انجمن لوتی
صفحه  صفحه 26 از 26:  « پیشین  1  2  3  ...  24  25  26
علم و دانش

Physics News | اخبار فیزیک

 زن
#251   Posted: 29 Jun 2019 11:48


 1 Star

ارسالها: 1336
دانشمندان گربه‌ی شرودینگر را گرفتند!

«گربه‌ی شرودینگر» یک آزمایش خیالی است و در واقع تناقضی است که در مفهوم برهم‌نهی در فیزیک کوانتوم و همین‌طور بر روی اجسام اطراف ما کاربرد دارد. ایده‌ی این آزمایش این است که یک گربه با یک منبع رادیواکتیو و یک سَم درون یک جعبه‌ی آب‌بندی‌شده قرار دارد. زمانی که یک اتم از ماده‌ی رادیواکتیو واپاشی می‌کند، سم آزاد می‌شود. فیزیک کوانتوم می‌گوید تا زمانی که یک نفر درب جعبه را باز نکرده گربه هم زنده است و هم مُرده و زمانی که درب جعبه باز شد، حالت کوانتومی تغییر می‌یابد. اکنون گروهی از فیزیکدانان راهی یافته‌اند که بتوانند گربه‌ی شرودینگر را بگیرند و حفظ کنند. آن‌ها این کار را با انتظار برای پریدن گربه و عمل در زمان واقعی جهت حفظ آن از عذاب قریب‌الوقوع آینده، انجام داده‌اند. دانشمندان با کمک این کشف می‌توانند یک سیستم هشدار برای پرش اتم‌های مصنوعی حاوی اطلاعات کوانتومی ایجاد کنند.

برای جسم ریزی مانند یک الکترون، مولکول و یا اتم مصنوعی حاوی اطلاعات کوانتومی، پرش کوانتومی در حقیقت انتقال ناگهانی از یک حالت گسسته‌ی انرژی، به حالت دیگر آن است. پرش‌های کوانتومی یک قرن پیش توسط «نیل بور» تئوریزه شد، ولی تا سال ۱۹۸۰ در اتم‌ها مشاهده نشده بود. در آزمایش‌های جدید، پرش کوانتومی به صورت واقعی برای اولین بار بررسی شده است. نتایج به‌دست آمده کاملاً در تناقض با نظریه‌ی بور است. پرش‌ها نه اختلال ایجاد می‌کنند و نه مانند تصورات دانشمندان تصادفی هستند.

پروفسور «میشل دوورت» از دانشگاه ییل، می‌گوید: «این پرش‌ها هر زمانی که ما اطلاعات کوانتومی را اندازه‌گیری کنیم اتفاق می‌افتند. ما می‌خواهیم بدانیم که آیا می‌توانیم یک سیگنال هشدار پیشرفته داشته باشیم که وقوع پرش‌ها را اطلاع دهند.» دانشمندان از رویکردی ویژه برای پایش غیرمستقیم یک اتم مصنوعی ابررسانا استفاده کرده‌اند. اتم مورد نظر در یک محفظه‌ی سه‌بعدی آلومینیومی قرار داده شده است و توسط سه تولیدکننده‌ی مایکروویو پرتودهی می‌شود.

پروتوهای مایکروویو باعث پرش‌های کوانتومی در اتم می‌شود. سیگنال‌های ریز کوانتومی این پرش‌ها را می‌توان بدون از دست رفتن در دمای اتاق تقویت کرد. در این آزمایش، سیگنال‌ها را می‌توان به صورت همزمان پایش کرد. دکتر «ماینی» از دانشگاه ییل، می‌گوید: «اثر زیبایی که طی این آزمایش مشاهده می‌شود، در واقع افزایش وابستگی در حین پرش است. با این کار نه تنها می‌توان پرش را دید، بلکه می‌تواند آن‌را معکوس کرد.»

مقاله‌ی تهیه شده توسط این گروه تحقیقاتی در مجله‌ی Nature به چاپ رسیده است.

نوشته: SciNews
ترجمه: امید محمدی
مرد=زن

جداسازی‌های جنسیتی توهین به انسانیت است
 
     
  
 زن
#252   Posted: 14 May 2020 20:25


 1 Star

ارسالها: 1336
حرکت ستارگان به‌دور ابرسیاه‌چاله مرکزِ راهِ‌شیری سازگار با پیش بینی نسبیت عام اینشتین

نسبیتِ عام بدونِ شکست باقی ماند.

https://www.space.com/milky-way-supermassive-black-hole-star-dance-einstein-test.html?jwsource=cl

(فیلمی از شبیه‌سازی این رخداد) نظریه‌ی نسبیتِ عام اینشتین آزمون مهیج سیاه‌چاله با رنگ‌های گذرنده را ازسر گذراند.

یک پژوهش جدید گزارش داده است که حرکت چرخنده‌ی ستاره‌ی A* قنطورس، به دور ابر سیاه‌چاله‌ ای در قلب کهکشان راهِ شیری خودی قرار دارد، با پیش‌بینی نسبیت عام سازگار است.. که در

رینهارد گنزل، همکار این پروژه و مدیر مؤسسه ماکس پلانک در فیزیک فرازمینی در گارشینگِ آلمان، در بیانیه‌ای گفته است: نسبیتِ عام اینشتین پیش‌بینی می‌کند که مدارهای مقید یک جرم به‌دور جرم دیگر، مانند گرانش نیوتنی بسته نیستند، بلکه در صفحه‌ی حرکت پیشروی می‌کنند. این اثر معروف –که اولین بار در مدار چرخش عطارد به‌دور خورشید دیده شد- اولین شاهد بر تأیید نسبیتِ عام بود.

گنزل افزود: یک‌صد سال بعد، اکنون، همان اثر را در حرکت چرخشی ستاره‌ی A* قنطورس، منبع امواج رادیویی متراکم در مرکز راهِ شیری آشکارسازی کرده‌ایم. این پیشرفت رصدی غیرمنتظره شاهدی بر این است که A* قنطورس باید یک سیاه‌چاله‌ی ابَرپرجرم با جرمی ۴میلیون برابر جرم خورشید باشد.حرکتی که گنزل به‌ آن اشاره کرده حرکت تقدیمی شوارتزشیلد نامیده شده و نوعی از حرکت چرخشی اجرامی با مدار بیضوی را توصیف می‌کند. مکان نزدیک‌ترین فاصله‌ی ممکن جرم در هر دور چرخش تغییر می‌کند، بنابراین مدار کلی به‌جای این‌که یک بیضی ثابت باشد، شبیه یک گل است.

اخترشناسان تاکنون هرگز حرکت تقدیمی شوارتزشیلد ستاره‌ای که به دور یک سیاه‌چاله‌ی ابَرپرجرم می‌چرخد را بررسی نکرده بودند.

این گروه تخقیقاتی از تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (ESO) در شیلی استفاده کرد تا ستاره‌ی S2 را که حول A* قنطورس، درفاصله ی حدود ۲۶۰۰۰ سال نوری از زمین، می‌چرخد ردیابی کند. اخترشناسان طی یک دوره‌ی ۲۷ساله بیش از ۳۳۰ بار مکان و سرعت S2 را بااستفاده‌از ابزارهای چندگانه‌ی VLT اندازه گرفتند. (یکی از این ابزارها GRAVITY نامیده می‌شود که به گروهی که با آن کار می‌کنند گروه همکاری GRAVITY است.)

محققان می‌گویند حرکت تقدیمی رصدشده، دقیقاً با پیش‌بینی‌های نسبیت عام منطبق بود که می‌تواند به کشف‌های بیشتری در این مسیر بیانجامد.

گای پرین و کارین پراوت، اعضای گروه، به‌ترتیب از رصدخانه‌ی پاریس – PSLو مؤسسه‌ی سیاره‌شناسی و ستاره‌شناسی گرنوبل در فرانسه،‌در همان بیانیه گفتند: ازآنجاکه اندازه‌گیری‌های S2 به‌خوبی از نسبیتِ عام تبعیت می‌کند می‌توانیم برای تعیین میزان نامرئی بودن مواد، مثل ماده‌ی تاریک توزیع‌شده یا سیاه‌چاله‌های کوچک‌تر احتمالی، در اطراف A* قنطورس قیدهای دقیق‌تری بگذاریم.

آنها افزودند این مورد برای درک چگونگی شکل‌گیری و تحول سیاه‌چاله‌های ابَرپرجرم بسیار جالب است.محققان می‌گویند این پژوهش جدید، که ۱۶ آوریل در نشریه‌ی نجوم و اخترفیزیک منتشر شده است، ممکن است بتواند نشانه‌های هیجان‌انگیزتری از سیاه‌چاله را پیش‌گویی کند. مثلاً تصاویر جدید رسیده از تلسکوپ بسیار بزرگِ ESO اخترفیزیک‌دان ها را قادر می‌سازد تا ستاره‌هایی حتی نزدیک‌تر از S2 به A* قنطورس را ردیابی کنند.

اندرئان اکارت،‌ عضو گروه تحقیقاتی از دانشگاه کُلن در آلمان، می‌گوید اگر خوش‌شانس باشیم ممکن است بتوانیم ستاره‌هایی را که آن‌قدر به سیاه‌چاله نزدیک‌اند که چرخش، اسپین، آن را حس می‌کنند نیز بررسی کنیم. خودِ این کار سطح کاملاً متفاوتی از آزمون نسبیت است.

نویسنده: مایک وال (Mike Wall)، نویسنده‌ی کتاب «Out There» (انتشارات Grand Central، ‌۲۰۱۸)،‌کتابی دربارهی جستجو به‌دنبال زندگی بیگانگان (فرازمینی)

https://www.space.com/milky-way-supermassive-black-hole-star-dance-einstein-test.html?jwsource=cl

نویسنده: مایک وال (Mike Wall)، نویسنده‌ی کتاب «Out There» (انتشارات Grand Central، ‌۲۰۱۸)،‌کتابی دربارهی جستجو به‌دنبال زندگی بیگانگان (فرازمینی)

نویسنده: مایک وال (Mike Wall)، نویسنده‌ی کتاب «Out There» (انتشارات Grand Central، ‌۲۰۱۸)،‌کتابی دربارهی جستجو به‌دنبال زندگی بیگانگان (فرازمینی)
مرد=زن

جداسازی‌های جنسیتی توهین به انسانیت است
 
     
  
 زن
#253   Posted: 22 May 2020 04:02


 1 Star

ارسالها: 1336
کشف شواهد از احتمال وجود «جهان‌های موازی»

گروه علمی: دانشمندان ناسا (سازمان هوا-فضای ایالات متحده آمریكا) مستقر در قطب جنوب به شواهدی دست یافته اند که ممکن است متعلق به جهانی موازی باشد، جایی که قوانین فیزیکی کاملا به طور معکوس عمل می کنند.
این یافته جدید توسط یک دستگاه آشکارساز ذرات به نام «آنتن گذرای تکانشی قطبی» (ANITA) کشف شده است که تیم دانشمندان ناسا آن را به کمک بالون‌های غول پیکر در جو زمین قرار داده اند. دستگاه‌های ناسا که در بالون‌های هلیومی موجود در ارتفاع ۳۷ کیلومتری زمین نصب شده اند، ذرات و امواج رادیویی برخاسته از سطح یخ در قاره جنوبگان را شناسایی می کنند. قطب جنوب مکانی ایده آل برای مطالعات اخترشناسی به شمار می رود چرا که از آب و هوایی سرد و خشک برخوردار است و تداخل امواج و یا به عباراتی پارازیت در آن جا صفر یا بسیار کم است. این دستگاه یک ذره با انرژی بالا موسوم به نوترینو را یافته است که خواصی همچون یک ذره با انرژی پایین از خود نشان می دهد.

ذرات با انرژی پایین می توانند به صورت کامل از میان کره زمین عبور کنند و ماده سخت نمی تواند آن‌ها را متوقف کند. این در حالی است که ذرات با انرژی بالا به وسیله سطح جامد کره زمین متوقف می شوند. این بدین معنی است که ذرات با انرژی بالا تنها زمانی می توانند مورد شناسایی قرار بگیرند که از سطح بیرونی جو پایین آمده باشند، این در حالی است که آنتن ناسا ذره‌ای را دیده است که با انرژی بالا طریق معکوس را در پیش گرفته یعنی از سطح زمین به سمت بالا آمده است. پرفسور پیتر گورهام، استاد اخترشناسی دانشگاه هاوایی و از محققان پروژه، در این باره گفته است: «آنچه دیدیم چیزی است دقیقا مشابه یک پرتو کیهانی بود که از سطح یخ منعکس می شود، اما یک انعکاس نبود. این پرتو کیهانی جوری بود که انگار دقیقا از درون خود یخ دارد ساطع می شود. چیز بسیار عجیبی است.»

پرفسور گورهام گفته است با توجه به اینکه رفتار ذره شباهتی با تاو نوتریوم ندارد، ممکن است طبقه جدیدی از ذرات بنیادی زیر اتمی باشد. اگر دستگاه اشتباه نکرده باشد، ساده‌ترین توضیح می تواند این باشد که همزمان با انفجار بزرگ، یا مهبانگ، دو جهان موازی به وجود امده باشد. جهان ما، و جهانی که در آن قوانین فیزیک معکوس حاکم هستند و زمان می تواند به عقب بازگردد. در واقع در این جهان موازی فرضی، ذرات باردار بارهای معکوس دارند(بارهای الکتریکی مثبت به منفی و منفی به مثبت) و محور زمان نیز در جهت عکس حرکت می کند. هرچند این پدیده برای اولین بار یازده سال پیش مشاهده شد، با این حال در تمام طول این سال ها تلاش دانشمندان برای توضیح علمی آن با شکست مواجه شده است. فرضیه جهان‌های موازی از دهه شصت میلادی به این سو و با کتاب‌های علمی‌تخیلی و کمیک استریپ محبوبیت یافت، هر چند بحث پیرامون امکان وجود «چند جهان» از سال ۱۹۵۲ در محافل علمی رواج داشته است.
مرد=زن

جداسازی‌های جنسیتی توهین به انسانیت است
 
     
  
 مرد
#254   Posted: 3 Jan 2021 17:03


 1 Star

ارسالها: 422
خوب بود ولیدر رابطه teleport یا مطلب نبود یا دقت نکردم

در کل ممنونم
جملۀ « نگران نباش ، درست‌اش می‌کنیم . » ، از مقدس‌ترین عباراتِ دنیاست .

فکر می‌کنم کسانی که روزی این جمله را از کسی می‌شنوند ، جزء آدم‌های خوش‌شانس دنیا به حساب می‌آیند . « نگران نباش ، درست‌اش می‌کنیم . »
 
     
  
 مرد
#255   Posted: 27 Jan 2021 14:58

 0 Star

ارسالها: 6
soniyahot:
آقاي يامازاكي با فرستاده شدن اين سفينه به فضا گفت از اينكه همسرش درنهايت به روياهايش رسيد و در فضا پرواز مي كند خوشحال است و به آن افتخار مي كند.

این چ شوهری بوده.دمش گرم
رو که دادی ..ون هم باید بدی...بله
 
     
  
صفحه  صفحه 26 از 26:  « پیشین  1  2  3  ...  24  25  26 
علم و دانش

Physics News | اخبار فیزیک

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید
رنگ ها List Insert YouTube video   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.

 

 
DMCA/Report Abuse (گزارش)  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
↑ بالا
Copyright © 2009-2021 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites

RTA