خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
کامپیوتر انجمن لوتی / کامپیوتر /

آموزش Word


صفحه  صفحه 1 از 2:  1  2  پسین »
nima2020 مرد #1 | Posted: 12 Apr 2011 07:04
کاربر

 


مقدمه:

دوره ی آموزشی Word سومین مهارت از استاندارد ICDL می باشد . برنامهWord متداولترین برنامه واژه پرداز موجود به شمار می آید . هدف اصلی برنامه این است که در تایپ و قالب بندی متنها مفید واقع شود . اما ویژگیهای قدرتمند دیگری نیز دارد که امکان ایجاد جدولهای مختلف - کار با تصویرهای گرافیکی - طراحی صفحه وب و بسیاری از قابلیتهای دیگر را برایتان فراهم کرده است .

برای مطالعه ی این دوره ی آموزشی نیاز است کاربران محترم آشنایی مقدماتی با محیط Windows داشته باشند . جهت نصب و اجرای نرم افزارهای Office که Word نیز شامل آن می شود ، نیاز به سیستمی با مشخصات ذیل می باشد :

 • حداقل سیستم مورد نیاز پنتیوم 233
 • 16 مگابایت Ram
 • حدود 600 مگا بایت فضای آزاد

سر فصل های آموزشی :

 • فصل اول : اصول کار با Word
 • فصل دوم : انتخاب قلم (Font)
 • فصل سوم - کار با الگوها
 • فصل چهارم : ترسیم در مدارک
 • فصل پنجم : اضافه کردن Word-Art
 • فصل ششم : تنظیمات صفحه
 • فصل هفتم : ایجاد جدول از طریق منوی جدول
 • فصل هشتم : نمایش اعداد
 • ترفندهای WORD

      
nima2020 مرد #2 | Posted: 12 Apr 2011 07:07
کاربر

 
آموزش Word فصل اول - اصول کار

اجراي Microsoft Word و آغاز كار با آن:

نرم افزار Word تحت سيستم عامل windows 98-2000-XP كار مي كند. براي شروع از منوي Start‏ ، زير منوي Programs و سپس گزينه Microsoft Word را انتخاب می کنیم.

آشنايي با محيط كار و اجزاي آن:

دكمه Close يا بستن پنجره : جهـت بستن يك پنجره باز بايد از اين دكمه استفاده نمود ( البته از كليد تركيبي ALT+F4 نيز ميتوان استفاده كرد). بايد توجه داشت براي بستن هر پرونده ميتوانيد از منوي File زير منوي Exit را نيز انتخاب نمائيد.

دكمه Maximize يا حداكثر سازي : براي اينكه بتوان پنجره را به حداكثر اندازه خود رساند ميتوان از اين دكمه استفاده نمود.

دكمه Restore : پس از اينكه پنجره به حداكثر اندازه خود رسيد براي تبديل به اندازه قبلي خود از اين دكمه استفاده مي شود.

دكمه Minimize يا حداقل سازي : با کلیک کردن بر روی این دکمه ميتوان يك پنجره حداكثر شده و يا معمولي را حداقل نمود با انجام اين عمل پنجره به حداقل خود مي رسد و روي Task bar قرار می گیرد. توجه داشته باشيد كه پنجره اي كه حداقل شده است بسته نشده و هنوز در حافظه مستقر است.

نوار عنوان يا Title Bar : نواري كه اسم پنجره روي آن قرار دارد نوار عنوان ناميده ميشود از نوار عنوان ميتوان براي حداكثر سازي و يا بازگرداني پنجره به حالت " وضعيت قبلي " استفاده نمود براي اين كار كافي است روي نوار عنوان دبل كليك نمائيد.

دكمه Control Bottom يا كنترل : این دکمه در سمت چپ صفحه مانيتور قرار دارد.با دكمه كنترل ميتوان تمام عملياتي كه توضیح داده شد را انجام داد براي باز كردن دكمه كنترل كافي است روي دكمه آن كليك کرد. عمل ديگر دكمه كنترل بستن پنجره است براي اين كار بايد روي نشانه دكمه كنترل دبل كليك كرد.

Move : براي جابجايي پنجره ميتوان از اين گزينه استفاده كرد . براي اينكه اين گزينه فعال شود بايد روي نوار عنوان دبل كليك نمود.

Menu Bar يا نوار منو : هر يك از منوها با توجه به نام خود، عملكردي خاص دارند. پس از باز شدن منو زير منوها را مشاهده خواهيد كرد كه هر زير منو به معناي يك فرمان مي باشد.

Toolbars يا نوار ابزار : نوارهاي ابزار كليدهاي دسترسي سريعتر به زير منوها مي باشند. در اصل گزينه ها و فرمان هاي موجود در زير منوها ، در نوارهاي ابزار نیز موجودند و كار را جهت دسترسي سريعتر به زير منوها آسان مي كنند .

روشهای مختلف براي ظاهر كردن نوار ابزار:

 • انتخاب زير منوي Toolbars از منويView
 • كليك راست بر رويMenu bar

براي محو كردن نوار ابزارها مي توان روي آنها كليك راست كرده و زماني كه فهرست نوارهاي ابزار ظاهر گرديد ، آنها را از حالت فعال در آورید بدین صورت شما نوار ابزارها را در روي صفحه نخواهيد داشت.

Ruler يا خط كش : خط كش يكي ديگر از ابزارهای كارآمد در برنامه Word ميباشد. اين خط كش بسيار دقيق بوده و با آنچه كه شما روي كاغذ اندازه ميگيريد برابر است . خط كش براي تنظيم حاشيه ها و تورفتگي ابتداي پاراگرافها استفاده ميشود. براي ظاهر كردن خط كش از منوي View زير منوي Ruler را انتخاب نمایید.

اگر خط کش عمودی ظاهر نشد براي ظاهر كردن خط كش عمودي نیز مي توانيد از منوي View پنجره را به حالت Print Layout برده و سپس از منوي Tools زير منوي Options را انتخاب و از روي برگ نشان View گزينه Vertical Ruler را انتخاب نمائيد.

درصورتيكه بخواهيد خط كش شما در سمت راست پنجره ظاهر شود مراحل بالا را تكرار و گزينه Right Ruler را انتخاب نمائيد.

Scroll Bar يا نوارهاي مرور : دكمه ها و نــوارهایی هستند که توسط آنها ميتوان صفحه را جابجا نمود . اين دكمه ها بطور افقي براي جابجايي به چپ و راست و بطور عمودي براي بالا و پائين طراحي شده اند. بجاي استفاده از دكمه هاي مرور كه با هر بار فشردن آنها كمي صفحه جابجا مي شود مي توان از نوارهاي مرور نیز استفاده کرد.
براي جابجايي بايد روي اين نوارها قرار گرفته و بـــا ماوس نوار را جابجا نمود. در صورتيكه سند شما داراي چند صفحه باشد مي تواند نشان دهنده شمارش صفحه نيز باشد نوارهای مرور براي اين كار بايد اشاره گر ماوس را روي نـــوار برده و بر روي آن كليك كنيد تا شماره صفحه به نمايش در آيد. براي ظاهر كردن Scroll bar عمودي و افقي و انتقال آن به سمت چپ پنجره، بايد پنجره را از منوي View به حالت Print layout برده سپس از منوي Tools و زير منوي options در برگ نشان View گزينه هاي Vertical Scroll bar, Horizontal Scroll bar و Left Scroll bar را انتخاب نمود.

Next Page, Previous Page ياصفحه قبل و بعد : براي آنكه يك صفحه به بالا يا پائين برود بايد از اين علامت استفاده كرد.

محيط تايپ : اين محيط اصلي ترين قسمت برنامه است،اين قسمت محل تايپ ، حروف چيني و صفحه آرايي شماست . تمام عملياتي كه بايد در مورد كارتان انجام دهيد در اين محل خواهد بود.

مكان نما : محل حرف بعدي را كه تايپ خواهد شد نشان مي دهد.

Right Click يا كليك راست : قرار دادن اشاره گر بر روي موضوعي خاص و كليك دكمه سمت راست ماوس با اين عمل منوي ميانبري ظاهر ميشود كه كاربر ميتواند از آن فرماني را انتخاب نمايد.

Screen Tips يا نكته ابزار : كافيست با ماوس روي يكي از كليد ها قرار بگيريد و كمي مكث كنيد خواهيد ديد يك جعبه متن كوچك به نام نكته ابزار باز خواهد شد و نام آن كليد را نشان خواهد داد.

Status Bar <SPAN lang=FA style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY
      
nima2020 مرد #3 | Posted: 12 Apr 2011 07:08
کاربر

 
آموزش Word فصل دوم - انتخاب قلم (Font)


انتخاب قلم Font:

قلم مهمترين ابزار يك برنامه تايپي مي باشد.

براي دسترسي به اين قلمها راههاي متفاوتي وجود دارد يكي از آنها استفاده از منوي Format و زير منوي Font است . روش دیگر استفاده از ماوس است كه بر روي يكي از سطــرهاي تايپ شده رفته و كليك راست مي كنيم و گزينه Font را انتخاب مي نمائيم . روش ديگري كه براي دسترسي به كادر محاوره اي Font ميتوان عنوان كرد استفاده از كليد تركيبي Ctrl+D مي باشد .

روش ديگر استفاده از كليد تركيبي Ctrl+Shift+F سپس استفاده از كليد هاي جهت نما يا Arrow Key و انتخاب قلم مورد نظر و زدن كليد Enter مي باشد .

كادر محاوره اي Font :

در اين كادر محاوره اي دو كادر عربي و لاتين ديده ميشود كه با توجه به متن خود آنها را انتخاب مي كنيد توسط Box جلوي گزينه Font ميتوانيد از قلمهاي گوناگوني استفاده نمائيد هر قلم شكل متفاوتي با قلم ديگر دارد و براي آنكه قابل شناسايي باشد اسمي براي آن در نظر گرفته شده است .

Font Style : توسط اين گزينه قلمها را به يكي از حالتهاي نوشته در Box در ميآوريد. البته از كليد هاي تركيبي Ctrl+B براي حالت Bold و از كليدهاي تركيبي Ctrl+I براي حالت Italic ميتوان استفاده نمود. البته ميتوانيد دكمه Bold و Italic از نوار ابزار Formatting را نيز انتخاب نمائيد.

Size : توسط اين گزينه ميتوانيد يك متن را ريز تر يا درشت تر بنويسيد. براي تغيير اندازه قلم ميتوان از كليد تركيبي Ctrl+Shift+&lt; یا > و همچنين از كليد تركيبي Ctrl+[ یا ] نيز استفاده نمود. يكي ديگر از راههاي تغيير اندازه قلم استفاده از كليد تركيبي Ctrl+Shift+P سپس استفاده از كليدهاي جهت نما براي انتخاب سايز و زدن Enter جهت تائيد آن استفاده نمود. البته ميتوانيد دكمه Size از نوار ابزار Formatting را نيز انتخاب نمائيد.

Color : يكي ديگر از مزيتهاي Word اين است كه به شما امكان چاپ رنگي ميدهد توسط اين گزينه ميتوانيد براي فونتهاي خود رنگهاي مختلف انتخاب كنيد. توجه داشته باشيد كه اگر به متن خود رنگ داديد و اين متن را با چاپگر سياه و سفيد چاپ نموديد چاپگر ، متن رنگي شما را به حالت طيفي از سياه و سفيد چاپ خواهد كرد. چنانچه رنگ خودكار Automatic را انتخاب كرده باشيد اگر رنگ زير زمينه عوض شود رنگ قلم نيز بطور خودكار و با توجه به رنگ زمينه عوض خواهد شد.

البته ميتوانيد دكمه Font Color از نوار ابزار Formatting را نيز انتخاب نمائيد.

Size : توسط اين گزينه ميتوانيد يك متن را ريز تر يا درشت تر بنويسيد. براي تغيير اندازه قلم ميتوان از كليد تركيبي Ctrl+Shift+Alt; یا > و همچنين از كليد تركيبي Ctrl+[ یا ] نيز استفاده نمود. يكي ديگر از راههاي تغيير اندازه قلم استفاده از كليد تركيبي Ctrl+Shift+P سپس استفاده از كليدهاي جهت نما براي انتخاب سايز و زدن Enter جهت تائيد آن استفاده نمود. البته ميتوانيد دكمه Size از نوار ابزار Formatting را نيز انتخاب نمائيد.

Color : يكي ديگر از مزيتهاي Word اين است كه به شما امكان چاپ رنگي ميدهد توسط اين گزينه ميتوانيد براي فونتهاي خود رنگهاي مختلف انتخاب كنيد. توجه داشته باشيد كه اگر به متن خود رنگ داديد و اين متن را با چاپگر سياه و سفيد چاپ نموديد چاپگر ، متن رنگي شما را به حالت طيفي از سياه و سفيد چاپ خواهد كرد. چنانچه رنگ خودكار Automatic را انتخاب كرده باشيد اگر رنگ زير زمينه عوض شود رنگ قلم نيز بطور خودكار و با توجه به رنگ زمينه عوض خواهد شد.

البته ميتوانيد دكمه Font Color از نوار ابزار Formatting را نيز انتخاب نمائيد.

Underline : از طريق اين گزينه ميتوانيد زير متن خود خط بكشيد . با انتخاب None که به صورت پیش فرض انتخاب شده است زير لغات خط کشیده نمی شود. انتخاب Word Only باعث می شود که فقط زير لغات خط كشيده شود و زير فاصله هايي كه با Space هستند خطي كشيده نمي شود.

البته ميتوانيد دكمه Underline از نوار ابزار Formatting را نيز انتخاب نمائيد و یااز كليد تركيبي Ctrl+U استفاده نمایید.

Effect :

Superscript : از این گزینه براي تايپ توان استفاده ميشود البته از كليد تركيبي Ctrl+Shift+(+) نيز ميتوان استفاده نمود.

Subscript: از این گزینه براي انديس پائين استفاده ميشود البته از كليد تركيبي Ctrl+(+) نيز ميتوان استفاده نمود.

Hidden : با استفاده از این گزینه می توان متن بلوك شده را پنهان نمود تا در پرونده نمايش داده نشود ، براي نمايش مجدد بايد پرونده را بلوك كرده و ضربدر داخل اين گزينه را برداشت. درصورتيكه خواستيــد متــن بلوك شده پنهان شـود و Hidden را انتخاب نموديــد و اين كار صـورت نگرفت دقت نمایید که :

1- علامت(Show/Hide ) در نوار ابزار Standard غیر فعال باشـد.

2- در منوي Tools زير منوي Option ، برگ نشان View گزينه Hidden text انتخاب نشده باشد.

Default : تمام تنظيمات را به حالت پیش فرض برمی گرداند.

Preview : جعبه نمايش است .

كادر محاوره ايCharacter Spacing :

Scale : توسط اين گزينه ميتوانيد متن خود را كشيده يا باز كنيد توجه داشته باشيد كه فشرده سازي يا باز كردن عملي است كه بر سر قلمها خواهد آمد نه بر سر فاصله بين حروف.

Spacing : فاصله بين حروف يك كلمه را كم و يا زياد مي كند.

Position: متن خود را(Lowered ) پائين تر و يا (Raised) بالاتر از خط اصلي قرار ميدهد و براي تايپ فرمولها از آن استفاده ميشود . بايد توجه داشت كه بالا يا پائين رفتن کلمات از خط اصلي توسط كاربر تنظيم ميشود و تفاوت آن با Superscript,Subscript در همين است زيرا توسط اين دو گزينه توان يا انديس پائين فاصله آنها تا خط اصلي اتوماتيك تنظيم ميشود.

كادر محاوره اي Text Effects :

Animation: در صورتي كه متن خود را بلوك كرده و يكي از گزينه هاي اين كادر محاوره اي را انتخاب كنيد دور متن انتخابي شما طيفي از نوارهاي رنگي ظاهر ميشود كه آن متن را در صفحه مانيتور مشخص و نمايان ميكند.

برگردان و انجام مجدد : Undo & Redo

قلمي عوض كرده ايد . متني پاك كرده ايد . رنگ قلم را تغيير داده ايد هر عملي كه انجام داده ايد مهم نيست چنانچه از كاري كه كرده ايد پشيمان شده اید از Undo يا كليد تركيبي Ctrl+Z ميتوانيد استفاده نمائيد. حالا اگر خواستيد عملی را که لغو کرده اید مجددا انجام دهيد از Redo يا از كليد تركيبي Ctrl+Y استفاده نمایید.
همچنين ميتوانيد براي سرعت بخشیدن به كار از فلش كوچكي كه به دو طرف خميده شده است در نوار ابزار Standard استفاده كنيد و یا اين دو فرمان را از منوي Edit انتخاب نمایید.

بزرگ نمايي(Zoom ) :

براي رسيدن به اين زير منو بايد از منوي View استفاده كرد. چنانچه صفحه خود را كوچك مي بينيد ميتوانيد توسط فرمان بزرگنمايي صفحه را بزرگ نمایید.

عمل بزرگنمايي از طريق نوار ابزار Standard نيز ممكن است و حتي ميتوان اندازه دلخواه را در Box تايپ نموده و Enter زد .

Page Width: بزرگنمايي به اندازه اي است كه عرض صفحه (پهنا) مشخص باشد.

Whole Page : بزرگنمايي به اندازه اي است كه تمام صفحه در اين حالت با جزئيات آن كاملاً مشخص است .

Many Page: توسط اين گزينه ميتوانيد چند صفحه را همزمان مشاهده كنيد.

Percent : بزرگنمايي ميتواند بصورت دلخواه باشد. بايد توجه داشت در صورتيكه بخواهيد تمام گزينه هاي فوق فعال باشند بايد پنجره روي حالت Page Layout باشد . اين گزينه را ميتوانيد از منوي View انتخاب نمائيد.


كليد هاي ويرايشي :

همانطور كه ميدانيد برنامه Word داراي كليدهاي تركيبي فراواني مي باشد كه در زير چند نمونه از مهمترين اين كليدها آمده است .

بعضي از اين جهت ها بستگي به فارسي و لاتين بودن متن دارد.

 • کلمه بعدی Ctrl+کلید جهت دار سمت چپ
 • كلمه قبلي Ctrl+کلید جهت دار سمت راست
 • پاراگراف بعدي Ctrl+کلید جهت دار سمت پایین
 • پاراگراف قبلي Ctrl+کلید جهت دار سمت بالا
 • ابتداي پرونده Ctrl+Home
 • انتهاي پرونده Ctrl+End
 • ايجاد پاراگراف جديد Enter
 • سطر بعدي کلید جهت دار سمت پایین
 • سطر قبلي کلید جهت دار سمت بالا
 • حذف حرف بعدي مكان نما Delete
 • حذف حرف قبل مكان نما Back Space
 • حذف كلمه قبل Ctrl+Back Space
 • حذف کلمه بعدی Ctrl+Delete
 • ذخيره در حافظه COPY Ctrl+C
 • ذخيره در حافظه و حذف CUT Ctrl+X
 • فراخواني از حافظه PASTE Ctrl+V

ادامه ی مطلب در پست بعدی
      
nima2020 مرد #4 | Posted: 12 Apr 2011 07:11
کاربر

 
ادامه ی پست قبل

بلوك و عمليات مربوط به آن:

 • حذف(DELETE )
 • انتقال(CUT )
 • تكثير (COPY)
 • فراخواني PASTE

بلوك به كمك صفحه كليد :

براي انتخاب قسمتي از متن بايد كليد Shift را پائين نگه داريد و سپس به كمك مكان نماي چپ ، راست ، بالا و پائين متن مورد نظر را انتخاب كنيد. هنگامي كه متن بلوك ميشود رنگ قلم و زمينه به حالت نگاتيو در مي آيد ( براي خارج نمودن از حالت بلوك حركت مكان نما بدون نگه داشتن Shift كافي است ).

در زير كليدهاي ديگري نيز براي بلوك كردن آمده است:

 • بلوك حرف سمت راست Shift+کلید جهت دار سمت راست
 • بلوك حرف سمت چپ Shift+کلید جهت دار سمت چپ
 • بلوك از محل مكان نما تا محل مكان نما در سطر بالا Shift+کلید جهت دار سمت بالا
 • بلوك از محل مكان نما تا محل مكان نما در سطر پائين Shift+کلید جهت دار سمت پایین
 • بلوك كلمه سمت راست Shift+ Ctrl+کلید جهت دار سمت راست
 • بلوك كلمه سمت چپ Shift+ Ctrl+کلید جهت دار سمت چپ
 • بلوك يك پاراگراف Shift+Ctrl+کلیدهای جهت دار بالا و پایین
 • بلوك از محل مكان نما تا ابتداي سطر Shift+Home
 • بلوك از محل مان نما تا انتهاي سطر Shift+End
 • حركت مكان نما موجب بلوك مي گردد فشردن کلید F8
 • بلوك كلمه دو مرتیه فشردن کلید F8
 • بلوك جمله سه مرتبه فشردن کلید F8
 • بلوك كل پرونده چهار مرتبه فشردن کلید F8
 • بلوك كل پرونده Ctrl+A
 • بلوك از محل مكان نما تا ابتداي پرونده Shift+ Ctrl+Home
 • بلوك از محل مكان نما تا انتهاي پرونده Shift+ Ctrl+End

بلوک به کمک ماوس:

براي بلوك كردن به كمك ماوس كافي است روي نقطه شروع ، دكمه سمت چپ ماوس را نگه داريد و تا آخرين جايي كه ميخواهيد بلوك شود دكمه چپ را رها نكنيد. پس از بلوك كردن متن نوبت آن است که عمليات لازم را روي قسمت بلوك شده انجام دهيد مانند : تغيير قلم ، تغيير سايز ، تغيير رنگ و...

حذف به كمك صفحه كليد :

براي حذف محدوده ی بلوک شده بایستی کلید Delete را فشار دهيد.

حذف به كمك ماوس :

براي حذف قسمتي از پرونده به كمك ماوس بايد متن را توسط ماوس انتخاب نمائيد و با كمك زير منوي Clear از منوي Edit قسمت انتخابي را حذف كنيد.


انتقال بوسیله صفحه کلید:

براي آنكه بتوانيد متن را جابجا كنيد و يا آن را از يك محل به محل ديگر ببريد بايد به روش زير عمل كنيد:

1-به كمك كليدهاي بلوك ، متن خود را بلوك كنيد.
2-كليدهاي تركيبي(Ctrl+X ) و يا(Shift+Delete ) را بفشاريد. با فشردن اين كليدهاي تركيبي متن شما ناپديد خواهد شد . البته متن ناپديد نگرديده بلكه از محل خود برداشته شده و به داخل حافظه(Clip board) رفته است .
3-حال مكان نماي خود را جابجا نموده و به محلي كه ميخواهيد متن به آنجا انتقال يابد، برويد.
4-پس از قرارگرفتن در محل مورد نظر كليدهاي تركيبي(Ctrl+V ) و يا كليدهاي(Shift+Insert ) را فشار دهيد تا متن از حافظه به محل جديد انتقال يابد.

اگر مجدداً كليدهاي تركيبي(Ctrl+V ) را بفشاريد متن مجدداً از حافظه فراخواني خواهد شد. زيرا اين متن تا زماني كه در ويندوز قرار دارد در حافظه باقي ميماند.

البته براي انتقال ميتوانستيد از زير منوي Cut در منوي Edit براي ( ذخيره در حافظه و حذف ) و براي ( فراخواني از حافظه ) از زير منوي Paste در منوي Edit استفاده كنيد.

انتقال به کمک ماوس:

براي انتقال قسمتي از پرونده توسط ماوس به روش زير عمل كنيد:

1-توسط ماوس متن مورد نظر را بلوك كنيد.
2-با نگه داشتن دكمه ماوس روي قسمت انتخاب شده متن خود را به محل جديد بكشيد. بدين ترتيب متن شما به محل جديد انتقال خواهد يافت . معمولاً انتقال به كمك ماوس زماني صورت مي گيرد كه بخواهيد متن خود را چند سطر بالاتر يا پائين تر انتقال دهيد. براي انتقال مي توانید پس از بلوك كردنء كليك راست نموده و از منوي فوري Cut را انتخاب كنيد.

تكثير به كمك صفحه كليد :

براي تكثير يك قسمت از پرونده به محل ديگر بايد روش زير را دنبال كنيد :

1-به كمك كليدهاي فوري متن خود را بلوك كنيد.
2-كليد هاي تركيبي (Ctrl+C) و يا (Ctrl+ Insert) را فشار دهيد تا متن در حافظه كپي شود.
3-مكان نما را حركت داده و به محل جديد برويد.
4-در محل جديد كليد هاي تركيبي (Ctrl+V) و يا (Shift+Insert) را بزنيد تا متن درون حافظه در محل جديد فراخواني شود.

نکته : براي تكثير ميتوانید از زير منوي Copy و براي فراخواني از زير منوي Paste كه هر دو در منوي Edit وجود دارند استفاده كنيد.

تكثير به كمك ماوس :

براي تكثير متن به كمك ماوس بايد به روش زير عمل كنيد :

1-توسط ماوس متن خود را انتخاب كنيد.
2-كليد Ctrl را نگه داشته و متن انتخاب شده را به كمك نگه داشتن دكمه سمت چپ ماوس و كشيدن ، به مقصد ببريد. اين عمل موجب تكثير متن انتخاب شده مي گردد. اين عمل با زدن دكمه سمت راست ماوس و انتخاب گزينه Copy نیز امكان پذير است .

توجه داشته باشيد كه تمامي عمليات ذكر شد. تنها براي متن نيست بلکه برای تصاوير نيز بکار می روند.

انتقال و تكثير به كمك كليد سمت راست ماوس :

پس از بلوك ميتوانيد كليد سمت راست ماوس را بفشاريد و از آنجا Copy يا Cut را انتخاب كنيد و پس از بردن مكان نما به محل جديد مجدداً با زدن دكمه سمت راست ماوس Paste را انتخاب نمایید.

راه ديگر اين است كه پس از انتخاب متن ضمن كشيدن ، توسط دكمه سمت راست و بردن به محل جديد زير منوي فوري ظاهر خواهد شد كه از شما مي پرسد Copy يا Move كه هر كدام را خواستيد ميتوانيد انتخاب كنيد.

چند برش با یک حافظه:

شايد بخواهيد چند قسمت از پرونده را به حافظه برده و به محل يا پرونده ديگري انتقال دهيد. براي اين كار ميتوانيد متون را تك تك بلوك كرده و پس از هر بلوك (Ctrl+F3) را بزنيد.

همه متوني كه پس از بلوك روي آنها(Ctrl+F3 ) را زده ايد، اكنون در حافظه قرار دارند. براي فراخواني همگي آنها فقط كافيست کلیدهای(Ctrl+Shift+F3 ) را فشار دهید.

ضبط با نام(Save & Save as ):

 • ضبط خودكار
 • پرونده جديد(New )
 • كار با الگوها(Template )
 • خواندن و بازكردن پرونده(Open )
 • پيش نمايش چاپ(Print Preview )

ضبط و ضبط با نام(Save & Save as ) :

هنگامي كه پرونده اي را ضبط مي كنيد برنامه از شما خواهد پرسيد كه نام پرونده چه باشد يعني اسم را خود برنامه به پرونده ميدهد تا قبل از ضبط كردن توسط شما ، پرونده نام داشته باشد. اكنون پس از اينكه فرمان ضبط پرونده را صادر كرديد برنامه از شما نام پرونده را خواهد پرسيد پس زماني كه شما براي اولين بار بخواهيد پرونــده خود را Save كنيد كادر محاوره اي Save as براي شما باز خواهد شد. براي اينكه دستور ضبط پرونده را اجرا كنيد ميتوانيد از كليد تركيبي Ctrl+S استفاده كنيد يا اينكه از نوار ابزار استاندارد دكمه Save را فشار دهيد يا از منوي File روي زير منوي Save برويد.

پس از اينكه يكي از اين دستورات را اجرا كرديد چون پرونده شما اسم نداشته و از اسم پيش فرض خود برنامه استفاده مينموده است كادر محاوره اي :Save as باز ميشود.

توسط Save in ميتوانيد محل نگهداري پرونده را مشخص كنيد.

توسط Up one level خواهيد توانست به يك پوشه بالاتر (قبل) برويد يعني از پوشه جاري كه در آن قرار گرفته ايد خارج شويد.

در قسمت File name ميتوانيد اسم مورد نظر خود را تايپ نمائيد.

در قسمت Save as type ، Word Document را انتخاب كنيد.

و در آخر دكمه Save را انتخاب نمائيــــد . حال پرونده با نامي كه وارد نموده ايد ضبط شده و شما ميتوانيد روي نوار عنوان ، نام پرونده خود را مشاهده نمائيد. اين نام ميتواند تا 256 حرف باشد از طرفي ميتوان بين نامي كه داده ميشود فاصله هم زد.

اگر اطلاعات جديد يا تغييراتي در سند خود وارد كنيد اين بار با يكي از روشها مثلاً Ctrl+S پرونده شما ضبط خواهد شد و ديگر كادر محاوره اي Save as باز نخواهد شد زيرا پرونده شما نام دارد.

Save خودکار:

براي اينكه دستور دهيد كه بصورت خودكار پرونده در Word ضبط شود وارد منوي Tools زير منوي Options مي شويد و دستور Save Autorecover info every علامت بگذارید و در Box روبروي Minutes زمان را تعيين كنيد مثلاً اگر زمان 5 دقيقه در نظر گرفتيد هر 5 دقيقه يكبار پرونده شما بصورت خودكار ضبط خواهد شد .يا اينكه ميتوانيد در Box مقابل Always Create Backup Copy علامت بگذارید .

پرونده جدید:

هنگامي كه شما روي نشانه برنامه Word كليك مي كنيد تا پنجره اين برنامه باز گردد با باز شدن برنامه يك پرونده يا سند جديد نيز توسط برنامه باز مي گردد.

چنانچه خواستيد يك پرونده جديد بسازيد بايد از منوي File ، زير منوي New را انتخاب كنيدبا اين عمل كادر محاوره اي New باز ميشود از برگ نشان General در قسمت Create New گزينه Document را انتخاب نموده و Ok را بفشاريد و يا از كليد فوري Ctrl+N استفاده و يا روي نوار ابزار استاندارد روي نشانه New كليك نمائيد. برنامه Word براي هر پرونده جديدي كه باز ميكند نام را ميدهد و در انتهاي اين نام با توجه به اينكه چندمين پرونده اي است كه باز مي كنيد عدد خواهد داد .
      
nima2020 مرد #5 | Posted: 12 Apr 2011 07:13
کاربر

 
آموزش Word فصل سوم - کار با الگوهاكار با الگوها(Template) :

الگوي پیش فرض Word ،Blank Document مي باشد .داراي تنوع الگوهاي تعريف شده براي حروف ، برگ هاي اوليه فاكس، توضيحات و غيره مي باشد . شما ميتوانيد الگوهاي خاص خودتان را نیز ايجاد كنيد يا الگوهاي موجود را اصلاح نمایید تا متناسب با نيازهاي خاص شما باشند.
براي استفاده از يك الگوي موجود مراحل زير را انجام دهيد:

1.از منـــويFile زير منوي New را انتخاب كنيد تا كادرمحاوره اي ظاهر شود.
2.دركادر محاوره اي ظاهر شده ، برگ نشــان مورد نظر را انتخاب كنيد . سپس نشانه اي را براي الگويي كه ميخواهيد مدرك بر اساس آن باشد، انتخاب كنيد.
3.گزينه Document را در ناحيهCreate New انتخاب كنيد .
4.روي دكمهOK كليك كنيد.
5.متن مورد نظر خودتان را با متن نمونه در الگو مقايسه كنيد و مطالب اضافي را پاك كنيد و مطالب مورد نظر خود را اضافه كنيد تا مدرك تمام شود .
6.از منوي File زير منوي Save را انتخاب كنيد. الگوي اصلاح شده نيز ذخيره خواهد شد.


ايجاد الگوي جديد :

روش اول :

1.مدرك مورد نظر را تايپ كرده و دستور قالب بندي كه ميخواهيد در الگو ظاهر شود يا تصويري درج گردد، را بدهيد.
2.از منوي File گزينه Save as را انتخاب كنيد تا كادر محاوره اي Save as ظاهر شود.
3.از ليست باز شوي Save as type گزينه Document Template را انتخاب كنيد كادر Save in بطور خودكار نمايش پوشهTemplate را تغيير ميدهد.
4.يك نام تشريحي براي الگو در كادر متنFile name تايپ كنيد.
5.روي Save كليك نمایید.

روش دوم :

1.از منوي File زير منويNew درقسمتCreate new گزينهTemplate را انتخاب كنيد.
2.مدرك مورد نظر را تايپ كرده و دستور قالب بندي كه ميخواهيد در الگو ظاهر شود را انتخاب نمایید.
3.از منوي File گزينهSave as را انتخاب كنيد تا كادر محاوره اي ظاهر شود.
4.در قسمت File name يك نام تشريحي براي الگوی خود تايپ كنيد.
5. در قسمت Save as type گزينهDocument Template انتخاب شده است و نياز به انتخاب شما ندارد.
6.دكمهSave را فشار دهيد.
توجه داشته باشيد براي بازنگري و فراخواني الگوها باید آنهارا از منوي File زير منوي New در برگ نشانGeneral جستجو كرد .


خواندن و باز کردن برنامه:

براي خواندن پرونده يا به قولي باز كردن پرونده بايد از منوي File زير منويOpen را انتخاب كنيد.

البته ميتوانيد از كليد تركيبيCtrl+O يا از نوار ابزار استاندارد دكمهOpen را انتخاب نمائيد.

Look in : توسط اين نشانه ميتوانيد محل نگهداري پرونده را مشخص كنيد.

Up one level: توسط اين علامت خواهيد توانست به يك پوشه بالاتر (قبل) برويد يعني از پوشه جاري كه در آن قرار گرفته ايد خارج شويد.

Search the web : توسط اين علامت ميتوانيد صفحه مورد نظر خود را در محلي در بين صفحاتWeb روي اينترنت قرار دهيد . لذا توسط اين گزينه عمل جستجو را درWeb انجام داده و سپس صفحه خود را در آن محل ذخيره كنيد.

List: فقط اسامي سندهاي شما به نمايش گذاشته خواهد شد.

Details : در اين مشاهده شما ضمن داشتن اسامي پرونده ها، حجم آنها ، نوع آنها و تاريخ ايجاد يا آخرين تغيير آنها را نيز در اختيار خواهيد داشت .

Properties: توسط اين گزينه مشخصات پرونده به نمايش در خواهد آمد. براي اين منظور صفحه به دو قسمت تبديل مي گردد كه در سمت چپ اسامي پرونده ها و در سمت راست مشخصات آنها به نمايش در مي آيد.

Preview : با انتخاب اين قسمت ميتوانيد در سمت راست پنجره نمايي از پرونده را در اختيار داشته باشيد.

اگر روي پرونده رفته و كليك راست كنيد منوي ميانبري ظاهر ميشود :

خواندن(Open) : استفاده از اين گزينه موجب خواهد شد تا پرونده انتخابي خوانده شود در اين حالت امكان ایجاد تغييرات و ويرايش را بطور كامل بر روي پرونده مورد نظر خواهيد داشت .

خواندن بدون تغييرات(Open read only ) : در اين حالت فقط ميتوانيد پرونده را بخوانيد.

كپي برداري و سپس خواندن(Open as copy ) : چنانچه از اين گزينه استفاده نمائيد موجب خواهيد شد تا از پرونده انتخابي يك كپي برداشته شود و آن كپي خوانده شود با انتخاب اين گزينه در اصل شما پرونده را نخوانده ايد بلكه كپی آن را خوانده ايد . چنانچه در كپي پرونده تغييراتي بدهيد و ضبط كنيد اين تغييرات در كپي پرونده ضبط خواهد شد نه در پرونده اصلي .

چاپ(Print): اگر بخواهيد پرونده را چاپ كنيد ديگر نيازي به باز كردن پرونده مورد نظر نيست فقط كافي است روي پرونده مورد نظر كليك نموده و سپس فرمان چاپ را صادر نمائيد.

پيش نمايش چاپ(Print Preview ) : حال موقع آن رسيده است تا هر آنچه را كه در محيط تايپ مشاهده مي كنيد ، به شكل واقعي چاپ ببينيد. منظور از محيط واقعي چاپ محيطي است كه متن پرونده شما را به حالتي نشان ميدهد كه دقيقاً قرار است چاپ شود.
براي رفتن به محيط پيش نمايش از نشانهPrint Preview بر روي نوار ابزار استاندارد استفاده نمائيد و يا از منوي File زير منوي Print preview را انتخاب كنيد و يا از كليد تركيبي Ctrl+F2 استفاده نمائيد.

آنچه در پيش نمايش مي بينيد عبارتست از نوار ابزاري كه در اين محيط ظاهر مي گردد نشانه هاي اين نوار ابزار عبارتند از :

چاپ(Print): با كليك روي اين نشانه ميتوانيد پرونده خود را چاپ نمائيد.

ذره بين(Magnifier) : هنگاميكه به پيش نمايش چاپ وارد مي شويد اين علامت به داخل رفته است و ذره بين را در اختيار شما قرار داده است. كافيست روي صفحه مورد نظر خود كليك نمائيد تا صفحه مورد نظر بزرگتر به نمايش در آيد در صورتي كه روي ذره بين رفته و روي آن كليك كنيد اين امكان براي شما فراهم مي شود كه در روي صفحه تايپ عملياتي را انجام دهيد.

مرور تك صفحه(One Page): با فشردن دكمه ماوس بر روي اين نشانه صفحه جاري بطور كامل به نمايش در مي آيد در اين حالت ميتوانيد كل صفحه را مشاهده كنيد.

مرور چند صفحه (Multiple pages) : چنانچه بيش از يك صفحه را در اختيار داشته باشيد، ميتوانيد صفحات را كنار هم قرار دهيد و آنها را در كنار هم مشاهده كنيد. براي انجام اين عمل كافيست با ماوس روي اين نشانه كليك كنيد و تعداد صفحات مورد نظر خود را انتخاب نمایید .

بزرگنمايي(Zoom): توسط اين گزينه ميتوانيد صفحات خود را بزرگتر و يا كوچكتر مشاهده نمائيد نكته قابل توجه اينكه اين گزينه فقط صفحه را بزرگتر و يا كوچكتر نشان ميدهد و تاثيري در چاپ پرونده شما ندارد.

در صورت لزوم ميتوانيد عدد مقدار بزرگنمايي را به دلخواه وارد كنيد براي اين كار كافيست عدد مورد نظر را وارد نموده و Enter را بزنيد.

خط كش (Ruler): با كليك روي اين گزينه ميتوانيد از خط كش استفاده نمائيد.

فشرده سازي متن(Shrink to fit ) : فرض كنيد مشغول تايپ يك نامه هستيد و نامه شما پس از پايان ، يك صفحه و دو خط شد. وجود اين دو خط در صفحه بعد شايد زياد جالب نباشد و شايد بخواهيد اين دو خط نيز به صفحه قبل منتقل شود. همانطور كه ميدانيد يا بايد قلم خود را ريزتر كنيد و يا فاصله بين سطرها را كم كنيد. اما ميتوانيد بجاي اين كارها از اين گزينه استفاده نمایید. اين گزينه با كم كردن فاصله بين سطرها متن شما را جمع تر مي كند تا متني كه در يك صفحه و دو خط جا گرفته بود اكنون در يك صفحه كامل جا شود.

نمايش تمام صفحه(Full Screen ) : اين گزينه موجب خواهد شد كه متن خود را به شكل تمام صفحه مشاهده كنيد. البته براي اين كار ميتوانيد از منويView ،زير منوي
Full Screen نيز استفاده كنيد.

بستن (Close): خروج از پيش نمايش است با كليك روي اين گزينه و يا فشردن كليدESC ميتوانيد از محيط پيش نمايش خارج شويد و مجدداً به محيط تايپ باز گرديد.


راهنماي مشخصات پاراگراف(Context Sensitive Help ) :
برخورد با گزينه علامت سئوال هميشه و همه جا ما را به فكر راهنما مي اندازد. در اينجا توسط اين گزينه ميتوانيد مشخصات پاراگراف دلخواه را ببينيد.

براي انجام اين كار بايد متني داشته باشيد سپس روي اين گزينه كليك نمائيد تا شكل نشانگر شما بصورت نشانه همراه علامت سئوال درآيد. حال با اين حالت ماوس روي پاراگرافي كه به اطلاعات آن نياز داريد كليك نمائيد تا مشخصات آن پاراگراف به شما داده شود.

در اين پنجره تو رفتگي ها، نوع قلم هاي بكار رفته در پاراگراف و ديگر مشخصات برايتان به نمايش گذاشته ميشود.


تنظيمات صفحه (Page Setup) :

براي اينكه بتوانيد محدوده متن ، نوع كاغذ، محل قرار گرفتن كاغذ و غيره را تعريف كنيد بايد از اين زير منو كه در منوي File قرار دارد استفاده كنيد.

1- حاشيه ها (Margin ) : هنگامي كه ميخواهيد شروع به تايپ نمائيد، مسلماً از لبه كاغذ شروع نمي كنيد و يك مقدار فاصله از بالا، راست ، چپ و پائين مي دهيد. يعني در قسمتهـــاي كناري كاغذ چيزي تايپ نمي شود ، كه به اين قسمتها حاشيه مي گويند.

اعدادي كه ميتوانيد براي حاشيه در نظر بگيريد تحت اختيار خودتان مي باشد. يعني دادن هر عددي آزاد است ( البته به شرطي كه از طول و عرض كاغذ بيشتر نباشد و فضايي براي تايپ متن باقي بماند ).

اگر اندازه هاي شما بر چسب Inche است و ميخواهيد آنرا تبديل به سانتيمتر كنيد از منويTools زير منوي Options برگ نشانGeneral سپس گزينه Measurement units ميتوانيد واحد اندازه گيري مورد نظر خود را انتخاب نمائيد.

عمق شيرازه(Gutter) : شايد تاكنون برايتان پيش آمده باشد كه بخواهيد چند صفحه اي پراكنده را از حالت برگ برگ بصورت يك جزوه در آوريد. براي اينكار احتياج داريد تا از يك سمت (سمت راست ) گيره اي بزنيد، يا جزوه را سيمي كنيد.

به قسمتي كه سيمي ميشود يا در يك كتاب براي صحافي به داخل ميرود عمق شيرازه ميگويند.

چنانچه خواستيد اينگونه جزوات را تهيه كنيد به خاطر بسپاريد كه در كتب فارسي عمق شيرازه در صفحات فرد از سمت راست و در صفحات زوج از سمت چپ مي باشد كه خود Word بطور اتوماتيك اينگونه عمل مينمايد.

توجه داشته باشيد كه عمق شيرازه هنگامي استفاده ميشود كه جزوات شما پشت و رو چاپ شوند . چنانچه قرار باشد جزوات بصورت تك رو باشند فقط بايد حاشيه راست را بيشتر داد.
نكته قابل توجه اينكه عددي كه به عمق شيرازه ميدهيد به حاشيه ها اضافه ميشود. يعني اگر حاشيـــه راست 2 و چـــپ 2 باشد و شما عمــق شيــرازه را 1 سانتيمتر بدهيد در كتابهاي فارسي حاشيه راست در صفحات فرد 3 خواهد شد و حاشيه چپ 2 سانتيمتر باقي خواهد ماند.

حاشيه هاي آئينه اي(Mirror Margins ) : با فعال كردن اين گزينه حاشيه هاي چپ و راست شما تبديل به حاشيه دروني(Inside) و حاشيه بيروني(Outside) خواهند شد. اين دو دقيقاً همانند عمق شيرازه عمل خواهند كرد با اين تفاوت كه عمق شيرازه به حاشيه ها اضافه ميشود ولي حاشيه هاي دروني و بيروني خود حاشيه هستند و اعدادي كه به آنها وارد ميشود به عنوان حاشيه در نظر گرفته ميشود تفاوت ديگري كه بين عمق شيرازه و حاشيه هاي دروني و بيروني وجود دارد در اين است كه ميتوانيد قسمتي از متن خود را انتخاب نمائيد(بلوك) و سپس براي قسمت انتخاب شده حاشيه هاي دروني و بيروني را تعريف نمائيد در صورتيكه عمق شيرازه براي كل سند و يا از نقطه مكان نما به بعد است .

اثر گذاري(Apply to ) : تمامي تغييرات لازم را داديد ولي اين تغييرات در كدام قسمت پرونده اعمال شوند؟ همين صفحه، همين بخش و... برنامهWord ميتواندتغييـــرات را برروي تمامـــــي پروندهWhole Document وازمحـــل مكان نمـــــا به بعد This Point Forward و در برخي موارد براي قسمت بلوك شده اعمال نمايد.

2-سايز كاغذ (Paper Size) : توسط اين گزينه ميتوانيد نوع كاغذي را كه تصميم داريد از آن استفاده نمائيد مشخص كنيد. توجه داشته باشيد كه نوع كاغذ بايد با نوع چاپگر سازگار باشد. يعني به گونه اي باشد كه چاپگر بتواند چنين اندازه كاغذي را چاپ نمايد.

جهت(Orientation ) : در Word اين امكان وجود دارد كه كاغذ را به دو حالت قرار دهيد.

حالت ايستاده(Portrait) : در اين حالت كاغذ به حالت ايستاده قرار مي گيرد.

حالت خوابيده(Landscape ) : در اين تعريف شما فرمان ميدهيد تا كاغذ به حالت خوابيده قرار گيرد.

توجه داشته باشيد كه در هر دو حالت كاغذ به صورت عادي وارد چاپگر خواهد شد و اين خود برنامه است كه متن را بصورت افقي و يا عمودي چاپ مي گيرد.

مبدا كاغذ(Paper Source ) : اين گزينه محل قرار گرفتن كاغذ در چاپگر مي باشد.

تعاريف اين گزينه براي هر چاپگر متفاوت است .

هنگام نصب Word خود اين برنامه بهترين را انتخاب نموده ، لذا اين گزينه دست نزنيد.

3- لايه(Layout ) : با گـــزينه هاي ايـــن كادر ماننــد Borders-Header & Footers -Section در فصل هاي آينده آشنا خواهيد شد.

توسط گزينهLine numbers ميتوانيد براي سطرهاي خود شماره در نظر بگيريد. با كليك كردن روي اين گزينه كادر محاوره ايLine numbers ظاهر ميشود كه با تيك زدن درBox روبروي Add line numbering تمام گزينه ها فعال خواهد شد.

توجه داشته باشيد براي اينكه شماره سطرها را مشاهده كنيد پنجره را به حالت Page layout ببريد.

at : ممكن است يك تايپ پرونده را براي سريعتر تايپ شدن بين خود و دوستتان تقسيم كنيد و قسمت دوم پرونده به شما بيفتد براي شماره زدن خطها ممكن است از شماره 1 تا 88 در قسمت اول پرونده باشد مطمئناً براي تايپ قسمت دوم شما شماره را از يك شروع نخواهيد كرد و از ادامه آن يعني 89 به بعد استفاده ميكنيد پس در قسمتStart at ، شماره 89 را وارد خواهيد كرد.

From text : توسط اين گزينه فاصله شماره را با متن تنظيم خواهيد كرد.

Count by: اين گزينه يعني شمردن توسط چه شماره اي انجام بگيرد. توسط اين گزينه تعريف ميشود كه چند تا چند تا شمارش سطر انجام گيرد مثل 5 ، 10 ، 15 يعني شماره سطرها هر پنج سطر يكبار درج شود.

Restart each page : شروع هر برگه يعني شمردن خطها براي هر برگه جديد از ابتدا صورت گيرد.

Restart each section : شروع هر قسمت يعني شمردن خطها براي هر بخش و قسمت از ابتدا صورت گيرد.

Countinuous : منظور اين است كه شمردن خطها از اول سند تا آخر سند پشت سرهم صورت بگيرد.

4- درشت نويسي حرف اول پاراگراف(Drop Cap ) : شايد لازم باشد تا براي تاكيد و توجه بيشتر به يك پاراگراف حرف اول كلمه اول پاراگراف را درشت تر بنويسيد.

براي انجام اين كار بايد اين فرمان را از منوي Format زيرمنوي Drop Cap انتخاب كنيد. اين فرمان داراي سه گزينه بشرح زير است :

None: در اين حالت هيچ نوع درشت نويسي در كار نيست و پاراگرافهاي شما به حالت عادي تايپ خواهد شد.

Dropped : در اين حالت ، حرف اول يك پاراگراف درشت نوشته خواهد شد و بقيه سطرها زير اين حرف قرار خواهند گرفت.

In margin: در اين حالت عمل درشت نويسي انجام ميشود ولي سطرهاي بعدي دقيقاً زير حرف دوم حرف درشت شده قرار مي گيرند. پس از انتخاب يكي از حالتهاي دوم يا سوم ميتوانيد نوع قلم(Font ) آن را نيز تعيين كنيد. از طرفي با انتخاب گزينه Line to drop ميتوانيد تعداد سطرهايي را مشخص كنيد كه حرف اول بايد اشغال كند. فرضاً اگر تعداد خط را پنج بگذاريد حرف شما به اندازه اي بزرگ ميشود كه پنج سطر اشغال كند.

چنانچه خواستيد تا حرف اول درشت با متن شما فاصله بگيرد ميتوانيد از گزينه Distance from text استفاده كنيد.

ادامه مطلب در پست بعدی
      
nima2020 مرد #6 | Posted: 12 Apr 2011 07:14
کاربر

 
ادامه ی پست قبل

پاراگراف و قالب بندي آن(Paragraph ) :

همانطور كه آموختيد پاراگراف شامل يك حرف ، يك كلمه ، يك جمله ، يك سطر يا چند سطر است كه تا پايان نپذيرفته، نمي زنيم. هر جا كهenter زده شد به معناي پايان يك پاراگراف است .

علامت پاراگراف آشكار/پنهان(Show/Hide ) : در اين امكان وجود دارد تا به طريقي انتهاي پاراگرافهاي خود را ببينيد. چنانچه روي نوارابزارstandard word را مشاهده كنيد با علامت Show/Hideبرخورد می کنید كه با فشردن اين علامت ، انتهاي هر پاراگراف را مشاهده خواهيد كرد.

با فعال كردن دكمهShow/Hide در نوارابزار ميتوانيد اين كاراكترهاي خاص كه هر كدام بيانگرعملياتي كه شما انجام داده ايد ، هست را ببينيد.

حال براي استفاده از قالب بندي هاي يك پاراگراف از زير منوي Paragraph در منوي اFormat استفاده كنيد.

سطر بندي و تورفتگي ها(Direction & Indents ) :

سطربندي يا جهت(Direction) : توسط اين گزينه ميتوانيد نوع و جهت تايپ خود را مشخص نمائيد(Arabic-Latin)

مسير، تراز(Alignment) : بعد از تعيين جهت تايپ اكنون نوبت محل قرار گرفتن متن است . اگر فهرست رو به پائين اين گزينه را باز كنيد به گزينه هاي زير برخواهيد خورد.

چپ چين(Left) : موجب ميشود تا متن شما در سمت چپ قرار گيرد انتخاب اين گزينه بيشتر در متن لاتين كاربرد دارد. پاراگرافي كه با اين گزينه تايپ ميشود، از سمت چپ سطرها تراز بوده ولي سمت راست آنها تراز نمي باشد. براي اينكه سطرهاي پاراگراف تراز چپ شود متن مورد نظر خود را بلوك كرده از نوار ابزار Formatting كليــدt Align Left يا از كليد تركيبيCtrl+L استفاده كنيد.

راست چپن(Right) : موجب ميشود تا متن شما در سمت راست قرار گيرد انتخاب اين گزينه بيشتر در متن فارسي كاربرد دارد. پاراگرافي كه با اين گزينه تايپ ميشود ، از سمت راست سطرها تراز بوده ولي سمت چپ آنها تراز نمي باشد. براي اينكه سطرهاي پاراگراف تراز راســت شود متن مورد نظر خود را بلوك كرده از نوار ابزارFormatting كليد AlignRight و يا از كليد تركيبيCtrl+R استفاده نمایید.

وسط چين(Center) : ‌انتخاب اين گزينه مــوجب ميشود تا متن شما در وسط صفحه ( بين دو حاشيه ) قرار گيرد. البته اين به شرطي صادق است كه سطري را كه تايپ مي كنيد تمام سطر را اشغال نكند. براي اين منظور شما ميتوانيد متن مورد نظر خود را بلوك كرده از نوار ابزارFormatting كليدcenter و يا از كليد تركيبيCtrl+E استفاده نمایید.

 • تراز شده حداقل(Justify Low)
 • تراز شده متوسط(Justify Medium )
 • تراز شده حداكثر(Justify high )

چنانچه بخواهـــيد پاراگراف شما بلندترو يا كوتاهتر شود ميتوانيد از گزينه های زیر استفاده كنـــيد :

اين گزينه ها موجب خواهند شد تا در لاتين فاصله بين كلمات و در فارسي خط تيره بين كلمـــات بيشتر گردد.

مثال : گـــــزينــه ، L a t i n

تو رفتگي(Indentation ) : براي آنكه متن خود را نسبت به حاشيه تو رفتگي بدهيد بايد از اين گزينه استفاده نمائيد كه براي لاتين(Left ) و براي فارسي(Right ) را انتخاب مي كنيد.

بطور ويژه (Spacial) : اگر اين گزينه را انتخاب کنید و فهرست رو به پائين اين گزينه را باز كنيد به گزينه هاي زير برخواهيد خورد.

None: هيچ اتفاقي نخواهد افتاد.

First Line: سطر اول را به جلو و عقب ميراند.

Hanging : متن را غير از سطر اول به عقب و جلو ميراند.

انواع پاراگراف :

طبق قوانين بين المللي تايپ ميتوان پاراگرافها را به سه دسته تقسيم كرد:

پاراگراف قالبي : در اين نوع پــــاراگراف هيچ نوع تورفتگي از چپ و راست مشاهده نمي شود و متن از ابتداي پاراگراف شروع و تا انتها ادامه دارد. در اين حالت ميتوانيد توسط گزينهSpecial و با انتخاب گزينه None اين عمل را انجام دهيدو يا ميتوانيد متن خود را بلوك كرده از نوار ابزارFormatting كليدJustify و يا از كليد تركيبيCtrl+J استفاده كنيد.

پاراگراف نيمه قالبي : در اين نوع پاراگراف تنها سطر اول به داخل ميرود و بقيه سطرها به حالت عادي تايپ ميشود. يعني سطر اول كوتاهتر از سطرهاي ديگر است. در اين حالت توسط گزينهSpecial و با انتخاب گزينهFirst Line و سپس در قسمت جلوی آن ، اندازه تو رفتگي لازم را بدهيد.

پاراگراف زائده دار: اين نوع پاراگراف داراي زائده ای در سطر اول است يعني سطر اول داراي طول بيشتري نسبت به بقيه سطرهاست. در اين حالت توسط گزينهSpecial گزينه Hanging را انتخاب نمائيد و در كادر جلو By اندازه تورفتگي لازم را بدهيد.

راه ساده تر براي ايجاد پاراگراف قالبي ، نيمه قالبـي و زائده دار ، استفاده از خط كش مي باشــــد. يك پاراگراف سه سطري تايپ نمائيد زمانـــي كه دو فلش خط كش روي هم قرار گرفته باشد، پاراگراف بصورت قالبي مي باشد .

زمانــــي كه فلش جـلوتر از Hanging First Lineرار بگيرد پاراگراف بصورت نيمه قالبي و در صورتيكه فلشfirst line جلوتر ازHanding باشد پاراگراف بصورت زائده دار مي باشد .

فاصله ها( Spacing) :

اين گزينه براي دادن فاصله بين پاراگرافها مي باشد. هنگامي كه از نوع پاراگراف قالبي ( بدون هيچ نوع تو رفتگي ) استفاده مي كنيد طبق قوانين تايپ بايد بين پاراگرافها يك فاصله اضافي بدهيد. جهت دادن فاصله اضافي براي پاراگراف بالايي از گزينه ( قبليBefore ) و براي دادن فاصله اضافي با پاراگراف پائيني از گزينه (بعديafter) استفاده كنيد.

فاصله خطوط(Line Spacing ) : براي زياد يا كم كردن فاصله بين خطوط (سطرها) از اين گزينه استفاده نمائيد. هر چه قلم شما درشت تر باشد فاصله بين سطرها بيشتر و هر چه قلم ريزتر باشد فاصله بين سطرها كمتر خواهد بود. البته ميتوانيد توسط گزينهAT اين مقدار را كم يا زياد كنيد.

چاپ پرونده(Print ) :

اكنون نوبت به آن رسيده است كه پرونده خود را به چاپ رسانيد. براي چاپ پرونده بايد از زير منويPrint از منويFile استفاده كنيد يا از كليد تركيبي و فوريCtrl+P و يا از نشانه چاپگر روي نوار ابزار استفاده شود.

اولين گزينه اي كه در اين زيرمنو با آن روبرو می شوید نوع چاپگر است . تعريف نوع چاپگر همانند تعريف نوع قلم بعهده ويندوز مي باشد. براي آنكه بتوانيد فرمان چاپ را صادر كنيد بايد چاپگر را در ويندوز نصب كنيد. توجه داشته باشيد در صورتي كه درWord بصورت رنگي تايپ نموده اید حتماً بايد چاپگر رنگي در اختيار داشته باشيد.

چاپ صفحات انتخابي(Page Range ) : از آنجا كه ممكن است بخواهيد صفحه يا صفحات خاصي از سند خود را به چاپ برسانيد لذا در اينجا امكانات متنوعي براي چاپ صفحات وجود دارد كه عبارتند از :
All: چاپ تمام صفحات پرونده يا سند.

Current Page: انتخاب اين گزينه موجب خواهد شد تا صفحه جاري يعني صفحه اي كه اكنون مكان نما بر روي آن قرار گرفته به چاپ برسد.

Selection: فقط قسمتي كه مارك شده يا بلوك شده به چاپ ميرسد.

Pages: توسط اين گزينه ميتوانيد صفحات خود را به دلخواه انتخاب و چاپ نمایید . به عبارتي چاپ صفحات انتخابي است. توجه داشته باشيد براي جدا كردن صفحات از علامت (, )و براي صدور فرمان چاپ صفحات پشت سرهم از علامت (– ) استفاده ميشود.

مثال : 2,7,9,16 و براي چاپ صفحات پشت سر هم 30-50.

Copies : چنانچه خواستيد از يك صفحه بيش از يكي چاپ شود ميتوانيد از اين گزينه استفاده كنيد.

كافيست تا تعداد كپي را در گزينهNumber of copies مشخص كنيد.

Collate : فرض را بر اين داشته باشيد كه خواستيد تا از صفحه 1 تا 15 چاپ بگيريد و تعداد كپي را روي سه قرار داده ايد ( يعني از هر صفحه 3 برگ ) حال چنانچه گزينهCollate علامت تيك داشته باشد يك بار از صفحه يك تا 15 چاپ ميشود و سپس چاپگر مرتبه دوم چاپ صفحه يك تا 15 را آغاز ميكند و پس از پايان براي بار سوم و آخرين بار ( چون تعداد كپي 3 بود ) از صفحه يك تا 15 چاپ مي گيرد. يعني سه دسته 1 تا 15 جدا شده ء آماده اند . اما چنانچه اين گزينه علامت تيك نداشته باشد از صفحه يك سه بار ،صفحه دو سه بار ، صفحه سه ، سه بار و ... همينطور اين عمل تا صفحه 15 كه آخرين صفحه است ادامه خواهد يافت.

Print : در حالت عادي تمامي صفحات چاپ خواهند شد . زيرا گزينه Print روي All pages in range قرار دارد. اما چنانچه خواستيد ميتوانيد با انتخاب Odd page صفحات زوج و با انتخاب Even pages صفحات فرد را به چاپ برسانيد. اين انتخاب به شما كمك ميكند تا در مواردي مثل تهيه جزوه بتوانيد پشت و رو چاپ بگيريد ( يعني اول صفحات فرد را چاپ گرفته و سپس كاغذ را بر عكس در چاپگر قرار داده و بعــــد فرمان چاپ صفحات زوج را صادر مي كنيم تا صفحات زوج پشت صفحات فرد چاپ شوند).
      
nima2020 مرد #7 | Posted: 12 Apr 2011 07:15
کاربر

 
آموزش Word فصل چهارم - ترسیم در مداركترسيم در مدارك:

 • ايجاد خطوط و موضوعات
 • انتخاب خطوط و موضوعات
 • تغيير اندازه خطوط و موضوعات
 • انتقال ( جابجايي) خطوط و موضوعات
 • اصلاح صفات خط
 • اصلاح صفات رنگ آميزي داخل شكلها
 • افزودن متن به شكلها
 • ايجاد و اصلاح شكلهاي سه بعدي
 • اضافه كردن Word Art
 • اضافه كردن Clip Art
 • استفاده از كادر متني Text Box

ترسيم در مدارك :

Word ابزارهايي را براي ايجاد ترسيمات مورد نظر در مدارك ء فراهم ميكند. براي نمايش اين ابزارها بر روي نوار ابزارDrawing در زير منويToolbars از منويView ميتوان استفاده كرد يا به يكي از نوار ابزارها اشاره كرده و دكمه سمت راست ماوس را كليك كنيد سپس از منوي ميانبر گزينهDrawing را انتخاب كنيد.

ايجاد خطوط و موضوعات :

براي ايجاد خطوط، فلش ها، مستطيل ها، بيضي ها، اشكال يا كادرهاي متن ، دستورات ساده زير را بكار ببريد :

ترسيم يك خط يا فلش : روي دكمه Line يا در نوار ابزار Drawing Arrow كليك كرده ، اشاره گــر را در جايي كه ميخواهيد خط يا فلش را شروع كنيد قرار داده ، كليد ماوس را فشار داده و به سمت انتهاي خط يا فلشDrag كرده و دكمه ماوس را رها كنيد. براي ايجاد يك خط مستقيم افقي يا عمودي و يا فلش عمودي يا افقي، كليدShift را پائين نگه داريد و بعد Drag كنيد.

ترسيم يك مستطيل يا مربع : روي ابزاRectangle ر در نوار ابزارDrawing كليك كرده اشاره گر ماوس را در محلي كه ميخواهيد گوشه اي از مستطيل باشد قرار داده كليد ماوس را فشار دهيد و ماوس را به سمت گوشه مخالف Drag كرده و دكمه ماوس را رها كنيد. در صورتي كه ميخواهيد يك مربع ترسيم كنيد ء كليدShift را پائين نگه داريد.

ترسيم يك بيضي يا دايره : روي ابزارOval در نوار ابزار Drawing كليك كرده اشاره گر ماوس را در محلي كه ميخواهيد گوشه اي از مستطيل محاط بر بيضي باشد قرار داده و دكمه ماوس را فشار دهيد، سپس ماوس را به سمت گوشه مخالف ، درگ كرده و دكمه ماوس را رها كنيد. در صورتيكه ميخواهيد يك دايره رسم كنيد ، كليدShift را پائين نگه داريد.

ترسيم يك شكل : روي دكمهAuto Shapes در نوار ابزارDrawing كليك كرده، گروه شكل مورد نظر را انتخاب كرده و روي شكل كليك نمائيد. سپس اشاره گر ماوس را در گوشه اي از مستطيل محاط بر شكل، قرار داده و دكمه ماوس را فشار دهيد، سپس ماوس را تا زماني كه شكل به اندازه دلخواه برسد، درگ كنيد و دكمه ماوس را رها كنيد.

اضافه كردن يك كادر در متن : روي دكمهText Box در نوار ابزار Drawing كليك كرده ، اشاره گر ماوس را در يك گوشه كادر قرار داده و كليك كنيد. سپس ماوس را به سمت گوشه مخالف درگ كرده و دكمه ماوس را رها كنيد. اگر ميخواهيد يك كادر متن متر مربعی ترسيم كنيد كليدShift را پائين نگه داريد. بعد از ترسيم كادر، متن را وارد كنيد پاراگرافها درون حاشيه هاي كادر، تنظيم خواهند شد و ميتوان متن را با استفاده از ابزارها يا فرمانهاي منو قالب بندي كرد.

انتخاب خطوط و موضوعات :

قبل از اينكه خطوط و موضوعات را اصلاح، انتقال و يا تغيير اندازه دهيد، بايستي قادر باشيد خطوط و يا موضوعات را انتخاب كنيد. يك خط يا موضوع انتخاب شده يكسري از كادرهاي كوچك را در نقاط انتهايي يا روي هر سمت و گوشه موضوع نمايش ميدهد. براي انتخاب خطوط يا موضوعات ،اعمال زير را انجام دهيد:

1- براي انتخاب يك خط يا موضوع ، روي آن كليك كنيد. 2- براي انتخاب بيش از يك خط يا موضوع ، اولين عنصر را انتخاب كرده و كليدShift را پائين نگه داريد و سپس روي هر عنصر اضافي، كليك كنيد.

3- براي انتخاب گروهي از موضوعات منظم ، روي دكمهSelect Objects در نوار ابزارDrawing كليك كرده و مستطيلي در دور عناصر مورد نظر درگ كنيد.

4- هنگامي كه دكمه ماوس را رها مي كنيد، تمام عناصر داخل مستطيل داراي كادرهاي كوچك شده و كادر انتخاب ناپديد خواهد شد.

5- اگر بطور اتفاقي عنصري را انتخاب كنيد كه مد نظرتان نبوده استء كليدShift را فشار داده و روي عنصر كليك كنيد تا كادرهاي كوچك از بين رفته و از حالت انتخاب خارج شوند.

كادرهاي كوچك دور موضوع انتخاب شده، اجرا كننده هاي تغيير اندازه موضوع نيز هستند.

تغيير اندازه خطوط و موضوعات :

ترسيم يك عنصر با اندازه دقيق و مورد نظر ساده نيست ولي تغيير اندازه ترسيم ، مشكل نيست . مراحل زير به شما كمك خواهند كرد تا اين عمل را انجام دهيد: 1- عنصر را انتخاب كنيد.

2- به يكي از كادرهاي تغيير اندازه اشاره كرده و آنرا در مسير مناسب درگ كنيد.

3- كادر تغيير اندازه موجود در انتهاي خط يا فلش را در هر مسيري درگ كنيد تا طول آن كوتاهتر يا بلند تر شده و يا محل نقطه پاياني را تغيير دهيد. براي اينكه هنگام درگ كردن خط راست بماند،Shift را نگه داريد.

4- كادر تغيير اندازه قسمت وسط بالا يا پائين موضوع را به سمت داخل يا خارج از مركز درگ كنيد تا آن را كوتاهتر يا بلند تر سازيد.

5- كادر تغيير اندازه وسط سمت چپ يا راست موضوعي را به سمت داخل يا خارج از مركز، درگ كنيد تا آن را باريك تر يا پهن تر كنيد.

زماني كه به يك كادر تغيير اندازه اشاره مي كنيدء اشاره گر ماوس تبديل به يك فلش دو طرفه ميشود كه نشان ميدهد در كدام جهت ميتوانيد درگ كنيد.

6- كادر تغيير اندازه گوشه اي را به سمت بيرون يا درون موضوعي درگ كنيد تا اندازه آنرا بزرگتر يا كوچكتر سازيد. درگ كردن كادر تغيير اندازه گوشه در ساير جهات ، ابعاد كلي موضوع را تغيير ميدهد. براي اينكه ابعاد موضوع متناسب با موضوع اصلي باشند هنگام درگ كردن ، كليدShift را فشار دهيد.

7- Auto Shapes داراي يك تغيير اندازه اضافي است .

لوزي زردرنگ كوچكی وجود دارد هنگامي كه اين علامت را جابجا كنيد شكل را تنظيم ميكند. هنگامي كه لوزي زرد رنگ روي شكل ، مثلاً مثلث را جابجا ميكنيد، سبب تغيير زاويه مثلث ميشويد خط نقطه چين چگونگي ظاهر شدن شكل پس از رها كردن دكمه ماوس را نشان ميدهد.

8- همزمان با جابجايي ، خط نقطه اي را بيرون از شكل مشاهده خواهيد كرد كه نشان دهنده چگونگي عنصر بعد از رها كردن دكمه ماوس است .

9- هنگامي كه عنصر به اندازه دلخواه تبديل شد، دكمه ماوس را رها كنيد.

انتقال و جابجایی خطوط و موضوعات:

هنگامي كه ميخواهيد خط ، فلش يا موضوعي را به محل ديگري در صفحه انتقال دهيد. مراحل زير را طي كنيد:

1- خط، فلش يا موضوع را انتخاب كنيد.

2- به وسط خط ، فلش يا موضوع اشاره كنيد. مطمئن باشيد كه روي كادرهاي تغيير اندازه قرار نداريد.

اشاره گر ماوس تبديل به يك فلش چهار طرفه ميشود.

3- دكمه ماوس را پائين نگه داشته و خطوط نقطه اي عنصر را به محل جديد آن ، درگ كنيد.

4- هنگامي كه خطوط نقطه اي در محل مورد نظر قرار گرفتند، دكمه ماوس را رها كنيد. در اين حالت عنصر در آن نقطه ظاهر خواهد شد.

اشاره گر ماوس تبديل به فلش چهار طرفه ميشود كه بيان ميكند عنصر براي انتقال ، آماده است . درگ كردن يك خط ، فلش يا موضوع به صفحه ديگر، عملي نيست، بنابراين اگر عنصري را ميخواهيد به صفحه ديگري انتقال دهيد، از فرمانهاي Cut,Paste استفاده كنيد. موضوع را انتخاب كرده روي دكمه در نوار ابزارStandard كليك كرده و مكان نما را در محلي كه ميخواهيد موضوع در آنجا قرار گيرد، سپس روي دكمهPaste در نوار ابزار فشار دهيد.

اصلاح صفات خط :

خطوط داراي ويژگيهايي مثل ضخامت ، شيوه ، خط تيره ، فلش و رنگ مي باشند. بعضي از اين صفات ممكن است به مستطيل ها ، بيضي ها و اشكال اعمال شوند.

براي اعمال يك صفت خطي به خط ، فلش يا شكلهاي انتخاب شده ، مراحل زير را انجام دهيد:

روي دكمهLine Style در نوار ابزارDrawing كليك كنيد تا ضخامت يا شيوه خط انتخاب گردد. در جعبهLine Style رويMore Lines كليك كنيد تا كادر محاوره ايFormat Auto shapes بـاز شود. در اين كادر محاوره اي انتخاب بيشتري براي گزينه هاي شيوه خط وجود دارد.

روي دكمهDash Style در نـــوار ابزارDrawing كليك كنيد تا يك شيوه خط تيره يا نقطه اي را انتخاب نمایید.

روي دكمهArrow Style در نوار ابزارDrawing كليك كنيد( كاربردي براي موضوعات ندارد) تا شيوه و مسير فلش را تعيين نمایید. در جعبهArrow Style روي گزينهMore Arrows كليك كنيد تا كادر محاوره ايFormat Auto shapes باز شده و انتخابهاي بيشتري را ارائه دهد. روي دكـمهLine Color در نوار ابزار كليك كنيد تا رنگ جاري به خط، فلش يا شكل اعمال شود.

روي فلش رو به پائين بعد از دكمه كليك كنيد تا انتخابهاي بيشتري از رنگ را مشاهده كنيد. براي حذف يك خط، No Line را انتخاب كنيد.

روي خط ، فلش يا شكل ، دبل كليك كنيد تا كادر محاوره اي Format Auto shapes باز شود كه در آن کار تمام گزينه هاي صفت خط را پيشنهاد كرده و امكان تنظيم ضخامت خط را فراهم می سازد. ميتوان كادر محاوره اي Format Auto shapes را با كليك راست روي خط ، فلش يا شكل و سپس انتخاب Format Auto shapes از منوي ميانبر باز كرد.

اصطلاح صفات رنگ آمیزی داخل شکلها :

بيضي ها ، مستطيل ها و اشكال داراي صفات رنگ آميزي دروني مي باشند.

براي اعمال صفات رنگ آميزي درون شكل به يك موضوع انتخاب شده مراحل زير را انجام دهيد:

1- روي دكمهFill Color در نوارابزارDrawing كليك كنيد تا رنگ جاري اعمال شود.

2- روي فلش رو به پائين بعد از دكمهFill Color كليك كنيد تا رنگ را از جعبه رنگها انتخاب كنيد.

اگر نمي خـــواهيد درون عنصر رنگ آميــزي شود، روي گزينه No Fill كليك نمایید. اگر ميخواهيد انتخابهاي بيشتري از رنگها را مشاهده كنيد روي More Fill Colors كليك كنيد.

3- براي انتخاب يك رنگ غير از رنگ ثابت ، روي فلش بعد از دكمه Fill Color كليك كرده و سپسFill Effects را انتخاب كنيد تا كادر محاوره ايFill Effects باز شود.

4- هنگامي كه كادر محاوره اي Fill Effects را باز مي كنيد، اين مزيت را دارد كه قبل از كليك كردن رويOk ، چگونگي انتخابها را مشاهده مي كنيد. در گوشه سمت راست پائين كادر محاوره اي، كادر Sample وجود دارد كه انتخاب رنگ آميزي را ميتوانيد در آنجا مرور كنيد. با استفاده ازFill Effects شما ميتوانيد تركيب رنگهاي مختلفي داشته باشيد.

ایجاد سایر اصلاحات :

Word ابزارهاي ترسيمي بيشتري را براي بهبود موضوعات ترسيمي ، ارائه ميدهد. بعضي از اين ابزارها عبارتند از :

Free Rotate : براي چرخاندن موضوع انتخاب شده ،روي دكمه Free Rotate در نوار ابزار Drawing كليك كرده نشانگر ماوس را روي يكي از چهار گوشه موضوع قرار داده و در يك حركت دايره اي درگ كنيد تا موضوع در زاويه مورد نظر قرار گيرد.

Rotate Or Flip : براي چرخاندن يك موضوع به اندازه 90 درجه در جهت حركت عقربه هاي ساعت يا مخالف آن ، روي دكـــمهDraw از نوار ابزارDrawing كليك كرده و از منــــوي بـــاز شو گزينهRotate Or Flip و سپسRotate Left/Rotate Right را انتخاب كنيد. براي چرخاندن يك موضوع بطور افقي و يا عمودي گزينه هايFlip Vertical/ Flip Horizontal را انتخاب نمایید.

Order : همانطوري كه موضوعات بيشتري را ترسيم مي كنيد، آنها روي هم قرار گرفته و بعضي مواقع ممكن است كه موضوع قبلي را بپوشاند. براي تغيير ترتيب يك موضوع آن را انتخاب كنيد .
سپس روي دكمه Draw از نوار ابزار كليك كنيد تا منوي بازشو را مشاهده نمایید. در اين منو، گزينهOrder را انتخاب كرده و سپس يكي از فرمانهاي ترتيب گذاري را برگزينيد.

Align Or Distribute : براي تنظيم دو يا چند موضوع انتخاب شده در جاهاي مختلف صفحه ، روي دكمهDraw از نــــوار ابزار كليك كرده ، ‌گزينه Align Or Distribute را انتخاب كــرده و سپس يكي از گزينه هاي ترازبندي را برگزينيد. در صـــورتيكه گزينه ها غير فعال بود ، آخر فهــــرست گزينشي گزينه اي بنام Relative to Page را انتخاب كنيد تا بقيه گزينه ها فعال شود.

Shadow : سايه اي را به موضوع انتخاب شده توسط كليك كردن روي دكمهShadow از نوار ابزارDrawing و انتخاب شيوه سايه گذاري، اعمال كنيد. بـراي تعيين محل سايه، از جعبه بازشو گزينهShadow Setting را انتخاب كنيد تا نوار ابزارShadow Setting ظاهر شده و دكمه هاي اشاره اي روي نوارابزار را براي جابجايي سايه بكار ببريد. روي فلش رو به پائين بعد از دكمهShadow Color كليك كنيد و سپس رنگي را براي سايه برگزينيد.

افزودن متن به شکلها :

جهت افزودن متن ، روي موضوع كليك راست كرده و سپس Add Text را از منوي بازشده انتخاب كنيد يك نقطه درج در شكل ظاهر می شود . شما می توانید متن را وارد کنید.

اگر موضوع داراي متن بوده و ميخواهيد تغيير دهيد، روي موضوع كليك راست كرده و از منوي بازشده، گزينه Edit Text را انتخاب نمایید.

ايجاد و اصلاح شكلهاي سه بعدي :

جهت ترسیم خط و کشیدن شکل بصورت سه بعدي ، افكت هاي سه بعدي را به آنها اضافه كنيد . مراحل زير را براي ايجاد يك موضوع سه بعدي ، انجام دهيد:

1- موضوعي كه ميخواهيد سه بعدي شود را انتخاب يا ترسيم كنيد.

2- روي دكمهD-3 در نوار ابزارDrawing كليك كنيد.

3- شيوه سه بعدي مورد نظر را از جعبه انتخاب كنيد.

4- هنگامي كه ميخواهيد افكت 3-D را تنظيم كنيد، در نوار ابزار Drawin روي دكمه-D 3 كليك كرده و براي نمايش نوار ابزار ،Setting D-3را انتخاب كنيد. دكمه هاي روي اين نوار ابزار را براي كج كردن موضوع ، تغيير عمق افكت 3-D، تغيير جهت افكت-3-D ، تغيير محل نور ، انتخاب يك پايان ساده اي و انتخاب رنگ براي بخش 3 موضوع ، بكار ببريد.
      
nima2020 مرد #8 | Posted: 12 Apr 2011 07:15
کاربر

 
آموزش Word فصل پنجم - اضافه کردن Word-Art


اضافه کردن Word-art :

Art برنامه جداگانه اي است كه به همراه ميكروسافت آفيس ارائه شده است . اين برنامه متن را در اشكال از پيش تعيين شده اي قرار داده و سپس آنها را در مدرك درج ميكند. با كليك كردن روي دكمه در نوار ابزارDrawing يا با انتخاب منويInsert زير منويPicture و سپس انتخابWord Art ، ميتوان به آن دسترسي پيدا كرد. با كليك روي اين گزينه پنجره اي در محل مكان نما ظاهر ميشود. Word نوار ابزار Word Art را نيز نمايش ميدهد. در صورتيكه نوار ابزار Word Art به نمايش در نيامد ميتوان از منويView زير منویToolbars از فهرست گزينشي باز شده نوار ابزارWord Art را نمايان كنيد.

براي استفاده ازWord Art، مراحل زير را بكار ببريد:

1- افكتWord Art مورد نظر را از كادر محاوره ايWord Art Gallery انتخاب كنيد روي كليكOk كنيد.

2- هنگامي كه كادر محاوره ايEdit Text Word Art ظاهر ميشود، متن جديد را جايگزين متن قبلي كنيد.

3- قلم مورد نظر را از ليست باز شده انتخاب كرده و اندازه آن را تعيين كنيد در صورتي كه ميخواهيد قلم سياه و یا ضخیم يا ايتاليك باشد روي دكمه هاي متناسب ، كليك كنيد.

4- موضوعWord Art در مدرك ظاهر شدهء و در اطراف آن كادرهاي كوچك تغيير اندازه وجود دارد كه نشان دهنده اینست که موضوع هنوز در حالت انتخاب مي باشد.

5- از نوار ابزارWord Art توسط كليدFormat Word Art ميتوانيد حالتهاي مختلف از قبيل تغيير رنگ خط دور متن ، پر كردن درون متن ، تغيير پهنا ، عرض ، ارتفاع و ..... را انجام دهيد.

- ازطريق كليدWord Art Shape ميتوانيد حالتهاي مختلف براي متن خود طراحي كنيد.

7- با استفاده از كليدText Wrapping ميتوانيد متن خود را به حالتهاي مختلف تنظيم كنيد كه دور تصوير يا روي تصوير يا بالا و پائين تصوير و .... قرار گيرد.

8- با استفاده از كليدWord Art Same Letter Heights ميتوان حروف را بلند يا كوتاه كرد.

9- از طريق كليدWord Art Vertical Text ميتوان متن را عمودي كرد و براي برگرداندن به حالت افقي كافيست يكبار ديگر روي آن كليك كرد.

اضافه كردن Clip Art :

به همراه Word ، كتابخانه اي ازClip Art ارائه ميشود كه امكان افزودن مواردي به مدرك و جالبتر كردن آن توسط تصاوير را فراهم مي سازد.

براي اضافه كردن يكي از اين تصاويرClip Art به مدرك ، مراحل زير را انجام دهيد:

1- مكان نما را به محلي كه ميخواهيد تصويرClip Art را در مدرك جاي دهيد ، انتقال دهيد.

2- از منويInsert زير منويPicture و سپس انتخابClip Art ، ميتوان به آن دسترسي پيدا كردو يا از نوار ابزارDrawing كليدInsert Clip Art را انتخاب کرد .

3- از ليست سمت چپ كادر محاوره اي Microsoft Clip Gallery ، گروه تصوير را انتخاب كنيد. براي مشاهده تمامClip Art ها ، All Categories را انتخاب كنيد.

4- براي اضافه كردن تصوير به مدرك روي Insert كليك كنيد.

5- با ظاهر شدن تصوير، نوار ابزارPicture ظاهر ميشود که ميتوان اين نوار ابزار را از فهرست نوارهاي ابزار در منويView انتخاب کرد.

6- با استفاده از دكمهInsert Picture از نوار ابزارPicture ميتوانيد به مدرك تصویر اضافه كنيد.

7- دكمهColor از نوار ابزار رنگ تصوير را تغيير ميدهد مثلاً آنرا به حالت رنگي و يا سياه و سفيد و... نشان ميدهد.

8- دكمهMore Contrast, Less Contrast درجه وضوح تصوير را كم و زياد ميكند.

9- توسط دكمهCrop ميتوان قسمتي از تصوير را بريد.

10- براي چرخاندن تصوير ميتوان از دكمهRotate از نوار ابزارPicture استفاده كرد.

11- توسط دكمهLine Style ميتوان شيوه خط را تغيير داد.

12- از نوار ابزارPicture توسط كليدFormat Picture ميتوانيد حالتهاي مختلف از قبيل تغيير رنگ خط دور متن ، پر كردن درون متن ، تغيير پهنا ، عرض ، ارتفاع و ..... را انجام دهيد.

13- با استفاده از كليدText Wrapping ميتوانيد متن خود را به حالتهاي مختلف تنظيم كنيد كه دور تصوير يا روي تصوير يا بالا و پائين تصوير و .... قرار گيرد.

14- ميتوانيد تغييراتي كه در تصوير داده ايدو مورد پسند شما واقع نشده را ، توسط دكمهReset Picture دوباره به حالت اوليه بازگردانید.

حذف و تعيين محل گرافيك :

حذف يك گرافيك ، كار ساده ای بوده و با انتخاب گرافيك و سپس فشار دادن كليدDelete انجام ميگيرد. برای جابجا کردن گرافیک بر روی گرافيك اشاره كنيد تا اشاره گر ماوس تبديل به يك فلش چهارطرفه شود ، در اين حالت دكمه ماوس را فشار داده و خط بيروني گرافيك را به محل جديد، درگ كنيد. سپس دكمه ماوس را رها كنيد تا گرافيك در محل جديد ظاهر شود.

هنگامي كه نياز به انتقال گرافيك به صفحه يا مدرك ديگري داريد، آن را انتخاب كرده و روي دكمهCut در نوار ابزار كليك كرده و مكان نما را به محل قرار گرفتن گرافیک برده ، سپس روي دكمهPaste در نوار ابزار كليك كنيد.

ستون بندي(Columns ):

 • شماره صفحه(Page Numbers )
 • كناره ها و سايه ها(Borders & Shading )
 • سرصفحه و پا صفحه (Header & Footer)
 • علائم(Symble )
 • گلوله ها و شماره ها(Bullets & Numbering )

در حالت عادي مشغول تايپ متن يك ستوني هستيد. اما چنانچه بخواهيد ميتوانيد متن خود را در بيش از يك ستون تايپ كنيد.

جهت ستون بندی صفحه به گزینهColumns از منویFormat استفاده کنید . .

حال تعداد ستونهاي لازم را برگزينيد ( فرضاً سه ستوني ) براي اين كار بايد روي سه ستوني با ماوس كليك كنيد.
پس از تايپ ، ستون اول پر شده و سپس به ستون دوم ميرود پس از پر شدن ستون دوم ، ستون سوم پر مي گردد و بعد از پر شدن ستون سوم ، صفحه بعد شروع به پر شــــدن مي كند.

تعداد ستون(Presets ) :

توسط اين گزينه ميتوانيد تعداد ستون لازم را انتخاب كنيد. همانطور كه مي بينيد در سه ستون اول عرض ستونها مساوي مي باشد اما در نوع چهار و پنجLeft,Right عرض ستونها مساوي نيست.
اگر تعداد ستون بندي بيشتري نياز داشتيد توسط گزينهNumber of Columns ، تعداد ستون مورد نياز را انتخاب كنيد.

خط مابين ستونها (Line Between) :

در صورت لزوم و با زدن علامت تيك ميتوانيد بين ستونها خط رسم کنید. درصورتيكه غير از دستور تك ستون را انتخاب كنيد اين گزينه فعال ميشود.

ترتيب پر شدن ستونها :

در حالت عادي پس از انتخاب ستون بندي بخاطر پيش فرض بودن ، ابتدا ستون سمت چپ ، سپس ستون وسط و در انتها ستون سمت راست از ستون اول پر می شود . اين موضوع بخاطر اين است كهWord سطربندي شما را لاتين فرض ميكند. اگر نياز داشتيد تا ستون سمت راست اول پر شود، بايد گزينهRight to Left را تيك بزنيد.

عرض و فاصله ستونها(Width and Spacing ) :

در حالت عادي و بطور پيش فرض ، در برنامهWord عرض ستونها و فاصله بين آنها يكسان است . چنانچه خواستيد دو ستون با عرض هاي متفاوت داشته باشيد بايد عرض ستون دلخواه را تغيير داده و يا فاصله بين ستون را كم يا زياد كنيد.

عرض ستونهاي مساوي(Equal Column Width ) :

با زدن ضربدر داخل اين گزينه عرض ستونهاي شما مساوي خواهد شد و تمامي ستونها با هم برابر ميگردد. چنانچه داخل اين گزينه ضربدر بزنيد ديگر قادر به تعريف عرض ستونهاي متفاوت نخواهيد بود.

شكستن ستونه (Column Breakا) :

همانطور كه ميدانيد براي رفتن به ستون بعدی حتماً بايد ستون مورد نظر شما پر شود. اما اگر خواستيد تا ستون پر نشده و با همين مقدار به ستون بعد برويد بايد از كليد تركيبي Ctrl+Shift+Enter استفاده كنيد يا از منويInsert زير منويBreak گزينه Column Break را انتخاب كنيد. با استفاده از اين دستورات هر چقدر از ستون پر شده باشد مهم نيست ، اين ستون نيمه كاره مانده و با همين مقدار به ستون بعد ميرود. و براي رفتن به صفحه بعد شما ميتوانيد از كليد تركيبيCtrl+Enter استفاده كنيد يا از منويInsert زير منوي Break گزينهPage Break را انتخاب كنيد.

محدوده عمل ستون :

در صورتيكه قصد داريد قسمتي خاص ستون بندي شود كافيست تا آن قسمت را بلوك كنيد و سپس فرمان ستون بندي را روي بلوك اعمال نمائيد. اما اگر قبلاً دستور ستون بندي داده ايد و حال ميخواهيد از اين پس ستون بندي اعمال نشود متن خود را بلوك نموده و دستور تك ستون را صادر كنيد.

شماره صفحه(Page Numbers ) :

اكنون روي زير منويPage Numbers در منويInsert كليك كنيد.

موقعيت Position :

توسط اين گزينه ميتوانيد محل و موقعيت شماره صفحه را معين كنيد. اين گزينه داراي دو انتخاب بشرح زير است :

1-سرصفحه(Header Top of page )

2-پائين صفحه(Footer Bottom of page ) یا Alignment ترازبندي:

توسط اين گزينه ميتوان نوع تراز يعني محل قرار گرفتن شماره صفحه را تنظيم كنيد.

نمايش دادن شماره صفحه در صفحه اول (Show number on first page):

در صورتيكه بخواهيد شماره صفحه در صفحه اول به نمايش در آيد ، از اين گزينه استفاده كنيددر غير اين صورت تيك جلوي اين گزينه را دارید تا شماره صفحه در صفحه اول تايپ ظاهر نشود.

با رفتن روي دكمهFormat ميتوانيد قالبندي شماره صفحه و نقطه شروع آنرا تعريف كنيد.

ادامه ی مطلب در پست بعدی
      
nima2020 مرد #9 | Posted: 12 Apr 2011 07:16
کاربر

 
ادامه ی پست قبل

كناره ها و سايه ها( Border & Shading):

اين زير منو كه در منويFormat قرار دارد ، به ایجاد کادر رنگی دور پاراگراف می پردازد.

پس از كليك روي اين زيرمنو پنجره اي باز ميشود كه داراي سه كادر محاوره اي زير است.

توسط اين كادر ميتوانيد دور پاراگراف خود را كادر بيندازيد و در گزينهSetting این کار كادرها به شكل هاي گوناگون آمده است .

Style : توسط اين گزينه ميتوانيد نوع خط را انتخاب كنيد.

Color : توسط اين گزينه ميتوانيد انواع رنگ را انتخاب كنيد.

Width : توسط اين گزينه ميتوانيدقطر خط انتخابي را تغيير دهيد.

Preview : توسط اين قسمت ميتوانيد تغييرات انجام شده را مشاهده كنيد اين يكي از اعمال مرور است . عمل ديگر آن اين است كه با كليك روي قسمتهاي مختلف آن ميتوانيد خطوط را تغيير دهيد.

Apply : توسط اين گزينه ميتوانيد مشخص كنيد كه كادر دور چه چيز تاثير بگذارد. سپس انتخاب خود را از جعبه باز شده انجام دهيد.

Options : توسط اين گزينه ميتوان فاصله متن تا كادر دور را معين كنيد البته اين گزينه با انتخاب پاراگراف فعال ميشود.

توسط اين كادر ميتوانيد يك چهارگوش يا كادر را دور صفحه خود بيندازيد همه گزينه هاي آن همانند كادر محاوره ايBorders مي باشد با اين تفاوت كه اثر گذاري آن در قسمتهاي زير است :

 • تمام پروندهWhole Document
 • اين بخشThis Section
 • اين بخش – فقط صفحه اولThis Section- First page only
 • اين بخش – ابتداي همه صفحات اول ( ابتداي همه صفحات اول بخشها)
 • توسط اين كادر ميتوانيد داخل پاراگراف و يا متن خود را رنگي كنيد . كافيست تا از گزينهFill كه داراي تنوع رنگ است استفاده كنيد.
 • توسط دو گزينهStyle,Color ميتوانيد سايه انتخابي خود را به حالت تركيبي درآوريد.

توجه : تاثير عمل سايه بر روي متن و پاراگراف ميباشد.

سرصفحه و پا صفحه(Header & Footer ) :

سر صفحه و پا صفحه دو جزء اصلي يك صفحه مي باشد. زير منويHeader & Footer را در منويView كليك كنيد. در داخل حاشيه پائين و بالا يك مستطيل خط چين ظاهر مي گردد.

پس از باز شدن محدوده متن سرصفحه و پاصفحه ، يك نوار ابزار باز ميگردد كه اين نوار ابزار همان نوار ابزارHeader & Footer است .

Insert Auto Text : درج متن بصورت پيش فرض

درج شماره صفحه (Insert page number) : هر آنچه را كه در سرصفحه و يا پا صفحه يادداشت كنيد در تمامي صفحات مشاهده ميشود فـــرض مثال اگر يك " بنام خدا " به حالت وسط چين در يك صفحه يادداشت گردد اين "بنام خدا" در تمامي صفحات تكرار ميشود. اما اگر بخواهيد براي هر صفحه شماره بزنيد به هيچ عنوان شماره را توسط صفحه كليد درج نکنید بلكه مراحل زير را دنبال كنيد.

1- زير منويHeader & Footer را از منويView باز كنيد.

2- روي نشانه " درج شماره صفحه " يكبار كليك كنيد تا شماره صفحه درج گردد.

3- پس از درج شدن شماره صفحه در صورت نياز ميتوانيد سايز قلم و نوع قلم خود را تغيير دهيد.

4- توسط گزينهClose روي نوار ابزار ، سرصفحه را ببنديد.

5- با زدن چندCtrl+Enter چند صفحه خالي بوجود آوريد. حال به هر صفحه كه مراجعه كنيد شماره آن صفحه را به رنگ خاكستري ( كه البته مشكي چاپ ميشود) خواهيد ديد.

6- چنانچه قصد تغيير دادن در سرصفحه و يا پا صفحه را داشتيد كافيست تا روي متن خاكستري رنگ دوبار كليك کرده تا سرصفحه مجدداً باز گردد. البته ميتوانيد از منويView نيز سرصفحه را باز كنيد.

قالب بندي شماره صفحه(Format page number ) : با كليك روي اين نشانه ميتوانيد تنظيمات شماره صفحه را تغيير دهيد. با كليك روي اين نشانه پنجره اي ظاهر ميشود كه به عنوان انتخابهاي شماره صفحه است .
اين گزينه داراي امكانات زير است .

قالب بندي شماره(Number Format ) : توسط اين گزينه نوع شماره گذاري را تغيير دهيد.

شماره صفحه(Page numbering ) : ادامه از بخش قبلي (Continue from previous section) در حالت عادي شماره صفحه از يك شروع خواهد شد و ادامه پيدا خواهد كرد تا پايان پرونده پس ميتوانيم به برنامه فرمان دهيم شماره صفحه را ادامه بخش قبلي بزند.

شروع از(Start at ) توسط اين گزينه ميتوانيد شماره صفحه را خودتان تعيين كنيد.

درج تاريخ(Insert Date ): توسط اين گزينه ميتوانيد تاريخ روز را درج كنيد يا از كليد تركيبيAlt+Shift+D درج تاريخ كنيد.

درج ساعت(Insert Time ) : توسط اين گزينه ميتوانيد ساعت را درج كنيد يا از كليد تركيبيAlt+Shift+T براي درج ساعت استفاده كنيد.
      
nima2020 مرد #10 | Posted: 12 Apr 2011 16:30
کاربر

 
آموزش Word فصل ششم - تنضیمات صفحهتنظیمات صفحه:

تنظيمات صفحه(Page Setup ) : با كليك روي اين نشانهPage setup ظاهر ميشود قبلاً با اين پنجره آشنا شده بوديد حالا با كادر حاشيه ها (Margins ) برويد . در گزينهFrom Edge دو گزينه بنامHeader & Footer مي بينيد كه محل درج متن سرصفحه و يا پائين صفحه را نسبت به لبه كاغذ نشان ميدهد.

سرصفحات و پا صفحات متفاوت(Header & Footer) : براي فعال كردن اين گزينه بايد از كادرLayout استفاده كنيد.

تفاوت سرصفحه و پاصفحه در صفحات زوج و فرد(Different odd & even ) : در حالت عادي و قبل از اينكه در داخــل اين گزينه علامت تيك بزنيد سرصفحه و يا پا صفحه هاي صفحات زوج و فرد همانند يكديگرند يعني اگر در صفحه 1 كلمه "بنام خدا " را تايپ كنيد ، اين كلمه در تمام صفحات زوج و فرد تكرار ميگردد. اما اگر در داخل اين گزينه تيك بزنيد حال سرصفحات و يا پا صفحات ، زوج با فرد متفاوت است يعني ميتوانيد براي صفحات زوج يك سرصفحه و يا پا صفحه و براي صفحات فرد سرصفحه و يا پاصفحه ديگري داشته باشيد.

تفاوت سرصفحه و پا صفحه در صفحه اول(Different First Page) : معمولاً چون در صفحه اول، نام كتاب يا جزوه يا پايان نامه نوشته ميشود ، لذا ميتوان براي صفحه اول يك سرصفحه يا پاصفحه جدا تعريف نمود با زدن تيك داخل اين گزينه سرصفحه و پاصفحه صفحه اول با ديگر صفحات متفاوت خواهد بود.

آشکار و پنهان کردن متن پرونده:

آشكار و پنهان كردن متن پرونده(Show/Hide Document Text ) : هنگامي كه سرصفحه خود را باز ميكنيد، چنانچه به متن پرونده خود نگاه كنيد اين متن به رنگ خاكستري مي باشد باكليك روي اين گزينه ميتوانيد از برنامه بخواهيد تا متن پرونده را نمايش ندهد. توجه داشته باشيد كه كليك روي اين گزينه فقط موجب عدم نمايش متن پرونده ميگردد، نه حذف آن .

رفت و آمد بين سرصفحه و پا صفحه(Switch Between Header & Footer ) : هنگامي كه روي زير منويHeader & Footer در منويView كليك ميكنيد تا سرصفحه شما باز گردد مكان نماي شما در داخل سرصفحه قرار دارد. با فشردن اين نشانه مكان نما به داخل پا صفحه ميرود اگر يكبار ديگر اين نشانه را بفشاريد مكان نما مجدداً از پا صفحه به داخل سرصفحه خواهد آمد و بدين ترتيب ميتوانيد در سرصفحه و پا صفحه رفت و آمد كنيد البته ميتوانيد از كليدهاي Arrow Key يا جهت نما نيز استفاده كنيد.

نمـايش سرصفحــه و پا صفحه در صفحــه قبل و بعـد (Show next) (Show previus): چنانچه درPage setup جلوي گزينهDiffren odd & even علامت تيك قرار داده باشيد، صفحات زوج و فرد با هم متفاوت خواهند بود. توسط كليك روي اين نشانه به سرصفحه و پاصفحه زوج و فرد ميتوانيد مراجعه كنيد.

بستن سرصفحه و پاصفحه باClose انجام ميشود.

علائم(Symbol ) :

Word به شمــا امكان ميدهد تا از قلم هاي علائم استفاده كنيد. با اين قلمها حق تايپ نداريد فقط حق داريــد تا براي درج علائم استفاده كنيد علائمي مانند : فلش ، هواپيما، گوشي تلفن و...

براي درج ايـــن علائم در صفحه بايد روي منويInsert زير منويSymbol كليك نمائيد تا پنجره آن ظاهر گردد. تـــوسط اين كادر محـــاوره اي ميتوانيد علائم مختلف را درج كنيد. براي ايـــن كار اول لازم است تا يكي از قلـــم هاي علائم را انتخاب كنيد. حال روي كاراكتــــر مورد نظر كليك نمائيــــد و بعد با كليـــــك روي كليــدInsert آن كاراكتر روي صفحه شما ( در محل مكان نما) درج خواهد شد. شما ميتوانيد براي كاراكتر مورد نظر كليد تركيبي و ميانبر نيز تعريف نمائيد براي اين كار:

1- كاراكتر مورد نظر خود را انتخاب نمائيد.

2- روي كليدShortcut key كليك نمائيد.

3- در قسمت Press new shortcut key كليد ميانبر و تركيبي را تعريف كنيد.

4- روي دكمهAssign سپس دكمهClose كليك نمائيد.

گلوله ها و شماره ها:

گلوله ها و شماره ها(Bullets & Numbering ) : توسط اين زير منو كه در منويFormat قرار دارد ميتوانيد به اول هر پاراگراف يك گلوله يا شماره اضافه كنيد .

البته ميتوانيد از نوار ابزارFormatting با كليك بر روي دكمه هايBullets , Numbers نيز استفاده كنيد كه البته براي غير فعال شدن دكمه هاي نوار ابزار ميتوانيد از كليدBackspace استفاده نمائيد.

گلوله ها(Bulleted ) : توسط اين پنجره ميتوانيد به ابتداي هر پاراگراف گلوله اي بيفزائيد در اين پنجره علائم مختلفي وجود دارد كه ميتوانيد بجاي استفاده از گلوله از آنها استفاده نمائيد.

اگر هيچكدام از نمونه هاي علائم مورد نظر شما نبود ميتوانيد توسط گزينه Costomize علائم ديگري را انتخاب كنيد براي فعال شدن اين گزينه بايد هر چيزي را غيرازNone انتخاب كنيد با كليك روي اين گزينه پنجره ديگري باز ميشود.

اگر دكمهFont را بفشاريد تغيير علائم را در كادر محاوره اي Font فقط در قسمت لاتين ميتوانيد اعمال كنيد از قبيل تغييير رنگ يا سايز قلم .

اگر دكمهBulleted را بفشاريد وارد كادر محاوره اي Symbole ميشويد و ميتوانيد يكي از علائم دلخواه را انتخاب كنيد.
در قسمتBullet position ميتوانيد موقعيت گلوله خود را در سطر جابجا كنيد.

در قسمتText Position ميتوانيد موقعيت متن را نسبت به گلوله مشخص كنيد. ميتوانـــيد متن خود را به گلـــوله نزديك و يا از آن دور كنيد پس از تعيين اين انتخابok را بزنيد.

شماره(Numbered ) : توسط اين كادر ميتوانيد بجاي استفاده از گلوله در اول هر پاراگراف از شماره يا حرف استفاده كنيد در اين پنجره نمونه هاي مختلف شماره وجود دارد اگر هيچ يك مورد پسند شما واقع نشد ميتوانيد توسط گزينه Customize خودتان انتخابها را تعريف كنيد.

در قسمتNumber Format نــوع قالب شماره را ميتوانيد تعيين كنيد و در قسمتStart at شما ميتوانيد مشخص كنيد كه اولين پاراگراف چه شماره اي داشته باشد .

در قسمتNumber position ميتوانيد موقعيت شماره را مشخص كنيد و در قسمتText position ميتوانيد مقدار تو رفتگي لازم رابراي فاصله متن نسبت به شماره مشخص كنيد.

پاورقی:

 • جستجو(Find )
 • جايگزيني(Replace )
 • برو به(Go to )
 • استفاده از خطاياب
 • پاورقي(Footnote ) : براي درج پاورقي بايد از منويInsert زير منويFootnote را انتخاب كنيد. با انتخاب اين منو پنجره اي ظاهر ميگردد.

پاورقي(Footnote ) : با انتخاب اين گزينه و زدن تائيد ، مكان نما به پائين صفحه ميرود و به شما اجازه ميدهد تا توضيح مطلب خود را بنويسيد البته ميتوانيد از كليد تركيبيAlt+Ctrl+F نيز استفاده كنيد.

براي درج اولين پاورقي در پاراگراف اول مكان نما را بعد از كلمه راه انداز قرار دهيد، حال از منويInsert روي زير منويFootnote رفته كليك نمائيد. اكنونFootnote را تيك بزنيد. حال كليدOk را بزنيد پس از زدنOk مكان نما به پائين صفحه انتقال پيدا خواهد كرد و شما ميتوانيد توضيح پائين صفحه را بنويسيد. با زدنok خود برنامه بطور خودكار عدد يك را كمي بالاتر در محيط متن بعد از كلمه راه انداز قرار داده و همين طور عدد يك پائين صفحه را و از طرفي برا جدا كردن محيط متن و پاورقي خطي رسم كرده است . در كل ميتوان گفت شما فقط يك درج پاورقي كرديد و توضيح نوشتيد اما برنامه دو عدد يك ( يكي در بالاي متن و يكي در پائين متن ) درج كرد و خط جداكننده محيط و متن را نيز كشيده است .

چنانچه قلم عددهاي بالاي متن كوچك هستند شما ميتوانيد سايز آنها را تغيير دهيد.

زماني كه روي كلمه در درون متن قرار بگيريد توضيح متن پائين صفحه را بشما درBox كوچكي نشان خواهد داد.
در صورتيكه بخواهيد پاورقي را از بين ببريد كافي است شماره بالاي كلمه درون متن را بلوك كرده و كليدDelete را از صفحه كليد بفشاريد.

ادامه مطلب در پست بعدی
      
صفحه  صفحه 1 از 2:  1  2  پسین » 
کامپیوتر انجمن لوتی / کامپیوتر / آموزش Word

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید

رنگ ها Center  List   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا