خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر /

تاریخ اروپا از ابتدا تاکنون


صفحه  صفحه 82 از 229:  « پیشین  1  ...  81  82  83  ...  228  229  پسین »
sepanta_7 مرد #811 | Posted: 18 Apr 2014 21:08
کاربر

 
  • مرگدر سال ۲۵۳ میلادی، آئمیلیوس آئمیلیانوس به فرمانداری موئسیا رسید و از پرداخت خراج سالیانه بر طبق عهدنامهٔ صلح سال ۲۵۱ بین گالوس و گوت‌ها به گوت‌ها خودداری کرد. در نتیجه گوت‌ها بار دیگر حملات خود را به مرزهای شمالی امپراتوری روم آغاز کردند اما آئمیلیانوس موفق شد تا با گردآوری سپاهی آنان را شکست دهد. لشکریان این پیروزی او را قدر نهاده، آئمیلیانوس را امپراتور جدید خود خواندند و آئمیلیانوس همراه با آنان به سوی رم روانه شد. گالوس پس از باخبر شدن از این موضوع با همراهی پسرش ولوسیانوس سپاهی را گردآورده و برای جلوگیری از ورود آئمیلیانوس به ایتالیا به سوی شمال رهسپار شدند. اما حرکت آنها کند بود و امپراتور جدید موفق شد تا وارد خاک ایتالیا شود. سربازان گالوس پس از فهمیدن این موضوع از ترس شکست از آئمیلیانوس طغیان کرده و گالوس و پسرش ولوسیانوس را در اوت سال ۲۵۳ میلادی به قتل رساندند.


پایان ولوسیانوس

در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #812 | Posted: 18 Apr 2014 21:10
کاربر

 
آئمیلیانوسدوران ژوئیه تا سپتامبر ۲۵۳
نام کامل مارکوس آئمیلیوس آئمیلیانوس
لقب(ها) سزار مارکوس آئمیلیوس آئمیلیانوس آگوستوس
زادروز درحدود ۲۰۷ یا ۲۱۳
زادگاه جزیرهٔ منیکس، جربه
مرگ ۲۵۳
محل مرگ در نزدیکی اسپولتیوم، اومبریا
پیش از والرین
پس از تربونیانوس گالوس و ولوسیانوس
همسر کورنلیا سوپرا


مارکوس آئمیلیوس آئمیلیانوس (به لاتین: Marcus Aemilius Aemilianus) (زادهٔ ۲۰۷ یا ۲۱۳ - درگذشتهٔ ۲۵۳) که بیشتر با نام‌های آئمیلیانوس و آئمیلیان شناخته می‌شود، امپراتور روم به مدت ۳ ماه در سال ۲۵۳ پس از میلاد بود.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #813 | Posted: 18 Apr 2014 21:12
کاربر

 
  • سال‌های آغازینآئمیلیانوس در حدود سال ۲۰۷ یا ۲۱۳ پس از میلاد در جزیرهٔ منیکس واقع در جربهٔ امروزی در غرب تونس زاده شد. او ابتدا به عنوان سناتور وارد کار سیاست شد و پس از آن به مقام کنسولی رسید. در ۲۵۳ و در زمان امپراتوری مشترک گالوس و ولوسیانوس، به مقام فرمانداری موئسیا (واقع در شرق یوگسلاوی امروزی) رسید و فرماندهی ارتش موئسیا نیز به او واگذار شد.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #814 | Posted: 18 Apr 2014 21:13
کاربر

 
  • پیروزی در جنگ با گت‌ها و امپراتوریآئمیلیانوس پس از رسیدن به فرمانداری موئسیا از پرداخت خراج سالیانه به گتها که بر اساس عهدنامهٔ صلحی که درسال ۲۵۱ میلادی بین آنها و گالوس منعقد شده بود سرباز زد و گت‌ها بار دیگر مرزهای شمالی امپراتوری روم را مورد تاخت و تاز خود قرار دادند. با این وجود آئمیلیانوس توانست تا با گردآوری سپاهی آنان را شکست دهد. لشکریان به پاس این پیروزی او را امپراتور خواندند و او همراه با سپاه خود به سوی رم روانه شد.

گالوس که از موضوع اطلاع یافته بود سپاهی را گردآورده و همراه با پسرش ولوسیانوس برای متوقف ساختن آئمیلیانوس حرکت کرد. او همچنین از والرین که فرماندهی ارتش روم در راین را برعهده داشت خواست تا با حرکت دادن نیروهایش به سمت جنوب به کمک او بیاید اما آنان هرگز نرسیدند. سپاه گالوس به کندی پیش می‌رفت و هنگامی که در اوت ۲۵۳ به اینترامنا در لاتیوم واقع در ایتالیای امروزی رسیدند دریافتند که آئمیلیانوس پیشتر وارد ایتالیا شده و به سرعت در حال پیشروی است. سربازان که از شکست خود بیم داشتند علیه گالوس و پسرش طغیان کرده و دو امپراتور را در اوت ۲۵۳ میلادی به قتل رساندند.

آئمیلیانوس پس از آگاهی از مرگ گالوس و ولوسیانوس به سمت رم حرکت کرد و وارد شهر شد. سنای روم در ابتدا مخالفش بودند اما سرانجام او را به عنوان امپراتور جدید روم به رسمیت شناختند و آئمیلیانوس با عنوان سزار مارکوس آئمیلیوس آئمیلیانوس آگوستوس قدرت را در دست گرفت اما دوران امپراتوری او چندان طولانی نبود.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #815 | Posted: 18 Apr 2014 21:16
کاربر

 
  • مرگدر سپتامبر سال ۲۵۳، والریان که پیام گالوس مبنی برپیوستن سپاهیانش به ارتش او و تقویت آنها را دریافت کرده بود، علی‌رغم کشته‌شدن امپراتور پیشین همراه با سپاهیانش از راین به سمت جنوب در حرکت بود. به عقیدهٔ برخی از مورخین او سپاهش را پس از مرگ گالوس به حرکت درآورده بود تا خود برندهٔ این جنگ قدرت باشد. سربازان آئمیلیانوس که در برابر سپاه عظیم والرین کم‌تعداد بودند، از بیم شکست در جنگ علیه آئمیلیانوس شوریدند، او را به قتل رساندند و والرین را به عنوان امپراتور جدید خود به رسمیت شناختند.


پایان آئمیلیانوس

در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #816 | Posted: 18 Apr 2014 21:18
کاربر

 
والریندوران ۲۵۳-۲۶۰
زادروز درحدود ۱۹۳، ۱۹۵ یا ۲۰۰
مرگ پس از ۲۶۰ یا ۲۶۴
محل مرگ بیشاپور یا جندی‌شاپور
پیش از گالینوس
پس از آئمیلیانوس
فرزندان گالینوس
والرین کوچک


والِریَن (به لاتین: Publius Licinius Valerianus Augustus) امپراطور روم که از سال ۲۰۰ تا پس از سال ۲۶۰ زندگی کرد، از سال ۲۵۳ تا ۲۶۰ امپراطور روم بوده‌است. شاپور یکم پادشاه ساسانی در سال ۲۶۰ پس از نبرد والرین امپراتور، سناتورها و سربازان وی را اسیر کرد. شاپور به افتخار این پیروزی دستور حک پیکره‌ای عظیم در دل کوه مهر (رحمت) در نقش رستم داد که وی را پیروزمندانه نشسته بر اسب نشان می‌دهد در حالی که امپراتور فروتنانه در برابر وی زانو زده‌است.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #817 | Posted: 18 Apr 2014 21:19
کاربر

 
  • چیرگی شاپور یکم بر والرین

پس از غلبه کردن شاپور اول بر ارمنستان، وی به انتاکیه یورش برده و آنجا را تصرف می‌کند. والرین، امپراتور روم، پسرش را به غرب فرستاده و خود برای مقابله با ایرانیان راهی شرق می‌شود. وی به سال ۲۵۷ موفق به باز پس گیری انتاکیه شده ولی دو سال بعد پیش از مواجهه با شاپور در اثر طاعون بسیاری از لژیون‌های خود را از دست می‌دهد و در نهایت چندی بعد (در اواخر سال ۲۵۹ یا اوایل ۲۶۰) در نبرد ادسا، محلی در ترکیه فعلی و شمال انتاکیه) در کشور خود از شاپور شکست خورده، اسیر و در نهایت کشته می‌شود.

پایان والرین

در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #818 | Posted: 18 Apr 2014 21:22
کاربر

 
گالینوسدوران ۲۵۳–۲۶۰ (همراه با والرین)
۲۶۰–۲۶۸ (به‌تنهایی)
زادروز در حدود ۲۱۸
مرگ ۲۶۸
محل مرگ مدیولانوم
پیش از کلودیوس دوم
پس از آئمیلیانوس
همسر کورنلیا سالونینا
پدر والرین
مادر اگناتیا مارینیانا
فرزندان والریان دوم
سالونینوس
مارینیانوس


گالینوس با نام کامل پوبلیوس لیسینیوس اگناتیوس گالینوس (به لاتین: Publius Licinius Egnatius Gallienus) (زادهٔ پیرامون ۲۱۸ - درگذشتهٔ ۲۶۸) امپراتور روم بود که ابتدا به طور مشترک با پدرش والرین از ۲۵۳ تا ۲۶۰ و سپس به تنهایی از ۲۶۰ تا ۲۶۸ میلادی بر روم که در آن زمان دستخوش بحران شده‌بود فرمانروایی نمود.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #819 | Posted: 18 Apr 2014 21:24
کاربر

 
  • امپراتوری مشترکپس از آنکه آئمیلیانوس در ۲۵۳ خود را امپراتور روم خواند، تربونیانوس گالوس و پسرش که امپراتوران وقت بودند برای مقابله با او حرکت کردند و در همان زمان از والرین که فرماندهی سپاه روم در راین را برعهده داشتند خواستند تا سپاهیانش را برای کمک به آنها به حرکت درآورد. اما والرین پس از آنکه از کشته‌شدن گالوس و پسرش به دست سربازان اطلاع یافت اقدام به این کار نمود. این موضوع وحشت سربازان آئمیلیانوس را برانگیخت و آنها از بیم شکست خود آئمیلیانوس را به قتل رساندند و به والرین پیوستند.

به دنبال مرگ آئمیلیانوس در ۲۵۳ و از آنجا که امپراتوری در بحران قرار گرفته بود و کشورهای خارجی مرزهای آن‌را مورد تاخت و تاز خود قرار داده بودند، سنای روم والرین و پسرش گالینوس را در همان سال به امپراتوری مشترک روم برگزید زیرا باتوجه به شرایط معتقد بودند که تنها یک نفر توان اجرای عملیات گستردهٔ نظامی برای دفاع از امپراتوری را ندارد. پس والرین پاسداری از مرزهای خاوری را برعهده گرفت و گالینوس به مقابله با گوت‌ها در ناحیهٔ راین پرداخت و در ۲۵۸ موفق شد تا قبایل آلامانی را در میلان شکست دهد. او سپس موفق شد تا شورش‌های اینگنوس و رگالیانوس در ایلیریکوم را سرکوب نماید.

درحدود ۲۵۸ پس از میلاد، گالینوس از راین به سمت دانوب حرکت کرد و دو نفر از فرماندهانش به نام‌های پوستوموس و سیلوانوس، همراه با پسرش سالونینوس در کُلُنیا (کلن امروزی) باقی‌ماندند. پس از آنکه سیلوانوس به سربازان دستور داد تا تمام غنایم جنگی را به خزانه و صاحبان اصلیشان تحویل دهند، لشکریان که تمایلی به انجام این کار نداشتند دست به شورش زده، سیلوانوس و سالونینوس را به قتل رساندند و پوستوموس را امپراتور خواندند. گالینوس برای بازپس‌گیری سرزمین گل دست به حملات گسترده زد اما نتیجه‌ای دربرنداشت و پوستوموس توانست حملات او را دفع نموده و خود را امپراتور مطلق گل‌ها بنامد.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #820 | Posted: 18 Apr 2014 21:25
کاربر

 
  • مرگ والرین و ادامهٔ بحران

در ژوئن سال ۲۶۰ پس از میلاد، والرین به‌دست شاپور یکم، پادشاه ساسانی دستگیر و زندانی شد و در اسارت درگذشت. با مرگ والرین، امپراتوری روم وارد بحران جدیدی شد و فرمانروایان مستقلی در سرتاسر کشور اعلام موجودیت نمودند. اما در این زمان اودناتوس، شاهزاده‌ای از یکی از مستعمرات خاوری روم که به امپراتوری وفادار بود موفق شد تا شاپور ساسانی را شکست داده و کوئیتوس را که تاج و تخت امپراتوری را غصب نموده بود در امسا (حمص امروزی در سوریه) سرکوب نماید. کارهای اودناتوس مورد تقدیر گالینوس قرار گرفت و او را فرماندار تمام نواحی شرقی نمود.

با این‌وجود بخش‌های شرقی همچنان زیر حملات ایرانیان قرار داشت و قبایل ژرمانیک نیز استان‌های راین و دانوب را چپاول کرده بودند. در این زمان تنها ایتالیا و بالکان بودند که گالینوس هنوز کنترل آنها را در اختیار خود داشت.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
صفحه  صفحه 82 از 229:  « پیشین  1  ...  81  82  83  ...  228  229  پسین » 
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر / تاریخ اروپا از ابتدا تاکنون

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید

رنگ ها Center  List   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا