تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Medical News | اخبار پزشکی

صفحه  صفحه 23 از 62:  « پیشین  1  ...  22  23  24  ...  61  62  پسین »  
#221 | Posted: 30 Jun 2012 14:53
دانشمندان، نگران کم تحرکی بچه های دبستانی هستند


دانشمندان بریتانیایی می گویند لازم است هرچه سریعتر برای بیشتر کردن تحرک بدنی کودکانی که در سنین دبستان هستند، تمهیداتی اندیشیده شود. آنها اصرار دارند که این اقدام برای پیشگیری از مشکلاتی که در نتیجه این بی تحرکی در آینده سلامت این بچه ها را تهدید می کند، لازم است.

محققان دانشگاه‌های نیوکاسل و استارتکلاید دریافته اند که برخی از کودکان ۸ تا ۱۰ ساله تنها ۲۰ دقیقه در روز تحرک دارند. بر اساس مطالعات آنها دخترها کم تحرک‌تر از پسرها هستند. این یافته ها در ژورنال اینترنتی پلوس وان (plos one) منتشر شده است.

دانشمندان به ۵۰۸ دانش آموز مقطع دبستان قدم‌شمار دادند تا فعالیت فیزیکی شان را در طول هفته اندازه بگیرند. در نتیجه این آزمایش معلوم شد که تنها ۴ درصد از زمان بیداری آنها (۲۰ دقیقه) در هفته صرف انجام فعالیت های ملایم تا سنگین و شدید می شود. این در حالیست که کارشناسان توصیه می کنند که این میزان ۲۰ دقیقه در روز باشد.

دکتر مارک پیرس از دانشگاه نیوکاسل به بی بی سی گفت که از این یافته ها به شدت متعجب شده و به ویژه اینکه معلوم شده فعالیت دخترها از این میزان هم کمتر است. او افزود میزان فعالیت بعد از ۱۲ سالگی کمتر می شود، به این ترتیب و با این میزان کم، معلوم نیست این کودکان بعد از رسیدن به ۱۲ سالگی و هنگامی که به طور معمول فعالیت فیزیکی شان کم می شود، چقدر تحرک خواهند داشت.
الگوهای تلویزیونی و تاثیر آنها

به نظر می رسد که مردانی که در سنین بالاتر بچه دار می شوند بچه های کم تحرک تری دارند. حتی والدینی که بچه ها را از دیدن تلویزیون منع می کردند هم کودکان کم تحرک‌تری داشتند. محققان این نتایج را بسیار غیر منتظره خواندند.

برخی معتقدند تلویزیون می تواند به عنوان الگو عمل کند، بنابراین به عنوان مثال تماشای مسابقات قهرمانی اروپا می تواند کودکان را به تقلید از علایق و عملکرد وین رونی، فوتبالیست تیم ملی انگلستان، وادارد.

پروفسور جان ریلی از دانشگاه استراتکلاید می گوید یک نیاز ضروری مبنی بر دخالت در برنامه روزانه دانش آموزان مقطع دبستان یعنی ۶ تا ۱۲ سال وجود دارد، باید هرچه سریعتر به برنامه زندگی این کودکان چه در خانه و چه در مدرسه رسیدگی کرد.

به گفته او یکی از مهم ترین مسائل این است که دخترها از ورزش خوششان نمی آید. آقای ریلی معتقد است که باید هرچه سریعتر با این مشکل مقابله کرد و طوری برنامه ریزی کرد که با در اختیار قرار دادن امکانات و موقعیت های بیشتر و با استفاده از رسانه ها دخترها هم به ورزش کردن علاقمند شوند.
     
#222 | Posted: 30 Jun 2012 14:55
'اثر چاق شدن مردم زمین مهمتر از زیاد شدن جمعیت است'


محققان می گویند که بالا رفتن میزان چاقی در جهان ممکن است اثرش بر منابع طبیعی چیزی شبیه به این باشد که یک میلیارد نفر بیشتر در زمین زندگی می کنند.

آنها همچنین با تخمین زدن وزن مردم جهان به این نتیجه رسیده اند که وزن مردم آمریکای شمالی از متوسط مردم نقاط دیگر دنیا بیشتر است.

تنها ۶ درصد از جمعیت جهان در آمریکای شمالی زندگی می کنند و در عین حال نتایج این تحقیق نشان می دهد که ۳۰ درصد از کسانی که دچار چاقی مفرط هستند در این نقطه از جهان ساکن هستند.

این تحقیق را یک دانشگاه بریتانیایی انجام داده است و نتایج تحقیق در مجله علمی "بهداشت عمومی" چاپ شده است.

آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۵ میلادی مبنای این تحقیق است.
وزن جهان

بنا به همین آمار، دانشمندان متوجه شده اند که متوسط وزن مردم جهان ۶۲ کیلوگرم است در حالی که متوسط وزن مردم در آمریکای شمال ۸۰/۷ کیلوگرم است. متوسط وزن مردم آسیا در مقابل ۵۷/۷ کیلوگرم است.

محققان با آماری که در دست داشتند کارهای دیگری هم انجام دادند، مثلا وزن کل مردم جهان را تخمین زده اند: ۲۸۷ میلیون تن. بعد وزن کسانی که اضافه وزن دارند را تخمین زده اند: ۱۵ میلیون تن. و بعد وزن آنها که چاقی مفرط دارند را محاسبه کرده اند: ۳/۵ میلیون تن.

یکی از نویسندگان این تحقیق پروفسوری است به نام ایان رابرتز. او در گفتگویی با بی بی سی سعی داشت توضیح دهد که در بررسی مسائل مربوط به خورد و خوراک مردم در جهان، صرفا نباید به جمعیت روی زمین بسنده کرد و باید دید این آدم ها چه قدر می خورند.

پروفسور رابرتز و گروهش معتقدند که پرداختن به آنها که چاقی مفرط دارند به صورت فردی یا گروهی دردی را دوا نمی کند. چراکه: "همه ما داریم چاقتر می شویم."

او به جدول وزنی مردم کشورهای جهان اشاره می کند که نشان می دهد مردم آمریکا سنگین ترین آدم های روی زمین هستند و هشدار می دهد که اگر مردم زمین مانند آمریکایی ها چاق شوند، اثرات منفی بسیاری بر منابع زمین خواهد داشت.

"اگر وزن مردم کشورهای دیگر جهان مانند مردم آمریکا بود، درست مانند این بود که یک میلیارد نفر دیگر هم بر کره زمین زندگی می کردند."

نقطه مقابل آمریکایی ها، مردم اریتره، اتیوپی و ویتنام هستند که لاغرترین ها هستند.

محققان می گویند که لاغر بودن ربطی به فقر ندارد و مثالشان هم ژاپنی ها هستند.

ایران دهمین کشوری است که مردمش بیش از حد می خورند. درست بعد از ترکیه که نهمین کشور است.
عارضه اتومبیل

باز هم اگر به بالای جدول بازگردیم، نام کشورهایی را می بینیم که دچار عارضه اتومبیل شده اند.

در میان ده کشوری که مردمش وزنشان بالاست می توان نام کرواسی، کویت، مصر و قطر را هم دید.

پروفسور رابرتز می گوید که کشورهای عربی دچار عارضه اتومبیل شده اند.

او می گوید که در کشورهای عربی، مردم زیاد می خورند اما کم حرکت می کنند. برای همین چاق می شوند.

آنها امیدوارند که یافته هایشان باعث شود که کشورها بهتر و بیشتر به مسائل مربوط به چاقی فکر کنند و برایش دنبال راه چاره باشند.

پروفسور رابرتز، به مشکلات مربوط به جمعیت جهان اشاره می کند. به اینکه معمولا این مشکل را به گردن زنان آفریقایی می اندازند که زیادی بچه دارند و می گوید که به نظر او باید به مردمی که اضافه وزن دارند هم در این زمینه نگاه کرد.
     
#223 | Posted: 30 Jun 2012 14:56
جراحی در رحم مادر جان جنین را نجات داد


جراحی در رحم مادر جان جنین را نجات داد.

جراحان در مرکز پزشکی یادبود جکسون در فلوریدا، آمریکا، با انجام یک عمل جراحی روی یک جنین، توموری را که در دهان این جنین وجود داشت خارج کردند و به این ترتیب، جان او را نجات دادند.

این جراحی، اولین عمل از این نوع در جهان توصیف شده است.

تصمیم به جراحی زمانی اتخاذ شد که پزشکان هنگام اسکن زن بارداری به نام تمی گونزالس، وجود توموری را به شکل حباب در دهان جنین هفده هفته ای او مشاهده کردند.

پزشکان این تومور را از نوع تراتوما تشخیص دادند و گفتند که احتمال اندکی وجود دارد که جنین با این تومور زنده بماند و تنها راه نجات او، انجام این عمل جراحی بی سابقه است.

به گفته پزشکان مرکز پزشکی یادبود جکسون، توموری که جان این جنین را به خطر انداخته بود بسیار نادر است و تقریبا هر بیست سال یک بار در این بیمارستان مشاهده می شود.

پنج ماه پس از انجام عمل جراحی خارج کردن تومور از دهان جنین، خانم گونزالس وضع حمل کرد و برای دختر نوزاد خود نام لینا را برگزید.
جراحی بی سابقه

برای انجام این عمل جراحی، مادر زیر بیحسی موضعی قرار گرفت و پزشکان سوزنی را از کیسه جنینی عبور دادند و با استفاده از اشعه لیزری، تومور را از لب جنین جدا کرده و خارج ساختند.

انجام این عمل جراحی تنها یک ساعت به طول انجامید و مادر از طریق مانیتور ویژه، مراحل مختلف جراحی را مشاهده می کرد.

خانم گونزالس به خبرنگاران گفته است: "بالاخره وقتی که تمامی تومور جدا شد، آن را دیدم که شناور شده و با مشاهده این صحنه، گویی بار سنگینی را از دوش من برداشته اند چون می توانستم صورت دخترم را ببینم."

او پزشکان مرکز یادبود جکسون را "فرشته های نجات" توصیف کرده و گفته است که لینا هنگام تولد در اکتبر سال ٢٠١٠، یک نوزاد سالم بود و بیش از سه کیلو و نیم وزن داشت.

تنها اثر باقی مانده از عملی که قبل از تولد روی لینا انجام گرفته بود، جای التیام یافته زخمی روز لب های او بود.

اگرچه عمل جراحی روی این جنین پائیز دو سال پیش انجام شد، اما گزارش آن به تازگی در ژورنال آمریکایی زنان و زایمان منتشر شده است.
     
#224 | Posted: 30 Jun 2012 14:59
سیلیکون‌های پستان شرکت پی‌آی‌پی 'سمی و سرطان‌زا نیست'


گزارش نهایی در مورد سیلیکون های پیوندی پستان شرکت پولی ایمپلنت پروتز( پی آی پی) نشان می دهد که ژل داخل این سیلیکون در دراز مدت تهدیدی برای سلامت به شمار نمی رود.

در این گزارش آمده است این بافت های پیوندی که از سیلیکون های غیراستاندارد ساخته شده سمی و سرطان‌زا نیستند.

پروفسور بروس کیوگ، که سرپرستی تیم تحقیقاتی بر روی این سیلیکون ها را برعهده داشته، گفته است که میزان از هم گسیختگی این بافت پیوندی دوبرابر سایر بافت هاست.

استفاده از محصولات شرکت فرانسوی پی آی پی در سال ۲۰۱۰ میلادی در فرانسه ممنوع شد، به این دلیل که در این سیلیکون ها از ژل صنعتی به جای ژل پزشکی استفاده شده بود و همین موضوع احتمال پارگی آنها را افزایش داده بود.

سیلیکون های پیوندی این شرکت از ارزان ترین بافت های مورد استفاده در پیوندهای پستان است و این بافت ها به میزان زیادی به سایر کشورها هم صادر شده است.

در عمل جراحی پستان ۴۷ هزار زن در بریتانیا از این نوع بافت سیلیکونی استفاده شده است.

در ژانویه سال جاری تیم تحقیقاتی پروفسور بروس کیوگ نتیجه گرفت که به شواهدی کافی دست نیافته تا براساس آن به زنانی که از این بافت پیوندی استفاده کرده اند، توصیه کند که بافت های پیوندی شرکت پی آی پی را از بدنشان خارج کنند.

در این تحقیق گفته شده که ارتباطی بین این بافت های سیلیکونی و سرطان وجود ندارد و شواهد در مورد میزان بالای از هم گسیختگی این بافت ها بقدر کافی نیست.

به گفته پروفسور کیوگ آزمایشهای مکرر در بسیاری از کشورها نشان داد که "این بافت های پیوندی سمی نیستند، بنابراین ما معتقدیم در درازمدت این سیلیکون ها تهدیدی برای سلامت محسوب نمی شوند."

در همین حال رئیس مجمع جراحان پلاستیک بریتانیا گفته است: "هر چند که نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که در دراز مدت این سیلیکون های پیوندی تهدیدی برای سلامت نیستند، اما واقعیت این است که دربافت های پیوندی شرکت پی آی پی میزان از هم گسیختگی و نشت مواد سیلیکونی بیشتر از سایر بافت های پیوندی است."

پلیس فرانسه در ژانویه سال جاری، رئیس شرکت پی آی پی، تولید کننده سیلیکون‌های پستان، را بازداشت کرد.

هر چند که او گفت که این سیلیکون ها برای بدن هیچ ضرری ندارند و بشدت از دولت فرانسه به خاطر ارائه خدمات برای خارج کردن سیلیکون های کار گذاشته شده انتقاد کرده و گفت که این امر باعث تحمیل ریسک عمل جراحی به زنان می شود.
     
#225 | Posted: 30 Jun 2012 15:00
بزرگ ترین نقشه میکروبی بدن در "پروژه میکروبیوم انسان"


"وقتی که من از روی صندلی بلند می شوم، سلول های باکتری که همراه من بلند می شوند، ده برابر بیشتر از سلول های انسانی بدن من هستند."

این را دکتر بروس بیرن می گوید. او یکی از صدها دانشمند آمریکایی است که در حال تولید گسترده ترین نقشه میکروب هایی اند که روی سطح و درون بدن ما زندگی می کنند.

در "پروژه میکروبیوم (زیست بوم میکروبی) انسان" محققان در حال فهرست کردن هویت ژنتیکی بسیاری از باکتری ها، ویروس ها، و سایر ارگانیسم هایی‌اند که در تماسی نزدیک با بدن ما هستند.

به گفته محققان، آنها میکروب هایی نیستند که نیاز به حذف داشته باشند؛ بلکه بخش بنیادینی هستند از آنچه ما را به عنوان انسان شکل می دهند.

با این حال، تا همین اواخر، ما اطلاعات زیادی درباره هویت تریلیاردها میکروبی که در بدن ما موجودند، نداشتیم.

چندین قرن بود که ما تنها می توانستیم میکروب هایی را بررسی کنیم که در آزمایشگاه ها دوام می آورند، آنها را به طور مجزا مورد بررسی قرار می دادیم، و اغلب در هر آزمایش، تنها یک میکروب را مطالعه می کردیم.

ولی به کمک تکنیک هایی در زمینه تعیین توالی دی ان ای (DNA) که روز به روز پیشرفت بیشتری می کنند، "پروژه میکروبیوم انسانی" توانسته میکروب هایی را بیابد که تاکنون هرگز دیده نشده اند. این پروژه همچنین شیوه رفتار اجتماع های میکروبی را مطالعه می کند.

تاکنون بخش های زیادی از نتایج این پروژه پنج ساله، که توسط موسه ملی بهداشت آمریکا آغاز شده، در مجلات نیچر، ژنوم بیولوژی و پی ال او اس (PLoS) منتشر شده است.

در این پروژه، بیش از ۲۰۰ مرد و زن سالم از آمریکا مورد نمونه برداری میکروبی قرار گرفتند؛ این نمونه ها از قسمت های مختلف بدن آنها برداشته شد.

محققان توانستند بیش از ۱۰ هزار گونه متفاوت از ارگانیسم ها را به عنوان بخشی از میکروبیوم (زیست بوم میکروبی) سالم انسانی پیدا کنند.

مشخص شده است که بیشتر این میکروب ها کاملا بدون زیان هستند. در واقع، مستندهای روزافزونی وجود دارد مبنی بر اینکه این میکروب ها از چندین لحاظ به ما کمک می کنند.

برخی از این میکروب ها به ما کمک می کنند که از غذاها انرژی بگیریم و برخی دیگر کمک می کنند که مواد مغذی از جمله ویتامین ها را جذب کنیم.
میکروب های مشابه؟

پروفسور باربارا میت از موسسه جی کریگ ونتر که در این پروژه همکاری می کند، می گوید: "تحقیقات به تدریج ما را از نقش این میکروب ها در شکل دادن به سیستم های ایمنی بدنمان - و نه حمله کردن به سیستم ایمنی - آگاه می کند."

یکی از مهم ترین سوال هایی که محققان در پی یافتن پاسخش بودند، این بود: "آیا مجموعه ای از میکروب های خاص وجود دارد که همه انسان‌ها داشته باشند؟"

دانشمندان با تحقیقات خود، دیدند که در انسان های مختلف، میکروب های متنوعی وجود دارد و اجتماع های منحصر به فردی از میکروب ها در بخش های مختلف بدن انسان ها زندگی می کنند.

ولی آنچه برخی را شگفت زده کرد، این بود که در بخش های خاصی از بدن، بسیاری از میکروب ها وظایف مشابهی دارند.

دکتر بیرن می گوید :"من و شما ممکن است ارگانیسم های متفاوتی روی زبان هایمان داشته باشیم ولی در مجموع، آنها ژن های یکسانی را به کار می گیرند- به همین دلیل قادرند که وظایف یکسانی را انجام بدهند، مثلا، شکستن قند غذاها."

این یافته ها سبب می شود که دیدگاه ما درباره "مدل تک میکروبی" نسبت به بیماری ها تغییر کند. بر اساس مدل تک میکروبی، عامل بروز هر بیماری مشخص، یک میکروب خاص است.
دفترچه راهنمای باکتریایی

دکتر کرتیس هاتنهاور از کالج بهداشت عمومی هاروارد می گوید: "شاید آنچه در بروز برخی از بیماری ها اهمیت دارد، یک نوع میکروب مشخص نباشد، بلکه به بیراهه رفتن عملکرد گروهی از میکروب ها باشد."

بر اساس یافته های محققان، داوطلبان سالم این تحقیق، همگی میزان پایینی از میکروب هایی را که به صورت سنتی، عامل بیماری ها فرض می شوند، با خود دارند.

برای مثال، باکتری Staphylococcus aureus که ممکن است در بروز عفونت ام آر اس ای (MRSA) موثر باشد، داخل بینی حدود ۳۰ درصد از داوطلبان دیده شده است.

دکتر هاتنهاور می گوید: "ما الان یک دفترچه راهنما از ۱۰۰ تا از این میکروب ها را داریم که اگر محیط مناسب باشد، این قابلیت را دارند که دچار عملکرد بد بشوند."

او می گوید: "ما می دانیم که این میکروب ها در کجای بدن افراد سالم زندگی می کنند و کدام اندام ها و ارگانیسم ها، آنها را احاطه کرده اند. برای همین شاید بتوانیم کم کم بفهمیم منبعشان کجاست و چه چیزی آنها را وارد این مناطق می کند."
حاملان ژن

میکروب ها حامل ژن های فراوانی هم هستند.

به گفته دکتر هاتنهاور، این ژن ها همان قدر توانایی دارند روی سلامتی و احتمال بیمارشدن ما تاثیر بگذارند که ژن های بدن خودمان این توانایی را دارند.

او می گوید که توانایی برای ارجاع به این پایگاه داده های ژنتیکی تازه اهمیت زیادی خواهد داشت.

دکتر لیتا پروکتور، مدیر برنامه این پروژه می گوید: ما روز به روز بیشتر می فهمیم که میکروبیوم های خود (زیست بومی میکروبی) را در مراحل خیلی اولیه عمر خود، کسب می کنیم.

ژنوم انسانی به ارث برده می شود ولی میکروبیوم ها اکتسابی است- این بدان معنی است که آنها کیفیت تغییرپذیر، و دگرگون شونده بسیار مهمی دارند.

او می گوید: "این ویژگی چیزی را در اختیار ما می گذارد که در کلینیک ها به کارمان می آید. اگر بتوانیم میکروبیوم (زیست بومی میکروبی) را دستکاری کنیم، آنگاه می توانیم یک میکروبیوم سالم را سالم نگه داریم یا یک میکروبیوم ناسالم را دوباره متعادل کنیم."

دکتر امی مک گوایر از کالج پزشکی بیلور می گوید: "ولی سوال اینجاست که این زیست بومی میکروبی در بدن های ما از کجا می آیند و چگونه می توان آنها را تغییر داد."

با گسترش یافتن علم، پاسخ این سوال ها روشن خواهد شد.

پروفسور دیوید رلمان از دانشگاه استنفورد می گوید: "ما فقط نیمی از داستان را می دانیم. نیاز است که درباره چگونگی گفت و گو و تعامل میکروبیوم ها با سلول‌های انسانی بیشتر بدانیم."

به گفته او این قلمرو با اینکه در بدن خودمان قرار دارد، هنوز قلمرویی ناشناخته است.
     
#226 | Posted: 1 Jul 2012 10:59
ورید ساخته شده از سلول های پایه بیمار، زندگی او را متحول کرد


متخصصان در سوئد یکی از رگ های اصلی یک دختر ده ساله را با رگی که با استفاده از سلول های پایه بدن خودش رشد کرده بود، عوض کردند.

جریان خون بین روده و کبد این دختر ده ساله بسیار ضعیف بوده است. بر اساس گزارش پزشکان سوئدی که در نشریه پزشکی لانست منتشر شده پزشکان یک ورید از پیکر بی جان یک مرد جدا کردند و آن را در سلول های پایه این دختر غوطه ور کردند.

جراحان می گویند این تغییر موجب ایجاد تغییرات کیفی ناگهانی در زندگی این دختر شده است. این جدیدترین موردی است که در آن متخصصان اندامی را برای پیوند به بافت اندام های شخصی دیگر رشد داده اند. سال گذشته هم متخصصان یک نای مصنوعی درست کردند و آن را با سلول های پایه بیمار پوشاندند.

مسدود شدن جریان خون بین روده و کبد می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند خونریزی داخلی بشود.

در مورد این دختربچه پزشکان موفق نشده بودند راه دیگری برای مقابله با این انسداد پبدا کنند و بای پس یا جراحی کنارگذر هم در این مورد موثر نبوده است.

پزشکان دانشگاه گوتنبرگ و دانشگاه شالگرنسکا تلاش کردند ورید مورد نیاز را از سلول های پایه خود بیمار یعنی دختر بچه ده ساله بسازند. به این شیوه "دیسلولاریزاسیون" گفته می شود.

در این روش از یک ورید اهدایی استفاده می شود که پزشکان آن را طی چرخه های منظم، چندین بار با آنزیم ها و مواد شوینده، شستشو می دهند. به این ترتیب سلول های بدن شخص اهدا کننده از این ورید جدا می شود.

سپس ورید را با سلول های پایه مغز استخوان دختر ده ساله شستشو می دهند. در نهایت آنچه حاصل می شود، وریدی است از جنس سلول های دختر ده ساله.

پروفسور مارتین بیرشال و جورج همیلتون از دانشگاه کالج لندن در این باره می گویند: با این روش این دختربچه از احتمال این که در ناحیه گردن و یا پا دچار تروما شود و به اختلال در اندام‌های تحتانی دچار شود رها شد چون اگر از این روش استفاده نمی شد، شاید پزشکان مجبور می شدند از گردن یا پای او رگ بردارند.

آنها همچنین می‌گویند برای این که این بتوان از این شیوه به صورت راه حل برای درمان در ابعاد وسیع و همگانی استفاده کرد، لازم است این مراحل در یک مرحله خلاصه شوند.
     
#227 | Posted: 1 Jul 2012 11:10
کاهش روزانه مصرف الکل خطر مرگ را کاهش می‌دهد


کارشناسان می گویند که حدود ۴۶۰۰ نفر در انگلستان اگر فقط نیم واحد از میزان مصرف روزانه الکل (معادل یک لیوان شراب در هفته) خود را کم می کردند، زنده می ماندند.

گزارش دانشگاه آکسفورد هشدار می دهد که استفاده از الکل ریسک بسیاری از بیماری های مزمن را بالا می برد.

توصیه رسمی وزارت بهداشت دولت بریتانیا این است که مردان، روزانه بیش از سه یا چهار واحد، و زنان بیش از دو تا سه واحد الکل مصرف نکنند.

اما پژوهشگران می گویند دستور العمل های فعلی با بهینه سازی وضعیت سلامت عمومی سازگاری ندارد.

برآورد می شود که بیماری های مرتبط با الکل برای سازمان خدمات درمانی انگلستان سالانه ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون پوند هزینه دارد.

گروه پژوهشی آکسفورد، اطلاعات مورد نیاز خود را از سرشماری ۲۰۰۶ تامین کرده و عادت مصرف الکل هفتگی ۱۵ هزار فرد بالغ در انگلستان را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش نشریه پزشکی بریتانیا، پژوهشگران برای بررسی میزان مرگ ناشی از ۱۱ "بیماری" که ارتباط آنها با استفاده طولانی مدت از الکل، قطعی ارزیابی شده، از یک مدل ریاضی استفاده کردند.

این بیماری ها شامل بیماری قلبی، سکته، فشار خون بالا، دیابت، بیماری بافت های کبد، صرع و پنج نوع سرطان بوده است.

دکتر ملانی نیکولز، سرپرست این تحقیق می گوید: "اگر این بیماران، سطح مصرف الکل خود را نیم واحد در روز کاهش می دادند، این امکان وجود داشت که بیش از ۴ هزار مرگ ناشی از سرطان، بیماری های قلبی، سکته و بیماری کبدی در انگلستان اتفاق نیفتد."

ولی محققان، به گفته خودشان، سعی نمی کنند که مردم را نصیحت کنند، فقط به آنها اطلاعات لازم را می دهند تا هر کس بتواند خودش تصمیم آگاهانه بگیرد.

آنها می گویند که در میان مردم، این باور به طور فراگیر وجود دارد که الکل از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

اریک اپلبای، مدیر اجرای موسسه "الکل کانسرن" می گوید که دستورالعمل های دولتی باید راه واقع بینانه ای را برای کاهش ریسک های مرتبط با نوشیدن الکل در اختیار عموم قرار دهد.

به گفته او "چون قدرت و درصد الکل در نوشیدنی های الکلی متفاوت است، ما برای سنجش میزان مصرف الکل از "واحد" استفاده می کنیم ولی فهم اینکه در عمل، میزان مصرف الکل چه اندازه باید باشد، ممکن است مشکل باشد."
     
#228 | Posted: 1 Jul 2012 11:11
هرگونه تعامل با مردان، صورت زنان را گرم‌تر می کند


بر اساس یک پژوهش تازه، صرف تعامل با جنس مخالف می تواند صورت زنان را گرم کند.

بر اساس یافته های پژوهشگران دانشگاه سنت اندروز، حتی تعامل غیرجنسی با مردان، سبب افزایش قابل توجه دمای صورت زنان می‌شود.

این گروه پژوهشگران از شیوه تصویربرداری حرارتی استفاده کرده اند تا تغییرات در بدن زنان را در مدت دیدارشان با افراد دیگر بررسی کنند.

پژوهشگران می گویند که با گسترش استفاده از تکنیک تصویربرداری حرارتی، می توان در آینده برای سنجش سطح استرس و احساسات افراد استفاده کرد، به عنوان مثال در تست های دروغ سنجی، می توان از همین شیوه بهره برد.
امنیت ملی

سرپرست این گروه پژوهشی، خانم آماندا هان، می گوید که محققان دمای پوست دست، بازو، صورت و سینه زن را در هنگام تعامل با مردان اندازه گرفته اند.

به گفته او، نتیجه این تحقیق این بوده که در چنین موقعیت هایی، افزایش شدیدی در دمای صورت زن اتفاق می افتد، در برخی موارد، حرارت صورت زن تا یک درجه کامل بالا رفته است.

او می گوید: "این تغییرات در درجه حرارت در واکنش به یک تعامل ساده اجتماعی بوده، بدون اینکه شرکت کنندگان هیچ گونه تغییراتی را در احساسات خود، یا هر گونه تحریک جنسی را تجربه کرده باشند یا مواردی مثل دستپاچگی یا معذب بودن را در مدت تعامل خود با مردان گزارش کرده باشند."

این تحقیق، که در نشریه "بیولوژی لترز" منتشر شده است، نشان می دهد که جنسیت به تنهایی روی واکنش های زنان تاثیر می گذارد؛ زنان در مواجهه با زنان دیگر، هیچ گونه واکنشی نشان نمی دهند.

پروفسور دیوید پرت، که او نیز در این پژوهش شرکت داشته است، می افزاید: "ما تازه داریم به دیگر موارد استفاده بالقوه تصویربرداری حرارتی در پزشکی پی می بریم. تصویربرداری حرارتی همچنین می تواند در حوزه های امنیت ملی خیلی مفید باشد، چرا که سنجش تغییر دمای پوست ممکن است به عنوان بخشی از تست های دروغ سنجی نیز مورد استفاده قرار گیرد."

هدف بعدی این گروه بررسی این نکته است که آیا این تغییرات فیزیولوژیکی را دیگر افراد هم می توانند تشخیص بدهند یا نه. آنها همچنین بررسی خواهند کرد که این تغییرات روی تعامل های اجتماعی زنان نیز تاثیر می گذارند یا خیر.
     
#229 | Posted: 2 Jul 2012 11:18
تاثیر بقایای ویروس های باستانی بر بدن انسان ها

براساس تحقیق و بررسی روی بقایای ویروسهای باستانی نقش این ویروس ها در صفات ارثی ما بسیار بیشتر از آن است که تا به حال تصور می شد.

این ویروسها میلیونها سال پیش به محتوای ژنتیکی سلولهای اجداد نسل انسان ها نفوذ کرده و از آن زمان تا به حال رشد و نمو می کنند.

نتایج این کار تحقیقاتی از خاستگاه بخش بزرگی از صفات ارثی ما پرده برمی دارد. بسیاری از این صفات ارثی تا به حال رمزگشایی نشده اند.

دانشمندان دراین بررسی علمی ژنوم ها یا محتوای ژنتیکی سلول های ۳۸ گونه حیوان پستاندار را ازجمله انسانها، موشها، موشهای صحرایی، فیلها و دلفینها بررسی کردند.

دراین تحقیقات، دانشگاه آکسفورد بریتانیا و موسسه های علمی از آمریکا و بلژیک شرکت داشتند.

یکی از این ویروسها ۱۰۰ میلیون سال پیش به ژنوم یک جد مشترک انسانها نفوذ کرده بود و باقیمانده هایش اکنون در تقریبا هرگونه حیوان پستانداری دیده می شود.

ویروس دیگری هم میلیونها سال پیش به یک نوع میمون سرایت کرده بود. این ویروس نیزاکنون هنوز در میمونهای انسان نما، گونه های دیگر میمونها و انسانها وجود دارد.

با این کار تحقیقاتی ثابت شد که بسیاری از ویروسها توانایی انتقال از یک سلول به دیگر سلولها را از دست داده اند و با گذشت زمان در یک سلول باقی می مانند و همانجا تکثیر می شوند. به عبارت دیگر چرخه زندگی شان در همان سلول سپری می شود.

دکتر رابرت بلشاو از دانشگاه آکسفورد گفت: به نظر می رسد که ویروسها مجبور به انتخاب هستند: یا بین حیوانات و دیگر موجودات زنده در چرخش باشند و یا در یک ژنوم جا خوش کنند و آنجا تکثیر شوند.

دانشمندان با اینگونه کارهای تحقیقاتی سعی می کنند پیچیدگی محتوای ژنتیکی سلولهای انسانی را درک کنند.

دکتر ماجیوکینیس، نویسنده مسوول این کار تحقیقاتی می گوید: فهم چگونگی کارکرد این ویروسهای باستانی در صفات ارثی مان به ما کمک می کند که نقش آنها را در دوره های سلامتی و بیماری انسان درک کنیم.

از سوی دیگراین ویروسها خدمات مثبتی هم به انسانها عرضه می کنند. به طور مثال پروتئین سونکتین که از یک ویروس استخراج شده به رشد جفت کمک می کند.

به گفته محققان هنوز مشخص نیست که این ویروسهای باستانی نقش مستقیمی برروی سلامت انسانی داشته باشند و لازم است دراین مورد هنوز تحقیق شود.
     
#230 | Posted: 1 Sep 2012 14:19
تهیه خون مصنوعی
محققان دانشگاه ادینبورگ توانستند گلبول‌های قرمز خون را (که مسئول حمل اکسیژن هستند) در آزمایشگاه تولید کنند و این سلول‌ها توانستند تا دو سال!در آزمایشات پزشکی دوام آورند. اما باید گفت که این گلبول‌ها مصنوعی نیستند، بلکه با استفاده سلول‌های بنیادی انسان تولید شده‌اند و محققان در حال حاضر به دنبال شیوه‌ای هستند تا بتوانند آن‌ها را به تولید انبوه برسانند .
با تولید این گلبول‌ها در آزمایشگاه، دیگر نیازی به این همه برق و انرژی برای جمع آوری، نقل و انتقال و ذخیره‌ی خون برای تزریقات نخواهد بود. هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان و حتی ایالات متحده آمریکا با کمبود خون مواجه می‌شوند.

این گلبول‌ها می‌توانند شانس ابتلا به بیماری‌های خونی ارثی و بیماری‌هایی که از طریق خون منتقل می‌شوند از جمله HIV ،هپاتیت و جنون گاوی را کاهش دهد. هنوز هم خونی که بدن انسان می‌سازد بهترین جایگزین است، اما در مواقعی که خون طبیعی برای تزریق در دسترس نیست، این سلول‌ها می‌توانند جان میلیون‌ها نفر را در سرتاسر جهان نجات دهند.
طبق گفته‌ی پروفسور کریس کوپر از دانشگاه Essex ، این بدان معنی است که خون تقریبا در همه جا در دسترس است، برای مثال کشوری که بانک خون ندارد یا شخصی که از نزدیک‌ترین بانک خون کیلومترها فاصله دارد – مثل افغانستان یا مرکز ایالات متحده- یا جاهایی که نوع خون اهمیت ندارد، بسیار کاربردی است.
محققان دانشگاه ادینبورگ در حال تکمیل این سلول‌های خونی بوده و بر این باورند که می‌توانند زمینه‌های پزشکی را ده سال به جلو سوق دهند.

دیگر هیچ مزه ای دلچسب نخواهد بود...
من تمام حس چشاییم را...
روی لبانت...
جا گذاشته ام
     
صفحه  صفحه 23 از 62:  « پیشین  1  ...  22  23  24  ...  61  62  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Medical News | اخبار پزشکی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites