تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
شعر و ادبیات

Simin Daneshvar | سیمین دانشور

صفحه  صفحه 1 از 6:  1  2  3  4  5  6  پسین »  
#1 | Posted: 29 Jul 2012 21:10
درود‎‎درخواست تاپیک با نام"سیمین دانشور"در بخش ادبیات رو داشتم.با سپاس‎
=================================
سیمین دانشور+Simin Daneshvar+زندگینامه+زندگینامه سیمین دانشور+بیوگرافی+بیوگرافی+بیوگرافی سیمین دانشور+زندگینامه کامل دانشور+بیوگرافی کامل دانشور+آثار+آثار سیمین دانشور+مجموعه آثار سیمین دانشور+ مجموعه داستان های دانشور+آتش خاموش+شهری چون بهشت+به کی سلام کنم+پرنده‌های مهاجر+رمان+رمان های سیمین دانشور+سَووشون+جزیره سرگردانی+ ساربانْ سرگردان+کوه سرگردان+ترجمه ها+ترجمه های دانشور+سرباز شکلاتی+دشمنان+بنال وطن+داغ ننگ+ماه عسل آفتابی+‎ادبیات غیر داستانی‎+دیگر آثار دانشور+غروب جلال+ شاهکارهای فرش ایران+راهنمای صنایع ایران+ذن بودیسم+مبانی استتیک+بیماری‎ دانشور+مرگ‎ دانشور+‎معرفی آثار‎+ معرفی آثار دانشور+معرفی اثر ‎به کی سلام کنم+معرفی رمان ‎جزیره سرگردانی+معرفی رمان ‎سربازان سرگردان+ معرفی اثر سووشون+معرفی رمان ‎کوه سرگردان+‎متن وصیت نامه ی سیمین+‎شعر مورد علاقه ‎دانشور+دانلود آثار دانشور+ دانلود ‎کتاب آتش خاموش+نگاهی به زندگی مشترک دانشور و جلال آل احمد+خلاصه ی نامه های دانشور به جلال آل احمد
     
#2 | Posted: 31 Jul 2012 21:03
‎سیمین دانشور‎


‎زندگی نامه‎
سیمین دانشور (زاده ۸ اردیبهشت سال ۱۳۰۰ خورشیدی در شیراز ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۰ خورشیدی در تهران ) نویسنده و مترجم ایرانی و همسر جلال آل‌احمد بود. وی نخستین زن ایرانی بود که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت. مهم‌ترین اثر او رمان سووشون است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده است. سووشون از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار می‌رود. دانشور همچنین عضو و نخستین رییس کانون نویسندگان ایران بود.
     
#3 | Posted: 31 Jul 2012 21:10
Continue
دانشور در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در شیراز زاده شد. او فرزند محمدعلی دانشور (پزشک) و قمرالسلطنه حکمت (مدیر هنرستان دخترانه و نقاش) بود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را مدرسه انگلیسی مهرآیین انجام داد و در امتحان نهایی دیپلم شاگرد اول کل کشور شد. سپس برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات فارسی به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران رفت.
دانشور، پس از مرگ پدرش در ۱۳۲۰ خوشیدی، آغاز به مقاله‌نویسی برای رادیو تهران و روزنامه ایران کرد. او از نام مستعار شیرازی بی‌نام استفاده می‌کرد.
در ۱۳۲۷ مجموعه داستان کوتاه آتش خاموش را منتشر کرد که نخستین مجموعه داستانی است که به قلم زنی ایرانی چاپ شده‌است. تشویق کننده دانشور در داستان‌نویسی فاطمه سیاح ، استاد راهنمای وی، و صادق هدایت بودند. او در همین سال، در حالی که در اتوبوس از تهران راهی شیراز بود با جلال آل‌احمد نویسنده و روشنفکر ایرانی آشنا شد و دو سال بعد با او ازدواج کرد.
در ۱۳۲۸ با مدرک دکتری ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. عنوان رسالهٔ وی «علم‌الجمال و جمال در ادبیات فارسی تا قرن هفتم» بود (با راهنمایی سیاح و بدیع‌الزمان فروزانفر ).
دانشور در ۱۳۳۱ با دریافت بورس تحصیلیبه دانشگاه استنفورد رفت و در آنجا دو سال در رشتهٔ زیبایی‌شناسی تحصیل کرد. وی در این دانشگاه نزد والاس استنگر داستان‌نویسی و نزد فیل پریک نمایش‌نامه‌نویسی آموخت.در این مدت دو داستان کوتاه که دانشور که به زبان انگلیسی نوشته بود در ایالات متحده چاپ شد.
پس از برگشتن به ایران، دکتر دانشور در هنرستان هنرهای زیبا به تدریس پرداخت تا این که در سال ۱۳۳۸ استاد دانشگاه تهران در رشتهٔ باستان‌شناسی و تاریخ هنر شد. اندکی پیشاز مرگ آل‌احمد در ۱۳۴۸ ، رمان سَووشون را منتشر کرد، که از جملهٔ پرفروش‌ترین رمان‌های معاصر است. در ۱۳۵۸ از دانشگاه تهران بازنشسته شد. از سیمین دانشور همواره بعنوان یک جریان پیشرو و خالق آثار کم نظیر در ادبیات داستانی ایران نامبرده می‌شود. سیمین دانشور در هجدهم اسفندماه سال ۱۳۹۰ در خانه‌اش در تهران درگذشت.
     
#4 | Posted: 31 Jul 2012 21:12
‎مجموعه داستان ها‎
*. آتش خاموش ، اردیبهشت ۱۳۲۷
*. شهری چون بهشت ، دی ۱۳۴۰
*. به کی سلام کنم؟ ، خرداد ۱۳۵۹
*. پرنده‌های مهاجر ، ۱۳۷۶
     
#5 | Posted: 31 Jul 2012 21:13
‎رمان ها‎
*. سَووشون معروف‌ترین اثر دانشور تیر ۱۳۴۸ از سوی انتشارات خوارزمی و مدت کوتاهی پیش از مرگ جلال آل‌احمد منتشر شد. دربارهٔ این رمان نقدهای بسیاری منتشر شده‌است. این رمان به وقایع پس از پادشاهی رضا شاه می‌پردازد.
*. جزیرهٔ سرگردانی ، ۱۳۷۲، انتشارات خوارزمی
*. ساربانْ سرگردان ، ۱۳۸۰، انتشارات خوارزمی
*. کوه سرگردان ، انتشارات خوارزم
     
#6 | Posted: 31 Jul 2012 21:15
‎ترجمه ها‎
*. سرباز شکلاتی ، نوشته برنارد شاو ، ۱۳۲۸
*. دشمنان ، نوشته آنتوان چخوف، ۱۳۲۸
*. بنال وطن ، نوشته آلن پیتون
*. داغ ننگ ، نوشته ناتانیل هاثورن
*. ماه عسل آفتابی (مجموعه داستان)، نوشته ریونوسوکه آکوتاگاوا و...
     
#7 | Posted: 31 Jul 2012 21:19
‎ادبیات غیر داستانی‎
*. غروب جلال ، انتشارات رواق، ۱۳۶۰
*. شاهکارهای فرش ایران
*. راهنمای صنایع ایران
*. ذن بودیسم
*. مبانی استتیک
     
#8 | Posted: 1 Aug 2012 20:21
‎وضعیت آخرین رمان او‎
نوشتار اصلی: کوه سرگردان
مجله ادبی ـ هنری نافه در شماره آبان ۱۳۸۹ خود در گزارشی که علیرضا غلامی با عنوان «در جستجوی کوه سرگردان» نوشته بود برای نخستین بار خبر داد که رمان کوه سرگردان سیمین دانشور مفقود شده‌است.
در این گزارش گفته شد که سیمین دانشور نگارش این رمان را قبل از تیر ۱۳۸۶ یعنی قبل از بیماری تمام کرده‌است. اما بعد از بهبودی نسبی دانشور در پائیز همان سال، ناشر پی می‌برد که رمان کوه سرگردان ناپدید شده‌است. انتشارات خوارزمی دو سال تلاش کرده بود خبر مفقود شدناین رمان در رسانه‌ها درز نکند.
مجله ادبی ـ هنری نافه در گزارش خود گفته‌است این رمان می‌توانست قبل ازمرگ علیرضا حیدری، مدیر انتشارات خوارزمی منتشر شود. اما موضوع رمان و حساسیت وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی نسبت به آن و همچنین محافظه‌کاری مدیران انتشارات خوارزمی از علل تأخیر در انتشار آن بوده‌است.
     
#9 | Posted: 1 Aug 2012 20:23
‎بیماری‎
۱۳۸۶ خورشیدی دانشور به علت مشکلات حاد تنفسی در بیمارستان پارس بستری شد، نیز شایع شد که وی درگذشته‌است اما این خبر تکذیب شد ، او در ۲۲ مرداد ۱۳۸۶ با تشخیص تیم پزشکی از بیمارستان پارس مرخص شد.
     
#10 | Posted: 1 Aug 2012 20:25
‎مرگ‎
سیمین دانشور پس از یک دوره بیماری آنفلوآنزا، عصر روز ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ برابر با ۸ مارس ۲۰۱۲ درسن ۹۰سالگی در خانه‌اش در شهر تهران درگذشت.خبرگزاری مهر آدرس محل دفن او را قطعه ۸۸ (هنرمندان)، ردیف ۱۵۰، شماره ۳۱ ذکر کرده‌است.
     
صفحه  صفحه 1 از 6:  1  2  3  4  5  6  پسین » 
شعر و ادبیات انجمن لوتی / شعر و ادبیات / Simin Daneshvar | سیمین دانشور بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites