تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
فرهنگ و هنر

روزنگار تاریخ جهان

صفحه  صفحه 9 از 49:  « پیشین  1  ...  8  9  10  ...  48  49  پسین »  
#81 | Posted: 7 Feb 2013 12:56
در نشست یالتا ـ روزولت استالین را وارد تئاتر خاور دور ساخت تا از انديشه تصرف اروپاي غربي خارج شود


سران سه دولت در فوريه 1945 در يالتا

رسانه های آمریکا هفتم فوریه 1945 (دو ماه و 23 روز پیش از افتادن برلین به دست ارتش سرخ و خودکشی هیتلر) فاش کردند که سران روسیه، آمریکا و انگلستان از چند روز پیش در کریمه (ساحل دریای سیاه) گرد آمده اند تا وضعیت خود و مناطق متصرفه و سیاست ها را روشن سازند که پس از شکست هیتلر، میان سه دولت اختلاف بروز نکند و کشمکشی دیگر آغاز نشود. با وجود این نشست سران سه گانه در کریمه تا یازدهم فوریه محرمانه مانده بود و در این روز اعلامیه این نشست انتشار یافت که مورخان عنوان کنفرانس یالتا برآن گذارده اند زیرا که در این شهر برگزار شده بود.
سرمقاله نگاران روزنامه های آمریکا قبلا با انتشار نظرات و دلایل خود روزولت را تشویق به برپایی این نشست کرده بودند که قرار بود پس از سقوط برلین تشکیل شود. سرمقاله نگاران روزنامه های آمریکا نوشته بودند که با کوچکترین بهانه میلیون ها سرباز روس قادر خواهند بود که به پیشروی خود از برلین و وین به سوی ساحل اقیانوس اطلس ادامه دهند و همه اروپا را تصرف کنند و ضمن سازش با شارل دوگل نظامیان آمریکایی و انگلیسی را که از لحاظ شمار به یک سوم آنان هم نمی رسند به دریا بریزند. دوگل یک ناسیونالیست فرانسوی (منتفر از انگلوساکسونیسم) است و آماده سازش با مسکو که با این عمل چپ های فرانسه را هم راضی خواهد کرد. اين مقاله نگاران در نوشته هايشان به روزولت يادآور شده بودند که شمار کمونیست ـ سوسیالیست های اروپا در طول جنگ داخلی اسپانیا و متعاقب آن جنگ جهانی دوم افزایش چشمگیر یافته است که به صورت پارتیزانهای استالین عمل خواهند کرد.
در طول این نشست روزولت بدون اطلاع چرچیل از استالین خواست که در خاور دور علیه ژاپن وارد جنگ شود. چرچیل مخالف ورود روسیه به جنگ خاور دور و گسترش قلمرو در این منطقه بود. روزولت نظر دیگری داشت و می خواست که توجه استالین به منطقه اقیانوس آرام جلب شود و از جاه طلبی و تصرف احتمالی اروپای غربی منصرف شود. برخي از مورخان تاريخ جنگ جهاني دوم نوشته اند که روزولت (که در آن زمان هنوز مطمئن به تکمیل بمب اتمی آمریکا نبود) احتمالا تحت تاثیر همان سرمقاله ها خواسته بود که توجه استالین به منطقه اقیانوس آرام جلب شود از بار آمريکا در جنگ با ژاپن که پيش بيني مي شد طولاني باشد بکاهد بعلاوه رهبر وقت دولت مسکورا از انديشه تصرف اروپای غربی منصرف سازد.
روزولت در يالتا همچنين اصرارکرده بود که دولت های متحد در جنگ 15 آوریل 1945 (دو ماه بعد) یک کنفرانس عمومی تشکیل دهند و ....
طبق اعلامیه یالتا که در پايان نشست انتشاريافت قرار بر تقسیم آلمان میان چهار دولت فاتح و انهدام کامل میلیتاریسم آلمانی و اجرای برنامه هایی گذاشته شده بود که برای همیشه تفکر برتری جویی آلمانی (ژرمن) را پایان دهد سران سه گانه برسر مناطق جنگ زده و چگونگی روابط فاتحان به توافق رسیده بودند از جمله خروج نيروهاي سه دولت از ایران بلافاصله پس از پایان جنگ ايران، اروپاي شرقي و سرزمين هايي كه توسط ارتش سرخ از تصرف آلمان خارج شده اند درمنطقه نفوذ شوروي قرار گيرند يوگوسلاوي به دست تيتو فرمانده پارتيزان ها سپرده شود اتريش بعدا به صورت كشوري مستقل و بي طرف در آيد. اين كنفرانس نتوانسته بود درباره يونان تصميم بگيرد كه پس از جنگ نزاع شرق و غرب (معروف به جنگ سرد) از همين يونان آغاز شد. استالين با اينكه در يالتا امضا داده بود كه بلافاصله پس از جنگ نيروهاي خود را از ايران خارج كند دست به تعلل و بهانه جويي زد و ديديم كه نزديك بود اين تعلل به تجزيه ميهن ما منجر شود.
مرور زمان نشان داد که هرآنچه را که شوروی در کنفرانس یالتا به دست آورده و درنتیجه پس از جنگ یکی از دو ابرقدرت جهان شده بود گورباچف در اواخر دهه 1980 از دست داد. شوروی در جنگ دوم جهانی 27 میلیون کشته داده بود و امتیازات به دست آورده در نشست یالتا و کنفرانس پتسدام خون بهای آنان و غرامت ویرانی وارده به آن کنفدراسیون بودند که گورباچف و یلتسین آن ها را برباد دادند.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#82 | Posted: 7 Feb 2013 13:06
سرانجام حزب کمونیست شوروی درس عبرت

هفتم فوریه 1990 حزب کمونیست شوروی که 73 سال قدرت را در این جماهیریه انحصارا به دست داشت رسما اعلام کرد که به این انحصار پایان داده است. گورباچف رهبر وقت در سال 1989 اجازه تاسیس احزاب دیگررا در شوروي داده بود.
حزب کمونيست شوروي تاريخچه اي تأمل برانگيز دارد. افراطیون حزب سوسیال دمکرات روسیه (مارکسیستها) در سال 1912 به نام بلشویک ها (اکثریت) از آن حزب جداشدند و در سال 1917 انقلاب کردند و زمام امپراتوری روسیه را به دست گرفتند و در سال 1918 بر تشکیلات خود نام حزب کمونیست گذاردند. جنگ داخلي روسيه که بلافاصله پس از انقلاب آغاز شده بود و نيز مداخله مسلحانه قدرت هاي وقت سبب شد که از همان آغاز کار دولت انقلاب (دولت بلشويک ها) از اصول مارکسيسم و آرمان هاي انقلاب عبور کند و به راهي گام بگذارد که وضعيت روز برايش باز کرده بود. قدرت طلبي طلبکاران از انقلاب هم مزيد بر علت شده بود و ....
به علاوه پس از درگذشت لنین بسیاری از فرصت طلبان با چاپلوسی و نیرنگ مقامات حزبی را [از کمیته مرکزی تا پولیت بورو و کنگره حزب] به دست گرفتند و با دائمی کردن مقام خود حزب و در نتیجه دولت برگزیده حزب را دچار یک بوروکراسی پیچیده و فساد اداری کردند و به فروپاشی کشاندند. دولت شوروي همچنين با ايجاد کمينترن و دفاتري از اين دست به استفاده ابزاري از احزاب کمونيست ساير کشورها آغاز کرد و بذر بدگماني را ميان هواداران سوسياليسم حقيقي فرو پاشاند.
بوريس یلتسین حزب کمونیست را که خود از نردبان آن بالا رفته بود منحل و اموالش و ازجمله روزنامه پراودا را حراج کرد. بعدا دو حزب کمونیست که یکی از ایندو روش سوسیال دمکراسي دارد در روسیه تاسیس شده که احزاب اقلیت هستند. جمهوری های جداشده از روسیه هم هرکدام برای خود دارای حزب کمونیست تازه شده اند که قدرت حکومتی ندارند.
مورخان معاصر در نوشته های خود به نظام های ایدئولوژیک هشدار داده اند که از اشتباهات حزب کمونیست شوروی پند بگیرند.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#83 | Posted: 7 Feb 2013 13:11
برخي ديگر از رويدادهاي 7 فوريه

1812:


چارلز دیکنز Charles Dickens داستان نگار شهیر انگلیسی به دنیا آمد. وی که در نهم ژوئن 1870 درگذشت نه تنها ده ها داستان تالیف کرده بلکه سبک تازه ای برای نگارش ناول و داستان کوتاه به دست داده است ازجمله سریال نویسی، واقعی نویسی، طرح مسائل روز جامعه در قالب داستان. بعدا داستان نگاران متعدد از این سبک پیروی کردند ازجمله بانو ویرجینیا وولف. دیکنز نگران روزافزون بودن مسائل اجتماعی و به قهقرا رفتن اخلاقیات بود. معروف ترین داستان های او، «انتظار بزرگ»، «دوستی متقابل» و «روزهای سخت» عنوان دارند.


1885:سینکلر لویس Sinclair Lewis داستان نگار آمریکایی به دنیا آمد و 66 سال عمر کرد.

1899:با تصويب قرارداد پايان جنگ آمريكا با اسپانيا در سناي آمريكا ميان دو كشور صلح برقرار شد. اسپانيا در اين جنگ كوبا ،پورتوريكو و فيليپين را از دست داد.

1940:دولت انگلستان راه آهن اين كشور را ملي (دولتي) كرد.

1978:ارتش اتيوپي صحراي «اوگادن Ogaden » را كه درقلمرو سومالي بود مورد حمله قرار داد و تصرف كرد. اتيوپي از دير زمان اين صحرا را از آن خود مي دانست و مدعي بود كه استعمار اروپايي آن را به سومالي داده بود.

1962:دولت آمریکا تحریم کامل اقتصادی کوبا را اعلام و واردات و صادرات این کشور را ممنوع کرد که تا به امروز (7 فوریه 2012) و برغم انجام اصلاحاتی در کوبا ادامه داشته است. در همین روز در سال 2012 رئیس جمهور آمریکا تحریم اقتصادی ایران را تشدید و دارایی های دولت بانک مرکزی و موسسات مالی این کشوررا مسدود کرد.

1986:با فرار ژان کلود دوالیه حکومت 28 ساله خاندان دوالیه بر کشور هائیتی واقع در منطقه کارائیب پایان یافت و در همین روز در سال 1991 یک کشیش به نام ژان برتران اریستید رئیس جمهور هائیتی شد.

1992:پیمانی که به ایجاد اتحادیه اروپا انجامید در شهر Maastricht واقع در جنوب هلند به امضا رسید که به پیمان ماستریخت معروف شده است.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#84 | Posted: 8 Feb 2013 15:12
«آن رادكليف» مادر گوتيک نويسي و داستانهاي عاشقانه ترس آور


Ann Ward Radcliffe

بانو «آن رادكليف Ann Ward Radcliffe» داستان نويس انگليسي هفتم فوريه 1823 چشم ازجهان فروبست. وي که 59 سال عمر كرده بود نهم جولاي 1764 درلندن به دنيا آمده و شش داستان ترس آور (Gothic) و نيز روماتيك نوشت كه سبک رومانتيک نويسي او سرخط براي زناني شده است كه در دو قرن اخير داستان نوشته اند. بااينکه Horace Walpole نوشتن داستانهاي ترس آور و اصطلاحا گوتيک را در قرن هجدهم باب کرد رسم بر اين شده است که «آن رادکليف» را مادر گوتيک نويسي (Gothism) بشمار آورند.
نگارش بانو «آن رادکليف» روان و محاوره اي است. داستان را بدون توجه به روش علمي كتاب نويسي از جايي شروع و به جاي ديگر ختم مي كند. توجه او معطوف به امور روزمره شخصيت هاي دادستان است تا نتيجه گيري از آن.
داستان هاي معروف او عبارتند از: رمانس جنگل، قصرهاي اتلين، كار مرموز يودولفوUdolpho، روزهاي زندگي (سفرنامه)، و «ايتاليايي» كه داستان ايتاليايي را که آخرين ناول او بود يك شاهكار ادبي خوانده اند. از بانو «آن کليف» يک مجموعه شعر هم باقي مانده است.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#85 | Posted: 8 Feb 2013 15:19
تيغ جلاد انگلیسی بر گردن ملكه اسكاتلند


Mary Stewart; Qween of Scots


هشت روز پس از امضاي حكم اعدام ماري استيوارت Mary stuart = Mary Stewart ملكه اسكاتلند از سوي اليزابت يكم ملكه انگلستان (اينگلند) وي هشتم فوريه سال 1587 گردن زده شد. انگليسي ها ملكه اسكاتلند را متهم كرده بودند كه مخفيانه از پادشاه اسپانيا خواسته بود كه به انگلستان لشكر بكشد و اين سرزمين را تصرف كند.
ماری که خویشاوند الیزابت یکم بود همچنین متهم شده بود که برای قتل الیزابت و ضمیمه اسکاتلند ساختن اینگلند توطئه طرح کرده بود. در آن زمان اسكاتلند استقلال داشت و در لحظه گردن زده شدن ماری پسر او پادشاه اسکاتلند بود. ملكه ماري پس از ازدواج با پادشاه فرانسه کاتولیک شده بود و بعداز فوت شوهر حاضر به دست کشیدن از این مذهب نشده بود که انگلیسی ها با آن مخالفت داشتند . ماری هنگام اعدام 41 ساله بود.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#86 | Posted: 8 Feb 2013 15:24
روزي كه نخستين ناو زره دار جهان وارد نبرد شد
هشتم فوريه سال 1862 و در جريان جنگ هاي داخلي آمريكا نخستين ناو توپدار ـ زره دار جهان متعلق به كنفدراسيون آمریکا (ايالات جنوبي) اولین ماموريت جنگی خود را آغاز كرد و در دهانه خليج «چساپيك» در محلي كه اينك بزرگترين پايگاه دريايي آمریکا قرار گرفته است ـ نورفك ويرجينيا ـ كشتي هاي جنگي فدراسيون آمریکا (ايالات شمالي) را گلوله باران کرد و به آتش كشيد بدون اين كه آسيب ببيند. ملوانان فدراسيون در اين روز براي نخستين بار با ناوي رو به رو شده بودند كه شبيه لاك پشت بود و گلوله توپ بر آن كارگر نمي افتاد.
اين كشتي كه «مريماك» نام داشت و بعدا به «ويرجينيا» تغيير نام داد مدت ها يكه تاز ميدان بود تا اين كه شمالي ها با کمک یک مهندس سوئدی زره داري مشابه آن به نام «مانيتور» ساختند و اين دو «زره دار» آن قدر يكديگر را كوبيدند كه هر دو آسيب ديدند و از ميان رفتند. مريماك که در سال 1861 (150 سال پیش) ساخته شده بود ظاهري شبيه زيردريايي هاي امروز داشت كه در سطح آب عمل مي كرد. شرح عملیات مریماک و نبرد آن با مانیتور فصلی از تاریخ نظامی جهان را تشکیل می دهد.
ساخت مانيتور اين اصل را به دست داده است كه «جنگ و يا حالت آمادگي دفاعی یک ملت» باعث تكميل جنگ افزارها و پيدايش سلاح هاي تازه و تاكتيك هاي نوین مي شود. در پي موفق بودن مريماك و مانيتور ساير كشور ها دست به ساختن ناو رزهدار زدند.


طرح زره دار مريماك كه پس از150 سال بارديگر مدل آن مورد توجه قرار گرفته و قرار است ناوهاي جنگي به اين شكل ـ همانند تانك ـ ساخته شوند

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#87 | Posted: 8 Feb 2013 15:30
شبيخون ناوگان ژاپن به ناوگان روسيه در پورت آرتور، جنگ دو دولت و ابرقدرت شدن ژاپن


ناوگان ژاپن در حال حركت به سوي پورت آرتور


سحرگاه هشتم فوريه سال 1904 (نهم فوريه به وقت محلي - خاور دور) بدون صدور اعلان جنگ ناوگان ژاپن که با کمک انگلستان نوسازی شده بود به ناوگان روسيه در پورت آرتور (لوشون Lushun) حمله غافلگيرانه کرد ـ درست همانند حمله اي كه 37 سال بعد به پرل هاربور Pearl Harbor كرد.
ناآرامی و تظاهرات در سن پترزبورگ این فرصت را به ژاپنی ها داده بود که روسیه را در خاور دور مورد تعرض نظامی قراردهند. با اين حمله ناوگان روسيه در خاور دور درهم كوبيده شد و ژاپني ها با تصرف پورت آرتور به سيبري نيز دست اندازي كردند و در قلمرو روسيه دست به پيشروي زدند. جنگ ژاپن و روسيه كه تا سال 1905 طول كشيد و به شکست روسيه انجامید تظاهرات خیابانی ناراضیان روس را به یک رشته انقلاب پیاپی تبدیل کرد كه بالاخره به اضمحلال نظام سلطنتي اين كشور انجاميد. لوشون واقع در دماغه شبه جزيره ليائودونگ Liaodong چين است که روس ها به عنوان يکي از قدرت هاي وقت در آنجا مستقر شده بودند. در آن زمان قدرت هاي وقت هرکدام گوشه اي از چين را زير نفوذ خود قرارداده بودند. ژاپني ها که به منچوري چين و همه شبه جزيره کره نظر داشتند مايل به حضور روسيه در آن منطقه نبودند. ژاپني ها لوشون (پورت آرتور) واقع در ناحيه لوشونکو Lashunkou را که يک بندر استراتژيک است کليد منچوري مي دانستند. پورت آرتور از نام ناوسروان انگليسي ويليام آرترwilliam Arthur گرفته شده است که در جريان جنگ دوم ترياک (با چين) در سال 1860 در آنجا يک تعميرگاه موقت کشتي داير کرده بود.
تعرض ژاپن به ناوگان روسيه هدف امپرياليستي داشت. ژاپنی ها از طریق لندن متوجه شده بودند که تزار روسیه به منچوری چين و نيز شمال شبه جزيره كره چشم طمع دارد و طرح شبیخون به پورت آرتور یک پیشدستی و عقب راندن روسیه از آن منطقه کليدي بود. قبلا ژاپني ها بيشتر قسمت هاي شبه جزيره كره را از دست چيني ها خارج ساخته بودند كه روس ها به رقابت پرداخته راه آهن کشيده و وارد لوشون ـ نه چندان دور از شمال كره شده بودند.
انگليسي ها رقيب استعماری روس ها که از دیرزمان نگران گسترش نفوذ روسیه در چین بودند در خفا ژاپني ها را تحريك مي كردند. بالعکس دولت آمريكا كه با وارد آوردن یک شکست نظامی به اسپانیا و تصرف فیلیپین گوام و پورتوریکو و استقرار در کوبا تازه وارد صحنه سياست بين المللي شده بود قدرت گيري ژاپن را به مصلحت خود نمي ديد و به همين دليل باشتاب تمام میان ژاپن و روسيه به ميانجيگري پرداخت و موفق شد كه دو كشور متخاصم را به امضاي قرارداد ترك مخاصمه راضی سازد كه در تاريخ به قرارداد پورتسموت (شهري در شمال شرقي آمريكا) معروف شده است. تعرض به روسیه و تحولات بعدی ناشی از آن بود که ژاپن را وارد باشگاه ابرقدرت هاي جهان كرد که چهل سال باقی بود. تعرض به چین در دهه 1930 و تصرف مناطق شرقی و شمال شرقی این کشور دنباله ابرقدرت شدن ژاپن بود.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#88 | Posted: 8 Feb 2013 15:34
زادروز خطوط هواپيمايي مسافري در جهان


Goliath

هشتم فوريه زادروز خطوط هواپيمايي مسافري در جهان است. در اين روز در سال 1919 نخستين هواپيماي شركت اي .ا. سي. تي. «برلن ــ پاريس ــ لندن» به نام «گلياتGoliath » از لندن به پاريس به صورت بازرگاني (فروش بليت) مسافر حمل كرد و فاصله دو شهر را در 3 ساعت و 30 دقيقه با سرعت 155 كيلومتر در ساعت طي كرد و روز بعد با همين تعداد مسافر به لندن بازگشت و اين پرواز رفت و برگشت ديگر قطع نشده است.
خلبان هواپيما به روزنامه نگاران گفت كه در طول سفر باد شمال چند بار هواپيما را دچار تلاطم ساخت و مسافران بدون وقفه سيگار دود مي كردند و به بازي «بريج» پرداخته بودند تا سرگرم شوند و ترس را فراموش كنند.
وي گفت كه قرار است به زودي ترتيب دادن قهوه، ساندويچ و نیز روزنامه به مسافران داده شود. فعلا استفاده از گرامافون هندلي و پخش موسيقي در هواپيما دشوار است زيرا كه با هرتكان هواپيما سوزن گرامافون از روي صفحه خارج مي شود

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#89 | Posted: 8 Feb 2013 15:38
اعدام فرمانده سپيدها (ضد انقلاب روسيه)


كوليچاك

نيروهاي انقلاب روسيه موسوم به ارتش سرخ (سرخها) درسيبري بر نيروهاي ضد انقلاب معروف به سپيدها (مقابل واژه سرخها) پيروز شدند و فرمانده آن ها درياسالار الكساندر كوليچاك را كه در سيبري با حمايت دولت هاي اروپاي غربي، ژاپن و آمريكا تشكيل حكومت ضد بلشويكي داده بود دستگير و هشتم فوريه سال 1920 اعدام كردند.
كوليچاك كه تجربه جنگ هاي با ژاپن در سالهاي 1904 و 1905 را داشت در جنگ دريايي سال 1916 ناوگان عثماني در درياي سياه را نابود و شهرت بسيار كسب كرده بود. در سال 1917 فرمانده ناوگان روسيه در درياي بالتيك بود كه انقلاب بلشويكي پيروز شد و بلشويک ها قدرت را به دست گرفتند و از همان زمان كوليچاك با كمونيست ها وارد جنگ شده بود که انگلستان، فرانسه و آمريکا (فاتحان جنگ جهاني اول) و نيز ژاپين به او کمک نظامي مي کردند و نيرو به روسيه فرستاده بودند

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
#90 | Posted: 8 Feb 2013 15:46
برخي ديگر از رويدادهاي 8 فوريه

1881:بوئر ها در جنگ «ايگوگو» در افريقاي جنوبي بر نيروهاي برتر انگليسي پيروز شدند.

1917:ارتش آمريكا براي سومين بار از زمان جنگ امريكا با اسپانيا در كوبا نيرو پياده كرد.

1933:سوسيال دمكرات هاي آلمان در برلن شكست كمونيست ها از هواداران هيتلر را جشن گرفتند و اين سركوبي را مرگ كمونيسم در آلمان خواندند.

1947:اعراب و يهوديان ـ هردو ـ يك بار ديگر با طرح تقسيم فلسطين مخالفت كردند.

1953: (1331 ) : مجلس شوراي ملي مي گساري را در ايران محدود و عربده كشي مستانه و رانندگي در حال مستي را جرم اعلام كرد.

1956: ( 1334) سلوين لويد وزير خارجه انگلستان به منظور مذاكره درباره مشاركت هرچه بيشتر ايران در مساعي غرب براي محاصره شوروي و نيز مسائل نفت منطقه وارد تهران شد.

1965:ليندن جانسون رئيس جمهوري آمريكا دستور داد كه از 11 فوريه اين سال بمباران ويتنام شمالي آغاز شود كه هشت سال طول كشيد.

1971:بالاخره زنان سويس اجازه شركت در انتخابات به دست آوردند!.

هی زمان داره میره
منم یه پسر جوون که حسابی پیره
یه عاشق که از عشقش سیره
__________________
alinumber7
     
صفحه  صفحه 9 از 49:  « پیشین  1  ...  8  9  10  ...  48  49  پسین » 
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر / روزنگار تاریخ جهان بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites