خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

Do You Know | آیا میدانید که؟؟؟


صفحه  صفحه 2 از 18:  « پیشین  1  2  3  4  5  ...  15  16  17  18  پسین »
anna_nemati زن #11 | Posted: 28 Feb 2012 17:08
کاربر

 
آيا مي دانيد در قرن 16 و 17 میلادی نوشیدن قهوه در ترکیه ممنوع بود و اگر کسی در حین خوردن قهوه دستگیر می شدن، به اعدام محکوم می شد.

اما آيا می*دانيد:


· در بسياری از ايالتهای آمريكا، مامورين پليس راه دو گالن كوكاكولا در صندوق*عقب ماشينشان دارند تا در صورت تصادف رانندگی، خون را با كمك آن از جاده پاك كند.


· اگر تكه*ای از گوشت گاو را در يك كاسه كوكاكولا قراردهيد، پس از دو روز ناپديد می*شود.


· برای تميز كردن توالت: يك قوطی كوكاكولا را داخل كاسه توالت بريزيد و يك ساعت صبر كنيد، سپس با آب پر فشاربشوييد. اسيد سيتريك موجود در كوكاكولا لكه*ها را از سطوح چينی می*زدايد.
      
anna_nemati زن #12 | Posted: 28 Feb 2012 17:09
کاربر

 
اما آيا می*دانيد جوندگان چگونه جانورانی هستند؟

⇐ جوندگان که در راسته پستانداران قرار دارند با دو دندان در آرواره های پایین و بالا مشخص می شوند. این دندان ها به طور مداوم در حال رشد اند و جوندگان با جویدن، آنها را کوتاه نگه می دارند.

⇐ جوندگان 40 درصد گونه های پستانداران را تشکیل می دهند. آنها در همه قاره ها به غیر از قطب جنوب یافت می شوند.

⇐ موش شهری، موش صحرایی، سنجاب، سمورچه، موش کیسه دار، خارپشت، سگ آبی، همستر، موش بیابانی (آفریقا و آسیا) و خوکچه هندی از جمله جوندگان محسوب می شوند.

⇐ جوندگان دندان های تیزی دارند که از آنها برای جویدن چوب، قطعه قطعه کردن غذا و گاز گرفتن شکارچیان شان استفاده می کنند.

⇐ جوندگان بیشتر از دانه ها و گیاهان تغذیه می کنند هر چند که بعضی از آنها رژیم غذایی متنوع تری دارند.

⇐ جوندگان در طول تاریخ آفت محسوب شده اند چراکه دانه ها و بذرهایی که انسان ذخیره می کند را می خورند و باعث انتشار بیماری ها می شوند.

⇐ جوندگان در اواخر دوره کرتاسه در 65 میلیون سال پیش به وجود آمده اند.

⇐ جوندگان از نظر تعداد گونه ها بزرگ ترین راسته پستانداران را تشکیل می دهند - هر چند که این لزوماً به آن معنا نیست که از نظر تعداد (جمعیت) و زیست توده نیز بزرگ ترین راسته باشند. دلیل موفقیت آنها احتمالاً اندازه کوچک شان، چرخه تولید مثل کوتاه مدت شان و توانایی جویدن و خوردن طیف گسترده ای از مواد غذایی است. حدود 2277 گونه از جوندگان وجود دارند که چنان که گفتیم حدود 42 درصد از تمام گونه های پستانداران را تشکیل می دهند.

⇐ جوندگان در همه قاره ها به جز قطب جنوب، در بیشتر جزایر و در تمام زیستگاه ها به جز اقیانوس ها یافت می شوند.
      
anna_nemati زن #13 | Posted: 28 Feb 2012 17:09
کاربر

 
برای برطرف*كردن لكه*های زنگ از سپر آب*كرم كاری شده اتومبيل: سپر را با يك تكه كاغذ (فويل) آلومينيوم مچاله*شده آغشته به كوكاكولا بساييد.


· برای تميز كردن فساد قطبهای باتری اتومبيل: يك قوطی كوكاكولا را روی قطبها بريزيد تا با غليان كردن، آن را تميز كند.


· برای شل كردن پيچ و مهره*های زنگ زده: تكه*ای پارچه را كه در كوكاكولا خيس شده است برای چند دقيقه بر روی پيچ و مهره قرار دهيد.


· برای پختن گوشت ران آبدار: يك قوطی كوكاكولا را داخل ماهی*تابه خالی كنيد، گوشت را لای كاغذ آلومينيوم بپيچيد; و داخل ماهی*تابه بپزيد. سی دقيقه قبل از اتمام پخت، كاغذ آلومينيوم را باز كنيد، و آب گوشت را با كوكاكولای داخل ماهی*تابه مخلوط كنيد تا سس قهوه*ای رنگ عالی*ای به دست آيد.

ماده موثر كوكاكولا اسيد فسفريك با PH برابر2.8 است. اسيد فسفريك ناخن را در مدت حدود ۴ روز حل می*كند. همچنين كلسيم را از استخوانها می*زدايد و عامل اصلی افزايش روز*آفزون پوكی استخوان است.


· برای حمل محلول كوكاكولا (محلول غليظ شده)، كاميونهای حامل بايد از علامتهای ويژه "مواد خطرناك" كه برای حمل مواد به*شدت خوردنده در نظر گرفته شده است استفاده كنند. (يكی - دوماه قبل يك كاميون حامل محلول غليظ شده نوشابه در سد قشلاق اطراف سنندج كه آب شرب اين شهر را تامين می*كند، سقوط كرد. )

· توزيع*كنندگان كوكاكولا بيش از ۲۰ سال است كه از كوكاكولا برای تميز كردن موتور كاميونهای خود استفاده می*كنند.
      
anna_nemati زن #14 | Posted: 28 Feb 2012 17:12
کاربر

 
قاره قطب جنوب و موجوداتی که در آن زندگی می کنند

قاره قطب جنوب (آنتاركتيكا Antarctica)، قاره منجمدي است كه قطب جنوب زمين را احاطه كرده است و درياهاي بسيار سرد و منجمد آن را احاطه كرده اند. قاره قطب جنوب خانه بسياري از جانوران است. به ويژه درياهاي قاره قطب جنوب سرشار از زندگي هستند واز پلانكتون ميكروسكوپي گرفته تا بزرگ ترين جانوري كه تاكنون بر روي زمين زندگي كرده است، يعني نهنگ آبي در این دریاها زندگی می کنند.

قاره قطب جنوب سردترين، پربادترين و خشك ترين مكان روي زمين است. سردترين دمايي كه تاكنون بر روي زمين ثبت شده مربوط به قاره قطب جنوب است و نزديك به 129- فارنهايت (89- سانتي گراد) بوده است. اما در خشكي قاره قطب جنوب اشكال زيادي از زندگی وجود ندارد. بيشتر خشكي قاره قطب جنوب يك بيابان منجمد، با بارش كمتر از بيابان صحرا است (زير دو اينچ=پنج سانتي متر در سال). اما شگفت انگيز است كه 70 درصد آب تازه زمين در منطقه قطب جنوب منجمد شده است.

همه جانوران قاره قطب جنوب با زندگي در شرايط بي نهايت سرد تطبيق پيدا كرده اند. بعضي ها مثل نهنگ ها، سيل ها و پرندگان يك لايه عايق از چربي براي محافظت در مقابل سرما دارند. ديگران مثل بسياري از ماهي ها و حشرات، مواد شيميايي مخصوصي در خونشان دارند (پروتئين ضد انجماد) كه آنها را از منجمد شدن حفظ مي كند.

بسياري از جانوران (مانند پنگوئن ها و سيل ها) يك شكل بدن فشرده و پوست ضخيم دارند که به حفظ گرماي بدنشان کمک می کند. پرندگان هم پرهاي پرهاي كرك دار ضدآبی دارند.

بعضی از جانوران در طول سردترين ماه هاي سال قاره قطب جنوب را ترك مي كنند. جانوراني مثل نهنگ هامپبك Humpback به آب هاي گرم تر مهاجرت مي كنند تا بعد از خوردن مقادير عظيمي کریل krill (نوعی سخت پوست قاره قطب جنوب) در آب هاي قاره قطب جنوب توليد مثل كنند. بسياري از جانوران ديگر (مثل پنگوئن امپراتور) در تمام سال در قاره قطب جنوب مي مانند.

بعضی از موجودات زنده قاره قطب جنوب عبارتند از: کریل که نوعی سخت پوست قاره قطب جنوب است و به وسیله جانوران دیگر به ویژه نهنگ ها خورده می شود، پرستوی دریایی قطبی، نهنگ آبی، پنگوئن امپراتور، نهنگ هامپبک، نهنگ مینک، اختاپوس، نهنگ قاتل، پنگوئن، ستاره دریایی، نهنگ اسپرم، ماهی مرکب که جانوری ده بازویی است، سیل ودل و زوپلانکتون.

آزمايش هاي اولیه بر روي نمونه های آب يك درياچه باستاني در نزديكي قطب جنوب نشان مي دهد اين درياچه ساكناني دارد كه در هيچ جاي ديگري از زمين يافت نمي شوند. اين درياچه وستوك نام دارد و در زیر توده اي یخ مدفون شده. با مطالعه DNA گونه هاي باکتری اي كه در وستوك يافت مي شوند مشخص شد كه آنها به هيچ يك از 40 زيرسلسله باكتري ها تعلق ندارند. دانشمندان اين موجودات را به عنوان حيات ناشناس و طبقه بندي شده قلمداد مي كنند و مي گويند اگر آنها بر روي مريخ يافت مي شدند آنها را مريخي مي ناميدند.

در سال های اخیر فرایندی این محیط زندگی را دستخوش تغییر و موجودات آن را در معرض تهدید قرار داده و آن گرم شدن سریع زمین است. براساس تحقیقات تنها سرعت گرم شدن غرب قطب جنوب سه برابر ميانگين جهاني است.

براساس يك مطالعه بخش غربی ورقه یخي قطب جنوب، دوبرابر ميزاني كه پيش از اين تصور مي شد گرم مي شود.

اين كشف براساس دماهاي ثبت شده در ایستگاه برد كه پایگاهي علمی در قطب جنوب است انجام شده. مطالعه انجام شده نشان دهنده افزایش چشمگیر دما يعني 4.3 درجه فارنهایت يا 2.4 درجه سانتیگراد در درجه حرارت متوسط سالانه از سال 1958 است. به اين ترتيب ميزان گرم شدن اين منطقه سه برابر سریعتر از ميانگين افزایش درجه حرارت سراسر جهان است و دو برابر آن چيزي است كه محققان در تحقیقات قبلی نشان داده بودند.

بعد از فضا و اعماق دریا، قطب هاي زمین خشن ترین آب و هوا را دارند و بدترين مكان برای زيست انسان شناخته مي شوند. به اين دليل نوع جدیدی از ساختمان با طراحي اي خاص ساخته شده كه مي تواند مقابل شرايط سخت قطب جنوب مقاومت كند و تحقيق در قطب جنوب را تسهيل كند.

اين ساختمان پاهايي هیدرولیک دارد كه مي تواند دراز شود و مانع از اين شود كه ايستگاه تحقيقاتي زير برف سنگين مدفون شود. همچنين پايه هاي اين ساختمان با اسکی هاي غول پيكري مجهز شده اند كه اجازه می دهد ايستگاه به مكان هاي جديدي يدك كشيده شود. اين ساختمان علاوه بر اين كه به محققان كمك مي كند در مقابل بادهايي با سرعت 100 مايل در ساعت و درجه حرارت هاي زير صفر و تاريكي هاي طولاني مدت دوام بياورند دارای یک فضای تفریحی و مجهز هم هست.
      
anna_nemati زن #15 | Posted: 28 Feb 2012 17:12
کاربر

 
آیا می دانید سمورچه ها چگونه جانورانی هستند؟

سمورچه ها (Chipmunks) که به نام موش خرمای زمینی و سنجاب راه راه هم مشهور اند، جوندگانی کوچک شبیه سنجاب و بومی شمال آمریکا هستند. یک گونه از آنها هم در برخی از کشورهای اروپایی یافت می شود. سمورچه ها از طیف گسترده ای از موجودات حیات وحش مانند قورباغه ها، قارچ ها، پرندگان، تخم ها و دانه های گیاهان تغذیه می کنند.

سمورچه ها آذوقه زمستان شان را جمع آوری می کنند، در لانه های زیرزمینی ذخیره می کنند و تا بهار از آنها استفاده می کنند. (در کارتون آلوین و سنجاب ها که احتمال دارد آن را دیده باشید، جانورانی که شبیه سنجاب به نظر می رسند در واقع سمورچه اند.)

بیشتر سمورچه ها رنگی قرمز با راه راه های قهوه ای روشن در پشت شان دارند.

25 گونه مختلف از سمورچه ها در جنگل های آمریکای شمالی زندگی می کنند. سمورچه ها اغلب به خاطر شباهت های مشهودشان با سنجاب ها با آنها اشتباه گرفته می شوند. هردوی این جانوران پستاندار اند.

سمورچه ها در اکوسیستم جنگل ها و حیات وحش نقش مهمی بازی می کنند. به این ترتیب که حین تغذیه از میوه ها و دانه هایی که گیاهان جنگلی تولید می کنند، بذرهای گیاهان را توزیع می کنند. همچنین وقتی سمورچه ها چوب تنه درختان را می جوند، هاگ های گیاهان را هم مانند بذرها در جنگل پخش می کنند.

سمورچه ها لانه های زیرزمینی وسیعی به طول بیش از 3.5 متر حفر می کنند. این لانه ها دارای چندین در ورودی مخفی است که لانه را از چشم شکارچیان مخفی نگه می دارد. سمورچه ها که مدت 3 ماه در لانه هایشان استراحت می کنند، این لانه ها را بسیار تمیز نگه می دارند به طوری که تونل های غذاها و فضولات جدا از هم اند.

ویژگی های کلی

فرمانرو: جانوران

شاخه: طناب داران

رده: پستانداران

راسته: جوندگان

خانواده: سنجابان

نام علمی: Tamias Striatus

رژیم غذایی: همه چیز خوار

اندازه: 18 - 10 سانتی متر

وزن: 113 - 57 گرم

سرعت حرکت: 33 کیلومتر بر ساعت

طول عمر: 8 - 4 سال

شیوه زندگی: انفرادی

وضعیت بقا: کمترین نگرانی

رنگ: بژ، قهوه ای، سیاه، زرد

نوع پوست: خزدار

غذای مورد علاقه: آجیل (دانه هایی با پوسته سخت)

زیستگاه: جنگل و منطقه درختان انبوه

غذاهای اصلی: آجیل، میوه، دانه، توت

شکارچیان: انسان، لاک پشت های منقار دار، راکون

تعداد متوسط بچه هایی که به دنیا می آورد: 5

ویژگی های متمایز: خطوط راه راه روی پوست و دندان های بزرگ در جلوی دهان
      
anna_nemati زن #16 | Posted: 28 Feb 2012 17:12
کاربر

 
چرا سوسکها شبها پیدایشان می شود...


تحقيقات* نشان* مي* دهد فقط انسانها نيستند که* بيدار شدن* و فعاليت* صبحگاهي* برايشان* مشکل* است* بلکه* سوسکها هم* مانند انسانها با اين* مشکل* مواجه* هستند*.
به* گزارش* خبرگزاري* رويترز ، در تحقيقاتي* که* دانشمندان* زيست* شناسي* دانشگاه* وندربيلت* انجام* دادند مشخص* شد توان* يادگيري* سوسکها در طول* روز متفاوت* است**.
اين* تحقيقات* نشان* مي* دهد که* سوسکها در صبح* نمي* توانند چيزي* ياد بگيرند اما در بعد از ظهر وضع فرق* مي* کند*.
تري* بيگ* استاد زيست* شناسي* مي* گويد * اين* اولين* نمونه* از حشرات* است* که* توان* يادگيري* ان* محدود به* ساعت* بيولوژيک* اين* جانور است**.
در اين* تحقيقات* آمده* است* * در حقيقت* سوسکها مي* توانند ياد بگيرند حتي* با وجود اينکه* نمي* توان* گفت* اين* حشرات* داراي* ميانگين* هوشي* بالايي* هستند اما ساعات* مختلف* جسمي* اين* موجودات* بر توان* يادگيري* انها تاثير دارد**.
محققان* در اين* بررسي* که* دو سال* به* طول* انجاميد و نتايج* آن* در مجله* انجمن* ملي* علوم* منتشر شد ، دريافتند سوسکها از بوي* فلفل* بيزارند اما بوي* وانيل* را دوست* دارند.
محققان* در اين* بررسي* صدها سوسک* را در ساعتهاي* مختلف* روز آموزش* دادند و آنها را آزمايش* کردند تا دريابند که* زمان* چه* تاثيري* بر روي* يادگيري* آنها دارد.
* سوسکهايي* که* در بعد از ظهر و در شب* اموزش* ديده* بودند تمايل* داشتند که* از آموخته* خود تا چند روز استفاده* کنند اما سوسکهايي* که* در صبح* آموزش* ديده* بودند نمي* توانستند چيز جديدي* ياد بگيرند و آن* را به* خاطر بسپارند*.
استاد بيگ* که* اين* تحقيقات* را رهبري* کرده* است* مي* گويد * ما از اينکه* سوسکها در صبح* تا اين* مقدار از يادگيري* عاجزند تعجب* کرديم* و اين* سوال* براي* ما به* وجود امد که* چرا اين* جانور در اين* ساعت* از روز نمي* تواند ياد بگيرد * ما اين* را نمي* دانيم***.
اين* تحقيقات* مي* تواند شناخت* درباره* ارتباط بين* ساعتهاي* بيولوژيک* و حافظه* و يادگيري* ديگر جانواران* و انسان* را افزايش* دهد*.
      
anna_nemati زن #17 | Posted: 28 Feb 2012 17:13
کاربر

 
وقتی یك دانشجو در دانشگاههای خارج می خواهد مدرك دكترای خود را بگیرد، یك لباس بلند مشكی به تن او می كنند و یك كلاه چهارگوش كه از یك گوشه آن یك منگوله آویزان است بر سر او می گذارند و بعد او لوح فارغ التحصیلی را می خواند.. به ماها می گویند این لباس و كلاه چیست؟ می گوییم این لباس شیطونك است كه اینها تنشان می كنند! اما به اروپایی یا ژاپنی و یا حتی آمریكایی می گویی این لباس چیست كه شما تن فارغ التحصیلانتان می كنید؟ می گویند ما به احترام «آوی سنت» (پور سینا)پدر علم جهان این لباس را به صورت نمادین می پوشیم. آنها به احترام «آوی سنت» كه همان «ابن سینا»ی ماست كه لباس بلند رداگونه می پوشیده، این لباس را تن دانشمندان خود می كنند. آن كلاه هم نشانه همان دستار است (کمی فانتیزی شده)و منگوله آن نمادی از گوشه دستار خراسانی كه ما ایرانی ها در قدیم از گوشه دستار آویزان می كردیم و به دوش می انداختیم. در اروپا و آمریكا علامت یك آدم برجسته و دانش آموخته را لباس و كلاه ابن سینا می گذارند، ولی ما خودمان نمی دانیم.

=======================
استاد جبار باغچه بان موسس نخستین مدرسه ی کودکان ناشنوا در ایران در چنین روزهایی چهره در نقاب خاک کشید.
استاد در سال 1302 هجری شمسی نخستین کودکستان ایرانی را به نام ((باغچه اطفال)) در تبریز تاسیس کرد.
باغچه بان در سال 1313 هجری شمسی نخستین مدرسه ی کودکان ناشنوا را دایر کرد و مدتی بعد شیوه ای برای زبان آموزی کودکان ناشنوا ابداع کرد که در سراسر جهان به عنوان مترقی ترین روش شناخته شد.
با قرائت فاتحه ای وی را یاد کنید.
      
anna_nemati زن #18 | Posted: 28 Feb 2012 17:13
کاربر

 
آیا می دانید چرا حیوانات قاره قطب جنوب منجمد نمی شوند؟

قاره قطب جنوب، قاره یخ زده ای است که قطب جنوب زمین را فراگرفته و دریاهای بسیار سرد و منجمد آن را احاطه کرده اند. این قاره خانه بسیاری از جانوران است. به ویژه, دریاهای قاره قطب جنوب سرشار از حیات اند و از پلانکتون های میکروسکوپی تا بزرگ ترین حیوانی که تاکنون بر روی زمین زندگی کرده است یعنی نهنگ آبی در آن زندگی می کنند.

قاره قطب جنوب سردترین, بادخیزترین و خشک ترین مکان روی زمین است. سردترین دمایی که تا کنون بر روی کره زمین ثبت شده در قاره قطب جنوب بوده. این دما نزدیک به 129- درجه فارنهایت (89- درجه سانتی گراد) بوده است! سرزمین قاره قطب جنوب نمی تواند بسیاری از اشکال زندگی را در خود داشته باشد. زیرا بیشتر سرزمین قاره قطب جنوب بیابان یخ زده, با بارش هایی کمتر از "بیابان صحرا" (کمتر از پنج سانتی متر در سال) است. اما نکته جالب دیگر این است که 70 درصد آب شیرین جهان به شکل منجمد شده در منطقه قطب جنوب وجود دارد.همه حیوانات قاره قطب جنوب با زندگی در شرایط بی نهایت سرد تطبیق پیدا کرده اند. بعضی از آنها مثل نهنگ ها, سیل ها و پرندگان یک لایه عایق چربی برای حفاظت آنها در مقابل سرما دارند. حیوانات دیگر مثل بسیاری از ماهی ها و حشرات, مواد شیمیایی مخصوصی در خونشان دارند (پروتئین های ضد انجماد طبیعی) که آنها را از انجماد حفظ می کند. بسیاری از حیوانات (مثل پنگوئن ها و سیل ها) فرم بدن فشرده و پوست ضخیمی دارند که به حفظ گرمای بدنشان کمک می کند. پرندگان هم بال های ضد آب و پرهای کرکی و ریز ضد آب دارند.بعضی از حیوانات, قاره قطب جنوب را در طول سردترین ماه های این قاره ترک می کنند. حیواناتی مثل نهنگ کوهان دار به آب های گرم تر مهاجرت می کنند تا در آب های قاره قطب جنوب تولید مثل کنند. بسیاری از حیوانات دیگر (مثل پنگوئن امپراتور) در سراسر سال در قاره قطب جنوب می مانند.
      
anna_nemati زن #19 | Posted: 28 Feb 2012 17:13
کاربر

 
چرا ژاپنی ها نهنگ های قطب جنوب را قتل عام می کنند؟
ژاپنی ها هر سال به کشتار نهنگ ها در قطب جنوب می پردازند. حالا هم ناوگان صید نهنگ ژاپن در حال برنامه ریزی برای کشتار 333 نهنگ نیزه ای در طی یک دوره چهار ماهه است.

ژاپنی ها می گویند که کشتار سالانه نهنگ ها به وسیله آنها در قطب جنوب برای تحقیقات علمی است. سازمان شیلات ژاپن می گوید شکار نهنگ ها برای مطالعه درباره رفتار نهنگ ها و زیست شناسی لازم است. اما اتحادیه اروپا و 12 کشور دیگر برنامه کشتار سالانه نهنگ ها در قطب جنوب به وسیله ژاپن را محکوم کرده اند.

منتقدان کشتار نهنگ ها به وسیله ژاپن می گویند چنین تحقیق مرگباری غیر ضروری است و پوششی برای استفاده تجاری از نهنگ (مثل استفاده از گوشت و روغن نهنگ) است.

علاوه بر اتحادیه اروپا، آرژانتین، استرالیا، برزیل، شیلی، کاستاریکا، جمهوری دومنیکن، اکوادور، مکزیک، نیوزیلند، پاناما، پرو و ​​اروگوئه نیز نامه اعتراض آمیزی در این باره امضا کرده اند.

ژاپن امضا کننده توافق نامه منع شکار نهنگ برای مصارف تجاری (IWC) است. اما یک معافیت در این توافق نامه وجود دارد و آن این است که نهنگ ها به خاطر تحقیقات علمی کشته شوند.

در سال 2014، دادگاه بین المللی سازمان ملل به توکیو دستور داد تا شکار منظم نهنگ در آبهای قطب جنوب را متوقف کند و گفت که این پروژه با استانداردهای علمی متعارف مطابقت ندارد.

ژاپن در سال 15-2014 شکار نهنگ ها را متوقف کرد ولی حالا می گوید که طرح تازه اش واقعاً ارزش علمی دارد. موضوعی که از سوی معترضان پذیرفته نیست.
      
anna_nemati زن #20 | Posted: 28 Feb 2012 17:14
کاربر

 
آیا جانوران هم شخصیت دارند؟

شخصیت هر فرد می تواند تأثیر بزرگی بر زندگیش داشته باشد. برخی از افراد اجتماعي هستند و در انجام كارها از ديگران سبقت مي گيرند، درحالي كه ديگران قرار گرفتن در وضعيت جديد را استرس زا مي بينند و همين امر ممكن است بر سلامتيشان تأثير منفي به جا بگذارد.

جانوران نيز از اين جهات تفاوتی با انسان ها ندارند. شواهد تجربی مهمي در اين زمينه به دست آمده که ثابت مي كند تك تك حیوانات شخصیت خودشان را دارند.

دانشمندان توانسته اند شخصیت 22 پرنده سبز قبا را طبقه بندي كنند. آنها واکنش های هر پرنده به وضعیتي جديد را با اضافه کردن یک برش شيريني رنگ روشن به ظرف غذايش آزمايش كردند. به اين ترتيب ميزان شجاعت هر پرنده را براساس مدت زماني كه طول مي كشيد تا به ظرف غذايش نزديك شود سنجيدند. اين محققان دریافتند که تنها چند ثانیه زمان مي برد تا جسورترين پرندگان بر ترسشان غلبه كنند و به طرف ظرف غذا بروند در حالی که بيش از 30 دقيقه طول كشيد تا پرندگان ترسوتر به غذايشان نزديك شوند.

محققان «انگيزه كاوش» در اين پرندگان را هم با متصل كردن یک شیء جذاب به محل استراحتشان آزمايش كردند. به اين ترتيب كه مدت زماني كه طول مي كشيد تا آنها بر روي زمین و در نزديكي شيء جذاب فرود بيايند را در نظر گرفتند. براين اساس هیچ همبستگی اي بین شجاعت و کنجکاوی پرندگان مشاهده نشد. بنابراین پرندگاني كه شجاعت زيادي دارند لزوماً كنجكاوي بالايي نيز ندارند.

شخصیت جانوران در شاخص هاي استرس اکسیداتیو آنها انعكاس مي يابد. شاخص استرس اكسيداتيو روش قابل اعتمادي براي اندازه گيري اجزاي مختلفي است كه در وضعيت استرس اكسيداتيو شركت دارد و پارامترهاي كليدي فيزيولوژيكي مانند هورمون،‌ چربي، آنتي اكسيدان، شاخص آهن را به طور همزمان بررسي مي كند. استرس اكسيداتيو نيز به عنوان عامل برهم زننده تعادل ميان توليد راديكال هاي آزاد و دفاع آنتي اكسيداني تعريف مي شود عامل پيروزي راديكال هاي آزاد بر دفاع آنتي اكسيداني بدن ما است.

مقدار بيش از حد راديكال هاي آزاد كه در نتيجه واكنش هاي شيميايي بدن با استفاده از اكسيژن تنفسي ايجاد مي شود خطر سمي شدن بدن را به همراه دارد. سيستم دفاعي بدن ما از مولكول هايي تشكيل شده كه آنتي اكسيدان دارند. اين مولكول هاي آنتي اكسيدان دار وظيفه دارند راديكال هاي آزاد اضافي را از بين ببرند. اين سيستم دفاعي دايماً در يك حالت تعادل قرار دارد. يعني از سويي راديكال هاي آزاد توليد مي كند و از سوي ديگر اين راديكال هاي آزاد را به وسيله آنتي اكسيدان ها از بين مي برد. هر گونه نابهنجاري در اين زمينه نتايج زيان آوري براي بدن دارد.

ترسوترين پرندگان از استرس اکسیداتیو بیشتری نسبت به افراد شجاع رنج مي برند. همچنین کنجکاوترين پرندگان (کسانی که سريع تر از ديگران به اشیاء نزديك شدند) دفاع بهتري در برابر آسیب اکسیداتیو نسبت به سبزقباهاي كمتر كنجكاو انجام مي دادند.

در مرحله بعد دانشمندان می خواهند بيازمايند كه ویژگی های شخصیتی چه اثري بر پرندگان وحشی به جا مي گذارد. به عنوان مثال پرندگان نئوفوبيك -آنهايي که از چیزها و موقعيت هاي جدید می ترسند- ممکن است به همين دلايل فيزيولوژيكي دچار مرگ زودرس شوند، با اين حال كمتر احتمال دارد که به وسيله شكارچيان خورده شوند چون از پرندگان جسورتر محتاط ترند.

==================


یک تحقیق نشان می دهد موجود نر نوعي پرنده به نام جيز اوراسیا كه نسبت به شريك زندگيش متعهد است بنا به ميل او غذايش را با او به اشتراك مي گذارد. يعني بين دو غذا آن غذايي كه شريك ماده ميل دارد را به او مي دهد.

محققان مي گويند اين پرندگان توانايي تشخيص و درک وضعيت دروني و حالات روانی دیگران را دارند. توانایی پاسخ دادن به حالات دروني دیگری براي گونه هايي كه روابطي طولاني مدت با هم دارند مهم است. اين رفتار پرنده نر مستلزم اين فهم پايه اي است كه ديگران متفاوت از او هستند و حالات درونيشان با او متفاوت است.
      
صفحه  صفحه 2 از 18:  « پیشین  1  2  3  4  5  ...  15  16  17  18  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Do You Know | آیا میدانید که؟؟؟

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید

رنگ ها Center  List   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا