تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
فرهنگ و هنر

تاریخ اروپا از ابتدا تاکنون

صفحه  صفحه 96 از 229:  « پیشین  1  ...  95  96  97  ...  228  229  پسین »  
#951 | Posted: 21 Apr 2014 19:58 | Edited By: sepanta_7
استوراکیوسسکهٔ طلای منقوش به نگاره‌های استوراکیوس (راست) و پدرش نیکه‌فروس یکم(چپ)


دوران ۲۶ ژوئیه - ۲ اکتبر ۸۱۱
نام کامل
مرگ ۱۱ ژانویه ۸۱۲
آرامگاه صومعه براکا
پیش از میخائیل یکم
پس از نیکه‌فروس یکم
همسر تئوفانو
دودمان -
پدر نیکه‌فروس یکم
فرزندان بدون فرزند


استوراکیوس(به یونانی: Σταυράκιος) (به انگلیسی: Staurakios) (درگذشتهٔ ۱۱ ژانویه ۸۱۲) امپراتور بیزانس به‌مدت چند ماه در ۸۱۱ بود. او در لشکرکشی پدرش نیکه‌فروس یکم علیه بلغارها به‌شدت آسیب دید و پس از مرگ پدرش جانشین او شد. با این حال طی کودتای شوهر خواهرش میخائیل رانگابه از قدرت برکنار و به صومعه‌ای فرستاده شد و چند ماه پس از آن در ژانویه ۸۱۲ درگذشت.


استوراکیوس فرزند نیکه‌فروس یکم، امپراتور وقت بیزانس بود که در دسامبر ۸۰۳، یک سال پس از بر تخت نشستن پدرش به امپراتوری مشترک با او منصوب شد. نیکه‌فوروس در فاصلهٔ سال‌های ۸۰۷ تا ۸۰۹ درگیر لشکرکشی علیه بلغارهایی بود که مرزهای شمالی بیزانس را مورد تاخت و تاز خود قرار داده بودند. او در ۸۱۱ همراه با پسرش استوراکیوس و دامادش میخائیل به بلغارستان لشکر کشید اما نتیجهٔ آن فاجعه‌بار بود. نیروهای بیزانسی در تلهٔ بلغارها افتادند و نیکه‌فوروس یکم در ۲۶ ژوئیه ۸۱۱ در میدان نبرد کشته شد. با این حال استوراکیوس که به‌شدت مجروح شده بود، شوهرخواهرش میخائیل که آسیبی ندیده بود و دو نفر دیگر از صاحب‌منصبان عالی‌رتبه، تئوکتیستوس و استفانوس موفق به فرار به آدریانوپل شدند.

پس از رسیدن به شهر، استوراکیوس بلافاصله به مقام امپراتوری رسید. با اینحال امپراتور جوان به‌شدت از ناحیهٔ مهره‌های ستون فقرات آسیب دیده بود و نجیب‌زادگانی که در کنار بستر او ایستاده بودند می‌دانستند که زیاد عمر نخواهد کرد. همچنین آنها این نگرانی را نیز داشتند که آیا سپردن ادارهٔ کشور در این موقعیت حساس به تنها یک نفر که هیچ‌گاه قابلیتی از خود در زمینهٔ کشورداری نشان نداده و اکنون نیز به‌واسطهٔ جراحاتش از پای افتاده است صحیح است یا خیر.

تئوکتیستوس یکی از کسانی بود که از این انتخاب راضی نبود و میخائیل را فرد مناسبتری برای فرمانروایی می‌دانست. همین موضوع سبب شد تا او و تنی چند از مقامات، میخائیل را تحت فشار قرار دهند اما میخائیل که سوگند وفاداری به نیکه‌فوروس و استوراکیوس خورده بود حاضر به پذیرفتن پیشنهاد آنان نشد.

سرانجام باقی‌ماندهٔ نیروهای بیزانسی راه بازگشت به قسطنطنیه را در پیش گرفته و استوراکیوس را نیز بر تخت روان گذاشته با خود بردند. با این حال آسیب‌دیدگی او بیش از حدی بود که بهبود یابد و چون فرزندی نیز نداشت این سئوال پیش آمد که پس از او چه کسی جانشینش خواهد شد. پروکوبیا، خواهر استوراکیوس و همسر میخائیل معتقد بود که پس از برادرش باید قدرت به میخائیل و فرزندان او برسد اما تئوفانو، همسر آتنی استوراکیوس معتقد بود که در صورت مرگ همسرش باید قدرت در دستان او قرار گیرد.

سرانجام میخائل علیه استوراکیوس دست به کودتا زد و در ۲ اکتبر ۸۱۱ خود را با عنوان میخائل یکم، امپراتور بیزانس نامید. این تغییر قدرت مورد تأیید سنا و سپاهیان قرار گرفت و همان روز، استوراکیوس را که از قدرت برکنار شده بودند سر تراشیدند و جامهٔ کشیشی بر تنش کردند.

استوراکیوس پس از این اتفاق ۳ ماه بیشتر زنده نماند و سرانجام پس از تحمل درد و رنج بسیار در ۱۱ ژانویه ۸۱۲ درگذشت. او را در صومعهٔ جدید باراکا به‌خاک سپردند که بنایی زیبا بود و از طرف پروکوپیا به تئوفانو، که او نیز گوشه‌نشینی اختیار کرده بود، اهدا شده بود.
     
#952 | Posted: 21 Apr 2014 20:06 | Edited By: sepanta_7
میخائیل یکمدوران ۸۱۱ - ۸۱۳
نام کامل میخائیل یکم رانگابه
زادگاه کنستانتینوپول
مرگ ۱۱ ژانویه ۸۴۴
محل مرگ کنستانتینوپول
پیش از لئوی پنجم
پس از استائوراکیوس
دودمان -
پدر استائوراکیوس


میخائیل یکم یا میخائیل یکم رانگابه (به یونانی: Μιχαήλ Α΄ Ραγκαβές) (به انگلیسی: Michael I Rangabes)(درگذشتهٔ ۱۱ ژانویه ۸۴۴) امپراتور بیزانس از ۸۱۱ تا ۸۱۳ بود.
     
#953 | Posted: 21 Apr 2014 20:14
  • سال‌های نخستین و رسیدن به امپراتوری

میخائیل داماد نیکه‌فروس یکم، امپراتور وقت بیزانس بود. نیکه‌فروس در ۸۱۱ و علی‌رغم درخواست‌های متوالی کروم، خان بلغارستان برای صلح به بلغارستان لشکرکشی کرد که نتیجه‌ای فاجعه‌بار داشت. نیروهای بیزانسی از بلغارها شکست خورده و نیکه‌فروس و بیشتر سپاهیانش به دست آنها کشته شدند. استوراکیوس، پسر نیکه‌فروس که به‌شدت مجروح شده بود توانست از میدان جان به‌در برده و جانشین پدرش شود. اما علی‌رغم این موضوع میخائیل طی کودتایی او را برکنار و خود با عنوان میخائیل یکم بر تخت امپراتوری بیزانس نشست.


  • دوران حکومت

میخائیل یکم در دوران حکومتش تحت نفوذ اسقف تئودور استادیتز، حمایت خود را از استفاده از تصاویر و یا شمایل‌های مذهبی اعلام داشت. او شارلمانی را به‌عنوان امپراتور امپراتوری مقدس روم در مقابل واگذاری ونیز و دیگر شهرهای حاشیهٔ دریای آدریاتیک به امپراتوری بیزانس به‌رسمیت شناخت. او همچنین به سیاست ریاضت مالی نیکه‌فروس پایان بخشید.
     
#954 | Posted: 21 Apr 2014 20:15
  • درگیری با بلغارها

در ۸۱۲ کروم، خان بلغار شهر دولتوس در بیزانس را به اشغال خود درآورد و ساکنانش را به بلغارستان برد. میخائیل که در این زمان درگیر مقابله با شورشی از سوی شمایل‌شکنانی بود که می‌خواستند او را برکنار کرده و یکی از پسران امپراتور پیشین کنستانتین پنجم را جایگزین او نمایند نتوانست بلافاصه در این باره وارد عمل شود. او سرانجام موفق به سرکوب این شورش شد و در همین زمان کروم نیز به او پیشنهاد صلح داد. اما شرایطی که بلغارها برای برقراری صلح پیشنهاد داده بودند مورد تأیید اسقف تئودور استادیتز قرار نگرفت و بنا به توصیهٔ او، میخائیل پاسخ رد به درخواست بلغارها داد. این موضوع سبب شد تا بلغارها بار دیگر حملاتشان را از سر گرفته و در نوامبر ۸۱۲ شهر مسمبریا را نیز به اشغال خود درآورند.


  • برکناری از قدرت

یک سال بعد میخائیل موفق به شکست بلغارها در چندین درگیری شد اما پس از آنکه نیروهای یکی از فرماندهانش به نام لئوی ارمنی او را ترک نمودند، در ۲۲ ژوئن ۸۱۳ و در نبرد ورسینیکیا در نزدیکی ادیرنه از بلغارها شکست خورد. لئو سپس میخائیل را از قدرت برکنار کرده و خود با عنوان لئوی پنجم بر تخت امپراتوری بیزانس نشست.

میخائیل سپس در یکی از صومعه‌های پرینسز آیلند گوشه‌نشین شد و در ۱۱ ژانویهٔ ۸۴۴ درگذشت.پایان میخائیل یکم

     
#955 | Posted: 22 Apr 2014 13:20
لئوی پنجمسکهٔ طلا منقوش به نگاره‌های لئوی پنجم (چپ) و پسر و امپراتور مشترک با او کنستانتین


دوران ژوئیه ۸۱۳ - ۲۵ دسامبر ۸۲۰
لقب(ها) لئوی ارمنی
زادروز ۷۷۵
مرگ ۲۵ دسامبر ۸۲۰
محل مرگ کنستانتینوپول، امپراتوری بیزانس
(استانبول امروزی در ترکیه)
پیش از میخائیل دوم
پس از میخائیل یکم
دودمان -
پدر بارداس


لئوی پنجم یا لئون پنجم(به یونانی: Λέων Ε΄ ὁ Ἀρμένιος) (به انگلیسی: Leo V the Armenian) ملقب به لئوی ارمنی (درگذشتهٔ ۲۵ دسامبر ۸۲۰) امپراتور روم شرقی از ۸۱۳ تا به‌قتل رسیدنش در ۸۲۰ بود. در دوران فرمانروایی او دور جدیدی از شمایل‌شکنی در امپراتوری بیزانس آغاز شد.


لئو فرزند بارداس اشراف‌زاده بود و در دورانی که باردانس تورکوس و نیکه‌فوروس یکم در ۸۰۳ بر سر تصاحب تاج و تخت بیزانس بایکدیگر درگیر بودند به خدمت باردانس درآمد اما پس از چندی با نیکه‌فوروس متحد شد. او قابلیت‌های خود را در قالب فرمانده‌ای توانمند در زمان امپراتوری نیکه‌فوروس یکم و سپس میخائیل یکم به‌نمایش گذاشت و به مقام استراتگوس (ژنرال) آناتولیکون، از نواحی نظامی امپراتوری بیزانس منصوب گردید.

او در لشکرکشی سال ۸۱۳ میخائیل یکم علیه بلغارها شرکت داشت اما هنگامی‌که میخائیل با ناخردمندیش شرایط آنان برای صلح را نپذیرفت، سربازان آسیایی صغیری که تحت فرمان لئو بودند به‌هنگام آغاز نبرد ورسینیکیا در نزدیکی آدریانوپول از نیروهای میخائیل جدا شده و نبرد را ترک کردند. لئو سپس میخائیل را از قدرت برکنار و در ژوئیه ۸۱۳ باعنوان لئوی پنجم جانشین او شد.

در همین زمان کروم، خان بلغار به پای دیوارهای قسطنطنیه رسیده بود اما لئوی پنجم موفق به عقب راندن او شد و در نهایت با اومورتاگ، جانشین او عهدنامه‌ٔ صلحی را امضا نمود که علاوه بر مشخص ساختن مرزهای دو کشور در آن، ۳۰ سال صلح و آرامش نیز بین دو سرزمین حکمفرما می‌شد.

لئو مخالف تقدیس شمایل‌های مذهبی بود و در مارس ۸۱۵ نیکه‌فوروس، اسقف‌اعظم ارتدکس‌مذهب قسطنطنیه را از کار برکنار و یک ماه بعد شورایی کلیسایی را تشکیل داد که در آن، به همان مصوبات شورای کلیسایی هایریا در ۷۵۴ که مخالف استفاده از تصاویر مذهبی بود رأی داده شد.

لئوی پنجم در ۲۵ دسامبر ۸۲۰ و به‌هنگام اجرای مراسم روز کریسمس در کلیسای ایا صوفیه به‌قتل رسید. ترورکنندگان، دوستان میخائیل آموریایی بودند که لئو او را یک روز قبل به جرم خیانت به مرگ محکوم کرده بود. با کشته‌شدن لئوی پنجم، میخائیل آموریایی که رهایی یافته بود با عنوان میخائیل دوم بر تخت امپراتوری بیزانس نشست.
     
#956 | Posted: 22 Apr 2014 13:23 | Edited By: sepanta_7میخائیل دوم و پسرش تئوفیلوس


دوران ۲۵ دسامبر ۸۲۰ - ۲ اکتبر ۸۲۹
زادروز ۷۷۰
زادگاه آموریوم، آسیای صغیر
مرگ ۲ اکتبر ۸۲۹ (۵۹ سال)
محل مرگ کنستانتینوپول
پیش از تئوفیلوس
پس از لئوی پنجم
دودمان -
فرزندان تئوفیلوس


میخائیل دوم(به یونانی: 'Μιχαήλ Β) (به انگلیسی: Michael II) (درگذشتهٔ ۲ اکتبر ۸۲۹) امپراتور روم شرقی (بیزانس) از ۸۲۰ تا ۸۲۹ و بنیان‌گذار دودمان آموری بود. او در طول دوران حکومتش تلاش نمود تا ستیزهٔ مربوط به مسألهٔ شمایل‌شکنی را که در سدهٔ نهم به بروز تفرقه در روم شرقی انجامیده بود را تعدیل نماید.


میخائیل در خانواده‌ای طبقهٔ پایین در آموران در آسیای صغیر زاده شد. پس از پیوستنش به ارتش به مقام فرماندهی رسید و در آنجا با لئوی ارمنی (بعدتر امپراتور لئوی پنجم) دوست شد. هنگامی که باردانس تورکوس و نیکه‌فروس یکم در ۸۰۳ بر سر تاج و تخت امپراتوری با یکدیگر در ستیزه بودند، میخائیل و لئو در ابتدا جانب باردانس را گرفتند اما دیری نپایید که او را تنها گذاشته و به نیکه‌فروس پیوستند.

سال‌ها بعد پس از آنکه لئو در ۸۱۳ به امپراتوری بیزانس رسید، نسبت به دوست قدیمیش میخائیل ظنین شد و او را به اتهام خیانت به زندان انداخت. لئو سپس در ۲۴ دسامبر ۸۲۰ فرمان مرگ او را صادر کرد و دستور داد تا میخائل را در کوره‌ای انداخته بسوزانند. اما حامیان میخائیل فردای آن روز لئو را به‌قتل رساندند و میخائیل را امپراتور نامیدند. اما کمی پیش از آن که میخائیل بر تخت امپراتوری نشیند، سربازی به نام توماس اسلاونیایی سر به شورش برداشت و تا پایان ۸۲۳ طول کشید که میخائیل بتواند این شورش را سرکوب نماید.

اما این شورش باعث تضعیف امپراتوری شده بود به‌طوری که در برابر حملات بعدی مسلمانان توان مقاومت نداشته و آنها توانستند کرت را در ۸۲۶ یا ۸۲۷ و بخش‌هایی از سیسیل را در فاصلهٔ ۸۲۷ تا ۸۲۹ فتح نمایند.

میخائیل دوم یکی از طرفداران شمایل‌شکنی بود که استفاده از نگاره‌ها و شمایل‌های مذهبی را ممنوع می‌دانست. اما او در عمل سیاستی مداراگرانه را در این باره در پیش گرفت و حتی کسانی را که به‌خاطر تعلق خاطرشان به شمایل‌ها زندانی شده بودند را آزاد کرد. او همچنین اسقف‌اعظم پیشین نیکه‌فروس، تئودور استادیتز و دیگر خداشناسانی را که به همین دلیل تبعید شده بودند را بار دیگر به سرزمینشان بازگرداند.

میخائیل دوم در ۲ اکتبر ۸۲۹ درگذشت.
     
#957 | Posted: 22 Apr 2014 13:25 | Edited By: sepanta_7
تئوفیلوسدوران ۲ اکتبر ۸۲۹ - ۲۰ ژانویه ۸۴۲
زادروز ۸۱۳
مرگ ۲۰ ژانویه ۸۴۲ (۲۸ سال)
پیش از میخائیل سوم
پس از میخائیل دوم
دودمان -
پدر میخائیل دوم


تئوفیلوس(به یونانی: Θεόφιλος) (به انگلیسی: Theophilos) ‏(۱۹۸ تا ۳۰ دی ۲۲۱) امپراتور ارمنی‌نژاد بیزانس بین سال‌های ۲۰۸ تا ۲۲۱ بود.

وی فرزند میخائیل دوم و همسر ارمنی‌اش تکلا بود. برخلاف پدر به سوادآموزی بویژه هنر علاقه زیادی داشت و در ۳۰ مهر ۲۰۸ در سن ۱۶ سالگی جانشین پدر شد.

در آغاز زمامداری با دو جنگ با عرب‌ها در سیسیل و آناتولی روبرو شد.

تئوفیلوس از ازدواج خود با ملکه تئودورا دارای ۲ دختر و ۵ پسر بود که پس از وی امپراتوری به جوانترین ایشان، میخائیل سوم رسید. مهمترین جنگ وی را می‌توان جنگ انزن دانست که با عرب‌ها و در زمان معتصم عباسی بود. سردار بیزانس در این جنگ خود تئوفیلوس بود و سردار عرب‌ها یک ایرانی بنام افشین بود. این جنگ با پیروزی افشین همراه بود. وی بر اثر اسهال خونی درگذشت.
     
#958 | Posted: 22 Apr 2014 13:28
میخائیل سومدوران ۸۴۲ - ۸۶۷
زادروز ۱۹ ژانویه ۸۴۰
مرگ ۲۳/۲۴ سپتامبر ۸۶۷ (۲۷ سال)
محل مرگ کنستانتینوپول
پیش از باسیلیوس یکم
پس از تئوفیلوس


میخائیل سوم(به یونانی: ΄Μιχαήλ Γ) (به انگلیسی: Michael III) (زادروز: ۳۰ دی ۲۱۹، مرگ : ۲ مهر ۲۴۶) ملقب به همیشه مست، امپراتور بیزانس بین سال‌های ۲۲۱ و ۲۴۶ بود.

پدر وی امپراتور تئوفیلوس و مادرش ملکه تئودورا بود . در دو سالگی در پی مرگ پدر به امپراتوری رسید. بدلیل سن کم، زمامداری کشور در دست مادرش بود اما بدلیل آزار زیاد مردم بدست وی و افزایش ناخرسندی‌ها، داییش بارداس را نایب السلطنه خویش نمود و مادر را به کلیسایی فرستاد.

وی پس از اینکه در ازدواج نخست خود فرزندی نیاورد، با همسر یک برده بنام باسیلیوس ازدواج کرد . این برده بدلیل قابلیت‌های بالای خود، کم‌کم یکی از نزدیکان امپراتور شد و با دسیسه‌چینی ابتدا بارداس که بزرگترین سد وی بود را در نزد میخائیل بدچهره ساخت و اجازه کشتن وی را گرفت . سپس خود میخائیل را کشت.
     
#959 | Posted: 22 Apr 2014 13:32 | Edited By: sepanta_7
باسیلیوس یکمدوران ۸۶۷ - ۸۸۶
نام کامل باسیلیوس مقدونی
زادروز ۸۱۱
زادگاه مقدونیه
مرگ ۲۹ اوت ۸۸۶ (۷۵ سال)
محل مرگ کنستانتینوپول
پیش از لئوی ششم
پس از میخائیل سوم
دودمان دودمان مقدونیان


باسیلیوس مقدونی(به یونانی: Βασίλειος ὁ Μακεδών) (به انگلیسی: Basil I) در سال ۸۱۱ میلادی متولّد شد و تا سال ۸۸۶ میلادی زندگی کرد. این امپراتور ارمنینژاد بیزانس، بین سال‌های ۸۶۷ تا ۸۸۶ میلادی حکمرانی کرده و بنیانگذار دودمان مقدونیان بود.

باسیلیوس وی در خانواده‌ای روستایی در نزدیکی شهر آدریانوپل به دنیا آمد. هنگام کودکی به دست بلغارها اسیر شد، و کودکی را در میان بلغارها و در سرزمین مقدونیه کنونی گزراند. در بیست و پنج‌سالگی فرار کرد و به قسطنطنیه رفت.

باسیلیوس، همیشه آماده شایسته بود و هر کار را به او می‌سپردند، به خوبی از پس آن بر می‌آمد. ازینرو به دلیل لیاقت بالا کم‌کم به مقام‌های بالاتری در دربار راه یافت. هنگامی که میخائیل در صدد پیدا کردن شوهری برای شوهری برای زن تخست خود بود، باسیلیوس زن روستایی خویش را طلاق گفت و با زن امپراتور ازدواج کرد. آن زن همچنان به خدمت به امپراتور ادامه داد. بدین ترتیب بیش از پیش به امپراتور نزدیک شد.


وی میخائیل را نسبت به دایی‌اش سزار بارداس بدبین ساخت و وی را دست‌اندرکار دسیسه‌چینی برای امپراتور شدن جلوه داد و بدین وسیله اجازه کشتن بارداس را گرفت او را خفه کرد.

میخائیل که سال‌های تنها نام امپراتور را داشت و در عمل همه کار کشور را به دبگران واگزار کرده بود، باسیلیوس را پس از مرگ بارداس در امپراتوری شریک کرده و رمامداری کامل را به دست وی سپرد. هنگامی که میخائیل اورا به کنار گذاشتن تهدید کرد، باسیلیوس نقشه کشتن میخائیل را کشید و سرانجام بدون رقیب، امپراتور شد.


باسیلیوس دودمان تازه‌ای را در اروپا بنام دودمان مقدونیان پایه‌ریزی کرد.

سیاست وی این بود که با زمام‌داران اروپایی رابطه خوب داشته باشد، و با عربها دشمنی. در این راستا وی با لوئیس دوم پادشاه ایتالیا همکاری کرد و با فرستادن ۱۳۹ کشتی به دریای آدریاتیک آنجا را از چنگ عربها در آورد.

باسیلیوس در سال ۸۸۶ میلادی در گذشت.
     
#960 | Posted: 22 Apr 2014 13:36
لئوی ششمدوران ۲۹ اوت ۸۸۶ - ۱۱ مه ۹۱۲
تاجگذاری ۸۷۰
لقب(ها) لئوی فرزانه
لئوی فیلسوف
زادروز ۱۹ سپتامبر ۸۶۶
زادگاه کنستانتینوپول، امپراتوری بیزانس
(استانبول امروزی، ترکیه)
مرگ ۱۱ مه ۹۱۲ (۴۵ سال)
محل مرگ کنستانتینوپول
آرامگاه کنستانتینوپول
پیش از الکساندر
پس از باسیل یکم
همسران تئوفانو مارتیناکیو
زوئه
اودوکیا بایانه
زوئه کاربونوپسینا
دودمان دودمان مقدونی
پدر باسیل یکم
مادر اودوکیا اینجرینا
فرزندان اودوکیا
آنا
کنستانتین هفتم
دین مسیحی ارتدکس


لئوی ششم یا لئون ششم (به یونانی: ΄Λέων ΣΤ ، به لاتین: Leon VI ) ملقب به لئوی فرزانه یا لئوی فیلسوف (زادهٔ ۱۹ سپتامبر ۸۶۶ – درگذشتهٔ ۱۱ مه ۹۱۲) امپراتور روم شرقی (بیزانس) از ۸۸۶ تا هنگام مرگش در ۹۱۲ بود. او قوانینی سلطنتی را به زبان یونانی وضع نمود که بعدتر به قانون رسمی امپراتوری بیزانس تبدیل شد.
     
صفحه  صفحه 96 از 229:  « پیشین  1  ...  95  96  97  ...  228  229  پسین » 
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر / تاریخ اروپا از ابتدا تاکنون بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites