خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

Birds | پرندگان


صفحه  صفحه 1 از 36:  1  2  3  4  5  ...  33  34  35  36  پسین »
rajkapoor #1 | Posted: 16 Dec 2014 15:31
کاربر

 
درخواست تاپیک در تالار علم و دانش


نام تاپیک: انواع پرندگان / Birds
Bilder hochladen


تعداد صفحات:بالای ۶ صفحه


کلمات کلیدی: پرنده + زیستگاه + عقاب + مرغابی + تاریخ پیدایش + بیوگرافی + پرندگان شکاری و خانگی
Signature

خوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
      
rajkapoor #2 | Posted: 20 Dec 2014 21:53
کاربر

 
پرنده


پَرَنده یا مُرغ به جانوران مهره‌داری گفته می‌شود که بدنی پوشیده از پر دارند، خونگرم اند، بال دارند، بر روی دوپا راه می‌روند و تخم می‌گذارند. بیشتر پرندگان توانایی پرواز دارند. نزدیک به ۱۰،۰۰۰ گونه پرنده در سراسر جهان وجود دارد. این جانوران پرتنوع ترین نوع مهره‌داران چهاراندامی‌اند و از قطب شمال گرفته تا قطب جنوب می‌توان گونه‌ای از پرندگان را پیدا کرد. کوچکترین گونهٔ زنده از پرنده‌ها، مرغ پر زنبوری با پهنای ۵ سانتی‌متر (۲ اینچ) و بزرگترین آن‌ها شترمرغ با بزرگی ۲٫۷۵ متر (۹ پا) است. فسیل‌های باقی مانده گواه آن است که سرچشمهٔ پرندگان به دایناسورهای ددپا، نزدیک به ۱۶۰ میلیون سال پیش، در دوران ژوراسیک باز می‌گردد. دیرین‌شناسان بر این باورند که پرندگان تنها کلاد دایناسورهایند که از انقراض دوران سوم کرتاسه در ۶۵٫۵ میلیون سال پیش، جان سالم به در برده‌اند.
قلب پرندگان چهارحفره‌ای و خم آئورت به سمت راست است. استخوان‌های سر به هم جوش‌خورده و در استخوان پس‌سری تنها یک (مهره -مفصل) دارند. در این مهره‌داران ۹ کیسه هوایی متصل به شش‌ها وجود دارد، استخوان‌ها به جهت کاهش وزن مجوف شده‌اند، چشم‌ها بزرگ است و حس بینایی قوی‌ترین حس آن‌ها است.امروزه پرندگان با این ویژگی‌ها شناخته می‌شوند: منقار و بدنی پوشیده از پر دارند، دندان ندارند، تخم‌هایی با پوستهٔ سخت می‌گذارند، سوخت‌وساز بالا، قلب چهارحفره‌ای، استخوان‌بندی نیرومند و همزمان سبکی دارند. امروزه تمامی پرندگان زنده دو بال دارند، تنها استثنای این مطلب پرنده‌ای با نام موآ از زلاندنو است که هم اکنون منقرض شده. در پرندگان زائده‌های حرکتی پشتی برای راه رفتن، نشستن و یا شناکردن سازگاری یافته‌است و زائده‌های حرکتی جلویی به صورت بال تغییر شکل یافته. به این ترتیب بال یک عضو پیشرفته و تکامل یافته‌است که و به بیشتر پرندگان توان پرواز می‌دهد. سینه‌پهنان، پنگوئن‌ها و گونه‌های انگشت شماری از پرندگان توان پرواز ندارند. دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی پرندگان بسیار ویژه‌است و به خوبی به نیازهای آن‌ها برای پرواز پاسخ می‌دهد. برخی پرندگان مانند کلاغیان و طوطی‌سانان در میان باهوش ترین گونه‌های جانوران جای می‌گیرند. دیده شده که برخی پرندگان توان ساخت و کاربرد ابزارها را دارند. همچنین بسیاری از گونه‌هایی که زندگی اجتماعی دارند آشکارا دانش خود را در اختیار نسل‌های بعد قرار می‌دهند.


گونه‌های زیادی از پرندگان سالانه مهاجرت‌های طولانی دارند و بسیاری هم بجای مهاجرت طولانی، جابجایی‌های کوتاه اما نامرتب دارند. پرندگان موجوداتی اجتماعی اند و با همدیگر از راه نشانه‌ها، صداها، آوازها، شرکت در رفتارهای اجتماعی، شکار، جنگ و مبارزه و یورش دسته جمعی به دیگر درندگان (معمولاً برای حفاظت از خود) با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. بیشتر گونه‌های پرندگان تک همسری اند. معمولاً این رفتار آن‌ها برای یک فصل تولید مثل است. گاهی هم برای چند سال تک همسر می‌مانند. اما اینکه برای تمام عمر تک همسر باشند بسیار کم دیده شده‌است. در گونه‌هایی از پرندگان چندزنی (داشتن چند پرندهٔ ماده) و به صورت بسیار کمیاب چندشوهری (داشتن چند پرندهٔ نر) در یک نظام تولید مثل دیده شده‌است. آن‌ها پس از تخم‌گذاری، تخم را در لانه نگهداری می‌کنند و بر روی آن می‌خواند (پدر یا مادر). بسیاری از جوجه‌ها پس از آنکه از تخم بیرون آمدند باید مدت طولانی مورد حمایت و سرپرستی پدر و مادر خود باشند.این گروه از موجودات از فرمانرو جانوران، شاخه طناب‌داران، زیرشاخه مهره‌داران، رده پرندگان مشتق شده و بعد از پستانداران از تکامل‌یافته‌ترین جانوران می‌باشند.برخی پرندگان کاربرد اقتصادی مهمی دارند و به عنوان یک منبع غذایی مهم در از راه شکار یا پرورش در مزرعه‌ها بدست می‌آیند. پرندگان آوازخوان و طوطی‌سانان بیشتر به عنوان حیوان خانگی کاربرد دارند. کاربرد دیگر پرندگان در تهیهٔ کود مرغی است. پرندگان در فرهنگ، مذهب، شعر و موسیقی انسان‌ها وارد گشته‌اند و به زندگی ما پیوند خورده‌اند. در نتیجهٔ رفتارهای انسان‌ها از سدهٔ ۱۷ میلادی به این سو ۱۲۰ تا ۱۳۰ گونه از پرنده‌ها منقرض شده‌اند و صدها گونه هم پیش از سدهٔ ۱۷ از دست رفته بودند. امروزه با وجود آنکه تلاش‌هایی در زمینهٔ نگهداری و حمایت از پرندگان صورت گرفته با این حال ۱،۲۰۰ گونه از آن‌ها همچنان رو به انقراض اند.فرگشت


نخستین طبقه‌بندی علمی جانداران را فرانسیس ویلبی و جان ری در سال ۱۶۷۶ در کتاب Ornithologiae خود انجام دادند. در سال ۱۷۵۸ کارل لینه این کار را ویرایش کرد تا یک نظام آرایه‌شناسی از آن بدست آورد، این نظام هم اکنون مورد استفاده‌است. طبقه‌بندی مورد نظر لینه، ردهٔ فیلوژنتیک پرندگان را در کلاد دایناسورهای ددپا جای می‌دهد.
Signature

خوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
      
rajkapoor #3 | Posted: 20 Dec 2014 21:59
کاربر

 
همه چیز درباره پرندگان


foto uploadپرندگان مهره داران خونگرمی هستند که بال، پر و یک منقار دارند، دندان ندارند، اسکلتی دارند که در آن استخوان های زیادی با هم ترکیب شده و نیز استخوان های زیادی در آن غایب هستند، و یک کارایی بی نهایت زیادشان، سیستم تنفسشان است. پرندگانی که پرواز می کنند استخوان های قوی، پوک و ماهیچه های پرواز قدرتمند دارند.

بیشتر پرندگان می توانند پرواز کنند. پرندگان یک قلب بسیار قوی و یک راه مؤثر تنفس دارند-اینها برای این که پرندگان پرواز کنند لازم هستند. همچنین پرندگان موقعی که پرواز می کنند انرژی فوق العاده زیادی را مصرف می کنند و بنابراین نیاز دارند تا مقدار بسیار زیادی غذا بخورند تا قدرت پرواز داشته باشند.

نه همه جانورانی که پرواز می کنند پرنده هستند و نه همه پرندگان می توانند پرواز کنند. توان پرواز کردن در طول تاریخ بارها و به طور جداگانه در میان موجودات مختلف زمین به وجود آمده است. خفاش ها (پستاندارانی که پرواز می کنند)، پتروسوروس (خزندگانی که از زمان دایناسورها پرواز می کنند) و حشراتی که پرواز می کنند پرنده نیستند.


انواع حرکت: پرواز، دویدن و شنا


شیوه نقل و انتقال پرنده ها کاملاً با هم متفاوت است. بیشتر آنها می توانند پرواز کنند، بعضی می توانند خیلی خوب بدوند و بعضی شنا می کنند و برخی ترکیب آنها را انجام می دهند. بعضی از پرندگان نمی توانند پرواز کنند.

شترمرغ سریع ترین پرنده دونده است اما نمی تواند پرواز کند. شتر مرغ همچنین سریع ترین دونده دوپا در میان همه جانوران روی زمین است. شترمرغ بزرگ ترین پرنده هم هست.

بیشتر پرندگان می توانند پرواز کنند. در پرندگان بال های پرواز شکل گرفته تا امکان بالا رفتن را در آنها به وجود آورد و به آنها اجازه دهد تا پرواز کنند. این جانوران سبک وزن به خاطر پرواز کردن با شرایط آب و هواییشان تطبیق پیدا کرده اند. پرواز آنها را به شکارچیان قابلی تبدیل کرده و به آنها اجازه می دهد از دست شکارچیان گرسنه (مثل گربه ها) فرار کنند. همچنین پرواز آنها را از آب و هوای ناملایم دور می کند (به وسیله مهاجرت). شاهین تیزپر یکی از سریع ترین پرندگان است که با سرعت 90 مایل در ساعت شیرجه می زند (بعضی ها می گویند که آنها می توانند با سرعت بیش از 200 مایل در ساعت شیرجه بزنند).پرها:


انواع مختلفی از پرها وجود دارند که کاربردهای مختلفی دارند.

پرها برای این اهداف مورد استفاده قرار می گیرند:

-پرواز: پرهای پرواز در بال ها و دم پرندگان رشد می کند.

-عایق حرارتی: پرهای نرم زیرین که نزدیک پوست رشد می کنند پرندگان را از خیلی سرد و یا خیلی گرم شدن حفظ می کنند.

-جفت گیری: این امر به شدت از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است.

پرندگان مذکر اغلب رنگشان روشن تر از پرندگان مؤنث است. این امر پرندگان مؤنث را به سوی پرندگان مذکر به منظور جفت گیری جذب می کند. پرندگان مؤنث بیشتر به رنگی نیاز دارند که به آنها کمک کند تا خودشان را هنگامی که از جوجه هایش مراقبت می کنند مخفی کنند (اگرچه پرندگان مذکر هم اغلب از جوجه ها مراقبت می کند، با یا بدون جفت مؤنث). طاووس مذکر رنگ خیلی درخشانی دارد. طاووس مؤنث رنگش قهوه ای مات است.
تغذیه:


پرندگان امروزی هیچ دندانی ندارند (پرندگان باستانی دندان داشتند). پرندگان زبان دارند، اما برخلاف زبان ما زبان پرنده در داخلش استخوان دارد.

I بعضی از شکارچیان شگفت انگیز مانند عقاب ها، دید تیزی دارند که پنج تا شش برابر تیزتر از دید چشم انسان است. آنها می توانند طعمه کوچکی را از یک مایلی علامت گذاری کنند.

پرندگان بیشتر وقتشان را صرف جست و جوی غذا می کنند. بیشتر پرندگان حشره خوار هستند (آنها حشره می خورند). بعضی از پرندگان، مثل جغدها و عقاب ها گوشتخوار هستند. بعضی از پرندگان مثل مرغ مگس خوار، باقرقره و غاز کانادایی گیاهخوارند. بقیه پرندگان مانند سار، هم گیاهخوار و هم گوشتخوارند. بعضی از پرندگان (مانند توکان) میوه خوارند.

بیشتر پرندگان دید تیزشان را برای پیدا کردن غذا مورد استفاده قرارمی دهند. آنها از منقار و فکشان برای گرفتن ساس ها، کرم ها، پستانداران کوچک، ماهی، میوه، دانه ها و شهد استفاده می کنند. پرندگان در کنترل طبیعی حشرات و در پراکندگی تخم گیاهان نقش خیلی مهمی بازی می کنند. بعضی از پرندگان، مثل مرغ مگس خوار شهد خوار، گرده افشان های مهم بعضی از گیاهان گلدار هستند.
لانه ها و تخم ها:


پرندگان جوجه هایشان را در تخم هایی با پوسته های محکم به دنیا می آورند که بعد از مدت زمانی جوجه ها از تخم در می آیند. بعضی از پرندگان مانند مرغ ها، هر روز تخم می گذارند. برخی از پرندگان هم ممکن است سال ها بین هر تخم گذاری فاصله بیندازند.

شترمرغ در میان پرندگان بزرگ ترین تخم ها را می گذارد که بیش از 11 در 18 سانتی متر محیط و وزنی 1400 گرمی دارند.

پرندگان لانه هایشان را برای تولید مثل در درختان، روی صخره ها یا روی زمین می سازند. بیشتر پرندگان دست کم به وسیله یکی از والدین مورد مراقبت قرار می گیرند تا وقتی که بتوانند پرواز کنند و غذایشان را به دست آورند.

دوره نهفتگی تخم های پرنده از گونه ای به گونه ای دیگر متفاوت است. همچنین بعضی از تفاوت ها به دما بستگی دارد.

بعضی از پرندگان مانند فاخته تخم هایشان را در لانه پرندگان دیگر می گذارند. پرنده بزرگسال هم بی اطلاع از این که این تخم فاخته است، از آن مراقبت می کند. بعضی از فاخته ها حتی تخم های دیگرشان را در لانه می کشند تا مطمئن شوند که تخمشان غذای کافی به دست می آورد.مهاجرت


گونه های پرندگان برای تکثیر و به دست آوردن غذا در تابستان به سمت آب وهواهای خنک تر مهاجرت می کنند و سپس در زمستان به آب و هواهای گرم تر برمی گردند. به طور دقیق مشخص نیست که پرندگان هنگام مهاجرت چگونه هدایت می شوند، اما بسیاری از افراد برای پرده برداشتن از این راز که پرندگان چگونه می فهمند که به کجا باید پرواز کنند، مطالعه می کنند.


طبقه بندی پرندگان:پرندگان به طبقه زیست شناسی اوس Aves تعلق دارند و در همه جای زمین زندگی می کنند. پرندگان جزو آمنیوت ها amniotes هستند. این گروه از جانوران همه چیز خوارانی هستند که تخم می گذارند و از تخم هایشان با دراز کشیدن بر رویشان محافظت می کنند و گروهی که شامل جانورانی در بین پستانداران، پرندگان، دایناسورها و خزندگان هستند را شامل می شوند. حدود 9000 گونه مختلف از پرندگان وجود دارد که به 146 خانواده تقسیم شده اند.


تکامل پرندگان:

پرندگان شاید از دایناسورهای گوشتخوار (تروپودها) در طول دوره مزوزوئیک، در حدود 150 میلیون سال پیش) تکامل پیدا کرده باشند. پرندگان اولیه در دهانشان دندان و روی بال هایشان چنگال هایی داشتند.


آواز پرندگان:


پرندگان آواز زیبایی دارند و آوازهای گوناگونی هم می خوانند. بسیاری از پرندگان آواز خوان هر سال کمیاب تر می شوند.

پرندگان آوازخوان یک اندام صوتی به نام سیرنیکس syrinx دارند که در گلویشان قرار گرفته. سیرینکس عضلانی دو نیمه دارد که هر لرزش آن آوازهایی تولید می کند، چنان که پرنده می تواند در یک آن دو نت را بخواند. برای خواندن، یک پرنده هوا را از شش هایش از میان سیرینکس می دمد.

آیا پرندگان زانو دارند؟ چرا پاهایشان به طرف پشت خم می شود؟

بله، پرندگان زانوهایی دارند (زانوها اغلب زیر پرهایشان هستند و به سادگی قابل دیدن نیستند). زانوهای پرندگان مثل زانوهای ما خم می شوند. بخشی از پاهای پرنده که در موقع راه رفتن به عقب خم می شود، قوزک پا است.ضربان قلب و تنفس:


پرندگان برای پرواز کردن، به مقدار زیادی اکسیژن نیاز دارند که آن را از راه تنفس از هوا و با استفاده از شش به دست می آورند. پرندگان همچنین به سیستم گردش خون قوی نیاز دارند که شامل یک قلب قوی است تا اکسیژن را در بدنشان گردش دهد. قلب یک پرنده خیلی سریع تر از قلب ما می زند. قلب مرغ مگس خوار حدود 1000 بار در هر دقیقه می زند. قلب انسان حدود 60 تا 90 بار در هر دقیقه می زند.

پرندگان با استفاده از سیستم بی همتایی که هوا را در مسیری یکطرفه از میان سیستم تنفسی رد می کند، تنفس می کنند. سیستم تنفسی پرندگان خیلی کارا است و از سیستم تنفسی ما کاراتر است.

پرندگان دو شش نسبتاً کوچک دارند (جایی که تبادل گاز در آن انجام می شود)، اما شش ها به وسیله کیسه های هوای ریه مانند (جایی که هیچ تبادل گازی رخ نمی دهد) تقویت شده اند. این کیسه های هوا به طور دایم شش ها را باد کرده نگه می دارند (حتی موقعی که پرنده هوا را بیرون می دهد). در حالی که شش های ما به طور متناوب پرو خالی می شوند. سیستم تنفسی پرنده 20 درصد حجم پرنده را گرفته (سیستم تنفسی ما تنها پنج درصد حجم ما را گرفته).

در سیستم تنفسی پرنده، هوا ابتدا از میان کیسه های هوا جریان می یابد (که حتی در داخل استخوان های خالیشان واقع شده) که هوای اکسیژن دار تازه را مستقیم به داخل شش های تیوب مانند جاری می کند. هم موقعی که پرنده می دمد و هم هنگامی که باز می دمد.

این سیستم، کارایی پرنده را در تنفس افزایش می دهد و به او اکسیژن کافی برای پرواز می دهد.
Signature

خوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
      
rajkapoor #4 | Posted: 20 Dec 2014 22:02 | Edited By: rajkapoor
کاربر

 
رده بندی پرندگان

برای رده بندی پرندگان از تغییرات ظاهری موجود در سیستم‌های استخوانی و ماهیچه‌های آنها استفاده می‌شود. برخی از دانشمندان هم سعی دارند از روی میزان پروتئین موجود در تخم پرندگان یا از روی عادات و رفتاری که بین پرندگان مشترک است، روابطی برای رده بندی آنان پیدا کنند. کارشناسان رده‌بندی در مورد نحوه فرگشت پرندگان در طول حیات آنها در کره زمین، سازگاری آنها با شرایط متفاوت اقلیمی و جغرافیایی، و نیز شرایطی که در آن طبیعت بر روی اندام‌های مختلف پرندگان تاثیر گذاشته و آن‌هایی را که قابلیت سازگاری داشته‌اند بحث بسیاری کرده‌اند. در حال حاضر بهترین شیوه برای مشخص کردن جایگاه و رده‌بندی پرندگان تعیین تغییرات و وضعیت دی‌ان‌آ در پرنده علاوه بر چگونگی شکل ظاهر و ویژگی‌های بوم‌شناختی آن‌هاست. بحث رده بندی پرندگان از موارد بسیار با اهمیت در مطالعه پرندگان است و در سال‌های اخیر بر روی آن مطالعات فراوانی صورت گرفته‌است.کتاب فیلوژنی و رده‌بندی پرندگان (۱۹۹۰) اثر سیبلی و آلکیست پژهشی مهم در زمینه رده‌بندی پرندگان به شمار می‌آید که اگرچه پس از انتشار مورد چندین بازبینی قرار گرفت، اما شواهد نشان می‌دهند که رده‌بندی کلی صورت گرفته توسط آنان دقیق و پذیرفتنی است. دانشمندان اما بر روی پیوند و خویشاوندی راسته‌های پرندگان با هم اختلاف نظر دارند و اجماعی قوی در این رابطه دیده نمی‌شود. با این حال شواهد سنگواره‌ای یافت شده در طی زمان به روشن‌تر شدن تصویر فرگشت این جانوران کمک کرده‌اند.

فهرست زیر شامل همهٔ راسته‌های موجود در زیرردهٔ نومرغان، یا پرندگان نوین، است. این فهرست بر پایه طبقه‌بندی‌های مرسوم تنظیم شده و توسط طبقه‌بندی سیبلی–مونرو مورد بازبینی قرار گرفته است. فهرست پرندگان اطلاعات مختصر بیشتری درباره این راسته‌ها و تیره‌های عضوشان به دست می‌دهد.
زیررده نومرغان
بالاراسته دیرین‌آروارگان – شامل ۲ راسته و ۴۹ گونهٔ موجود. آرواره‌های این پرندگان ابتدایی‌تر و شبیه‌تر به خزندگان هستند تا دیگر پرندگان.
شترمرغ‌سانان – شترمرغ‌ها، شترمرغ‌های استرالیایی، کیوی، و دیگران
وشم‌سانان – وشم‌ها
بالاراسته نوآروارگان – شامل ۲۷ راسته و نزدیک به ۱۰٬۰۰۰ گونه. آن‌ها در طی فرگشت خود زیر پراکنش تطبیقی قرار گرفتند تا امروزه تنوع شگفت‌انگیز در ظاهر (به ویژه نوک و پاها)، تحرک، و رفتار پدید آمد.
 • غازسانان
 • ماکیان‌سانان
 • سلیم‌سانان – مرغان نوروزی، سلیم‌ها و دیگران
 • غواص‌سانان
 • کشیم‌سانان
 • کبوتردریایی‌سانان – آلباتروس‌ها، کبوترهای دریایی و دیگران
 • سقامرغ‌سانان – پلیکان‌ها و دیگران
 • نوک‌سرخ‌سانان
 • لک‌لک‌سانان – لک‌لک‌ها و دیگران
 • کرکس‌های بر جدید
 • بال‌آتشی‌سانان – فلامینگوها
 • شاهین‌سانان – شاهین‌ها، عقاب‌ها، قوش‌ها و دیگران
 • درناسانان – درناها و دیگران
 • کوکرسانان
 • کبوترسانان
 • طوطی‌سانان – طوطی‌ها و دیگران
 • کوکوسانان – کوکوها و توراکوها
 • کاکل‌به‌پشت‌سانان – گندمرغ
 • بوف‌سانان – جغدها
 • شبگردسانان – شبگردها و دیگران
 • پرستوسانان – بادقپک‌ها و مگس‌مرغ‌ها
 • سبزقباسانان – ماهی‌خورک‌ها و دیگران
 • دارکوب‌سانان – دارکوب‌ها و دیگران
 • تروگون‌سانان
 • موش‌مرغ‌سانان
 • گنجشک‌سانان – گنجشک‌ها، پرندگان آوازخوان و دیگرانبا این حال، این فهرست نیز جایگزین‌های خود را دارد و به تازگی فهرست جدیدی با نام رده‌بندی سیبلی–آلکوئیست که بر پایه پژوهش‌های مولکولی است هواداران بسیاری پیدا کرده است

Signature

خوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
      
rajkapoor #5 | Posted: 20 Dec 2014 22:10 | Edited By: rajkapoor
کاربر

 
غازسانان


gratis bilder hochladen
غازسانان (Anseriformes) راسته‌ای از پرندگان هستند که شامل نزدیک به ۱۵۰ گونهٔ زنده در ۳ رده می‌شود.فرگشت


در مقایسه با دیگر سرده‌های پرندگان، غازسانان دارای سنگواره‌های پیدا شده به نسبت بیشتری هستند، اگرچه بیشتر این سنگواره‌ها ناکاملند و شامل استخوان‌های گوناگون و پراکنده از یک پرنده باستانی می‌شوند. برپایه داده‌های سنگواره‌ای، هاوارد عنوان کرد که پرندگان آبزی در آغاز ائوسن در ۳۷ تا ۵۵ میلیون سال پیش پدید آمدند. این یافته‌ها همچنین دلیلی بر اینکه پرندگان آبزی در دوره ژوراسیک وجود داشتند ارائه نمی‌دادند.

منشا ائوسنی غازسانان بر پایه سنگوارهٔ Eonessa anaticula مربوط به ائوسن پیشین در ایالات متحده و Romainvillia stehlini از فرانسه، شناخته شده. سنگواره دومی در آغاز مربوط به ائوسن شناخته شد اما بعدها به اولیگوسن آغازین ربط داده شد. در هر حال، به دلیل آنکه این سنگواره‌ها تنها استخوان‌هایی کم‌تعداد و پراکنده بودند امکان یافتن ارتباط دقیق آن‌ها با غازسانان ممکن نبود. بر خلاف این دو اما، سنگواره Presbyornis pervetus به آشکارا گونه‌ای آغازین از غازسانان به شمار می‌رود که مربوط به جانوری است که در ۵۰ میلیون سال پیش در نزدیک وایومینگ و یوتا زندگی می‌کرد. از آنجا که راسته پرندگان در ۱۵۰ میلیون سال پیش تشکیل شد، می توان نتیجه گرفت که غازسانان و پرندگان آبزی گروهی به نسبت نوین از این راسته هستند.

پیدایش غازان (شامل غاز‌ها و قو‌ها) و اردکیان (اردکان راستین) را می توان به الیگوسن پسین تا میوسن آغازین نسبت داد. سنگواره‌های یافت شده از این گروه عبارتند از Cygnopetrus affinis قو-شکل از الیگوسن بالایی در بلژیک و Paranyroca magna از میوسن پیشین در ایالات متحده. هر دو این سنگواره‌ها معرف نخستین نمونه‌های پرندگان آبزی در فسیل‌های ثبت‌شده هستند.
تیره‌ها


 • تیره (خانواده) اردکیان (Anatidae )
 • اردک‌های غواص Diving Ducks
 • اردک‌های غاز نما Shelducks
 • اردک‌های روی آب چر Surface-feeding Ducks
 • اردک‌های ماهی‌خوار Saw-bills
 • غازیان یا غازها Geese
 • قوها Swans
گونه‌ها
 • آنقوت ( Tadorna ferruginea)
 • اردک ارده‌ای (Anas strepera )
 • اردک بلوطی ( Aythya nyroca)
 • اردک تاجدار ( Netta rufina)
 • اردک دم دراز (Clangula hyemalis)
 • اردک سر حنایی (Aythya ferina )
 • اردک سر سفید (Oxyura leucocephala)
 • اردک سر سیاه ( Aythya marlia)
 • اردک سیاه (اسکوتر سیاه) (Melanitta nigra)
 • اردک سیاه مخملی (اسکوتر بال سفید) (Melanitta fusca)
 • اردک سیاه کاکل ( Aythya fuligula)
 • اردک گونه سفید (اردک چشم طلایی) (Bucephala clangula )
 • اردک ماهی‌خوار معمولی ( Mergus merganser)
 • اردک ماهی‌خوار سفید (مرگوس سفید) ( Mergus albellus)
 • اردک ماهی‌خوار کاکلی (مرگوس کاکلی) (Mergus serrator)
 • اردک مرمری (خوتکا مرمری) (Marmaronetta angustirostris )
 • تنجه (Tadorna tadorna )
 • خوتکا (Anas crecca )
 • خوتکای ابرو سفید (خوتکای سفید) (Anas querquedula)
 • خوتکای هندی (Nettapus coromandelianus)
 • خوتکای کاکلی (Anas falcata)
 • کله‌سبز یا سرسبز یا سرسبز (اردک) (اردک سبز) (Anas platyrthynchos )
 • عروس غاز (Branta rufiocollis )
 • غاز پا زرد (Anser fabalis )
 • غاز پیشانی سفید (Anser albifrons )
 • غاز پیشانی سفید کوچک (Anser erythropus )
 • غاز خاکستری (غاز پا خاکستری) ( Anser anser)
 • فیلوش (Anas acuta )
 • قو:
 • قوی فریادکش ( Cygnus cygnus)
 • قوی گنگ (Cygnus olor )
 • قوی کوچک ( Cygnus columbianus)
 • گیلار (Anas penelope )
 • نوک پهن ( Anas clypeata
Signature

خوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
      
rajkapoor #6 | Posted: 20 Dec 2014 22:22
کاربر

 
آنقوت


Kostenloses Bilderhosting
آنقوت (نام علمی: Tadorna ferruginea، نام انگلیسی: Ruddy Shelduck) پرنده‌ای است از خانوادهٔ اردکیان و زیرخانوادهٔ اردک‌های غازنما (Tadorninae) که دارای جثه‌ای بزرگتر از اردک‌های معمولی بوده و از نظر ظاهری شبیه به غاز می‌باشد.
طول بدن آنقوت بین ۵۸ تا ۷۰ سانتی‌متر و گستردگی بال‌هایش در حالت باز بین ۱۱۰ تا ۱۳۵ سانتی‌متر می‌باشد. پرهای پرنده به رنگ قهوه‌ای متمایل به نارنجی بلوطی است که در ناحیهٔ سر و گردن کمرنگترمی شود. شاه‌پرها سیاهرنگ هستند و پوشپرهای سفید بال به هنگام پرواز کاملاً مشخصند. پرندهٔ نر بالغ یک طوق گردنی سیاه و باریک دارد و پرهای سرش کرم رنگ می‌باشد اما پرندهٔ ماده فاقد این طوق بوده و سری سفید رنگ دارد. نوک آنقوت نسبتاً کوچک و همچون پاهای پرنده به رنگ سیاه است. این پرنده صدایی بلند و خشن همچون آوای غاز تولید می کند.

direct upload


زيستگاه و پراكندگيآنقوت در مقايسه با تنجه، وابستگي كمتري به آب نشان مي‌دهد. زمستان‌ها را در سواحل ماسه‌اي، درياچه‌ها، كنار رودخانه‌ها، كشتزارها و حتي استپ‌هاي خشك مي‌گذراند. به طور كلي، آنقوت ساكن زمين‌هاي باز است.
گرچه جمعيت‌هاي بسيار كوچكي از آنقوت در شمال غربي آفريقا و اتيوپي وجود دارد ولي بيشتر اين پرنده در مناطق مركزي و جنوبي اوراسيا، از جنوب شرقي اروپا تا آسياي مركزي و جنوب شرقي چين و در زمستان تا هندوستان و اندونزي پراكنده است. در جنوب شرقي اروپا و جنوب اسپانيا بسيار كمياب مي‌باشد در محدوده آسيا به وفور يافت مي‌شود ولي آنقوت‌ها عمدتاً مهاجر بوده و زمستان را در جنوب آسيا مي‌گذراند.
آنقوت‌ها را مي‌توان در كشورهايي چون الجزاير، مصر و اتيوپي، فرانسه، آلمان، بلغارستان، بلژيك، بلاروس، كره، ژاپن، چين و هند يافت. اين پرنده در ايران و كشورهاي حاشيه آن نظير تركيه، ارمنستان، آذربايجان، تركمنستان و قزاقستان، افغانستان، پاكستان، عمان، امارات متحده عربي، عربستان، كويت و عراق نيز وجود دارد.
در ايران، ‌آنقوت‌ها در اغلب مناطق شمال، غرب و جنوب ايران ديده مي‌شوند. به طور كلي محدوده پراكندگي اين گونه در جهان بسيار گسترده است به طوري كه بر اساس تخمين‌هاي به عمل آمده، بين 1 تا 10 ميليون كيلومتر مربع را شامل مي‌شود. جمعيت جهاني آنقوت را 170 تا 220 هزار قطعه تخمين مي‌زنند.
تغذيه و رفتارآنقوت‌ها همه چيز‌خوار بوده از علف‌ها، دانه‌ها، حشرات، نرم‌تنان و ماهيان تغذيه مي‌كنند. در مقايسه با اكثر اردك‌ها بيشتر خشكي‌زي بوده و بيشتر وقتشان را در خشكي و دور از آب صرف مي‌كنند. آنها در علفزارهاي خشك علف‌ها را مي‌چينند و حشرات را پيدا كرده و مي‌خورند و در داخل خاك‌هاي نرم به جستجوي لارو حشرات مي‌پردازند. همانند ديگر اردك‌ها، مي‌توانند روي آب نيز بچرخد و در هنگام تغذيه در آب‌هاي كم عمق با سر و ته شدن در داخل آب، به جستجوي حشرات و گياهان آبزي بپردازند.
آنها شناگران ماهري بوده و در هنگام شنا، سر خود را راست گرفته و جلوي بدن را پايين مي‌دهند.
اگر چه آنقوت‌ها ممكن است در سراسر سال، در برابر ديگر پرندگان، حالت ستيزه‌جو داشته باشند ولي در زمان توليد‌مثل، بيشتر طالب قلمرو هستند به طوري كه پرنده نر فعالانه از محدوده خودش دفاع مي‌كند و ديگر پرندگان آبزي را از آن دور مي‌كنند. ولي غير از اين زمان، اغلب سال را در همراهي با ديگران و بعضاً در قالب گله‌هاي چند هزارتايي مي‌گذرانند. گروه‌هاي خانوادگي (هم والدين و هم فرزندان يك ساله آنها) تمايل دارند در قالب يك واحد در كنار هم بمانند. آنقوت‌ها معمولاً به صورت جفت جفت يا گروه‌هاي كوچك ديده مي‌شوند و به ندرت گله‌هاي بزرگي مي‌سازند. در عين حال در درياچه‌ها يا رودهاي آرام اجتماعات زمستاني بسيار بزرگي ممكن است تشكيل دهند.
در اسارت، آنقوت‌ها خلق و خوي تهاجمي و غيراجتماعي دارند و بهتر است به صورت جفت جفت نگهداري شوند مگر آن كه محدوده خيلي بزرگي براي آنها در نظر گرفته شود. در اين صورت، مي‌توان آنها را با ديگر گونه‌ها يك جا نگه داشت هر چند در زمان توليد‌مثل، پرخاشگر هستند:
آنقوت‌ها پرندگان پر طاقتي بوده و قادر به تحمل آب و هواي بسيار سرد مي‌باشند.


توليد‌مثل


بين دو جنس، پيوندهاي جفتي قوي تشكيل مي‌شود كه معمولاً براي تمام عمر برقرار مي‌ماند. آنها عموماً در حفره‌هاي روي زمين و داخل شن‌ها و بعضاً در شكاف صخره‌ها و در سوراخ‌هاي داخل تنه درختان لانه مي‌سازند. لانه معمولاض به وسيله جنس ماده و از مواد گياهي در دسترس ساخته شده و با كرك آستر مي‌شود. بعضي مواقع، آنقوت‌ها چندين كيلومتر دور از نزديك‌ترين رودخانه يا درياچه به توليد‌مثل مي‌پردازند. پرنده ماده در داخل سوراخ، بين 6 تا 12 تخم سفيد صاف مي‌گذارد و روي آنها مي‌خوابد، جوجه‌ها بعد از 28 الي 30 روز از تخم در مي‌آيند. هر دوي والدين از جوجه‌ها مراقبت مي‌كنند. حدود 8 هفته طول مي‌كشد تا جوجه‌ها پر در بياورند.
پرندگان جوان تا دو سالگي قادر به توليد‌مثل نيستند.وضعيت بقا


اين گونه در معرض تهديد نبوده و در ليست قرمز IUCN قرار ندارد. هر چند كه جمعيت آن در محدوده جهاني در نواحي غربي كاهش يافته است. به هر حال، حفاظت از مناطق توليد‌مثل اين پرنده و جلوگيري از شكار آن ضروري است.
Signature

خوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
      
rajkapoor #7 | Posted: 21 Dec 2014 17:13
کاربر

 
اردک ارده‌ای


bilder upload


پرنده نراردک ارده‌ای (نام علمی: Anas strepera) پرنده‌ای از تیرهٔ اردکیان استاردک ارده ای

نام علمی : Anas Strepera

نام انگلیسی: Gadwall

نام فارسی: اردک ارده ایمشخصات ظاهری: این پرنده؛ 51 سانتی متر طول دارد و اندازه اش متوسط است، اما بزرگترین اردک روی آب چر است. بال ها نوک یز و شبیه گیلار و پروازش با بال زدن سریع همراه است و معمولا با اردک های سرسبز به سر می برد آینه بالی در هر دو جنس سفید رنگ و در هنگام پرواز، به وضوح نمایان است. پرنده ی نر عمدتا خاکستری تیره واطراف دمش سیاه و شکمش سفید رنگ است . هنگام پرواز، پوشپرهای بلوطی رنگ بال و شاهپرهای اولیه و ثانویه اش خاکستری مایل به قهوه ای دیده می شود. در پرنده ی ماده، زیر تنه سفید و روتنه خاکستری مایل به قهوه ای است. منقار به رنگ خاکستری است، که در پرنده ی ماده، حاشیه ی منقار زرد نارنجی و پاها به رنگ زرد نارنجی است. هنگامی که روی آب قرار دار، انتهای سیاه رنگ بدن در مقابل پر و بال خاکستری بهترین نشانه ی تشخیص این پرنده است. در پرنده ی جوان، رنگ منقار، زرد است.

picupload

پرنده ماده
صدا: صدای پرنده ی نر به صورت کشیده و تو دماغی شبیه «ررپ» و در هنگام نمایش های جنسی به صورت «پی ای» به گوش می رسد. صدای پرنده ی ماده شبیه صدای ماده ی سرسبزاست ، با این تفاوت که اندکی بلندتر است.

زیستگاه: این پرنده ، عمدتا در مناطق تالابی، باتلاق ها و آب های شور و به میزان کمتر در سواحل دریا به سر می برد. در ایران، زمستان ها فراوان است. و گاهی تولید مثل نیز می کند.

حفاظت: ضروری است میزان شکار این پرنده کنترل شود.
Signature

خوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
      
rajkapoor #8 | Posted: 21 Dec 2014 17:17
کاربر

 
اردک بلوطی غواص


Kostenloses Bilderhosting


پرنده نر

اردک بلوطی

نام علمی : Aythya Nyroca

نام انگلیسی: Ferruginous Duck

نام فارسی: اردک بلوطیمشخصات ظاهری، این پرنده، 40 سانتیمتر طول دارد و اندکی کوچکتر از اردک سیاه کاکل است. شکل صورتش شبیه اردک سر حنایی و بدون تاج است. منقارش خاکستری تیره با نوک سیاه است. در پرنده ی نر، سر؛ سینه، و پهلوها بلوطی تیره، چشمها سفید، پوشپرهای زیر دم سفید و روتنه و پیش بال ها بلوطی مایل به سیاه است. پرنده ی ماده و نابالغ، کاملا قهوه ای تیره و پرهای زیر دم سفید است. چشم ها قهوه ای و منقار خاکستری،که انتهای آن سیاه است. نوار بالی در هر دو جنس سفید رنگ است. اما هنگام استراحت دیده نمی شود. این پرنده از نظر رفتار پر جنب و جوش تر از اردک سر حنایی است.صدا: صدای پرنده ی ماده ، تکرار «کر- کر» است که در پرواز صدای سوت زیر و بمی دارد.

زیستگاه: این پرنده در مناطق تالابی با آب شیرین یا لب شور و آب های جاری که پوشش های گیاهی آبزی و نیزار دارند، به سر می برد. در ایران، اغلب به صورت مهاجر عبوری در سواحل دریای خزر و در تالاب های فارس و اطراف دریاچه ی ارومیه و گاهی نیز تابستان ها دیده می شود و در بعضی از مناطق تالابی مانند گوری گول و دریاچه ی پریشان تولید مثل می کند.
fotos kostenlos

پرنده مادهحفاظت: به سبب اندک بودن تعداد این پرنده در ایران و کمیاب بودنش در سطح جهانی در زمره ی پرندگان حمایت شده محسوب شده و باید زیستگاه ها و محل های تولید مثلش تحت برنامه ی حفاظتی قرار گیرد.
Signature

خوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
      
rajkapoor #9 | Posted: 21 Dec 2014 17:26
کاربر

 
اردک تاجدار


kostenlos bilder hochladen

نام انگلیسی : Red-crested Pochard
نام فرانسوی : Nette Rousse
نام علمی (لاتین) : Netta rufina

چطور پیدایش کنیم :


55 سانتی‌متر ؛ اردک تاجدار اردکی است غواص ، با سری بزرگ و بدنی فربه که هنگام نشستن برروی آب بدنش زیاد در آب فرو نمی رود . اردک تاجدار نر ، منقار قرمز ، سر بلوطی سیر با کاکلی روشن‌تر ، سطح پشتی قهوه‌ای پررنگ ، گردن و سینه و زیر دم سیاه ، پهلوهای سفید و دم خاکستری رنگ دارد ، در پرواز یک نوار پهن سفید در سراسر بالش دیده می شود . اردک تاجدار در دوران تولک شبیه به پرنده ماده است ؛ جز کاکل و منقار قرمز که آن را از پرنده ماده و اردک سر حنایی مشخص می سازد . اردک تاجدار ماده به رنگ قهوه‌ای مات است با گونه‌های قهوه‌ای خاکستری کمرنگ که در برابر تارک قهوه‌ای پررنگش تضاد خاصی نشان می دهد . نوار بالی آن سفید چرک است . تنها اردک دیگری که قهوه‌ای رنگ است و گونه‌های کمرنگ دارد ، ماده اسکوتر سیاه می باشد که منقارش کلفت‌تر و فاقد سفیدی بال است .زیستگاه :


در نیزارهای اطراف برکه‌ها و دریاچه‌های آب شیرین و مرداب‌های نیمه‌شور زادوولد می کند .

زمستان در پهنه دریاچه‌ها و گاهی در طول سواحل دیده می شود .
kostenlose bilder

پراکندگی :
اردک تاجدار از جمله پرندگانی ست که زمستان‌ها نسبتا فراوان بوده است ، امکان داشته روزگاری در شمال شرقی ایران زادوولد می کرده است
Signature

خوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
      
rajkapoor #10 | Posted: 21 Dec 2014 17:31 | Edited By: rajkapoor
کاربر

 
اردک دم دراز
picupload

پرنده نر


اردک دم دراز (نام علمی: Clangula hyemalis) پرنده‌ای از تیرهٔ اردکیان و تنها گونهٔ زنده از سرده‌اش است.اردک دم دراز

نام علمی : Clangula Hyemalis

نام انگلیسی: Long tailed Duck

نام فارسی: اردک دم درازمشخصات ظاهری: این پرنده، 42 سانتی متر طول دارد. (بدون محاسبه ی پرهای وسطی دم در پرنده ی نر). ار دک کوچکی با منقاری کوتاه است. پرنده ی نر، در زمستان سیاه و سفید است و دمی بلند دارد. سر این پرنده گرد است و لکه های سیاه و پهنی در گونه هایش مشاهده می شود. منقار پرنده ی نر،قرمز است که قاعده ی آن سیاه است، اما، منقار پرنده ی ماده خاکستری مایل به سیاه است. زیر تنه و پهلوهای این پرنده سقید و روتنه اش سیاه است. در زمستان، سر پرنده ی نر سفید و سینه اش سیاه دیده می شود. رنگ پرنده ی ماده بسیار متغیر، اما بیشتر قهوه ای است. سر کمرنگ و گونه اش به رنگ تیره است. پرنده ی ماده، فاقد دم دراز است. جوان ها عموما شبیه پرنده ی ماده اند. اما نر آن؛ منقار دو رنگ دارد.

صدا: صدای این پرنده در پرواز، شبیه «آردلو-آر- آردلو» یا «او- او- آوال- وو» دیده می شود. پرنده ی نر، بسیار پرو سر وصداست.
bilder hochladen kostenlos

پرنده ماده

زیستگاه: این پرنده، در اغلب مناطق دریاهای شمال، توندرا و نواحی قطبی و سواحل دریاها به سر می برد. در ایران به صورت مهاجر سرگردان و در دریای خزر دیده می شود.

حفاظت: این پرنده، در زمره ی پرندگان بسیار کمیاب در ایران به شمار می رود، بنابراین در وهله ی اول باید شناسایی دقیقی از پراکندگی آن صورت گیرد. و سپس برای حفاظتش اقدام شود.

Signature

خوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
      
صفحه  صفحه 1 از 36:  1  2  3  4  5  ...  33  34  35  36  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Birds | پرندگان

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید

رنگ ها Center  List   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا