تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
فرهنگ و هنر

روزنگار تاریخ جهان

صفحه  صفحه 8 از 49:  « پیشین  1  ...  7  8  9  ...  48  49  پسین »  
#71 | Posted: 6 Feb 2013 12:36
داستان نگار رکوردشکن


Jin Yong

امروز زادروز جین یونگJin Yong (چا Cha) روزنامه نگار و داستان نویس معاصر است که 15 داستان او به زبان چيني جمعا یکصد میلیون نسخه در مناطق چيني زبان جهان فروش داشته ـ رقمی که در طول تاریخ تالیف کتاب کمتر سابقه داشته است.
وی که ششم فوریه 1924 به دنیا آمده است با کار قلم 600 میلیون دلار هنگ کنگ (هشتاد میلیون دلار آمریکا) درآمد داشته است. وی که زماني در هنگ کنگ يک خبرنگار بود در سال 1959 روزنامه «مینگ پائو» را در اينجا تاسیس کرد که تیراژ چشمگير دارد. جین یونگ از تدوین کنندگان اساسنامه هنگ کنگ ـ پس از 150 سال استعمار دولت لندن نيز بشمار مي آيد.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#72 | Posted: 6 Feb 2013 12:37
روزي که مهاجرت زردها به آمریکا محدود شد

برغم مخالفت رئيس جمهوري وقت آمريكا ششم فوریه 1917 پارلمان اين كشور (كنگره) با بيش از دوسوم آراء مهاجرت زردها را به آمريكا محدود ساخت. مخالفت با مهاجرت زردها عمدتا به اين جهت بود كه نه تنها به فرهنگ ملي خود پايبند بودند و قاطي مهاجران ديگر نمي شدند بلكه در ايالات غربي آمريكا با مزد كم كار مي كردند و باعث بيكاري ديگران و كاهش دستمزد ها شده بودند. اين محدوديت چند دهه بعد برطرف شد.
باوجود این محدوديت ده ها ساله هم اکنون شش درصد جمعیت 315 میلیونی ایالات متحده را زردها تشکیل می دهند. چینیان مقیم آمریکا همچنان به آموزش زبان مادری به فرزندان خود که در آمریکا به دنیا آمده اند می پردازند.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#73 | Posted: 6 Feb 2013 12:40
عهدنامه محدود كردن جنگ افزارهاي دريايي ولی ...

ششم فوريه سال 1922 دولت هاي آمريكا، ايتاليا، انگلستان، ژاپن و فرانسه با توجه به اين حقيقت تاريخي كه «قدرت دريايي» دولت صاحب آن را به قلدري و خيال تجاوز برمي انگيزاند عهدنامه قطع رقابت دريايي و محدود كردن ابزار هاي جنگ دريايي را ميان خود امضاء كردند. اوضاع روسيه در پي انقلاب بولشويكي هنوز تثبيت نشده بود كه در اين پيمان شركت داده شود و آلمان كه در جنگ جهاني اول شكست خورده بود به موجب عهدنامه ورساي ناوگان خود را از دست داده و حق داشتن كشتي جنگي سنگين از آن سلب شده بود.
گذشت زمان نشان داد كه از سه ـ چهار سال بعد دولت هايي كه اين معاهده را امضاء كرده بودند براي تقلب كردن درمفاد آن باهم مسابقه گذاشتند و ... تا جائي كه از اين عهدنامه تنها نامي باقي ماند. ورود ناوهای تازه ساخت این پنج کشور به صحنه های جنگ جهانی دوم بی اثر بودن این معاهده را نشان داد.
نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#74 | Posted: 6 Feb 2013 12:42
روزي كه «روزولت» مجبور شد بانكهاي آمريكا را ببندد ـ رکود اقتصادي بزرگ


نمونه هايي از صف هاي طولاني صاحبان حساب هاي بانکي در فوريه 1933


«فرانکلین دی. روزولت» كه در اوج ركود اقتصادي ایالات متحده به رياست اين فدراسیون انتخاب شده بود بانك هاي این کشوررا از ششم فوريه سال 1933 به مدت ده روز تعطيل كرد زيراکه پیش از این روز مردم براي بيرون كشيدن پس اندازهاي خود و با آن پول ها هجوم براي خريد كه سطح قيمت ها را شديدا بالا مي برد به بانك ها هجوم برده بودند. به علاوه، موجودي بانك ها براي پرداخت ها كافي نبود و مقابل بانك ها صف هاي طولاني تشکیل شده بود و بیم آن می رفت که همین صفوف تبدیل به تظاهرات شورش و عصیان شود.
آمریکا از سال 2008 نیز وارد یک بحران اقتصادی شده است که علت عمده آن افزايش بدهي دولت این کشور و تداوم كسر بودجه آن در سال هاي اخير است که جمع اين بدهي و اعتبارات در سال 2012 از سقف 15 تریلیون دلار بالاتر رفته است.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#75 | Posted: 6 Feb 2013 12:44
تشديد بمباران هوايي برلين از فوريه 1944


برلين از فوريه 1944 به بعد: هر روز و شب ظاهر شدن هواپيماها، بمباران و فرار مردم از ساختمانهاي شعله ور


دور تازه بمباران شديد و روزانه شهر برلين توسط هواپيماهاي نظامي متفقين از ششم فوريه 1944 آغاز شد كه تا پايان جنگ جهاني دوم ادامه داشت.
ارتش آلمان به حد كافي هواپيما براي دفاع از آسمان برلين در اختيار داشت ولي اين هواپيماها سوخت لازم را براي به پرواز در آمدن نداشتند و از شهر تنها با سلاح هاي زميني ضد هوايي دفاع مي شد كه از آنها هم به دليل شبانه بودن اين حملات ابري بودن آسمان و پرواز در ارتفاع زياد كار چنداني ساخته نبود و ژنرال هاي هيتلر تنها به اين اصل دلخوش بودند كه با حملات هوايي نمي شود جنگ را برد و كشوري را تسخير كرد. هيتلر هم در انتظار توليد بمب اتمي بود که دانشمندان آلماني وعده اش را به او داده بودند و براي ساخت آن تلاش مي کردند.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#76 | Posted: 6 Feb 2013 12:48
برخي ديگر از رويدادهاي 6 فوريه

743:هشام ابن عبدالملك حكمران اموي خاور ميانه درگذشت.

1918:در انگلستان به زنان حق شرکت در انتخابات و دادن راي داده شد مشروط براينکه در سنين بالاي 30 مي بودند.


1933:اصلاحيه بيستم قانون اساسي آمريکا از اين روز به اجرا در آمد. اين اصلاحيه که پايان دوره رياست جمهوري، سناتوري و نمايندگي مجلس را تعيين کرده است 23 ژانويه 1933 از تصويب گذشته بود. طبق اين اصلاحيه دوره هر رئيس جمهور ظهر بيستم ژانويه هر چهار سال يک بار پايان مي يابد و دوره نمايندگي و سناتوري ظهر سوم ژانويه.

1952:جورج ششم پادشاه انگلستان درگذشت و دختر 25 ساله اش اليزابت به نام اليزابت دوم برجاي او نشست. اليزابت هنگام مرگ پدر در کنيا و در يک شکارگاه بود که به لندن بازگشت. اليزابت دوم متولد 21 اپريل 1926 از آن زمان ملکه انگلستان و 15 کشور ديگر عضو جامعه مشترک المنافع است. اين جامعه مرکب از مستعمرات و مهاجرنشينان سابق دولت لندن داراي 54 عضو است. حکومت انگلستان پارلماني است و نخست وزير (برگزيده مجلس) بر کشور حکومت مي کند. عکس مقابل در سال 1952 از اليزابت دوم برداشته شده است.

1957:كشور غنا كه اروپائيان آن را ساحل طلا مي ناميدند از يوغ استعمار انگلستان خلاص شد و استقلال خود را به دست آورد.

1958:يک هواپيماي مسافربر انگليسي هنگام برخاستن از فرودگاه مونيخ آلمان سرنگون شد و 38 تن ازجمله هفت فوتباليست عضو تيم منچستر يونايتد کشته شدند.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#77 | Posted: 7 Feb 2013 12:38
انتخاب يك كارگر ساده به عضويت پارلمان انگلستان منجر به تاسيس حزب كارگر شد


جيمز هاردي

هفتم فوريه سال 1900 زادروز حزب كارگر‌ (زحمتكشان) انگلستان است . اتحاديه هاي كارگري انگلستان در اين روز تاسيس چنين حزبي را اعلام داشتند كه از 20 روز بعد فعاليت خود را آغاز كرد. اين اتحاديه ها در سال 1881 با كمك گروهي از روشنفكران چپگرا فدراسيون سوسيال دمكرات و در سال 1884 «جامعه فابيان» را تاسيس كرده بودند. انقلاب صنعتي انگلستان تاسيس حزب كارگر را اجتناب ناپذير كرده بود.
سوم اوت سال 1892 مردي بركرسي عضويت مجلس نمايندگان انگلستان نشست كه با همه فرق داشت. پارلمان انگلستان تا آن روز در عمر ششصد و اندي ساله خود به ياد نداشت كه مردي در رديف نمايندگان كه هميشه با لباس رسمي (فراك) حضور مي يافتند بنشيند كه كلاهي پارچه اي بر سر شلواري چهارخانه برپا و كتي يقه كارگري كه از پشم نامرغوب ساخته شده بود برتن داشته باشد. وي« جيمز هاردي » كارگر معدن بود كه به خود جرات داده بود نامزد شود راي بياورد و به عضويت مجلس در آيد.
او از ده سالگي روزها كار و شب ها به مدرسه رفته بود و عضو اتحاديه كارگران معدن بود. جيمز هنگام معرفي نمايندگاني كه براي نخستين بار وارد مجلس شده بودند خود را يك سوسياليست خواند و به اين ترتيب پارلمان انگلستان داراي نخستين كارگر سوسياليست شد.
عضويت جيمز هاردي در مجلس و اثبات شايستگي اش به تاسيس حزب كارگر انگلستان شتاب داد.
اين حزب شش سال پس از تاسيس داراي 29 نماينده در پارلمان شد. چهار سال بعد عده اين نمايندگان به 42 تن رسيد و به تدريج در رقابت با حزب محافظه كار جاي حزب ليبرال را گرفت و رقيب اصلي آن حزب شد و در سال 1924 موفق به تشكيل كابينه گرديد و زمام امور انگلستان را به دست گرفت .
از نخستين كار هاي دولت حزب كارگر به رسميت شناختن حكومت شوروي بود. با وجود اين حزب كارگر به دليل موقعیت بين المللي انگلستان مجبور شد رئوس سياست هاي اين دولت را دنبال كند.
به تدريج رهبران اين حزب كه رنج ها و محروميت هاي دوران كارگري را فراموش كرده بودند از سوسياليسم هم فاصله گرفتند و سايه اي از سوسياليسم شدند.
مردم انگلستان پس از پايان جنگ جهاني دوم حزب كارگر را بر چرچيل ترجيح دادند زيرا كه احساس كرده بودند در آن شرايط ديگر به او نياز ندارند . با وجود اين تا دچار مشكل جهاني شدند دوباره سراغ وي رفتند و هم او بود كه دولت دكتر مصدق را برانداخت زيرا كه مصدق دست انگلستان را پس از 150 سال از ايران كوتاه كرده بود.
از آن پس دو حزب محافظه و كارگر متناوبا حكومت انگلستان را به دست داشته اند و حزب ليبرال كه در دهه هاي آخر قرن 20 دوباره جاني گرفته است ائتلاف و همكاري با حزب كارگر را بر حزب محافظه كار ترجيح داده است.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#78 | Posted: 7 Feb 2013 12:42
سئوال از نامزدهاي انتخاباتي: چرا مي خواهيد داراي مقام انتخابي شويد؟


Bernard Shaw در 1928


جورج برنارد شاو درام نويس انديشمند و شخصيت ايرلندي تبار هوادار سوسياليسم در فوريه 1937 كه دغدغه از انتخابات بعدي انگلستان وجود داشت در مصاحبه اي كه نظر اورا در اين زمينه خواسته بودند گفت: برويد از كساني كه مي خواهند نامزد شوند بپرسيد كه چرا متقاضي و داوطلب خدمت عمومي (به مردم و كشور) هستند كه مستلزم فداكاري تحمل زحمت و مشقت بسيار و قبول انواع خطر است. اگر استدلال آنان شما (روزنامه نگاران) و مردم را قانع كرد كه نامزدهاي شايسته اي هستند در هر حوزه بهترينشان را انتخاب كنيد. اگر به خاطر جوياي نام است كه در حاشيه نشستن و نوشتن انتقاد از كارهاي زيان آور مقامات و نيز دادن اندرز و انديشه براي بهبود امور و تامين رفاه مردم براي جرايد و يا به صورت كتاب و نمايشنامه كه شهرت بيشتر و ماندني تر به بار مي آورد. داشتن مقام عمومي هم كه توليد ثروت نمي كند مگر با سوء استفاده از مقام و منزلت که به فساد تعبير شده است و فساد دولتمردان و سياسيون است که به جامعه سرايت و گسترش مي يابد و رفع فساد از جامعه آسان نخواهد بود. من صوفي نيستم ولي بزرگترين قدرت را هم در كنترل نفس و تسلط بر خويش مي دانم نه قدرت چند روزه (سلب شدني و چند روزه مصرف) كه مسئوليت فراوان ناراحتي وجدان و ديدن كابوس در خواب و ... دارد.
شاو که 26 جولاي 1856 به دنيا آمده بود دوم نوامبر 1950 درگذشت.


پشت جلد کتاب اریک بنتلی درباره «برنارد شاو»

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#79 | Posted: 7 Feb 2013 12:44
كمدي ــ درام نويس قرن 18 فرانسه
امروز زاد روز « پير ماريووPierre De Marivaux » كمدي ــ درام نويس معروف قرن 18 فرانسه است كه در 1688 به دنيا آمد و در 1763 در گذشت .
از وي 30 نمايشنامه باقي مانده كه بيشتر آن ها به زبان هاي ديگر ترجمه شده اند و بعضي ازآن ها عنوان شاهكار گرفته اند .«نوكر قلابي» ، «عشق و شانس» ، «ماريان» و «پي گيري مضاعف» از نوشته هاي او هستند.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#80 | Posted: 7 Feb 2013 12:49
زادروز مردی که ديكشنري آكسفورد را تدوین کرد ـ زبان انگلیسی در يک نگاه


James Augustus Henry Murray

هفتم فوريه زادروز «جيمز اگوستوس هنري موري James Augustus Henry Murray» زبان شناس بلند آوازه اسكاتلندي و مولف ديكشنري انگليسي آكسفورد است كه در سال 1837 به دنيا آمد و 78 سال عمر كرد.
جيمز موري كه به نوشته خودش از جواني علاقه مند به شاخه «تاريخ زبان» از رشته انسانشناسي شده بود پس از چند سال تدريس و مديريت مدرسه به دنياي واژگان پاي نهاد و كار تدوين ديكشنري آكسفورد را به دست گرفت و تا لحظه مرگ آن را رها نساخت. جیمز موری نوشته است که پژوهش در دنیای واژگان و ديكشنري نویسی يك خدمت بزرگ به همه مردمي است كه مي خواهند بخوانند و بنويسند و سخن بگويند.
«موری» نه تنها معنا و تعريف و تلفظ هر واژه انگليسي را به دست آورد بلكه تاريخ و ريشه هر واژه را نيز تحقيق كرد و براي آگاهي همگان در لغتنامه قرارداد كه كاري بس مهم و پرزحمت است. كساني دست به چنين كارهايي مي زنند كه غرق در عشق به مردم اند زيرا مزد و پاداش و لقب نمي تواند يك هزارم چنين زحماتي را جبران كند . وي به پاس اين خدمت از رئيس كشور انگلستان لقب «سر» گرفت.
زبان انگليسي يك زبان گرمانيك (از خانواده آلماني زبان هاي هند ـ اروپايي) همانند پارسي است. 16ـ 15 قرن پيش چند طايفه ژرمن (آلماني) به جزاير بريتانيا مهاجرت كردند و اين زبان را همگاني ساختند. بعدا براثر تهاجمات اقوام اسكانديناويايي به ويژه نروژي ها لغات متعدد ازاين زبان ها وارد انگليسي شد. در قرن يازدهم ميلادي فرانسويان به فرماندهي ويليام (ويليام فاتح) انگلستان را تصرف كردند و در طول حكومت خود فرانسه را زبان دولتي انگليسي ها كردند. از قرن پانزدهم ناسيوناليسم انگليسي «زبان انگليسي» را زنده كرد ولي به صورتي تازه و پراز لغات فرانسوي اسكانديناوي و لاتين. از زمان همگاني شدن اينترنت و تعدد سرچ انجين هاي انگليسي اين زبان عملا بين المللي شده است.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
صفحه  صفحه 8 از 49:  « پیشین  1  ...  7  8  9  ...  48  49  پسین » 
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر / روزنگار تاریخ جهان بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites