تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Medical Content | مطالب پزشکی

صفحه  صفحه 5 از 35:  « پیشین  1  2  3  4  5  6  ...  35  پسین »  
#41 | Posted: 23 Feb 2012 15:03
دويدن و پريدن عامل افزايش جذب كلسيم

--------------------------------------------------------------------------------

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت :انجام ورزش*هايي مانند دويدن ، پريدن ، واليبال ، فوتبال و ژيمناستيك كه با تحمل وزن بدن همراه هستند موجب افزايش جذب كلسيم در بدن مي*شود.

به گزارش ايرنا ، دكتر سيد* ضياء الدين مظهري افزود: عدم بهره*مندي از تغذيه مناسب و فعاليت*هاي بدني لازم در طول زمان رشد، ممكن است موجب كاهش تراكم استخوان*ها شود.

وي خاطر نشان كرد : اسكلت و استخوان*بندي استخوان*ها نه تنها چارچوب و ساختار بدن را تشكيل مي*دهد بلكه از اندام*هاي داخلي محافظت مي*كند و در خونسازي مشاركت دارد و به عنوان انبار كلسيم، فسفر و كربنات*هاي بدن در تعادل اسيدي بازي، حفظ و هدايت اكثر فعل و انفعالات بدن مؤثر است.

اين متخصص تغذيه يادآور شد: پوكي استخوان و از دست*دادن تراكم استخوان*ها ممكن است بين 30 تا 40 درصد با عوامل محيطي از جمله ميزان فعاليت شخص و نوع تغذيه مرتبط باشد.بهبود كيفيت تغذيه و تغيير روش زندگي مي*تواند تا حد قابل توجهي از پوكي استخوان و شكستگي آنها جلوگيري كند.

===============================

رابطه نشستن با طول عمر


محققان آمریکایی می*گویند زیاد نشستن، عمر را کوتاه می*کند

به گزارش خبرگزاری فرانسه و طبق تحقیقی که در مجله آمریکایی Epidemiology به چاپ رسیده است بین ساعات نشستن و طول عمر ارتباط مستقیمی وجود دارد.
محققان طی 14 سال 123216 نفر را زیرنظر گرفتند و متوجه شدند زنانی که بیش از 6 ساعت در روز را می*نشینند 40 درصد احتمال مرگ زودهنگام*شان بیشتر از کسانی است که تنها 3 ساعت از وقت*شان را در روز نشسته می*گذرانند. البته این میزان در مردان کمتر و حدود 17 درصد است. همچنین بررسی*ها نشان داده احتمال مرگ زودهنگام در افرادی که نه تنها برای طولانی*مدت نشسته هستند بلکه عادت به ورزش کردن هم ندارند در زنان 94 درصد و در مردان 48 درصد است. به عقیده محققان ورزش نکردن و برای طولانی*مدت در وضعیت نشسته بودن می*تواند عوارض متابولیکی شدیدی داشته و به طور مثال بر تری*گلیسیرید، کلسترول، قند، فشارخون و لپتین اثر گذاشته و سبب چاقی، بیماری*های قلبی عروقی و سایر ناراحتی*های حاد شود.
     
#42 | Posted: 23 Feb 2012 15:04
معرفي بهترين روش هاي ترک سيگار

--------------------------------------------------------------------------------

دون شک ترک سيگار کار بسيار مهم و البته پرارزشي است چرا که استعمال سيگار سالانه نصف موارد مرگ و مير ناشي از سرطان را شامل مي شود و شايع ترين عامل بيماري سرطان ريه است كه در نهايت مرگ بيمار را به همراه دارد. همچنين سيگار با سرطان هاي ديگر مثل سرطان مري ، حنجره ، كليه ، پانكراس (لوزالمعده) و دهانه رحم ارتباط دارد و اين در حالي است که بيماري هاي مزمن ريه ،بيماري هاي قلبي ، اثرات زيان بار روي جنين مثل زايمان زودرس و وزن كم نوزاد هنگام تولدهمگي از ارمغان هاي مصرف سيگار هستند.
فوايد زودرس ترك سيگار فوايد سلامت ناشي از ترك سيگار بسيار قابل توجه است. تقريباً بلافاصله ، گردش خون شخص شروع به بهبود و سطح مونوكسيدكربن در خون شروع به كاهش مي كند. در عين حال، تعداد نبض و فشارخون شخص سيگاري به طور غير طبيعي بالاست كه پس از ترك سيگار شروع به برگشت به حد طبيعي مي كند.اثرات دير رس ترك سيگار افرادي كه استعمال سيگار را ترك مي كنند نسبت به افرادي كه به كشيدن سيگار ادامه مي دهند زندگي طولاني تري دارند. به عبارت ديگر حدود 10 سال پس از ترك سيگار خطر مرگ ناشي از سرطان 30 تا 50 درصد كمتر از كساني است كه به كشيدن سيگار ادامه مي دهند. ترك سيگار همچنين خطر ابتلا به عفونت ها و ساير بيماري هاي مرتبط با استعمال سيگار مانند بيماري هاي قلبي و بيماري هاي مزمن ريه را كاهش مي دهد.سن مناسب براي ترك سيگار در هر سني ترك سيگار براي زنان و مردان مفيد است اما در افراد مسن تر كه استعمال سيگار را كنار گذاشته اند خطر مرگ ناشي از بيماري هاي كرونر قلب و سرطان ريه كاهش مي يابد . همچنين مزاياي زودرس (مثل بهبود خون رساني ، افزايش انرژي و ظرفيت تنفسي) دلايل خوبي براي ترك سيگار حتي در افراد مسن محسوب مي شود.مشكلات شايع مرتبط با مصرف سيگار افرادي كه سيگار را ترك مي كنند معمولاً دچار اضطراب ، تحريك پذيري ، گرسنگي ، خستگي مفرط ، اختلال در خوابيدن و اختلال در تمركز مي شوند كه همه آن ها موقتي است. در عين حال، بسياري از استعمال كنندگان پس از ترك سيگار به وزنشان اضافه مي شود كه معمولاً كمتر از 5/4 كيلوگرم است.درمان هاي جايگزين با نيكوتيناين فرآورده ها در چهار فرم برچسب ها ، آدامس ، اسپري بيني و استنشاقي وجود دارند و شواهدي موجود است كه نشان مي دهد تركيب برچسب هاي نيكوتيني با آدامس هاي نيكوتيني يا با اسپري بيني نيكوتيني اثر طولاني تري در ترك سيگار در مقايسه با استفاده از يك نوع تركيب جايگزين نيكوتين دارد.برچسب نيكوتيني: اين فرآورده بدون نسخه در دسترس است و يك ميزان ثابتي از نيكوتين را از طريق پوست عبور مي دهد اما معمولاً براي افراد با مشكلات پوستي يا آلرژيك گزينه مناسبي نيستند. اين برچسب ها براي درمان ترك سيگار در قدرت هاي متفاوتي مثلاً براي ترك 8 هفته اي وجود دارند.آدامس نيكوتيني: اين محصول در اغلب داروخانه ها يافت مي شود. جويدن آدامس نيكوتيني باعث رهايي نيكوتين در جريان خون از طريق مخاط مي شود اما براي افرادي كه بيماري هاي مفصل ، فك تحتاني و فوقاني يا ديگر مشكلات دندانپزشكي دارند، مناسب نيستند. در عين حال، آدامس نيكوتيني بايد دور از دسترس كودكان قرار بگيرند .اسپري نيكوتيني: اين دارو حتماً بايد توسط پزشك تجويز شد. اسپري بيني داراي پمپي حاوي نيكوتيني است كه استعمال كنندگان تنباكو مي توانند آن را استنشاق كنند اما در افراد جوان و افراد با مشكلات سينوس ها و بيني و آسمي ها توصيه نمي شود .نيكوتين استنشاقي: اين محصول فقط با نسخه پزشك در دسترس قرار مي گيرد . اگر چه استنشاقي نام گرفته است ولي مثل سيگار به ريه ها نمي رسد و اكثر نيكوتين فقط به دهان و گلو مي رسد و توسط غشاء مخاطي جذب مي شود. عارضه جانبي اين دارو اغلب تحريك دهان و گلو و ايجاد سرفه است و افراد مبتلا به بيماري هاي تنفسي مثل آسمي ها و ... بايد با احتياط آن را مصرف كنند.

يادداشتي از دکتر آذرخش مکري، روانپزشک و عضو مرکز ملي مطالعات اعتياد

سلامتيران
     
#43 | Posted: 23 Feb 2012 15:07
علت دردهای زیر شکمی چیست؟

--------------------------------------------------------------------------------


درد لگن به دردهای زیر شکم و ناف گفته میشود که میتواند با دامنه بسیار وسیعی همراه باشد. این درد ممکن است یکی از علائم بارداری و یا اختلالات گوارشی همانند سندرم روده تحریک پذیر باشد.

سلامت نیوز: درد لگن به دردهای زیر شکم و ناف گفته میشود که میتواند با دامنه بسیار وسیعی همراه باشد. این درد ممکن است یکی از علائم بارداری و یا اختلالات گوارشی همانند سندرم روده تحریک پذیر باشد.در زیر به مواردی که ممکن است منجر به این نوع درد شود اشاره میکنیم :
1. یکی از این موارد میتواند درد آپاندیس باشد که در سمت راست اتفاق می افتد و بسیار شدید است .با پاره شدن آن و گسترش عفونت د ر داخل شکم میتواند حیات فرد را تحت تاثیر قرار دهد .
2. سندرم روده تحریک پذیر که اختلال مزمن دستگاه گوارش است , باعث بروز مکرر درد شکم گرفتگی نفخ و اسهال و یبوست میشود .پزشکان دلیل اصلی بروز این مشکل را هنوز درنیافته اند اما برای کنترل آن پیشنهادهایی نظیر تغییرات در رژیم غذایی مدیریت استرس و درمان برای اسهال و ییبوست داده اند.
3. ممکن است در دوره تخمک گذای خود قرار گرفته باشید که گاهی به دلیل تحریک دیواره شکم در اواسط چرخه این درد بوجود آید که البته مضر نیست و طی چند ساعت از بین میرود.
4. گاهی سندرم قبل از قاعدگی میتواند باعث انقباض در عضلات شکم ,کمر درد و سر درد ،حساسیت در پستان ها و اکنه در پوست و تغییرات هورمونی شود عدم ورزش و کمبود ویتامین این علائم را بدتر میکند .در صورت بروز دردهای شدید با مشورت یک پزشک دارو مصرف کنید.
5. هر ماه رحم یک پوشش اندومتر میسازد جایی که جنین بتواند رشد کند .در دوره قاعدگی این بافت منجر به بروز دردهایی در پائین شکم و پشت میشود .
6. یک مورد اورژانسی که بسیار سریع باید درمان شود بارداری خارج از رحم است که با علائمی نظیر درد شدید لگن , خونریزی واژینال , تهوع , سرگیجه و گرفتگی عضلات همراه است.
7. یکی دیگر از دلایل جدی بیماری التهاب لگن است که میتواند صدمه جدی به رحم تخمدان بزند و علائم شایع آن تب درد شکم و ترشحات غیر طبیعی واژن و درد در هنگام رابطه جنسی است و البته با مشورت پزشک و مصرف انتی بیوتیک درمان مشود.
8. کیست تخمدان از دیگر عوامل بروز درد در ناحیه پائین ناف و لگن میشود .کیست های بزرگ ممکن است درد لگن را افزایش دهند و شما را به تکرر ادرار مبتلا کنند .
9. فیبروئید هایی که در دیواره رحم رشد میکنند و گاهی با نام تومورلیفی نامیده میشوند هم باعث بروز اینگونه دردها هستند که البته سرطانی نیستند .برخی از زنان ممکن است فشار در شکم خود احساس کنند یا درد در کمر و رابطه های جنسی دردناک را تجربه کنند
10. در برخی از زنان بافت آندومتر در خارج از رحم رشد میکند و زمانیکه به حداکثر رسید به دلیل اینکه راه خروج نمی یابد باعث درد میشود.
11. عفونت ادرار مشکل شایعی است که در بسیاری از زنان رخ داده است و الته تا جاییکه به کلیه ها گسترش نیافته است مورد خطرناکی نیست .نشانه های عفونت کلیه ها تب ، تهوع استفراغ و درد در قسمت پائینی کمر است.
12. سنگ کلیه از دانه های نمک و مواد معدنی موجود در ادرار تولید میشود . میتواند به اندازه یک دانه شنی و یا بزرگتر باشد و باعث بروز درد در شکم خونی شدن ادرار میشود.
13. یکی دیگر از دردهای مزمن مربوط به التهاب مثانه است که منجر به فشار بالا در ناحیه تناسلی ، دفع دردناک ادرار و درد در هنگام رابطه جنسی میشود.
14. درد لگن نشانه هشدار دهنده ای برای بیماری های مقاربتی است که موجب خونریزی میان دوره ای , دفع دردناک ادرار و درد در لگن میشود.
15. اگر قبلا جراحی نظیر برداشتن آپاندیس و یا سزارین داشته اید احتمال بروز این درد در شما افزایش میابد.
     
#44 | Posted: 23 Feb 2012 15:07
توصیه غذایی برای پیشگیری از سرطان پستان

--------------------------------------------------------------------------------

- در قدم اول، از طریق مشورت با یک کارشناس تغذیه، وزن خود را در محدوده ی سلامت حفظ کنید. کاهش وزن در حفظ سلامت افراد سرطانی درمان شده، بسیار کمک کننده است.


2- تمرکز بیش از حد در پیروی از رژیم غذایی سالم، تنها باعث شکست در تداوم آن میگردد. بنابراین بهتر است به اندازه ی توان خود برای ورزش و تهیه غذای سالم وقت بگذارید تا همیشه بتوانید از آن لذت ببرید.

یک بررسی نشان داده است که ترکیب رژیم غذایی سالم (شامل 5 واحد یا بیشتر در روز مصرف میوه و سبزی) به همراه ورزش با شدت متوسط (30 دقیقه پیاده روی در روز) باعث کاهش بازگشت سرطان پستان در افراد درمان شده، به میزان 50 درصد می شود.


3- سعی کنید روزانه از سبزی ها و میوه هایی با رنگ های متنوع استفاده کنید، اما هرگز به دلیل اینکه نتوانستید به طور کامل از برنامه غذایی خود پیروی کنید، دچار ناراحتی و نگرانی نشوید و هرگز زندگی را سیاه و سفید نبینید.
رژیم ضد سرطان

4- از رژیم غذایی کم چرب پیروی کنید. بیشتر افراد بیش از آن چه تصور میکنند، چربی مصرف می کنند. مصرف گوشت های پرچربی، میان وعده های پر چربی و انواع دسر پر چربی را کاهش دهید و سعی کنید غذاهای بدون کلسترول را انتخاب نمایید و منابع پروتئین کم چربی مانند سویا و شیرسویا را به برنامه غذایی خود بیفزایید.

بر اساس نتایج پژوهش ها تا به امروز، غذاهای حاوی سویا بهعنوان بخشی از رژیم غذایی سالم برای افرادی که سابقه سرطان های حساس به هورمون از جمله سرطان پستان را دارند، بی خطر است.

اگر سویا جایگزین غذاهای حیوانی پر چرب شود، بهتر می تواند از سلامت بدن محافظت نماید، زیرا بدون کلسترول، بدون چربی اشباع و سرشار از پروتئین است و نیز به عنوان منبع خوب کلسیم و سایر ویتامین ها و مواد معدنی به شمار می رود.


5- بهتر است از منابع خوب چربی های گیاهی مانند روغن دانه کتان، روغن کلزا(کانولا)، روغن زیتون و روغن سایر مغزها و دانهها مانند آفتاب گردان، گردو و نیز از انواع ماهی استفاده کنید.بخش تغذیه و سلامت تبیان
     
#45 | Posted: 23 Feb 2012 15:08
ارزش غذايي سبزي در مايكرو ويو

--------------------------------------------------------------------------------


ارزش غذايي سبزي در مايكرو ويو بيشتر است
در واقع پختن سبزيها در ماكروويه به مدت كوتاه به جاي آپز كردنشان در مدت طولانيتر موجب حفظ بيشتر اررزش غذايي و ويتامين آنها ميشود.

سلامت نیوز: پختن سبزيها در مايكرو ويو به مدت كوتاه به جاي آپزكردن آنها در مدت طولانيتر موجب حفظ بيشتر ارزش غذايي و ويتامينه آنها ميشود.

احمدرضا درستي مطلق در گفتوگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: گرچه غذاي ماكروويه چندان خوشمزه نيست و برخي مطالعات عنوان كردند ارتعاشات شديدي مايكروويو موجب پاره شدن ديواره سلولهاي غذا و در هم ريختن ساختمان ظريف برخي مواد غذايي از جمله ويتامينها شده است و آنها را از بين ميرود و يا تركيبات جديدي درون آنها ايجاد ميكند.

وي گفت: استفاده از مايكروويو موجب ايجاد ضايعات بيش از ديگر روش پخت در مواد غذايي نميشود و حتي موجب كاهش احتمال تخريب برخي مواد غذايي ميشود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: در واقع پختن سبزيها در ماكروويه به مدت كوتاه به جاي آپز كردنشان در مدت طولانيتر موجب حفظ بيشتر اررزش غذايي و ويتامين آنها ميشود.

درستي گفت: كيفيت پروتئينهاي غذايي در هنگام پخت با ماكروويه بهتر از روشهاي ديگر حفظ ميشد و دليل آن ميتواند احتمال اكسيداسيون كمتر گوشت پخته در مايكروويو باشد.

وي افزود: طبق بررسي انجام شده امكان ايجاد مواد سمي از قبيل ان - نيتروزو - دي متيل آميل در هنگام پخت مواد غذايي درمايكروويو كمتر از ساير روشهاي پخته است. در مطالعات ديگر اعلام شده است كه اتلاف ويتامين تيامين و ريبوفلاوي (ويتامينهاي گروه B) در هنگام پخت با مايكروويو كمتر است.


گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی
     
#46 | Posted: 23 Feb 2012 15:08
سنگک؛ بهترین نان برای دیابتیها

--------------------------------------------------------------------------------

«اگر به یک نوع شیرینی علاقه داشته باشی و آن را جلوی تو بگذارند و مجبور باشی فقط نگاهاش کنی، چه حالی پیدا میکنی؟!» یکی از دوستانام که سالهاست به دیابت مبتلا می باشد، این را گفت و ظرف شیرینی را روی میز، کمی عقبتر هول داد.

این، حس و حالی است که شاید به بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت در مواجهه با برخی خوراکیهای مورد علاقهشان دست داده باشد. نگاه بسیاری از مردم به رژیم غذایی بیماران دیابتی به همین شکل است و تصور میکنند برخی خوراکیها باید کلا از رژیمغذایی آنها حذف شود. ولی آیا این منعهای غذایی توسط متخصصان نیز توصیه میشود؟!

برای یافتن پاسخ این پرسش و پرسشهایی از این قبیل در خصوص رژیم غذایی بیماران دیابتی، گفتگویی با دکتر علیرضا استقامتی، فوقتخصص غدد و متابولیسم انجام دادهایم.

آقای دکتر! میخواهم سوال آخرم را همین اول بپرسم: نظر شما درباره منع مصرف برخی مواد غذایی برای دیابتیها چیست؟

ببینید؛ ممنوعیت خاصی برای مصرف مواد غذایی در بیماران مبتلا به دیابت وجود ندارد، ولی این سخن به آن معنا نیست که بیماران می توانند هر چه قدر از هر چه میخواهند بخورند، بلکه باید مقادیر آن معین و محدود باشد. یک بیمار دیابتی بهطور معمول باید 50 تا 60 درصد از کالری مورد نیاز بدن خود را از طریق کربوهیدراتها تامین کند که معمولا شامل مواد نشاستهای مانند نان، برنج و سیبزمینی هستند. این افراد میتوانند حدود 10 درصد از کربوهیدراتهای مورد نیاز خود را نیز از طریق قندهای ساده تامین کنند. به عنوان مثال اگر فردی روزانه به 1800 کالری انرژی نیاز داشته باشد، 900 کالری آن را کربوهیدراتها تشکیل میدهند و از این 900 کالری، میتواند 90 کالری را به قندهای ساده اختصاص دهد.

یک بیمار دیابتی چه طور باید این مقادیر را محاسبه و تنظیم کند؟

تغذیه و اصول آن ، یک بحث تخصصی است، بنابراین در این موارد بیمار باید به کارشناس تغذیه مراجعه کند تا وی روش تامین این میزان کالری را بیان کند، ولی در رژیمهای غذایی این کارشناسان هم هیچگاه ممنوعیت مطلق غذایی وجود ندارد و فقط میزان مصرف ماده غذایی برای بیمار محدود میشود.

پس اینکه برخی متخصصان از منع مطلق مصرف شیرینی ها برای دیابتیها صحبت میکنند، چه دلیلی دارد؟

ببینید؛ یک نکته در اینجا وجود دارد و آن، توجه به عادات غذایی افراد است. وقتی ما به یک بیمار دیابتی میگوییم که شما مثلا میتوانید مقدار کمی از شیرینیها استفاده کنید، اغلب بیماران دچار افراط میشوند و رژیمهای غذایی در نظر گرفته شده را رعایت نمیکنند. به همین دلیل، برخی پزشکان ترجیح میدهند به بیمار بگویند اینها را اصلا نخور تا او کمتر بخورد.

ولی واقعیت این است که بیماران دیابتی هم میتوانند این مواد را (البته در میزانی کم و محدود) مصرف کنند.

بعضی دیابتیها اعتقاد دارند موادی مثل خرما دارای قند بیضرر هستند و میتوان از آنها به جای قند استفاده کرد. نظر شما در این مورد چیست؟

قند میوههایی مثل خرما، فروکتوز نام دارد و میتواند جایگزین قند معمولی شود، ولی بیماران دیابتی باید در مورد مصرف این مواد هم دقت کنند و از حد متعادل خارج نشوند. میتوان هنگام نوشیدن چای به جای قند از خرما استفاده کرد، ولی اگر فرد بیماری عادت داشته باشد روزی 6 لیوان چای بنوشد و هر بار دو عدد خرما هم بخورد، مسلما 12 عدد خرما در روز زیاد خواهد بود.

در مورد مصرف خرما، توصیه ما معمولا 2 تا 3 عدد در روز است تا برای فرد عوارضی به دنبال نداشته باشد.

در مورد حذف نان و برنج از رژیم غذایی چه نظری دارید؟

در حال حاضر، رژیم غذایی بیماران دیابتی به یک رژیم عادی بسیار نزدیک است و رژیمهای افراطی، دیگر جایی در این بحث ندارند.

بهترین نان برای بیماران دیابتی، نان سنگک است که به میزان دو کف دست (بدون محاسبه انگشتان دست)، صبحها و دو کف دست، شبها میتوانند از آن استفاده کنند. در مورد میزان مصرف برنج هم برای افراد با جثه معمولی، یک تا یک و نیم کفگیر برای خانمها و یک و نیم تا دو کفگیر برای آقایان معمولا اشکالی ندارد.

اینکه بخواهیم این مواد را که غذای غالب مردم هستند، از رژیم غذایی آنها خارج کنیم، آنها را در تامین انرژی مورد نیاز دچار مشکل خواهیم کرد.

به عنوان آخرین سوال، ممنوعیتهای غذایی در مورد مصرف قند و کربوهیدراتها، چه عوارضی را برای بیماران دیابتی در پی دارد؟

ما توصیه نمیکنیم که ماده غذایی به صورت کامل حذف شود، اما حذف قند از برنامه غذایی تاثیر خاصی بر فرد نخواهد داشت، چون کربوهیدراتهای مورد نیاز بدن میتوانند از طریق مواد دیگری غیر از قند تامین شوند.

اما در مورد کاهش مصرف کربوهیدراتها، اگر دریافت این مواد به صورت کلی کاهش پیدا کند، فرد باید مصرف پروتئین و چربی را برای به دست آوردن انرژی لازم افزایش دهد که افزایش این مواد، به نوبه خود عوارض دیگری را در پی خواهند داشت.

افزایش میزان چربی، مشکلات قلبیعروقی را در فرد ایجاد میکند و مصرف زیاد پروتئین نیز میتواند عوارضی از قبیل مشکلات کلیوی را در پی داشته باشد.
     
#47 | Posted: 23 Feb 2012 15:09
افزايش تخليه فاضلاب‌ها، موجب بي‌کيفيتي آب‌هاي زيرزميني شده است

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زاهدان گفت: افزايش تخليه فاضلاب‌هاي شهري و صنعتي موجب بي کيفيتي آب‌هاي زيرزميني شده است.
دکتر ادريس بذرافشان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه سيستان و بلوچستان، افزود: پايش کيفي آب نه تنها باعث بهبود کيفيت آب مي‌شود بلکه در فرآيند توليد آب سالم نيز ارزش اقتصادي داشته و عامل مهمي در کاهش هزينه‌هاي توليدي و تصفيه آب مي‌شود.


وي بيان كرد: منابع آب زيرزميني به دليل عبور از لايه‌هاي مختلف پوسته زمين از کيفيت متفاوتي برخوردار است.
بذر افشان تصريح کرد: تخليه فاضلاب‌هاي شهري و صنعتي و وجود مواد زائد و جامد و کاربرد سموم و کودهاي شيميايي بر روند آلودگي آبها شتاب بيشتري بخشيده است.
به گفته وي، امروزه با توجه به بروز افت مداوم و کاهش ذخاير مخازن آب زيرزميني به علل برداشت بيش از حد از منابع آبي، کاهش بي سابقه ميزان بارندگي در طي دو دهه گذشته و تغييرات اقليمي، حجم آب با گذشت زمان از مکاني به مکان ديگر و از حالتي به حالتي ديگر تغيير يافته است.
وي بيان کرد: يکي از آنيون‌هاي موجود در آب و خاک فلورايد است و تعيين مقدار آن در آبهاي آشاميدني از اهميت بسزايي برخوردار است.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زاهدان عنوان كرد: مديريت منابع آبي مستلزم ارزيابي دقيق حجم ذخاير آبي و ميزان دسترسي به آن در هر منطقه و شناخت فرآيندهاي محيطي حاکم بر اين منابع است.

=======================

هورمون استروژن، عامل آسيب ديدگي تاندون‌ها در زنان ورزشکار!

محققان اروپايي دريافتند که افزايش طبيعي سطح استروژن، عامل تشديد آسيب ديدگي تاندون‌ها در ورزشکاران زن است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه کرمانشاه، پژوهشگران دانشگاه سالفورد عقيده دارند که کشف اين مهم مي‌تواند در عملکرد و کارآمدي زنان ورزشکار که در سطح قهرماني فعاليت مي‌کنند، تاثيري چشمگير داشته باشد.
در اين پژوهش محققين به آزمايش در خصوص وضعيت تاندون‌هاي زانو و سطح استروژن پرداختند و دريافتند که تاندون‌هاي زانوي زناني که داراي حجم بالاتري از استروژن بودند، از خواص مکانيکي متفاوتي برخوردار هستند.
در اين دسته از زنان، تاندون‌ها به شکلي بودند که بيشتر از تاندون ديگر افراد مورد آزمايش، مستعد آسيب‌ديدگي بودند.
نتايج اين تحقيق در مجله Strength and Conditioning Research منتشر شده است.
انتهاي پيام
     
#48 | Posted: 23 Feb 2012 15:09
b]شنا كردن در استخرهاي بسته و كلرزده، سرطان‌زا است[/b]

شنا كردن در استخرهاي ضدعفوني شده با كلر و رو بسته، خطر ابتلا به سرطان را تشديد مي‌كند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، يك تحقيق جديد نشان داد: شنا كردن در اين استخرها مي‌تواند با آسيب رساندن مولكول‌هاي وراثتي دي‌ان‌آ به بروز سرطان منجر شده و همچنين موجب بروز مشكلات تنفسي شود.
به گزارش هلت دي نيوز، محققان تاكيد دارند: با توجه به نتايج مثبت و مفيدي كه شنا كردن براي سلامت انسان دارد، اين مواد شيميايي نبايد انسان را از مزاياي شنا كردن محروم سازند و با كاهش ميزان مصرف كلر در آب استخرهاي شنا مي‌توان اين خطرات را كاهش داد.
در اين تحقيق براي اولين بار يك بررسي فراگير روي ماده پسمانده عفونت‌زدايي در محيط استخرهاي بسته موسوم به «DBPs» انجام گرفت. اين ماده در استخرها از واكنش بين مواد ضد عفوني كننده مثل كلر با مواد آلي شكل مي‌گيرد. مواد آلي يا به طور طبيعي در استخر وجود دارند يا از بدن شناگرها وارد استخر مي‌شوند.
در اين پژوهش تاثير اين ماده سمي روي 49 فرد سالم كه 40 دقيقه در استخر شنا كرده بودند، بررسي شد.
محققان دريافتند: در اين افراد پس از تماس با«DBPs» مقدار نشانگرهاي زيستي سرطاني در خون افزايش مي‌يابد.
جزئيات بيشتر اين تحقيق در مجله "دورنماي سلامت محيط زيستي" به چاپ رسيده است.


=========================================

آنتي بيوتيك‌ها، آرامش معده را بر هم مي‌زنند

يك تحقيق جديد در آمريكا تاييد كرد كه آنتي بيوتيك‌ها معده را آشفته مي‌كنند.


به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پژوهشگران آمريكايي در گزارش جديدي هشدار دادند كه حتي آنتي بيوتيك‌هايي كه به ظاهر بي‌ضرر و خفيف به نظر مي‌رسند ممكن است به شدت، تعادل ميكروب‌هايي را كه در روده زندگي مي‌كنند، آشفته كرده و بر هم بزنند و پيامدهاي غيرقابل پيش بيني براي سلامت بدن به همراه داشته باشند.

بر اساس آزمايشاتي كه روي سه زن شركت كننده انجام شد، محققان متوجه شدند: داروي آنتي بيوتيك موسوم به «سيپروفلوكسياسين» كه به اين شركت كنندگان داده شده بود به طور كامل تمام جمعيت باكتري‌هاي مفيد موجود در دستگاه گوارش آنها را سركوب مي‌كند و حداقل در يكي از اين زنان ماه‌ها طول كشيد تا دوباره وضعيت معده و روده‌ها به حالت عادي و طبيعي بازگردد.
به گزارش شبكه خبري ان بي سي، اين پژوهش كه در نشريه دستاوردهاي آكادمي ملي علوم آمريكا به چاپ رسيده تاييدي مستدل به اين باور معمول است كه آنتي بيوتيك‌ها مي‌توانند ميكروب‌هاي زنده و مفيد را در بدن تخريب كنند. اين يافته هم چنين ايده رشد و گسترش محصولات پروبيوتيك مثل ماست حاوي كشت‌هاي زنده باكتريايي را تقويت مي‌كند.
به گزارش ايسنا، مطالعات بيشتر و بيشتر همگي تاييد مي‌كنند كه انسانها و حيوانات و موجودات زنده ديگر رابطه همزيستي با ميكروب‌ها دارند. ميكروب‌هاي موجود در روده‌ها به هضم غذا كمك مي‌كنند و باكتري‌هاي مفيد مي‌توانند فضا اشغال كرده و باكتري‌هاي مضر را دور كنند.
انتهاي پيام
     
#49 | Posted: 23 Feb 2012 15:10
دلیل تسکین درد در زمان فشردن دستها بر روی هم کشف شد!پژوهشگران انگلیسی در بررسیهای خود دریافتند که چرا فشردن دستها بر روی هم در زمانی که بدن درد می کشد می تواند موجب تسکین درد شود.
تیم تحقیقاتی "پاتریک هاگارد" از دانشگاه کالج لندن در بررسیهای خود نشان دادند زمانی که درد می کشیم لمس کردن و فشردن دستها بر روی هم در مغز به مفهوم کاهش و تسکین درد پردازش می شود.
این دانشمندان به منظور دستیابی به این نتایج از گروهی داوطلب خواستند که انگشت اشاره و انگشت حلقه یک دست را در آب گرم و همزمان انگشت میانه همان دست را در آب سرد فرو کنند.
این عمل، یک احساس پارادوکس را در مغز ایجاد کرد و این تصور تداعی شد که انگشت میانی در حال سوختن است.
این آزمایش توهم به روانشناسان کمک کرد در شرکت کنندگان احساس یک درد و سوزش را که در حقیقت وجود ندارد ایجاد کنند. داوطلبان این آزمایش را با هر دو دست انجام دادند و این محققان درد ناشی از آب گرم اندازه گیری کردند.
براساس گزارش میرور، این آزمایش بار دیگر تکرار شد اما این بار داوطلبان باید بلافاصله دستان خود را بر روی هم می فشردند و آنها را لمس می کردند.
نتایج این تحقیقات نشان داد میزان دردی که آنها در آزمایش دوم احساس کردند 64 درصد نسبت به آزمایش اول کاهش یافته بود. در حالی که وقتی داوطلبان دست شرکت کننده دیگری را می فشردند این احساس تسکین درد القا نمی شد.
به گفته این محققان، درد ناشی از فشردن دستها بر روی به این دلیل کاهش می یابد چون مغز اطلاعات لامسه ای را با تحریکات دردآوری که دریافت می کند ادغام کرده و به این ترتیب درد را تسکین می دهد.


============================================

ماده ترمیم کننده استخوانهای آسیب دیده عرضه شد


پ‍ژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان با تولید نانوکامپوزیت هیدروکسی آپاتیت توانستند ماده ای را برای بازسازی استخوانهای آسیب دیده بدن عرضه کنند.
سحر صالحی مجری طرح "هیدروکسی آپاتیت" را ماده ای معدنی تشکیل دهنده استخوانها معرفی کرد و گفت: برای کاهش تردی و شکنندگی آن از مواد متنوعی همچون "زیرکونیا" پایدار شده استفاده می شود.
وی ساخت نانوپودر کامپوزیتی هیدروکسی آپاتیت برای بازسازی بافتهای سخت آسیب دیده بدن را از اهداف این پژوهش ذکر کرد و اظهار داشت: در این پژوهش هیدروکسی آپاتیت در اندازه 40 تا 80 نانومتر و زیرکونیا در اندازه 20 تا 30 نانومتر تولید شد.
مجری طرح با بیان اینکه زیرکونیای حاصل از این پژوهش با افزایش میزان ایتریا (عنصر شیمیایی) به ساختار مکعبی تغییر شکل داده شد، افزود: برای انجام این پژوهش ابتدا سل هیدروکسی آپاتیت را از مواد اولیه کلسیم نیترات و تری اتیل فسفیت تهیه شد و سپس آنها را با یکدیگر مخلوط کردیم. مخلوط حاصل را خشک و در دماهای مختلف، کلسینه کرده و در نهایت، ترکیب مناسبی از نانوکامپوزیت مورد نظر را با کمترین تجزیه فازی در دمای 950 درجه سانتیگراد تولید شد.
صالحی تولید نانو کامپوزیت با کاربردهای پزشکی را از دستاوردهای این پژوهش دانست و یاداور شد: تهیه پوششی از کامپوزیت نانوساختار بیوسرامیکی مورد نظر و استفاده از آن به عنوان پوشش زیرلایه های فولادی با گرید پزشکی نیز در دستور کار بوده که با موفقیت به انجام رسید.
این محقق به مزایای نانو کامپوزیت های به دست آمده اشاره کرد و گفت: این نانومواد در صورت تهیه آسان تر و ارزان تر مواد اولیه، امکان تولید انبوه را در آینده خواهند داشت.
     
#50 | Posted: 23 Feb 2012 15:10
بالا رفتن از پله عمر را کوتاه می کند!/ طبقات بالایی را برای زندگی انتخاب نکنیددانشمندان ثابت کردند بخشی از نظریه نسبیت انیشتین در مقیاسهای انسانی نیز صحت دارد: هر چه ارتفاع شما بیشتر باشد زودتر پیر می شوید.
محققان یکی بخشهای نظریه نسبیت انیشتین را در مقیاس انسانی به اثبات رساندند و نشان دادند هر چه فاصله انسان از زمین بیشتر شود، گذشت سریع زمان درباره انسان نیز صدق خواهد کرد.

این به آن معنی است که حتی اگر در طبقه آخر یک آسمان خراش زندگی کنید نیز نسبت به زمانی که در یک خانه روستایی زندگی می کنید، سریعتر سالخورده خواهید شد زیرا نیروی گرانش در ارتفاع ضعیف تر شده و زمان سریعتر می گذرد.
این کشف توسط دانشمندان آمریکایی صورت گرفته و نظریه ای که برای اولین بار توسط انیشتین مطرح شد را تایید می کند. در این نظریه آمده است زمانی که ساعتها از زمین فاصله بگیرند به دلیلی ضعیف شدن نیروی گرانش سریعتر کار می کنند. با وجود اینکه این ایده از سالها پیش پذیرفته شده بود اکنون برای اولین بار امکان اندازه گیری آن با دقتی بالا فراهم آمده است.
فیزیکدانان موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی با استفاده از یک جفت از دقیق ترین ساعتهای جهان به سادگی نشان دادند حرکت ساده بالارفتن از پله ها می تواند منجر به گذشت سریعتر زمان شود. بر اساس این آزمایش ساده، در صورتی که یکی از ساعتها تنها یک طبقه بالاتر از ساعت دیگری قرار بگیرد، سرعت حرکت آن مقداری به اندازه بخشی کوچک از ثانیه بیشتر از ساعت پایینی خواهد بود.
بر این اساس بالا رفتن از چند پله می تواند 90 میلیاردم یک ثانیه را از عمر 79 ساله یک فرد کم کند. با رفتن به ارتفاع 3 متری از یک ساختمان نیز 900 میلیاردم از ثاینه از عمر فرد با سرعت بیشتری سپری خواهد شد.
همچنین در صورتی که مجبور باشید بقیه عمر خود را در آخرین طبقه از ساختمان 102 طبقه ای و 381 متری "امپایر استیت " سپری کنید 104 میلیاردیم از ثانیه را از دست خواهید داد.
محققان برای اجرای این آزمایشها از ساعتهای اتمی "منطق کوانتمی" که از دقت بسیار بالایی برخوردارند استفاده کرده و ثابت کردند ارتفاع گرفتن باعث می شود سرعت حرکت ساعتها به دلیل کاهش فشار گرانشی افزایش پیدا کند.
بر اساس گزارش بی بی سی، با این همه محققان موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی تایید کردند این پدیده که به تاخیر زمانی گرانشی شهرت دارد هیچ تاثیری بر زندگی انسانها ندارد زیرا تفاوت در حرکت زمان به اندازه ای ناچیز است که انسانها توانایی احساس آن را ندارند اما می تواند در زمینه های علمی مانند ژئوفیزیک کاربردهای اساسی داشته باشد.
     
صفحه  صفحه 5 از 35:  « پیشین  1  2  3  4  5  6  ...  35  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Medical Content | مطالب پزشکی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites