تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

بیماری های زنان و زایمان

صفحه  صفحه 24 از 30:  « پیشین  1  ...  23  24  25  ...  29  30  پسین »  
#231 | Posted: 14 Aug 2015 16:42

لباس زیر زنانه و نحوه نگهداری آن

لباس زیر خود را چگونه انتخاب کنید
همان‌اندازه که با انتخاب صحیح یک لباس و پوشیدن آن زیبایی شما افزایش می‌یابد،به همان‌اندازه با یک انتخاب نادرست در خرید لباس و پوشیدن آن باعث می‌شوید که ظاهرتان بد به نظر برسد.
مساله ی لباس زیر حتی مهم تر از انتخاب لباس می‌باشد زیرا اگر شما لباس زیر بدی را انتخاب کنید حتی اگر لباس فوق العاده را به تن داشته باشید اما باز هم بد جلوه می‌کنید.

حال به نکاتی که در این مقاله در مورد لباس زیر آورده شده است دقت بفرمایید:
لباس زیر‌هایی با جنس دانتل،یا لباس زیر‌های که دارای خاصیت انعطاف پذیری هستند بهترین جنس و بافت برای لباس زیر هستند.

*لباس زیر‌هایی که به طور روزمره و در طول روز از آنها استفاده می‌کنیم باید دارای چه مشخصاتی باشند؟
برای لباس زیر‌هایی که قصد دارید در طول روز از آنها استفاده کنید توصیه می‌کنیم لباس زیر‌هایی باشند که دارای جنس طبیعی باشند،از لباس زیری که ازجنس‌های دارای مواد ترکیبی مانند پلاستیک و ... هستند استقاده ننمایید چون شما یک مدت طولانی از صبح تا شب می‌خواهید از این لباس زیر‌ استقاده کنید این جنس باعث می‌شود که شما در طول روز احساس ناراحتی داشته باشید.
شما می‌توانید از مدل‌های مختلف لباس زیری که تمایل دارید در طول روز استفاده نمایید تا بتوانید به راحتی و بدون اذیت شدن به کارهای روزمره‌تان برسید.

*لباس زیر‌ی که برای رفتن به یک جشن باید استفاده کنید باید دارای چه شرایطی باشند ؟
اگر لباسی را که قصد دارید بپوشید دکلته و یا لباس‌هایی در این سبک می‌باشد بهتر است از لباس زیر‌ی با جنس دانتل استفاده نمایید زیرا این جنس باعث می‌شود که بالاتنه شما جالب تر و بهتر به نطر برسد.
اگر لباسی که می‌خواهید بپوشید دارای بالا تنه ی لختی می‌باشد و شما بالا تنه ی کوچکی دارید توصیه می‌کنیم از لباس زیر‌هایی استفاده نمایید که مخصوص بالاتنه کوچک هستند زیرا در این لباس زیر‌ها لایه‌ها و پوشش‌های خاصی وجود دارد که باعث می‌شود،کمی بالاتنه شما بزرگ تر به نطر برسد.زیرا در لباس‌ها که دارای بالا تنه ی لختی هستند بیشترین و اولین قسمتی که دیده می‌شود بالاتنه شما می‌باشند.

اکنون به نحوه ی نگهداری از لباس زیر می‌پردازیم :
لباس زیر خود را با دست بشویید یا اگر توسط ماشین لباس شویی این کار انجام می‌دهید بهتر است برنامه ی ماشین لباس شویی را بر روی لباس‌های حساس قرار دهید زیرا اگر برنامه ی و دمای بالاتری را انتخاب کنید باعث می‌شود تا بافت لباس زیر‌تان آسیب ببیند و زود از بین برود.

آدم براي اينکه تميز و مرتب به‌نظر برسد معمولا سعي مي‌کند ظاهري آراسته داشته باشد و لباس‌هايي مرتب و تميز بپوشد ولي متخصصان پوست معتقدند که لباس زير هم به همان اندازه در سلامت و بهداشت افراد موثر است.لباسهای زیر در تماس نزديکي با پوست ما هستند و اين باعث مي‌شود که در صورت رسيدگي نکردن به آنها منشأ انواع حساسيت‌ها و عفونت‌هاي قارچي شوند.

در کشورهاي توسعه‌يافته،تمهيدات و استاندارهاي خاصي را براي توليد لباس زير رعايت مي‌کنند؛‌ مثلا بهترين الياف را جهت بافت پارچه‌هاي لباس زیر تهيه کرده و با مواد کاملا بهداشتي و استاندارد، رنگ و تکميل مي‌نمايند. به همين دليل، قيمت اين لباس‌ها بالا مي‌رود. لباس‌زير‌هايي با جنس دانتل يا آنهايي که داراي خاصيت انعطاف‌پذيري هستند بهترين جنس و بافت محسوب مي‌شوند. اگر با اين جنس لباس زیر راحت نيستيد، ما انواع نخي را به شما پيشنهاد مي‌کنيم که حساسيت پوستي کمتري ايجاد مي‌کند.

لباس زير از کالاهاي مصرفي است که بايد آن را زود به زود نو کرد و زياد هم بايد داشت. اگر لباس زير به اندازه کافي داشته باشيد، آن را زود به زود عوض مي‌کنيد و به راحتي هم آن را دور مي‌اندازيد. خيلي‌ها به دليل اينکه لباس زيرشان در معرض ديد ديگران نيست، آن را تا چند سال به بدترين وضع نگه مي‌دارند. شما خيلي محترم‌ايد و لباس زيرتان هم بايد در شأن‌تان باشد. هر از گاهي لباس‌هاي زير خود را بجوشانيد تا آلودگي آن به طور کامل از بين برود. لباس زير خود را تعمير کنيد و همچنين مي‌توانيد براي خود لباس زير بدوزيد. در عين حال مي‌توانيد براي از بين بردن ميکروب‌هاي آن لباس زيرتان را بعد از شستشو و پيش از پوشيدن اتو کنيد.

برويد سراغ الياف طبيعي
لباس زير‌هايي که قصد داريد در طول روز از آنها استفاده کنيد بهتر است داراي جنس طبيعي باشند. از جنس‌هايي که داراي مواد ترکيبي مانند پلاستيک و ... هستند استفاده نکنيد چون شما يک مدت طولاني از صبح تا شب مي‌خواهيد از اين لباس زير‌هاي استفاده کنيد اين جنس باعث مي‌شود که شما در طول روز احساس ناراحتي داشته باشيد.

فرار از باکتري و قارچ
هر روز لباس زيرتان را عوض کنيد و منتظر حمام رفتن نمانيد؛ در غير اين صورت به راحتي دچار انواع قارچ‌هاي پوستي و خارش و حساسيت خواهيد شد.قارچ‌ها در محيط گرم و مرطوب به راحتي رشد مي‌کنند بهتر است براي کاهش دادن احتمال ابتلا به اين قارچ‌هاي پوستي از محلول‌هاي ضدعفوني کننده ويژه بانوان و آقايان استفاده کنيد و پس از استفاده از آب از دستمال کاغذي استفاده کنيد تا رطوبت محيط را نيز کاهش دهيد. از سوي ديگر بهتر است لباس زير بانوان و آقايان جدا از هم شسته و خشک شود و در صورت امکان در نور مستقيم آفتاب خشک شود تا ميکروب‌هاي آن بيشتر از بين بروند.

لباس‌هاي زير نايلوني نخريد
لباس زير نايلوني به علت ايجاد تعريق زياد امكان ابتلا به قارچ پوستي را افزايش مي‌دهد.لكه‌هاي ناشي از قارچ معمولا به رنگ قهوه‌اي روشن است و حدود دو يا سه سانت قطر داشته و حالت پوسته‌دهي مختصري نيز دارد. امكان بروز اين بيماري در اطفال و جوانان شايع‌تر است. تشخيص اين بيماري از طريق نمونه‌برداري از سطح پوست و بررسي آن به وسيله ميكروسكوپ امكان‌پذير است. درمان لكه‌هاي ناشي از قارچ با استفاده از شامپوها و داروهاي پوستي و موضعي ضدقارچ انجام مي‌شود، در صورت گستردگي بيماري، استفاده از داروهاي خوراكي ضدقارچ نيز براي درمان ضروري است. براي درمان ريشه‌اي بيماري قارچ ممكن است به يك دوره طولاني نياز باشد.

اندازه لباس زیر هم مهم است
لباس زیر زنانه-لباس زیر تنگ عروق پوست را تحت تاثير قرار داده و در قسمت‌هايي مانع‌ ‌گردش صحيح خون مي‌شود به‌خصوص اگر تنگي لباس‌ ‌در ناحيه لگن،‌ ‌زانو، سينه و حلقه آستين‌ها باشد.
همين اختلال جريان خون باعث همان عارضه شايع لباس‌هاي تنگ مي‌شود، يعني کوفتگي و خستگي. البته گاهي اين تنگي به حدي زياد مي‌شود که قسمت‌هايي از پوست کبود مي‌شود. يکي ديگر از مشکلات لباس‌هاي تنگ مشکلات گوارشي است.درواقع لباس تنگ حرکات دودي (حرکات‌ ‌کرم‌گونه) دستگاه گوارش را مختل مي‌کند و موجب تجمع گاز در معده و نفخ شکم مي‌شود‌ ‌که معمولا با درد شکم همراه است. همچنين پوشيدن‌ لباس‌ زير تنگ‌ و بدون‌ تبادل‌ هوا باعث افزايش احتمال ابتلا به عفونت مثانه در زنان مي‌شود. يکي ديگر از عوارض لباس‌هاي تنگ نوعي کهير به نام کهير فشاري است. اين نوع کهير در اثر فشار موضعي بر بدن مثل پوشيدن لباس‌هاي تنگ ايجاد مي‌شود.

هنگام خريد تمام لباس‌هاي ورزشي و تمامي‌ لباس‌هاي زير و لباس خواب بايد در نظر داشته باشيد که اين لباس‌ها از جنسي تهيه شده باشند که بدن کمترين واکنش‌هاي حساسيتي را نسبت به آنها داشته باشد.در اين رابطه محصولات نخي و کتاني بهترين جنس هاي پيشنهادي هستند و از خريد لباس هاي زيري که از مواد نايلوني و مصنوعي تهيه شده اند بايد پرهيز شود. در صورت خريد اين لباس ها بايد دقت کنيد که حداقل لايه داخلي آنها از چه جنسي بوده و آيا در تهيه آنها استانداردهاي لازم رعايت شده است يا نه؟ بهتر است براي خريد اين لباس ها از فروشگاه هاي معتبر و يا کارگاه هاي توليدي که محصولات آنها مورد تاييد وزارت بهداشت است استفاده کنيد.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#232 | Posted: 14 Aug 2015 16:48 | Edited By: SARA_2014
كاربردهای طب سنتی در بیماری‌های زنان

طب سنتی
طب سنتی-اهمیت آشنایی با بیماری‌های زنان و چگونگی پیشگیری و درمان آن‌ها یكی از مهم‌ترین مسائلی است كه هر خانمی باید نسبت به آن آگاهی كافی داشته باشد. خوشبختانه امروزه با رشد تكنولوژی و افزایش میزان آگاهی و دانش مردم ، بسیاری از زنان در سراسر جهان نسبت به این بیماری‌ها آگاهی لازم را داشته و دست كم با چگونگی درمان و پیشگیری از ابتلا به آن‌ها در طب مدرن آشنایی دارند اما شاید این گروه كمتر با تكنیك‌های درمانی طب سنتی و مكمل در درمان بیماری‌های شایع و رایج دستگاه زنان آشنا باشند. برای آشنایی بیشتر با تكنیك‌ها و شیوه‌های درمانی طب سنتی ایران در درمان بیماری‌های شایع زنان با دكتر سعید صانعی، مشاور گیاه درمانی به گفت‌وگو نشستیم تا از كاربردهای طب سنتی ایران و گیاه درمانی برای درمان برخی از بیماری‌های دستگاه زنان از قبیل بیماری‌ها و اختلال‌های تخمدان، رحم و سینه بیشتر بدانیم.

چاقی پایین تنه عامل ابتلا به كیست تخمدان
ابتلا به كیست تخمدان یكی از رایج‌ترین بیماری‌های زنان است كه علت به‌وجود آمدن آن در بدن از دیدگاه طب سنتی تجمع بلغم در اطراف تخمدان و سردی مزاج این اندام درونی است. علاوه بر این عوامل مختلفی از قبیل تجمع چربی در اطراف لگن یا خوردن غذاهایی با طبع سرد نیز ممكن است موجب بروز كیست در تخمدان‌ها شود و گاهی ظاهری پر از كیست برای تخمدان‌ها ایجاد می‌كند. كیست تخمدان انواع مختلفی دارد كه یكی از آن‌ها كیست فیزیولوژیك است. این نوع از كیست به‌دلیل بروز اختلال در فیزیولوژی تخمدان در این عضو به‌وجود می‌آید. كیست‌های دیگری نیز وجود دارند كه كیست‌های پاتولوژی نامیده می‌شوند. این كیست‌ها به‌دلیل خونریزی داخلی تخمدان یا زواید درون تخمدان ایجاد می‌شود. در برخی موارد نیز كیست‌ها ساده هستند و محتویات آب میان بافتی تخمدان موجب تشكیل آن‌ها شده است.

ارتباط كیست تخمدان با قاعدگی نامنظم
كیست‌های تخمدان عموما در سایزهای مختلفی دیده می‌شوند. برخی از این كیست‌ها به حدی بزرگ می‌شوند كه بزرگی آن‌ها به اندازه یك هندوانه می‌رسد و گاهی دیده شده كه اندازه آن‌ها به 20 تا 30 كیلوگرم نیز رسیده است. وجود این كیست‌ها در تخمدان اختلال‌های زیادی ممكن است برای فرد به‌وجود آورد. یكی از مهم‌ترین این اختلالات از بین رفتن تعادل و هماهنگی هورمون‌های بدن است. این اختلال ممكن است با افزایش میزان موهای زائد بدن و اختلال در زمان قاعدگی همراه باشد به‌گونه‌ای كه فرد را دچار قاعدگی‌های نامنظم و دردناك كند یا موجب قطع شدن قاعدگی در افراد مبتلا شود. خوشبختانه در طب سنتی ایران برای درمان بسیاری از این كیست‌ها درمان‌هایی وجود دارد كه بیمار را بی‌نیاز از مصرف داروهای شیمیایی یا جراحی می‌كند.

پرهیز غذایی بیماران مبتلا به كیست تخمدان
اولین قدم درمانگران طب سنتی ایران برای درمان كیست‌های تخمدان اصلاح تغذیه و رژیم غذایی بیماران است و پس از آن تجویز داروها و گیاهان دارویی است كه موجب تخلیه كیست‌ها از محتویات‌شان می‌شود. اگر چه تجویز گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای بیماران باید به وسیله متخصص و درمانگر طب سنتی انجام شود اما راهكارهایی طبیعی در طب سنتی ایران وجود دارد كه از سوی حكمای طب سنتی برای درمان برخی از كیست‌های تخمدان به آن‌ها اشاره شده است.
به‌عنوان مثال در بخش تغذیه این دستورها اشاره شده كه افراد مبتلا به كیست تخمدان بهتر است از مصرف انواع قارچ‌ها، گوجه، خیار، بال و گردن مرغ، شكلات، كاكائو و ماست پرهیز كنند و مصرف این مواد را به حداقل برسانند یا آن‌ها را از سبدغذایی خود در مدت درمان حذف كنند. علاوه بر این، پیاده روی روزانه به‌منظور گرم نگه داشتن ناحیه لگن بسیار موثر است. از طرفی این پیاده‌روی و ورزش روزانه برای افراد چاقی كه دچار كیست تخمدان هستند موثر است زیرا چاقی یكی از عوامل بروز این بیماری در برخی زنان است.

این نكته را جدی بگیرید
طب سنتی-فراموش نكنید كه برخی از داروهای گیاهی اگر چه از منشأ طبیعی و گیاهی تهیه می‌شوند اما در مواردی به اندازه داروهای شیمیایی ممكن است تاثیر مخرب بر سلامت شما داشته و عوارض جانبی به همراه داشته باشند. بنابراین هرگز بدون تجویز متخصص گیاه درمانی و درمانگر طب سنتی و سرخود از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای درمان بیماری‌ها به‌ویژه بیماری‌ها و اختلال‌های مربوط به دستگاه زنان استفاده نكنید زیرا ممكن است با استفاده از دارو یا شیوه غلط موجب بروز اختلال‌هایی در عملكرد اندام درونی خود شوید بنابراین حتما برای درمان به متخصص طب سنتی و درمانگرانی كه در این حوزه صاحب‌نظر هستند، مراجعه كنید.

از فیبروم چه می‌دانید؟
یكی دیگر از اختلالات شایع در خانم‌ها ابتلا به انواع فیبروم است. فیبروم توده‌ای است كه در بافت‌های رحم به‌دلیل تجمع سلول‌های الیاف محكم بافت همبند در رحم به‌وجود می‌آید و بروز آن در رحم اختلال‌هایی را برای زنان و خانم‌های جوان ایجاد می‌كند. گاهی ممكن است تجمع سلول‌های عضلانی صاف جداره رحم نیز منجر به بروز فیبروم در رحم شود كه در اصطلاح به آن «میوم» گفته می‌شود. اندازه فیبروم و میوم در افراد مختلف متفاوت است و از چند میلی متر تا چند سانتی متر در رحم دیده می‌شود. درمانگران طب سنتی ایران عفونت‌های رحمی را یكی از شایع‌ترین عوامل به‌وجود آمدن فیبروم‌ها می‌دانند و معتقدند كه این عفونت‌ها با تحریك بافت رحم در نهایت منجر به بروز فیبروم و میوم در بدن می‌شود.

درمان فیبروم با گیاهان دارویی
فیبروم‌ها و بافت‌های تشكیل‌دهنده آن‌ها به‌طور كلی در 3 ناحیه رحم قرار می‌گیرند؛ گروهی از آن‌ها زیر صفاق رحم قرار می‌گیرند و به‌اصطلاح بیرون از رحم جای دارند. گروهی از آن‌ها درون بافت رحم جای دارند و برخی از آن‌ها در بافت میانی رحم به‌وجود می‌آیند كه برخی از آن‌ها با كمك شیوه‌های درمانی طب سنتی قابل درمان است و برخی از آن‌ها نیاز به شیوه‌های دیگر درمانی از قبیل درمان‌های مدرن دارد اما طب سنتی ایران می‌تواند فیبروم‌هایی كه در بافت میانی رحم جای گرفته است را با كمك داروهای گیاهی خود به مرور كوچك كرده و آن‌ها را در مدت زمان 3 تا 6 ماه به‌طور كامل از بین برد.

تاثیر استرس در شكل‌گیری فیبروم
درمانگران طب سنتی عوامل مختلفی را در بروز فیبروم و میوم موثر می‌دانند. یكی از مهم‌ترین این عوامل كه امروزه در جوامع بشری زیاد دیده می‌شود، استرس و فشارهای عصبی ناشی از برنامه‌های روزانه زندگی است. به اعتقاد این درمانگران زندگی در محیط سرشار از استرس و فشارهای عصبی به‌دلیل تاثیراتی كه روی رشته‌های عصبی سمپاتیك و پاراسمپاتیك می‌گذارد موجب تحریك عضلات صاف رحم شده و با انقباض آن‌ها منجر به تولید توده‌ها و بافت عضلانی یا فیبروم شود. بنابراین پرهیز از قرار گرفتن در محیط‌های پرتنش و پر استرس نیز، هم برای پیشگیری و هم برای درمان بیماران مبتلا به فیبروم بسیار مفید است.
در طب سنتی برای درمان برخی از عفونت‌ها، داروهایی وجود دارد كه غالبا به‌صورت جوشانده‌های مختلف گیاهی و طبیعی برای خانم‌ها و دختر خانم‌ها استفاده می‌شود. درمانگران طب سنتی با اصلاح رژیم غذایی و تجویز داروهای گیاهی كه غالبا با منشا گیاهی به صورت صنعتی یا سنتی تهیه می‌شوند برای درمان این بیماری ها اقدام می‌كنند. طول درمان به طور متوسط در این شیوه درمانی 3 تا 6 ماه است.

از عفونت‌های قارچی بیشتر بدانید
طب سنتی-عفونت‌های قارچی یكی از رایج‌ترین بیماری‌های زنان است كه در فصل تابستان بیشتر از فصل‌های دیگر در میان زنان و دختران دیده می‌شود. در این فصل به‌دلیل استفاده بیشتر از استخرها و مراكز تفریحی آبی امكان ابتلا به این بیماری در زنان افزایش پیدا می‌كند. عفونت‌های واژن شایع‌ترین این عفونت‌هاست كه به‌دلیل بهم خوردن مزاج واژن كه در اصطلاح رایج به آن بهم خوردن PHیا اسیدیته می‌گویند، در بدن ایجاد می‌شود. عفونت‌ها غالبا به 3 دسته عفونت‌های قارچی، عفونت‌های كلامیدیا و عفونت‌های میكروبی گرم منفی تقسیم می‌شوند. برخی از این عفونت‌ها مانند 2 نوع كلامیدیا و میكروبی آن ممكن است در موارد پیشرفته حتی منجر به نازایی خانم‌ها شود. این عفونت‌ها از راه‌های مختلف كه یكی از آن‌ها استفاده از استخر بدون شرایط بهداشتی است به خانم‌ها منتقل می‌شود.

درمان انسداد مجاری شیردهی مادران
درمان بسیاری از بیماری‌های سینه با كمك شیوه درمانی طب سنتی ایران و تجویز داروهای گیاهی و كنترل مزاج این عضو قابل درمان است. به‌عنوان مثال درمانگران طب سنتی در درمان فیبروكیست‌های سینه تا امروز موفقیت‌های متعددی داشته‌اند. علاوه بر این اختلال‌هایی مانندكم شیردهی مادران شیرده، ترك‌های پوستی در ناحیه سینه، آبسه سینه و انسداد مجاری شیردهی نیز از جمله مواردی است كه طب سنتی ایران برای درمان آن راهكارهای متنوع و موثری دارد. در این شیوه درمانگران پس از اصلاح رژیم غذایی بیمار و كنترل مزاج سرد و گرم سینه و ایجاد تعادل در آن با تجویز داروهای گیاهی خاص به درمان این بیماری‌ها می‌پردازند.

درمان عفونت قارچی با جوشانده گیاهی
عفونت‌های دستگاه زنان انواع مختلفی دارد. برخی از این عفونت‌ها قارچی هستند و با ترشحات پنیرك مانند در بدن ظاهر می‌شوند. برخی از آن‌ها كه ناشی از میكروب‌های گرم منفی هستند به‌صورت ترشحات زردرنگ و بدبو دیده می‌شوند. این عفونت‌های قارچی عموما با خارش و سوزش همراهند و آن گروه از عفونت‌ها كه ترشحات بدبو دارند از جمله عفونت‌هایی هستند كه مداوا كردن آن‌ها در نزدیك‌ترین زمان ممكن اهمیت زیادی دارد. در طب سنتی برای درمان برخی از این عفونت‌ها داروهایی وجود دارد كه غالبا به‌صورت جوشانده‌های مختلف گیاهی و طبیعی برای خانم‌ها و دختر خانم‌ها استفاده می‌شود كه درمانی موثر و كارآمد برای بسیاری از عفونت‌های زنان است.

درمان گرگرفتگی یائسگی با گیاهان دارویی
خوشبختانه در طب سنتی ایران تدابیر مختلفی برای پیشگیری و درمان گرگرفتگی در دوران یائسگی و برخی از اختلالات عصبی این دوران از قبیل ابتلا به افسردگی وجود دارد كه لازم است زیرنظر متخصص مربوطه یا درمانگر طب سنتی برای بیمار تجویز شود. علاوه بر این كنترل بیماری پوكی استخوان كه یكی از شایع‌ترین بیماری‌های زنان به‌ویژه در سنین یائسگی است به كمك داروهای تولید شده از گیاهان دارویی كه به‌صورت سنتی و صنعتی در بازار داروهای گیاهی تولید می‌شود، امكان پذیر است.

كاربردهای طلایی طب سنتی در بیماری‌های زنان
طب سنتی-درمانگران طب سنتی براساس دانش خود و با اتكا به متون كهن طب سنتی روش‌ها و شیوه‌های مختلفی را برای درمان بسیاری از اختلال‌ها و بیماری‌های زنان می‌شناسند و به كمك آن‌ها می‌توانند علاوه بر درمان این بیماری‌ها از بروز آن‌ها در خانم‌های جوان پیشگیری كنند.
براساس متون كهن شیوه درمانی طب سنتی در درمان دردهای قولنجی رحم و كاهش درد زایمان بسیار موثر است.
درمانگران طب سنتی با كمك تكنیك‌ها و روش‌های طب سنتی ایران قادرند از زایمان زودرس پیشگیری كرده و امر زایمان را تسهیل كنند.
طب سنتی علاوه بر درمان ترك‌های ناشی از زایمان بر پوست شكم خانم‌ها، داروهای گیاهی دارد كه به پیشگیری از بروز این ترك‌های پوستی كمك می‌كند.
ماساژ روغن بادام شیرین روی شكم زنان باردار پیش از 4 ماهگی یكی از شیوه‌های پیشگیری از ترك پوست شكم است.
درصورتی كه فردی دچار ترك‌های پوستی دوران بارداری شد برای درمان آن می‌تواند از طب سنتی بهره بگیرد. طب سنتی قادر است در مدت 3 تا 6 ماه با درمان از هم‌گسیختگی بافت پوست و ایجاد بافت همبند فاصله‌های به‌وجود آمده در پوست را درمان كرده و ترك‌های سفید رنگ روی شكم را درمان كند.
درمانگران طب سنتی با ارائه تكنیك‌های ورزشی خاص و ارائه روغن‌های گیاهی و طبیعی به زنان كمك می‌كنند تا پس از زایمان از شل شدن عضلات شكم و افتادگی آن‌ها جلوگیری كرده و برای درمان آن اقدام كنند.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#233 | Posted: 14 Aug 2015 16:51

تشخیص زود هنگام سرطان سینه

سامانه ی تشخیص رایانه ای نه تنها به متخصصان پرتوشناسی در تشخیص دقیق تر کمک می کند، بلکه می تواند کوچک ترین توده های سرطانی را در مراحل اولیه در سینه ی زنان جوان تشخیص دهد.
استفاده از این روش نوین تصویربرداری به همراه روش های قدیمی تشخیص سرطان سینه، تا 164 درصد تشخیص توده های کوچک را بهبود می بخشد.

با این روش می توان توده های یک سانتی متری یا کوچک تر را در زنان تشخیص داد.
به علاوه این روش تشخیصی در زنان جوان قابل استفاده است، به عبارتی سن تشخیص تا 5 سال کمتر می شود.
دکتر تومی ای کوپلز از بیمارستان ریچارد مموکیال در کلمبیا در مدت سه سال نزدیک به 28 هزار غربالگری سرطان سینه را انجام داد.

از این تعداد 19 هزار غربالگری با استفاده از سامانه ی ماموگرافی به کمک رایانه انجام شد.
تشخیص سرطان سینه با این روش جدید تا 16 درصد و تشخیص توده های سرطانی کوچک تر از یک سانتی متر تا 164 درصد بیش تر شد.

علاوه بر سرطان های کوچک، تشخیص سرطان های مهاجم، 116 درصد و سرطان در مرحله ی اول 72 درصد افزایش داشت.
توده های سرطانی تهاجمی چنانچه در مراحل اولیه تشخیص داده نشود، به ویژه در زنان جوان کشنده است.
با این روش می توان حتی زنان جوان را با توده های سفت تر و متراکم پستانی به راحتی ماموگرافی کرد.
در این زنان سرطان هم سریع تر رشد می کند و هم تشخیص آن در بافت های متراکم سینه سخت تر است.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#234 | Posted: 14 Aug 2015 16:52
بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یکی از بیماری های شایع زنان است. این بیماری در زنان جوان و مسن هر دو رخ می دهد و عوامل زمینه ساز متفاوتی دارد.
قبل از شرح انواع بی اختیاری های ادرار باید کمی در مورد سیستم ادراری و چگونگی کنترل دفع ادرار توضیح دهیم. ادرار در کلیه ها از تصفیه خون و به صورت مداوم تولید می شود.
همان طور که همه می دانیم، هرچه مایعات بیشتری بخوریم، حجم ادرار افزایش می یابد. کلیه ها با دفع آب اضافی بدن، مواد سمی تولیدشده در بدن را دفع می کنند و هرچه مایعات بیشتری بنوشیم، ادرار رقیق تر می شود، یعنی غلظت مواد سمی در ادرار کمتر می شود.

نتیجه این که این ادرار رقیق آسیب کمتری به بافت های مثانه و مجاری انتقال دهنده ادرار می رساند.
ادرار از طریق حالب ها (دو لوله که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می کند) به مثانه می رسد. مثانه کیسه ای است از جنس عضله که مثل بادکنک قابلیت ارتجاعی داشته و بر اساس میزان ادرار بزرگ و کوچک می شود.
با رسیدن حجم ادرار به میزان خاصی، گیرنده های عصبی در مثانه و اطراف آن تحریک شده و اطلاعات به مغز می رسد و در شرایط مناسب دستور از مغز به مثانه و مجاری تحتانی ادراری می رسد و دفع ادرار انجام می شود.

حجم ادراری که موجب این تحولات می شود در اشخاص مختلف متفاوت است، اما به طور متوسط از حجم ۱۵۰ سی سی شروع می شود و با افزایش حجم ادرار میزان این اطلاع رسانی و احساس داشتن ادرار افزایش می یابد.
برخی افراد می توانند تا بیش از ۱۵۰۰ سی سی ادرار را تحمل کرده و دفع ادرار بی اختیار نداشته باشند. ادرار از طریق مجرای ادرار تحتانی از بدن خارج شده و دفع می شود.

همین جاست که کنترل دفع ادرار به صورت ارادی انجام می شود. عضلات موجود در کف لگن و انتهای مجرای ادرار به صورت عادی مانع از دفع ادرار می شود، اما زمانی که مغز اجازه و فرمان دفع ادرار را داد، ضمن شل شدن عضله انتهای مجرای ادرار و عضلات کف لگن، عضله مثانه منقبض شده و ادرار از مثانه به مجرای تحتانی ادرار منتقل و دفع ادرار صورت می گیرد.
حال در هر جای این مسیر اختلالی ایجاد شود، دفع ادرار به صورت خود به خود و بی اختیار صورت می گیرد یا بر عکس دفع ادرار به سختی و با درد انجام می گیرد.

● انواع بی اختیاری ادرار
بی اختیاری ادرار استرسی: در این حالت فرد هنگامی که دچار سرفه، عطسه یا هر حالتی که فشار داخل شکم افزایش یابد مثل چمباتمه نشستن و زور زدن (مثل حالتی که در توالت وجود دارد) دچار بی اختیاری و دفع ادرار می شود. این حالت شایع ترین نوع بی اختیاری ادرار در زنان است که بخصوص در زنان جوان دیده می شود.
این مشکل بخصوص در دوران بارداری و پس از آن دیده می شود که معمولا طی سه تا شش ماه بعد بهبود پیدا می کند.
عواملی مثل چاقی، تعداد حاملگی ها و وزن جنین و البته ژنتیک و سن زن در بروز این مشکل نقش خاصی دارد.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#235 | Posted: 14 Aug 2015 17:03

۴ خطر پنهان در زمان قاعدگی

فرقی نمی کند آیا درد خفیف است یا نوعی شکنجه است که شما را چند روزی خانه نشین می کند، درهر حال بسیاری از خانم ها با دردهای قاعدگی بیگانه نیستند. در واقع بیش از پنجاه درصد زنان هر ماه درجاتی از این دردها را متحمل می شوند. قبل از این که برای تسکین این درد به سراغ حوله ی گرم بروید، بهتر است بدانید همه ی قاعدگی ها طبیعی نیستند و گاه نشانه یی از یک بیماری جدی اند. در این جا فهرستی از چیزهایی که به کمک آن ها می توانید علامت های مهم را شناسایی کنید آورده ایم که به معنای لزوم مراجعه به متخصص زنان برای بررسی های بیشتر هستند.


▪ علامت اول درد ماهانه خیلی شدید
مقصر احتمالی: درد ساده ی مربوط به قاعدگی که با مسکن های بدون نسخه ی پزشک نیز رفع می شوند. این موارد مربوط هستند به ترشح یک ماده ی شبه هورمونی موجود در بدن به نام «پروستا گلاندیس» که وجود آن سبب انقباض رحم برای خروج خون و بافت های رحمی از بدن می شود. پروستا گلاندیس، همچنین سبب منقبض شدن روده های شما شده و این انقباض سبب اسهال و احساس دل پیچه و آشوب در ناحیه شکم می شود. داروهای ضد التهاب با هدف قرار دادن پروستا گلاندیس درد را آرام می کنند، پس به محض رخ دادن اولین مورد تیر کشیدن درد آن ها را به کار ببرید. هر چقدر زودتر دارو را مصرف کنید، تولید ماده ی «پروستاگلاندیس» کندتر می شود و درد کمتری احساس خواهید کرد. از حوله یا بطری آب گرم هم می توانید استفاده کنید.

▪ علامت دوم خونریزی زیاد
مقصر احتمالی: فیبروئیدها، غده های خوش خیمی هستند که در درون یا در روی دیواره های رحم قرار می گیرند. آن ها می توانند به کوچکی یک تخم سیب درختی یا به بزرگی یک گریپ فروت و در یک زمان چند تا از آن ها در رحم وجود داشته باشند. این غده ها معمولاً در دهه ی سی یا چهل زندگی ظاهر می شوند.
اگرچه فیبروئیدها می توانند سبب درد بشوند، ولی معمولاً وجود آن ها سبب شروع یک احساس دایمی فشار ملایم در ناحیه لگن می شود. هرچه آن ها به دیواره ی رحم نزدیک تر باشند، خونریزی شدیدتر خواهد بود. این خونریزی ممکن است تا بیشتر از هفت روز ادامه یابد.

خبر خوب این است که جز در مواردی که فشار در ناحیه ی لگن خیلی زیاد باشد یا خونریزی زیاد برای تان ایجاد زحمت کند، نیازی به هیچ درمانی ندارید. درصورتی که درد یا جریان خون وضع بدی ایجاد کنند، پزشک شما توصیه به خوردن دارو یا در حالت های نادر انجام عمل جراحی برای برداشتن غده ها خواهد کرد.


▪ علامت سوم درد در ناحیه لگن
مقصر احتمالی: اندومتریوسیس بافتی که معمولاً دیواره ی درونی رحم رامی گیرد، جابه جا می شود، بیرون می آید و شروع به رشد در روی ارگان های مجاور می کند. این مشکل تقریباً پانزده درصد زنان در سنین باروی را درگیر می سازد و پس از شروع علایم به طور متوسط حدود ده سال طول می کشد تا تشخیص داده بشود. بسیاری از زنان فکر می کنند که این درد مربوط به قاعدگی است و بنابراین برای آزمایش به سراغ متخصص نمی روند.

اندومتریوسیس معمولاً سبب درد شدید در ناحیه زیر شکم، کمر و رانها می شود و در اغلب مواقع با مصرف مسکن های معمولی آرام نمی گیرد. خونریزی شدید و مقاربت دردناک هم میتواند یک علامت آن باشد. اگر این علایم برای شما آشنا هستند از متخصص زنان خود وقت ملاقات بگیرید. اگر او برای شما تشخیص اندومتریوسیس داد، قرص های پیشگیری از بارداری یا دیگر هورمون ها می توانند رشد بافت اضافی را کند کنند. درموارد شدید، ممکن است برای کاهش میزان بافت تشکیل شده در خارج از رحم نیاز به انجام عمل جراحی باشد.

▪ علامت چهارم بروز تب و درد شدید در شکم و پهلو ها
مقصر احتمالی: درد سخت و طاقت فرسای لگن که می تواند روزها، هفته ها یا ماه ها ادامه یابد و ممکن است همراه با تب باشد. دفع دردناک ادرار یا ترشحات سبز رنگ یا زرد رنگ علایمی از بیماری التهابی لگن (PID) هستند که یک عفونت جدی بخش فوقانی دستگاه تولید مثل محسوب می شود. بیماری (PID) معمولاً نتیجه ی یک عفونت درمان نشده ی «کلامیدیا» سوزناک است. از آن جا که بیماری های مسری مقاربتی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند، بنابراین گاهی اوقات شما تا زمانی که باکتری در ناحیه وسیعی گسترش نیافته، متوجه ابتلای خود نمی شوید. نکته ی بسیار مهم و حیاتی این است که (PID) را به سرعت درمان کنید، زیرا ممکن است بافت همبند زخم (محل التیام زخم) در لوله های رحمی شما شکل بگیرد که این می تواند به ناباروری بینجامد. اگر به این مورد مشکوک هستید فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#236 | Posted: 14 Aug 2015 17:08
شنای زنان در دوران بارداری شنای زنان

آیا شنا برای زنان در دوران بارداری مفید است یا مضر؟
اگر پیش از بارداری شنا می ‌كردید، با احتیاط بیشتری می ‌توانید در دوران بارداری نیز، به آن ادامه دهید. ولی اگر در بارداری برای اولین بار تصمیم به شنا كردن گرفته‌اید، از سه ماهه دوم و آرام ‌آرام این كار را شروع كنید. ورزش های دوران حاملگی به سطح آمادگی بدنی قبلی، وضعیت پزشکی، در دسترس بودن وسایل تمرینی و علاقه شما بستگی دارد.

فواید شنای زنان در دوران حاملگی شنای زنان
فواید شنای زنان در دوران بارداری-به طور کلی شنا كردن، جریان خون را بهبود می ‌بخشد، كشیدگی طبیعی و توان ماهیچه‌ها را افزایش می ‌دهد و استقامت عضلات را به همراه دارد. اما دلیل اصلی پیشنهاد شنای زنان به عنوان ورزش برای دوران حاملگی آن است كه در حین شنا، علی‌ رغم افزایش وزن دوران بارداری، احساس بی وزنی می‌ كنید و از طرف دیگر، می ‌توان گفت كه تقریبا احتمال صدمه و جراحت در این ورزش شنا وجود ندارد. وقتی كه در حالت شناور در آب قرار دارید، احساس می ‌كنید كه هیچ اضافه وزنی ندارید. به‌ علاوه، شنای زنان در این دوران موجب می ‌شود كه عضلات شان نیز قدرت و وضعیت بهتری پیدا كنند.از طرف دیگر شنای زنان در دوران حاملگی به کنترل وزن و زایمان آسان کمک کرده و با کاهش وزن خانم حامله در آب، از صدمه به مفاصل زانوی او جلوگیری می ‌کند.

شنای زنان در سه ماهه اول بارداری : شنای زنان
در صورتی كه توان بدنی شما اجازه می ‌دهد، یك روز در میان به مدت 20 دقیقه شنا كنید تا بهترین بهره را از این ورزش ببرید.در صورتی كه شنا، اولین فعالیت صبحگاهی شما باشد، می ‌تواند حالت تهوع صبحگاهی یا ویار را از بین ببرد و به شما در طول روز انرژی كافی بدهد.

شنای زنان در سه ماهه دوم بارداری :
با پیشرفت دوران حاملگی، نیازی به متوقف كردن شنا نیست، زیرا این فعالیت ورزشی برای شما آسان است. آب در حین تمرین از مفاصل و رباط‌ های شما محافظت می‌ كند و از بروز آسیب ‌دیدگی یا گرم شدن بیش از حد بدن شما جلوگیری خواهد كرد.

شنای زنان در سه ماهه سوم بارداری : شنای زنان
احتمالا شما نیازی به تغییر برنامه ورزشی خود نخواهید داشت، اما استفاده از مایوی مخصوص یا لباس شنای دوران حاملگی می ‌تواند وضعیت بهتری را برای شما ایجاد كند.

در كلاس های ورزش سبك آبی كه در اطراف محل سكونت شما برگزار می شوند و مربی لایقی دارند، شرکت کنید. از دستورالعمل‌های كلی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن، استفاده كنید.

موانع شنای زنان در دوران بارداری
در مواردی خاص باید از انجام ورزش اجتناب کرد و یا حتما با نظر پزشک اقدام به این کار کرد. این موارد عبارت‌اند از: احتمال سقط جنین که همراه با خون ‌ریزی در سه ماهه ی اول باشد، حاملگی ‌های چند قلویی، بیماری قلبی و ریوی شدید و احتمال زایمان زودرس که با کوتاه شدن طول دهانه رحم همراه است. زنان غیرفعال می ‌توانند با اطمینان و به تدریج ورزش ایروبیک مانند پیاده‌ روی ، دوچرخه‌ سواری و شنا را در طول بارداری آغاز کنند، اما از فعالیت‌هایی که در آن خم شدن، پریدن، دویدن و پیچیدن واحتمال آسیب وجود دارد، باید پرهیز شود.
منع مطلق انجام ورزش در حین حاملگی شامل موارد زیر است: خون ‌ریزی ‌های رحمی، مشکلات جنینی، بیماری های قلبی، سابقه سقط یا زایمان زودرس بیش از یک ‌بار، فشار خون حاملگی ، دیابت، بیماری کلیوی کنترل نشده و پارگی اخیر پرده‌ها.

احتیاط

ورزش را به آرامی‌ آغاز كنید، گرم كردن پیش از ورزش و خنك كردن پس از آن را فراموش نكنید، و بیش از حد به خود فشار نیاورید. فقط به یاد داشته باشید شما می ‌خواهید سالم و سرحال بمانید، پس فعالیت ‌های شدید ورزشی را كنار بگذارید و چند دور شنا در طول یا عرض استخر را برای پس از زایمان بگذارید، زیرا شما را بیش از حد خسته خواهد كرد.
نوعی از شنا را انتخاب كنید كه برا‌یتان راحت ‌تر باشد. تركیب متناوبی از شنای پروانه با شناور شدن بر سطح آب به پشت، در حالی كه با پا ضربات آرامی‌ به آب می ‌زنید، می ‌تواند تمرین مناسبی برای شنای زنان باردار در این دوران باشد. دقت كنید كه اگر در ناحیه مفصل شرمگاهی خود(در جلوی لگن) احساس درد می ‌كنید، از شنای پروانه خودداری كنید.از شیرجه زدن در آب، رفتن به مکان‌های با ارتفاع زیاد و اکسیژن کم، شنا در آب بسیار گرم یا بسیار سرد و اسکی روی آب نیز خودداری کنید.
در صورت وجود هر یک از علایم زیر، ورزش را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید: تنگی نفس، سردرد، ضعف عضلانی، تهوع، خستگی، درد قفسه سینه، درد پشت، درد لگن، اشکال در راه رفتن، کاهش فعالیت جنین، انقباضات متوالی رحم، خون ریزی از واژن و ترشح مایع آمنیوتیک ...


ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#237 | Posted: 14 Aug 2015 17:12

سقط جنين چيست؟

سقط جنين (miscarriage) يعني از دست دادنِ حاملگي در بيست هفته اول. حدود پانزده تا بيست درصد از حاملگي‌هاي شناخته شده به سقط جنين منجر مي‌شوند، و بيش از 80 درصد از اين اتلاف ها قبل از دوازده هفتگي اتفاق مي‌افتند.سقط جنين شامل موقعيت هايي كه شما تخمك بارور را قبل از گرفتن نتيجه‌ي مثبت تست باروري از دست مي‌دهيد نمي‌شود. مطالعات نشان داده اند كه 30 تا 50 درصد از تخمك هاي بارور قبل از اين كه زن بفهمد كه باردار شده است، از بين مي‌روند، چون آنقدر زود از دست مي‌روند كه در زمان مقرر عادت ماهانه مي‌شود – به عبارت ديگر زن اصلا متوجه نمي‌شود كه باردار بوده است.اگر كودك را بعد از بيست هفتگي از دست بدهيد، به آن مرده‌ زايي (stillbirth) مي‌گويند.


چه چيز باعث سقط جنين مي‌شود ؟
علل سقط جنین-بين 50 تا 70 درصد از سقط جنين‌ها در سه ماهه‌ي اول، نتيجه‌ي اتفاقات تصادفي هستند كه در اثر ناهنجاري‌هاي كروموزومي در تخمك بارور به وجود مي‌آيند. در اغلب موارد، اين سقط جنين به معناي آن است كه تخمك يا اسپرم تعداد كروموزمهاي نادرستي داشته و در نتيجه، تخمك بارور نتوانسته به شكل نرمال رشد كند.
در موارد ديگر، سقط جنين در نتيجه‌ي مشكلاتي پيش مي‌آيد كه در حين فرايند پيچيده‌ي رشد نخستين اتفاق مي‌افتند – مثلا، وقتي كه تخمك به درستي در رحم القا نشود يا جنين نقص ساختاري داشته باشد كه اجازه‌ي ادامه رشد پيدا نكند. از آنجا كه بيشتر مراقبين بهداشت بررسي‌هاي مفصل بعد از يك سقط جنين را انجام نمي‌دهند، معمولا نمي‌توان گفت كه چرا بارداري از دست رفته است. و حتي وقتي كه ارزيابي مفصلي به عمل مي‌آيد – مثلا بعد از آن كه دو يا سه سقط جنين متوالي داشته باشيد – علت سقط جنين در نيمي از موارد همچنان ناشناخته مي ماند.
وقتي كه تخم بارور مشكلات كروموزومي دارد، احتمالا دچار وضعيتي مي‌شويد كه نطفه‌ي ناكام ناميده مي شود (كه حالا در مجامع پزشكي معمولا به آن نقص باروري ابتدايي مي‌گويند). در اين موارد، تخم بارور در رحم القا مي‌شود و جفت و كيسه‌ي جنين شروع به رشد مي كنند، اما جنين حاصل از آن خيلي زود از رشد باز مي‌ماند يا اصلا تشكيل نمي‌شود.از آنجا كه جفت شروع به ترشح هورمون مي‌كند، تست حاملگي شما مثبت مي‌شود و نشانه‌هاي ابتدايي حاملگي را خواهيد داشت، اما آزمايش آلتراسوند كيسه‌ي جنيني را خالي نمايش مي‌دهد. در موارد ديگر، جنين اندكي رشد مي‌كند اما دچار ناهنجاري هايي است كه ادامه حيات را غيرممكن مي‌كند، و رشد قبل از شروع ضربان قلب باز مي ايستد.وقتي كه كودكتان ضربان قلب پيدا مي‌كند – كه حدود 6 هفتگي با آلتراسوند قابل مشاهده است – احتمال سقط جنين به طرز چشمگيري كاهش مي يابد.

چه چيزهايي ممكن است زن را در معرض خطر سقط جنين قرار بدهد ؟
اگرچه احتمال سقط جنين براي هر زني وجود دارد، برخي بيشتر از ديگران احتمال سقط جنین دارند. در اينجا چند فاكتور خطرساز سقط جنین را مي‌ آوريم:

عوامل احتمالی سقط جنین :
· سن:یکی از عوامل موثر در سقط جنین سن است،زنان مسن تر احتمال بيشتري به آبستني با ناهنجاريهاي كروموزومي و در نتيجه سقط جنین دارند. در واقع، در زنان 40 ساله دوبرابر زنان 20 ساله احتمال انداختن بچه و سقط جنین وجود دارد.

· سابقه‌ي سقط جنين: زناني كه دو يا چند سقط جنين متوالي داشته اند بيشتر از زنان ديگر در معرض مجدد سقط جنین هستند.

· اختلالات يا بيمارهاي مزمن خاص:یکی دیگر از عوامل موثر در سقط جنین بیماری های مزمن است،ديابتي كه درست كنترل نشده، اختلالات وراثتي در انعقاد خون، نقصهاي خودايمني مشخص (مثل سندروم انتي فسفو ليپيد يا لوپوس) و اختلالات هورموني خاص (مثل سندروم تخمداني پلي كسيتيك).

· مشكلات رحمي يا گرنه‌ي رحمي:داشتن ناهنجاريهاي مشخص رحمي يا گردن رحم ضعيف يا بطور نامعمولي كوتاه).از عوامل دیگر سقط جنین است.

· سابقه نقص تولد يا مشكلات ژنتيكي:داشتن كودكي با نقص مادرزادي،يا سابقه خانوادگي (يا همسري با سابقه خانوادگي) مشكلات ژنتيكي،از دیگر عوامل خطر ساز سقط جنین است.

· عفونت هاي خاص: تحقيقات نشان داده كه اگر شما ليستري، گوشك، سرخجه، سرخك، سيتومگالو ويروس، پاروو ويروس، سوزاك، اچ آي وي، و عفونتهاي ديگري داشته باشيد، احتمال خطر سقط جنين بالاتر است.

· سيگار كشيدن، ميگساري، و مصرف مواد مخدر: سيگار كشيدن بسيار، مصرف الكل زياد، و مواد مخدري مثل كوكائين و اكستازي در حين حاملگي باعث افزايش خطر سقط جنین مي‌شود. و برخي مطالعات نشان داده اند كه رابطه‌اي بين نوشيدن بيش از چهار فنجان قهوه در روز و خطر بالاتر سقط جنین وجود دارد.

·استفاده از داروهاي بخصوص: برخي داروها با افزايش سقط جنين رابطه دارند، بنابراين مهم است كه با مراقب خود درباره بي‌خطر بودن داروهايي كه در زمان آبستني مصرف مي‌كنيد صحبت كنيد. اين شامل تجويزها و داروهاي بدون نسخه شامل داروهاي ضد التهاب غيراستروئيدي (NSAIDS) مثل ايبوپروفن و آسپيرين هم مي‌شود.

· قرار گرفتن در معرض سموم محيطي: فاكتورهاي محيطي كه خطر سقط جنین را افزايش مي‌دهند عبارتند از سرب و آرسنيك؛ برخي مواد شيميايي مثل فرمالدئيد، بنزن، و اكسيد اتيلن؛ و مقادير زياد از تشعشع يا گازهاي بيهوشي.

· فاكتورهاي والد: درباره رابطه شرايط پدر با افزايش ريسكِ سقط جنین در زوجين اطلاعات كمي در دسترس است، اگرچه اين ريسك با افزايش سن پدر بالاتر مي‌رود. محققان در حال مطالعه درباره ميزان آسيب پذيريِ اسپرم توسط سموم محيطي و قدرت باروري تخم هستند. برخي مطالعات نشان داده اند كه وقتي پدر در معرض جيوه، سرب، و مواد شيميايي صنعتي و آفت كشها قرار گرفته باشد خطر سقط جنین بيشتر مي‌شود.خطر سقط جنين در شما با هر فرزندي كه به دنيا مي‌آوريد و در صورت بارداري سه ماه بعد از زايمان بيشتر مي‌شود.

از روي چه نشانه هايي مي‌توانید بفهمید كه سقط جنین داشته اید؟
علائم سقط جنین-لك ديدن يا خونريزي مهبلي معمولا اولين نشانه‌ي سقط جنین است. البته به ياد داشته باشيد كه يكي از هر چهار زن باردار در اوايل بارداري خونريزي دارند و لك مي‌بينند (لكه‌هاي خون روي زيرپوش يا دستمال توالت)، و نيمي از اين بارداري‌ها به سقط جنین منجر نمي‌شوند.

شايد درد شكمي هم داشته باشيد كه معمولا بعد از اولين خونريزي شروع مي‌شود. احساس انقباضات شكمي مداوم خفيف يا شديدي داريد، يا احساسي شبيه درد پشت خفيف يا فشار در لگن خاصره. اگر درد و خونريزي را با هم داريد، احتمال دوام بارداري شما كمتر مي‌شود.خيلي مهم است دقت كنيد كه خونريزي مهبلي يا درد در اوايل بارداري ممكن است نشانه‌ي بارداري مولار molar pregnancy يا بارداري خارج رحمي ectopic pregnancy باشد. اگر هركدام از اين نشانه ها را داشتيد، بلافاصله با دكتر يا ماما تماس بگيريد تا تشخيص دهد كه مشكل بالقوه‌اي اي هست كه نياز به درمان فوري دارد يا خير. همچنين، اگر RH خون شما منفي است، شايد تا دو سه روز بعد از اولين خونريزي نياز به تزريقِ گلوبولين مصونيت RH داشته باشيد، مگر آن كه پدر فرزندتان هم RH منفي باشد.

بعضي از سقط‌ جنین ها در اولين معاينه پيش زادي تشخيص داده مي‌شوند، وقتي كه دكتر يا ماما نتواند صداي ضربان قلب نوزاد را بشنود يا متوجه شود كه رحم شما آنطور كه بايد، بزرگتر نمي‌شود. (در اغلب موارد نطفه يا جنين چند هفته قبل از بروز نشانه‌هايي مثل خونريزي يا انقباضات شكمي دست از رشد مي‌كشد). اگر مراقب شما شك به سقط جنين ببرد، دستور آزمايش آلتراسوند مي‌دهد تا بفهمد در رحم شما چه خبر است و احتمالا آزمايش خون هم بدهد.

اگر بفهميد كه در حال سقط جنين هستید چه بايد بكنید؟
اگر در زمان حاملگي هركدام از نشانه هايي مثل خونريزي يا درد شكمي داشتيد بلافاصله با دكتر يا ماماي خود تماس بگيريد. مراقب شما را معاينه مي‌كند تا بفهمد خونريزي از جانبِ گردنه رحم شما هست يا خير، و رحم شما را هم معاينه مي‌كند. همچنين ممكن است آزمايش خون بدهد تا هورمونِ hCG بارداري را اندازه بگيرد و اگر مقدار آن در خون شما رو به افزايش است آزمايش را در دو سه روز آينده تكرار كند.

اگر خونريزي يا درد شكمي داريد و مراقبتان كمترين شكي به بارداري خارج رحمي ببرد، بلافاصله آزمايش آلتراسوند انجام مي‌دهد. اگر هيج نشاني از مشكل نباشد اما همچنان لك مي‌بينيد، حدود 7 هفته ديگر يك آلتراسوند ديگر انجام خواهيد داد.در اين مرحله، اگر در سونوگرافي جنيني با ضربان قلب مشاهده گرديد، شما بارداري دوام پذيري داريد و حالا خطر سقط جنین در شما كمتر است، اما اگر همچنان خونريزي داريد لازم است كه بعدها آلتراسوند ديگري انجام دهيد. اگر در سونوگرافي جنيني با اندازه مشخص ديده شد كه ضربان قلب ندارد، اين به معناي آن است كه جنين زنده نمانده است.

اگر كيسه جنيني يا جنين كوچكتر از اندازه مورد نظر باشند، يعني از زمان بندي مقرر جا مانده‌ايد و اوضاع به آن خوبي كه فكر مي كرديد نيست. بسته به شرايط، بايد سونوگرافي خود را طي يك تا دو هفته تجديد كنيد و قبل از آن كه مراقب شما تشخيص آخر را بدهد آزمايش خون انجام دهيد.
اگر در سه ماهه دوم هستيد و سونوگرافي نشان مي‌دهد كه گردنه رحم كوتاهتر مي‌شود يا در حال باز شدن است، ممكن است دكتر تصميم به عملي به نام سركلاژ Cerclage بگيرد كه طي آن براي جلوگيري از سقط جنين يا زايمان پيش از موعد گردنه رحم شما را با بخيه تنگ مي‌كند. (اين در شرايطي است كه نوزاد شما در آلتراسوند طبيعي باشد و هيچ نشاني از عفونت داخل رحمي نداشته باشيد). سركلاژ بدون خطر هم نيست، و همه موافق نيستند كه شما گزينه مناسبي براي اين كار باشيد.
اگر نشانه هاي احتمالي سقط جنين را داشته باشيد، پزشك يا ماماي شما استراحت در بستر تجويز مي‌كند بلكه احتمال سقط جنين را كاهش دهد – اما هيچ مدركي دال بر مفيد بودن استراحت در تختخواب در درست نيست. وي ممكن است پيشنهاد كند كه در صورت خونريزي يا درد شكمي، مقاربت نكنيد. مقاربت كردن باعث سقط جنين نمي‌شود، اما اگر اين نشانه ها را داريد بهتر است از انجام آن خودداري كنيد.

ممكن است چند هفته خونريزي خفيف يا درد شكمي داشته باشيد. مي‌توانيد از نوار بهداشتي استفاده كنيد اما استفاده از تامپون در اين دوره ممنوع است و براي درد مي‌توانيد از استامينوفن استفاده كنيد. اگر در حال سقط جنین هستيد، خونريزي و درد شكمي كمي قبل از گذراندن مرحله‌ي «محصول لقاح»– يعني تشكيل جفت جنين و بافت جنيني يا نطفه‌اي كه متمايل به خاكستري است و لخته‌هاي خون دارد - بدتر مي‌شود.
اگر مي‌توانيد، اين بافت را در ظرفي تميز نگه داريد چون ممكن است مراقب شما براي بررسي و آزمايشات جهت يافتن علت سقط جنين شما به آن احتياج داشته باشد. در هر حال، شايد بخواهد در اين مرحله شما را دوباره معاينه كند پس با او تماس بگيريد و بگوييد چه اتفاقي افتاده است.

اگر مراقب گفت كه ديگر باردار نيستید اما هنوز بافت را از دست نداده‌اید چه بكنید؟
راههاي مختلفي براي اين مسئله وجود دارد، و فكر خوبي است كه درباره خوبي و بدي هركدام با مراقب خود صحبت كنيد. اگر تهديدي براي سلامت شما وجود ندارد، شايد بهتر است بگذاريد سقط جنین در زمان خودش اتفاق بيفتد. (بيش از نيمي از زنان در عرض يك هفته بعد از آن كه مي‌فهمند بارداري‌شان دوام‌پذير نيست، خودبه خود سقط مي‌كنند.) يا شايد بخواهيد مدت زمان معيني صبر كنيد تا ببينيد احتمال برداشتن بافت قبل از موعد وجود دارد يا خير.
در برخي موارد، مي‌توانيد از دارو براي تسريع فرايند سقط جنین استفاده كنيد، اگرچه اين كار عوارضي نظير تهوع، استفراغ، و اسهال دارد. حال بخواهيد صبر كنيد يا براي تسريع آن از دارو استفاده كنيد، احتمال ان هست كه در اخر مجبور شويد بافت را با عمل جراحي خارج كنيد.

از طرف ديگر، اگر دريابيد كه احساساتي‌تر از آن هستيد كه صبر كنيد، يا صبر كردن براي انداختن دردناك است، شايد تصميم بگيريد كه بافت را از بدنتان خارج كنند. اين كار توسط كورتاژ ساكشني يا اتساع و كورتاژ (D&C) انجام مي‌گيرد. مطمئنا اگر مشكلي داشته باشيد، مثل خونريزي قابل توجه يا نشانه‌هاي عفونت كه صبر كردن براي سقط را ناامن مي‌كند، لازم است كه بلافاصله بافت را خارج كنند. و اگر اين دومين يا سومين سقط جنین متوالي شما باشد، مراقب شما ممكن است اين عمل را تجويز كند تا بتوانند بافت براي مورد آزمايش ژنتيكي قرار دهند.

عمل كورتاژ چه شكلي است؟
عمل کورتاژ-اين عمل معمولا نيازي به بستري شدن در بيمارستان ندارد مگر اين كه دچار عوارض شويد. و مثل هر جراحي ديگري، بايد با شكم خالي برويد – يعني از شب قبل هيچ مايعات يا غذايي نخورده باشيد.
بيشتر ماماها ترجيح مي‌دهند از كورتاژ ساكشني (يا تخليه مكشي) استفاده كنند چون كمي سريعتر و امن‌تر از روش سنتي D&C است، اگرچه برخي تركيبي از هردو روش را استفاده مي‌كنند. در هركدام از عمل‌ها، دكتر سپكولومي را وارد مهبلِ شما كرده، گرنه‌ي رحم و مهبل را با محلول ضدعفوني مي‌شويد، و گردنه رحم را با ميله‌هاي فلزي باريك اتساع مي‌دهد (مگر اين كه گردنه رحم شما به دليل دفع كردن مقداري از بافت خودبخود گشاد شده باشد). در بيشتر موارد، از طريق IV و بي حسي موضعي به شما مسكن داده مي‌شود تا گردنه رحم شما را سرّ كند.
در كورتاژ ساكشني، دكتر لوله پلاستيكي توخالي را از گردنه رحم مي‌گذراند و بافت را از رحم شما به بيرون مكش مي‌كند. در روش D&C سنتي، پزشك از دستگاه قاشق شكلي كه كورت curette نام دارد استفاده مي‌كند تا بافت را از ديواره رحم شما بتراشد. كل اين عمل حدود 15 تا 20 دقيقه طول مي‌كشد، اگرچه تخليه بافت در كمتر از چند دقيقه انجام مي‌گيرد. سرانجام، اگر خون شما RH منفي باشد، نياز به تزريق گلوبولين مصونيتRH داريد مگر زماني كه پدر بچه هم RH منفي باشد.

بعد از سقط جنين چه مي‌شود؟
چه خود شما سقط جنین كرده باشيد و چه بافت را برداشته باشيد، بعد از آن به مدت يك يا چند روز دردهاي انقباضي خفيف شبيه قاعدگي داريد و يك يا دو هفته خونريزي خواهيد داشت. به جاي تامپون از نوار بهداشتي استفاده كنيد و براي تسكين دردها از ايبوپروفن يا استامينوفن استفاده كنيد. از آميزش، شنا كردن، دوش گرفتن، و استفاده از داروهاي واژني به مدت حداقل يك يا دو هفته پرهيز كنيد تا زماني كه خونريزي شما بند بيايد.
اگر به خونريزي شديد دچار شُديد (در عرض يك ساعت نوار بهداشتي شما خيس شد)، يكي از نشانه هاي عفونت را داشتيد (مثل تب، دردناكي، يا ترشحات واژني بويناك)، يا احساس درد شديد داشتيد، بلافاصله با مراقب خود تماس بگيريد يا به بخش فوريتهاي پزشكي برويد. اگر خونريزي شما شديد است و احساس ضعف، سرگيجه، يا منگي مي‌كنيد، ممكن است دچار شوك شويد. در چنين شرايطي بلافاصله با اورژانس تماس بگيريد .

آيا يك بار سقط كردن به معني آن است كه باز هم سقط جنين مي‌كنید؟
نه. اگرچه حق داريد كه نگران احتمال سقط جنين بعدي باشيد، اما متخصصان باروري يك مورد از دست دادن بارداري زودهنگام را نشانه‌ي وجود مشكلي در شما يا همسرتان تلقي نمي‌كنند.بعضي مراقب‌ها بعد از دو سقط جنين متوالي، دستور آزمايشات ژنتيكي و خوني مخصوص مي‌دهند تا بفهمند دليل مشكل چيست، مخصوصا اگر بالاي 35 سال داشته يا شرايط خاص پزشكي باشيد. در شرايط بخصوص مثل وقتي كه در سه ماهه‌ي دوم سقط جنین كنيد يا به دليل ضعف گرنه رحم زايمان زودرس در اوايل سه ماهه سوم داشته باشيد، احتمالا بعد از يك سقط شما را به متخصص زايمان پرخطر ارجاع مي‌دهند تا شرايط حاملگي شما را به دقت بررسي كند.

چه وقت بعد از سقط جنین مي‌توانید دوباره بارداري را امتحان كنید؟
بهتر است كمي صبر كنيد. چه خودبخود سقط جنین كرده باشيد و چه بافت را برداشته باشيد، طي چهار تا شش هفته دوباره قاعده مي‌شويد.بعضي مراقبان مي‌گويند كه بعد از اين مدت دوباره مي‌توانيد آبستن شويد، اما برخي ديگر توصيه مي‌كنند كه يك دوره قاعدگي ديگر را هم بگذرانيد تا زمان بيشتري براي بهبود جسمي و روحي داشته باشيد. (شايد لازم باشد در اين مدت از لوازم جلوگيري استفاده كنيد چون بلافاصله بعد از دو هفته از سقط شروع به تخمك گذاري مي كنيد.)

اگر نتوانید با انداختن بچه‌ تان كنار بيائید. چطور با آن مقابله كنید؟
حتي اگر از نظر جسمي آماده‌ي بارداري باشيد، ممكن است از نظر احساسي آمادگي نداشته باشيد. هر زني به روش خودش با رنجِ از دست دادت زودهنگام بارداري كنار مي‌آيد.
بعضي زنها با معطوف كردن توجه خود به بارداري دوباره در اولين زمان ممكن اين كار را مي‌كنند.ديگران ترجيح مي دهند تا ماهها بگذرد تا دوباره آمادگي آبستن شدن پيدا كنند. زماني را صرف احساسات خودتان بكنيد و كاري را كه براي شما و همسرتان بهتر است انجام دهيد.اگر فكر مي‌كنيد فايده اي دارد، از مراقب خود بپرسيد تا مشاور يا انجمن حمايت‌كننده‌اي را به شما معرفي كند.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#238 | Posted: 14 Aug 2015 17:21

عفونت و ترشحات واژن

ترشحات واژن در خانمها شامل یکسری باکتری های مفید است که برای حفظ سلامت آن ضروری و بسیار لازم هستند . در مواردی وجود دارد یک ترشحات بوی نا مطبوع داشته و سبب ناراحتی فرد و زوج او می شود .توصیه های زیر شما را درکاهش و رفع بوی نا مطبوع دستگاه تناسلی کمک می کند.محیط دستگاه تناسلی در زن و مرد از مناطقی اسات که اگر به نظافت آن توجه نشود باعث بروز آلودگی شدید و حتی بیماریهای گسترده می شود .
لکوره خود یک بیماری نیست بلکه تظاهری از تخمک گذاری یا یک بیماری موضعی یا سیستمیک هست .
در هر سنی ممکن است دیده شود و تقریبا کلیه زنان را در دوره ای از عمر مبتلا می کند . شایعترین علت آن عقونت قسمت تحتانی اعضای تناسلی است . علل دیگر عبارتند از التهاب ، تحریک استروژنی ، تحریک روحی ، تومورها و محرومیت استروژنی .

ترشحات لکوره معمولا به علت وجود سلولهای کنده شده از مخاط یا سلول های شرکت کننده در التهاب سفید رنگ است .
وجود مقدار کمی ترشح موکوس واژنی به طور ثابت امری کاملا طبیعی است اما در صورتی که مقدار ترشح زیاد و موجب آلوده کردن لباس گردد یا همراه با درد و ناراحتی باشد صورتی غیر طبیعی پیدا می کند .

در بانوان غدد داخل واژن و دهانه رحم به طور مداوم مقدار کمی مایع ترشح می کنند. این مکانیسم کمک به سلامت و پاک شدن مجرای تناسلی می کند. این ترشحات اکثراً بیرنگ و یا حداکثر شیری کم رنگ و بدون بو هستند، ولیکن بسته به سیکل ماهیانه در خانم ها رنگ و غلظت آن تغییر پذیر است. به طوریکه در زمان تخمک گذاری، حاملگی،شیر دادن و نزدیکی جنسی مقدار این ترشحات بیشتر می شود . بنابراین با توجه به نکات ذکر شده باید توجه داشت که افزایش ترشحات واژن در زنان در بسیاری موارد طبیعی است، به ویژه اینکه ترشحات باعث مرطوب شدن مجرای تناسلی زنان می شود،که این خود کمک بسیار در پیشگیری از بیماری گوناگون در این ناحیه می کند.

ترشح از واژن، علامت شایعی است. فرد گرفتار ممکن است مدتی تحمل کند و نگرانی ناشی از این که آیا به بیماری مقاربتی مبتلا شده یا نه را به جان بخرد؛ یا اینکه ممکن است همین نگرانی باعث مراجعه به این پزشک و آن پزشک و حتی متخصص زنان یا متخصص ارولوژی شود. آیا هر نوع ترشح واژن نشانه بیماری است؟ چه موقع باید نگران بود؟ این ترشحات با چه مکانیسمی ایجاد می‌شوند؟ مقاله زیر به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. اول از همه باید دانست که ترشحات واژن دو نوعند.

ترشحات طبیعی (فیزیولوژیک) و ترشحات غیر طبیعی که نیاز به درمان دارند. اما کدام ترشحات طبیعی هستند و کدام غیرطبیعی؟
هر خانمی کیفیت طبیعی ترشحات خود را می‌داند و در واقع می‌داند که چه ترشحاتی در وی قابل قبول است و کدام ترشحات بیش از حد طبیعی است. اما نکته اینجاست که کیفیت و کمیت ترشحات واژن در هر زن در طول زمان و حتی در طول یک دوره ماهانه می‌تواند تغییر کند؛ مثلاً ترشحات قبل از بلوغ با ترشحات دوران بارداری و ترشحات پس از یائسگی متفاوت است. به همین ترتیب، هورمون‌ها تاثیر مهمی روی ترشحات واژن دارند و در نتیجه بارداری یا مصرف قرص‌های ضدبارداری ترشحات واژن را تغییر می‌دهد. در طول قاعدگی و دوره پس از زایمان هم کیفیت یا میزان ترشحات ممکن است تغییر کند. حتی عواملی مثل ورود منی به داخل واژن یا عادات مربوط به بهداشت فردی هم روی این ترشحات موِ‌ثر است.

ترشح زیاد تر از معمول ، ممکن است با بوی بدن توام شود و آن را افزایش دهد که در این حالت استحمام زیاد و خشک کردن اعضای تناسلی کافی است اما در صورتی که بوی زننده داشته باشد حاکی از عفونت واژن است.
این ترشحات با درد یا بدون درد و ناراحتی ممکن است با خارش همراه باشد که معمولا هنگام آلوده شدن مدخل واژن به ادرار عارض می شود . نواحی تناسلی بیمار ممکن است دچار حالت تحریک و التهاب با شد به علاوه گاه پروکتیت و درد به هنگام نزدیکی وجود دارد . در بعضی حالات هم علامت خاصی به جز ترشح وجود ندارد .

در افرادی که دارای این مشکل می باشند آزمایش خون ممکن است شواهدی از وجود عفونت خفیف بدن را نشان دهد . تهیه فورتی میکروسکپی از ترشحات واژن و آزمایش سلول شناسی آن برای کلیه زنان بالاتر از ۲۵ سال و در مواردی که احتمال وجود سرطان در کار باشد ، ضروری است .
لکوره در صورتی که با تست سرولوژیک مثبت همراه باشد ممکن است مربوط به سفلیس باشد .

واژینیت چیست ؟
به عفونت دستگاه تناسلی زنان که در اثر باکتری یا عوامل بیماری زا می باشد گفته می شود.

پیش گیری از واژینیت :
در هنگام مقاربت باید مرد از واسائل پیشگیری و حفاظتی استفاده کند تا از عقونت جلوگیری به عمل آید . همچنین تجویز آنتی بیوتیک بمدت طولانی مدت ممکن باعث رشد قارچ کاندیدا و واژینیز ناشی از آن شود.

راه های درمانی :
الف – درمان های اختصاصی : عفونت با داروهای که در زیر نام برده شده اند درمان می شود ، هرگاه مقاومت میکربی عارض شود یا بیمار به دارو حساسیت نشان دهد بلافاصله باید دارو قطع شود و داروی دیگری جانشین آن نمود .
- واژینیت ناشی از تریکوموناواژینالیس :
این نوع عفونت توسط یک انگل میکروسکوپی بوجود می آید که علائم آن غالباً بلافاصله بعد از شروع خونریزی قاعدگی به اوج خود می رسد .دوره کمون تقریباً ۲۰ روز می باشد و علائم بصورت ترشحات کف آلود و فراوان و درد و تحریک موضعی می باشد . سوزش ادرار و مقاربت دردناک و درد مبهم قسمت تحتانی شکم ممکن است وجود داشته باشد و گاهی اوقات ، خارش شایعترین علامت موضعی در این بیماران می باشد و ترشح فراوان و کف آلود به رنگ سفید مایل به زرد تا سبز دیده می شود .قبل از درمان باید یک پاپ اسمیر ( تست ترشحات دهانه رحم ) انجام گیرد و سپس براساس جواب پاپ اسمیر و تائید تشخیص توسط پزشک و یا ماما ، درمان انجام گیرد .
مترونیدازول به مقدار ۲۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز به مدت یک هفته تجویز می شود .

درمان با دوز بالا به مدت ۵-۳ روز، تجویز همزمان مترونیدازول خوراکی و مهبلی و تزریق وریدی مترونیدازول می باشد .اگر علائم بیماری بعد از درمان باقی بمانند، توصیه می شود که مجدداً به پزشک معالج خود مراجعه شود .تمام شرکای جنسی، حتی اگر بدون علامت باشند باید درمان گردند، چرا که بسیاری از زنان از شریک جنسی درمان نشده خود مجدداً آلوده می شوند. به زوجین توصیه می شود که تا پایان دوره درمان و از بین رفتن علائم ، از نزدیکی جنسی خودداری کنند .
در سه ماهه اول بارداری مصرف مترونیدازول توصیه نمی شود ، در این حالت می توان از کلوتریمازول موضعی استفاده نمود .
درمان در زنان غیر باردار : آزیترومایسین ۱ گرم از طریق دهانی در یک روز و یا داکسی سیکلین ۱۰۰ میلی گرم ۲ بار در روز به مدت ۷ روز و یا اریترومایسین اتیل ساکسینات ۸۰۰میلی گرم ۴ بار در روز به مدت ۷ روز .
- واژینیت ناشی از کاندیدا البیکانس :
تجویز داروهای ضد بارداری را باید متوقف نمود و به جای آن موقتا از کاندوم استفاده کرد.
شیاف های واژنی ۱۰۰ میلی گرمی Clotrimazole یا کرم های ۲% Miconazole هر شب موقع خواب به مدت یک هفته بسییار موثر است .
- واژینیت ناشی از کورینی باکتریوم واژینال و کلامیدیا :
شایعترین بیماری مقاربتی است . که در افراد جوانتر از ۲۵ سال و در زنان مجرد و در زنانیکه از روشهای غیر سدی جهت پیشگیری از بارداری استفاده می کنند ، شیوع بیشتری دارد .
کلامیدیا یک انگل باکتریایی است که علائم آن بصورت لکه بینی بین قاعدگی ها با یا بدون تایید عفونت دستگاه تناسلی فوقانی می باشد .
آمپی سیلین به مقدار ۵۰۰ میلی گرم ۴ بار در روز از راه دهان به مدت ۵ روز مصرف شود .
مترونیدازول به مقدار ۵۰۰ میلی گرم از راه دهان ۲ بار در روز به مدت ۵ روز به کار رود .
- واژینیت اتروفیک یا Senile Vaginitis :
شیاف واژنی حاوی ۰٫۵ میلی گرم دی اتیل استیل بسترول هر ۳ روز یک عدد به مدت ۳ هفته استعمال شد و سپس یک هفته برای ایجاد ایجاد قاعدگی ( پریود ) استعمال دارو را قطع می کنند و مجداد بههمین روش ۳ هفته و یک هفته درمان را به طور نا محدود ادامه می دهند . همین درمان را نیز می توان با کرم واژینال Dienestrol ( دو اپلیکاتور در روز به مدت ۳ هفته با یک هفته استراحت ) به مدت نامحدود ادامه داد.
ب- درمان های عمومی :
استفاده از تامپون های داخلی مربوط به دوران پریود باعث کاهش رطوبت واژن و خارش و بوی بد می شود .
آلودگی های تریکومونا و کاندیدا مستلزم درمان هر دو طرف یعنی زن و شوهر به صورت همزمان باید باشد.
ج – درمان های موضعی :
شستشوی مرتب با محلول آب نمک و اسید استیک ( ۲ قاشق غذاخوری سرکه سفید در هر لیتر آب ) می تواند در درمان لکوره مفید باشد . دوش های قلیایی نباید هرگز به کار رود زیرا موجب بالا رفتن PH واژن شده تضعیف فلوره واژن را در پی خواهد داشت.
موارد زیر در بهداشت دستگاه تناسلی-ادراری بویژه خانم ها بسیار کمک کننده است :
·زدودن موهای زائد ناحیه دستگاه تناسلی-ادراری . استفاده از موبرهای بهداشتی که در داروخانه موجود می باشد و در اسلام نیز به استفاده از ان توجه زیادی شده بسیار مناسب است و در از بین بردن میکروب و باکتری های مرده محیط بسیار کمک می کند .
·استفاده از لباس زیر – شورت – مناسب : هیچگاه از لباس زیر ارزان که از جنس مواد نا مناسب تهیه می شوند استفاده نکنید
·استفاده مرتب و دقیق از لباس زیر و شورت تمیز : اجازه ندهید شورت به ترشحات شما مرطوب شود . ترشحات که سبب رطوبت و لک روی شوت می شوند مواد آلوده و باکتری های مرده هستند که باعث تشدید بوی دستگاه تناسلی-ادراری می شوند.
·شستشوی مرتب و دقیق دستگاه تناسلی . خانمها بدلیل شکاف و شیارهای موجود در دستگاه تناسلی-ادراری باید درنظافت خود بویژه با آبگرم دقت کنند .
·استفاده از مواد معطر و خوشبو کننده توصیه نمی شود . چون سبب نابودی باکتری های مفید محیط دستگاه تناسلی-ادراری شده و این سبب بروز مشکلاتی در آینده برای شما می شود .
·سعی کنید محیط مدخل واژن را تمیز نگه دارید
·از نوار بهداشتی ارزان استفاده نکنید و در تهیه نوار بهداشتی نکات و علائم معتبر و استاندارد را رعایت کنید .
·در دوره پریودی خود حتما حداقل هر ۳ ساعت و حداکثر هر ۶ – ۱۲ ساعت نوار بهداشتی را تعویض کنید .

چه زمانی این افزایش ترشح طبیعی نیست؟
اگر افزایش ترشح باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش، سوزش بشود غیر طبیعی خواهد بود به ویژه اینکه اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد ولیکن ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

چه چیز باعث این تغییرات می شود؟
هر عاملی که تغییر در محیط طبیعی واژن بدهد، و به عبارتی PH آن را تغییر بدهد، سبب افزایش ترشح غیر طبیعی از واژن می شود مانند: استفاده از بعضی صابونها، آنتی بیوتیکها، بیماری قند، حاملگی، عفونتها، و یا حتی پاک کردن مجرای تناسلی توسط اسپری های مخصوص ناحیه تناسلی و یا Vaginal douchمی توانند این مشگل را سبب شوند.

چگونه Vaginal Douching سبب عفونت می شود.؟
بسیاری از بانوان فکر می کنند این روش بسیار خوبی برای پاکیزه نگهداشتن واژن است. اگر چنانچه احساس بو در ناحیه تناسلی می کنید این بو اکثراً از قسمت خارجی دستگاه تناسلی است و شما می توانید با آب و صابون قسمت خارجی دستگاه تناسلی را تمیز نگاه دارید و همان حمام روزانه برای این پاکیزگی کافی است.
در حالیکه با گرفتن دوش واژینال و استفاده از مواد شیمیائی محیط طبیعی واژن را به هم می ریزید که این خود سبب عفونت می شود. از طرفی دیگر توسط Vaginal Douching (شستشوی واژن) باکتریهای موجود در واژن را به قسمت دهانه رحم خود و خود رحم روانه می کنید که این خود سبب عفونت در این نواحی خواهد شد.

چه عوامل دیگری سبب افزایش ترشح واژن می شوند؟
افزایش ترشح واژن به گونه غیر طبیعی به دلایل گوناگون خواهد بود که به طور کلی به نام Vaginitis نامیده می شوند.
1- عفونتهای قارچی واژن :
درواژن زنان قارچ به مقدار کم به طور طبیعی زندگی می کند، محیط اسیدی واژن مانع از رشد این قارچها می شود. حال اگر به دلیلی از اسیدی بودن محیط واژن کاسته شود قارچها رشد بیشتر خواهند کرد و سبب عفونت قارچی در واژن می شوند. حاملگی، بعضی از آنتی بیوتیکها، مصرف قرصهای جلوگیری از حاملگی، بیماری قند، استفاده از کورتون ، زمان سیکل ماهیانه، روابط جنسی، نیز از عواملی هستند که باعث تغییر محیط طبیعی واژن و افزایش رشد قارچها و در نتیجه باعث عفونت در واژن می شوند.

علائم عفونت قارچی چیست؟
باید بگویم که این بیماری بسیار شایع است. بیمار احساس نارحتی در ناحیه تناسلی دارد که به صورت سوزش، خارش در دهانه واژن و در قسمت خارجی ناحیه تناسلی احساس می شود. ترشحات واژن به رنگ سفید و بسیار غلیظ در می آید که می توان آن را به شکل تکه های ریز پنیر مانند دید. بیمار احساس سوزش در زمان نزدیکی دارد. و همینطور احساس تورم در قسمت خارجی دستگاه تناسلی می کند.
ولیکن به یاد داشته باشید که اگر مکرراً و یا به گونه شدید بیماری مبتلا شوید که گاهی هم به درمان جواب نمی دهد و بلافاصله پس از درمان بیماری باز می گردد باید از نظر سایر بیماریهای سیستمیک به ویژه بیماری قند بررسی شوید.

چگونه درمان می شوید؟
درمان این بیماری بسیار ساده و معمولا با استفاده از کرمهای موضعی ضد قارچ مخصوص دستگاه تناسلی بانوان و یا گاهی هم اگر قادر به استفاده از کرم واژینال نباشید، با خوردن دارو درمان پذیر می باشد. گاهی توسط داروهائی که احتیاج به نسخه پزشک ندارد این بیماری به راحتی درمان پذیر است. ولیکن باز هم تکرار می کنم، چنانچه حامله هستید و یا به طور مکرر درگیر این بیماری می شوید، باید حتماً به پزشک خود مراجعه کنید که علت اصلی را جویا شوید.
چگونه از ابتلا مکرر به این بیماری پیشگیری کنیم؟
به نکات زیر توجه داشته باشید.
·حتماً از شورت های کتانی استفاده کنید.
· تا آنجا که ممکن است از پوشیدن شورت های پلاستیکی و یا بسیار تنگ و چسبان خودداری کنید.
از کاغذهای توالت حاوی مواد معطر و رنگی، Tampon، Pad های معطر و Bubble Bath و یا به طور کلی نشستن در وان حمام پرهیز کنید.
· اگر باز هم گرفتار عفونت مکرر قارچی واژن شدید به پزشک خود حتماً مراجعه کنید به دو دلیل نخست اینکه ممکن است علت بیماریهای سیستمیک بدن باشد و دو م گاهی لازم است که پزشک شما را برای مدت چند ماهی روی درمان بگذارد که از تکرار عفونت جلوگیری شود.

آیا همسر شما باید درمان بشود؟
در این عفونت یا ر شما احتیاج به درمان ندارد و این بیماری اکثراً او را گرفتار نخواهد کرد مگر اینکه همسر شما مشکل دیگری ازنظر بیماری سیستمیک داشته باشد.

2-عفونت های میکروبی واژن
این عفونت Bac terial Vaginitis خوانده می شود.
محیط واژن حاوی نوعی باکتری است که به نام باکتری خوب واژن معروف است و همینطور حاوی باکتری دیگری است که به نام Anacrobes نامیده می شوند. گاهی بدون دلیل ویژه این نوع باکتری بیش از انداره رشد کرده و سبب بیماری می شوند.

عفونت های میکروبی واژن چه علائمی دارند؟
گاهی بیمار اصلاً علائمی ندارد، گاهی این بیماری سبب افزایش ترشح واژن می شود که اکثراً آبکی است. یا گاهی رنگ زرد کمرنگ یا پررنگ تر دارد. گاهی بودار می شود که به اصطلاح Fishy Smell خوانده می شود که بیماران این بو را اکثراً پس از نزدیکی با همسر احساس می کنند، و گاهی بیمار احساس سوزش و خارش دارد.

عفونت های میکروبی واژن چگونه تشخیص داده می شود؟
به پزشک مراجعه کنید. ترشح شما را در مطب آزمایش می کند و بلافاصله تشخیص داده خواهد شد.

آیا این نوع عفونت ازطریق نزدیکی منتقل می شود؟
اگر چه این بیماری در بانوانی که فعالیت جنسی دارند بیشتر دیده می شود ولیکن ارتباطی به نزدیکی ندارد و یار مقابل هم احتیاج به درمان ندارد. مگر اینکه بیمار مکرراً گرفتار این بیماری بشود.

عفونت های میکروبی واژن چگونه درمان می شود؟
با تمام سادگی این بیماری احتیاج به درمان دارد چراکه اگر درمان نشود عفونت به سمت دهانه رحم، رحم و لوله ها می رود و سبب مشکلات بسیار و بدتری خواهد شد. به ویژه اگر اینکه زن حامله باشد. این بیماری را می شود به طور موضعی و یا خوراکی درمان کرد ولی درمان این بیماری حتماً احتیاج به مراجعه به دکتر و نسخه پزشک دارد .
عفونت شایع دیگر واژن Trichumoniasis است
عامل این بیماری یک نوع انگل به نام تریکومونا است که اکثراِ در اثر نزدیکی با فرد مبتلا ، بیمار درگیر آن خواهد شد. گاهی بیمار مدتها این بیماری را دارد بدون اینکه علائمی داشته باشد.

چه علائمی دارد؟
افزایش ترشح واژن، تغییر رنگ آن به صورت آبکی، یا زرد رنگ و یا گاهی سبز کمرنگ، بوی بد، خارش و سوزش، درد و سوزش در هنگام دفع ادرار از علائم آن است. اکثراً احتیاج به درمان خوراکی دارد. در این نوع گرفتاری همسر بیمار هم بهتر است که درمان بشود.
در اینجا باید یاد آور شوم که عفونتهای دیگر ناحیه تناسلی در ارتباط با رابطه جنسی ونزدیکی بیمار به آنها مبتلا می شود ازقبیل «کلامید یا»، سوزاک، هم می تواند سبب افزایش ترشح واژن بشود، ولیکن اینها عفونت هائی هستند که ابتدا دهانه رحم را گرفتار می کنند و گاهی تنها علامت آنها افزایش ترشح واژن است که در این نوع عفونتها زن و مرد هر دو باید درمان بشوند. ولیکن به خاطر داشته باشید که در این مقاله فقط سخن بر سر عفونت های شایع ناحیه واژن است نه سایر قسمتهای تناسلی

نکاتی که برای پیشگیری از عفونت واژن باید رعایت شود:

۱- هرگز از Vaginal douche استفاده نکنید
۲- از مواد عطری- اسپری عطری، Tamponsو همینطور از Pad های معطر در زمان خونریزی ماهیانه پرهیز کنید.
۳- همیشه شورت های کتانی که زیاد هم تنگ و چسبان نباشند، بپوشید.
۴- همیشه ناحیه تناسلی و مقعد را از جلو به عقب پاک کنید این روش تا آنجا که ممکن است از انتقال عفونت از ناحیه رکتوم به واژن جلوگیری خواهد شد.
۵- گاهی این خارش و سوزش در ناحیه تناسلی ممکن است به دلیل آلرژی به مواد پاک کننده باشد در این صورت بهتر است که پودر لباسشوئی و کاغذ یا مایع نرم کننده پارچه را در موقع شستشو عوض کنید.
۶- گاهی کاندوم یــــا «دیافراگم» و یا Sperm Killing Gel که برای پیشگیری از حاملگی مصرف می شود ممکن است سبب حساسیت و خارش و سوزش در ناحیه واژن بشود، در اینصورت بهتر است روش دیگری را جایگزین کنید.
۷- پس از دوش روزانه ناحیه خارجی تناسلی را با حوله خوب خشک کنید.


ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#239 | Posted: 14 Aug 2015 17:26

حمام رفتن

حمام رفتن -«حمام رفتن» همانند بسياري از كارهايي كه در طول شبانه‌روز انجام مي‌دهيم، داراي آدابي مخصوص به خود است كه عدم رعايت آنها مي‌تواند مشكلاتي را براي فرد فراهم كند،اين موضوع تا حدي اهميت دارد كه حتي در دين اسلام نيز توصيه‌هاي فراواني در مورد حمام رفتن شده است.
بهتر است در هنگام حمام رفتن و در بدو ورود به حمام، بتدريج زير دوش رفت تا تغييراتي در جريان خون ايجاد نشود و حرارت متوسط آب بين 34 تا 37 درجه باشد.
به طور کلی آبهاي نيم‌گرم (30 درجه) مسكني براي بي‌خوابي‌اند، در حالي كه آب‌هاي گرم (38‌درجه) براي پاك كردن پوست چرب بسيار مناسب‌اند، چون چربي را كاملا حل كرده و پوست را پاك مي‌كنند، ولي نبايد فراموش كرد كه اين درجه از آب براي بيماران فشار خوني و قلبي بسيار مضر است.

ساعت حمام رفتن :
سير يا گرسنه بودن، سرد يا گرم بودن آب، روز يا شب بودن زمان استحمام همه از مواردي است كه فرد بايد هنگام حمام رفتن مد نظر بگيرد، به عنوان مثال يك حمام با درجه گرماي 27 تا 30 درجه براي شخصي كه صبح به سختي از خواب بيدار مي‌شود و به محل كارش مي‌رود، مي‌تواند مفرح و نشاط‌آور باشد، ولي اگر خسته و بي‌رمق از محل كار خود مراجعت كرده‌‌ايد، بهترين استحمام مي‌تواند دوش نيمه گرم باشد تا خستگي از تنتان بيرون برود.

انواع حمام :
حمام رفتن با آب سرد: در حمام سرد درجه حرارت آب نباید از 15 درجه کمتر باشد مدت حمام سرد ۶ تا ۲۰ ثانیه است در آبسرد نباید سرفه کرد برای عصبانیت ، فشار خون و برطرف کردن بی خوابی مؤثر است. حمام سرد برای کودکان ، کهنسالان یا کسانی که بیماری قلبی دارند مناسب نیست .فرد هم بایستی قبل از حمام رفتن بدنش را گرم کند و بهترین وقت آن صبحگاه بلافاصله بعد از جدا شدن از رختخواب انجام گیرد . اضافه کردن نمک به حمام، سرما را از بین برده و آسیب دیدگی را شفا می دهد .

حمام رفتن با آب گرم : حمام گرم سبب گشاد شدن مویرگها شده و قابلیت عکس العمل اعصاب را بالا برده و هدایت انرژی حرارتی مورد نیاز بدن را تأمین می نماید کار تبادل مواد در سلول های بدن تسریع می شود و موجب رفع خستگی در عضلات و آرامش در سلسله اعصاب می شود این نوع حمام در آسم و معالجه زخم ها ی گوشه ناخن مفید است .
حمام رفتن با آب داغ : حرارت بین ۳۸تا ۴۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵تا ۲۰ دقیقه است .

حمام سونا :زمان این نوع حمام رفتن نباید از ۵ تا۱۰ دقیقه بیشتر باشدو هفته ای یک بار یا دو بار پس از اتمام سونا بهتر است با نوشیدن مایعات و آب میوه کاهش آب بدن جبران شود . زیاده روی در سونا باعث خستگی و حساس شدن بدن به سرما می شود.

نکات و توصیه های مربوط به حمام رفتن :

1- برای حمام رفتن بهتر است بعد از هضم غذا این کار را انجام دهید، یعنی با معده سبک، گرسنه رفتن باعث ضعف و با شکم پر حمام رفتن باعث، فساد غذا می شود.

2- حمام رفتن در حالت ناشتا ضرر دارد و حتی برای افرادی که می خواهند غسل کنند توصیه می شود با خوردن مقداری عسل از ناشتایی دربیایند. حمام رفتن با شکم خالی باعث ضعف کلی بدن می شود.

3- افرادی که پوست سالمی دارند، قبل از حمام رفتن روغن مالی و تدابیر خاص نمی خواهند.

4- مطمئن باشید تا آب و محیط حمام گرم باشد،البته افراد گرم مزاج، حمام شان باید مقداری سبک تر و دمای آن متعادل تر باشد.

نکات و توصیه های مربوط به بعد از استحمام :

1 - قبل از خروج از حمام، کمتر از یک دقیقه آب سرد را روی پایتان بریزید (مچ پا به پایین).

2 - بعد از حمام رفتن بدنتان را یکباره سرد نکنید و به سرعت در معرض هوای سرد قرار نگیرید.

3 - تنتان را خوب خشک نمایید.

4 - بعد از حمام رفتن بلافاصله فعالیت نکنید، بلکه مدتی بنشینید.

5- بعد از حمام رفتن علی رغم اینکه احساس عطش دارید ولی به مدت 30 الی 60 دقیقه آب نخورید و اجازه بدهید حرارت حاصل از استحمام فروکش کند. اگر خیلی تشنه شدید، مقداری آب ولرم را کمی شیرین کنید و آنرا مزه مزه نمایید و بیرون بریزید یا اینکه جرعه جرعه میل کنید.

6- بعد از حمام رفتن بلافاصله لباس نپوشید و مدتی حوله به تن داشته باشید، چرا که افراد مخصوصاً با طبع تر، بدنشان بعد از استحمام رطوبتی دفع می کند که جذب حوله می شود و اگر لباس به تن داشته باشند، باعث خیس شدن آن می گردد.

7- سرتان را کاملاً خشک کنید و با کلاه یا دستار سرتان را ببندید، حتی اگر در جای گرم و زیر آفتاب هستید و در این زمینه اهل بیت چنین عمل می کردند.
سشوار اگر حرارت آن خیلی شدید و به ریشه مو نزدیک نباشد که باعث سوزاندن ریشه مو شود، مشکلی ندارد مخصوصاً برای افرادی که طبیعت سرد دارند یا سرشان سرد است.

8- افرادی که گرمی و خشکی دارند یا سردی و خشکی دارند، عمدتاً بعد از حمام رفتن پوستشان خشک تر می شود که توصیه می شود، روغن مالی کنند. افراد با طبع گرم و خشک با روغن بنفشه و افراد با طبع سرد و خشک با روغن بادام شیرین یا زیتون روغن مالی کنند. مخصوصاً قسمتهایی از پوست بدن که بیشتر در معرض خشکی است، مانند سر و صورت و گردن و دست و پا.

تذکر:
- کسی که دارای لاغری مفرط است یا می خواهد چاق شود، هرگز ناشتا استحمام نکند.
- حمام رفتن هفته ای یکبار توصیه می شود.

نکاتی جهت حمام رفتن کودکان:
۶ توصیه برای حمام رفتن کودک در ذیل بیان میشود که بهتر است والدین عزیز به آن توجه کنند.

۱- وقتیکه از حمام استفاده نمی کنید در را قفل کنید .

۲ –قبل از حمام رفتن کودک ابزارهای تیز را از حمام خارج کنید مانند : تیغ و قیچی ، سشوار ..

۳ – یک تکه موکت یا حصیر غیر لغزنده را برای جلوگیری از سقوط در حمام قرار دهید .

۴ – به کودک خود یاد دهید که در تمام طول استحمام داخل وان حمام بنشیند .

۵ – درجه آبگرمکن یا شوفاژ را بالا تر از ۵۰ درجه سانتی گراد قرار ندهید .

۶ – هرگز کودک خود را حتی برای یک دقیقه در حمام تنها نگذارید در صورتی که زنگ خانه زده شد و می خواهید در را باز کنید یک حوله دور کودک بپیچید و با خود ببرید .در صورت امکان یک تلفن سیار داخل حمام ببرید.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#240 | Posted: 14 Aug 2015 17:51

آمنوره (قطع عادت ماهانه)

آمنوره یا قطع پریود ماهانه (البته به مدت کوتاه) از مشکلات زنان در سنین باروری است. این مشکل می تواند در هر سنی رخ دهد و دو نوع اولیه و ثانویه دارد. درنوع اولیه بیمار هرگز خونریزی و عادت ماهانه نداشته است. اما در نوع ثانویه بیمار حداقل یکبار خونریزی دارد.

البته باید توجه کرد که به هر نوع قطع قاعدگی آمنوره گفته نمی شود، بلکه زمانی از این واژه استفاده می شود که بیمار حداقل به اندازه ۳ سیکل متوالی عادت ماهانه خودش (که هر کدام ممکن است مثلا ۴۵ یا۵۵ روز باشد) یا شش ماه عادت ماهانه نشود، در این صورت نیاز به بررسی و درمان مناسب دارد. در مورد زنان جوانی که تاکنون عادت ماهانه نشده اند، اگر رویش موهای زیر بغل و رشد سینه ها کامل باشد ولی تا ۱۶ سالگی عادت ماهانه اتفاق نیفتد نیاز به بررسی و درمان دارد ولی در صورتی که رشد مو و رشد سینه ها انجام نشده باشد و عادت ماهانه هم اتفاق نیفتاده باشد، از ۱۴ سالگی نیازمند بررسی و درمان بیشتر است.

برای ایجاد عادت ماهانه وجود و عملکرد مناسب رحم و مجاری تناسلی لازم است و در صورت وجود یک دیواره مادرزادی در عرض واژن یا وجود یک پرده بکارت بدون منفذ طبیعی، خروج خون حاصل از عملکرد طبیعی رحم با مشکل مواجه می شود. در سطح بالاتر تخمدان ها هستند که با عملکرد مناسب و منظم و دوره ای خود و تولید مرتب و متناسب هورمون های استروژن و پروژسترون منجر به تغییرات دوره ای در لایه داخلی رحم و سرانجام عادت ماهانه منظم می شود.
اما در سطوح بالاتر تنظیم کننده دیگری بر عملکرد تخمدان وجود دارد که همان غده هیپوفیز در مغز و هورمون هایی است که از این غده به صورت دوره ای ترشح می شود و باعث می شود عادت ماهانه به صورت منظم اتفاق بیفتد اما از این مرکز، کنترل کننده بالاتر دیگری هم وجود دارد که همان غده هیپوتالاموس در مغز است. عملکرد این غده خود تحت تاثیر عملکرد کل مغز و استرس ها و سایر عوامل موثر بر آن است. از جمله عوامل موثر بر کارکرد مغز می توان به رژیم های سخت لاغری، ورزش سنگین، افزایش وزن ناگهانی و استرس های جسمی (مثل تصادفات و ضرب و جرح ناشی از حوادث یا استرس ناشی از جراحی) اشاره کرد. همین طور استرس های روانی باعث تغییرات در عملکرد این سیستم و در نهایت تغییر عادت ماهانه مثلا به صورت آمنوره می شود.

قبل از پرداختن به علل بیماری آمنوره ( قطع عادت ماهانه) باید گفت که بر خلاف تصور عوام پریود شدن و عادت ماهانه وسیله ای برای دفع مواد زاید بدن نیست که در صورت عدم عادت ماهانه شخص دچار بیماری ناشی از ماندن این مواد زاید در بدن شود، اما باید علل قطع عادت ماهانه را یافت تا درمان سریع تر انجام شود.


ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
صفحه  صفحه 24 از 30:  « پیشین  1  ...  23  24  25  ...  29  30  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / بیماری های زنان و زایمان بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites