خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر /

تاریخ اروپا از ابتدا تاکنون


صفحه  صفحه 103 از 229:  « پیشین  1  ...  102  103  104  ...  228  229  پسین »
sepanta_7 مرد #1,021 | Posted: 24 Apr 2014 18:03
کاربر

 
آلکسیوس دومدوران ۲۴ سپتامبر ۱۱۸۰ - ۲۴ سپتامبر ۱۱۸۳
نام کامل آلکسیوس دوم کامننوس
زادروز ۱۰ سپتامبر ۱۱۶۹
زادگاه کنستانتینوپول، بیزانس
(استانبول مروزی در ترکیه)
مرگ ۲۴ سپتامبر ۱۱۸۳ (۱۴ سال)
محل مرگ کنستانتینوپول
پیش از آندرونیکوس یکم
پس از مانوئل یکم
دودمان -
پدر مانوئل یکم
مادر ماریا


آلکسیوس دوم کامننوس(به یونانی: Αλέξιος Β' Κομνηνός, Alexios II Komnēnos)(به انگلیسی: Alexios II Komnenos) (زادهٔ ۱۱۶۹ — درگذشتهٔ پیرامون سپتامبر ۱۱۸۳) امپراتور روم شرقی (بیزانس) از ۱۱۸۰ تا ۱۱۸۳ بود. آلکسیوس پسر مانوئل یکم کامننوس، امپراتور وقت بیزانس و ماریا، دختر شاهزادهٔ انتاکیه ریموند بود. هنگامی که پدرش در ۲۴ سپتامبر ۱۱۸۰ درگذشت، آلکسیوس با عنوان آلکسیوس دوم بر تخت امپراتوری روم شرقی نشست اما از آنجا که ۱۱ سال بیشتر نداشت مادرش ماریا به‌عنوان نایب‌السلطنه زمام امور را در دست گرفت. اما ماریا نیز به‌نوبهٔ خود ادارهٔ حکومت را به عاشق خود آلکسیوس، برادرزادهٔ منفور و ناتوان مانوئل واگذارکرد.

ماریا در عین حال فردی لاتین‌تبار بود و همین موضوع باعث بروز مخالفت‌های گسترده‌ای با او شده بود و گروهی از جمله ماریا، خواهر آلکسیوس دوم و شوهرش رنیز مونتفرات در صدد برکناری او از نایب‌السطنتی بودند. آنها نقشه‌ای چیدند که با شکست مواجه شد اما سرانجام آندرونیکوس کامننوس (بعدتر امپراتور آندرونیکوس یکم)، پسرعموی آلکسیوس دوم موفق شد تا ماریا را از مقام خود برکنار سازد. او در آسیای صغیر دست به پیشروی زد و هنگامی که شورش‌های ضد لاتین‌ها در مه ۱۱۸۲ در قسطنطنیه شروع شد، او در کالسدون انتظار می‌کشید.

با برکناری ماریا، عاشقش آلکسیوس نیز دستگیر و کور گردید. از سوی دیگر آندرونیکوس نیز که با عنوان قیم آلکسیوس دوم وارد پایتخت شده بود شروع به اعدام مخالفین خود نمود. از جملهٔ اعدام‌شدگان امپراتریس ماریا بود که حکم مرگش را پسرش آلکسیوس دوم به اجبار آندرونیکوس امضا نمود.

آندرونیکوس سپس در سپتامبر ۱۱۸۳ با عنوان امپراتور مشترک با آلکسیوس تاجگذاری کرد و متعاقباً فرمان خفه‌کردن آلکسیوس دوم را صادر نمود.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #1,022 | Posted: 24 Apr 2014 18:04
کاربر

 
آندرونیکوس یکمدوران ۲۴ سپتامبر ۱۱۸۳ - ۱۲ سپتامبر ۱۱۸۵
زادروز حدود ۱۱۱۸
زادگاه کنستانتینوپول، بیزانس
(استانبول امروزی در ترکیه)
مرگ ۱۲ سپتامبر ۱۱۸۵ (۶۶-۶۷ سال)
محل مرگ کنستانتینوپول
پیش از ایزاک دوم
پس از آلکسیوس دوم
دودمان دودمان کومننوس


آندرونیکوس یکم کومننوس(به یونانی: Ανδρόνικος Α' Κομνηνός, Andronikos I Komninos)(به انگلیسی: Andronikos I Komnenos) (زادهٔ ۱۱۱۸ — درگذشتهٔ سپتامبر ۱۱۸۵) امپراتور روم شرقی (بیزانس) و آخرین امپراتور از دودمان کومننوس بود که از ۱۱۸۳ تا ۱۱۸۵ فرمانروایی کرد.[۱] او تلاش کرد تا اصلاحاتی را در دولت اعمال نماید اما ضدیت شدید او با مسیحیت غربی منجر به حملهٔ نورمان‌ها شد. آندرونیکوس یکم سرانجام از قدرت خلع و پس از تحمل شکنجه‌های بسیاری از سوی مردم به قتل رسید.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #1,023 | Posted: 24 Apr 2014 18:05
کاربر

 
  • سال‌های نخستین

آندرونیکوس از عموزادگان مانوئل یکم، امپراتور پیشین بیزانس بود. پس از آنکه مانوئل در ۱۱۸۰ درگذشت، پسر ۱۱ ساله‌اش آلکسیوس دوم بر تخت امپراتوری نشست و مادرش امپراتریس ماریای انتاکیه‌ای، نایب‌السلطنهٔ او شد.ماریا لاتین‌تبار بود و ادارهٔ حکومت را به عاشقش آلکسیوس واگذار کرده بود و همین امر بهانه‌ای برای مخالفت بسیاری از جمله آندرونیکوس با نایب‌السطنتی او شد. تلاش‌هایی برای برکناری ماریا از مقام خود صورت گرفت که نتیجه‌بخش نبود تا آنکه سرانجام شورش‌هایی علیه لاتین‌ها در مه ۱۱۸۲ در قسطنطنیه شروع شد. ماریا از مقام خود خلع و عاشقش آلکسیوس دستگیر و کور گردید.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #1,024 | Posted: 24 Apr 2014 18:06
کاربر

 
  • رسیدن به امپراتوری

در این زمان آندرونیکوس که در کالسدون انتظار می‌کشید همراه با سپاهی که گرد آورده بود وارد پایتخت شده و خود را قیم امپراتور جوان نامید. او که اینک قدرت یافته بود فرمان کشتار غربی‌های ساکن قسطنطنیه را که بیشترشان را پیزایی‌ها و جنوآیی‌ها تشکیل می‌دادند صادر کرد. سپس دست به قتل‌عام مخالفان خود از جمله امپراتریس ماریا زد که حکم مرگش را پسرش آلکسیوس دوم به اجبار آندرونیکوس امضا کرده بود. آندرونیکوس سپس در سپتامبر ۱۱۸۳ با عنوان امپراتور مشترک با آلکسیوس دوم تاجگذاری کرد و چندی بعد فرمان خفه کردن امپراتور جوان را صادر نمود. او که ۶۵ ساله بود سپس با بیوهٔ ۱۳ سالهٔ الکسیوس ازذواج کرد تا وحهه‌ای قانونی به مقام امپراتوریش ببخشد.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #1,025 | Posted: 24 Apr 2014 18:07
کاربر

 
  • دوران حکومت

آندرونیکوس در طول مدت حکومتش تلاش کرد تا شرایط زندگی در استان‌های امپراتوری را با انجام اصلاحاتی در سیستم سیاسی فاسد دوران خود بهبود بخشد. او خرید و فروش مقام‌های حکومتی را ممنوع کرده و صاحب‌منصبان فاسد را مجازات نمود و مهمتر از همه، به کنترل قدرت اشراف فئودال و مالکان بزرگ زمین پرداخت که حفظ منافعشان باعث تضعیف وحدت امپراتوری می‌شد.

در دوران امپراتوری مانوئل یکم، سیاستی طرفدارانه از مسیحیت غربی اعمال می‌شد اما آندرونیکوس علاوه بر نادیده‌گرفتن آن، استقلال کلیسای شرق را نیز اعلام نمود که خصومت مسیحیان غربی با او را برانگیخت.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #1,026 | Posted: 24 Apr 2014 18:08
کاربر

 
  • شورش و برکناری از قدرت

در ۱۱۸۳، بلای سوم مجارستان، به بهانهٔ خونخواهی امپراتریس ماریا که یکی از غربی‌ها بود به روم شرقی یورش برد و چندین شهر امپراتوری را غارت کرد. از سوی دیگر نورمان‌های سیسیل به فرماندهی ویلیام دوم در اوت ۱۱۸۵ با گذشتن از یونان تسالونیکا، دومین شهر بزرگ امپراتوری را اشغال نمودند.

در ۱۱ سپتامبر ۱۱۸۵، آندرونیکوس که از این حملات آگاه شده و برای مقام خود نگران بود فرمان داد تا تمامی آنانی را که به جرم فتنه‌انگیزی زندانی شده‌بودند را اعدام نمایند. او سپس از پیشگویی پرسید که چه‌کسی پس از او امپراتور خواهد شد و او شخصی با نام ایزاک (اسحاق) را معرفی نمود. آندرونیکوس احتمال داد که آن شخص باید یا ایزاک کومننوس، حاکم قبرس باشد و یا ایزاک آنجلوس. پس فرمان قتلشان را صادر نمود.

دیری نپایید که خبر حملهٔ نوزمان‌ها در پایتخت پیچید و به‌دنبال آن شورشی در قسطنطنیه آغاز شد. اهالی که از ستمگری‌های آندرونیکوس به‌تنگ آمده بودند روی به ایزاک آنجلوس که برای حفظ جان خود در کلیسایی پناه گرفته بود آوردند و او را امپراتور خواندند. مردم سپس به زندان‌ها ریختند و پس از آزاد سازی زندانیان خود را مسلح نمودند. ایزاک که اینک دیگر نگران جانش نبود همراه با مردم و اسقف‌اعظم به سوی کاخ آندرونیکوس یکم راه افتاد. آندرونیکوس که چنین دید در کاخ بزرگ پناه جست و تلاش نمود تا به همراه اندک سربازانش از خود دفاع کند. اما وقتی این کار را بی‌فایده یافت تلاش نمود تا مردم را با وعدهٔ کناره‌گیریش از قدرت و واگذاری امپراتوری به پسرش مانوئل مجاب نماید که این پیشنهاد او باعث خشم بیشتر مردم شد. پس آندرونیکوس چاره‌ای جز فرار ندید و همراه با همسرش اگنس فرانسوی و معشوقه‌اش ماراپتیکه با قایقی به سوی روسیه گریخت.

با فرار آندرونیکوس، ایزاک وارد کاخ شد و با اعلام برکناری او از قدرت خود را امپراتور جدید بیزانس نامید و فرمان به دستگیری آندرونیکوس داد.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #1,027 | Posted: 24 Apr 2014 18:10
کاربر

 
  • دستگیری، شکنجه و مرگ

آندرونیکوس تلاش داشت تا خود را به روسیه برساند اما وزش باد مخالف جلوی پیشروی او را گرفت و در نهایت منجر به دستگیری او شد. او در ابتدا تلاش کرد تا با برانگیختن حس همدردی دستگیرکنندگانش بگریزد اما فایده‌ای نداشت و او را در آنماس زندانی کردند. سپس او را به قسطنطنیه و به خدمت امپراتور جدید آوردند.

درآنجا ریش او را دریدند، سرش را تراشیدند و دندان‌هایش را کشیدند. کسانی که آنجا حاضر بودند، از جمله زنانی که شوهرانشان به دست او اعدام و یا کور شده بودند آندرونیکوس را زیر مشت و لگد خود گرفتند. سپس دست راست او را با تبر قطع کردند و چند روز بعد یکی از چشم‌هایش را از حدقه به در آوردند. او را سپس بر شتری نشانده به دور بازار گرداندند و در ادامه با چماق بر سر او کوفتند و سرگین گاو و مانند را در سوراخ‌های بینیش فرو بردند. او را با سنگ زدند و آب جوش به صورتش ریختند. سپس او را به میدان مسابقات شهر برده، از پاهایش آویزانش کرده و به ضرب و جرح آلات تناسلیش پرداختند و در نهایت شمشیری را در حلقش فرو کردند که نتیجهٔ آن مرگی رقت‌بار برای آندرونیکوس یکم بود.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #1,028 | Posted: 24 Apr 2014 18:11
کاربر

 
  • در ادبیات فارسی

آندرونیکوس در ادبیات فارسی نیز وارد شده است. خاقانی شروانی شاعر معروف قرن ششم هجری به علت بیرون رفتن از شروان بدون اجازهٔ پادشاه مدت هشت ماه زندانی شد. در همین وقت قصیدهٔ معروف خود به نام «ترساییه» را خطاب به آندرونیکوس مسیحی که مهمان پادشاه بود سرود تا با شفاعت او از زندان رهایی یابد.


پایان آندرونیکوس_یکم

در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #1,029 | Posted: 24 Apr 2014 18:15
کاربر

 
ایزاک دومدوران دورهٔ نخست: ۱۱۸۵ - ۱۱۹۵
دورهٔ دوم:
۱۲۰۳ - ۱۲۰۴
(به‌طور مشترک با پسرش آلکسیوس چهارم)
نام کامل ایزاک آنجلوس
زادروز سپتامبر ۱۱۵۶
مرگ ژانویه ۱۲۰۴
پیش از آلکسیوس سوم
پس از آندرونیکوس یکم
دودمان دودمان آنجلوس
فرزندان آلکسیوس چهارم


ایزاک دوم یا اسحاق دوم با عنوان کامل ایزاک دوم آنجلوس(به یونانی: Ισαάκιος Β' Άγγελος, Isaakios II Angelos)(به انگلیسی: Isaac II Angelos) (زادهٔ پیرامون ۱۱۳۵ — درگذشتهٔ فوریه ۱۲۰۴) امپراتور روم شرقی (بیزانس) از ۱۱۸۵ تا زمان برکناری و زندانی شدنش در ۱۱۹۵ و سپس برای مدت کوتاهی مجدداً از ۱۲۰۳ تا برکناری و زندانی‌شدن دوباره‌اش در ۱۲۰۴ بود.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #1,030 | Posted: 24 Apr 2014 18:16
کاربر

 
  • رسیدن به قدرت

در ۱۱۸۵ آندرونیکوس یکم، امپراتور وقت بیزانس که پس از حملهٔ نورمان‌ها نگران تاج و تخت خود شده و پیشگویی به او گفته بود که پس از او فردی به نام ایزاک جانشینش خواهد شد فرمان مرگ ایزاک آنجلوس را صادر نمود. اما ایزاک با کشتن دستگیرکنندهٔ خود گریخت و برای حفظ جانش در کلیسایی در پایتخت پناه گرفت. مردم قسطنطنیه که از ستم‌گری‌های آندرونیکوس یکم به ستوه آمده بودند او را امپراتور خوانده و به کاخ آندرونیکوس حمله کردند. آندرونیکوس با قایقی به سوی روسیه گریخت و ایزاک با عنوان ایزاک دوم به امپراتوری بیزانس رسید. او سپس فرمان دستگیری فرمانروای پیشین را صادر کرد. آندرونیکوس که وزش باد مخالف مانع فرارش شده بود در همان سال دستگیر و پس از چندین روز شکنجه و اذیت و آزار به‌دست مردم به‌قتل رسید.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
صفحه  صفحه 103 از 229:  « پیشین  1  ...  102  103  104  ...  228  229  پسین » 
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر / تاریخ اروپا از ابتدا تاکنون

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید

رنگ ها Center  List   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا