تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
ایران

Pahlavi | سلسله ی پهلوی

صفحه  صفحه 2 از 20:  « پیشین  1  2  3  4  5  ...  16  17  18  19  20  پسین »  
#11 | Posted: 31 Oct 2012 14:00 | Edited By: مدیر
‎محمدعلی فروغی‎

‎شـــنـــــاســنـامـه
‎نام کامل‎ محمّدعلی فروغی دردشتی
‎لقب‎ ذکاءالملک
‎زادروز‎ ۱۲۵۴ خورشیدی
‎زادگاه‎ تهران ، ایران
‎تاریخ مرگ‎ پنجم آذرماه ۱۳۲۱ خورشیدی
‎جایگاه مرگ‎ تهران ، ایران
‎فرزندان‎ ‎‏///‏‎محمود فروغی ، محسن فروغی ، فرشته فروغی ، حمیده فروغی ، جواد فروغی، مسعود فروغی‎‏///‏‎
‎دانش آموخته‎ دارالفنون
‎اطلاعات سیاسی‎
‎حزب سیاسی‎ حزب تجدد
‎سمت پیشین‎ وزیر ایران
‎پستهای پیشین‎ ریاست دبیرخانه مجلس اوّل
نمایندگی تهران در دوره دوم و سوم مجلس
ریاست مجلس دوم
وزارت مالیه
وزارت عدلیه
وزارت دربار
ریاست دیوان عالی تمیز
‎کارهای مهم‎ انتقال سلطنت از قاجاریه به پهلوی وهم در جریان انتقال سلطنت از رضاشاه به پسرش
***
‎زنــــدگــی نـــامـــه
‎محمدعلی فروغی‎ ۱۳۲۱ - ۱۲۵۴ ) سرشناس به ‎ذکاالملک‎ ، روشنفکر ، مترجم ، ادیب و سخن‌شناس، روزنامه‌نگار ، سیاست‌مدار ، دیپلمات ، نماینده مجلس ، وزیر و نخست‌وزیر ایرانی .
محمّدعلی فروغی دردشتی که پس از مرگ پدرش ‎محمدعلی فروغی‎ (ذکاءالملک) از ادیبان و مترجمان دورهٔ قاجار، لقب ذکاءالملک (ثانی) را دریافت کرد، تحصیلات خود را در رشته ‎پزشکی‎ در دارالفنون آغاز ولی بعد به ادبیات رو آورد و فرهنگستان ایران را تاسیس کرد. وی چند بار وزیر، دو بار نماینده مجلس شورای ملی و یک باررئیس دیوان عالی تمیز (دیوان کشور) شد. در ۱۳۰۴ پس از تصویب انقراض دودمان قاجار ، که خود در آن نقش داشت، کفیل نخست‌وزیری شد. او نخستین و آخرین نخست‌وزیر رضاشاه بود.
     
#12 | Posted: 31 Oct 2012 19:55
‎مــخــالـفـان
یکی از مخالفین فروغی، ‎عباس اسکندری‎ مدیر روزنامه سیاست ارگان نمایندگان اقلیت دوره پنجم مجلس بود که با مدرس نیز همکاری داشت. از مخالفین دیگر فروغی،‎محمدمصدق‎ نماینده مجلس در دوره ششم قانون گذاری بود. مصدق به همراهی فراکسیون اقلیت که آیت الله مدرس نیز عضو آن بود. در هنگام معرفی کابینه ‎حسن مستوفی‎ در شهریور 1305 مطالبی در مخالفت با دو وزیر پیشنهادی دولت، ‎حسن وثوق‎ و محمد علی فروغی، ابراز میدارد.
***
‎مــوافــقــان
‎‏///‏‎استاد ملك الشعرای بهار ، استاد مجتبی مينوی ، علامه قزوینی ، میرزا ابوالحسن جلوه ، میرزا طاهر تنكابنی ، استاد جلالهمایی ، حسین سمیعی ، حبیب یغمایی ، میرزا عبدالعظیم قریب ، داریوش آشوری ، موسی غنی نژاد و صدها دانشمند دیگر‎‏///‏‎ خدمات فرهنگی فروغی را ستوده اند.
‎علی اکبر سیاسی‎ شخصیت فروغی را مانند یک تابلوی نقاشی گرانبها می‌داند. برای اینکه بهتر به زیبایی آن پی ببریم باید چند قدم به عقب برویم. وی از فنون ادب بهره کافی و حظی وافر داشت. نویسنده و منشی کم‌نظیری بود. سخن‌سنج، سخن‌شناس، خطیب، ادیب، مورخ و دانشمند بود.
‎علی اصغر حقدار‎ در پیشگفتار کتاب آداب مشروطیت دول اشاره می‌کند که «فروغی یکی از نادرترین روشنفکران با بصیرت ایرانی بود که حلقه ارتباط میان گفتمان فرهنگی و کنش سیاسی را در خود بوجود آورد.»
     
#13 | Posted: 31 Oct 2012 20:04 | Edited By: mereng
‎اقــدامـات مـهــم
***نگارش (و/یا ترجمه) برخی از نخستین کتاب‌های علمی به زبان فارسی
***نخستین کتاب علم اقتصاد در ایران ( اصول علم ثروت ملل یعنی اکونومی پلتیک (
***نخستین کتاب حقوق اساسی در ایران ( حقوق اساسی (یعنی) آداب مشروطیت دول (
***نخستین کتاب تاریخ ملل در ایران ( تاریخ ملل قدیمه مشرق (
***نگارش برخی کتب و مقالات تاثیرگذاردیگر نظیر سیر حکمت در اروپا ، پیام من به فرهنگستان و ...
***انتشار روزنامه تربیت ، نخستین روزنامه غیردولتی (آزاد) ایران، زیر نظر پدرش محمد حسین فروغی
***ریاست شورای عالی انتشارات و تبلیغات
***تاسیس فرهنگستان ایران
***ریاست بر فرهنگستان ایران
***ابداع بسیاری از واژگان پایه علمیو فلسفی و معادل‌یابی برای آن‌ها در زبان فارسی
***اقداماتی در جهت نگهداری آثار ملی، باستانی و فرهنگی ایران
***تشکیل انجمن آثار ملی
***برگزاری جشن هزاره فردوسی و ابن‌سینا
***تلاش در جهت ساخت، تجدید ساختمان و یا تعمیر آرامگاه فردوسی و ابن‌سینا ، حافظ ، سعدی ، نادرشاه ، خیام ، عطار
***تصحیح برخی از مهم‌ترین متون فارسی، دیوان حافظ ، رباعیات خیام ، کلیات سعدی و... .
***تدریس و تربیت بسیاری از بزرگان ایران
***تدریس در در مدرسه ادب ، علمیه ، دارالفنون ، تدریس و ریاست بر مدرسه علوم سیاسی
*** معلم خصوصی احمدشاه
***پایه‌گذاری دبیرخانه مجلس شورای ملی به پیشنهاد ریاست مجلس اول
***اجرای قانون اصول محاکمات حقوقی مصوبه مجلس و در نتیجه آن ایجاد عدلیه جدید
***طرح قوانینی که اساس کار دادگستری می‌شود، با همکاری سید نصرالله تقوی ، سید محمد فاطمی ، شمس‌العلما قریب گرکانی و میرزا طاهر تنکابنی
***انحلال وزارت فوائد عامه و تجارت و تشکیل دو وزارت‌خانه جدید به جای آن، وزارت اقتصاد ملی و وزارت طرق و شوارع .
***همکاری در تاسیس دانشگاه تهران
***سمت‌های سیاسی ملی و بین‌المللی
***نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای ملی (۲ دوره)، رئیس دوره دومو نائب رئیس دوره سوم مجلس شورایملی
***نخست وزیر (۴ دوره) و کفیل رئیس الوزرا در حکومت موقت رضاخان
***وزیر مالیه (۴ دوره)، وزیر عدلیه یا سرپرستی وزارت عدلیه (3 دوره)، وزیر خارجه یا سرپرستی وزارت خارجه (5 دوره)، وزیر جنگ (4 دوره)، سرپرستی وزارت اقتصاد ملی (1 دوره)، وزیر دربار (1 دوره)
***ریاست دیوان عالی تمیز (دیوان عالی کشور)
     
#14 | Posted: 31 Oct 2012 20:27
‎ایـران در عــصــر رضـــاشــــاه
رضا شاه در 24 اسفند 1256 در شهر سوادکوه متولد شد و در کودتای 29 اسفند 1299 به قدرت رسید برخی معتقداند رضا شاه با کمک انگلیس ها به قدرت رسید اما چه با قدرت انگلیس به قدرت رسیده باشد یا نرسیده باشد رضا شاه بزرگ هیچ کاری به نفع انگلیس انجام ندادو سر انجام به بهانه کمک به ‎هیتلر‎ که یک تهمت بود تبعید شد.
در زمانی که رضا شاه به قدرت رسید ایران رسما تکه تکه شده بود ‎شیخ خزئل‎ در جنوب به تحریک انگلیس ،در شمال ‎یاغیان جنگل‎ به تحریک روسیه دست به شورش برداشتند و حکومت های محلی مستقل تشکیل داده بودند.
گفتنی است رضا شاه مایل به ایجاد پادشاهی نبود و اول می خواست جمهوری تاسیس کند اما اخوندهایی مانند ‎کاشانی‎ با تحریک جامعه مانع این کار شدند.
در زماتی که رضا شاه به حکومت رسید تمامی راهای ایران نا امن بود و راهزنان مردم را غارت می کردند رضا شاه تمامی شورش ها را سرکوب کرد و حکومت شیخ خزعل را برچید و تمامی راهزنان را سرکوب کرد و امنیت را به کشور باز گردانید.غائله خراسان و جنگل را خوابانید و یاغیان کاشان و لرستان راسرکوب کرد.و برای تامین امنیت داخلی شهر ها ‎ژاندارمری‎‎‏ را تاسیس کرد. .و نیروی هوایی را با خرید چند هواپیمای ‎یونکرس‎ از آلمان بنیان نهاد و عده ای را برای آموزش خلبانی به آلمان فرستاد و نیروی دریایی را نیز ایجاد کرد و برای آن از ایتالیا کشتی خریداری کرد و ملوانان ایران در ایتالیا دوره می دیدند.قبل از آمدن رضا شاه یک ایرانی برای رفتن به خوزستان باید گذرنامه انگلیسی می گرفت!و باید به بوشهر و بصره می رفت و از آنجا باید وارد آبادان و خرمشهر می شد.و به ‎‏///‏‎خوزستان ایران عربستان می کفتند.‎‏///‏‎
رضا شاه قانون کاپیتلاسیون را لغو کرد و عشایر را نیز اسکان داد و برای آنها خانه سازی کرد.
در زمان قاجار کشور ایران دارای ارتش منظم نبود و در هنگام جنگ فرمانداران استان ها نفرگیری می کردند و به محل جنگ می فرستادند رضاخان اقدام به ایجاد ارتش منظم برای ایران کرد.و سپس قانون نظام وظیفه را در سال 1303 تصویب کرد.
سپس رضا خان با کمک مرحوم داور شروع به پاکسازی دادگستری از دست روحانیون کرد و دادگستری نوین ایران را بنیان نهاد. و اولین قانون مدنی کشور را وضع کرد.
رضا خان بانک ملی و کشاورزی را نیز بنیان نهاد و دست انگلیس را از دارایی های ایران کوتاه کرد و امتیاز چاپ اسکناس ایران را از کشور های اروپایی گرفت واسکناس را در داخل ایران چاپ کرد و بانگ رهنی را نیز برای گسترش صنعت خانه سازی در ایران بنیان نهاد.
رضا خان خط راه آهن سراسری از شرق به غرب را نیز کشید که متاسفانه مورد مخالفت افراد زیادی از جمله مرحوم دکتر محمد مصدق واقع شد عده ای نیز بر این موضوع استدلال می کنندکه رضا شاه این خط را به دستور انگلیس برای دوران جنگ کشیده که دروغ است زیرا رضا شاه بیشتر به سمت ‎آلمان‎ تمایل داشت و موضوع دیگر این است که در زمان جنگ جهانی دوم انگلیس و آلمان تا مدتها متحد بودند و بر علیه انگلیس می جنگیدند و امکان نداشته انگلیس این موضوع را پیش بینی بکند که روزی با روسیه متحد خواهد شد.
رضا خان شروع به ایجاد راهای ارتباطی کشور نیز نمود و راهای ارتباطی و تونل ها و پل های فراوانی را بنیان نهاد.که تونل کندوان از جمله این راه ها بود وی رادیو تهران را نیز ایجاد کرد.
در زمان قاجار چیزی به اسم شناسنامه وجود نداشت رضا سازمان ‎ثبت احوال‎ را بنیان نهاد و برای همه ایرانیان شناسنامه صادر کرد.
قبل از آمدن رضا شاه فقط در ایران دارلفنون وجود داشت که توسط امیر کبیر تاسیس شده بود رضا شاه برای اولین بار در ایران دانشگاه را بنیان نهاد و در سال 1312 اولین سنگ بنای دانشگاه تهران را گذاشت.نهادهای آموزشی را در کشور بنیان نهاد و شروع به مبارزه با بیسوادی کرد.مدارس دخترانه و دانش سرای عالی بانوان را نیز تاسیس کرد.
     
#15 | Posted: 31 Oct 2012 20:38
mereng:
‎ایـران در عــصــر رضـــاشــــاه

رضا شاه خدمات فرهنگی بسیاری نیز به ایران کرد وی تقویم هجری قمری را برداشت و به جای آن تقویم هجری شمسی را گذاشت اسم ایران را در مجامع بین الملی از پارس به ‎ایران‎ تغیر داد و رادیو ایران خبرگذاری پارس و فرهنگستان و موزه جواهرات ملی را نیز تاسیس کرد همچنین وی که به تمدن و فرهنگ ایران بسیار علاقه داشت دستور داد که ‎تخت جمشید‎ را از زیر خاک بیرون بکشند و آن را ترمیم و مرمت بکنند و آرمگاه ‎فردوسی‎ را در توس با حضور بزرگترین فردوسی شناسان جهان تاسیس کرد..رضا شاه در سفری که به ترکیه داشت آتاتورک از او می خواهد که خط نوشتاری ایران را مانند ترکیه به انگلیسی تغیر دهد اما به وی می گوید ‎‏///‏‎که اگر این کار را بکنم به حافظ و سعدی و فردوسی و... خیانت کرده ام این فیلم از ملاقات رضا شاه و آتاتورک تنها فیلمی است که صدای رضا شاه در آن موجود است و رضا شاه به خوبی به زبان ترکی باآتاتورک صحبت می کند.‎‏///‏‎
رضاشاه کبیر به صنعتی کردن کشور نیز بسیار علاقه مند بود و کارخانه جات زیادی در زمان وی اولین گام های اساسی بسوی صنعتی شدن برداشته شد و کارخانه های بسیار خریداری و تاسیس شد که از جمله آنها کارخانه قند بود و برای تقویت محصولات داخلی نیز تعرفه گمرکی وضع کرد و پول آن به حساب دولت ریخته می شد.
و برای راحت کردن زنان از بند حجاب اجباری شروع به اجرای قانون کشف حجاب کرد که متاسفانه موفقیت آمیز نبود و مقاومت های فراوانی در برابر آن شد.و سازمان زنان کشور را نیز تاسیس کرد.
     
#16 | Posted: 31 Oct 2012 21:14
mereng:

     
#17 | Posted: 31 Oct 2012 21:38
‎مــحـمـدرضـــاشـــــاه
     
#18 | Posted: 5 Nov 2012 19:45 | Edited By: mereng

‎دوران‎ ۲۵ شهریور ۱۳۲۰
تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷
‎تاجگذاری‎ ۴ آبان ۱۳۴۶
کاخ گلستان ، تهران
‎لقب ها‎ شاهنشاه آریامهر
بزرگ‌ارتش تاران
‎زادروز‎ ۴ آبان ۱۲۹۸
‎زادگاه‎ دروازه قزوین ، تهران ، ایران
‎مرگ‎ ۵ مرداد ۱۳۵۹
‎محل مرگ‎ قاهره ، مصر
‎آرامگاه‎ مسجد رفاعی ، قاهره
پیش از پایان حکومت سلطنتی به‌دنبال انقلاب ۱۳۵۷ ایران و اعلام حکومت جمهوری از نوع « حکومت دینی ».
پس از رضا پهلوی
‎همسران‎ ‎فــوزیــــه‎‏ (۱۳۱۸ تا ۱۳۲۶)
‎ثــــریــا‎‏ (۱۳۲۹ تا ۱۳۳۶)‎
‎فـــــرح دیــــبـــا‎‏ (۱۳۳۸ تا ۱۳۵۹)
‎کاخ ها‎ گلستان ، مرمر ، نیاوران ، سعدآباد
دودمان پهلوی
‎پدر‎ رضاشاه پهلوی
‎مادر‎ تاج الملوک آیرملو‎‏
‎فرزندان‎

شهناز‎‏ ، ‏‎رضا‎‏ ، ‏‎فرحناز‎‏ ، ‏‎علیرضا‎‏ ، ‏‎لیلا
‎دین‎ اسلام شیعه
     
#19 | Posted: 5 Nov 2012 19:55
‎زنــــدگــی نـــامـــه
محمدرضا پهلوی ۴ آبان ۱۲۹۸ خورشیدی در تهران – ۵ مرداد ۱۳۵۹ خورشیدی در ‎قاهره‎ معروف به محمدرضا شاه پهلوی ، ملقب به « ‎آریامهر‎ » به‌معنای ‎خورشید آریاییان‎ ، دومین شاه سلسلهٔ پهلوی و واپسین پادشاه ایران از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بود. وی حاصل ازدواج ‎‏///‏‎رضاشاه و تاج‌الملوک آیرملو‎‏///‏‎ بود.
در شش سالگی پدرش پادشاه شد و او به ولیعهدی ایران رسید. تحصیلات مقدماتی را در تهران و تحصیلات متوسطه را در ‎سوییس‎ به اتمام رساند و در بازگشت به ایران با درجه ستوان دوم از دانشکده افسری فارغ‌التحصیل شد. در جنگ جهانی دوم و هم‌زمان با اشغال ایران در ۲۲ سالگی به پادشاهی رسید و از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ تا انقلاب ایران ، ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بر ایران پادشاهی کرد. در آغاز قدرت کمی داشت، ولی با پایان اشغال ایران و خروج نیروهای خارجی از کشور، با پشتیبانی امریکا و با سیاست نخست وزیر وقت، ‎قوام السلطنه‎ به حکومت خودمختار در آذربایجان و کردستان خاتمه داد. هم‌چنین زمین‌هایی که پدرش از مالکان آن‌ها گرفته بود را به صاحبان پیشین‌شان بازگرداند.
مدتی پس از نجات از یک ترور نافرجام، با تشکیل مجلس ‎سنا‎ بر قدرت و اقتدار خود افزود. در دوران پادشاهی او، صنعت نفت ایران به رهبری محمد مصدق ملی شد. در سال ۱۳۳۲ سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ، کودتایی برای برکناری مصدق به‌راه انداختند. با شکست‌خوردن کودتای ۲۵ مرداد محمدرضا شاه ایران را ترک کرد و به ایتالیا رفت، ولی با موفقیت کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مصدق برکنار شد و شاه باری ‌دیگر به قدرت رسید.
شاه به توسعه اقتصادی و افرایش قدرت نظامی کشور علاقه داشت و بخش زیادی از درآمد نفتی کشور را صرف ارتش ایران می‌نمود. او تحت عنوان ‎انقلاب سفید‎ و با هدف رسمی قرار گرفتن ایران در بین مدرن‌ترین کشورهای جهان تا پایان سدهٔ بیستم مجموعه‌ای از اصلاحات اقتصادی-اجتماعی مانند اصلاحات ارضی را آغاز نمود. در دهه چهل و اوایل دهه پنجاه خورشیدی، ایران رشد اقتصادی سریعی را شاهد بود. محمدرضا شاه نظام تک‌حزبی را در کشور حاکم کرد و عملاً در شانزده سال پایان پادشاهی تقریباً هیچ یک از تصمیمات کلیدی کشوری بدون نظر مساعد او گرفته نمی‌شد. سرانجام او در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۵۷ و درپی اعتراض‌های گسترش‌یافته مخالفان به رهبری روح‌الله ‎خمینی‎ ، ایران را برای همیشه ترک کرد. وی در طول زندگی خود سه بار ازدواج کرد و صاحب پنج فرزند شد.
در طول زندگی، چهار کتاب درباره زندگی خود و ایران نوشت که آخرین آن‌ها اندکی پیش از مرگ وی به پایان رسید. او سرانجام در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۵۹ در سن ۶۱ سالگی و در اثرسرطان غدد لنفاوی ، در ‎مصر‎ درگذشت و در یکی از مهم‌ترین مساجد قاهره بهنام مسجد رفاعی به خاک سپرده شد.
     
#20 | Posted: 5 Nov 2012 20:24
‎زنــــدگـــی نــامـــه

فوزیه فؤاد (به عربی : فوزیة بنت الملک فؤاد) ۱۴ آبان ۱۳۰۰ اسکندریه ، مصر،شاهزاده‌ای مصری است که نخستین همسر محمد رضا پهلوی بود. او خواهر ‎ملک فاروق‎ پادشاه مصر و حاصل ازدواج او با محمدرضا شاه دختری است به نام ‎شهناز‎ .
نام او در حال حاضر فوزیه شیرین است. او در ۱۹۴۹ دگربار ازدواج کرد و پس از انقلاب ۱۹۵۲ مصر دولت این کشور دیگر القاب سلطنتی او را به رسمیت نمی‌شناسد. او هنوز عموماً برای احترام شاه دخت فوزیه خوانده می‌شود. او مسن ترین عضو خاندان ساقط شده محمدعلی است که ساکن مصر است.
فوزیه شهروند مصر ولی از تبار ‎چرکسی‎ ، آلبانیایی و فرانسوی است. او از دودمان پادشاهی ‎محمدعلی پاشا‎ است. خاندان محمدعلی از تبار آلبانیایی بودند که درزمان فرمانروایی عثمانی‌ها در مصر به مدارج بالا رسیدند. ازدواج با شاه به فوزیه تابعیت ایرانی بخشید و مجلس شورای ملی او را ایرانی الاصل اعلام کرد.
     
صفحه  صفحه 2 از 20:  « پیشین  1  2  3  4  5  ...  16  17  18  19  20  پسین » 
ایران انجمن لوتی / ایران / Pahlavi | سلسله ی پهلوی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2019 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites