گیری آن مربوط می‌شود و افرادی که این آزمایش را تجربه می‌کنند، آن را نامناسب و نقض حریم خصوصی می‌دانند.
«پروفسور اولف بک»، رهبر ارشد این تحقیق با همکاری مرجان شفاعتی از دپارتمان آزمایشگاه پزشکی مؤسسه کارولینسکای سوئد نخستین شیوه غربالگری کاملا معتبر را برای ارزیابی اعتیاد به مواد مخدر با استفاده از بازدم ارائه داده‌اند.
این فرآیند شامل روش ساده نمونه‌گیری و سپس استفاده از نوعی تکنیک تحلیلی با حساسیت بالا موسوم به «طیف‌سنجی جرمی-شیمی‌درمانی مایع» (LC-MS) است. گروه مواد مخدری که با استفاده از شیوه جدید قابل‌تشخیص هستند، عبارت‌اند از کوکائین، هروئین، آمفتامین، حشیش و متامفتامین.
مکانیسم پنهان در پس آزمایش مواد مخدر مبتنی بر بازدم، تشکیل‌شدن ذرات آئروسل از مایع راه‌هوایی توسط فرآیند نفس‌کشیدن است. این ذرات به مواد مخدر حاضر در بدن آغشته می‌شوند و این موضوع وجود مواد مخدر را برجسته می‌کند.
دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که از شیوه آزمایش اعتیاد به مواد مخدر جدید، بتوان در محل کار، تحقیقات جنایی، صحنه تصادفات و نظارت بر بیماران بهره برد.
جزئیات این تحقیق در مجله Chomatography B منتشر شده است.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
صفحه  صفحه 26 از 35:  « پیشین  1  ...  25  26  27  ...  34  35  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Medical Content | مطالب پزشکی

جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید

رنگ ها Center  List   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا