خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر /

تاریخ اروپا از ابتدا تاکنون


صفحه  صفحه 77 از 229:  « پیشین  1  ...  76  77  78  ...  228  229  پسین »
sepanta_7 مرد #761 | Posted: 18 Apr 2014 19:16 | Edited By: sepanta_7
کاربر

 
مارکوس اورلیوسدوران ۸ مارس ۱۶۱ - ۱۶۹
(همراه با لوسیوس وروس)
۱۶۹-۱۷۷
(به تنهایی)
۱۷۷-۱۷ مارس ۱۸۰
(همراه با کومودوس)
نام کامل مارکوس اورلیوس آنتونیوس
زادروز ۲۶ آوریل ۱۲۱
زادگاه رم
مرگ ۱۷ مارس ۱۸۰ (۵۸ سال)
محل مرگ ویندوبونا یا سیرمیوم
آرامگاه آرامگاه هادریان , رم
پیش از کومودوس (به تنهایی)
پس از آنتونیوس پیوس
دودمان آنتونینی
پدر مارکوس آنیوس وروس
مادر دومیتیا لوسیا


مارکوس اورلیوس آنتونیوس (به لاتین:Marcus Aurelius Antoninus) از امپراتوران بزرگ روم است.او یکی از پنج امپراتور خوب و یک فیلسوف رواقی است. وی در ۲۶ آوریل سال ۱۲۱ میلادی زاده‌شد. مارک اورل در ۱۷ مارس ۱۸۰ میلادی به بیماری تیفوس درگذشت.
او کتاب تاملات(به انگلیسی: Meditations) را در میان سالهای ۱۷۰ تا ۱۸۰ در حالی که روم درحال جنگ بود، تالیف کرد.
اولریوس نمونه ی خوبی برای رویکرد افلاطون در توصیف مزایای شاه-فیلسوف برای تمدن یونان است.  • آثار

«درباره خود» معروف به اندیشه‌های مارک اورلیوس.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #762 | Posted: 18 Apr 2014 19:18
کاربر

 
لوسیوس وروسدوران ۸ مارس ۱۶۱ - ۱۶۹
(به طور مشترک با مارکوس اورلیوس)
نام کامل لوسیوس سیونیوس کومودوس
زادروز ۱۵ دسامبر ۱۳۰
مرگ ۱۶۹ (۳۹ سال)
محل مرگ رم
آرامگاه آرامگاه هادریان , رم
پیش از مارکوس اورلیوس
(ادامهٔ امپراتوری به تنهایی)
پس از آنتونیوس پیوس
دودمان آنتونینی
پدر لوسیوس آئلیوس (پدر واقعی)
آنتونیوس پیوس (پدرخوانده از فوریه ۱۳۸)
مادر آویدیا پلوتیا


لوسیوس وروس با نام واقعی لوسیوس سیونیوس کومودوس (به لاتین: Lucius Ceionius Commodus) در ۱۵ دسامبر ۱۳۰ زاده شد. او پسر سناتور لوسیوس سیونیوس کومودوس بود که به عنوان جانشین امپراتور با عنوان لوسیوس آئلیوس سزار (به انگلیسی: Lucius Aelius Caesar) از سوی هادریان انتخاب شده بود. اما مرگ او در ۱ ژانویه ۱۳۸ سبب شد تا امپراتور هادریان، آنتونیوس پیوس را به جانشینی خود برگزیند. با این حال به آنتونیوس پیوس فرمان داد تا به عنوان جانشینان خود لوسیوس، پسر سناتور سیونیوس و خواهرزاده‌اش مارکوس آنیوس وروس را که به او نیز لقب سزار داده شده بود انتخاب کند.

پس از مرگ آنتونیوس پیوس در مارس ۱۶۱ میلادی، مارکوس آنیوس با عنوان مارکوس اورلیوس به امپراتوری روم رسید. با این حال او بر این موضوع پافشاری کرد که برادرخوانده‌اش لوسیوس سیونیوس نیز از همان جایگاه و قدرتی که به او داده شده است، به جز عنوان پانتیفکس ماکسیموس (کاهن اعظم) برخوردار شود. این موضوع مورد موافقت سنا قرار گرفت و لوسیوس نیز که در آن زمان کومودوس را از نام خود حذف و ورسوس را که کنیه اصلی مارکوس بود به نام خود افزوده بود، با عنوان لوسیوس وروس در کنار مارکوس اورلیوس به امپراتوری روم رسید. این برای نخستین بار بود که روم به طور مشترک توسط دو امپراتور اداره می‌شد.

باوجودی‌که لوسیوس وروس از جایگاهی برابر با دیگر امپراتور برخوردار بود ولی چنین می‌نمود که قدرت لازم برای ادارهٔ امپراتوری را ندارد و بیشتر دنباله‌روی مارکوس اورلیوس است. در سال ۱۶۲ میلادی، لوسیوس وروس به مقابله با پارتیان که به پیشروی در ارمنستان و میان‌رودان پرداخته بودند فرستاده شد اما در حالی‌که که فرماندهان زیر دست او مشغول رقم زدن نتیجهٔ جنگ بودند، لوسیوس وروس در انتاکیه مشغول تفریح و وقت‌گذرانی بود. این نبرد در اکتبر سال ۱۶۶ میلادی با پیروزی رومی‌ها به پایان رسید و لوسیوس این پیروزی را به طور مشترک با مارکوس جشن گرفت و القاب آرمنیاکوس، پارتیکوس و مدیکوس (به عنوان فاتح ارامنه، پارت‌ها و مادها) به او داده شد.

در سال ۱۶۸ میلادی امپراتوری روم وارد جنگ با ژرمن‌هایی شد که خاک امپراتوری را مورد تاخت و تاز قرار داده بودند. این جنگ تا سال ۱۸۰ میلادی طول کشید اما لوسیوس پایان آن را ندید. هنگامی‌که مارکوس اورلیوس و لوسیوس وروس از میدان نبرد به روم باز می‌گشتند، لوسیوس دچار بیماری شد و چند روز بعد در حدود سال ۱۶۹ میلادی بر اثر آن درگذشت.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #763 | Posted: 18 Apr 2014 19:21
کاربر

 
کومودوسدوران ۱۷۷ - ۱۷ مارس ۱۸۰
(همراه با مارکوس اورلیوس)
۱۸ مارس ۱۸۰ - ۳۱ دسامبر ۱۹۲ (میلادی)
(به تنهایی)
نام کامل مارکوس اورلیوس کومودوس آنتونیوس''
زادروز ۳۱ اوت۱۶۱
زادگاه لانوویوم نزدیک رم
مرگ ۳۱ دسامبر ۱۹۲ (۳۱ سال)
محل مرگ رم
آرامگاه رم
پیش از پرتیناکس
پس از مارکوس اورلیوس (به تنهایی)
دودمان آنتونینی
پدر مارکوس اورلیوس


او در لانوویوم در نزدیکی رم زاده شد. پدرش مارکوس اورلیوس امپراتور روم بود. با اینکه کومودوس پسر بزرگ پدرش نبود ولی از آنجا که برادر بزرگ‌ترش در زمان زندگی پدر مرد پدرش وی را برای جانشینیش برگزید. وی در ۱ ژانویه۱۷۷ (میلادی) در ۱۵ سالگی به کنسولی رسید و اینچنین جوان‌ترین کنسول تاریخ روم شد. او سپس با بروتیا کریسپینا پیمان زناشویی‌بست. در ۱۷ مارس۱۸۰ مارکوس اورلیوس مرد و پسرش امپراتور یگانه روم گشت.

کومودوس به توان بدنی خود می‌بالید و اندیشه‌های فلسفی پدرش را خوار می‌داشت. او فرمان داده‌بود تا تندیس‌های بسیاری از او بسازند که وی را چونان هرکول در پوست شیر و با گرز نشان‌می‌داد. او خود را باززاییده هرکول می‌دانست و گاه به تقلید از قهرمانان افسانه‌ای در میدان‌های مسابقه به جنگ با جانوران درنده می‌پرداخت. نویسندگان تاریخ آگوستی نوشته‌اند که او تیرانداز ورزیده‌ای بود که می‌توانست در هنگام تاخت با اسب پیکان را به سر شترمرغ نشانه‌رود و یا پلنگی را که در میدان رها کرده‌بودند از پای بیندازد.

او همچنین گرایش بسیاری به نبرد گلادیاتوری داشت. وی خود پوشش گلادیاتورها را می‌پوشید و در برابر دیدگان مردمان رم به نبرد با اینان می‌پرداخت. این کار مردمان را از او دلزده می‌ساخت چرا که گلادیاتورها در نزد رومیان پست‌ترین ردهٔ مردمان شمرده می‌شدند و ایشان دوست نداشتند امپراتورشان را در پوشش گلادیاتور ببینند. کومودوس در نبردها پیروز می‌شد و البته این از برای تسلیم شدن گلادیاتورها در برابر امپراتور بود. وی برای گردآوردن مردمان رم در میدان نبرد با گلادیاتورها سکه‌های بسیاری را می‌پرداخت که به اقتصاد روم زیان بسیاری می‌رساند.

هنگامی که در ۱۹۲ بخشی از شهر رم در آتش سوخت، او بختی یافت تا این شهر را به نام خود کولونیا کومودیانابخواند. همچنین وی دستور داد تا ماه‌های سال به افتخار او نامگذاری شوند. سنا نیز به نام او سنای نیکبخت کومودیوسی نام‌گرفت. ارتش نیز ارتش کومودیوسی خوانده‌شد.

یک سال پس از نامگذاری رم به کولونیا کومودیا، کومودوس در وان خود به دست کشتی‌گیری به نام نارسیسوس و به فرمان همخوابه‌اش مارسیا خفه‌شد. پس از مرگش سنا او را دشمن عامه خواند و نام رم و دیگر بنیادها به نام پیشینشان بازگردانده‌شد. با این همه در ۱۹۵ سپتیموس سوروس امپراتور روم برای بازگردانی ارج خاندان مارکوس اورلیوس از کومودوس اعاده حیثیت کرد و سنای روم نیز وی را ستود.

پس از کومودیوس پرتیناکس به امپراتوری رسید که فرمانروایی کوتاهی داشت. مرگ کومودیوس پایان فرمانروایی دودمان نروی-آنتونیوسی بود.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #764 | Posted: 18 Apr 2014 19:23
کاربر

 
پرتیناکسدوران ۳۱ دسامبر ۱۹۲ - ۲۸ مارس ۱۹۳
نام کامل سزار پوبلیوس هلویوس پرتیناکس آگوستوس
زادروز ۱ اوت ۱۲۶
زادگاه آلبا پومپیا
مرگ ۲۸ مارس ۱۹۳ (۶۶ سال)
محل مرگ رم
آرامگاه رم
پیش از دیدیوس ژولیانوس
پس از کومودوس
پدر هلویوس ساکسسوس


پرتیناکس با نام پوبلیوس هلویوس پرتیناکس در ۱ اوت ۱۲۶ در لیگوریا (واقع در ایتالیای امروزی) زاده شد. او که فرزند یک بردهٔ آزاد شده بود در ابتدا به شغل آموزگاری پرداخت و پس از آن وارد ارتش شده و فرماندهی گردان‌هایی را در سوریه، بریتانیا و در ناحیهٔ دانوب و راین برعهده داشت. عملکرد مناسب او در زمان یورش بزرگ قبایل ژرمنی در سال ۱۶۹ میلادی سبب شد تا او امتیازاتی را بدست آورد.

پرتیناکس خیلی زود به مقام سناتوری نایل آمد و فرماندهی یک لژیون به او سپرده شد. پس از آن فرماندهی کنسولی موئسیا، داسیا و سوریه به او واگذار شد اما پس از روی کار آمدن پرنیس، فرماندهٔ پرتورین‌ها از میزان توجه به پرتیناکس در دوران امپراتوری کومودوس (۱۸۰ - ۱۹۲) کاسته شد.

پرتیناکس در آخرین سال‌های حکومت کومودوس بخشدار رم شد. کومودوس در ۳۱ دسامبر ۱۹۲ به قتل رسید و سنای روم تا پیش از طلوع آفتاب جلسه‌ای را بر‌گزار و پرتیناکس را امپراتور جدید اعلام نمود. پرتیناکس پس از رسیدن به قدرت سعی در انجام اصلاحاتی اقتصادی برای کاهش هزینه‌های هر دو بخش نظامی و غیر نظامی نمود که مورد اعتراض بسیاری بویژه پرتورین‌ها واقع شد.

پرتیناکس تنها ۸۶ روز امپراتور روم بود و سرانجام در ۲۸ مارس ۱۹۳ به دست گروهی از پرتورین‌ها در کاخ خود به قتل رسید.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #765 | Posted: 18 Apr 2014 19:25
کاربر

 
دیدیوس ژولیانوسدوران ۲۸ مارس ۱۹۳ - ۱ ژوئن ۱۹۳
نام کامل مارکوس دیدیوس سوروس ژولیانوس
زادروز ۳۰ ژانویه ۱۳۳ یا ۲ فوریه ۱۳۷
زادگاه میلان
مرگ ۱ ژوئن ۱۹۳ (۵۶ یا ۶۰ سال)
محل مرگ رم
آرامگاه -
پیش از سپتیموس سوروس
پس از پرتیناکس
دودمان -
پدر کوئینتوس پترونیوس دیدیوس سوروس
مادر آمیلیا کلارا
فرزندان دیدیا کلارا


مارکوس دیدیوس ژولیانوس سربازی رومی و فرماندار پیشین گل بود. او در تاریخ ۲۸ مارس ۱۹۳، پس از آنکه امپراتور وقت روم پرتیناکس پس از سه ماه حکومت به دست پرتورین‌ها به قتل رسید با رشوه دادن به آنها قدرت را در دست گرفت و امپراتور جدید روم شد.


با این حال عمر حکومت او نیز چندان طولانی نبود. سنای روم خیلی زود رأی به انتخاب رقیب او لوسیوس سپتیموس سوروس به عنوان امپراتور جدید داد. دیدیوس ژولیانوس از قدرت خلع و چندی بعد در ۱ ژوئن ۱۹۳ به فرمان سپتیموس در قصر خود به قتل رسید.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #766 | Posted: 18 Apr 2014 19:28
کاربر

 
سپتیموس سوروسدوران ۱۴ آوریل ۱۹۳ - ۴ فوریه ۲۱۱
نام کامل لوسیوس سپتیموس سوروس
زادروز ۱۱ آوریل ۱۴۶/۱۴۵
زادگاه لپتیس مانیا (لیبی امروزی)
مرگ ۴ فوریه ۲۱۱ (۶۵ سال)
محل مرگ ابرواکوم , یورک (بریتانیا)
آرامگاه -
پیش از کاراکالا و پوبلیوس سپتیموس گتا
پس از دیدیوس ژولیانوس
دودمان سِوِری
پدر پوبلیوس سپتیموس گتا


لوسیوس سپتیموس سوروس (زبان لاتین: Lucius Septimius Severus‎‏) (۱۱ آوریل ۱۴۵/۱۴۶ - ۴ فوریه ۲۱۱) از امپراتورهای روم بود.

وی که از ژنرال‌های رومی نیز بود از ۱۴ آوریل ۱۹۳ تا سال ۲۱۱ میلادی به عنوان امپراتور فرمانروایی کرد. سپتیموس سوروس در بخش لیبیایی استان آفریقایی روم به دنیا آمد و نخستین امپراتور روم بود که در قاره آفریقا به دنیا آمده‌بود.

سوروس در لپتیس مانیا واقع در لیبی امروزی به دنیا آمد و در همان‌جا بزرگ شد. پدر او از تبار بربر یا پونیک بود و مادر او از تبار ایتالیایی رومی. خانواده او از سواران توانگر و سطح بالا بودند.

سوروس در سال ۱۹۸ به همراه پسرانش به شاهنشاهی پارت و پایتخت ایران یعنی تیسفون حمله کرد. آن‌ها تمامی مردان شهر را کشتند و چند صد هزار زن و کودک را به بردگی کشیدند.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #767 | Posted: 18 Apr 2014 19:32
کاربر

 
کاراکالا

دوران ۱۹۸-۲۱۱ (همراه با سوروس)
۲۰۹ - ۴ فوریه ۲۱۱
(همراه با سوروس و گتا)
فوریه - دسامبر ۲۱۱
(همراه با گتا)
دسامبر ۲۱۱ - ۸ آوریل ۲۱۷
(به تنهایی)
نام کامل مارکوس اورلیوس سوروس آنتونیوس آگوستوس
زادروز ۴ آوریل ۱۸۸
زادگاه لوگدونوم
مرگ ۸ آوریل ۲۱۷ (۲۹ سال)
محل مرگ در نزدیکی حران
آرامگاه -
پیش از ماکرینوس
پس از سپتیموس سوروس
دودمان سِوِری
پدر سپتیموس سوروس
مادر یولیا دومنا


کارالا با نام واقعی سپتیموس باسیانوس (به لاتین: Septimius Bassianus) در ۴ آوریل ۱۸۸ در لوگدونوم (لیون امروزی واقع در فرانسه) زاده شد. او پسر سپتیموس سوروس، امپراتور وقت روم بود که پس از مرگ پدرش در ۲۱۱ همراه با برادرش پوبلیوس سپتیموس آنتونیوس گتا به عنوان امپراتوران جدید روم بر تخت نشست. با این حال طولی نکشید که او برادرش را به قتل رساند و خود به عنوان تنها امپراتور روم قدرت را در دست گرفت.

سپتیموس سوروس پیش از مرگ به فرزندان خود چنین وصیت کرده بود که با یکدیگر هماهنگ باشند، سربازان را ثروتمند سازند و به دیگران اهمیت ندهند. کاراکالا نیز به وضوح به ارتش خود توجه می‌کرد و به آنان اعتماد داشت. این رفتار کاراکالا باعث شهرت نامطلوب او شد و سبب گردید تا طبقهٔ سناتوری روم از او فاصله بگیرند. تنها فرمان شمارهٔ ۲۱۲ او که به تمام افراد آزاد امپراتوری، شهروندی روم را اعطا می‌نمود بود که سبب شد تا چهرهٔ خوبی از او به نمایش گذارده شود.

کاراکالا لشکرکشی‌های گسترده‌ای به آلمان، منطقهٔ دانوب و کشورهای شرق امپراتوری انجام داد و سرانجام در ۸ آوریل ۲۱۷، هنگامی که آمادهٔ جنگ با پادشاهی پارت می‌شد توسط یکی از افسران محافظ خود در منطقه‌ای در نزدیکی حران به قتل رسید.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #768 | Posted: 18 Apr 2014 19:35
کاربر

 
پوبلیوس سپتیموس گتادوران ۲۰۹ - ۴ فوریه ۲۱۱
(همراه با سپتیموس سوروس و کاراکالا)
فوریه - دسامبر ۲۱۱
(همراه با کاراکالا)
نام کامل پوبلیوس سپتیموس گتا
زادروز ۷ مارس ۱۸۹
زادگاه رم
مرگ ۱۹ دسامبر ۲۱۱ (سال)
آرامگاه -
پیش از کاراکالا (به‌تنهایی)
پس از سپتیموس سوروس (به‌تنهایی)
دودمان سِوِری
پدر سپتیموس سوروس
مادر یولیا دومنا


پوبلیوس سپتیموس گتا در ۷ مارس ۱۸۹ در رم زاده شد. او پسر کوچک سپتیموس سوروس از همسر دومش یولیا دومنا بود. گتا همواره در مقایسه با برادر بزرگترش لوسیوس که در عین حال با عنوان کاراکالا جانشین امپراتور نیز بود در مقام دوم قرار داشت و همین مسأله سبب بروز درگیری‌هایی بین آن دو می‌شد. سپتیموس سوروس به منظور دلجویی از پسر کوچکش در سال ۲۰۹ میلادی، عنوان آگوستوس را به او اعطا نمود و گتا با عنوان کامل سزار پوبلیوس سپتیموس گتا آگوستوس (به انگلیسی: Caesar Publius Septimius Geta Augustus) در کنار پدر و برادرش به فرمانروایی پرداخت. با این وجود رقابت بین دو برادر فراتر از آن‌چیزی بود که به نظر می‌آمد.


هنگامی که سپتیموس سوروس در ۴ فوریه ۲۱۱ در Eboracum واقع در انگلستان کنونی درگذشت، دو برادر به طور مشترک به امپراتوری انتخاب شدند و به رم بازگشتند. اما این امپراتوری مشترک موفقیت‌آمیز نبود و دو برادر دربارهٔ هر موضوعی با یکدیگر به مشاجره می‌پرداختند. در پایان سال وخامت موضوع به شدیدترین حالت خود رسیده بود و کاراکالا سعی کرد تا برادر خود را در هنگام جشن ساترنالیا به قتل برساند که موفقیتی در پی نداشت. با این حال کاراکالا در دسامبر ۲۱۱ ترتیب ملاقاتی را در خانهٔ مادرش با گتا داد و سرانجام موفق شد تا او را به قتل برساند.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #769 | Posted: 18 Apr 2014 19:37
کاربر

 
ماکرینوس
دوران ۸ آوریل ۲۱۷ - ژوئن ۲۱۸
نام کامل کایسار مارکوس اوپلیوس سوروس ماکرینوس آوگوستوس
زادروز در حدود ۱۶۵
زادگاه سزاریا (در الجزایر کنونی)
مرگ ژوئن ۲۱۸ (۵۳ سال)
محل مرگ کاپادوکیه (در ترکیه امروزی)
آرامگاه -
پیش از هلیوگابال
پس از کاراکالا
دودمان سِوِری
فرزندان دیادومنیان


ماکرینوس با نام کامل مارکوس اوپلیوس ماکرینوس (به انگلیسی: Marcus Opellius Macrinus) در حدود سال ۱۶۵ میلادی در سزاریا زاده شد. او از نژاد بربر و وکیلی توانا و مشهور بود. ماکرینوس در زمان امپراتوری کاراکالا (حکومت ۲۱۱-۲۱۷) به مقام فرماندهی پرتورین‌ها رسید. او مورد اطمینان کاراکالا بود ولی شایعاتی مبنی بر تمایل او به غصب تاج و تخت امپراتوری به گوش می‌رسید.

کاراکالا در ۸ آوریل ۲۱۷ و هنگامی که آمادهٔ جنگ با اشکانیان می‌شد به دست یکی از محافظین خود به قتل رسید و چنین گفته می‌شود که ماکرینوس در پشت این قتل حضور داشته‌است. سه روز پس از مرگ کاراکالا، ماکرینوس به عنوان امپراتور جدید روم و با عنوان کایسار مارکوس اوپلیوس سوروس ماکرینوس آوگوستوس انتخاب شد. او نخستین کسی در تاریخ روم بود که بدون داشتن مقام سناتوری به فرمانروایی امپراتوری می‌رسید.

ماکرینوس در تابستان همان سال وارد جنگی بی‌نتیجه با اشکانیان در میان‌رودان شد و پس از تحمل شکستی سنگین سرانجام مجبور به امضای عهدنامهٔ صلح با آنان شد. به موجب این عهدنامه و برای برقراری صلح بین دو امپراتوری اشکانی و روم، ماکرینوس باید غرامت هنگفتی را به اردوان چهارم (شاه اشکانی) می‌پرداخت. این شکست و پذیرش عهدنامهٔ صلح از سوی ماکرینوس سبب نارضایتی رومیان از او گردید. همچنین ماکرینوس به دنبال این عهدنامه به کاهش حقوق سربازان پرداخت که نارضایتی آنان را نیز به دنبال داشت.

در همین زمان یولیا مسا که پس از مرگ کاراکالا به فرمان ماکرینوس از کاخ سلطنتی بیرون رانده شده بود، این شایعه را بر سر زبان‌ها انداخت که نوهٔ او باسیانوس (هلیوگابال)، پسر تنی کاراکالا و جانشین واقعی اوست. این موضوع سبب شد تا لژیون سوم گل‌ها که از سیاست‌های ماکرینوس ناراضی بودند، هلیوگابال را در سال ۲۱۸ میلادی به عنوان امپراتور روم اعلام نمایند. ماکرینوس در نبردی که در نزدیکی انتاکیه روی داد از آنان شکست خورد و به همراه اندک سربازانی که هنوز به او وفادار بودند به سوی ایتالیا گریخت. اما دستگیر و در ژوئن ۲۱۸ در کاپادوکیه اعدام شد.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #770 | Posted: 18 Apr 2014 19:39
کاربر

 
دیادومنیان
دوران مه ۲۱۷ - ۲۱۸
نام کامل مارکوس اوپلیوس آنتونیوس دیادومنیانوس
زادروز ۱۴ یا ۱۹ سپتامبر ۲۰۸
مرگ ۲۱۸
محل مرگ انتاکیه
آرامگاه -
پیش از هلیوگابال
پس از ماکرینوس
دودمان سِوِری
پدر ماکرینوس
مادر نونیا چلسا


دیادومنیان در ۱۴ و یا ۱۹ سپتامبر ۲۰۸ زاده شد. او را ابتدا مارکوس اوپلیوس دیادومنیانوس نام نهادند اما بعدتر آنتونیوس را نیز به نام او افزودند تا ارتباطش با خانوادهٔ مارکوس اورلیوس را استحکام بخشند. پس از آنکه پدرش ماکرینوس بر تخت امپراتوری نشست، او نیز در کنار پدرش ابتدا با عنوان سزار و سپس با عنوان آگوستوس به فرمانروایی رسید.


اما دوران حکومت آن دو کوتاه بود. لژیون‌های مستقر در سوریه دست به شورش زده و هلیوگابال را به عنوان امپراتور جدید بر تخت نشاندند. ماکرینوس در ۸ ژوئن ۱۲۸ از نیروهای شورشی شکست خورد و اعدام شد. دیادومنیان را برای در امان ماندن از خطر به دربار اشکانی فرستادند اما او نیز در بین راه دستگیر و همچون پدرش در سال ۲۱۸ میلادی اعدام شد.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
صفحه  صفحه 77 از 229:  « پیشین  1  ...  76  77  78  ...  228  229  پسین » 
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر / تاریخ اروپا از ابتدا تاکنون

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید

رنگ ها Center  List   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا