تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Do You Know | آیا میدانید که؟؟؟

صفحه  صفحه 8 از 18:  « پیشین  1  ...  7  8  9  ...  17  18  پسین »  
#71 | Posted: 26 Jul 2012 06:00
آیا میدانید سنگ صابون چیست ؟

سنگ صابون نوعی سنگ دگرگونی است. این سنگ بیشتر از ماده معدنی تالک تشکیل شده است. نام سنگ صابون از حس صابونی بودنی که می دهد و بافت نرم اش برآمده.

سنگ صابون معمولاً خاکستری، قهوه ای، سبز یا آبی رنگ است. این سنگ نرم هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و هنوز هم ماده ای است که در سراسر جهان به خاطر مصارف زیادش مورد توجه است.واقعیت هایی درباره سنگ صابون

⇐ سنگ صابون بیشتر از ماده معدنی تالک تشکیل شده است. سنگ صابون به خاطر داشتن تالک ویژگی های فیزیکی زیادی دارد و وجود تالک باعث شده مصارف مختلف و ارزشمندی داشته باشد.

سنگ صابون غیر متخلخل، مقاوم در برابر گرما، غیر جاذب، نرم، آسان برای حک کردن چیزی بر آن، دارای ظرفیت گرمایی ویژه بالا و مقاوم در برابر اسیدها و بازها است. (ظرفیت گرمایی مقدار گرمایی است که واحد جرم برای بالا بردن دمای یک درجه سانتی گراد به آن نیاز دارد.)

⇐ ترکیبات مواد معدنی درون این سنگ می تواند متفاوت باشد. این بستگی به ماده و شرایط فشار / دمای محیط دگرگونی سنگ منشأ دارد.

⇐ اندازه دانه بر اساس سطح دگرگونی تعيين می شود. انواع سخت تری از سنگ صابون وجود دارد که دوام بیشتری دارند و برای ساختن صفحات ضد آب استفاده می شوند. برخی از این سنگ ها هم دارای دانه های ریزند که برای حکاکی های با کیفیت و جزئیات عالی مورد نیاز است.

⇐ در تمدن جیرفت در استان کرمان مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد، کنده‌ کاری روی سنگ صابون با ظرافت خاصی انجام می شده. بر روی قطعات سنگ صابونی که در این منطقه پیدا شده، تصاویری از قبیل انسان، بز و گوسفند، نخل، مار و عقرب وجود دارد.

⇐ 8000 سال پیش، بومیان آمریکا از سنگ صابون برای ساخت مجسمه های حکاکی شده و کاسه های پخت غذا استفاده می کردند. بومیان آمریکای شمالی از سنگ صابون، کاسه، لوله های سیگار کشیدن، قطعات لازم برای پخت غذا و زیور آلات می ساختند.

⇐ در طول عصر حجر، مردم اسکاندیناوی از قالب های سنگ صابون برای ساخت اشیاء فلزی مانند تیغه های چاقو و ابزار تیز استفاده می کردند. آنها سنگ صابون را حرارت می دادند و سپس به کندی به آن نور می دادند. با این روش کاسه و قابلمه هایی برای پخت و پز می ساختند.

amirrf
     
#72 | Posted: 26 Jul 2012 06:01
⇐ مجسمه معروف شهر ریودوژانیرو به نام مسیح نجات دهنده از بتن ساخته شده و با سنگ صابون نماسازی شده. وزن این مجسمه 635 تن و ارتفاع آن 36 متر است. این مجسمه بین سال های 1922 تا 1931 ساخته شده. این مجسمه به نماد فرهنگی تبدیل شده است.

⇐ در طول دوران جنگ استقلال آمریکا، ارتش قالب های گلوله را از سنگ صابون می ساخت؛ زیرا به راحتی حکاکی می شد و در برابر گرما مقاوم بود.

⇐ سنگ صابون به علت ویژگی های الکتریکی و دوامش به عنوان یک عایق برای ساخت قطعات الکتریکی و خانه سازی به کار می رود.

⇐ سنگ صابون به عنوان سنگ میز آشپزخانه به جای سنگ مرمر یا گرانیت استفاده می شود. دلیلش این است که سنگ صابون به وسیله گوجه فرنگی، آب انگور یا ... لک نمی شود.

حتی در آزمایشگاه ها نیز از سنگ صابون استفاده می شود زیرا از اسیدها و بازها تاثیر نمی گیرد. سنگ صابون از گرما تأثیر نمی گیرد بنابراین یک دیگ داغ را بدون ترس از سوزاندن یا آسیب رساندن به سطح سنگ صابون می توان روی آن قرار داد.

⇐ سنگ صابون بر تقریباً هر جسمی که کشیده می شود یک خط سفید به جا می گذارد، چراکه در درجه اول از تالک ساخته شده است. سال ها است که در خیاطی ها، نجاری ها و سایر صنایع دستی از سنگ صابون به عنوان یک ابزار نشان گذاری (مارک گذاری) استفاده شده است زیرا نشان گذاری به راحتی انجام می شود و نشان راحت هم برداشته می شود.

همچنین در طی فرآیند جوشکاری به عنوان نشان گذار توسط جوشکارها استفاده می شود زیرا پودر آن در برابر حرارت مقاوم است و نمی سوزد.

⇐ سنگ صابون همچنین به دلیل این که سنگ نرمی است، شیشه را خراش نمی دهد.

amirrf
     
#73 | Posted: 26 Jul 2012 06:03
آیا میدانید ماگما چگونه تشکیل می شود؟

برای درک این که ماگما چگونه تشکیل می شود لازم است ابتدا تعریفی از آن ارایه دهیم. زمین شناسان اصطلاح «ماگما» را برای توصیف سنگ مذابی که هنوز در زیر زمین است به کار می برند. اصطلاح «گدازه» موقعی به کار می رود که ماگما در سطح فوران می کند.

سنگ های داخل گوشته و هسته از زمان شکل گیری زمین در حدود 4.6 میلیارد سال پیش تاکنون هنوز داغ اند. وقتی که زمین تشکیل می شد، مواد با سرعت بالا با هم برخورد می کردند. این برخوردها گرما تولید می کرد (تصور کنیم که وقتی کف دستانمان را پیاپی به هم می زنیم گرم می شوند). این گرما در زمین به دام افتاده است.

همچنین گرمایی درون زمین وجود دارد که از تجزیه رادیواکتیو عناصر رادیواکتیو طبیعی تولید می شود. این همان روندی است که یک راکتور هسته ای با آن گرما تولید کند. البته در زمین، مواد رادیواکتیو نسبت به یک رآکتور هسته ای تمرکز بسیار کمتری دارند اما به هر حال به دلیل این که زمین بسیار بزرگ تر از یک نیروگاه هسته ای است می تواند مقادیر بسیار زیادی گرما تولید کند.

سنگ ها عایق های خوبی هستند بنابراین گرما به کندی پراکنده می شود.

این حرارت به حدی هست که تا حدودی برخی از سنگ ها را در گوشته فوقانی، در حدود 50-100 کیلومتری زیر سطح، ذوب کند. می گوییم تا حدی ذوب کند چون سنگ ها به طور کامل ذوب نمی شوند. بیشتر سنگ ها از بیش از یک ماده معدنی تشکیل شده اند و این مواد معدنی مختلف دماهای ذوب متفاوت دارند.

این به آن معنی است که زمانی که سنگ ها شروع به ذوب شدن می کنند، برخی از مواد معدنی نسبت به بقیه مواد معدنی با درجه بسیار بیشتری ذوب می شوند. به همین دلیل مهم است که مایعی (ماگما) که تولید می شود دیگر مشابه سنگی نیست که در ابتدا شروع به ذوب شدن کرده است بلکه چیزی متفاوت است.

برای درک آن چه گفته شد می توانید «سنگ» را ترکیبی از شکر، کره و یخ ترسیم کنید. تصور کنید که یک سوم این سنگ از شکر، یک سوم آن از کره و یک سوم باقی مانده از یخ تشکیل شده است. وقتی این سنگ شروع به ذوب شدن می کند، ماگمایی که تولید می شود بیشتر از چیزهایی که راحت تر ذوب می شوند، یعنی یخ و کره، تشکیل می گردد.

کمی شکر مذاب هم در ماگما وجود خواهد داشت اما نه خیلی و بیشتر آن هنوز هم کریستالی خواهد بود.

رایج ترین نوع ماگمای تولید شده بازالت است (ماده ای که در پشته های میان اقیانوسی فوران می کند و کف اقیانوس ها را تشکیل می دهد). بلافاصله پس از این که از سنگی ماگما تشکیل می شود، قطره های کمی از ماگمای سنگ بازالت شروع می کند به این که راهش را به سمت بالا پیدا کند (تراکم این ماگما کمی کمتر از سنگ جامد است) و خیلی زود این قطره ها با دیگر قطره ها به هم می پیوندند و در نهایت جریانی از ماگمای سنگ بازالت تشکیل می شود که به سمت سطح می روند. اگر این ماگما به سطح برسد به صورت گدازه بازالتی فوران می کند.فرایند همرفت و تشکیل گدازه

سنگ های گوشته ثابت نیستند بلکه در حال حرکت اند. آنها توسط فرایند همرفت نقل و انتقال پیدا می کنند. سنگ های گوشته وقتی داغ تراز حد متوسط اند رو به بالا و زمانی که سردتر از حد متوسط اند رو به پایین حرکت می کنند. این فرایند انتقال حرارت، همرفت نامیده می شود. فرایند همرفت اصلی ترین روشی است که زمین با آن از دست گرمایی که در 4.5 میلیون سال پیش آغاز شده و همچنین از گرمایی که با تجزیه رادیو اکتیوی تولید می گردد خلاص می شود.

وقتی که این سنگ جامد (اما پلاستیکی) به بالا می رود، فشار کاهش می یابد و اگر فشار به اندازه کافی کاهش یابد، سنگ شروع به ذوب شدن می کند. مایع تشکیل شده نسبت به سنگ های اطراف تراکم کمتری دارد و شناور می شود، رو به بالا حرکت می کند و در نهایت بر روی سطح فوران می کند.

amirrf
     
#74 | Posted: 26 Jul 2012 06:05
آیا میدانید تفاوت بین تپه و کوه چیست؟

تپه و کوه هر دو اشکال طبیعی کره زمین اند اما چه تفاوتی بین این دو برجستگی وجود دارد؟ متأسفانه هیچ تعریف استانداردی که در سطح جهانی پذیرفته شده باشد برای کوه یا تپه وجود ندارد.

خصوصیاتی وجود دارند که معمولاً به کوه ها نسبت داده می شوند. به عنوان مثال این که بیشتر کوه ها دارای دامنه های پر شیب و قله های مخروطی شکل هستند در حالی که اغلب تپه ها گردند. اما موضوع وقتی پیچیده می شود که با این تعریف برخی از کوه ها می توانند تپه و بعضی از تپه ها می توانند کوه نامیده شوند.

به این ترتیب حتی مراکز پیشرو در علم جغرافیا مانند سازمان زمین شناسی (USGS) ایالات متحده هم تعریف دقیقی از یک کوه و یا تپه ندارد.نتیجه تلاش ها برای ارایه تعریف از کوه یا تپه بر اساس ارتفاع

تا دهه 1920 میلادی کوه براساس ارتفاع بیش از 1000 فوت (304 متر) تعریف می شد. اما این تعریف در اواخر دهه 1970 کنار گذاشته شد.

پس اگر توافقی بر سر ارتفاع یک کوه و یک تپه وجود ندارد پس چگونه بفهمیم که کدام به کدام هستند؟ چند ویژگی کلی برای هر یک از این اشکال جغرافیایی برشمرده می شود که بهتر است جداگانه به آنها نگاهی به آنها بیندازیم.

amirrf
     
#75 | Posted: 27 Jul 2012 08:31
تپه چیست؟

به طور کلی، تصویری که ما از تپه ها داریم این است که نسبت به کوه ها ارتفاع کم تری دارند. آنها بیشتر شکل یک برآمدگی گرد را دارند تا این که یک قله واضح داشته باشند.

⇐ تپه یک برآمدگی طبیعی در زمین است که یا با گسل یا با فرسایش ایجاد شده است.

⇐ یک برآمدگی یا «دست انداز» است که به تدریج نسبت به محیط اطرافش در حال صعود است.

⇐ ارتفاع و بلندی آن کم، اغلب کمتر از 984-1968 فوت (300-600 متر) است.

⇐ نوک گرد بدون قله واضح دارد.

⇐ اغلب بدون نام است.

⇐ صعود از آن آسان است.

تپه ها امکان دارد زمانی کوه هایی بوده اند که در طول هزاران سال توسط فرسایش ساییده شده اند. به همین ترتیب، بسیاری از کوه ها مانند کوه هایی در هیمالیا که زمانی توسط گسل های تکتونیک ایجاد شده بودند را امروزه ممکن است تپه در نظر بگیریم.


کوه چیست؟

در مقابل می توان گفت که کوه خیلی بلندتر از تپه است، بلندی آن هیچ طرح و شکل معین و مشخصی ندارد. نقشه نگاری محلی معمولاً آن را کوه تعریف کرده و اغلب یک لفظ کوه هم در نام آن وجود دارد. رشته کوه های معروف جهان عبارتند از هیمالیا، راکی و آند. البرز و زاگرس از رشته کوه های ایران اند.

⇐ کوه یک برآمدگی طبیعی بر روی زمین است که توسط گسل ایجاد شده است.

⇐ برامدگی بسیار بزرگی در زمین است که در مقایسه با محیط اطرافش اغلب به طور ناگهانی صعود کرده است.

⇐ بلندی و ارتفاع زیاد اغلب بالاتر از 1968 فوت (600 متر) دارد.

⇐ شیب تند و قله واضح دارد.

⇐ اغلب دارای یک نام است.

⇐ به خاطر سراشیبی و بلندی کوه صعود از آن می تواند کاری چالش برانگیز باشد.

البته، استثنائاتی برای این فرضیات وجود دارد و برخی از کوه ها هم کلمه تپه در نام شان دارند.

به عنوان مثال، بلک هیلز (hills به معنی تپه ها) در داکوتای جنوبی واقع در آمریکا، درواقع یک رشته کوه کوچک است و برخی از قله های آن مرتفع اند.

amirrf
     
#76 | Posted: 27 Jul 2012 08:34
ایا می‏دانید پرهای دایناسورها چه رنگی بوده؟

یکی دیگر از شواهد قوی مبنی بر این که دایناسورها نمی توانستند تک رنگ باشند بال و پر درخشان و رنگی پرندگان امروزی است. پرندگان به خصوص پرندگانی که در محیط های گرمسیری -مانند جنگل های بارانی آمریکای جنوبی و مرکزی- زندگی می کنند از رنگارنگ ترین جانوران روی زمین اند. بر روی بدن آنها طرح هایی با رنگ های قرمز تند، زرد و سبز وجود دارد.

از آنجایی که پرندگان از نسل دایناسورها هستند می توان انتظار داشت که همین قوانین در مورد تروپودهای کوچک پردار آخر دوره ژوراسیک و کرتاسه که پرندگان از آنها تکامل یافته اند هم صدق کند.

در واقع ظرف چند سال گذشته، دیرینه شناسان رنگدانه هایی را از فسیل دینو- پرندگان پیدا کرده اند.

جای تعجب نیست که دانشمندان کشف کرده اند پر این دایناسورها رنگ ها و طرح های متفاوت و بسیار شبیه به پرندگان امروزی داشته است. هر چند که این رنگدانه های یافت شده در فسیل ها در طول ده ها میلیون سال تباه شده است. (همچنین این احتمال وجود دارد که دست کم برخی از پتروزارها -که نه دایناسور بودند و نه پرنده- نیز رنگ روشن داشته اند).

البته برخی از دایناسورها هم طرح و رنگ ساده داشتند.

واضح است که دست کم برخی از هادروسورها، سراتوپسین ها و دینو- پرندگان رنگ ها و طرح های پیچیده ای بر روی پوست و پرهایشان داشته اند اما این موضوع برای دایناسورهای بزرگ تر چند تنی کمتر محتمل است. شاید دایناسورهای گیاهخوار، خاکستری و سبز ساده بودند. به عنوان مثال هیچ شواهدی از وجود رنگدانه در سوروپودهای غول پیکر مانند آپاتوزاروس و براکیوسور پیدا نشده است.

در میان دایناسورهای گوشت خواری مثل تروپودهای عظیم الجثه (از قبیل تی رکس و آلوزاروس)، شواهد بسیار کمتری وجود دارد که نشان دهد رنگ یا طرحی بر روی پوست شان وجود داشته است، هر چند که این امکان وجود دارد که مناطق محدودی بر روی جمجمه شان رنگ روشن داشته است.

با این حساب می توان گفت که همه دایناسورها سبز و خاکستری ساده نبودند اما همه شان هم رنگارنگ و دارای رنگ های رو

amirrf
     
#77 | Posted: 27 Jul 2012 08:35
ایا می‏دانید براساس تحقيقات روي رابطه جنسيت و رنگها، زنان نسبت به مردان، بسيار بيشتر رنگ فيروزه اي را ترجيح مي دهند
ایا می‏دانید از آن جايي كه 76 درصد زنان رنگ هاي سرد را ترجيح مي دهند و
ایا می‏دانید فيروزه اي هم تركيبي از دو رنگ سرد سبز و آبي است پس جاي تعجب نيست كه آقايان چندان توجهي به اين رنگ نشان نمي دهند
ایا می‏دانید فيروزه اي سمبل پيچيدگي، فرهيختگي و قدمت است.
ایا می‏دانید ارغواني يك رنگ كاملاً زنانه است
ایا می‏دانید اكثر زنان اين رنگ را دوست دارند، در حالي كه مردان اكثراً از اين رنگ به شدت بدشان مي آيد
ایا می‏دانید به طور سنتي ارغواني رنگ سلطنتي و باشكوه در نظر گرفته مي شود و علاوه بر اين رنگي فرازميني، رومانتيك و رمزآلود به حساب مي آيد.
ایا می‏دانید رنگهاي سرد (آبي، سبز، فيروزه اي و نقره اي) كه به طور كلي خاصيت آرامش بخشي دارند.
ایا می‏دانید رنگهاي گرم (قرمز، صورتي، زرد، طلايي و نارنجي) كه نشان دهنده احساسات مختلف از خوش بيني محض گرفته تا خشونت شديد هستند
ایا می‏دانید اين رنگها مي توانند حالات روحي مختلفي همچون هيجان يا خشم به انسان ببخشند.

amirrf
     
#78 | Posted: 27 Jul 2012 08:35
ایا می‏دانید رنگهاي تركيبي( سرد/ گرم) (ارغواني، سوسني، بنفش و غيره) هم آرامبخش و هم مهيج هستند.
ایا می‏دانید رنگهاي خنثي (قهوه اي، بژ، شيري، خاكستري، سياه و سفيد) كه باعث مي شوند
ایا می‏دانید انسان به ساير رنگهايي كه در كنار آنها قرار گرفته اند، توجه خاص نشان دهد و
ایا می‏دانید بعضي از انواع سياه، قهوه اي برنزي، طلايي و بژ رنگ گرم محسوب مي شوند
ایا می‏دانید در حالي كه سفيد، شيري، نقره اي و خاكستري رنگهاي سردتري به حساب مي آيند
ایا می‏دانید مادها اجداد مستقیم خانواده ما هستند.
ایا می‏دانید فامیلی ما مدی medi هست که از ریشه های ماد گرفته شده
ایا می‏دانید دانشمندان روسي هواپيمايي ساخته اند كه با 1 بار سوخت گيري مسافت 10000 كيلومتري را طي مي كند
ایا می‏دانید اسهال شايع ترين بيماري مسافرتي است كه 20 تا 50% مسافران به ان دچار مي شوند
ایا می‏دانید افراد امريكايي و اروپاي شمالي روزانه 200 گرم مدفوع مي كنند

amirrf
     
#79 | Posted: 27 Jul 2012 08:36
ایا می‏دانید محققان نوعي پشه كش ليزري ساخته اند كه در 1 روز مي تواند 1 ميليارد پشه را نابود كند
ایا می‏دانید 95% دانش اموزان دبيرستاني دچار نوعي اختلال خواب هستند
ایا می‏دانید زناني كه قارچ و چاي سبز مصرف مي كنند كمتر به سرطان سينه دچار مي شوند
ایا می‏دانید باكتري ها با دور زدن چربي ها انتي بيوتيك ها را دور مي زنند
ایا می‏دانید 94 درصد از زنان معتقدند كه جنسيت فرزند برايشان تفاوتي ندارد اما نداشتن پسر براي آنها نقطه ضعف محسوب مي شود.
ایا می‏دانید 38 درصد از بارداري هاي چهارم ، 84 درصد از بارداري هاي سوم و 42 درصد از بارداري هاي دوم و
ایا می‏دانید حتي 19 درصد بارداري هاي اول دچار درجاتي از بي خوابي بعد از دانستن جنسيت فرزندشان شدند
ایا می‏دانید همچنين 35 درصد از نمونه ها فكر مي كردند همسر آنها ممكن است تصميم به ازدواج مجدد بگيرد.
ایا می‏دانید نوعي عفونت ويروسي انسولين باعث ديابت مي شود
ایا می‏دانید محققان با استفاده از سلول هاي عصبي پوست خود بيمار پاركينوسني بيماري او را بهبود بخشيدند
ایا می‏دانید محققان موفق به دام انداختن نور با فناوري نانو شدند
ایا می‏دانید انسان ها نئاندرتال 30000 سال قبل منقرض شدند

amirrf
     
#80 | Posted: 27 Jul 2012 08:37
آیا درختان در زیر اقیانوس ها هم رشد می کنند؟

در زیر اقیانوس ها هم درختان رشد می کنند. این درختان کتانجک (kelp) نامیده می شوند و در مقایسه با درختانی که در خشکی می رویند، اشکال گیاهی خیلی ابتدایی تری هستند. از آن جایی که این گیاهان در آب قرار دارند، مثل درختان خشکی به تنه قوی نیاز ندارند. کتانجک ها و جلبک های دریایی دیگر در گروه گیاهی ای قرار دارند که به نام جلبک قهوه ای شناخته می شود.

اکوسیستم جنگلی کتانجک به همان اندازه جنگل های خشکی غنی است. این اکوسیستم، محلی برای زندگی هزاران گونه گیاهی و جانوری فراهم می کند که از جمله آنها جانوری محبوب انسان ها به نام سمور دریایی است.

در واقع وجود سمور دریایی برای حفظ جنگل های کتانجک لازم است چراکه بدون سمور، خارپشت های دریایی همه کتانجک ها را می خورند و جنگل را از بین می برند.

amirrf
     
صفحه  صفحه 8 از 18:  « پیشین  1  ...  7  8  9  ...  17  18  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Do You Know | آیا میدانید که؟؟؟ بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites