تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Mummy | مومیایی

صفحه  صفحه 8 از 12:  « پیشین  1  ...  7  8  9  10  11  12  پسین »  
#71 | Posted: 22 Jun 2015 01:00
مردی که مومیایی شدیک راننده انگلیسی از همسرش خواسته بود که پس از مرگ به روش فراعنه مصر باستان مومیایی شود.

به گزارش تکناز به نقل از میل‌آنلاین، "آلن بیلز"، راننده تاکسی انگلیسی پس از یک دوره طولانی مبارزه با بیماری سرطان در سن 61 سالگی درگذشت و به روش فراعنه مصر مومیایی شد.گفته شده که تمامی مراحل انجام مومیایی برای پخش در یک برنامه تلویزیونی (در دوشنبه هفته جاری) ضبط شده است.

آلن بیلز با این اعتقاد به اینکه نخستین کسی است که پس از سه هزار سال به روش فراعنه مصر مومیایی خواهد شد برای این کار دواطلب شده است.

گفته شده که الن بیرز به درخواست مستندسازان در این باره که به امید یافتن یک داوطلب در روزنامه آگهی منتشر کرده بودند، پاسخ مثبت داده بود.

آلن خواسته که پس از مرگ به جای "توت‌انخ‌آمون" وی را "آلن‌آمون" بنامند.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#72 | Posted: 22 Jun 2015 01:11
رمزگشایی کشف جسد مومیایی/ شایعه‌ای‌ که ‌لرستان ‌را به‌ مصر باستان برد!خرم آباد - خبرگزاری مهر: در هفته جاری خبری در رسانه ها مبنی بر پیدا شدن جسد یک مومیایی در شهرستان ازنا در استان لرستان پیچید که موجی از تایید و تکذیبهای مسئولان و متولیان را به دنبال داشت.
به گزارش خبرنگار مهر، مصریان باستان عقیده داشتند که پس از مرگ، زندگی دیگری وجود دارد. آن ها عقیده داشتند که یک مرده به بدن خود برای زندگی بعدی نیاز دارد. به همین خاطر تلاش می کردند که جسد را به صورت یک مومیایی حفظ کنند.

بسیاری از مومیایی‌های معروف اهل مصر هستند. مصریان قدیم بسیاری از بزرگان خود را به روش مومیایی نگه داشته و دنیا را در تعجب و حتی شگفتی گذاشته‌اند.

در طول 200 سال گذشته مومیایی‌های بسیاری توسط دانشمندان و محققان در مصر مورد بررسی قرار گرفته‌اند و تلاش برای یافتن تعداد بیشتر آنها به خصوص در مصر هنوز هم ادامه دارد.

مصر خواستگاه مومیایی کردن اجساد

مومیایی شدن انسان‌ها در 3000 سال قبل در مصر آغاز شد. مصریها در ابتدا اجساد بستگان خود را با تعداد کمی از متعلقاتشان داخل شنهای بسیار گرم قرار می‌دادند اما پس از سالها تصمیم گرفتند آنها را با قرار دادن در جعبه هایی به شکل تابوت بهتر نگهداری کنند.

اما این کار برای آنها جوابگو نبود زیرا آنها می‌خواستند عزیزانشان را هر طور که شده به شکلی نگهداری کنند که به اسکلت تبدیل نشوند و اینجا بود که دانشمندان مصری وارد کار شدند.

پس راه جدیدی برای نگهداری آنها پیشنهاد شد. برای اینکه جسد فردی سالم بماند و باکتری‌ها دیرتر به سراغ او بروند راهی که به نظر مصریان رسید آن بود که ارگانهای داخلی بدن افراد را خارج کنند. آنها مغز و دیگر ارگانها را از بدن خارج می‌کردند زیرا ظاهرا معتقد بودند که افراد در زندگی بعد از مرگ خود احتیاجی به آنها ندارند.

پس از شستشوی دوباره بدن افردی که تمام ارگانهای بدنشان را از دست داده بودند آنها آماده مومیایی شدن می‌شدند. بدن این افراد ابتدا با پودری به نام "ناترون" پوشیده می‌شد. این پودر را مصری‌های قدیم از ترکیبات سدیم در سواحل نیل به دست آورده بودند. این ماده باعث جذب بالای رطوبت می‌شد و می‌توانست بدن را بدون آنکه تغییری در رنگ و شکل پوست ایجاد کند خشک کند.

بدن افراد برای مدت 35 تا 40 روز آغشته به این پودر باقی می‌ماند تا به طور کامل خشک شود. در این مدت یک نفر باید به طور متوالی از جسد مراقبت می‌کرد زیرا بوی شدید ناشی از آن می‌توانست توجه لاشخورها را به خود جلب کند و مومیایی را به خطر بیندازد.

بعد از این مدت، جسد به خانه "تمیز سازی" منتقل می‌شد. در این خانه، داخل بدن هم با "ناترون" پر شده و بدن به مرکز "باند پیچی" منتقل می‌شد. باندپیچی شدن اجساد کار بسیار مهمی بود که برای مدت دست کم یک یا دو هفته به طول می‌انجامید.

گرچه مصری‌ها سابقه‌دار ترین و متبحرترین افراد در ساخت مومیایی‌ها هستند اما در جوامع دیگر نیز مومیایی ساخته می‌شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که در شمال شیلی قبل از مصری‌ها اجساد مومیایی می‌شدند که قدیمی‌ترین مومیایی‌ها را تشکیل می‌دهند. در آمریکای جنوبی و پرو و چین نیز مومیایی‌های بسیاری کشف شده‌اند که رازهای بسیاری را گشوده‌اند.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#73 | Posted: 22 Jun 2015 01:17
ادامه خبر :

کشف جسد مومیایی در یک امامزاده !

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف اولین کسی بود که از کشف تعدادی کوزه و یک جسد مومیایی شده در جوار امامزاده سید سوفی شهرستان ازنا در استان لرستان خبر داد.حسن ربیعی در این رابطه گفت: گروهی گنج‌یاب در حال حفاری غیرمجاز در جوار امامزاده سیدسوفی ازنا همراه با دستگاه گنج‌یاب و اسلحه دستگیر شدند.

وی تصریح کرد: گفته می‌شود بر اساس تصاویر دستگاه مانیتور، اشیاء یاد شده شامل چند کوزه و قالب یک جسد مومیایی شده است.

بعد از آن مدیرکل اوقاف استان لرستان اظهار نظر کرد و با بیان اینکه این اشیاء تاریخی در دالانی مسقف در کنار امامزاده سوفی کشف شده است، گفت: امامزاده سیدسوفی ازنا هم‌اکنون در حال بازسازی و توسعه است و با مراقبت و هوشیاری توانستیم این اشیاء را قبل از آنکه به یغما برود از چنگ غارتگران میراث فرهنگی نجات دهیم و با همکاری سربازان گمنام امام زمان (عج) عوامل مذکور را دستگیر کنیم.

حجت الاسلام محمدیان یادآور شد: در صورت عدم تأمین امنیت اشیاء این اشیاء به رسم امانت تحویل اداره میراث فرهنگی استان لرستان خواهد شد تا پس از احداث موزه امامزاده سیدسوفی این اشیاء به این موزه بازگردانده شود.

تکذیب کشف هر گونه شی تاریخی و مومیایی در ازنا

این اظهارات پس از طرح منجر به تشکیل جلسه شورای تامین شهرستان ازنا شد و در روزهای بعد این سیل تکذیب بود که از سوی مسئولان مختلف استانی و محلی پیرامون این سوژه داغ رسانه ای ابراز شد به طوریکه از فرماندار گرفته تا متولیان میراث فرهنگی این موضوع را به کلی رد کردند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تکذیب کشف جسد مومیایی در شهرستان ازنا، گفت: بنا به بررسی و حضور کارشناس و مسئول میراث فرهنگی شهرستان ازنا و گزارش کتبی ارائه شده در موقعیت محل یاد شده نه لایه تاریخی وجود دارد و نه منطقه تاریخی و نه حتی شیء تاریخی کشف شده است.

اگر اوقاف چیزی پیدا کرده به ما تحویل دهد

محمد رحمدل در مورد ادعای مسئولان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان لرستان نیز گفت: برای ما عجیب است که چرا اوقاف اصرار بر این موضوع دارد در حالیکه اگر آنها که ادعا می کنند چنین چیزی را کشف کرده اند باید این جسد مومیایی را به ما تحویل دهند.

وی تصریح کرد: ما به اداره کل اوقاف تضمین می دهیم و یگان حفاظت میراث فرهنگی را مامور می کنیم تا امنیت اشیای تاریخی ادعا شده را تامین کنند و آنها نیز جسد مومیایی و اشیایی را که مدعی هستند کشف کرده اند را به ما تحویل دهند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در مورد علت تشکیل جلسه شورای تامین نیز تصریح کرد: به دنبال مسائل مطرح شده جلسه شورای تامین تشکیل شد و بعد از جلسه شورای تامین هم تیمی مامور می شوند که برای بررسی موضوع به محل بروند.

رحمدل ادامه داد: پس از بررسی موضوع توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان ازنا و کارشناسان این اداره و گزارش کتبی ارائه شده هیچ چیز تاریخی در این محل کشف نشده است.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#74 | Posted: 22 Jun 2015 01:23 | Edited By: SARA_2014
ادامه خبر :

محل یاد شده اصلا تاریخی نیست

وی در پاسخ به این سئوال که آیا اصلا در این محل جسدی کشف شده است یا خیر؟ تصریح کرد: مسئولان اوقاف این موضوع را مطرح کرده اند ولی بررسی های ما نشان می دهد که در این محل هیچ لایه تاریخی وجود ندارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان یادآور شد: طبیعا اگر شی تاریخی و یا جسد تاریخی وجود داشته باشد باید در لایه تاریخی باشد در صورتیکه این محل هیچ گونه سابقه تاریخی ندارد.

شیء تاریخی در لایه های تاریخی پیدا می شود

رحمدل با بیان اینکه شیء تاریخی در لایه های تاریخی پیدا می شود، افزود: اگر شئی تاریخی بیرون لایه های تایخی پیدا شود یک شیء عتیقه قاچاق محسوب می شود و حتی اگر مسئولان اوقاف شی قاچاقی نیز پیدا کرده اند باید یا آدرس آن را بدهند و یا با صورت جلسه کردن اشیا را تحویل ما بدهند.

وی با تاکید مجدد بر اینکه منطقه مورد نظر اوقاف اصلا منطقه تاریخی نیست، یادآور شد: از سوی دیگر همانطور که همه می دانند تکنیک مومیایی برای نگهداری اجساد مربوط به تمدن دره رود نیل است و این تکنیک اصلا مربوط به کشور ما نیست.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان با تاکید بر اینکه هیچ جسد مومیایی در شهرستان ازنا پیدا نشده است، گفت: هراز چندگاهی چنین شایعاتی در کشور پیچیده می شود که منشا تاریخی ندارد.

تاکنون نه تنها در لرستان بلکه در سراسر ایران به مومیایی برخورد نکرده ایم

یک کارشناس ارشد باستان شناسی نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: تا به حال نه تنها در لرستان بلکه در سراسر ایران ما به مومیایی برخورد نکرده ایم.

مهدی رضایی افزود: البته در برخی از مناطق ایران از جمله در معدن نمک چهرآباد زنجان مردان نمکی به دست آمده است ولی از این مومیایی ها به مومیایی طبیعی یاد می شود که در اثر قرار گرفتن در محیطی که امکان حفظ جسد و جلوگیری از متلاشی شدن وجود دارد، اجساد تا حدودی سالم مانده اند وگرنه عملی آگاهانه نبوده است.

وی ادامه داد: این در حالیست که تا کنون شایعه های زیادی مبنی بر پیدا شدن مومیایی در بخش های مختلف ایران از جمله شیراز، کردستان و حتی دره شهر پخش شده است که بعد از کار دقیق کارشناسی بر روی این مومیایی ها، مشخص شده که تمامی این مومیایی ها ساخته و پرداخته دست قاچاقچیان حرفه ای اشیاء عتیقه است.

این کارشناس ارشد باستان شناسی یادآور شد: از سوی دیگر مومیایی کردن مغایر با آیین ها و ادیان ایران قبل از اسلام بوده است و تا کنون هیچ گزارش مستند و علمی مبنی بر یافتن مومیایی در ایران گزارش نشده است.

به هر روی به نظر می رسد کشف جسد مومیایی در استان لرستان بیشتر شبیه شایعاتی است که هراز چندگاهی در رسانه ها پیچیده می شود و مبنای محکم علمی و تاریخی ندارد.

با این حال خبرگزاری مهر آمادگی دارد در صورتی که مسئولان اوقاف مستنداتی در این زمینه در اختیار دارند انتشار دهد.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#75 | Posted: 22 Jun 2015 22:14
کشف یک مومیایی با جمجمه‌ای عجیب توسط باستان‎شناسانجهان مملو از اسراری است که دانش کنونی ما را به چالش می‌کشد. اپک‎تایمز در بخش ماوراء دانش، داستان‎هایی از پدیده‌های خارق‌العاده را گرد آورده تا به تصورات ما بال و پر دهد و راه را برای مسائل ممکنی که قبلاً انکار می‌شدند باز کند. آیا آن‎ها واقعیت دارند؟ تصمیم با خودتان است.

به‌گزارش وب‎سایت خبری Live Science، دانشمندان در تلاشند تا معمای وجود بقایای مغز در جمجمه‎ی یک مومیایی کشف شده‎ی ۲۰۰۰ ساله را حل کنند. این جمجمه حاوی رگ‎های خونی است که درون غشائی به نام مننژ(پرده‎های مغز)، مغز را احاطه کرده و اکنون دانشمندان در تلاشند تا فرآیند دقیقی که توانسته چنین ساختارهای شکننده‎ای را بر روی استخوان سخت جمجمه ایجاد کند، کشف کنند.

به‎گفته‎ی دکتر «آلبرت ایسیدرو»، یکی‎از نویسندگان این مطالعه، به وب‎سایت Live Science، «این یکی‎از قدیمی‌ترین موارد مومیایی رگ‎های خونی است که تاکنون کشف شده است.» تاکنون، تنها چند گزارش داستان‎گونه از موارد مشابه وجود داشته است.

این جمجه از بقایای مردی مومیایی است که در سال ۲۰۱۰ به‎همراه بیش‌از ۵۰ مومیایی دیگر که در قیر (روغن گرانروی) آمیخته با کتان نگه‎داری شده‎اند، کشف شد. این مومیایی‌ها در گورستان «کرفس الاحمر» (نکروپولیس) در منطقه‎ی جنوب «هیراکونپولیس» در مصر کشف شد که به دوران متأخر و دوره‌‏ی بطلمیوسی مصر باستان (۵۵۰-۱۵۰ ق‎م) بر‎می‎گردد.

از میان ۵۰ مومیایی کشف شده، تنها جمجمه‎ی این مومیایی (مومیایی W19) حاوی باقی‎مانده‎هایی از رگ‎های خونی است.

از میان این ۵۰ مومیایی کشف شده، تنها جمجمه‎ی این مومیایی (مومیایی W19) حاوی باقی‎مانده‎هایی از رگ‎های خونی است؛ که دانشمندان از آن به‎عنوان انعکاسی از «جزئیات ظریف آناتومی» نام می‌‏برند. محققان حتی توانستند تا شریان مننژ وسط مغز را تشخیص دهند.

در گزارشی درباره‎ی این یافته‎ها که در نشریه‎ی «کورتکس» به‎چاپ رسیده است، محققان توضیح می‎دهند در‌‏طی عمل مومیایی، مغز خارج می‎شود و داخل جمجمه کامل تمیز شده و با مواد نگه‎دارنده پر می‎شود. غشاء مغز به‎علت این عمل ساالم باقی نمی‎ماند؛ بنابراین در این مورد باید حین عمل مومیایی اتفاقی منحصر‎به‎فرد افتاده باشد.

آن‎ها دریافتند که رگ‎های خونی در غشای اطراف مغز به درون لایه‎ای از مواد نگهدارنده ریخته شده و سپس اثرات آن بر‎روی استخوان جمجمه باقی مانده است.

محققان می‎گویند: «شرایط در این مورد کاملاً عجیب و شگفت‎انگیز است. تنها می‎توان گفت چیزی استثنائی در هنگام وارد شدن قیر به جمجه در مومیایی W19 اتفاق افتاده است.»

به‌‏گفته‎ی دکتر ایسیدرو، آن‎ها هنوز نمی‎دانند دقیقاً چه چیز باعث چنین اتفاق غیرمعمول در این جمجمه شده است. یکی‎از نظریات ارائه شده توسط آن‎ها این است که شرایط کلی مومیایی W19، مثل دما و اسیدیته‎ی ماده‎ی نگه‎دارنده، به دلایلی، با ۵۰ مومیایی کشف شده در گورستان نکروپولیس متفاوت است.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#76 | Posted: 22 Jun 2015 22:26
نمایش مومیایی عجیب در فرانسهبراساس گزارش رسانه ها، چندی پیش، یک مومیایی عجیب انسان با قدمت هزار ساله در موزه فرانسه به نمایش گذاشته شد. مومیایی یک زن که اندام خود را جمع کرده، در یک آرامگاه بزرگ نزدیک یک معبد واقع در جنوب لیما در پرو کشف شد. بدن این زن به طور کامل حفظ شده است. باستان شناسان بر آنند که این مومیایی دارای ارزش مطالعاتی بسیار است.

نتایج بررسی ها نشان می دهد که این زن در حدود 50 سالگی درگذشته است. کارشناسان احتمال می دهند این موقعیت مومیایی نشان دهنده ادای احترام در مراسم است.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#77 | Posted: 22 Jun 2015 22:53
ماجرای عجیب زنی که یک مومیایی به دنیا آوردLithopedion یا بهتر است بگوییم بچه سنگی، درحقیقت یک توده سنگ شده به شکل جنین زنده می باشد. اگرچه چنین شرایطی قطعا نادر و عجیب است، ولی اتفاق افتاده است.
در سال 1955 یک زن 26 ساله به نام زهرا ابوطالب برای به دنیا آوردن فرزندش به بیمارستان رفت. متاسفانه بعد از تحمل 48 ساعت درد زایمان او نتوانست فرزندش را به دنیا آورد بنابراین دکترها تصمیم گرفتند او را به بخش سزارین منتقل کنند. ترس از مرگ در حین زایمان این زن را وادار کرد به خانه اش برگردد و به فکر راحتی خودش باشد.
حال به خاطر این کار، بعد ازگذشت حدودا 50 سال او یک بچه مومیایی به دنیا آورده است. چگونه چنین چیزی امکان پذیر است؟ نگاهی به تصاویر بیندازید و این داستان مربوط به اعتقادات باستانی در مورد «بچه های خوابیده» را بخوانید.در زیر می توانید عکس های زهرا ابوطالب مادر شگفت انگیزی که یک مومیایی به دنیا آورد را ببینید.

در دنیای مدرن هرکسی می داند که چنین موردی طبیعی و ممکن است. اما افسانه مراکشی باستانی می گوید که بچه می تواند در رحم مادر بخوابد که این منجر به جادوی سفید می شود و بچه بعدا در شرایط طبیعی تر و به خوبی به دنیا می آید.
داستان زهرا به همین جا ختم نمی شود، او دوباره درد زایمان می گیرد اما 47 سال بعد! پسرش نگران شرایط مادرش شده و تصمیم می گیرد او را به متخصصین بسپرد تا ببینند منشا این دردها چیست.

پروفسور تایبی کوازانی اهل Rabat شک کرد که این شکم برآمده دراصل یک تومور تخمدانی حجیم باشد. بعد از چند تحقیق و بررسی اشعه های ایکس وجود یک توده سنگی در رحم زهرا را ثابت کرد. این زن دوباره به بیمارستان فرستاده شد تا بالاخره بچه 47 ساله اش را به دنیا آورد.
دکتر توده سنگی را بیرون آورده و این کودک برهنه به طور قابل ملاحظه ای شبیه یک مومیایی بود. ارگانیسم مادر به منظور محافظت از خود جنین را درون ماده دارای کربنات آهک قرار می دهد تا سیستم ایمنی بدن واکنش نشان ندهد.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#78 | Posted: 23 Jun 2015 12:57
کشف 8 میلیون سگ مومیایی در معبد خدای مرگباستان‌شناسان موفق به کشف مومیایی هشت میلیون سگ در مقبره خدای مرگ مصری‌ها شدند.

به گزارش سی.ان.ان‌، کاوش و حفاری‌های باستان‌شناسان مصری منجر به کشف عظیم مومیایی هشت میلیون سگ در مقبره خدای مرگ مصر باستان شد.

«آنوبیس» بتی با سر شغال است که به عنوان خدای مرگ مورد پرستش بسیاری از مصریان باستان بود. باستان‌شناسان پس از حفاری معبدی که به نام این خدا بوده، توانستند هشت میلیون مومیایی توله سگ و سگ بالغ و همچنین فسیل هیولایی دریای را در این منطقه پیدا کنند.در میان این تعداد عظیم مومیایی، باقی‌مانده مومیایی حیوانات دیگری چون قوش‌، میمون‌های پوزه‌دار‌، گاومیش‌، روباه‌، گربه و شغال هم پیدا شد‌، اما 92 درصد مویمایی‌ها سگ هستند.

به گفته کارشناسان، این مومیایی‌ها به عنوان پیشکشی به خدای مرگ در این معبد خاک می‌شدند. قدمت این مقبره‌های سنگی معمولا به چهار قرن پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد.

موجود ناشناخته‌ای که در این حفاری‌ها پیدا شده، مهره‌داری دریایی است که بیش از 48 میلیون سال قدمت دارد. محققان اعلام کردند، هنوز مشخص نیست مصری‌ها در زمان ساخت این معبد از وجود این هیولا مطلع بوده‌اند یا نه. دانشمندان با بررسی‌های اولیه متوجه شدند احتمالا این حیوان از اجداد گاو دریایی امروزی است.

مقبره خدای مرگ 173 متر پایین‌تر از مسیر اصلی مرکزی واقع است. اهمیت حیوانات در آیین‌های مصری از سال 747 تا 30 پیش از میلاد در این منطقه ادامه داشت اما با تسلط رومی‌ها بر مصر رو به کاهش گذشت.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#79 | Posted: 23 Jun 2015 13:14
موميايي با 2500 ساله تحت مراقبت هاي ويژهباستان شناسان آمريكايي براي بازسازي كامل صورت يك موميايي با قدمت 2500 سال در بيمارستاني در اين كشور ، تحت مراقبت هاي ويژه اقدام به اين كار كرده اند.بازسازي اين موميايي توسط پزشكي تحت تسلط به علوم باستان شناسي صورت مي گيرد تا براي اولين بار چهره يك موميايي مصري با 2500 سال قدمت به صورت كاملا واضح مشخص شود.

موميايي فوق در جريان سرقتي از اهرام مصر در سال 1823 ميلادي به عنوان هديه به يك كلكسيونر آمريكايي اهدا شده بود كه با توافق صورت گرفته سرانجام قرار شد تا چهره اين موميايي مشخص شود.

ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
#80 | Posted: 24 Jun 2015 13:32
ویدیو از : پیکر مومیایی شده داریوش سوم


ز خویش رفته‌ام اما نرفته‌ام جایی
غبار راه توام تا کی‌ام زنی پایـــی
     
صفحه  صفحه 8 از 12:  « پیشین  1  ...  7  8  9  10  11  12  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Mummy | مومیایی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites