خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

Medical News | اخبار پزشکی


صفحه  صفحه 61 از 62:  « پیشین  1  ...  59  60  61  62  پسین »
pixy_666 مرد #601 | Posted: 16 Jul 2015 18:37
کاربر

 
موفقیت دانشمندان در رشد دادن بافت قلبی تپنده با سلول‌های بنیادی


محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با همکاری دانشمندان مؤسسه‌های گلدستون در امریکا از سلول‌های بنیادی برای رشد دادن بافت قلبی تپنده ریز استفاده کردند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان حاضر در واقع سیستمی ارائه داده‌اند که می‌تواند به عنوان مدلی برای رشد آغازین قلب و ابزاری جهت غربالگری دارو به منظور ایمن‌ترکردن بارداری‌ها عمل کند.

دانشمندان از سرنخ‌های بیوفیزیکی و زیست‌شیمیایی با هدف تحریک سلول‌های بنیادی جهت‌ تکثیر و سازماندهی‌کردن خود برای تبدیل‌شدن به بافت قلبی در سطح میکرون از جمله میکرودهلیزها استفاده کردند.

گفته می‌شود این نخستین نمونه‌ای است که فرآیند رشد دهلیز قلب انسان در محیط آزمایشگاهی را نشان می‌دهد.
چنین دستاوردی می‌تواند به غربالگری سریع‌ داروهایی که موجب بروز نارسایی‌های قلبی حین تولد می‌شوند، کمک کند و به اتخاذ تصمیماتی درباره ماهیت داروهای خطرناک در طول بارداری بینجامد.

به منظور آزمایش این سیستم به عنوان نوعی ابزار غربالگری دارو، دانشمندان سلول‌های در حال تکثیر را در معرض نوعی دارو به نام تالیدومید قرار دادند که موجب بروز نارسایی‌های شدید مادرزادی می‌شود.

محققان دریافتند در مقادیر عادی استفاده از این دارو، منجر به رشد غیرعادی میکرودهلیزهای قلب شد. این امر به نوبه خود موجب بروز مشکلاتی در انقباض عضلانی و ضربان‌های پایین در مقایسه با بافت قلبی شد که در معرض داروی مزبور قرار نگرفته بود.

موسسه‌های ملی بهداشت یکی از حامیان مالی این پروژه تحقیقاتی بود.
جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature Communications ارائه شده است.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #602 | Posted: 19 Jul 2015 12:55
کاربر

 
یک اتفاق بی نظیر در جهان پزشکی: پیوند جمجمه پرینت شده به دختر سه ساله در چینپزشکان چینی عمل جراحی منحصربفردی را انجام دادند. آنها جان یک دختربچه سه ساله به نام هان هان را که از بیماری نادر هیدرو سفالی (اختلال در خروج مایع از مغز انسان) رنج می برد، نجات دادند.

به گزارش عصرایران به نقل از نشریه Medical Daily ، پزشکان جمجمه جدیدی با استفاده از چاپگر سه بعدی برای این دختربچه ساخته و آنرا به سر وی پیوند زدند که کار بی نظیری در جهان است.

در نتیجه جمع شدن مایع در جمجمه این دختربچه، سر وی چهار برابر بزرگتر از میزان عادی شده و وزن آن بیش از نیمی از وزن بدنش شده بود. خوشبختانه پدر دختربچه که به تنهایی وی را بزرگ می کند، توانست 80 هزار دلار مخارج این عمل جراحی دشوار را تامین کند.

پزشکان توانستند با پرینتر سه بعدی، سه ایمپلنت را با استفاده از تیتان بسازند تا بتوانند استخوان های جمجمه دختربچه چینی را با آنها تعویض کنند. عملیات خارج کردن مایع از مغز بیمار 17 ساعت طول کشید و سپس جراحان به جای استخوان های قطع شده، ایمپلنتهای تیتانی را پیوند زدند.

عمل جراحی با موفقیت به پایان رسید و حال بیمار رضایت بخش است. پزشکان می گویند به موازات بزرگ شدن دختربچه چینی ، بافت های استخوانی وی در اطراف ایمپلنت ها رشد خواهند کرد و سلامتی وی بطور کامل احیا خواهد شد.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #603 | Posted: 19 Jul 2015 12:56
کاربر

 
انتقال دارو به مغز با کنترل از راه دور

تیمی از محققان آمریکایی نوعی دستگاه بی‌سیم به اندازه عرض موی انسان تولید کرده‌اند که قابل کاشت در مغز بوده و می‌توان آن را از راه دور برای ارائه دارو، کنترل کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دستگاه‌های کوچک قابل کاشت می‌توانند نور یا دارو را به مناطق خاص مغز رسانده و با ارتقای کار انتقال دارو به مناطق مورد هدف در مغز، عوارض جانبی را کاهش دهند.

فناوری دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، ‌دانشگاه سنت‌لوئیز و دانشگاه ایلینویز که برای نخستین بار بر روی موشها بکار گرفته شده است، در نهایت می‌تواند برای درمان درد، افسردگی، صرع و سایر اختلالات عصبی بکار گرفته شود.

این تحقیق، یک گام بزرگ رو به جلو در داروشناسی است و با بهره‌گیری از دانش اپتوژنتیک ارائه شده که سلول‌های مغزی را به نور حساس کرده و سپس آن‌ها را با پرتوهای نور مورد هدف قرار می‌دهد.

از آنجایی که هنوز انجام مهندسی مجدد بر روی نورون‌های انسان ممکن است، محققان دستگاه‌های ریز بی‌سیمی را ساخته‌اند که داروها را بطور مستقیم و از راه دور به مغز منتقل می‌کنند.

این دستگاه شامل کانالهای میکروسیال و پمپهای مقیاس ریز است و به نرمی بافت مغز ساخته شده تا باعث ایجاد التهاب یا آسیب نورونی نشود.

دستگاه مذکور همچنین دارای چهار محفظه جداگانه برای انتقال مستقیم به مغز و آرایه‌های دیود غیراورگانیک ساطع‌کننده نور در مقیاس سلول است که به آن اجازه می‌دهد نور را به سلول‌های هدف بتاباند.

محققان در بخشی از تحقیق خود، داروها را تنها از یک سمت مغز موشها به آن‌ها ارائه کردند. این کار به دارو اجازه داد تا نورون‌ها مسؤول حرکت را تحریک کرده و موش را وادار به حرکت دایره‌ای کند.

در یک آزمایش دیگر، دانشمندان نور را مستقیما به سلول‌های خاصی از مغز تاباندند. این سلول‌ها از آن جهت انتخاب شده بودند که پروتئین‌های حساس به نور را ابراز کرده و دوپامین آزاد می‌کردند. احساسات خوب حاصله منجر شد که موش‌ها به همان نقطه‌ای از ماز برگردند که درمان را دریافت کرده بودند.

جالب اینجاست که محققان توانستند این عمل را با آزادسازی از راه دور دارویی که عملکرد انتقال‌دهنده عصبی دوپامین را متوقف می‌کرد، خنثی کنند.

موفقیت آزمایشات اخیر دانشمندان، آنها را امیدوار کرده تا در آینده بتوان این دستگاه را برای کار سایر اندام‌های بدن سازگار کرد. آن‌ها قصد دارند در آینده، طراحی چهار محفظه‌ای را ارتقا بخشیده و چیزی بیشتر شبیه جوهر کارتریج چاپگر تولید کنند تا بتوان داروها را بصورت چکه‌ای به سلول‌های هدف تغذیه کرد.
نتایج این تحقیق در مجله Cell منتشر شده است.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #604 | Posted: 22 Jul 2015 23:16
کاربر

 
داروی 'موثر در جلوگیری از پیشروی آلزایمر' معرفی می‌شود


انتظار می رود تا ساعاتی دیگر شیوه‌ای جدید برای مقابله با پیشروی بیماری آلزایمر معرفی شود.

به گفته برگزار کنندگان کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر در آمریکا، در نشست این کنفرانس در روز چهارشنه، ٣١ تیر (٢٢ ژوئیه)، شرکت دارویی الی لیلی، که یک شرکت آمریکایی است، نتیجه آزمایش‌های کلینیکی شیوه درمانی با استفاده از دارویی را اعلام خواهد کرد که نشان می‌دهد می‌توان سرعت تحلیل سلول‌های مغزی مبتلایان به آلزایمر را به طرز قابل توجهی کاهش داد و مانع از تشدید بیماری شد.

تا کنون درمان آلزایمر عمدتا متوجه کاهش آثار و عوارض بیماری و در نتیجه، ایجاد شرایط بهتر برای بیمار بوده است اما پژوهشگران شرکت الی لیلی گفته‌اند که شیوه جدید، که به آن سولازوماب Sulanezumab نام داده‌اند بیماری را کمابیش در مراحل اولیه متوقف می‌کند یا دست کم از شدت گرفتن آن به طور موثر جلوگیری به عمل می‌آورد.

آزمایش‌های اولیه دارو در سال ۲۰۱۲ تاثیر مشخصی را نشان نداد اما زمانی که پژوهشگران به یافته‌های قبلی حاصل از این آزمایش‌ها نگاه کردند، متوجه شدند که ظاهرا در مورد افراد مبتلا به عوارض ملایم تر آلزایمر موثر بوده است.

شیوه‌های درمانی رایج آلزایمر می‌کوشد به یاخته‌های مغزی کمک کند تا به شکل بهتری با هم ارتباط داشته باشند اما این شیوه‌ها مانع از ادامه روند بیماری نمی‌شود و به این ترتیب، با گذشت زمان و آسیب بیشتر به مغز، کارآیی این شیوه‌ها نیز کاهش می‌یابد.

در مقابل، گفته می شود که روش درمانی جدید به شکلی موثر عامل بیماری را هدف قرار می‌دهد و مانع از آن می‌شود که با سرعت هر چه بیشتر، به مغز آسیب برساند و بیماری را وخیم‌تر کند.

تا کنون، شرکت الی لیلی رسما در مورد نتیجه تحقیقات پیرامون کارآیی این دارو اظهار نظری نکرده است اما پژوهشگران این شرکت در اجلاسی که اخیرا برگزار شده بود گفتند که نتیجه به دست آمده از ٢٨ هفته درمان نشان می‌دهد که بیمارانی که در مراحل اولیه ابتلا به آلزایمر تحت معالجه قرار گرفتند توانایی ذهنی خود را در حدی بازیافتند که در بیماران قدیمی‌تر مشاهده نمی شد.

به گفته آنان، این نتیجه نشان داد که استفاده از این شیوه درمانی روند بیماری را به شکل قابل توجهی تغییر داده است.

سال گذشته، پژوهشگران دانشگاه استانفورد در آمریکا گفتند که براساس تحقیقاتی که انجام داده‌اند، دریافته‌اند که تقویت سیستم دفاعی بدن می‌تواند به کاهش عوامل ایجاد بیماری آلزایمر کمک کند و در حال حاضر، به تحقیقات در مورد یافتن دارویی برای تقویت سیستم دفاعی در برابر این بیماری ادامه می‌دهند.

پژوهشگران امپریال کالج دانشگاه لندن هم شیوه جلوگیری از فعالیت آنزیمی را شناسایی کرده‌اند که باعث بروز بسیاری از بیماری‌های لاعلاج از جمله سرطان و آلزایمر می‌شود.

شمار دیگری از موسسات تحقیقاتی نیز از موفقیت در یافتن روش‌های تشخیص علایم اولیه بیماری زوال عقل، حتی تا ده سال قبل از بروز نخستین عوارض آن، سخن گفته‌اند اما اگر شرکت ایلی لیلی در گزارش روز چهارشنبه خود، از موفقیت در آزمایش شیوه درمانی جدید روی مبتلایان به آلزایمر خبر بدهد، باید آن را نقطه عطفی مهم در مسیر درمان این بیماری دانست.

در حال حاضر، میلیون‌ها نفر در جهان به بیماری آلزایمر مبتلا هستند. شمار مبتلایان در بریتانیا به حدود ۸۵۰ هزار نفر می‌رسد و هر ساله دست کم ۶۰ هزار نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #605 | Posted: 24 Jul 2015 00:15
کاربر

 
نوجوان فرانسوی ایدز را شکست داد


سال پیش، دختری در فرانسه متولد شد که ویروس اچ آی وی را از مادرش به ارث برده بود.

به گزارش سی‌ان‌ان، پزشکان در بدو تولدش تلاش کردند تا با تجویز دارو این بیماری را در شش هفته‌ اول مهار کنند. آنها در ابتدا کوشیدند با داروهای ضد ویروس جلوی گسترش این ویروس را بگیرند. پس از مراحل اولیه، ترکیبی از چهار نوع داروی ضدویروس ایدز به او دادند، اما متوجه شدند که ویروس اچ آی وی در برابر این داروها مقاومت می‌کند.

این بیمار، که نامش فاش نشده، تا پنج سالگی تحت درمان پزشکان قرار گرفت، اما بعد از آن، برای مدت یکسال از مراجعه به پزشک سر باز زد و از داروهای تجویز شده هم استفاده نکرد. یک سال بعد، وقتی به بیمارستان برگشت، پزشکان متوجه شدند که اثری از ویروس اچ آی وی در خونش نیست. اکنون دوازده سال است که این دختر بدون دریافت دارو به زندگی‌اش ادامه می‌دهد بی‌آنکه اثر قابل ملاحظه‌ای از این بیماری در خونش دیده شود.

به گزارش سی‌ان‌ان، محققان هنوز نمی‌دانند چطور چنین چیزی امکان‌پذیر شده است، اما احتمال می‌دهند که دو عامل در بهبود وضعیت این بیمار نقش داشته باشد: مداوای زودهنگام و شرایط بیولوژیکی بدن بیمار.

سی‌ان‌ان به نقل از دکتر آسیه سائز سیرون، از انستیتوی پاستور در فرانسه، می‌نویسد که این اولین موردی است که در کودکان و نوجوانان مشاهده شده و نشان می‌دهد که بهبودی دراز مدت در بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی امکان‌پذیر است.

محققان هم‌اکنون سرگرم بررسی این مورد خاص و نادر هستند تا دریابند چگونه با تکیه بر توانایی‌های بدن شخص مبتلا به ویروس اچ آی وی، می‌توان میزان ویروس‌های موجود در بدن بیمار را کاهش داد تا خطری برای شخص مبتلا نداشته باشند.

بر اساس اظهارات سیرون، اکثر بیماران این توان را ندارند که بدون دریافت دارو این بیماری را شکست دهند، اما بدن بعضی‌ها این قدرت را دارد که بدون دریافت دارو از پس این بیماری برآید. وی می‌گوید در حال حاضر تلاش محققان این است که بفهمند چرا بدن بعضی‌ها در برابر ویروس اچ آی وی مقاوم‌تر است. به گفته‌ وی، پاسخ به این سئوال می‌تواند کلید حل این معضل جهانی باشد.

در اوایل هفته‌ی جاری، دکتر سیرون یافته‌های مربوط به این دختر فرانسوی را در کنفرانس بین‌المللی ایدز در ونکوور کانادا ارائه کرد تا متخصصان مربوطه از چهارگوشه‌ جهان آنها را مورد بحث و بررسی کارشناسانه قرار دهند.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #606 | Posted: 25 Jul 2015 01:04
کاربر

 
پزشکان اردبیل در اعتراض به قتل همکار خود اعتصاب می‌کنند


پزشکان اردبیل به دنبال قتل یکی از همکاران خود در این شهر مطب‌های خود را روز شنبه (سوم مرداد) تعطیل خواهند کرد. هویت متهم به قتل از سوی دادستان اردبیل اعلام شده است. وزیر بهداشت در پی این حادثه به اردبیل سفر کرده است.

اصغر پیرزاده، پزشکی که فوق تخصص خون و سرطان بود، روز پنجشنبه اول مرداد/۲۳ ژوئیه در یک خانه مسکونی به دست جوانی ۲۳ ساله کشته شد.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل این خبر را تایید کرده و به خبرگزاری فارس گفته است: «مسئله قتل پزشک اردبیلی مربوط به رابطه پزشک و بیمار نیست بلکه قاتل دانشجوی پسر ۲۳ ساله‌ای است که به خاطر ارتباط نزدیک با این پزشک، او را به منزلش دعوت کرده بود.»

پیش از این بسیاری از سایت‌های داخل ایران اعلام کرده بودند که پزشک اردبیلی به خاطر معالجه بیمارش به منزل این فرد رفته بوده و به قتل رسیده است.

ناصر عتباتی، دادستان عمومی و انقلاب اردبیل اعلام کرده است: «بین این دانشجوی پسر و پزشک سرطان‌شناس اردبیلی ارتباط دوستانه‌ای برقرار بوده است اما در مورد اینکه در صبح روز پنجشنبه (اول مرداد/۲۳ ژوئیه) در مراجعه این پزشک به منزل این پسر دانشجو چه اتفاقاتی رخ داده باید مورد بررسی قرار گیرد.»

اخبار پرتناقضی از زمان وقوع این حادثه در شبکه‌های مجازی منتشر شد. همچنین گفته شده که پزشک اردبیلی به دست یکی از بستگان بیماری که برای معالجه او رفته بود، به قتل رسیده است یا این که سن متهم به قتل ۱۵ سال بوده است.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل با اشاره به همین اخبار اعلام کرده است: «مردم نباید به شایعاتی که در شبکه‌های مجازی منتشر شده است، توجه کنند چرا که این اتفاق ناگوار به دنبال رابطه دوستانه دانشجو و پزشک اتفاق افتاده و معلوم نیست هنوز علت این حادثه چه بوده است.»

از سوی دیگر برخی از سایت‌های محلی اعلام کرده‌اند: «پزشکان اردبیلی به دنبال قتل اصغر پیرزاده، فوق تخصص خون و سرطان در روز شنبه (سوم مرداد/ ۲۵ ژوئیه) دست به اعتصاب زده و مطب‌های خود را باز نخواهند کرد.»
همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل از سفر حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اردبیل در پی قتل این پزشک متخصص اردبیلی خبر داده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این‌باره گفته است: «با اعلام خبر قتل این پزشک متخصص، وزیر بهداشت با ابراز تاسف شدید از بروز چنین حادثه‌ای اعلام کرده که به همین دلیل به اردبیل سفر خواهد کرد تا علاوه بر ابراز تسلیت به خانواده و جامعه پزشکان استان، موضوع را از نزدیک مورد رسیدگی قرار دهد.»
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #607 | Posted: 29 Jul 2015 12:32
کاربر

 
بی خوابی هفت ساله جوان هرمزگانی توسط یک جراح کلیه پایان یافت


بی خوابی جوان هرمزگانی که هفت سال به طول انجامیده بود سرانجام توسط یک جراح کلیه پایان یافت.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از هرمزگان، متخصص ارولوژی مرکز آموزشی درمانی شهید محمدی بندرعباس گفت: بیمار آقای 34 ساله ای بود با سناریوی عجیبی از یک بیماری به همراه علائم غیر اختصاصی که سالیان درازی بیمار را آواره مراکز درمانی متعدد در اقصی نقاط کشور کرده بود.

دکتر محمد ناتمی در ادامه افزود: بیمار از حدود بیست سال پیش با علائم خفیف دردهای شکمی ، همچنین علائم متعدد گوارشی مانند تهوع و استفراغ به پزشکان متعددی در آن سالها مراجعه نموده و طی بستری های متعدد که طول دوره های برخی از آنها به 18 روز می رسد نهایتا بدون تشخیص نهایی از بیمارستان مرخص می گردید و این حکایت دوره های ارزیابی بی نتیجه می ماند.

وی گفت: طی هفت سال گذشته علائم بیمار شدت بیشتری یافته بود به نحوی که بیمار با دراز کشیدن دچار تنگی نفس ،تهوع و استفراغ و بی قراری میشد که این خود باعث شده بود که از لذت خواب راحت محروم مانده و به صورت نشسته و به سختی بخوابد.

متخصص ارولوژی مرکز آموزشی درمانی شهید محمدی بندرعباس ادامه داد: نهایتا این بیماربعد از مراجعه به پزشکان مختلف داخلی و گوارشی در شهرهای متعدد به پیشنهاد یکی از دوستان خود به منظور بررسی عملکرد کلیه ها به کلینیک بیمارستان شهید محمدی بندرعباس و جراح کلیه مراجعه نمود و در اقدامات تشخیصی اولیه برای بیمار تصویر برداری با دشواری فراوان انجام شد زیرا بیمار هنگام دراز کشیدن دچار تنگی نفس و حالت تهوع می شد و همکاری لازم را نداشت.

وی بیان داشت: در ارزیابی کلینیکی صورت گرفته مشخص شد بیمار Upgo یا به عبارتی تنگی مادرزادی خفیف در محل اتصال کلیه به حالب به همراه سنگی به اندازه حدود 2 سانت دارد که سالیان سال از دید پزشکان پنهان مانده بود. لذا توصیه به جراحی شد وبا موافقت بیمار طی یک عمل جراحی 2 ساعته و برداشتن قطعه سنگ و پیوند محل تنگی و همچنین پیوند مجدد کلیه به لوله حالب کابوس بی خوابی این بیمار به پایان رسید.

دکتر ناتمی در خاتمه گفت : Upgo بیماری است که در بدو تولد معمولا به دلیل تنگی در محل اتصال کلیه به حالب باعث کاهش کارکرد کلیه و همچنین تورم شدید سیستم جمع کننده کلیه می گردد و علائم آن معمولابه صورت درد پهلو خصوصا زمان مصرف مایعات است و به دلیل اشتراکات عصبی کلیه ومعده گاها همراه با علائم گوارشی می باشد . اما در موردمذکور بیمار تنها دچار تهوع، استفراغ گاه و بیگاه به همراه اختلالات شدید خواب بود که این نحوه بروز علائم بسیار نادر می باشد و دلیل پنهان ماندن این بیماری طی سالیان متمادی همین وجود علائم کاملا غیر اختصاصی بیماری بوده است .
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
pixy_666 مرد #608 | Posted: 29 Jul 2015 19:12
کاربر

 
بازداشت و ضرب و شتم پرحاشیه یک جراح زن در ممسنی


بازداشت و دستبند زدن به یک پزشک زن در ممسنی، با اعتراض وزیر بهداشت روبرو شد. همکاران این جراح و گروهی از پزشکان شیرازی نیز در واکنش به این موضوع دست به تجمع زدند. فرماندار ممسنی می‌گوید ماجرا ناشی از یک سوءتفاهم بود.

وزیر بهداشت ایران از رئیس قوه قضائیه خواسته به موضوع دستگیری یک خانم جراح در ممسنی رسیدگی شود. حسن قاضی‌زاده هاشمی بازداشت دکتر فروغ رزمجویی را "خلاف قانون" دانسته و خواهان برخورد قضایی با مأمور "خطاکار" شده است. هاشمی یادداشتی نیز در دلجویی از دکتر رزمجویی در اینستاگرام نوشته است.

ماجرا در روز یکشنبه (۴ مرداد / ۲۶ ژوئيه) و در بیمارستان ولی‌عصر نورآباد ممسنی اتفاق افتاده است. در این روز زنی را که در یک درگیری خانوادگی از ناحیه قفسه سینه چاقو خورده بود، به بیمارستان منتقل کردند. دکتر رزمجویی پس از مداوای مضروب، در حالی که سرگرم پروتکل کردن پرونده پزشکی او بوده، از سوی بازپرس پرونده نزاع، به بالین بیمار فراخوانده می‌شود. او پس از بیان این‌که مراحل درمانی لازم انجام شده و نیازی به چنین کاری نیست، بازداشت می‌شود.

وبسایت "خبرآنلاین" می‌نویسد: «عدم اجرای دستور بازپرس توسط جراح، باعث شد فرمان بازداشت تنها جراح شهرستان در مقابل دیدگان بیماران و پرسنل بیمارستان و با زدن دستبند به دست‌هایش اجرا شود.»
این پزشک در شرایطی دستگیر و به بازداشتگاه منتقل شده که در بیمارستان مربوطه چند بیمار بدحال دیگر در نوبت ویزیت بوده‌اند.

در خبرهای رسانه‌های رسمی و مرکزی اشاره‌ای به ضرب و شتم دکتر رزمجویی نشده اما سایت محلی خبرنورآباد، مصاحبه‌ای با او را منتشر کرده که رفتار یک مامور انتظامی در بازداشتگاه را تشریح می‌کند.

فروغ رزمجویی گفته که پس از بازداشت‌، مادرش کودک خردسالش را نزدش آورده ولی ماموران سعی کرده‌اند بچه را از او جدا کنند که باعث تقلا و کشمکش شد: «آمدند بچه را بکشند ببرند... من گرفتمش محکم. بعد خانم مامور نیروی انتظامی افتاد روی سر من و بچه... بچه را می‌کشید و می‌زد توی سر من... مادرم آمد از من دفاع کند و آن خانم را کشید عقب... مادرم را هم زدند... دو سه تا سیلی هم زدند توی صورت من.»

خبرگزاری ایرنا می‌نویسد پس از این واقعه، کارکنان بیمارستان ممسنی دست از کار کشیدند و شورای تامین شهرستان ممسنی نیز تشکیل جلسه داد.

محمدهادی ایمانیه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفته که پس از انتشار این خبر، رئیس کل دادگستری فارس شخصاً دستور پیگیری داد و نسبت به آزادی پزشک جراح اقدام شد. ایمانیه افزوده که با پیگیری قضایی "افراد خاطی" در این جریان شناسایی و مجازات می‌شوند.

این در حالی است که فرماندار ممسنی روز سه‌شنبه ۶ مرداد عنوان کرد که موضوع به دلیل سوءظن بوده و کاملا برطرف شده است. رهام پیکری که با خبرگزاری تسنیم صحبت کرده، روشن نساخته که سوءظن مربوطه چه بوده و آیا برطرف شدن آن به معنای بسته شدن پرونده این دستگیری و سکوت در برابر عوامل این بازداشت است یا خیر.
به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
      
sepanta_7 مرد #609 | Posted: 16 Feb 2016 21:01
کاربر

 
پزشکان 'اجزای بدن' را با چاپگر سه بعدی تولید کردند
دانشمندان می گویند که موفق به تولید اجزای بدن با کمک چاپگر ویژه سه بعدی شده اند که پیشرفتی عمده در پزشکی ترمیمی توصیف می شود.بخش هایی از استخوان، ماهیچه و غضروف پس از تولید با این شیوه و پیوند خوردن به بدن حیوانات به طور طبیعی شروع به کار کرد.این پیشرفت، که نتایج آن در نشریه "بیوتکنولوژی نیچر" چاپ شده نویدبخش استفاده از بافت های زنده برای ترمیم بدن است.


کارشناسان، این فناوری که در آمریکا ساخته شده را، "مرغی که واقعا تخم طلا می گذارد" توصیف کرده اند.
ایده استقرار سلول های منفرد با آرایشی که جایگزین یک آرواره مصدوم، گوش کنده شده یا ماهیچه آسیب دیده قلب شود برای پزشکی بسیار نویدبخش است.
اما این رشته با چالش بزرگی برای زنده نگه داشتن سلول ها روبرو بوده: این سلول ها در بافت هایی به قطر بیش از ۰.۲ میلیمتر از اکسیژن و مغذی ها محروم می شوند و از بین می روند.


  • اسفنج

تیم محققان در مرکز پزشکی ویک فارست موفق به توسعه یک تکنیک تازه شد تا بافتی با حفره های ذره بینی، مثل اسفنج، را چاپ سه بعدی کند؛ به طوری که اکسیژن و مواد غذایی به همه بخش های بافت نفوذ می کند.

"سیستم چاپ بافت و ارگان فشرده"، آیتاپ، یک پلاستیک قابل تجزیه و یک ژل را ترکیب می کند. پلاستیک، ساختار بافت را فراهم می کند و ژل که حاوی سلول هاست زمینه رشد سلول های تازه را فراهم می کنند.
وقتی این ساختمان در بدن حیوان کار گذاشته شد، پلاستیک تجزیه شد و "ماتریسی" طبیعی از پروتئین ها که توسط سلول ها تولید شد جای آن را گرفت.
در همین حال، رگ های خونی و عصب ها شروع به رشد در آن کردند.
پروفسور آنتونی آتالا، سرپرست تحقیقات، گفت که اکنون می توان بافت ها را در اندازه های انسانی چاپ کرد.
بافت های تازه به اندازه بافت های بدن انسان محکم هستند، و دانشمندان اکنون منتظرند تا میزان دوام آنها را بسنجند.
اما پروفسور آتالا گفت که چاپ سه بعدی درحال باز کردن درهای تازه ای به روی علم پزشکی است.
او به بی بی سی گفت:‌ "فرض کنید که یک بیمار از ناحیه استخوان فک آسیب دیده و یک تکه آن از بین رفته. ما بیمار را می آوریم، تصویربرداری می کنیم و بعد داده های تصویری را به نرم افزار چاپگر منتقل می کنیم تا قطعه ای که دقیقا جای خالی فک را پر می کند تولید کنیم."
تکنیک های مشابه که در آن ابتدا داربستی قابل تجزیه ساخته و بعد در سلول خیسانده می شود هم اکنون در بیماران به کار گرفته می شود.
مثلا دو سال قبل در مرکز ویک فارست به زنان واژن رشد کرده در آزمایشگاه پیوند زده شد، اما طیف درمانی با این شیوه به دلیل مشکل زنده نگه داشتن سلول ها محدود است.
پروفسور آتالا گفت:‌ "در این مطالعه ما بافت هایی با سفتی های مختلف از عضله گرفته تا غضروف و استخوان تولید کردیم تا امکان تولید طیف مختلفی از آن را نشان دهیم."
پروفسور مارتین برچال، جراح در دانشگاه کالج لندن، به بی بی سی گفت:‌ "چشم انداز چاپ بافت و ارگان انسان برای پیوند زدن مدتی است واقعیت پیدا کرده، اما اعتراف می کنم که انتظار پیشرفتی به این سرعت را نداشتم."
"به نظر می رسد آنها موفق به خلق مرغی شده اند که واقعا تخم طلا می گذارد."
او گفت که هنوز تحقیقات بیشتری برای استفاده از این بافت ها در بیماران لازم است با این حال پیش بینی کرد که جراحانی مثل او ظرف کمتر از یک دهه بتوانند از محصول این فناوری استفاده کنند.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
sepanta_7 مرد #610 | Posted: 16 Feb 2016 21:03
کاربر

 
ایمنی درمانی سرطان‌های خون و لنف نتایج 'خیره‎کننده‌ای' داشته است
محققان می‎گویند استفاده از ایمنی‌درمانی در درمان سرطان به خصوص سرطان خون نتایج خیره‌کننده‌ای داشته است.


دکتر استنلی ریدل از مرکز تحقیقات فرد هاچینسون در سیاتل آمریکا، در سخنرانی خود در نشست سالانه انجمن پیشرفت‌های علمی آمریکا که در واشنگتن برگزار می‎شود گفت:
"در آزمایشگاه و کارآزمایی‌های بالینی ما تاثیر چشمگیر این روش درمانی را در کسانی می‎بینیم که تومور آنها به دوز بالای شیمی‌درمانی سنتی مقاوم بوده است."
از جمله این نتایج خیره کننده، به گفته دکتر ریدل کارآزمایی بالینی در ۳۵ بیمار مبتلا به لوسمی حاد لنفوئیدی (ALL) بسیار پیشرفته بود. در این تحقیق در ۹۴ درصد مبتلایان تمام علائم بیماری کاملا از بین رفت.
در دو کارآزمایی بالینی دیگر، چهل بیمار مبتلا به لنفوم غیر هاجکین و لوسمی مزمن لنفوئیدی (CLL) با ایمنی درمانی درمان شدند، این درمان در بیش از هشتاد درصد شرکت کنندگان موثر بود و تقریبا در نیمی از آنها بیماری تا یک سال و نیم در فروکش (remission) کامل بود.

نتایج ایمنی‌درمانی در سرطان‌های خون و لنف چنان بوده که محققان از "تغییر گفتمان" در درمان سرطان صحبت کرده‌اند.
دکتر ریدل در سخنرانی خود گفت:
"راستش را بگویم این در پزشکی بی سابقه است، پاسخ درمانی در این حد در بیمارانی با بیماری‎ای چنین پیشرفته."

چند سالی است که ایمنی‌درمانی در خط مقدم تحقیقات سرطان قرار گرفته است. نشریه معتبر ساینس "ایمنی‌درمانی سرطان" را بزرگترین تحول علمی سال ۲۰۱۳ دانسته بود.
اساس درمان سرطان تا به حال از بین بردن تومور بوده است، با جراحی، شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی.
اما در "ایمنی‌درمانی" هدف این است که سیستم ایمنی خود بر علیه تومور وارد عمل شود، با تقویت یا "تربیت" سیستم ایمنی یا به عبارت دیگر سلول‌های T (نوعی گلبول سفید).
سلول‎های T یکی از مهمترین سلاح های بدن در مبارزه با بیماری ها به خصوص عفونت‌ها و سرطانی شدن است.
در مورد سرطان یکی از عواملی که باعث رشد تومور می‌شود این است که سلول‌های سرطانی خود را از دید رادارهای سیستم ایمنی مخفی نگه می‌دارند.
سلول‌های T در حمله به ویروس ها و باکتری ها شرکت دارند و در واقع سوابق این مجرمان را بایگانی خود نگه می دارند تا اگر دوباره سر و کله آنها در بدن پیدا شد، پادتن هایی را که دفعه قبل برای مهار آنها ترشح شده بود بلافاصله فعال کنند.
در ایمنی درمانی، سلول‎های T را از بیمار گرفته و با مهندسی ژنتیک در سطح آنها گیرنده‌ای تولید می کنند که گیرنده آنتی ژنی مصنوعی نامیده می شود.

در این روش سلول‌های T بیمار را گرفته و در آزمایشگاه آن را از نو برنامه‌ریزی می‌کنند؛ مثل اینکه شما نرم‌افزار یا اپلیکیشن جدیدی را در موبایل خود نصب می‌کنید و به آن قابلیت‌های تازه می‌دهید.
برای روشن شدن موضوع در نظر بگبرید که با مهندسی ژنتیک آنتنی روی سلول‎های T نصب می‎شود که می‌تواند نوعی پروتئین خاص را که فقط در سلول‌های سرطانی یافت می‌شود ردیابی کند و تشخیص بدهد. بعد این سلول‌های مجهز را دوباره وارد بدن بیمار می کنند.
این سلول‌ها در بدن تکثیر پیدا می‌کنند، با استفاده از آنتن سلول‌های سرطانی را پیدا کرده، به آنها حمله کرده و سلول سرطانی را نابود می‌کنند.
این سلول‌ها مشخصات سلول‌های خاطی را ثبت و ضبط کرده و اگر این مورد تکرار شود بلافاصله سرکوب خواهند شد. به همین دلایل است که دانشمندان به سلول‌های T لقب داروی زنده داده اند.
با این حال این روش خطراتی هم دارد از جمله حالتی که به آن توفان سایتوکین گفته می شود، تجمع سلول‌های دفاعی در بدن ابعادی پیدا می‌کند که خطرناک است، تب، افت فشارخون و آسیب سیستم اعصاب و در نهایت مرگ.
از این رو ایمنی‌درمانی تا به حال به عنوان آخرین تیر در ترکش به کار رفته است، وقتی بیمار به هیچ درمانی پاسخ نداده و بین دو تا پنج ماه بیشتر زنده نیست.

اما دکتر ریدل و همکارانش روشی را ابداع کرده اند که ایمنی درمانی را متعادل‌تر و مطمئن‌تر و خطر توفان سایتوکینی را کمتر می‌کند.
دکتر ریدل می گوید: "دلایل زیادی برای خوش‌بینی وجود دارد، دلایل زیادی برای بدبینی وجود دارد."
"مثل پرتو درمانی یا شیمی درمانی، ایمنی‌درمانی زندگی همه را نجات نخواهد داد، اما من فکر می‌کنم ایمنی‌درمانی به ستون درمان سرطان بدل خواهد شد."
با اینکه ایمنی‌درمانی بیشتر در درمان سرطان‌های خون و لنف استفاده شده اما استفاده از تربیت دستگاه ایمنی برای سرطان‌های دیگر هم مد نظر است و به عنوان مثال آزمایش بالینی واکسن سرطان مغز با استفاده از این روش آغاز شده است.
در دو چشم تو نشستم
به تماشای خودم
که مگر حال مرا
چشم تو تصویر کند
      
صفحه  صفحه 61 از 62:  « پیشین  1  ...  59  60  61  62  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Medical News | اخبار پزشکی

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید

رنگ ها Center  List   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا