تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Birds | پرندگان

صفحه  صفحه 7 از 36:  « پیشین  1  ...  6  7  8  ...  35  36  پسین »  
#61 | Posted: 23 Dec 2014 21:46
غواص‌سانان


bilder uploaden
غواص‌سانان (نام علمی: Gaviiformes) راسته‌ای از پرندگان آبزی، در اندازه‌های بزرگ یا متوسط، با منقار نوک‌تیز هستند که پاهایشان برای شیرجه زدن مناسب است. اعضای این راسته در بسیاری بخش‌های آمریکای شمالی، ایسلند، و شمال اوراسیا یافت می‌شوند. تنها تیره ی باقی‌مانده از این راسته، غواصیان نام دارد که شامل ۵ گونه می‌شود.

این پرندگان آنچنان برای شنای سریع و شکار در آب فرگشت یافته‌اند که راه رفتن بر روی سطح خشکی برایشان سخت است. پس از پنگوئن‌های ساکن جنوبگان، آن‌ها ماهرترین پرندگان شکارچی درون آب هستند. آن‌ها توانایی تغییر حالت شناور بودن خود در زیر آب را با جابجایی پرها، کنترل هوای درون کیسه‌های هوایی، و کم و زیاد کردن هوای درون شش‌ها دارند.
ویژگی‌های ظاهری
اندازه غواص‌ها میان ۵۳ تا ۹ سانتی‌متر است و وزنشان از ۱ تا ۲٫۴ کیلوگرم (در غواص گلو سرخ) تا ۶٫۴–۴٫۴ کیلوگرم (در غواص نوک‌زرد) تغییر می‌کند. جنس ماده اندکی از جنس نر کوچک‌تر است.

پرنده‌های بالغ همهٔ گونه‌های این راسته دارای زیر بدن و شکمی به رنگ سفید هستند بخش‌های بالایی بدن در غواص‌ها نوک‌زرد و شمالگان سیاه دارای نقطه‌هایی سفید بر پشت و بال‌ها است. غواص گلوقرمز رنگ قهوه‌ای دودی با نقطه‌های روشن ریز است. همهٔ گونه‌ها دارای خط‌های سفید و موازی با هم بر روی گردن هستند. در زمستان، بخش‌های بالایی بدن در بالغ‌ها و نابالغ‌ها خاکستری با نشان‌های روشن می‌شوند. جوجه‌های تازه به دنیا آمده نیز به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری تیره تا سیاه هستند.

Signatureخوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
     
#62 | Posted: 24 Dec 2014 22:50
غواص گلوسرخ


bilder kostenlos hochladenغواص گلو سرخ (نام علمی: Gavia stellata) پرنده‌ای از راسته غواص‌سانان، مهاجر و آبزی است که در نیمکره شمالی یافت می‌شود. این پرنده اولین بار توسط زیست‌شناس دانمارکی اریک پونتوپیدان توصیف شد. این پرنده کمیاب کوچکترین و سبکترین نوع غواص با ۵۳ تا ۶۹ سانتی‌متر طول بدن و ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر طول بال‌هاست.توصیف ظاهری


طول غواص گلو سرخ ۵۳ تا ۵۸ سانتی‌متر است و کوچکترین پرنده از تیره غواصیان به شمار می‌رود. نیم‌نوک بالای آن کشیده و نیم‌نوک پایین اندکی به سوی بالا متمایل است. سر این پرنده خاکستری است و پس سر و گلو با خطوط خاکستری و سیاه و سفید پوشیده شده‌اند. پس سر در زمستان اندکی خالدار است. زیر تنه به رنگ سفید است و این سفیدی تا زیر گلو و چانه ادامه می‌یابد، به طوری که صورت نیز سفید به نظر می‌آید. روتنه به رنگ قهوه‌ای است و خال‌های ریز سفیدی در آن دیده می‌شوند. این پرنده در فصل جفت‌گیری، با لکهٔ قرمز بلوطی درجلو گلو و نیز بالا گرفتن سر ومنقارش شناسایی می‌شود.زیستگاهاین پرنده، زمستان‌ها، عمدتاً در آب‌های کرانه‌ای به سر می‌برد. در فصل جفت‌گیری نیز در دریاچه‌های کوچک و کرانه‌های نزدیک به آب تخم‌گذاری می‌کند. در ایران، زمستان‌ها به تعداد کم و در کرانه‌های دریای مازندران دیده شده است.

Signatureخوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
     
#63 | Posted: 24 Dec 2014 22:54
غواص گلوسیاه


kostenlos bilder hochladen
غواص گلو سیاه (نام علمی: Gavia arctica) پرنده‌ای آبزی ساکن نیمکره شمالی است و یکی از گونه‌هایی است که توسط کارل لینه در سده هجدهم توصیف شد. این گونه همانند تمامی غواصان یک ماهی‌خوار متخصص است و طعمه‌اش را در زیر آب شکار می‌کند. غذایش اغلب از ماهی‌ها، حشرات، سخت‌پوستان و دوزیستان است.


توصیف ظاهری


طول غواص گلو سیاه ۵۸ تا ۶۷ سانتی‌متر است. منقار آن کشیده و قلمی است و پرده آن را افقی نگاه می‌دارد. سر و گردن این پرنده به رنگ خاکستری است و جلو گلویش لکهٔ سیاهی دیده می‌شود. همچنین در دو سوی گردن رگه‌های سیاه و سفیدی به چشم می‌خورد. در زمستان، زیر تنه تا زیر گلو به رنگ سفید و پشت آن به رنگ قهوه‌ای تیره مایل به سیاه می‌شود. روتنه دارای رنگ قهوه‌ای تیره است و خال‌های مشخص سفیدی در آن دیده می‌شود. غواص گلو سیاه فاقد حلقه‌ای مشخص به دور چشمان است و حلقهٔ مشخصی در اطراف چشمانش ندارد و در هنگام پرواز همانند غواص گلوسرخ به نظر می‌آید. با این حال رنگ سیاه و سفید این دو را از یکدیگر متمایز می‌کند.زیستگاه

این پرنده، زمستان‌ها، عمدتاً در دریاچه‌ها و آب‌های کرانه‌ای به سر می‌برد. در ایران، زمستان‌ها به نسبت فراوان و در کرانه‌های دریای مازندران حضور دارد.

Signatureخوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
     
#64 | Posted: 25 Dec 2014 21:46 | Edited By: rajkapoor
کشیم


foto hochladen
کشیم یا مرغابی شانه‌بسر گونه‌ای پرنده از راستهٔ کشیم‌سانان (نام علمی: Podicipediformes) است که با گسترهٔ فراوانی در سراسر جهان، به استثنای جنوبگان، یافت می‌شود. اعضای این راسته پرندگانی شیرجه‌زن هستند که پیرامون آب‌های شیرین زندگی می‌کنند. این راسته تنها یک تیره دارد که کشیمیان (Podicipedidae) نامیده می‌شود و شامل ۲۲ گونه در ۶ سرده است.


ویژگی ظاهری

کشیم‌ها توانایی بسیاری در شکار در آب و زندگی در محیط آبی دارند. بر روی پوست آن‌ها نزدیک به ۲۰،۰۰۰ پر وجود دارد که سطح بدنشان را از برخورد با آب دور نگاه می‌دارد. پاهای آن‌ها در منتهای پشتی بدن قرار گرفته‌اند و دمشان به بخشی کوچک و رو به پایین کاهش پیدا کرده است. آن‌ها انعطافی استثنایی در دو بخش قوزک پا و سر انگشتان پا دارند که باعث می‌شود پاهایشان در هر جهتی توانایی ایجاد پیش‌رانش داشته باشند و همچون یک پدال عمل کنند. پاهای آن‌ها امکان شنا با سرعتی برابر با ۲ متر بر ثانیه و چرخیدن سریع را به این پرندگان داده است.


تغذیه

کشیم‌ها اغلب از ماهی و حشرات تغذیه می‌کنند ولی گاه اقدام به خوردن صدف و سخت‌پوستان نیز می‌کنند. پرندگان با جثهٔ بزرگتر در درون آب به تعقیب ماهیان می‌روند و گونهٔ غربی کشیم آمریکای شمالی با منقار دراز خود ماهیان را به سیخ می‌کشد. بعضی از گونه‌های کشیم با جثهٔ بزرگتر در آب‌های آزاد شکار می‌کنند و ماهی‌های نزدیک به سطح آب دریا را می‌خورند. گونه‌های با جثه متوسط اغلب در دریاچه‌ها شکار می‌کنند تا ناچار نباشند با گونه‌های بزرگتر رقابت کنند. کشیم‌های با جثه کوچک نیز در مرداب‌ها و آبگیرهای با سطح پوشیده از گیاهان آبزی به سر می‌برند.رفتار


رفتار کشیم‌ها در هنگام جفت‌گیری شگفت‌انگیز است و شامل حرکاتی دقیق و دارای آداب و روش ویژه، از جمله بلند کردن و باد دادن به پرها، می‌شود. رفتارهای کمابیش یکسانی در چندین گونه از کشیم‌ها دیده می‌شود که آن‌ها را می‌توان از دیدگاه فرگشتی توضیح داد. در کشیم غربی دو شکل رنگ‌آمیزی (ریخت) وجود دارد که در دسته‌های مخلوط و یکجا با هم تخم‌گذاری می‌کنند ولی تنها پرنده‌های دارای ریخت یکسان با هم جفت می‌شوند و این جداسازی ریخت‌ها از هم توسط صداهای ویژه‌ای که در آغاز رقص جفت‌گیری تولید می‌شوند پدید می‌آید. ویژگی این رقص‌ها در این است که نر و ماده گاه نقش‌های یکدیگر را عوض می‌کنند و ماده اقدام به سوار شدن بر پشت نر و آمیزش می‌کند.

بیشتر کشیم‌ها به شدت قلمروخواه هستند ولی بعضی نیز در دسته‌های بزرگ تخم‌گذاری می‌کنند. زمان گذاشتن تخم‌ها بیشتر به میزان غذای موجود بستگی دارد تا فصل خاصی در سال. آن‌ها آشیانه‌های خود را از علف‌ها و گیاهان آبزی می‌سازند و جوجه‌ها پس از به دنیا آمدن بر پشت مادر و پدرشان سوار می‌شوند. آن‌ها حتا هنگامی که مادر یا پدر به زیر آب شیرجه می‌زنند نیز بر پشتشان می‌مانند.
رده‌بندی • کشیم کوچک، Tachybaptus ruficollis
 • کشیم استرالیایی Tachybaptus novaehollandiae
 • کشیم ماداگاسکار، Tachybaptus pelzelnii
 • کشیم آلائوترا، Tachybaptus rufolavatus — منقرض (۲۰۱۰)
 • کشیم کمینه، Tachybaptus dominicus
 • کشیم نوک‌ابلق، Podilymbus podiceps
 • کشیم آتیتلان، Podilymbus gigas — منقرض (۱۹۸۹)
 • کشیم رولاند، Rollandia rolland
 • کشیم تیتیکاکا، Rollandia microptera
 • کشیم خاکستری، Poliocephalus poliocephalus
 • کشیم نیوزیلند، Poliocephalus rufopectus
 • کشیم گردن‌سرخ، Podiceps grisegena
 • کشیم شانه‌دار بزرگ، Podiceps cristatus
 • کشیم گوشک‌دار، Podiceps auritus
 • کشیم گلوسیاه، Podiceps nigricollis
 • کشیم کلمبیایی، Podiceps andinus — منقرض (۱۹۷۷)
 • کشیم بزرگ، Podiceps major
 • کشیم نقره‌ای، Podiceps occipitalis
 • کشیم تاتسانوفسکی، Podiceps taczanowskii
 • کشیم کلاه‌دار، Podiceps gallardoi
 • کشیم غربی، Aechmophorus occidentalis
 • کشیم کلارک، Aechmophorus clarkii

Signatureخوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
     
#65 | Posted: 25 Dec 2014 21:50
کشیم کوچک


bilder upload

در پوشش فصل جفت‌گیری

کشیم کوچک (نام علمی: Tachybaptus ruficollis) یا اِسفَرود بی‌دم پرنده‌ای است با حدود ۲۳ تا ۲۹ سانتیمتر طول که کوچکترین عضو از تیرهٔ کشیمیان به شمار می‌رود. کشیم کوچک در بیشتر مناطق بر قدیم از اروپا و آفریقای سیاه تا خاورمیانه، ایران، شبه‌قاره هند، و آسیای جنوب شرقی یافت می‌شود. این پرنده شناگری ماهر و سریع است و برای به دست آوردن ماهی‌های ریز و بی‌مهرگان به عمق‌های کم آب شیرجه می‌زند.توصیف ظاهری
طول کشیم کوچک ۲۷ سانتی‌متر است و کوچکترین پرنده از تیره کشیمیان به شمار می‌رود. منقار و گردن این پرنده از دیگر کشیم‌ها کوتاهتر و کلفت‌تر است. پوشش پرها در تابستان به رنگ قهوه‌ای تیره است و در کناره‌های گردن دو لکهٔ بزرگ به رنگ قرمز بلوطی دیده می‌شود. در این فصل جفت‌گیری، سر و پشت این پرنده سیاه می‌شود. در فصل‌های دیگر اما پر و بال بسیار کمرنگ، گلو سفید، و گردن نخودی رنگ می‌شوند. جوجه‌های کشیم کوچک رنگ‌های متنوعی دارند و روی سرشان طرح مشخصی از رگه‌های سفید دیده می‌شود. دو جنس نر و ماده نیز همشکل هستند و دودیسی جنسی میانشان دیده نمی‌شود.
fotos hochladen

در پوشش غیر فصل جفت‌گیری
زیستگاه

کشیم کوچک در آبگیرها، دریاچه‌ها و مانداب‌ها یافت می‌شود و تخم‌گذاری می‌کند. در ایران، بومی و فراوان و به صورت مهاجر، در زمستان‌ها، نسبتا فراوان است.

Signatureخوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
     
#66 | Posted: 25 Dec 2014 21:54
کشیم استرالیایی


foto hochladen
کشیم استرالیایی (نام علمی: Tachybaptus novaehollandiae) نام یک گونه از تیره کشیم است.کشیم ماداگاسکار


picupload


کشیم ماداگاسکار(نام علمی: Tachybaptus pelzelnii) نام یک گونه از تیره کشیم است.
کشیم کمینه


fotos hochladenکشیم کمینه(نام علمی: Tachybaptus dominicus) نام یک گونه از تیره کشیم است.

Signatureخوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
     
#67 | Posted: 25 Dec 2014 21:59
کشیم نوک‌ابلق


Kostenlos Bilder hochladenکشیم نوک‌ابلق(نام علمی: Podilymbus podiceps) نام یک گونه از تیره کشیم است.
کشیم رولاند


picuploadکشیم رولاند(نام علمی: Rollandia rolland) نام یک گونه از تیره کشیم است.

کشیم تیتیکاکا


gratis bilderکشیم تیتیکاکا(نام علمی: Rollandia microptera) نام یک گونه از تیره کشیم است.

Signatureخوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
     
#68 | Posted: 25 Dec 2014 22:02
کشیم گردن‌سرخ


bilder kostenlos
کشیم گردن‌سرخ (نام علمی: Podiceps grisegena) گونه‌ای کشیم کوچ‌کننده است که بیشتر در نیمکره شمالی یافت می‌شود. در زمستان این پرندگان معمولاً به سواحل آرام اقیانوس‌ها می‌روند اگرچه ممکن است به دریاچه‌های بزرگ هم کوچ کنند.

مانند همه کشیم‌ها، کشیم گردن‌سرخ معمولاً شناگر ماهری است و در مواقع احساس خطر بیشتر شنا می‌کند تا پرواز.
توصیف ظاهریطول کشیم گردن‌سرخ ۴۵ سانتی‌متر است. منقار آن به رنگ سیاه با قاعدهٔ زرد روشن است و در زمستان‌ها به رنگ خاکستری روشن دیده می‌شود. روتنه این پرنده قهوه‌ای مخلوط با خاکستری است که سفیدی کمتری دارد. در انتهای سر و بالای گردن دو پس کاکل کوچک وجود دارد. کشیم گردن‌سرخ را در فصل تولید مثل می‌توان از روی گردن بلوطی و گونهٔ خاکستری و نیز لکه سیاه‌روی سرش، که تا چشم‌ها امتداد دارد، از کشیم شانه‌دار بزرگ متمایز کرد. همچنین در پرواز، بال‌هایش مانند بال‌های کشیم شانه‌دار بزرگ، دو لکهٔ سفید دارد که لکهٔ پیش بال وسعت کمتری دارد.زیستگاهاین پرنده، زمستان‌ها، عمدتا در نزدیکی سواحل برده و در نیزارها و آبگیرهای پر گیاه تخم‌گذاری می‌کند. در ایران، در زمستان‌ها به نسبت فراوان است اما به تعداد اندک تولید مثل می‌کند.

Signatureخوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
     
#69 | Posted: 25 Dec 2014 22:05
کشیم شانه‌دار بزرگ


picuploadکشیم شانه‌دار بزرگ (نام علمی: Podiceps cristatus) از پرندگان آبزی عضو تیره کشیمیان است که به خاطر رفتار ویژه جنس نرش در فصل جفت‌گیری برای به دست آوردن توجه جنس ماده مورد توجه قرار دارد. این پرنده به تعداد فراوان در بیشتر نقاط قاره اروپا، آسیا، و نیز استرالیا یافت می‌شود. گروه‌هایی از آنان در جنوب آفریقا نیز زمستان‌گذرانی می‌کنند.توصیف ظاهری


طول شانه‌دار بزرگ ۴۹ سانتی‌متر است و بزرگترین پرنده از تیره کشیمیان به شمار می‌رود. منقار این پرنده قرمز صورتی است و گردنی باریک دارد. پشت گردن و روتنه خاکستری مایل به قهوه‌ای است. در هنگام جفت‌یابی دو کاکل بلند و تیره رنگ بر روی سر دیده می‌شوند که اطرافشان را طره سیاه بلوطی پوشانده و داخل این طره تا حاشیهٔ صورت، قرمز بلوطی است. دور چشمان و نیز زر بدن به رنگ سفید است.

در فصل زمستان، سر و گلو به رنگ سفید در می‌آیند و روی سر کاکل تیره رنگی به حالت خوابیده دیده می‌شود. دم این پرنده کوتاه است و به سختی دیده می‌شود. در هنگام شنا روی آب، گردن را به حالت افراشته نگه می‌دارد و بدن کشیده‌اش اندکی در آب فرو می‌رود.

تفاوت ظاهری این پرنده با کشیم گردن‌سرخ در داشتن جثهٔ بزرگتر، گردن باریک‌تر و منقار صورتی‌رنگ است. همچنین در هنگام پرواز، شاهپرهای ثانوی و لکهٔ بزرگ و سفید رنگ پیش‌بال آن آشکارا دیده می‌شود.
زیستگاه


کشیم شانه‌دار بزرگ در آبگیرها، دریاچه‌ها ی آب شیرین، آبگیرها و مصب‌هایی که دارای پوشش گیاهی هستند یافت می‌شود و تخم‌گذاری می‌کند. این پرنده آشیانه خود را در لابلای پوشش‌های نیزاری می‌سازد. در ایران، بومی و در زمستان‌ها به نسبت فراوان است.

در گذشته این پرندگان در انگلستان در خطر انقراض قرار داشتند زیرا از پر آنان برای کلاه زنان استفاده می‌شد؛ اما سازمان‌هایی برای حمایت از کشیم تلاش کردند و اکنون وضعیت این گونه در انگلستان خوب است.

Signatureخوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
     
#70 | Posted: 25 Dec 2014 22:06
کشیم گوشک‌دار


fotos kostenlos
کشیم گوشک‌دار یا کشیم شاخدار (نام علمی: Podiceps auritus) گونه‌ای کشیم از راستهٔ کشیم‌سانان است که در زمستان پرهای زینتی آن سیاه و سفید و گونه‌ها و جلوِ گردن آن سفید است. این پرنده در نیمکره شمالی از شرق چین و آسیای میانه تا شمال اروپا و اسکاندیناوی حضور دارد. همچنین گسترهٔ آن شرق روسیه، شمال آمریکای شمالی، کانادا، و مناطقی از ایالات متحده را در بر می‌گیرد. کشیم گوشک‌دار در مناطق شمالی ایران نیز زندگی و تخم‌گذاری می‌کند.
توصیف ظاهری


طول کشیم گوشک‌دار ۳۵ سانتی‌متر است. در فصل جفت‌گیری، سر و روتنه آن به رنگ سیاه براق می‌شود و با دو نوار چشمی پهن و طلایی تاج‌مانند، که از چشم‌ها تا پس سر امتداد دارند، به نظر می‌رسد. گردن و پهلوهای این پرنده به رنگ بلوطی و شکم آن به رنگ خاکستری متمایل به سفید است. رنگ سر و تارک در زمستان‌ها قهوه‌ای مایل به خاکستری می‌شود و دو طرف سر و گردن و نیز قسمت پس سر تا خط چشمان سفید رنگو این رنگ سفیئ تا زیر تنه – که به رنگ سفید چرکی است – امتداد می‌یابد. منقار کشیم گوشک‌دار سیاه و نوک آن زرد کمرنگ است. نوک این پرنده در مقایسه با دیگر کشیم‌ها راست تر و کلفت تر است.زیستگاه

این پرنده، زمستان‌ها، عمدتا در خلیج‌های پناه دار، خورها و آب‌های شیرین به سر می‌برد. در ایران، در کرانه‌های دریای خزر به تعداد به نسبت فراوان حضور دارد. کشیم گوشک‌دار همچنین به صورت مهاجر عبوری در شمال شرقی ایران نیز دیده شده است.

Signatureخوش به حال مسافرکشان میدان آزادی که آزادانه فریاد میزنند: آزادی...
آزادی... آزادی... و عابران خسته میپرسند آزادی چند؟
و من عابری را دیدم که از راننده سوال کرد آزادی کجاست؟
راننده گفت: رد کردی... آزادی قبل از آنقلاب بود...
     
صفحه  صفحه 7 از 36:  « پیشین  1  ...  6  7  8  ...  35  36  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Birds | پرندگان بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites