تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 55 از 57:  « پیشین  1  ...  54  55  56  57  پسین »  
#541 | Posted: 30 Apr 2012 14:28
33 درصد ایرانیان از یك یا چند بیماری روانی رنج می‌برند

افسردگی یكی از عمده‌ترین بیماری‌هایی است كه ارگانیسم بدن انسان را به استرس شدید دچار می‌كند البته همیشه همراه افسردگی علایم مربوط به اضطراب بروز نمی‌كند.

سلامت نیوز: رییس انجمن روانپزشكان ایران گفت: افسردگی یكی از عمده‌ترین بیماری‌هایی است كه ارگانیسم بدن انسان را به استرس شدید دچار می‌كند البته همیشه همراه افسردگی علایم مربوط به اضطراب بروز نمی‌كند.

دكتر احمد جلیلی در گفت وگو با (ایسنا)، افزود: اغلب مواقع اضطراب همراه افسردگی است. بنابراین با توجه به اهمیت زیاد بهداشت عمومی و روانی و سلامت جامعه، تشخیص و درمان به موقع افسردگی و توجه به این بیماری در شرایطی كه بیماران از عوارض دیگری رنج می‌برند، ضروریست.

وی با بیان اینكه استرس بر همه بیماریها تاثیر منفی می‌گذارد، گفت: استرس بر روند بهبود عوارض و بیماریهای مختلف از جمله جوش خوردن استخوانها و بهبود زخمها گرفته تا درمان زخم معده و بیماریهای عفونی تاثیر می‌گذارد.

این روانپزشك با بیان اینكه به علت مشابهت علایم افسردگی با بیماریهای جسمی، گاهی اوقات باعث اشتباه در تشخیص درست بیماری می‌شود، تاكید كرد: با توجه به این امر اصرار می‌كنیم كه در بیمارستان‌های عمومی، بخش روانپزشكی فعالیت كند و دوره‌های بازآموزی برای متخصصان رشته‌های مختلف پزشكی در زمینه بیماریهای روانپزشكی برگزار شود تا روانپزشكان و سایر متخصصان به بیمار كاملا توجه كنند و هر متخصص از زاویه تخصص خود به بیمار ننگرد.

پارانویا بیماری قرن بیست ویک

دانشمندان ثابت كرده‌اند كه شهرنشینان دو برابر بیشتر از روستانشینان دچار بیماری توهم (پارانویا) هستند.
بیماری توهم یا پارانویا، در تعریف عام آن، حالتی است كه شخص در آن با اهمیت فوق العاده و خارج از اندازه‌ای كه به سلامت جانی و مالی خود می‌دهد، خود را شكنجه می‌دهد. این‌گونه از افراد مدام در این فكر هستند كه عواملی انسانی، طبیعی یا ماوراء طبیعی خودشان، دارایی و افراد خانواده شان را تهدید می‌كند و همه، در فكر توطئه چینی بر ضد‌آنها هستند.

امیل كریپلین روان‌شناس آلمانی، در تلاش اولیه خود برای دسته بندی بیماری‌های روانی، از اصطلاح پارانویای مطلق برای شرح حالت روانی‌ای استفاده كرد كه توهم، جزء اصلی آن باشد اما این توهم هیچ صدمه و زوال آشكاری به سلامت عقل شخص وارد نكند.همچنین دانیل فریمن، از سازمان ویلكام تروست به این نتیجه رسیده است كه روابط اجتماعی شهرنشینان نسبت به روستا نشینان بسیار متزلزل و ناپایدار است. به‌طور مثال شهروندان انگلیسی نسبت به 50 سال قبل چهار برابر تنهاتر هستند.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#542 | Posted: 30 Apr 2012 14:30
بزرگی پروستات در مردان معمولاً با تكرر ادرار شروع می‌شود

مهمترین علت تكرر ادرار در مردان بالای 60 سال مشكل پروستات است و معمولاً این افراد بزرگی پروستات دارند و به همین دلیل برای آنها انسداد مجاری ادراری ایجاد می‌شود و نمی‌توانند به خوبی ادرار خود را تخلیه كنند.

سلامت نیوز: عضو انجمن اورولوژی ایران گفت: بزرگی پروستات معمولاً در مردان بالای 60 سال با تكرر ادرار شروع می‌شود كه این عارضه مثانه را تحریك می‌كند.

محمد سدهی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: مهمترین علت تكرر ادرار در مردان بالای 60 سال مشكل پروستات است و معمولاً این افراد بزرگی پروستات دارند و به همین دلیل برای آنها انسداد مجاری ادراری ایجاد می‌شود و نمی‌توانند به خوبی ادرار خود را تخلیه كنند.

وی افزود: با این وجود مقداری از ادرار نیز در مثانه باقی می‌ماند و گاهی اوقات خود بزرگ‌بودن پروستات مثانه را تحریك می‌كند كه احساس ادرار داشته باشد.

این متخصص اورولوژی با بیان اینكه بزرگی پروستات معمولاً با تكرر ادرار شروع می‌شود، گفت: اگر عفونت ثانویه به این عارضه اضافه شود درمان آن سخت‌تر می‌شود. البته اگر به همراه بزرگی پروستات عفونت ثانویه نیز وجود داشته باشد باید آن را درمان كرد.

صدیقی یادآور شد: گاهی اوقات برای درمان بزرگی پروستات نیاز به جراحی وجود دارد و همچنین گاهی سنگ‌های اداراری وجود دارند كه وقتی به كف مثانه و انتهای حالب می‌رسند مثانه را تحریك كرده و احساس ادرار در فرد به وجود می‌آورند. همچنین برخی سنگ‌ها كه وارد مثانه می‌شوند این عضو را تحریك می‌كنند.

وی ادامه داد: در این افراد اگر مشكوك به عفونت ادراری شویم آزمایش ادرار، ‌سونوگرافی و عكسبرداری باید انجام شود.

صدیقی یادآور شد: تكرر ادرار در شب و در سالمندان یكی از دلایل بزرگی پروستات است گاهی اوقات تكرر ادرار به دلیل بیماری‌های بدخیم صورت می گیرد كه این عارضه به ویژه در سنین بالای 40 سال و در افراد معتاد دیده می‌شود.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#543 | Posted: 30 Apr 2012 14:32
گیاه آلوئه ورا دارای اثرات ضد پیری پوست است
وجود اسیدهای آمینه در این گیاه سلول‌های سخت را نرم می‌کند و عنصر روی موجود در آن به عنوان یک ماده قابض برای سخت كردن منافذ موجود در پوست عمل می‌کند. اثر مرطوب کننده‌ی گیاه در درمان خشکی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث کاهش خشکی و قرمزی پوست می‌شود.

سلامت نیوز: آلوئه ورا با تحریک سلول‌های فیبروبلاست پوستی موجب سنتز کلاژن و الاستین و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود.

دکتر آمنه عامری در گفت وگو با (ایسنا) با اشاره به این که در حال حاضر عصاره‌ی گیاه آلوئه ورا به دلیل داشتن خاصیت جوان کنندگی، التیام بخشی و نرم کنندگی در فرآورده‌های آرایشی بهداشتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: این گیاه دارای اثرات مرطوب کنندگی و ضد پیری است که موکو پلی ساکاریدهای موجود در آن به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کنند. آلوئه ورا با تحریک فیبروبلاست‌ها موجب سنتز الیاف کلاژن و الاستین می‌شود که این الیاف سبب می‌شود پوست خاصیت الاستیک (ارتجاعی) داشته و کمتر چروک بخورد. همچنین وجود اسیدهای آمینه در این گیاه سلول‌های سخت را نرم می‌کند و عنصر روی موجود در آن به عنوان یک ماده قابض برای سخت كردن منافذ موجود در پوست عمل می‌کند. اثر مرطوب کننده‌ی گیاه در درمان خشکی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث کاهش خشکی و قرمزی پوست می‌شود.

دکتر عامری در خصوص عوارض جانبی که با مصرف موضعی آلوئه ورا ممکن است ایجاد شود، گفت: این عوارض ممکن است به صورت قرمزی، سوزش، گزگز و درماتیت در افراد حساس بروز كند که این واکنش‌های آلرژیک ناشی از آنتراکینون‌ها نظیر آلویین و باربالویین می‌باشد که بهتر است ابتدا روی یک منطقه کوچک از پوست امتحان شود تا شخص مطمئن شود به آن حساسیت ندارد.

وی خاطرنشان کرد: مصرف پوستی آلوئه ورا ممکن است تداخلاتی با داروهای دیگر داشته باشد که سبب افزایش جذب کرم‌های استروئیدی مانند هیدروکورتیزون شود.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#544 | Posted: 30 Apr 2012 14:38 | Edited By: shadok
آفتاب زدگی
آفتاب‌زدگی‌ عبارت‌ است‌ از واكنش‌ به‌ مواجهه‌ بیش‌ از حد با آفتاب‌. پوست‌ در بخش‌هایی‌ كه‌ بیشتر در معرض‌ آفتاب‌ است‌، درگیر می‌شود.
علایم‌ شایع‌
بثور قرمز پوست‌، گاهی‌ همراه‌ با تاول‌های‌ كوچك‌، در نواحی‌ مواجهه‌ یافته‌ با آفتاب‌
لكه‌های‌ پوسته‌ریزی‌كننده‌
تب‌
خستگی‌ یا گیجی‌

آفتاب سوختگی
آفتاب‌سوختگی‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ پوست‌ پس‌ از مواجهه‌ بیش‌ از حد با آفتاب‌، لامپ‌های‌ آفتابی‌ یا مواجهه‌ شغلی‌ با نور شدید.
علایم‌ شایع‌
قرمزی‌، تورم‌، درد و گاهی‌ تاول‌ زدن‌ پوست‌
تب‌ (گهگاه‌)
تهوع‌ و استفراغ‌ (در سوختگی‌های‌ شدید)
دلیریوم‌ (در سوختگی‌های‌ شدید و وسیع‌)
تیره‌ شدن‌ یا ور آمدن‌ پوست‌ پس‌ از بهبودی‌، بسته‌ به‌ شدت‌ سوختگی‌

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#545 | Posted: 30 Apr 2012 14:49
آب مروارید

آب‌ مروارید عبارت‌ است‌ از كدر شدن‌ عدسی‌ چشم‌. عدسی‌ چشم‌ یك‌ ساختار شفاف‌ و انعطاف‌پذیر در نزدیكی‌ جلوی‌ كره‌ چشم‌ است‌. عدسی‌ كمك‌ می‌كند تا اشیایی‌ كه‌ چشم‌ به‌ آنها نگاه‌ می‌كند تار به‌ نظر نرسند و نیز در شكست‌ و تمركز نور روی‌ شبكیه‌ نقش‌ دارد. عدسی‌ رگ‌ خونی‌ ندارد و توسط‌ زجاجیه‌ كه‌ در اطراف‌ آن‌ قرار دارد تغذیه‌ می‌شود. اگر تصلب‌ شرایین‌ موجب‌ عدم‌ تغذیه‌ مناسب‌ زجاجیه‌ شود، عدسی‌ چشم‌ نیز منبع‌ تغذیه‌ خود را از دست‌ خواهد داد (این‌ مشكل‌ اغلب‌ در سنین‌ پیری‌ رخ‌ می‌دهد). سپس‌ شفافیت‌ و انعطاف‌ پذیری‌ عدسی‌ كم‌ می‌شود و آب‌ مروارید اتفاق‌ می‌افتد. آب‌ مروارید ممكن‌ است‌ در یك‌ یا هر دو چشم‌ تشكیل‌ شود. البته‌ در این‌ حالت‌، سرعت‌ رشد آب‌ مروارید در دو چشم‌ ممكن‌ است‌ متفاوت‌ باشد. آب‌ مروارید سرطان‌ نیست‌.آب‌ سیاه‌ چشم‌، نوع‌ زاویه‌ بسته‌ اولیه‌

آب‌ سیاه‌ چشم‌، نوع‌ زاویه‌ بسته‌ اولیه‌ عبارت‌ است‌ از یك‌ نوع‌ بیماری‌ چشم‌ كه‌ در آن‌ مایعی‌ كه‌ به‌ طور طبیعی‌ به‌ چشم‌ وارد و از آن‌ خارج‌ می‌شود به‌ طور ناگهانی‌ گیر می‌افتد. این‌ گیر افتادن‌ ناگهانی‌ باعث‌ درد شدید و از دست‌ رفتن‌ بینایی‌ می‌شود.


الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#546 | Posted: 30 Apr 2012 14:52
پوستی بدون چروک با ۱۰ ماده غذایی

بسیاری از مردم ویتامین A را پیام‌آور بینایی بهتر می‌دانند. توجه کنید که سلامت پوست ما نیز مستقیماً به میزان ویتامین A غذای ما مرتبط است.
ویتامین A برای خنثی کردن عناصر مضر پوست نقش آنتی‌اکسیدان را بازی کرده و از تشکیل چین و چروک در آن جلوگیری می‌کند. به علاوه پیشرفت آن را به تأخیر می‌اندازد و پوست ما را جوان نگاه می‌دارد. دوسوم ویتامین A مصرفی ما از بتاکاروتن تأمین می‌شود که تولیدکننده رنگ زرد و نارنجی در میوه‌ها و سبزی‌هاست. بدن ما بتاکاروتن را به ویتامین A که برای سلامت پوست الزامی است تبدیل می‌کند و به مصرف می‌رساند.
سیب‌زمینی، هویج و زردآلو منبع غنی بتاکاروتن است.ویتامین A نوسازی پوست را افزایش می‌دهد و از تشکیل چین و چروک در آن جلوگیری می‌کند.ویتامین A محلول در چربی بوده و به راحتی در بافت بدن ما ذخیره می‌شود، در حالی که قابلیت ذخیره شدن در هیچ گیاهی را ندارد. مصرف آن بیش از میزان مجاز روزانه تأثیر سمی دارد، بنابراین عاقلانه نیست که قرص ویتامین A را به غذای خود بیفزایید.
۱۰ راه ساده برای افزودن بتاکاروتن به سبد غذایی شما وجود دارد:

===============================
تعریق مفرط چیست؟

تعریق مفرط - حتی در هنگام استراحت - یک عارضه پزشکی است که هیپرهیدروز نامیده می‌شود.

این عارضه به علت فعالیت بیش از حد غدد عرقی رخ می‌دهد، که بدون دلیل حتی هنگامی که بدن خنک است، عرق تولید می‌کنند.

اغلب تعریق مفرط در کف پاها و دست‌ها و زیربغل روی می‌دهد.

برای کنترل تعریق مفرط این توصیه‌ها را به کار ببندید:

از اسپری‌های ضدعرق قوی که حاوی10 تا 15 درصد هگزاهیدرات کلرید آلومینیوم هستند، استفاده کنید.
داروهای ضدکولینرژیک می‌‌توانند به کاهش تحریک غدد عرق کمک کنند. داروهای مسدودکننده گیرنده بتا یا بنزودیازپین‌ها ممکن است به کاهش تعریق ناشی از استرس کمک کنند.
عملی به نام یونوتوفورسیس (ionotophoresis) با استفاده از جریان الکتریسیته به طور موقت کار غدد عرق را متوقف می‌کند.
تزریق ماده بوتوکس زبر بغل.
جراحی با حداقل تهاجم برای کاهش تعریق مفرط در کف دست و پا.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#547 | Posted: 30 Apr 2012 14:53
آفت دهان
آفت‌ دهان‌ عبارت‌ است‌ از زخم‌های‌ دردناكی‌ كه‌ در مخاط‌ دهان‌ به‌ وچود می‌آیند. آفت‌ دهان‌ سرطانی‌ نیست‌. آفت‌ دهان‌ ممكن‌ است‌ با عفونت‌ هرپسی‌ (ناشی‌ از ویروس‌ تب‌خال‌) اشتباه‌ گرفته‌ شود. این‌ نوع‌ زخم‌ می‌تواند در هر دو جنس‌ رخ‌ دهد، اما در زنان‌ شایع‌تر است‌.

====================

كودكان آسمان

نشانگان داون شایع‌ترین ناهنجاری كروموزومی‌در انسان‌هاست.«من به پزشك متخصص زنان و زایمان خودم كه بهترین متخصص فعلی در استان ماست، عضو هیأت علمی ‌و استاد دانشگاه است
و همه از او تعریف می‌كنند اعتماد كردم و خودم تحقیق خاصی انجام ندادم. حالا كه این وضعیت پیش آمده، پیش او رفتم و از او گله كردم. می‌دانید او چه جوابی داد؟ او پاسخ گفت: دعا كنید مشكل قلبی بچه بغرنج باشد كه از آن بمیرد و زنده نماند!»

این صحبت‌ها را خانمی ‌برای من بازگو می‌كرد كه دختربچه 4 ماهه اش را كه مبتلا به نشانگان داون یا به اصطلاح قدیمی ‌آن منگل(Mongol) بود در بغل داشت. «خانم دكتر به من گفت كه من دیدم شما اصلاً در معرض خطر نیستی و چون جوان بودی و سن تو بالای 35 سال نبود، برایت آزمایش درخواست نكردم.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#548 | Posted: 30 Apr 2012 14:56
تمایل به آرایش زیاد ناشی از اعتماد به نفس ضعیف است

تمایل به آرایش زیاد به دلیل احساس نقض در بدن و اعتماد به نفس ضعیف در افراد است.


دکتر نادر راستی در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز اظهار داشت : هر گونه کنش انسانی و رفتار اجتماعی که از انسان سر می زند به ویژه رفتارهای که نشانه های از افراط و ناهنجاری در آن به چشم می خورد ریشه در ساختارهای روانی – عاطفی افراد دارد .

وی گفت : عدم توجه لازم به کودک و کمبود محبت در وی منجر به سرکوب نیازهای اساسی روانی در وی می شود که پیامد آن در دوران بزرگسالی بروز می کند که متاسفانه برای فرد و جامعه خطرناک است.

این روانپزشک افزود : ضعف اعتماد به نفس درافراد و در برخی از مواقع احساس نقصی که از بدن خود دارند موجب استفاده زیاد از لوازم آرایش برای جبران آن می شود. البته گرایش زیاد دختران جوان به آرایش های غلیظ دارای دلایل اجتماعی نیز است که به تغییر ارزش های اجتماعی در دهه اخیر برمی گردد.

وی خاطرنشان کرد: سخت گیری بیش از حد خانواده ها در برابر آرایش کردن فرزندانشان نیز می تواند باعث مقاومت آنها شده و گرایش به آرایش غلیظ را در آنها تشدید کند. نیاز به زیبایی یک نیاز طبیعی است که باید به آن پاسخ منطقی داد وگرنه به شکل بیمارگونه ای خود را نشان می دهد.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#549 | Posted: 30 Apr 2012 15:02
درمان جای آکنه
شیوه کاملی برای حذف همه جاهای باقی مانده از آکنه روی پوست وجود ندارد، اما درمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند به میزان قابل‌توجهی میزان آنها را کاهش دهد
از جمله گزینه‌های درمانی بالقوه برای جاگذاری پوستی ناشی از آکنه اینها هستند:

سطح‌برداری پوست با لیزر، که لایه فوقانی پوست آسیب‌دیده را بر می‌دارد.
ساییدن درم (dermabrasion) که پوست را ساییده می‌شود تا لایه جدید و صافتری به جای آن رشد کند.
درمان فراکشنال با لیزر، که بر لایه‌های عمیق‌تر پوست تاثیر می‌گذارد، بدون اینکه به لایه فوقانی پوست آسیبی برسد.
استفاده از مواد شیمیایی پوست‌بردار.
استفاده از جراحی یا تزریق مواد مخصوص.

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
#550 | Posted: 30 Apr 2012 15:04
نگهداری از موها

- اشعه مضر آفتاب، رنگ موها را تغییر می دهد. بدین منظور بدون سرپوش مثل روسری یا كلاه زیر نور آفتاب قرار نگیرند در كنار دریا یا استخر هم از كلاه شنا استفاده كنید. همچنین می توانید در تابستان از شامپوهایی كه در مقابل اشعه نور آفتاب مقاوم هستند، استفاده كنید.
- مو مثل اسفنج می ماند و هر چیز خارجی كه با سر تماس پیدا كند مثل كلر را به خود می كشد. پس قبل از شیرجه زدن در آب استخر، موهایتان را خیس كنید و كمی نرم كننده برای محافظت به ساقه مو بمالید.


===========================
پِیلینگ
موِثرترین عامل در زیبایی چهره، بی‌تردید شادابی و طراوت پوست است. شما اگر پوست خرابی داشته باشید، هر چقدر هم كرم پودر و انواع و اقسام آرایش را روی صورتتان بمالید، فایده‌ای ندارد و همه می‌فهمند كه پوست شما خراب است. برای حفظ شادابی و طراوت پوست، نكات زیادی وجود دارد،‌مثل تغذیه خوب، نكشیدن سیگار، قرار نگرفتن در معرض آفتاب، عدم استفاده از وسایل آرایشی نامناسب و... اما همه این‌ها برای قبل از خراب شدن پوست است. اگر پوست شما خراب شده، علاوه بر رعایت موارد فوق، باید به دنبال روش‌های دیگری هم باشید كه پوست شما را تا حد امكان، صاف و شاداب كنند(پیلینگ) یكی از این روش‌هاست

الاغ با اون خریتش از خیلی ها بهتره
     
صفحه  صفحه 55 از 57:  « پیشین  1  ...  54  55  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites