تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Medical Content | مطالب پزشکی

صفحه  صفحه 4 از 35:  « پیشین  1  2  3  4  5  ...  31  32  33  34  35  پسین »  
#31 | Posted: 23 Feb 2012 15:50
دیرتر عرق کردن، از توانایی بدن می کاهد

هر چند که بوی عرق چندش آور است، اما عرق کردن پروسه ای مفید برای حفظ سلامت بدن است.
به گفته محققان پزشکی، بدن زنان دیرتر از مردان عرق می کند و بسیاری از خانم ها حاضرند به هر شیوه ممکن مانع عرق کردن بدنشان شوند. برخی هم از این که بدنشان به طور طبیعی کمتر عرق می کند خوشحال هستند؛ درحالیکه این نمی تواند موضوعی مفید برای سلامتی باشد.
پژوهشگران ژاپنی که در مورد فعالیت غدد عرق بدن انسان پژوهش کرده اند، می گویند: عرق کردن برای حفظ سلامت بدن مفید است و کم عرق کردن از توانایی های بدنی می کاهد.
به گفته محققان علم پزشکی، غدد عرق، سیستم تهویه بدن هستند و با ترشح عرق، از دمای بدن هنگام فعالیت های بدنی و در هوای گرم کاسته می شود.
محققان از داوطلبان شرکت کننده در یک تحقیق خواستند روی دستگاه های دوچرخه ثابت، تا مرز عرق کردن رکاب بزنند. آنها دمای بدن داوطلبان را در مدت رکاب زنی اندازه گرفتند و زمان آغاز فعالیت غدد عرق را ثبت کردند.
نتایج حاکی از آن بود که تمرین پیوسته، موجب ترشح سریع تر عرق می شود. به عبارت دیگر بدن ورزشکاران یا افرادی که مرتب ورزش می کنند، سریعتر عرق می کند.
نتیجه دیگری که پژوهشگران ژاپنی در این تحقیق یافتند، نشان داد: فعالیت غدد عرق در بدن زنان، در دمای بالاتری نسبت به مردان آغاز می شود. احتمال داده می شود که هورمون تستوسترون در آغاز فعالیت غدد عرق نقش موثری داشته باشد.
گذشته از تأثیر تستوسترون، پژوهشگران ژاپنی می گویند که بدن زنان در مقایسه با بدن مردان، حجم کمتری مایعات دارد. از آن جا که خطر کمبود آب در صورت عرق کردن، بدن را تهدید می کند، بدن زنان در برابر از دست دادن آب مقاومت می کند.
پژوهشگران اضافه می کنند که بدن زنان در طول دوره تکامل، راهکارهایی برای حفظ تعادل خود یافته است که یکی از آنها دیرتر عرق کردن است. اما نکته مهم آن است که هنگام فعالیت و افزایش دمای درونی بدن، هر چه عرق کردن دیرتر آغاز شود، توان عمومی بدن برای ادامه فعالیت کمتر می شود.
     
#32 | Posted: 23 Feb 2012 15:51
سلول هاي بنيادي و ترميم استخوان

سلول هاي بنيادي مزانشيمي يکي از شناخته شده ترين جمعيت هاي سلول هاي بنيادي هستند که در سالهاي اخير جهت درمان اختلالات اسکلتي در طب ترميمي مورد توجه قرار گرفته اند.
به گزارش ايرنا ،‌اين سلول ها از بافتهاي مختلفي مانند مغز استخوان ، عضلات اسکلتي ،‌درم ،بافت چربي ،‌خون بند ناف ،‌پالپ دندان و ليگامان اطراف دندان جدا سازي مي شوند.
اين تحقيق توسط دکتر رقيه فاضلي ،عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان انجام شده است و خلاصه آن در کتابچه مقالات پنجاه و يکمين کنگره بين المللي سالانه انجمن دندانپزشکي ايران به چاپ رسيده است .
نواقص ساختماني و عملکرد بافت هاي ناحيه صورت به دلايل مختلف مانند تروما ،‌ مشکلات مادرزادي ،‌جراحي و بيماريهاي استکلتال پيشرونده ،‌اثرات وسيعي روي زندگي بيمار دارد .
بنابراين اين بازسازي آسيب هاي بافتي در اين ناحيه صورت پيشرفت هاي قابل توجهي در تکنيکهاي جراحي و گرافت استخوان بوده است و همچنين محدوديت هاي بسياري در توانايي درمان اين ضايعات وجود دارد و بهبود بيشتر اين روش هاي درماني مستلزم ادغام علوم پايه ،‌باليني و مهندسي بافت است .
اگر چه به اين نکته نيز بايد توجه داشت که منبعي که سلول هاي بنيادي مزانشيمي از آن استخراج مي شوند روي رفتارهاي سلولي در محيط آزمايشگاهي و بدن انسان تاثير گذار است به عنوان مثال سلول هاي بنيادي مزانشيمي که از مغز استخوانهاي ناحيه صورت و دهان جدا مي شوند سرعت تکثير و تشکيل بافت استخواني بيشتري نسبت به سلول هاي بنيادي مزانشيمي مشتق از مغز استخوان هاي بلند نشان مي دهند.
از طرفي محدوديت هاي بسياري در جمع آوري تعداد مناسب سلول جهت درمان از مغز استخوانهاي ناحيه صورت وجود دارد .بنابراين يافتن بهترين منبع سلولي يکي از اهداف سلول درماني در اين زمينه بوده است .
در مهندسي بافت نيز به عنوان روش درماني جايگزين بعد از جراحي کلاسيک از داربست هاي Biomaterial و فاکتورهاي رشد سلولي جهت بازسازي نواقص استخواني استفاده شده است .
فوايد اين روش شامل نبود عوارض محل دهنده گرافت استخواني ،‌کاهش حساسيت تکنيکال ترميم و مهمتر از همه توانايي تقليد ريز محيط بدن انسان در جهت رشد نرمال بافتهاي صورت و جمجمه است .
     
#33 | Posted: 23 Feb 2012 15:52
درمان افسردگی:

جام جم آنلاين: درمان افسردگی کار چندان ساده ای نیست و معمولا بیماری عود می کند.
به گزارش هلث اند ایج ، بتازگی مطالعه 3000 بیمار توسط محققان دانشگاه تگزاس نشان داده است که یک سوم بیماران مبتلا به افسردگی شدید که تحت درمان با یک داروی بازدارنده انتخابی جذب مجدد سروتونین قرار گرفته اند ، رفع علائم بیماری را نشان داده اند. 10 تا15 درصد دیگر نیز تا حدی به درمان پاسخ دادند.
بیشترین پاسخ به درمان در بیماران زن سفید پوست با درآمد یاتحصیلات بالا مشاهده شد. نتایج فوق تنها از فاز اول این برنامه مطالعاتی چهار مرحله ای بدست آمدند.
بیمارانی که در مرحله اول درمان پاسخی به دارو ندادند به مرحله دوم دعوت شدند و داروهای دیگری به آنها داده شد. گزارشات بعدی تصویر جامع تری رااز بهترین روش درمانی ارائه خواهند کرد

جام جم آنلاين: تحقيق نشان داد مصرف دو فنجان قهوه در روز ، توانايي بدن را براي خون رساني به عضلات قلب پس از تمرين هاي ورزشي ، كاهش مي دهد.
به نوشته عرب آنلاين ، دكتر فيليپ كوفمان ، از بيمارستان دانشگاهي زوريخ گفت: تاثير قهوه در خونرساني به عضلات قلب افرادي كه در وضعيت استراحت به سر مي برند ، چشمگير نيست اما وقتي اين افراد ورزش مي كنند ، كاهش اين موضوع بسيار قابل توجه مي شود.
وي افزود: معمولا خونرساني به قلب پس از تمرينات ورزشي بسيار افزايش مي يابد كه استفاده دو فنجان قهوه اين موضوع را كاهش مي دهد.

جام جم آنلاين: محققان دانشگاه ويرجينياي غربي مي گويند عطر نعناع و دارچين باعث مي شود رانندگان بتوانند آرامش بيشتري داشته باشند و خواب شان نبرد.
به نوشته عرب آنلاين، دكتر بريان ردنبوش، مدير مركز مطالعات دانشگاه و روان شناس در دانشگاه ولنگ جسوت، بر اين تحقيق نظارت داشت.
اين تحقيق اول فوريه در مراسم ساليانه اعلام نتايج مطالعات دانشجويان در چارلستون، مركز ايالت ويرجينياي غربي، اعلام خواهد شد.
دانشجويان با بررسي اين گياهان دريافتند نعناع اضطراب و نگراني را كاهش و مخلوط نعناع و دارچين، آگاهي را افزايش مي دهد.
رودنبوش گفت: استنشاق بوي اين گياهان به طور مداوم در زمان رانندگي هاي طولاني مدت، باعث مي شود آمار حوادث رانندگي و قربانيان اين وقايع كاهش

متخصصان شش دلیل مهم برای ضرورت خواب خوب دارند. اگر کم خواب هستید ، احتمالا مشکلاتی وجود دارد که باید به رفع آن بپردازید.
«هلث دی» ، نتایج یک مطالعه را در زمینه دلائل ضرورت خواب کافی به صورت زیر ارائه می کند:
- کمک به یاد آوری : خواب به قوه یادگیری و حافظه کمک می کند. در حال خواب مغز اطلاعات جدید را به حافظه می سپارد تا از طریق فرآیندی به نام تقویت حافظه بیاد آورده شود.
- برای لاغر ماندن: کم خوابی مزمن ممکن است با تاثیر بر راهی که بدن کربوهیدرات ها را فرآیند و ذخیره می کند ، و با تغییر سطوح هورمون هایی که اشتها را کنترل می کنند ، باعث اضافه وزن شود.
- سالم ماندن: اگر طی شب خواب کافی نداشته باشید احتمال بیشتری وجود دارد که در طول روز خواب آلود باشید که این هم خطر افتادن و اشتباهاتی مانند تصادفات رانندگی و خطای کار راافزایش می دهد.
- شاد ماندن: کمبود خواب می تواند منجر به کج خلقی ، بی حوصلگی ، مشکل در تمرکز ، و بداخلاقی شود. همچنین باعث خستگی و مانع انجام فعالیت هایی می شود که از آن لذت می برید.
- حفظ سلامت قلب: تحقیقات نشان میدهد که بین اختلالات جدی خواب و هایپرتنشن (فشار خون بالا) ، افزایش سطوح هورمون استرس ، و بی نظمی ضربان قلب ارتباط وجود دارد.
- حفظ توان بدنی: کمبود خواب سیستم ایمنی را تضعیف می کند.
     
#34 | Posted: 23 Feb 2012 15:55
استحمام با معده پر، خون‌رساني به قلب و مغز را مختل مي‌كنديك متخصص تغذيه در گفت‌و‌گو با فارس:
استحمام با معده پر، خون‌رساني به قلب و مغز را مختل مي‌كند
خبرگزاري فارس: يك متخصص تغذيه گفت: رفتن به حمام با معده پر، باعث ايجاد استرس و اختلالاتي در خونرساني به قلب و مغز مي‌شود.
سيد ضياءالدين مظهري در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: نوشيدن آب بلافاصله پس از صرف غذا، موجب رقيق شدن شيره معده مي‌شود و اثر آنزيم‌هاي هضمي را به تعويق مي‌اندازد؛ به اين ترتيب در هضم غذا اختلال ايجاد مي‌شود.

وي گفت: حركت قبل از غذا اشتهاآور است و حركت آهسته، چند دقيقه پس از صرف غذا، باعث سهولت عمل معده مي‌شود، به طوري كه احساس سنگيني و حتي اشكال در تنفس ناشي از سنگيني معده را از بين مي‌برد.

اين متخصص تغذيه افزود: همچنين كشيدن سيگار پس از صرف غذا، امكان ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد، به دليل اينكه سيگار خطر رفلاكس يا بازگشت محتويات معده به مري را بالا مي‌برد و رفلاكس هم در دراز مدت، خطر سرطان را بالا مي‌برد. البته سيگار نه تنها پس از صرف غذا، بلكه در همه حال سرطان‌زاست.

مظهري گفت: چاي داراي تانن است و باعث جلوگيري از جذب آهن مي‌شود. زنان و كودكان، تا 2 ساعت پس از صرف غذا، چاي ننوشند. مصرف آن بلافاصله بعد از غذا، در مردان كه عمدتاً آهن خون آن‌ها زياد است، مشكلي ايجاد نمي‌كند.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد:تحقيقات نشان داده است رفتن به حمام با معده پر، باعث ايجاد استرس و اختلالاتي در خون‌رساني به قلب و مغز مي‌شود.
انتهاي پيام/ش
     
#35 | Posted: 23 Feb 2012 16:02
عفونت ادراري

--------------------------------------------------------------------------------

دستگاه ادراري شامل كليه*ها، حالب*ها، مثانه و مجراي ادرار است. از آنجا كه اين دستگاه با محيط خارج از بدن مرتبط است و از طرفي ادرار ساعت*ها در مثانه ساكن مي*ماند، محيط مناسبي براي رشد باكتري*هاست.

به*اين ترتيب عفونت*هاي دستگاه ادراري يكي از رايج*ترين بيماري*هاي بشر است كه در خانم*ها به خاطر كوتاه بودن مجراي خروجي ادرار بسيار شايع*تر است.

نشانه*هاي بيماري
نشانه*هاي اصلي اين بيماري سوزش و تكرر ادرار و درد زير شكم است كه در اثر تحريك مثانه و مجراي خروجي ادرار به وسيله باكتري*ها ايجاد مي*شود.

اگر باكتري*ها فرصت كنند و به سوي كليه*ها هجوم ببرند (از طريق حالب*ها كه مجراي بين مثانه و كليه*ها هستند*) بيمار دچار تب و لرز و درد پهلوها شده و بسيار بدحال مي*شود.

تشخيص عفونت ادراري خيلي سخت نيست. علائم مشخصي كه برشمرده شد، پزشك را مشكوك به بيماري مي*كند و با آزمايش ادرار شامل بررسي ميكروسكوپي ادرار و كشت ادرار تشخيص، مسجل مي*شود.

خوشبختانه در آزمايشگاه بعد از كشت ادرار كه حدود 2شبانه روز طول مي*كشد، مي*توان تاثير انواع آنتي*بيوتيك*ها روي ميكروب*هاي كشت شده را مشخص كرد و بدين ترتيب بهترين آنتي*بيوتيك*ها را براي درمان بيماري انتخاب كرد.

درمان
درمان عفونت ادراري در خانم*هاي جواني كه براي اولين بار دچار اين بيماري مي*شوند مصرف آنتي*بيوتيك مناسب به مدت 3 روز است. اگر بيماري عود كند يا سن بيمار بالاي 65 سال باشد و در بيماران دچار ديابت طول درمان 7 روز يا بيشتر است. عفونت*هاي ادراري در مردان نيز بايد با دقت و به مدت حداقل 7 روز با آنتي*بيوتيك مناسب درمان شود.

متاسفانه موارد زيادي وجود دارد كه بعد از چند هفته مجددا فرد دچار علائم عفونت ادراري مي*شود و بيماري عود مي*كند.

در اين موارد علاوه بر كشت ادرار و درمان مناسب بهتر است بيماري*هايي كه مي*توانند فرد را مستعد به عفونت ادراري كنند بررسي شود.

سيپروفلوكسامين، كوتريموكسازول، جنتامايسين، آميكاسين ونيتروفورانتوئين از جمله آنتي*بيوتيك*هايي هستند كه در عفونت ادراري موثر هستند، زيرا در ادرار با غلظت زياد ترشح مي*شوند و بهتر روي باكتري*ها تاثير مي*گذارند.

البته براساس نتيجه كشت ادرار كه مقاومت به داروها را نشان مي*دهد پزشك مي*تواند انواع ديگري از داروها را مورد استفاده قرار دهد.
     
#36 | Posted: 23 Feb 2012 16:02
آيا آدامس جويدن براي دندانها مضر است؟

--------------------------------------------------------------------------------

آيا آدامس جويدن براي دندانها مضر است و يا اينكه به ادعاي برخي از آگهيهاي تبليغاتي واقعا براي مقابله با پوسيدگيهاي دنداني مفيد است.
به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، داشتن ظاهري خوب و احساس خوشايند خواسته تمام انسانها است. مردم با اقدامات مختلف مانند رفتن به كلاسهاي بدن سازي يا انتخاب و آرايش يك مدل موي جديد تلاش ميكنند اين ظاهر مطلوب و خوشايند را براي خود ايجاد كنند. در اين ميان يك لبخند زيبا با دندانهاي سالم و پاكيزه و دهاني خوش بو بيشك تاثير مثبتي در زندگي اجتماعي هر فرد خواهد داشت.
به گزارش ايسنا، همه افراد گاه براي خوش بويي دهان و سفيدي دندانهاي خود از مواد معطر و آدامسهاي مختلف طعم دار استفاده ميكنند اما آيا ميدانيد كه ماده اصلي تشكيل دهنده آدامس كه همان سقز است چه اثري بر سلامت دندانها دارد؟
به گفته پژوهشگران؛ آدامس بدون قند تاثيرات مثبت فراواني در حفظ سلامت دندانها دارد. بدين معني كه ميزان ترشحات بزاقي را در طي عمل جويدن بالا ميبرد و از خاصيت اسيدي پلاكهاي مخرب دندانها ميكاهد.
بر اساس يك پژوهش علمي آدامس ميتواند در كنار مواد ديگر محافظ دندانها از پوسيدگي آنها جلوگيري كند. بيش از بيست سال است كه در موسسات تحقيقاتي و پژوهشي سراسر جهان در مورد نقش افزايش ترشحات بزاقي در حفظ سلامت دهان و دندان، مطالعات گستردهاي صورت گرفته است.
شواهد باليني حاكي از آن است كه آدامس به تنهايي عامل پوسيدگي دندانها نيست بلكه استفاده از آن پس از هر وعده غذا يا بعد از ميان وعدههايي نظير شكلات و بيسكوئيت اثر اسيدي ايجاد شده را كاهش ميدهد. امروزه محققان معتقدند كه در كنار مسواك زدن مرتب دندان با خمير دندان حاوي فلورايد، آدامس نيز ميتواند نقش مفيدي در حفظ سلامت دهان و دندان ايفا كند.
آب دهان مهمترين ابزار دفاعي طبيعي دهان به شمار ميرود. اين مايع پلاكهاي موجود بر سطح دندانها را ميشويد و اسيدهاي ايجاد شده را خنثي ميسازد. در نتيجه، جويدن موادي مانند آدامس يا سبزيجات طبيعي، بزاق بر روي دندانها جاري ميسازد. اين خاصيت را «اسيد شويي» مينامند. همچنين ترشحات بزاقي مواد غذايي باقي مانده در لا به لاي دندانها را ميزدايد.
افرادي كه دچار عارضه خشكي دهان هستند به دليل كمبود ميزان ترشحات بزاقي و اسيدي بودن دهان، به پوسيدگي دندان مبتلا خواهند شد. لذا به اين افراد توصيه ميشود كه با استفاده از آدامس ميزان ترشحات بزاقي خود را افزايش دهند.

قابل ذكر است، از آنجا كه قندهاي موجود در سقز اگر به مقدار زيادي در آدامس باشند ميتوانند به روده و معده آسيب برساند، براي جلوگيري از اين امر توصيه ميشود كه از آدامسهايي با قند كم يا بدون قند استفاده شود.
انتهاي پيام
     
#37 | Posted: 23 Feb 2012 16:02
بهترین راه برای درمان بریدگی و خراش کودکان

--------------------------------------------------------------------------------


دستهایتان را خوب بشویید، سپس محل جراحت را بررسی کنید. اگر زخم خونریزی دارد، با یک باند یا حوله تمیز روی آن به طور مستقیم فشار بیاورید تا بند بیاید. (اگر پس از ده دقیقه فشار مستقیم خونریزی بند نیامد، کودک خود را به اورژانس برسانید.)
پس از توقف خونریزی، بررسی کنید که آیا شیشه، آشغال یا هرگونه جسم خارجی دیگر در زخم باقی مانده است یا خیر. اگر چیزی دیدید، سعی کنید آن را با جریان آب سرد بیرون بیاورید. اگر نتیجه نداد، با استفاده از موچین به دقت آن را خارج کنید.
سپس زخم را به آرامیبا صابون و آب گرم خوب بشویید و با استفاده از یک پارچه تمیز به آرامیخشک کنید. اگر کودک اجازه نمیدهد زخمش را بشویید، از او بخواهید آن را در یک ظرف بزرگ پر شده از آب فرو ببرد ت تمیز شود.
فوت کردن روی زخم میتواند موجب آرام شدن کودک شود اما کار درستی نیست زیرا میتواند میکروبهای بیشتری، از جمله باکتریهای دهان را وارد آن کند.
آیا باید از داروی ضدعفونی استفاده کنم؟
این کار ضروری نیست اما استفاده از یک پماد آنتیبیوتیک، مانند Bacitracin پس از شستشو و خشک کردن زخم، میتواند موجب کاهش خطر بروز عفونت شود. از الکل صنعتی، پراکسید هیدروژن، ید یا مرکورکروم استفاده نکنید. این مواد نه تنها موجب افزایش درد کودک میشوند، بلکه ممکن است فرآیند ترمیم زخم را نیز کند کنند.
بهترین راه برای پانسمان یک بریدگی یا خراش چیست؟
بریدگیها یا خراشهای کوچک اگر در معرض هوای آزاد قرار بگیرند، زودتر خوب میشوند؛ لذا میتوانید از باندپیچی صرفنظر کنید مگر اینکه زخم در منطقهای باشد که احتمال آلوده شدن آن یا کثیف کردن لباسهای کودک وجود داشته باشد.
برای بریدگیها و خراشهای عمیقتر، از یک چسب زخم معمولی استفاده کنید اما قبل از آن مطمئن شوید که پوست تمیز و خشک است. اگر روی یک بریدگی را میپوشانید، چسب زخم را به گونهای قرار دهید که پوست دو طرف بریدگی را به آرامیدر کنار هم قرار دهد. مواظب باشید پانسمان آنقدر محکم نباشد که جلوی گردش خون را بگیرد.
هر روز پانسمان را بردارید (یا در صورت امکان، هر وقت که پانسمان خیس میشود) و وضعیت بهبود زخم را بررسی کنید. اگر پوست هنوز هم تازه به نظر میرسد یا زخم هنوز هم باز است، مجددا آن را پانسمان کنید.
پس از دلمه بستن یا بسته شدنِ محل بریدگی، دیگر نیازی به پانسمان نیست. اما اگر کودک دائم میخواهد دلمهاش را بکند، شاید بهتر باشد از پانسمان برای حفاظت از زخم استفاده کنید.برخی از پزشکان توصیه میکنند که روی زخم در طول شب باز بماند تا کمیخشک شود. البته اگر جراحت شدید است یا احتمال دارد که لباسها یا بدن کودک را آلوده کند، بهتر است روی زخم را بپوشانید.
چگونه میتوانم درد را کاهش دهم؟
اگر کودک شما درد دارد، میتوانید یک مسکن مخصوص کودکان مانند استامینوفن یا ایبوپروفن کودکان به او بدهید. همان مقداری از دارو را مصرف کنید که روی برچسب آن نوشته شده است. هرگز به کودک خود آسپیرین ندهید زیرا میتواند در کودکانی که بیماری ویروسی دارند، یک مشکل نادر اما جدی به نام سندرم رایز (Reye’s Syndrome) ایجاد کند.
چه وقت باید با پزشک تماس بگیرم؟
اگر پس از ۱۰ دقیقه فشار محکم، خونریزی متوقف نشد، کودک را به اورژانس برسانید. همچنین اگر فکر میکنید کودک به بخیه نیاز دارد یا یک شیء خارجی (مثلا آشغال یا سنگریزه) در زخم گیر افتاده که نمیتوانید با اقدامات ذکر شده و براحتی آن را بیرون بیاورید، حتما او را به اورژانس ببرید.
از پزشک بخواهید تا همه جراحتهای روی صورت کودک را معاینه کند، زیرا جای بریدگیهای کوچک نیز میتوانند روی صورت باقی بمانند. همچنین اگر یک حیوان یا کودک دیگر فرزند شما را گاز گرفته و پوست او را پاره کرده است، او را نزد پزشک ببرید زیرا ممکن است به درمانی خاص نیاز داشته باشد.
برای زخمهای عمیقی که در اثر سوراخ شدن ایجاد میشوند یا بریدگیهایی که با اشیاء کثیف ایجاد شدهاند، پزشک مشخص خواهد کرد که آیا کودک به واکسن کزاز نیاز دارد یا خیر.
خواه پزشک زخم کودک شما را بررسی و معاینه کرده باشد یا خیر، شما باید جراحت را زیر نظر داشته باشید. اگر نشانههای عفونت (مثلا قرمزی، چرک، ترشح، ورم یا گرم شدن اطراف محل زخم) را مشاهده کردید، از پزشک بخواهید تا آن را معاینه کند. ممکن است برای درمان به آنتیبیوتیک نیاز باشد.
یک بریدگی چه وقت به بخیه نیاز دارد؟
بریدگیهایی که عمیق و باز به نظر برسند، خصوصا اگر پوست لبههای بریدگی نامنظم شکاف خورده باشد، احتمالا به بخیه نیاز دارند. مواردی که احتمالا به بخیه نیاز دارند عبارتند از بریدگیهای روی صورت و روی قسمتهایی از بدن که عضله آنها کشیده است یا با حرکت سفت میشود، مثل کف دستها و انگشتها.
برای اینکه بخیه به بهترین نحو نتیجه دهد، جراحت کودک باید ظرف هشت ساعت پس از بریدگی (یا حتی زودتر)، بخیه شود تا از خطر بروز عفونت یا باقی ماندن جای زخم، پیشگیری شود. اگر در این باره شک دارید، از پزشک بخواهید تا زخم را معاینه نماید
     
#38 | Posted: 23 Feb 2012 16:03
سر تنت کلاه بذار

--------------------------------------------------------------------------------


خارش گلو
وقتی کودک بودید، قلقلک دادن زیر بغل شما یک سرگرمی جالب بود. حالا در بزرگسالان هم می توان از این ترفند برای رهایی از مشکل خارش گلو استفاده کرد. وقتی که سلول های عصبی گوش تحریک بشوند، باعث اسپاسم عضلات گلو و گردن شده و در نتیجه شما را از شر خارش گلو راحت می کنند. پس قلقلک دادن گوش، باعث رفع خارش گلو می گردد!


صداهای فراصوت بالاتر از حد آستانه شنوایی را تجربه کنید
اگر در محلی شلوغ و پر سر و صدا هستید، بطرف راست خم شوید و سعی کنید با گوش راست بشنوید! گوش راست برای شنیدن حرفهای تند و سریع مناسب تر است. گوش چپ برای تمیز و تشخیص دادن تن های موسیقی، قوی تر است.


بر درد آمپول غلبه کنید
به راحتی با سرفه کردن در حین تزریقات، می توانید درد آمپول را کاهش دهید. سرفه کردن در اصل یک ترفندی است که باعث افزایش سریع و موقتی فشار در قفسه سینه شده و مسیرهای عصبی درد را مسدود می کند.


از شر جرم های بینی راحت شوید
فین کردن شدید را فراموش کنید. در اینجا یک ترفند بسیار سریع و آسان برای راحت شدن از جرم ها وجود دارد: بطور متناوب با زبان خود به سقف دهانتان ضربه بزنید، سپس با یک انگشت خود وسط دو ابرو را فشار دهید. این کار باعث می شود که تیغه بینی، عقب و جلو رفته و پس از ۲۰ ثانیه، جرم های متراکم شده و آماده تخلیه می شوند!


از شر رفلاکس مری راحت شوید
کسانی که دچار رفلاکس مری هستند، اگر به پهلوی چپ بخوابند، کمتر به این مشکل دچار می شوند! مری و معده تحت یک زاویه ای بهم وصل هستند، وقتی به پهلوی راست بخوابید، سطح معده بالاتر از مری قرار می گیرد، در نتیجه غذا و اسید به مری بر می گردد.


درد دندان، آخ نگو
با یک تکه یخ، قسمت v شکل بین انگشتان اشاره و شست را بمالید، بسادگی درد دندان را کاهش می دهید.


نوک انگشت تان را سوزانده اید؟
اگر در اثر تماس ناگهانی با اجاق گاز یا قابلمه داغ نوک انگشت تان را سوزانده اید، به سرعت قسمت آسیب دیده را تمیز کنید و با یک تکه یخ ماساژ بدهید. اگر یخ نبود، از آب سرد نیز می توانید استفاده کنید.


سرتان گیج می رود و به دوران افتاده است
کافی است فقط یک دست تان را روی یک نقطه ثابت قرار دهید، بسرعت دوران سرتان خوب می شود. قسمتی از گوش که مسئول فقط تعادل است در داخل یک مایع شناور می باشد، هر گاه این مایع جابه جا بشود، تعادل شما بهم می خورد، بکمک یک مرجع ثابت بیرونی، مغز سریع تعادل خود را به دست می آورد.


درد پهلو
گاهی به هنگام دویدن، پهلوی آدم درد می گیرد. این بخاطر آن است که بازدم شما با وقتی که پای راست شما به زمین می خورد، همزمان است. در نتیجه به دیافراگم شما فشار وارد می شود، برای رهایی از این درد کافی است، بازدم خود را با وقتی که پای چپ شما به زمین می خورد، همزمان کنید.


جلوی خونریزی را با یک انگشت بگیرید
گرفتن بینی و به عقب برگرداندن سر، راه متداول جلوگیری از خونریزی بینی است، اما شما اگر مقداری پنبه را درست زیر گردی لب بالایی، روی لثه بگذارید و با یک انگشت آن را فشار دهید، خونریزی قطع می شود.


از تپش قلب در هنگام عصبانیت جلوگیری کنید
به انگشت شست خود، فوت کنید! عصب واگ که ضربان قلب را کنترل می کند، بکمک نفس کشیدن، آرام می گیرد.


مغز خود را گرم نگه دارید
بسیار چیز های کم اهمیتی هستند که مغز را سرد و فلج می سازند. در این حالت، زبان خود را به سقف دهانتان فشار دهید، بطوریکه بیشترین مقدار از سقف را بپوشاند، در این صورت سر درد بر طرف می شود! این سردرد می تواند ناشی از یک بستنی یخی باشد.


از نزدیک بینی پیشگیری کنید
نزدیک بینی به ندرت ریشه ژنتیکی دارد، بلکه بیشتر از خیره شدن چشم به یک نقطه در فاصله کم ناشی می شود. بنابراین بهتر است که هر از چندی، چشم های خود را ببندید، به بدنتان کش و قوسی بدهید، و نفس عمیقی بکشید و پس از چند ثانیه به آرامی نفس تان را رها کنید، این کار باعث استراحت عضلات غیر ارادی هم می شوند. در نتیجه چشم ها هم استراحت می کنند.


خواب رفتگی
اگر دست شما موقع رانندگی یا نشستن، در اثر یک وضعیت نادرست بخواب رفته باشد، به آرامی حرکت دادن سر به چپ و راست، در کمتر از یک دقیقه می تواند این مشکل را حل کند و از شر گزگز و سوزنی شدن دست راحت شوید.


زیر آب نفس بکشید
وقتی در زیر آب هستید، این نبود اکسیژن نیست که شما را بی چاره می کند، بلکه دی اکسید کربن است که باعث اسیدی شدن خون و استیصال می گردد. بنابراین کافی است ابتدا، قبل از شنا چند نفس کوتاه و سریع بکشید تا میزان اسیدی بودن خون پایین بیاید. با این ترفند مغز شما می پندارد که اکسیژن بیشتری در اختیار دارد! به این ترتیب ده ثانیه زمان می خرید.


خوب حفظ کنید
همیشه سعی کنید کار های خود را قبل از خواب، پیش خود مرور کنید و یا درباره مسئله ای که مورد نظر شما است، قبل از خواب فکر کنید، در این صورت وقتی بیدار می شوید، حافظه شما بهتر و سریعتر به شما کمک خواهد کرد. هر چیزی را که شما درست قبل از خواب مطالعه کنید، بهتر در حافظه شما ثبت و ضبط می شود.
     
#39 | Posted: 23 Feb 2012 16:03
راه برتر براي پيشگيري از بيماري و داشتن عمري طولاني

--------------------------------------------------------------------------------

برخي رفتارهاي خاص ميتواند به پيشگيري از بيماريهايي مثل سرطان، بيماريهاي قلبي و ديابت كمك كند.

از آنجا كه بيماريهاي جدي و مزمن اين روزها بسيار متداول شدهاند بسياري از افراد در ترس ابتلا به آنها زندگي ميكنند. اما به جاي اينكه نگران اين باشيد كه چه اتفاقي ممكن است بيفتد، چرا براي پيشگيري از آنها اقدام نميكنيد؟ زندگي هيچ تضميني ندارد اما رفتارهاي هوشمندانه مطمئناً نتيجه بخش خواهد بود. اينجا بهترين راهها براي جلوگيري از بيماري و شروع راهي تازه براي داشتن يك زندگي سالم و طولاني را برايتان معرفي ميكنيم. براي گرفتن بهترين نتيجه، هر روز اين 10 روش را تمرين كنيد.

1) رژيم غذايي با كالري محدود و سرشار از موادمغذي داشته باشيد.
كساني كه كالريهاي مصرفي خود را كنترل ميكنند و يك رژيم غذايي متعادل را دنبال ميكنند، ديرتر پير ميشوند. اما مصرف موادغذايي درست، مثل ميوهها و سبزيجات، بذر كتان و ساير مواد غذايي عالي هم اهميت زيادي دارد.
2) روزانه حداقل 30 دقيقه ورزش هوازي داشته باشيد.
براي داشتن عمر طولاني توصيه ميشود كه حداقل 30 دقيقه در روز ورزش هوازي مثل پياده روي يا شنا داشته باشيد. اما اين چطور به طولاني شدن عمرتان كمك ميكند؟ ورزش هوازي سيستم ايمني بدن را تقويت ميكند، قلبتان را قوي نموده و رگها و شريانهاي شما را صاف ميكند و همه آنها به پيشگيري از بيماري كمك ميكند.
3) ياد بگيريد استرستان را كنترل كنيد.
استرس نه تنها ميتواند موجب حملات قلبي، سرطان و ساير بيماريهاي جدي ديگر شود، بلكه در بيماريهاي رواني مثل افسردگي يا اختلالات اضطراب هم نقش دارد. ياد گرفتن كنترل استرس مثلاً از طريق مديتيشن و درمان ميتواند از بروز بيماريها جلوگيري كند.
4) سيگار نكشيد.
سيگار و ساير دخانيات با بروز بسياري از انواع سرطانها مثل سرطان ريه، مثانه، دهان و لوزالمعده در ارتباط است. علاوه بر اين، ميتواند منجر به بيماريهاي قلبي، آمفيزم، آسم و بسياري بيماريهاي جدي ديگر هم شود. ترك اين عادت يا بهتر از آن شروع نكردن آن اقدامي بسيار عالي براي جلوگيري از بيماريهاست.

5) براي حفظ سلامت و آب بدن، آب ساده بنوشيد.
آب با دفع سموم از بدن و نقل و انتقال موادمغذي به سلولهاي بدن به جلوگيري از بيماريها كمك ميكند. اما چه ميزان آب بايد در روز مصرف كنيد؟ قانون عمومي اين است كه روزي حداقل 8 ليوان آب بنوشيد.
6) ويتامين مصرف كنيد.
تحقيقات و مطالعات بسياري اهميت ويتامين d را چه به صورت مكمل غذايي و چه از طريق نور خورشيد، در جلوگيري از بيماريها تاييد كردهاند. اما تغذيه صحيح هنوز هم بهترين راه براي اطمينان يافتن از مصرف ويتامينها و مواد معدني مورد نياز بدن است.
7) بخنديد.
اينكه خنده بر هر درد بي درمان دواست فقط يك ضربالمثل نيست. محققان دريافتهاند كه خنديدن ميتواند از لخته شدن خون در رگها و همچنين التهاب جلوگيري كند و سيستم ايمني بدن را نيز تقويت ميكند. افراد شاد هميشه عمر طولاني تري دارند.
8) از نوشيدن الكل خودداري كنيد.
از دست دادن حافظه، تغيير شخصيت، اختلال در سيستم عصبي، مشكلات پوسـتـــي، اسهال، سوء تـغـذيـه، مشـكـلات مـالي و خـانـوادگـي، رفتـار خـشونت آمـيــز، اضـطـراب و افسردگي شديد، آسيب به مخاط بيني، آسيب دائمي به كبد و مغز، سرطان سيـنه، حنجره، لب و مري، سقط جنين، ناباروري، بي ميلي جنسي، زخم معده، فشـار خــون بالا و سكته قلبي، كم خوني، تورم كبد، اختلال در سيستم ايمني بدن و خودكشي برخي از اثرات مصرف الكل ميباشند.
9) يك سرگرمي براي خود پيدا كنيد.
محققان اعلام كردهاند كه افرادي كه در فعاليتهاي مورد علاقه خود شركت ميكنند كمتر در معرض ابتلا به بيماريهايي مثل زوال عقل قرار ميگيرند. و عمر طولاني تري دارند. كارهاي داوطلبانه، كلاسهاي متفرقه و سرگرميهاي مختلف همه فعاليتهاي بسيار خوبي براي جلوگيري از بيماريها هستند.
10) دعا كنيد.
افرادي كه در فعاليتهاي مذهبي شركت ميكنند عمري طولانيتر و عاري از بيماري دارند. شايد به اين دليل باشد كه اين افراد به خاطر باورهاي مذهبيشان از انجام رفتارهاي پرخطري مثل سيگار كشيدن خودداري ميكنند، كمتر دچار افسردگي و اضطراب ميشوند و به اين ترتيب از دلايل اصلي ابتلا به بيماريها دور ميشوند.
هيچكس دوست ندارد با ترس از ابتلا به بيماريهاي سخت زندگي كند. با تمرين كردن راهكارهايي كه در اين مقاله معرفي شد، ميتوانيد از ابتلا به بيماريهاي جدي پيش گيري كنيد و زندگي طولانيتر و لذت بخشتر را تجربه كنيد.
     
#40 | Posted: 23 Feb 2012 16:03
سلول هاي چشم ساعت بدن را تنظيم مي كند

--------------------------------------------------------------------------------

همانطور كه ساعت به زندگي انسان نظم بخشيده و زمان انجام فعاليت هاي مختلف را به ما يادآوري مي كند، بدن انسان نيز از يك ساعت دروني برخوردار است كه نوعي سلول در چشم وظيفه تنظيم آن را بر عهده دارد.اين سلول ها در شرايط كم نور ساعت دروني بدن را تنظيم مي كنند.

به گزارش ايرنا ، ساعت دروني بدن چرخه شبانه روزي تمامي فعاليت هاي بدن را از چرخه خواب و بيداري گرفته تا اشتها و ميزان هورمون ها تنظيم مي كند.در اين ميان نور كه از طريق چشم ها به مغز مي رسد، اين ساعت ها را تنظيم مي كند، اگرچه هيچ كس نمي داند چگونه اين فرايند اتفاق مي افتد.

اما اكنون محققان بيمارستان جانز هاپكينز با همكاري دانشمندان دانشگاه كاليفرنياي جنوبي و كورنل بخشي از اين راز را گشوده اند.آنها در بررسي هاي خود دريافتند سلول هاي ميله اي ( يكي از سه نوع سلول حساس به نور بسيار پيچيده موجود در شبكيه چشم) تنها سلول هاي مسوول تنظيم ساعت دروني بدن در شرايط كم نور است.

اين پژوهشگران همچنين دريافته اند اين سلول هاي ميله اي كه به خاطر استوانه اي شكل بودن به اين نام خوانده مي شوند، همراه با سلول هاي مخروطي و ديگر سلول هاي شبكيه، ساعات دروني بدن را در شرايط پرنور درخشان تنظيم مي كنند. نتايج اين تحقيقات در نشريه نوروساينس منتشر شده است.

«سامر هاتار» محقق بيمارستان جانز هاپكينز با اشاره به شگفت انگيز بودن اين يافته ها از جهات مختلف مي گويد: پيش از اين تصور مي شد كه چرخه هاي شبانه روزي فقط در شرايط نسبتا پرنور تنظيم مي شود كه يافته هاي جديد اين امر را تاييد نمي كند.

دوم آنكه مي دانستيم زماني كه اين سلول هاي ميله اي در برابر نور بسيار روشن قرار مي گيرند، بي رنگ و غيركارامد مي شوند از اين رو تصور مي شد كه اين سلول هاي ميله اي در تنظيم ساعت دروني بدن در نور زياد نقشي ندارند. اما كشف جديد اين تصور را رد كرده و حاكي از نقش موثر اين سلول ها در تنظيم ساعت دروني بدن است.
     
صفحه  صفحه 4 از 35:  « پیشین  1  2  3  4  5  ...  31  32  33  34  35  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Medical Content | مطالب پزشکی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites