تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
فرهنگ و هنر

روزنگار تاریخ جهان

صفحه  صفحه 3 از 49:  « پیشین  1  2  3  4  5  ...  45  46  47  48  49  پسین »  
#21 | Posted: 30 Jan 2013 00:09
زادروز چخوف و سالمرگ پوشکينAnton Chekhov

امروز29 ژانويه زادروز آنتون پاولوويچ چخوف Anton Chekhov نويسنده تواناي روسيه است که در سال 1860 به دنيا آمد و 64 سال عمر کرد. چخوف يك پزشك بود و براي تهيدستان يك كلينيك رايگان داير كرده بود كه خود در آنجا طبابت مي كرد. مهارت چخوف عمدتا در نگارش داستانهاي كوتاه است. او گفته است كه ساده نويسي را از «تولستوي» يادگرفته و مي كوشد كه در نوشته هايش چيزي بياموزد و بشررا راهنمایی کند.
فلسفه او در زندگي «شادزيستن» است و احساس شادي كردن را نعمتی بزرگ خوانده است زیراکه عمر انسان محدود و پیری که از آن گریزی نیست دورانی سخت است که نباید گذارد نامطبوع باشد. بزعم چخوف اگر بشر از جوانی درست راهنمایی شود زندگانی مطلوب و بدون دغدغه خواهد داشت. مدیران جامعه نقشی بزرگ در تامین سعادت و شادزیستن اتباع دارند لذا حکمران کل (رئیس دولت) در انتخاب آنان باید جنبه های مختلف را درنظر بگیرد. ايوانف مرغ دريا عمو وانا سه خواهر و باغ گيلاس از جمله داستانها و نمايشنامه هاي چخوف هستند

************


پوشکين

الكساندر پوشكين نويسنده بزرگ روس نيز در همين روز در سال 1837 در جريان يك دوئل كشته شد

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#22 | Posted: 30 Jan 2013 00:14
ثبت اختراع انجين بنزيني اتومبيل در ژانويه 1886Carl Benz


«كارل بنز» 29 ژانويه سال 1886 اختراع تازه خود ـ موتور يا انجين بنزيني يا انفجاري را در كارلسروهه آلمان به ثبت داد.
وي براي نخستين بار در جهان جزئيات ساختار موتور اتومبيلي را به ثبت داده بود كه داراي كاربوراتور و شمع (سيستم توليد جرقه) بود و این اتومبیل همچنین دارای كلاچ برای تعویض دنده بود.
كارل بعدا با «گوتليب دايملر» شريك شد و كسب و كار اتومبيلسازي خودرا تحت نام «دايملر بنز» رونق بخشيد.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#23 | Posted: 30 Jan 2013 00:18
State of the Union Address


ابراهام لينکن يکي از نطق هاي سالانه (ستيت آو يونيون) خودرا در نبردگاه گتيسبورگ ايراد کرد


در ايالات متحده 27 ژانويه 2010 «ستيت آو يونيون آدرس» 222 ساله شد. نخستين بار چنين نطقي كه بايد از سوي رئيس جمهور ايالات متحده (رئيس دولت فدرال آمريكا) در برابر نمايندگان مقننه قضات ديوان عالي مقامات نظامي و كشوري نمايندگان ساير كشورها و برخي از مدعوين معمولي ايراد شود در هشتم ژانويه 1790 توسط جورج واشنگتن ايراد شده بود. در ژانويه 1801 توماس جفرسون براي چگونگي تشريفات آن يك برنامه نوشت كه از آن پس به همانگونه اجرا مي شود.
قبلن سران آمريكا شخصا نطق را كه گزارش رسمي به ملت است مي نوشتند كه در دهه هاي اخير اين كار برعهده نطق نگاران كه عمدتا روزنامه نگار هستند محول شده و رئيس جمهور پيش از ايراد آن را چندبار تمرين مي كند و با اين ترتيب به صورت رتوريك (لفاظي) درآمده است. اين نطق در اجراي بند 3 اصل دوم قانون اساسي آمريكا ايراد مي شود كه رئيس جمهور را مكلف كرده است نمايندگان را از اوضاع سياست ها و برنامه ها آگاه سازد. رسم براين است كه از حزب ديگر (حزبي كه رئيس جمهور وابسته به آن نيست) به اظهارات رئيس جمهور پاسخ داده شود كه اين پاسخ معمولا نوعي انتقاد است. ديده شده است که برخي از سران ايالات متحده در همين نطق دکترين تازه اي را اعلام کرده اند که سياست هاي آن کشور بعدا برآن استوار شده است.
جورج دبليو بوش از زمان روي كار آمدن در ژانويه 2001 در نطق هاي سالانه خود دولت جمهوري اسلامي ايران را مورد انتقاد قرارداده و در نطق ژانويه 2002 ايران را يكي از سه ضلع مثلث شرارت خطاب كرده بود. در نطق 28 ژانويه 2008 كه آخرين سخنراني او از اين دست بود وي باز دولت جمهوري اسلامي ايران را مورد حمله قرارداد. بوش در اين نطق گفته بود: «آمريكا با آنهايي كه (اشاره به دولت ايران) نيروهاي نظامي مارا تهديد كنند برخورد خواهد كرد و ما در كنار متحدان خود خواهيم ايستاد و از منافع حياتي خود در خليج فارس دفاع خواهيم كرد.» جمله آخر او تكرار دكترين كارتر در 28 سال پيش از آن (استقرار نظامي در خليج فارس و حضور در منطقه) تلقي شده بود.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#24 | Posted: 30 Jan 2013 00:22
افزايش روز افزون جهاني توليد خودرو - آمار خودروها در سال 1926 ميلادي


زيباترين خودرو سواري كوپه ساخت1926


29 ژانويه سال 1927 آمار جهاني خودرو مربوط به سال 1926 انتشار يافت كه نشان مي داد 39 درصد كل خودروهاي جهان در ايالات متحده سرگرم بکار بودند و مردم اين كشور كه دلبستگي ويژه به خودرو يافته اند در آن سال داراي 9 ميليون خودرو شماره شده ــ داراي پلاك - بودند. كل خودروهاي جهان در آن سال كمي بيش از 23 ميليون بود. طبق همين آمار ظرف سه سال منتهي به دسامبر 1926 هشت ميليون خودرو تازه درجهان ساخته شده بود.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#25 | Posted: 30 Jan 2013 00:25
برخي ديگر از رويدادهاي 29 ژانويه


1943: (1321) دكتر ميلسپو كارشناس آمريكايي امور مالي و اداري براي اصلاح اين امور در ايران و نوسازي ماليه ايران وارد تهران شد و با اختيارات كامل كار خود را آغاز كرد . ايران از شهريور سال 1320 تحت اشغال نظامي كشورهاي در حال جنگ با آلمان بود.

1980: (1358) شش تن از اعضاي سفارت سابق آمريكا در تهران كه در جريان تصرف اين سفارت فرار كرده و در سفارت كانادا پنهان شده بودند با گذرنامه ديپلماتيك كانادا به عنوان اعضاي سفارت اين كشور با يك پرواز عادي از تهران خارج شدند. گفته شده بود که مهر ويزاي ورودي آنان به تهران را «سيا» با مهارت تمام ساخته بود تا ايجاد ترديد نكند.

1987:گورباچف رهبر وقت شوروي اعلام كرد كه فضاي باز سياسي شوروي هنوز به كمال نرسيده و براي رسيدن به دمكراسي به تمرين آزادي بيشتري نياز است.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#26 | Posted: 30 Jan 2013 14:51
زادروز دو فيلسوف ـ فيلسوفي که ثابت کرد اراده يك فرد در كنترل روان اوست و جسم و روان برهم تاثير ندارندبردلي


سي ام ژانويه زاد روز دو فيلسوف است. آرنولد گولينكس فيلسوف هلندي در سال 1624 به دنيا آمد و در 1669 در گذشت. فرانسيس بردلي فيلسوف انگليسي در همان روز در 1846 متولد شد و در 1924 فوت شد.
گولينكس كتاب «ويرچو» را درباره خوبي و پرهيزگاري نوشت و ثابت كرد كه جسم و روان از لحاظ اخلاقيات بر هم تاثير ندارند و روان مستقل عمل مي كند. وي اين عقيده را مطرح كرد كه اراده يك فرد در كنترل روان است بنابراين روان است كه رفتار را كنترل مي كند. برادلي از جمله فلاسفه ايده آليست و موراليست است و شهرت او عمدتا به خاطراندرزها و نكات كوتاه اوست.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#27 | Posted: 30 Jan 2013 14:55
نابينا پس از حمله قلبي بينا شد!
Joyce Urch«جويس اورچJoyce Urch» بانوي انگليسي از ساكنان شهر كاونتري داراي همسر و 20 فرزند و نوه و نتيجه 26 سال پيش بر اثر عارضه اي بينايي خود را كاملا از دست داده بود و معالجات پزشكان براي بازيافت بينايي به جايي نرسيده بود و كاملا مايوس شده بود كه درنيمه ژانويه 2006 در منزل دچار حمله قلبي شد او را به بيمارستان بردند و تحت عمل جراحي قرار گرفت. به گزارش رسانه هاي انگلستان جويس پس از بهوش آمدن و باز كردن چشم خود براي نخستين بار پس از 26 سال همه چيز را ديد درست به گونه اي كه در 45 سالگي مي ديد و اولين حرفي را كه زد خطاب به شوهرش بود كه گفت چرا اين قدر پير شده است. عكس بالا پس از مرخص شدن جويس از بيمارستان گرفته شده است. مراكز پژوهشهاي پزشكي از جويس خواسته بودند كه اجازه دهد درباره او بررسي شود كه چه عاملي در مغز ازکار افتاده بود که با قطع و وصل جريان خون دوباره بکار افتاده و باعث بينا شدنش پس از 26 سال كوري مطلق شده است.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#28 | Posted: 30 Jan 2013 15:00
روزنامه نگاري که گزارشگري جنگ را بنيادگذاردAlfred Townsend


«آلفرد تاونسند Alfred Townsend» روزنامه نگاري كه جنگهاي داخلي آمريكا (1861 تا 1865)را پوشش خبري داد سي ام ژانويه 1841 به دنيا آمده بود. در طول تاريخ از زمان «توسيديدس» تا جنگهاي داخلي آمريكا جهان جنگنويس فراوان به خود ديده است كه بسياري از آنان شاهد عيني نبردها بودند اما آلفرد نخستين روزنامه نگاري بود كه حرفه گزارشگري جنگ به روش نوين (قواعد گزارشگري) را به وجود آورد و پس از او سمت «خبرنگار نظامي ـ امور دفاعي» در رسانه ها خلق شد. او بود كه نظرداد تا كسي از رموز و فنون نبرد آگاه نباشد و تاريخ و جغرافيا نداند و با سياست آشنا نباشد نخواهد توانست يك گزارش بيطرفانه و واقعي از يك فعاليت جنگي (عمليات رزمي) را كه حتي قابل استفاده براي يك ژنرال باشد تهيه كند. از زمان پيدايش گزارشگري جنگ بيشترين تلفات نيز درميان روزنامه نگاران جنگ نويس رخ داده است.
آلفرد تنها به شرح صحنه نبردها اكتفا نمي كرد بلكه جزئيات اثر جنگها بر زندگي مردم و مناطقي را كه صحنه جنگ قرار مي گرفتند به رشته تحرير در مي آورد. حاشيه نويسي هاي او درباره عمليات نظامي و افراد درگير بسيار جالب و خواندني است. وي که عمدتا به صورت خبرگزاري عمل مي كرد داراي چند پيك سوار بود تا گزارشهايش را به روزنامه ها برساند. درپی قطع جنگهاي داخلي آمريكا آلفرد به نوشتن خاطرات خود از اين جنگها پرداخت. بسياري از مورخان جنگهاي داخلي آمريكا در تالیفات خود به نوشته هاي او استناد كرده اند.
از كارهاي جالب آلفرد خريد زميني است كه صحنه يكي از نبردها بود و اين زمين در ايالت مريلند اينك به نام او به صورت يك پارك عمومي در آمده و سنگر ها و جنگ افزارهاي بر جاي مانده به همان صورت نگهداري مي شود. او پول اين زمين را از محل فروش كتاب خاطراتش به دست آورده بود. آلفرد كه نام مستعار «گاث» برخود گذارده بود در 73 سالگي در سال 1914 درگذشت.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#29 | Posted: 30 Jan 2013 15:05
پادشاه انگلستان در برابر مردم با تبر، گردن زده شدچارلز يکم

30 ژانويه 1649 چارلز یکم پادشاه انگلستان كه در جنگ داخلي اين كشور از نيروهاي هوادار پارلمان (دمکراسی) به فرماندهي «اليور كرومول» شكست خورده بود در ملاء عام با تبر گردن زده شد.
وي پس از فرار به اسكاتلند از سوي اسكاتلندي ها به نيروهاي پارلمان تحويل داده شده بود. نمایندگان «پارلمان» چارلز را به اتهام خيانت به ملت نقض اختيارات مجلس (قانون اساسي نانوشته) و كشتار اتباع كشور (که مسئول محافظت از جان و مال آنان بود) محاكمه كردند. در جلسه دادرسي سندي مطرح شد كه به موجب آن چارلز با پاپ تماس گرفته بود و به او قول داده بود كه اگر كمك نظامي بفرستد بار ديگر كليساي انگلستان را تحت رياست رم (واتيکان) قرار خواهد داد. چارلز در دادگاه حاضر به ابراز ندامت و قبول حاكميت پارلمان و تن دادن به سلطنت نه حکومت نشد و به اعدام در ملاء عام محكوم و حكم همان روز به اجرا در آمد.
جلاد براي اين كه شناخته نشود نقاب بر چهره زده بود. واكنش تماشاگران متفاوت بود. شماري از آنان فرياد مي زدند: عمر شاه دراز باد و شماري ديگر فرياد زنده باد وطن و قانون سرداده بودند. چارلز كه متمايل به استبداد بود 24 سال سلطنت كرد و نام همسر خود «ماريا = مری» را بر يك مهاجرنشين انگليسي در آمريكاي شمالي گذارد كه هنوز به همين نام «مريلند» خوانده مي شود.
پس از اعدام چارلز انگلستان 11 سال بدون پادشاه توسط كرمول تحت عنوان «لرد سرپرست» اداره مي شد كه پس از فوت او پسر چارلز یکم به سلطنت رسيد زيرا پسر كرمول حاضر به قبول سرپرستي كشور نشده بود و پارلمان مايل نبود به نظام پادشاهي مشروطه در انگلستان پايان دهد.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#30 | Posted: 30 Jan 2013 15:07
«اورويل رايت» يكي از دو سازنده نخستين هواپيما درگذشت

اورويل رايت Orville Wright يكي از دو برادري كه نخستين هواپيما را در كارگاه دوچرخه سازي خود در اهايو آمريكا ساخته بودند سي ام ژانويه 1948 در 76 سالگي درگذشت.
اورويل و برادرش ويلبر هواپيماي خود را 17 دسامبر 1903 در منطقه «كيتي هاك» واقع در ايالت كاروليناي شمالي آمريكا به پرواز در آورده و سپس دست به تكميل آن و پروازهاي طولاني تر زده بودند.Orville Wright

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
صفحه  صفحه 3 از 49:  « پیشین  1  2  3  4  5  ...  45  46  47  48  49  پسین » 
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر / روزنگار تاریخ جهان بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites