تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
فرهنگ و هنر

تاریخ اروپا از ابتدا تاکنون

صفحه  صفحه 24 از 229:  « پیشین  1  ...  23  24  25  ...  228  229  پسین »  
#231 | Posted: 28 Jan 2014 11:55
آمفیون

آمفیون Amphion، در اسطوره‌های یونان، پسر زئوس و آنتیوپه است.


با برادرش زتوس شهر تب را گرفتند و دیرکه و شوهرش لوکوس را به انتقام رفتار آن‌ها با مادرشان کشتند و با هم بر تب حکم راندند. دیوار شهر تب را این دو برادر ساختند.

آمفیون و برادرش زتوس دو موسیقیدان بزرگ بودند که بنا بر افسانه ها با نوای چنگشان سنگ ها خود به خود به حرکت در می آمدند و قصرهای شهر تبس را ساخته اند.
     
#232 | Posted: 28 Jan 2014 11:57
آمیمونه

آمیمونه (به یونانی: Αμυμωνη) (به معنی بی گناه) در اساطیر یونان یکی از پنجاه حوری که دختران دانائوس، پادشاه آرگوس و الفانتیس بودند. هنگامی که شاه دانائوس از لیبی به سرزمینی جدیدی در آفریقای شمالی به نام آرگوس نقل مکان کرد، به خواسته پوزئیدون، خشکسالی تمام آن سرزمین را فرا گرفته بود. این چنین شد که آمیمونه برای جستجوی آب به چشمه «آمیمونه» واقع در لرنا، آرگولیس فرستاده شد. در نزدیکی چشمه هنگام مشاهده گوزنی، تیری به سمت او پرتاب کرد اما تیر به اشتباه به یک ساتیر که خواب بود برخورد کرد. ساتیر به او حمله ور شد، اما پوزئیدون او را نجات داد. پوزئیدون که شیفته او شده بود راه رسیدن به چشمه را به آمیمونه نشان داد. از پوزئیدون صاحب پسری به نام نائوپلیوس گردید که او نیز بعدها موسس شهری به نام نائوپلیا، یا نافپولیو کنونی شد.

در تفاسیر دیگر هنگامی که آمیمونه به دنبال چشمه می‌گشت از فرط خستگی به خواب فرورفت و یک ساتیر به طور ناگهانی به او حمله کرد. آمیمونه پوزئیدون را پرستش کرد و در همان لحظه او ظاهر شد و نیزه سه‌شاخ خود را به سمت ساتیر پرتاب کرد که موجب گیرکردن آن درون سنگی گشت و ساتیر گریخت. بعد از فرار ساتیر، پوزئیدون با آمیمونه نزدیکی کرد و به او گفت نیزه سه‌شاخش را از درون سنگ بیرون بکشد که حاصل آن فوران آب چشمه‌ای بود که بلافاصله از آن بیرون ریخت و چنین شد که، نام آن چشمه را آمیمونه نهادند.
     
#233 | Posted: 28 Jan 2014 11:58
آنتایوسآنتایوس (به یونانی: Ἀνταῖος)، در اساطیر یونانی، غول لیبوا است.

پسر پوزئیدون و گایا بود. قدرت خارق‌العاده‌ای داشت که از تماس با مادرش گایا (زمین) به دست می‌آورد. آنتایوس که دارای قدرت شگفت انگیزی بود، با هر بیگانه‌ای که به سرزمینش وارد می‌شد کشتی می‌گرفت و چون زمین می‌خورد قدرت تازه می‌یافت و برهمه چیره می‌گشت و با استفاده از جمجمه آنها سقف معبد پدر خود خدای دریاها را می‌پوشاند. سرانجام هراکلس با کمک آتنا او را از زمین بلند کرد و آن‌قدر فشار داد تا کشته شد.
     
#234 | Posted: 28 Jan 2014 11:59
آنتیسا
آنتیسا (یونانی: Άντισσα) یکی از شهرهای جزیره لسبوس(لسووس) (از جزایر یونانی واقع در دریای اژه) بود. این شهر در قسمت شرقی جزیره و نزدیک به دماغه سیگریوم قرار داشت و دارای بندرگاه بود.

ریچارد پوکاک خرابه‌هایی در سمت شمالشرق دماغه سیگری، در محلی به نام کاراس لیمنئوناس (انگلیسی: Calas Limneonas) پیدا نمود که به احتمال فراوان بازمانده‌های شهر آنتیسا می‌باشد. این شهر باستانی محل تولد ترپاندر است که گفته می‌شود مخترع چنگ هفت سیمی می‌باشد.
     
#235 | Posted: 28 Jan 2014 12:01
آنتیگونهآنتیگون (به یونانی: Αντιγόνη)، در اسطوره‌های یونان، دختر ادیپ و یوکاسته است.

برادرانش پولونیکس و اتئوکلس در جنگ مخالفان هفتگانهٔ تب هم‌دیگر را کشتند و کرئون عموی‌شان و پدر همون، پادشاه تب تدفین پولونیکس را به جرم خیانت ممنوع کرد. آنتیگون از این فرمان سرپیچی می‌کند و می‌گوید که «از قلب فرمان می‌برد». او برادر را به خاک می‌سپارد و به دستور کرئون زنده در گور می‌شود.

دختر اویدیپیوس یا ادیپ (شاه تبس) و یوکاسته یا اپیکاسته ( که مادر و در عین حال همسر اویدیپوس بود) در نمایشنامه‌های اویدیپیوس در کولونوس و آنتیگونه اثر سوفوکلس، داستانش شرح داده شده‌است. اما روایت‌های دیگری نیز از سرگذست او وجود داشته‌است که یکی از آن‌ها تراژدی به قلم ائوریپیدس بوده‌است که مفقود شده‌است.

اویدیپوس بعد از آنکه پی برد با مادر خود زنا کرده‌است، یوکاسته (مادر و همسرش) خود را به دار آویخت و اویدیپوس چشم خود را کور کرد. اویدیپوس سوگند خورد که خانواده و دیار آلودهٔ خود را ترک کند اما کرئون (برادر یوکاستا) از او خواست مدتی آنجا بماند. در این مدت کرئون به عنوان نائب السلطنه حکومت کرد. بعدن پسران اویدیپوس، یعنی اتئوکلس و پولونیکس، تاج و تخت را تصاحب کردند و پدر را بیرون راندند. آنتیگونه همراه اویدیپوس رفت تا در آوارگی‌های او راهنمایش باشد. وقتی اویدیپوس سرانجام به حریم مقدس پوسئیدون در کولونوس رسید که مقدر بود در آنجا بمیرد. ایسمنه (خواهر آنتیگونه) نزد اویدیپوس و آنتیگونه رفت و به آنها خبر داد که برادران به نزاع برخاسته‌اند و کرئون که از اتئوکلس دفاع می‌کند مایل است اویدیپوس به تبس بازگردد. زیرا طبق یک پیشگویی حضور اویدیپوس موجب پیروزی کسی می‌شود که به اویدیپوس پناه بدهد. اویدیپوس در محراب ماند اما کرئون با سربازانش از راه رسید و خواست ایسمنه و آنتیگونه را برباید تا اویدیپوس مجبور به همکاری شود اما اویدیپوس از اهالی کولونوس تقاضا کرد که به دنبال تسئوس (شاه آتن) بروند. تسئوس به سرعت آمد و هر دو خواهر را نجات داد.

وقتی اویدیپوس از دنیا رفت، آنتیگونه و ایسمنه داوطلبانه به تبس بازگشتند در حالیکه پولونیکس با هفت سردار به تبس حمله کرده بود. پولونیکس و اتئوکلس در نبرد تن به تن یکدیگر را کشتند. کرئون جسد اتئوکلس را با تشریفات شاهانه به خاک سپرد اما چون پولونیکس را یاغی و خائن می‌دانست جنازه‌اش را راها کرد تا بگندد و ممنوع کرد که کسی به آن دست بزند. آنتیگونه این بی حرمتی را تحمل نکرد و سه مشت خاک بر جنازه پاشید و در صدد دفن جنازه بر آمد. سربازان کرئون آنتیگونه را دستگیر کردند. آنتیگونه تقاضای ایسمنه را که خواست در جرم و مجازات او شریک شود نپذیرفت زیرا ایسمنه موقعی که آنتیگونه خواست اقدام به دفن برادر کند از کمک کردن امتناع کرده بود.

کرئون آنتیگونه را به دلیل نافرمانی اش به مرگ محکوم کرد اما برای اینکه قاتل او نباشد دستور داد آنتیگونه را با آب و غذا در غاری حبس کنند. هایمون پسر کرئون که نامزد آنتیگونه بود به دفاع از آنتیگونه برخاست و به پدر اعتراض کرد اما نتیجه‌ای در بر نداشت. تیرسیاس، غیبگوی پیر و نابینای تبس نزد کرئون آمد و به او هشدار داد و در خواست کرد مردگان را دفن کند و زندگان را از گور در آورد. کرئون به اکراه پولونیکس را دفن کرد و بعد به سراغ غاری رفت که آنتیگونه در ان حبس شده بود. غار را گشود اما با جنازهٔ آنتیگونه که خود را به دار آویخته بود مواجه شد و هایمون را بالای سر جنازه دید. هایمون با خنجری که داشت سعی کرد ضربه‌ای به پدر بزند اما بعد خود را کشت. ائورودیکه، همسر کرئون بعد از شنیدن مرگ پسرش خودکشی کرد.
     
#236 | Posted: 28 Jan 2014 12:07
آنتیوپهآنتیوپه Antiope، در اسطوره‌های یونان، دختر نوکتئوس است.

از زئوس باردار شد و چون حاملگی‌اش مشخص شد از شرم به سیکوئون گریخت و پدرش از شدت ناراحتی خود را کشت. آنتیوپه در آن‌جا با اپوئیوس ازدواج کرد و صاحب دو فرزند به نام‌های آمفیون و زتوس شد. عمویش لوکوس به انتقام خون برادر، او را به عنوان کنیز به همسرش دیرکه بخشید. دیرکه قصد کشتن وی را داشت اما پسرانش او را نجات دادند و دیرکه و لوکوس را کشتند. دیونوسوس به انتقام دیرکه او را دیوانه کرد. اما فوکوس او را معالجه کرد و با وی ازدواج کرد.
     
#237 | Posted: 28 Jan 2014 12:09
آنخیسسآنخیسس Anchises، در اسطوره‌های یونان، پسر کاپون است.

زئوس، آفرودیته را به عشق او گرفتار کرد. از پیوند آن‌دو آینیاس به دنیا آمد که رومیان او را جد خود می‌دانستند. پس از سقوط تروا آینیاس او را بر دوش گرفت و به ایتالیا گریخت.
     
#238 | Posted: 28 Jan 2014 12:11
آندروماخهآندروماخه (به یونانی: Ανδρομαχη)، در اسطوره‌های یونان، دختر ایتیون است.
با هکتور ازدواج کرد و آستواناکس را به دنیا آورد. پس از سقوط تروا و کشته شدن هکتور و آستواناکس او را به کنیزی به نئوپتولموس دادند.
     
#239 | Posted: 28 Jan 2014 12:13
آندرومدهآندرومده (به یونانی: Ανδρομέδη)، در اسطوره‌های یونان، دختر کفئوس و کاسیوپه است.

مادرش ادعا کرد که او زیباتر از نرئیدها (پریان دریایی) است. نرئیدها به پوسیدون شکایت کردند و در نتیجه آندرومده را در برابر اژدها به صخره‌ای زنجیر کردند. پرسئوس او را نجات داد و با وی ازدواج کرد.

خاندان و فرزندان پرسئوس و آندرومده را در اساطیر یونانی، پرسئید (Perseidae) می‌نامند. به روایتی، پرسئوس و دانائه هفت پسر و یک دختر و بنا به یک روایت دیگر هفت پسر و دو دختر داشته‌اند. این خانواده بر طبق حکایات اساطیری در شهر تیرینس یونان حکومت کرده‌اند. نخستین فرمانروا و سرسلسلهٔ آنها یکی از پسران پرسئوس و آندرومدا به نام پرسس بوده است.
     
#240 | Posted: 28 Jan 2014 15:20 | Edited By: sepanta_7
آوگیاسآوگیاس (به یونانی: Αυγείας، به انگلیسی: Augeas)، در اسطوره‌های یونان، پادشاه الیس است.

در فارسی با تلفظ فرانسوی اوژیاس (Augias) نیز نامیده می‌شود. آوگیاس اصطبلی بزرگ با سه هزار گاو داشت که سی سال تمیز نشده بود، تا اینکه هرکول (هراکلس) به عنوان پنجمین شاهکار خود درطی یک روز با منحرف کردن آب دو رودخانه آن را شست‌وشو داد و تمیز کرد.

اصطلاح طویله اوژیاس برای اشاره به مراکز و ادارات دولتی در بعضی کشورها که پر از فساد هستند نیز به‌کار می‌رود.
     
صفحه  صفحه 24 از 229:  « پیشین  1  ...  23  24  25  ...  228  229  پسین » 
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر / تاریخ اروپا از ابتدا تاکنون بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites