تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 34 از 100:  « پیشین  1  ...  33  34  35  ...  99  100  پسین »  
#331 | Posted: 20 Jul 2011 07:13
چرا و چگونه درست بیندیشیم؟

عقل چیزی است که برای اندیشیدن در باره موضوع های عادی زندگی روزمره به آن نیاز داریم از ساده ترین تصمیم ها تا مهمترین آنها (هوش، استعدادی بالقوه است) و تفکر، (مهارت در کار است)، لازم است به روش های فکر کردن توجه دقیقی شود و به فراگیری آن به خاطر احتیاج همیشگی برای تصمیم ها و رفتارهای سنجیده و قضاوت اهتمام کنیم. جالب است، هم اکنون در کشور های ونزوئلا، مالزی، سنگاپور، استرالیا، نیوزلند، کانادا، مکزیک و آمریکا، برنامه های آموزش تفکر سریع در (مدارس عالی) تدریس می شود.
هدف اصلی تفکر، پی بردن تفکر برای دانستن چیزی درباره چگونگی کارکرد ذهن است، که به عنوان یک دستگاه پردازشگر اطلاعات به آن نیاز داریم. برای طراحی ابزارهای تفکر فهم، چگونگی کارکرد مغز بسیار مهم است، در غیر این صورت ما محدود به توصیف آنچه روی خواهد داد خواهیم بود و پس از آن در صدد استفاده از این توصیف به منزله ابزار بر می آییم. در بحث اطلاعات و تفکر ما به مقدار اطلاعاتی نیازمندیم که توان فراهم آوردن آنها را داریم. اما به تفکر نیازمندیم چون برای تصمیم گیری در باره این که به دنبال چه اطلاعاتی هستیم و از کجا باید آنها را بیابیم. تفکر مستلزم حرکت از وضعیتی آگاهانه به وضعیت بهتری است، هر چه اطلاعات ما بیشتر باشد، تفکر ما بهتر خواهد بود.
از طرفی تفکر هیچ گاه جای اطلاعات را نمی گیرد و مواردی هست که هرگز نمی توانیم در باره آن اطلاعات کاملی داشته باشیم، بلکه باید نیروی تفکرمان را به کار بیندازیم. یکی از جنبه های اشتباه فرهنگ در مورد تفکیک فکر و عمل این است که به نظر آنها متفکران اهل عمل نیستند و نیز عمل کنندگان فکر نمی کنند. در صورتی که هرفکر خلاقی در بازنگری باید منطقی باشد، در غیر این صورت هرگز نمی توانیم آن را به عنوان عقیده ای با ارزش بپذیریم.
اشتباهی که مرتکب می شویم این است که تصور می کنیم چون درباره باز نگری خود، آن فکر را منطقی می دانیم پس استفاده بهینه از منطق می تواند مارا به جای نخست باز گرداند. در بسیاری اوقات، افراد با هوش را در موقعیت های خاص قرار می دهیم و زمانی که آنها هوشمندانه عمل می کنند چه بسا که درون حباب منطق خود زیادی منطقی عمل کنند و از حقیقت بسیار دورشوند. همان طوری که افراد فکور به طور طبیعی موفق تر و در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها بهتر ارائه طریق می کنند.
عده ای بسیار زیادی از مردم به این باورند که تفکر مهم نیست، زیرا این عواطف هستند که سرانجام گزینش های اعمال و تفکر مارا تاحدی تغییر می دهد. این موضوع تاحدی درست است. سرانجام همه افکار به عواطف می انجامد و باید هم، چنین باشد. هدف تفکر، حل و فصل امور است و به گونه ای که به کار گیری عواطف و ارزش ها نتایج مؤثر و قابل قبول را ارائه دهند.
در میان برخی از مردم این باور وجود دارد که فکر کردن اتلاف وقت است و احساس غریزی همه آن چیزی است که حایز اهمیت به شمار می آید.
در فکر کردن گاهی هم خطای فکری وجود دارد. دیده شده است که زمان و فکر نیز جریان اموری را خرد گرایانه و موجه می کنند که بعد معلوم شده است غیر انسانی و بلاخیز بوده اند. بشر از دیرباز، زمان را به سه بخش، گذشته، حال و آینده تقسیم کرده است به طوری که زمان حال به اندازه کافی شناخته شده است، شناخت گذشته نیز از وظایف علم تاریخ است و شناخت آینده نیز در دهه های پایانی قرن بیستم بر عهده آینده شناسی یا آینده پژوهی گذاشته شده است، لازم به توضیح است همان طوری که می دانید کار ذهن، فهمیدن امور گیج کننده و تردید آمیز است. چنین آگاهی، بخش مهمی از مهارت کلی تفکر است. روند فکر کردن همان چیزی است که از طریق آن به ادراک می رسیم .
آموزه های مهم اسلام عزیز، روش گفت گو و دعوت به مذاکره و پیروی از منطق است یعنی به کار گرفتن تفکرو آنچه تأکید اسلام است، بر هر امری که منجر به انتخاب و تصمیم گیری می شود تفکر بسیار، تأکید شده است.
تفکر مثل ریاضیات ابزاری است که هم در خدمت کسب و کار و آبادانی می تواند باشد و هم به مشی نظامی گری و ویرانی می تواند خدمت کند.
فکر می تواند بر احساس اثر گذارد بویژه نوع ادراک تفکر که به ما امکان می دهد که امور و پدیده ها را به نحوی متفاوت بنگریم. ابعاد یک تصمیم، معمولاً متناسب است با ناکافی بودن دلایلی که بر اساس آنها تصمیم گیری می شود. از طرفی تصمیم گیری و تصمیم سازی قابلیتی است که نیاز به انرژی، وقت، اندیشه، تدبیر و حوصله دارد .
در ایجاد راه حل برای تفکر درباره تصمیم گیری برخی راه حل ها آشکارند و برخی دیگر باید به کمک تفکر خلاق کشف یا طراحی شوند، دست کم کوششی آگاهانه باید به عمل آید تا به راه حل هایی فراسوی راه حل های آشکار دیگر دست یابیم، اما هنگامی که تصمیمی باید اتخاذ شود عملاً باید قاطعیتی در کار باشد. هنگامی که تمامی راه حل ها به یکسان جالب باشد باید آسانترین تصمیم را گرفت.
بهترین جایگاه برای یک فکر، موقعیت یا اوضاع و احوالی است که فکر در آن نمود می یابد.
شخص متفکر باید بتواند اندیشه خود را به فرمان اراده خود درآورد، و بتواند فکر خود را به هر موضوعی یا هر جنبه ای از موضوع رهنمون کند. یا ناظر اندیشه ورزی دیگران درباره موضوعی خاص باشد، بدین معنی که طرف مقابل چه تفکری را به کار خواهند برد . تا بر اساس آن امور مدیریت شود، نکته ای که جای تأکید دارد منظور از منطق داشتن طریقه درست فکر کردن یا اندیشیدن صحیح است، همچنین تکامل پذیری تدریجی در روند، فعالیتی است که درست نتیجه گرفتن را به ما می آموزد.
فکر انسان پیوسته در معرض خطاست، بسیار اتفاق می افتد که پس از نظم دادن به معلومات به نتیجه نمی رسد، بنابراین انسان برای دست یافتن به حقیقت به قواعدی نیاز دارد که به کمک آن از اشتباه مصون بماند، این قواعد را منطق گویند متأسفانه معمولاً ما به ندرت از دیدگاه های خود آگاهیم و تنها به دیدگاه های دیگران توجه داریم.
از آنجایی که یادگیری مطمئناً یک تجربه همگانی است لذا همه کس، همیشه در هر مرحله از زندگی باید در حال یادگیری باشد این موضوع به ما کمک می کند یادگیری را به عنوان عادت و تغییر رفتار خود نهادینه کنیم، خوب است بدانیم تفکر نیز یک انگیزه غریزی نیست بلکه آموختنی یعنی اکتسابی است.
هر تصمیمی که می گیرید به دنبال تفکری است که صورت گرفته است این امر موجب کامل شدن شخصیت فرد شده و این توانایی را بوجود می آورد که کارهای مهمتر و بزرگتری را نیز با تفکر و دور اندیشی به اتمام رسانند.البته تفکر و برنامه ریزی همیشه پایدار نیست بعضی اوقات در میانه راه شرایط تغییر کرده یا حقایق جدیدی برای فرد آشکار می شود .
بنابراین به این نتیجه می رسیم که بهتر است در تفکر برای تصمیم گیری و تصمیم سازی روشهای متفاوتی را دنبال کنیم. لازم به ذکر است مخالف تصمیم شک و تردید است. وجود تردید در ذهن موجب نگرانی، عصبانیت، کسالت شده، باعث می شود فرد کمتر به عمل و اقدام دست بزند. تفکر خوب که منجر به تصمیم گیری می شود مهمترین عامل برای رسیدن به یک زندگی شاد و موفق است. باید توجه کرد، در جنبه ماهرانه تفکر، انسان باید منظماً تمرین در فکر کردن را فرا بگیرد و هدف های مبهم و نامفهوم هرگز مهارت های تفکر شخص را در کل توانایی او رشد نمی دهد. متفکر بودن تا حدودی با هوش بودن فرد را نیز آشکار می سازد چرا که میان تفکر و هوش ارتباط متقابل و متأثری وجود دارد و اثر بخشی آن به یکدیگر پر واضح است.
در حقیقت باروری فکر و خلاقیت و ابتکار مواج بودن ذهن پرسنده و سؤال دار موجب شکوفایی ذهن متفکر خواهد بود، به طوری که عده ای فکر را منظم کردن معلومات برای رسیدن به مجهول می دانند و فکری درست هست که به حقیقت نزدیک و در عمل مفید افتد.
درست است که راههای متفاوتی برای فکر کردن ارائه شده است و کاربرد تفکر را روزمره می دانند ولی باید گفت فکر از نظام باورهای انسان متأثر می شود چراکه حافظه انسان تنها وسیله ابزار جمع آوری و نگهداری معلومات برای تفکر نیست، بلکه وسیله ای برای به اشتراک گذاشتن مجموعه تفکر است. به تفکر نیازمندیم تا رشد یابیم و از سوی دیگر کنجکاوی و جست وجویی و دانایی، از درون ما برمی انگیزد، بدرستی اندیشیدن، زیباترین و بامعناترین پدیده زندگی آدمی است به همان اندازه که می اندیشیم، زیبا و با معنا جلوه می کنیم.● جایگاه فکر
یکی از پرسشهای اساسی در باب فکر تأمل در جایگاه آن در وجود آدمی است و به عبارت دیگر، یافتن نسبت میان فکر و هستی انسان هست. می توان گفت انسان هفت عملکرد دارد :
۱) عملکرد فکری (عقل)
۲) عملکرد عاطفی (عواطف )
۳) عملکرد غریزی (همه کارهای درونی ارگانیسم)
۴) عملکرد حرکتی ( همه کارهای بیرونی ارگانیسم، حرکت مکانی و غیره )
۵) عملکرد جنسی (عملکرد و سرچشمه، دو جنس مختلف در همه مظاهر و تجلیات آنها)
۶) عملکرد عاطفی، که در حالت خود آگاهی پدید می آید
۷) عملکرد ذهنی که در حالت آگاهی عینی پدید می آید.
نکته قابل توجه این است، فکر و اندیشه نحوه اداره، تنظیم و هماهنگی و سایر عملکرد ها را بر عهده دارد و آنها را هدایت و با سایر عوامل هماهنگ می کند در نتیجه نیروی ( فکر و اندیشه ) به گونه ای بر سایر بخش های وجود انسان، اعمال مدیریت می نماید. حال اگر (فکر) متوجه (عالم خارج) از خود باشد، نتیجه آن (آگاهی) یا جهان (آگاهی) است و چنانچه (فکر) متوجه (عالم درون) باشد فرجام آن (خود آگاهی) است .در نتیجه می توان گفت مقوله مسئولیت و تعهد انسان نیز متوجه نیروی عقل و اندیشه او است و بر همین اساس میزان مسئولیت به تناسب دایره آگاهی یا جهان آگاهی است.

● مفهوم شناسی تفکر :
علمای منطق عموماً معتقدند، فکر عبارت از مرتب ساختن امور معلوم برای منجر شدن به کشف مجهول است. علمای فلسفه همانند بوخنسنکی معتقدند: از منظر فلسفی و بهداشتی نسبتاً ساده و روان از تفکر به هر حرکتی از تصورات مفاهیم و غیره در ذهن ما رخ می دهد، تفکر گفته می شود.

● تفکر از منظر روانشناسی:
بعضی از علمای روانشناسی مانند همفری معتقدند زمانی که فرد بایک مسأله مواجه می شود نوعی تجربه برایش پدید می آید، آنچه او در جریان کسب تجربه انجام می دهد یعنی آن را تشخیص داده، تجربه و تحلیل نموده و در صدد حل آن بر می آید، تفکر نام دارد.

● تفکر از منظر تربیتی:
بعضی از اندیشمندان تربیتی معتقدند که تفکر از لحاظ ذهنی یا درونی، فعالیتی است اتفاقی، نامنظم و ناهماهنگ و به عبارتی تفکر، عبارت است از پاسخ در برابر مشکلی که نمی توانیم به وسیله غریزه یا به طریق معمولی بدان فایق شویم .

● از منظر علمی:
انیشتین معتقد بود شیوه علمی تفکر، علاوه بر مستقل بودن از فرد محقق، خصیصه دیگری هم دارد، مفاهیمی که برای ایجاد نظامهای منسجم خود به کار می برد، بیانگر هیچ نوع هیجان عاطفی نیست.

●از منظر عرفان:
خواجه عبدالله انصاری معتقد بود، تفکر عبارت است از جست وجو کردن بصیرت قلب وچشم ملکوت مطلوب خود را برای اداراک آن.

● تفکر از منظر فرهنگ:
فکرابتدا به عنوان اشتغال در حوزه های عمل اجتماعی تلقی می شود به صورتی که تفکر فلسفی به منزله اشتغال اجتماعی و فرهنگی است در طرز تلقی دیگر، تفکر به عنوان عامل توجیه گر تحولات در درون یک فرهنگ، معرفی می شود .

● از منظر اخلاق :


تفکر، سیر درونی و باطنی از مبادی و مقدمات به مقاصد از معلومات به مجهولات است.

● با تقویت فکر :
به لحاظ این که بسیاری از ظرفیت ها و توانمندی ها به مدد تربیت، به ظهور می رسد و یا به واسطه آن تقویت می شود .نظیر مهارتهای ارتباطی ( با دیگران ) مهارتهای عملی شامل فعالیتهای ذوقی، هنری و فنی و مهارتهای ادراکی و شناختی که شامل نیروی تفکر، استدلال و قضاوت می شود. در رابطه با تفکر و کنش های روانی، کارل یونگ معتقد بود چهار کنش روانی اساسی وجود دارد تفکر Thinking ، احساس Feeling، حس کردن Sening و شهود Intuiting .

● نشانه های تمرکز فکر:
۱) تمرکز فکر: با دو جنبه مرتبط با یکدیگر مشخص و متمایز می شود، یکی انتخاب یک فکر از میان افکار گوناگون و دیگری تداوم و استمرار همان فکر برای مدت دلخواه .
۲) عوامل درونی و بیرونی یعنی خود انگیختگی (از درون) و محرکهای محیطی (از بیرون) زمینه ساز تمرکز می شود ولی غلبه عامل درونی بر عامل بیرونی امری مشهود و محقق است.
۳) تمرکز فکر، خود یکی از شیوه های تقویت فکر است زیرا زمانی که بتوانیم افکار خود را برای هر مدتی که اراده کنیم به کار گیریم، خود منجر به تقویت نیروی اندیشه می شود.

● فقدان تمرکز، ویژگی عصر جدید :
از ویژگی های عصر جدید، کثرت پیچیدگی و تنوع روز افزون عوامل و پدیده های زندگی است که به نحوی از انحا مستقیم و یا غیر مستقیم بر شرایط روحی و بحرانی آدمی اثر می گذارد، یعنی هر اندازه محرکهای بیشتر باشد پاسخ بیشتری می طلبد.
طبیعتاً پاسخ های بیشتر به فعالیت های شدید ذهنی نیاز دارد در نتیجه وضعیتی پدید می آید ناگریز از قوای فکری خود را به مسائلی اختصاص دهد که روز به روز متنوع تر و گسترده و بیشتر از گذشته بوده و در حقیقت او را از جنبه ذهنی درگیر تر ساخته و نوعی تفرقه و آشفتگی فکری برای او به ارمغان می آورد. در یک جمله روند زندگی در عصر جدید به گونه ای است که مرور زمان تمرکز فکر و اندیشه خود را از دست داده و به سوی تفرق فکری سوق می یابد و از وحدت تمرکز فکر می کاهد .

● شیوه های ایجاد و تقویت تمرکز :
۱) محدود کردن دایره مشغولیات زندگی
۲) تمرین و تداوم
۳) رها سازی عضلانی
۴) آرامش زندگی
۵) نماز، تجلی تمرکز
۶) توانایی تنها بودن با خویشتن
۷) حساسیت به حالات درونی
۸) هنر خوب شنیدن

مهم، در فکر منتهی به تصمیم ، مسأله اساسی در این میان دامنه اثر گذاری آن مطرح است. صرفاً انجام فکر درست کافی نیست، بلکه باید به دنبال آن در پیاده سازی افکار، کارهای درست صورت گیرد که متضمن استراتژی و دور اندیشی باشد.

hi dr!
     
#332 | Posted: 20 Jul 2011 07:13
یافته های جدید درباره عوارض داروهای پارکینسون

داروهایی که در حال حاضر برای بیماری پارکینسون مورد استفاده قرار می گیرند، علاوه بر اثرات مثبتی که به همراه دارد، عوارض جانبی شدیدی نیز دارد که محققان در مطالعات خود یافته های جدیدی را در خصوص فرآیند ایجاد شده در مغز و بروز این عوارض به دست آوردند.

به نقل از Science Daily، از هر ۱۰۰ سالمند، ۱ نفر به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند.

این بیماری، بیماری سیستم عصبی محسوب می شود که علائمی چون سفتی و لرزش عضلانی همراه است.

معمول ترین داروهایی که برای درمان پارکینسون مورد استفاده قرار می گیرند علاوه بر فوایدی که دارد، عوارض جانبی شدیدی به همراه دارد که در قالب حرکات غیر ارادی و تشنجی بروز می کند حرکات غیر ارادی و تشنجی بر اثر مصرف طولانی مدت این دارو ایجاد می شود.

محققان تحقیقات گسترده ای را برای یافت مکانیسم این عوارض انجام داده اند.

آن ها در این تحقیق از ویروس بی ضرری استفاده کردند که ژن کوچکی را در سلول های عصبی وارد می کند. در این فرآیند چند مرحله ای، این ژن سلول ها را بدون نابودی آن ها، از تولید دوپامین باز می دارد.

در بیمار مبتلا به پارکینسون سلول های عصبی تولید کننده دوپامین از بین می روند و در همین زمان سایر سلول های مغزی هم از این تغییرات رنج می برند.

محققان در مطالعات خود روی سلول های عصبی موش های آزمایشگاهی چگونگی بروز این تغییرات در سلول های عصبی و ایجاد حرکات غیر ارادی و تشنجی را یافتند و دریافتند که این حرکات با پایانه های سلول های عصبی همراه است که دوپامین را ترشح می کنند.

این کشف جدید امیدهای تازه ای را در درمان پارکینسون در سال های آینده ایجاد کرده است.

iscanews

hi dr!
     
#333 | Posted: 20 Jul 2011 07:14
خطر ابتلا به سرطان کبد با مصرف خودسرانه قرص آهن

یک متخصص تغذیه تاکید کرد: قبل از مصرف قرص آهن باید آزمایش هایی که نشان دهنده کمبود خون ناشی از کمبود آهن است، انجام گیرد تا کمبود این عنصر در بدن مشخص شود.

به گزارش ایسنا، دکتر غلامرضا مرتضایی گفت: آزمایش پلاسمای خون، آزمایش میزان تراکم هموگلوبین در جریان خون و آزمایش فریتین سه آزمایشی است که کمبود این عنصر در بدن را نشان می دهد.

وی افزود: مصرف زیاد این قرص ها بدون آزمایش خون که نشان دهنده نیاز بدن به آهن باشد، منجر به بروز مشکلاتی در دستگاه کبدی فرد می شود.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه پزشکان قبل از انجام این آزمایش ها نباید به تجویز قرص آهن برای بیمار اقدام کنند، تصریح کرد: مصرف قرص های آهن در صورتی که بدن نیازی به آنها نداشته باشد در درازمدت احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.

از طرف دیگر، در دراز مدت تجمع آهن در بدن می تواند خاصیت رادیکال آزاد را در بدن ایفا کند که این امر باعث پیری زودرس می شود.

وی با اشاره به اینکه کم خونی با کم آهنی متفاوت است; گفت: کم خونی ناشی از فقر آهن در زنان باردار، شیرده و سالمند بیشتر دیده می شود.

این گروه ها بدون انجام آزمایش خون می توانند آهن مصرف کنند و کمبود آهن در کسانی که دچار مشکلات دستگاه گوارشی از جمله زخم معده هستند، نیز بیشتر دیده می شود.

hi dr!
     
#334 | Posted: 20 Jul 2011 07:15
غذاهایی که با داروها تداخل دارند

غذاها و مواد مغذی موجود در آن‌ها از مهم‌ترین و متغیرترین عواملی هستند که بر عملکرد داروهای خوراکی در بدن تأثیر می‌گذارند.این اثرات به دلیل وجود ترکیبات متنوعی از مواد معدنی، مواد آلی، پروتئین‌ها و ویتامین‌ها در غذاها و همچنین فرمولاسیون داروها بسیار پیچیده است و در بسیاری از موارد قابل پیش‌بینی نیست.

به همین جهت، پیشگیری از تداخل غذا – دارو، بسیار دشوار است و به دلیل همین پیچیدگی، در حال حاضر نیز مطالعات بیشتری توسط مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های داروسازی نسبت به تداخل دارو – دارو انجام شده است تا تداخل غذا – دارو.

غذاها نیز از طرق مختلف بر اثر بخشی داروها اثر می‌گذارند:

۱- تأثیر بر قدرت جذب داروها:

همان‌طور که داروها غالباً باعث کاهش جذب مواد مغذی می‌شوند مواد غذایی نیز در اغلب موارد باعث کاهش اثر داروها می‌شوند، بنابراین به عنوان یک قانون کلی، داروسازان حداقــل نیم ساعت فاصله را قبل و بعد از صرف غذا برای مصرف دارو و یا مصرف دارو را با معده خالی، یعنی یک ساعت قبل از غذا و یا دو ساعت بعد از غذا، توصیه می‌کنند، به جز در موارد استثناء که ذکر می‌شود و در مواردی که پزشک تجویز دیگری کرده باشد.

چنانچه مجبور به مصرف دارو همراه با غذا هستید، باید یک روال ثابت را داشته باشید به این معنا که ساعت صرف غذای خود را با دارو تنظیم کنید به جای آن که ساعت صرف دارو را با زمان وعده غذایی تنظیم کنید، مثلاً اگر قرار است دارویی را با صبحانه میل کنید، زمان صرف صبحانه نباید یک روز ساعت ۷ و روز دیگر ساعت ۱۰ باشد. این کار در جذب دارو در بدن شما اشکال ایجاد می‌کند، مخصوصاً اگر داروها را به مدت طولانی مصرف می‌کنید، مانند داروهای هورمونی(مثل لووتیروکسین)، داروهای ضددیابت(متفورمین و گلی‌بن‌کلامید) و بعضی از داروهای قلبی- عروقی.

* وجود غذا در معده باعث تأخیر در جذب پنی‌سیلین و آموکسی‌سیلین و داروهای ضدفشارخون نظیر کاپتوپریل می‌شود. همچنین وجود غذا در معده و تماس اسید معده برای مدت طولانی با کاپتوپریل و همچنین آریترومایسین باعث تجزیه سریع‌تر دارو می‌شوند.

* مواد معدنی موجود در برخی مواد غذایی مثل آهن موجود در گوشت با اتصال به آنتی‌بیوتیک‌هایی نظیر تتراسایکلین و سیپروفلوکساسین باعث کاهش جذب دارو و غلظت خونی آن می‌شوند.

* فرآورده‌های لبنی باعث کاهش اثر تتراسایکلین و سیپروفلوکساسین می‌شوند، بنابراین مصرف مکمل کلسیم نیز باید حداقل با دو ساعت فاصله از مصرف این آنتی‌بیوتیک‌ها باشد. در غیر این صورت غلظت خونی آنتی‌بیوتیک به مقدار مورد نیاز نمی‌رسد.

* مصرف فیبرهای غلات، سبوس، حبوبات و اگزالات ریواس و اسفناج جذب قرص‌های کلسیم را کاهش می‌دهد.

* مصرف همزمان چای و قهوه، حبوبات، تخم‌مرغ و لبنیات با مکمل آهن(فروس سولفات)، آن را به صورت کمپلکس نامحلول در می‌آورند و مانع جذب آن می‌شوند.

* داروهای ضدقارچ مثل گریزوفلووین و فلوکونازول که محلول در چربی هستند، در صورت مصرف با غذاهای چرب، بهتر جذب می‌شوند.

۲- برخی مواد غذایی باعث تغییر سرعت متابولیسم داروها از طریق تشدید یا مهار عملکرد آنزیم‌های موثر بر آن‌ها می‌شوند:

* گریپ فروت مهم‌ترین مثال برای این مورد است که به علت مهار آنزیم تجزیه‌کننده داروها باعث کاهش سرعت متابولیسم داروهای متعدد می‌شود. لازم به ذکر است که اثر گریپ فروت حتی تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف در بدن باقی می‌ماند. داروهایی که گریپ فروت نباید با آن‌ها مصرف شود، عبارت هستند از:

داروهای ضدکلسترول از خانواده استاتین‌ها (لوستاتین و آترووستاتین) خصوصاً اگر افراد برای بار اول از آن داروها استفاده می‌کنند، زیرا آب گریپ فروت اثر این داروها را به راحتی تا دو برابر افزایش می‌دهد. همچنین بیمارانی که از سیزاپراید، سرترالین، بوسپیرون، دیازپام، تربازولام، میدازولام کاربامازپین، داروهای کاهنده فشارخون نظیر لوزارتان، داروهای ضدآریتمی، ضد آنژین، داروهای مهار کننده سیستم ایمنی، داروهای هورمونی نظیر اتینیل استرادیول، پروژسترون و ضدبارداری خوراکی استفاده می‌کنند باید اکیداً از مصرف گریپ فروت خودداری کنند.

* ترکیبات غیرمغذی موجود در مواد غذایی نظیر ترکیبات اندول موجود در خانواده کلم، فلاوون‌ها در مرکبات و میوه‌ها و ترکیبات ایجاد شده در غذاهایی که مستقیماً با زغال تهیه می‌شوند سرعت متابولیسم داروها را افزایش می‌دهند، برای مثال مصرف همزمان گوشت قرمز کباب شده با داروهای ضدآسم(تئوفیلین، پزدوافدرین و…)، باعث کاهش اثر این داروها به علت افزایش متابولیسم دارو می‌شود.

* ترکیبات اسیدی موجود در آب میوه‌ها می‌توانند اثربخشی آنتی‌بیوتیک‌ها(نظیر پنی‌سیلین) را کاهش دهند. در عین حال مصرف داروی کینیدین همراه با آب مرکبات به علت کاهش متابولیسم دارو در بدن باعث افزایش طول اثر دارو می‌شود.

۳- مواد غذایی با تغییر اسیدیته ادرار باعث افزایش یا کاهش سرعت دفع داروها می‌شوند.

برخی داروها به محیط اسیدی‌تر برای دفع نیاز دارند و اگر ادرار به اندازه کافی اسیدی نباشد به مقدار بیشتری توسط کلیه باز جذب می‌شوند، نظیر آنتی‌بیوتیک جنتامایسین و داروی ضدآریتمی پروکاینامید. مصرف بیش از حد آب‌میوه، دریافت کم پروتئین در رژیم غذایی و مصرف آنتی‌اسیدها باعث به وجود آمدن این وضعیت می‌شود.

تبیان

hi dr!
     
#335 | Posted: 20 Jul 2011 07:16
اگرشما مصرف داروهای ضدفشارخون را قطع کنید، خطر ابتلای به سکته قلبی و سکته مغزی شدیداً افزایش می یابد

بعضی از مردم این عقیده غلط را دارند که مثل مصرف آنتی بیوتیک که فقط در مدت زمانی کوتاهی مصرف میشود و بیماری عفونی را درمان می کند، مصرف داروهای فشارخون هم کوتاه مدت است و بعد از مدتی همه چیز فراموش میشود.

این فکر غلط می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا اگر شما مصرف داروهای ضدفشارخون را قطع کنید، خطر ابتلای به سکته قلبی و سکته مغزی شدیداً افزایش می یابد. به غیر از موارد استثنایی، مصرف داروهای ضدفشارخون باید تا آخر عمر باقی بماند.

همچنان که سن شما افزایش می یابد، خطر ابتلاء به سکته مغزی هم در شما افزایش می یابد، بنابراین از مصرف داروهای ضدفشارخون می توانید استفاده زیادی را ببرید.

اگر شما دست از خوردن داروی ضدفشارخون بردارید و فشارخونتان همچنان پایی باقی بماند، این سوال مطرح میشود که آیا اصلاً از اول فشارخون شما واقعاً بالا بوده یا اینکه طی یکی دو باری که فشارخونتان را گرفته اید به طور تصادفی دارای فشارخون بالا بودید و اشتباهاً درمان ضدفشارخون را شروع نموده اید.

در واقع، احتمال اینکه شخصی که واقعاً دچار فشارخون حقیقی است، اگر مصرف داروی ضدفشارخون خود را قطع نماید، فشارش پایین باقی بماند، بسیار کم است.
با اینحال، اگر فشارخون شما در ابتدا به طور خفیفی بالا بود و شما هم برای پایین آوردن آن نیاز به مصرف فقط یک قرص در روز داشته اید، در صورتی که رژیم کم نمک را انتخاب نموده و وزنتان را هم پایین آورید، ممکن است طوری شود که نیاز به مصرف داروی ضدفشارخون نداشته باشید.

اگر پزشک شما با قطع داروی تان موافق بود، شما نیاز خواهید داشت که در ابتدا هر ماه یکبار و بعد از مدتی هر ۳ ماه یکبار فشارخونتان را اندازه گیری نمایید زیرا احتمال این وجود دارد که دوباره فشارخونتان بالا رفته و نیاز به مصرف دارو داشته باشید.

افرادی که از دو داروی فشارخون برای پایین آوردن فشار خونشان استفاده می کنند، احتمال بسیار کمی وجود دارد که بتوانند با قطع دارویشان، همچنان دارای فشارخون پایین باشند.

hi dr!
     
#336 | Posted: 20 Jul 2011 07:18
مصرف خودسرانه مسکن‌ها موجب بروز هپاتیت می‌شود

رییس انجمن متخصصا داخلی گفت: مصرف خودسرانه مسکن‌هایی چون آسپرین می‌تواند عوارضی چون خونریزی دستگاه گوارش، هپاتیت، نارسایی کبد و کلیه و مشکلات روحی را به همراه داشته باشد.


دکتر ایرج خسرونیا درباره ضرورت مصرف منطقی داروها افزود: گروهی از مردم بدون تجویز پزشک، دارو مصرف می‌کنند و برخی بیماران نیز تمام داروهای تجویز شده را استفاده نمی‌کنند در نتیجه مقدار زیادی دارو بدون مصرف در خانه‌ها انبار می‌شود و به هدر می‌رود.
وی تاکید کرد: گاهی اوقات افراد غیرپزشک مصرف برخی داروها را به ورزشکاران رشته‌هایی مانند پرورش اندام توصیه می‌کنند و این در حالی است که این مواد حاوی هورمونهایی است که عارضه ایجاد می‌کند.
رییس هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران درباره ضرورت تجدیدنظر در چگونگی تجویز دارو یادآور شد: متاسفانه برخی بیماران برای یک بیماری در طول یک هفته به دو پزشک مراجعه می‌کنند بنابراین داروهای مختلفی برای آنان تجویز می‌شود که گاهی اوقات مشابه هستند.
وی با بیان اینکه در زمینه تجویز و مصرف دارو باید فرهنگ سازی کنیم، اظهار داشت: مراجعه به پزشک خانواده باید رواج پیدا کند تا هر بیمار ابتدا به پزشک خانواده خود مراجعه کند چون در صورت تحقق این امر بسیاری از مشکلات ناشی از تجویز و مصرف دارو حل می‌شود؛ چرا که پزشک و بیمار از یکدیگر شناخت کافی دارند.
دکتر خسرونیا اضافه کرد: متاسفانه بسیاری بیماران از روستاها و شهرستانها برای یک بیماری نه‌چندان مهم به پزشکان فوق تخصص مراجعه می‌کنند و داروهای تجویز شده را در خانه انبار می‌کنند.

hi dr!
     
#337 | Posted: 20 Jul 2011 07:18
فروش سالانه دارو در ایران بالغ بر ۵/۲ میلیارد دلار اعلام شد

دبیر اجرایی نهمین همایش بزرگ انجمن علمی داروسازان ایران اعلام کرد: کل مبلغ فروش سالانه دارو در ایران ۵/۲ میلیارد دلار ارزیابی می شود که از این میزان ۶۵ درصد مربوط به داروهای تولید داخل است.به گزارش روز سه شنبه ایرنا از انجمن علمی داروسازان ایران، دکتر” سید علی سبحانیان “با بیان این مطلب افزود: ۳۵ درصد این مبلغ صرف واردات چهار درصد نیاز دارویی بیماران به ویژه بیماران خاص می شود.
وی گفت: داروهای ضد سرطانی و شیمی درمانی ، داروهای بیماران هموفیلی از جمله فاکتورهای ۷ ، ۸ و ۹ مشتق از پلاسما، داروی بیماران تالاسمی و مبتلایان به ام اس و برخی از بیماری های اعصاب که با فناوری های بالا در دنیا تولید می شود، بیشترین ارز برای واردات دارو را به خود اختصاص می دهند.
سبحانیان خاطرنشان کرد : صنعت داروسازی جهان در راستای تولید اقلام مختلف ، متنوع و جدید دارویی در حال گسترش است و به دلیل پیشرفت دانش و تولید داروهای جدید در دنیا ، تمام کشورهای جهان مجبور هستند بخشی از نیاز خود را به صورت واردات تامین کنند.
دبیر اجرایی نهمین همایش بزرگ انجمن علمی داروسازان ایران گفت: وظیفه دولت و سازمان های بیمه گر آن است که این نوع داروها را تحت پوشش بیمه قرار دهند و داروهای قدیمی را حذف کنند.
سبحانیان گفت: اگر چه واردات به رشد و نمو صنعت داروسازی کشور کمک می کند ولی نباید اجازه داد تا تولید کنندگان دارو با توجه به واقعی نبودن قیمت دارو در کشور مجبور به خرید مواد اولیه دارویی از کشورهایی مثل چین ، هندوستان و برخی کشورهای اروپای شرقی شوند که این مساله تاثیرات ناگواری بر کیفیت داروهای تولید داخل خواهد داشت.

نهمین همایش بزرگ انجمن علمی داروسازان ایران با حضور ۲۵۰۰ پزشک و داروساز با رویکرد بیماری های پوست و مو و داروهای نوین در درمان آن ۳۰ تیر ماه در مرکز همایش های رازی برگزار می شود.

hi dr!
     
#338 | Posted: 20 Jul 2011 07:19
مکمل ویتامین و املاح برای جلوگیری از ریزش مو

دریافت کم ویتامین های گروه B به خصوص B۶، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک و املاحی و روی باعث ریزش مو می شود.
ویتامین های گروه B به خصوص B۵ ( اسید پانتوتنیک) و B۳ ( نیاسین) نقش مهمی در رویش مو دارند. در آزمایشات حیوانی نشان داده شده که اسیدهای آمینه در ضخامت مو موثر هستند. بعنوان مثال دریافت کم منیزیم در موش های آزمایشگاهی باعث ریزش موی زیادی در آنها شد. کمبود بعضی ویتامین های گروه B مثل بیوتین و اینوزیتول نیز باعث ریزش مو می شود.
البته این کمبودها را می توان با تغذیه صحیح و مناسب جبران کرد.
دریافت مکمل های ویتامینی در بعضی موارد باعث رشد مو شده است. مردانی که دچار کمبود B۶ هستند اغلب دچار ریزش مو می شوند. حتی کمبود اسید فولیک باعث طاسی بعضی مردان می شود. مطالعات حیوانی نشان داده دریافت طبیعی و نرمال این ویتامین ها باعث می شود موها به وضعیت قبلی خود برگردند.
دریافت دوز بالای ویتامین A ( صد هزار واحد بین المللی در روز ) برای یک مدت طولانی، باعث ریزش مو می شود ، ولی قطع دریافت آن مشکل را حل می کند.
بطور کلی اگر کمبود یک ماده مغذی باعث ریزش مو شود، با دریافت مقدار کافی و لازم آن می توان مشکل را برطرف کرد.
در زیر نام تعدادی از مکمل ها و مقدار مصرف آنها را برای شما آورده ایم.
*تذکر : مصرف این داروها و مکمل ها باید با توصیه و مشورت پزشک باشد و از مصرف خودسرانه آنها جداً خودداری کنید ، زیرا ممکن است برای شما مشکل ساز شود.
اسیدهای چرب ضروری :
اسیدهای چرب ضروری ( روغن بذرکتان، روغن ماهی و روغن گل پامچال منابع خوبی هستند) حالت مو را خوب می کنند و از خشکی و شکنندگی آن جلوگیری می کنند.
مقدار مصرف : ۵۰۰ میلی گرم در روز
* توجه : این مکمل را به کودکان ندهید.
ویتامین های گروه B :
این گروه ویتامین ها نقش مهمی در حفظ سلامتی و رشد مو دارند. مواد غذایی غنی از ویتامین های گروه B شامل: حبوبات ( مثل لوبیا و نخود )، هویج، گل کلم، سویا، مخمر خوراکی، سبوس غلات، آجیل و تخم مرغ است.
برای تأثیر بیشتر، غیر از منابع غذایی ویتامین های گروه B از مکمل های آنها (مثل شربت B- کمپلکس ) نیز استفاده کنید.
ویتامین B۳ ( نیاسین) : سه بار در روز و هر بار ۵۰ میلی گرم.
ویتامین B۵( اسید پانتوتنیک) : سه بار در روز و هر بار ۱۰۰ میلی گرم.
ویتامین B۶ ( پیریدوکسین) : سه بار در روز و هر بار ۵۰ میلی گرم.
بیوتین
در حفظ سلامتی پوست و مو تأثیر بسیاری دارد و حتی می تواند از ریزش مو در آقایان جلوگیری کند. موادغذایی غنی از بیوتین را به مقدار زیاد مصرف کنید یا مکمل خوراکی آن را بخورید.
منابع غذایی بیوتین شامل: مخمر، برنج قهوه ای، نخودسبز، عدس، جو، سویا، دانه آفتابگردان و گردو است.
مقدار مصرف : سه بار در روز و هر بار ۵۰ میلی گرم.
اینوزیتول
برای رشد مو ضروری است.
مقدار مصرف : دو بار در روز و هر بار ۱۰۰ میلی گرم.
ویتامین C
ویتامین C جریان خون را در پوست سر بهبود می بخشد و از دیواره مویرگ های خونی که خون را به فولیکول های مو می رسانند، حفاظت می کند.
مقدار مصرف : ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ میلی گرم در روز.
ویتامین E
دریافت اکسیژن را افزایش می دهد و باعث گردش بهتر خون در پوست سر می شود. سلامتی و رشد مو را بهبود می بخشد.
ویتامین E بعنوان یک آنتی اکسیدان نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کند.
از آنجایی که سلامتی موها با سلامتی سیستم ایمنی مرتبط است، می توان گفت ویتامین E با تقویت ایمنی بدن، رشد موها را افزایش می دهد.
مقدار مصرف : ابتدا با ۴۰۰ واحد بین المللی (IU) در روز شروع کنید و کم کم آن را به ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد بین المللی در روز برسانید. واحد بین المللی مثل میلی گرم، یکی از واحدهای اندازه گیری است.
روی
با تقویت ایمنی بدن، رشد موها را تحریک می کند.
مقدار مصرف : ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در روز . بیشتر از این مقدار مصرف نکنید.
سایر مواد مغذی
کوآنزیم Q۱۰ :
کوآنزیم Q۱۰ گردش جریان خون را در سر بهبود می بخشد. مقدار اکسیژن بافت ها را افزایش می دهد. همچنین برای حفظ سلامتی قلب بسیار مهم است. ۶۰ میلی گرم در روز مصرف کنید.
L- سیتئین و L- متیونین :
دو اسیدامینه ای که حالت، کیفیت و رشد موها را بهبود می بخشند و از ریزش مو جلوگیری می کنند.
مقدار مصرف : ۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز و با معده خالی .تبیان

hi dr!
     
#339 | Posted: 20 Jul 2011 07:20
مصرف آنتی بیوتیک در کودکان التهاب شدید روده را به همراه دارد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران روز دوشنبه گفت : مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در کودکان موجب التهاب شدید روده در آنها می شود.دکتر ثمیله نور بخش در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: استفاده بی مورد از آنتی بیوتیک ها در کودکانی که به مصرف این داروها نیازی ندارند به عوارض شدید تری مانند ضایعات پوستی ،‌کهیر ، اسهال و استفراغ, تب منجر می شود.
وی با بیان اینکه در فصل گرم سال یکی از مهم ترین دلایل بروز بیماری های اسهال و استفراغ را می توان ویروس ها عنوان کرد اظهار داشت : عفونت دستگاه گوارش در کودکان را انواع ویروس ها تشکیل می دهد که شمار اندکی از این ویروس ها و میکروب ها به مصرف آنتی بیوتیک نیاز دارند.
رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان ادامه داد: متاسفانه در بیشتر موارد به اشتباه به کودکانی که دچار اسهال و استفراغ شده اند انواع آنتی بیوتیک تجویز می کنند .
نوربخش خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از بروز اسهال و استفراغ در فصل گرم سال در کودکان باید از مصرف آب های غیر استریل و مشکوک (چشمه ها ) جدا خوداری کرد و تا جایی که امکان دارد مسافران از مصرف غذاهای بین راهی پرهیز کنند و غذای سالم و ساده مصرف نمایند.
وی اضافه کرد: کودکان به هرعلتی که دچار اسهال و استفراغ شوند مایعات بدنشان را از دست می دهند و با خطر کم آبی مواجه می شود و خانواده ها باید با مراجعه به پزشک متخصص کودک اقدامات لازم را در خصوص انجام دهند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه عفونت در کودکان زیر دوسال شیوع بیشتری دارد گفت : رعایت بهداشت در خانواده از مهم ترین فاکتورهای پیشگیری از عفونت هاست که امروزه با توجه به شرایط زندگی ها و سپردن کودکان به مهد کودک ها زمینه ساز بسیاری از بیماری های عفونی در کودکان است .
وی با اشاره به استفاده از فرآورده های پروبیوتیکی با مجوز پزشکان گفت : مصرف هر گونه فرآورده تولید شده با استفاده از باکتری مفید موسوم به پروبیوتیک برای افراد مبتلا به بیماری مختلف در تمام گروه های سنی در صورت تایید پزشکان و متخصصان مجاز است .
نوربخش بیان داشت : مصرف مواد غذایی پربیوتیکی که حاوی باکتری های مفید دستگاه گوارش هستند و امروزه بیشتر با مواد لبنی از جمله شیر و ماست فراوری می شوند می توانند اثرات درمانی بسزایی داشته باشند.
رییس مرکز تحقیقات بیماری عفونی کودکان اظهار داشت : امروزه متخصصان معتقد ند فرآورده های پروبیوتیکی قادرند علاوه بر برخی از اسهال های عفونی در مواردی از کولیت های روده ، یبوستها ،‌سوه هاضمه معده و عفونت های اداری موثر حتی به عنوان عاملی در پیشگیری ز سرطان ها و کمک به ارتقا سیستم ایمنی بدن کار برد داشته باشند.

hi dr!
     
#340 | Posted: 20 Jul 2011 07:21
افرادی که کلیه سنگ ساز دارند نوشیدن آبهای گاز دار را فراموش نکنند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت : کارشناسان به افرادی دارای کلیه های سنگ ساز هستند ، آشامیدن آب به میزان ۱۲ لیوان در روزهای گرم سال و به خصوص آبهای گاز دار را توصیه می کنند.

دکتر کوشا کمالی در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:سنگ کلیه بیماری شایعه ای است که بیشتر بزرگسلان را مبتلا می سازد و در مردان شایع تر است .
وی تصریح کرد: شایع ترین نوع سنگ کلیه کلسیمی که این سنگ ها به صورت نمک های کلسیم و اگزالات کلسیم و فسفات کلسیم در افراد دیده می شود.
کمالی خاطر نشان کرد:یکی از دلایل عمده ایجاد سنگ در دستگاه ادراری در فصل تابستان، تعریق زیاد و قرارگرفتن در نورخورشید و جذب ویتامین D است که از عوامل مستعدکننده ایجاد سنگ کلیه محسوب می شود .

وی ادامه داد: وقتی غلظت مواد در ادرار زیاد شود زمینه ساز تشکیل هسته سنگ در ادرار فراهم می شود و وقتی هم که این هسته اولیه ایجاد شد سایر مواد دور از هسته رسوب می کنند و سنگ بزرگ می شود.
کمالی اضافه کرد:در فصل تابستان افراد به نسبت نیاز لازم، مایعات کمتری می نوشند،و غلظت ادرار زیاد می شود و بلورهای اگزالات کلسیم و نمک موجود در ادرار مخصوصاً در اوج فصل گرما، بخصوص درماههای تیر ومرداد ، در دستگاه ادراری تجمع بیشتری می یابد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به عوامل ایجاد سنگ در کلیه گفت : مصرف زیاد نمک طعام در افراد مستعد به ایجاد سنگ کلیه باید کاهش یابد ، زیرا نمک زیاد دفع کلسیم ادرار را افزایش و تولید سنگ را بیشتر می کند.
این متخصص ارولوژی افزود:در فصل تابستان بایستی حداقل ۱۲ لیوان آب نوشید و از آنجاییکه نقش آب از نظر املاح سنگین و یا سبک هنوز در ایجاد سنگ محرز نگردیده است ، بنابر این می توان از هرنوع آب نوشیدنی به خصوص گازدار به میزان توصیه شده استفاده کرد.
این فلوشیپ پیوندکلیه دانشگاه به افراد مستعد ایجاد سنگ کلیه توصیه کرد: بهتر است ازمایعات در ۳ ساعت اول بعد از هر وعده غذایی مصرف کنند، تا غلظت ادرار کمتر شود.

آبهای گازدار در اولویت مصرف قرار دارد و از رده نوشابه ها فقط ماء الشعیر که خود باعث دفع سنگ کلیه می باشد، بیشتر توصیه می گردد.
کمالی با بیان اینکه حجم ادرار در ۲۴ ساعت شبانه روز باید به گونه ای باشد تا غلظت ادرار پایین بیاید یادآورشد: یکی از مواردی که در دستگاه ادراری ایجاد سنگ می کند

مصرف زیاد مواد پروتئینی است ، بنابراین توصیه می شود مصرف روزانه گوشت قرمز پروتئین در افراد مبتلا به سنگ کلیه ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم باشد.
وی افزود: این افراد بهتر است از مصرف قرص کلسیم اجتناب کنند، ولی درصورت تجویز پزشک ، بهتر است همراه با غذا مصرف زیاد آب باشد.
این متخصص ارولوژیست تصریح کرد :افراد مبتلا به سنگ کلیه و پشت میز نشین برای جلوگیری از ایجاد سنگ در کلیه، تحرک کافی و ورزش مناسب انجام دهند و کسانی که کارهای سنگین انجام می دهند و تعریق زیاد دارند بهتر است، آب بیشتری بنوشند تا مواد سمی به موقع دفع شود.
وی به کسانی که روزه می گیرند توصیه کرد: افرادی که سابقه فامیلی دفع سنگ کلیه دارند بایستی با مشورت پزشک معالج روزه بگیرند.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 34 از 100:  « پیشین  1  ...  33  34  35  ...  99  100  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2017 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites