خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
ایران انجمن لوتی / ایران /

Pahlavi | سلسله ی پهلوی


صفحه  صفحه 3 از 20:  « پیشین  1  2  3  4  5  ...  17  18  19  20  پسین »
mereng مرد #21 | Posted: 5 Nov 2012 21:31
کاربر

 
‎ثــــریــا

‎نام کامل‎ ثریا اسفندیاری بختیاری
معروف به ملکه ثریا
‎زاروز‎ ۱ تیر ۱۳۱۱
۲۲ ژوئن ۱۹۳۲
‎زادگاه‎ اصفهان (روستای فارسان در استان دهم سابق)
‎مرگ‎ ۴ آبان ۱۳۸۰
۲۶ اکتبر ۲۰۰۱
‎محل ‎مرگ‎ پاریس فرانسه
‎همسر‎ محمد رضا پهلوی
خویشاوندان سرشناس خلیل اسفندیاری
‎دین‎ رومن کاتولیک
‎سمت‎ ملکه ایران
‎زندگــی نــامــه
ثریا اسفندیاری بختیاری (زاده ۱ تیر ۱۳۱۱ در اصفهان ـ روستای ‎فارسان‎ در که در چهارمحای و بختیاری فعلی واقع است - درگذشته ۴ آبان ۱۳۸۰ در پاریس بر اثر سکته مغزی ) دومین همسر محمدرضا پهلوی و ملکه ایران بود.
      
mereng مرد #22 | Posted: 5 Nov 2012 21:48
کاربر

 
‎فـــــرح دیــــبـــا
‎نگاره ی رسمی‎


‎زادروز‎ ۲۲ مهر ۱۳۱۸ خورشیدی/ ۱۴ اکتبر ۱۹۳۸
‎زادگاه‎ ایران تهران ،
‎همسر‎ محمدرضا پهلوی
‎فرزندان‎ رضا پهلوی ، فرحناز ، علی‌رضا ، لیلا
اطلاعات سیاسی
‎سمت‎ شهبانوی ایران - ۱۳۳۸ تا ۱۳۵۷
      
mereng مرد #23 | Posted: 5 Nov 2012 21:58
کاربر

 
‎زنــــدگـــی نــامـــه
فرح پهلوی با نام اصلی فرح دیبا (زادهٔ ۲۲ مهر ۱۳۱۸ در تهران ) سومین همسر محمدرضا پهلوی و شهبانوی ایران از ۲۹ آذر ۱۳۳۸ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ در ایران بود.
فرح دیبا پیش از ازدواج در مدرسه‌های ‎ژاندارک و رازی‎ تهران تحصیل کرد و برای ادامه تحصیل در رشته معماری به کشور ‎فرانسه‎ رفت و در کنار تحصیل به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تسلط پیدا کرد. در میانه دوران تحصیل، فرح به وسیله ‎اردشیر زاهدی‎ و ‎شهناز پهلوی‎ به محمدرضا پهلوی معرفی شد و این آشنایی سرانجام به ازدواج آن دو در ۳۰ آبان ۱۳۳۸ انجامید. پس از تاجگذاری فرح پهلوی نایب‌السلطنه شد.
در چهارچوب مسؤولیت‌های وی به‌عنوان شهبانوی ایران، دفتر مخصوص وی دارای چهار بخش آموزش و پرورش، بخش بهداشت و درمان، بخش رفاه اجتماعی و بخش فرهنگ و هنر بود. دفتر فرح پهلوی در زمینهٔ آموزش و بهداشت کودکان بی سرپرست و کودکان ایران فعال بود. پایه گذاری جمعیت کمک به جذامیان و بهکده راجی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، موزه فرش ایران و موزه هنرهای معاصر توسط این دفتر صورت گرفت. فرح پهلوی سعی داشت با سفرهای مکرر به شهرهای مختلف ایران نزدیکی بیشتری با عموم مردم داشته باشد.
پس از انقلاب ۱۳۵۷، فرح پهلوی ایران را به همراه همسرش محمدرضا شاه ترک کرد و پس از اقامت در چندین کشور، تا درگذشت همسرش در مصر، در کنار او بود. وی اکنون گاهی در آمریکا و گاه در فرانسه زندگی می‌کند.
فرح و محمدرضا پهلوی دارای ۴ فرزندبه نام‌های رضا ، فرحناز ، علیرضا و لیلا شدند که از این میان لیلا و علیرضا را به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۹ از دست دادند.
      
mereng مرد #24 | Posted: 5 Nov 2012 22:25
کاربر

 
‎مــــــادر
‎تاج الملوک آیرملو‎

‎نام کامل‎ نیم‌تاج خانم
‎لقب ها‎ ملکهٔ مادر
‎زادروز‎ ۲۷ اسفند ۱۲۷۴
‎زادگاه‎ باکو , امپراتوری روسیه
‎مرگ‎ ۱۹ اسفند ۱۳۶۰ (۸۶ سال)
‎محل مرگ‎ آکاپولکو ، مکزیک
‎همسران‎ رضاشاه
رحیم‌علی خرم
‎پدر‎ تیمور خان آیرملو
‎فرزندان‎ محمدرضا
اشرف ، شمس ،
علیرضا پهلوی
‎دین‎ اسلام
‎زندگــی نــامــه
تاج‌الملوک آیرُملو ) ۲۷ اسفند ۱۲۷۴ ‎باکو‎ - ۱۹ اسفند ۱۳۶۰ ‎آکاپولکو‎ ) معروف به «‎ملکه مادر‎» دومین همسر رضاشاه پهلوی بود
‎فـــــــرزنــــــــدان
‎شهناز‎

شهناز پهلوی کودکی به همراه پدر و مادر
‎زادروز‎ ۵ آبان ۱۳۱۹
۲۷ اکتبر ۱۹۴۰ ‏(۷۲ سال)
‎زادگاه‎ تهران , ایران
‎همسران‎ اردشیر زاهدی
خسرو جهانبانی
‎دودمان‎ خاندان پهلوی
‎پدر‎ محمدرضا پهلوی
‎مادر‎ فوزیه
‎فرزندان‎ مهناز زاهدی
فوزیه جهانبانی
خسرو جهانبانی
‎کــــــوتاهــــی از زنـــــدگــــی نـــامـــه
شَهناز پَهلَوی (زاده ۵ آبان ۱۳۱۹ )اولین فرزند محمدرضا پهلوی و تنها فرزند ‎فوزیه‎ است.
      
mereng مرد #25 | Posted: 5 Nov 2012 23:32
کاربر

 
‎رضـــــــــاپـــــهــــلـــــــوی

‎نام کامل‎ رضا پهلوی
معروف به شاهزاده
‎زادروز‎ ۹ آبان ۱۳۳۹
۳۱ اکتبر ۱۹۶۰ ‏(۵۲ سال)
‎زادگاه‎ تهران ، ایران
‎همسر‎ یاسمین اعتماد امینی
‎فرزندان‎ نور پهلوی (۱۴ فروردین ۱۳۷۱)
ایمان پهلوی (۲۱ شهریور ۱۳۷۲)
فرح پهلوی (۲۷ دی ۱۳۸۲)
اطلاعات سیاسی
‎پست های پیشین‎ ولیعهد ایران
‎فعالیت ها‎ فعال حقوق بشر ، نویسنده و سیاست‌مدار.
‎کـــــوتـــــاهــــی از زنــــدگـــی نــامــه
رضا پهلوی فرزند محمدرضا پهلوی آخرین پادشاه ایران است. او در سن ۷ سالگی، تاج ولیعهدی را بر سر او نهاد و با این کار، او رسماً بر اساس قانون اساسی مشروطه ‎ولیعهد‎ ایران شد. از زمان پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، و خلع پدر او از سلطنت، رضا پهلوی مجبور به زندگی در خارج از ایران است. او از فعالان سیاسی و از مخالفان جدی نظام جمهوری اسلامی و طرفدار برگزاری یک همه‌پرسی آزاد و تصویب قانون اساسی جدید در ایران است.
      
mereng مرد #26 | Posted: 5 Nov 2012 23:38
کاربر

 
‎فــــــرحــــــــنـــــــــــاز

زادهٔ ۲۲ اسفند ۱۳۴۱ ‎سومین‎ فرزند محمدرضا پهلوی آخرین پادشاه ایران و دومین فرزند فرح دیبا همچنین دومین دختر محمدرضا پهلوی است. او تحصیلات خود را در ایران و در مدرسهٔ ویژهٔ نیاوران در تهران انجام داد ولی با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ ایران در نوجوانی به همراه خانواده خود ناگزیر به فرار از کشور شد و سپس در اوایل دههٔ ۸۰ به کالج آمریکایی قاهره در کشور مصر رفت و بعدها به ایالات متحده رفت و یک سال در کالج ‎بنینگتن‎ در بنینگتن، ورمونت تحصیل کرد. او سپس به دانشگاه کلمبیا رفت و تحصیلات خود را ادامه داد و به درجه کارشناسی ارشد رشته ‎روانشناسی اطفال‎ دست یافت. او خواهر تنی رضا پهلوی ، علی‌رضا و لیلا پهلوی است. او در حال حاضر در شهر نیویورک زندگی می‌کند.
      
mereng مرد #27 | Posted: 5 Nov 2012 23:56
کاربر

 
‎عــــــلـــــــی رضــــا پـــهـــلــوی

علی‌رضا پهلوی در سال ۱۹۷۶ میلادی.
‎نام کامل‎ شاهپور علیرضا پهلوی
‎معروف‎ به علی‌رضا پهلوی دوم
‎زادروز‎ ۸ اردیبهشت ۱۳۴۵ خورشیدی
۲۸ آوریل ۱۹۶۶ میلادی
‎زادگاه‎ تهران ، ایران
‎تاریخ مرگ‎ ۱۴ دی ۱۳۸۹ خورشیدی
۴ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی
‎محل مرگ‎ بوستون ، ایالات متحده آمریکا
‎فرزندان‎ ایریانا
اطلاعات سیاسی
‎سمت‎ شاهزاده پیشین ایران و عضو دودمان پهلوی .
‎فعالیت ها‎ دانشیار دانشگاه هاروارد در رشته ایران‌شناسی و زبان و ادبیات ارمنی .
‎کــــوتــــاهــــی از زنــــدگـــی نـــامـــه
(۸ اردیبهشت ۱۳۴۵ در تهران - ۱۴ دی ۱۳۸۹) فرزند ‎سوم‎ محمدرضا پهلوی و فرح دیبا بود. پدر و مادرش، نامش را از عمویش علی‌رضا پهلوی اول گرفتند.
علی‌رضا پهلوی با وقوع انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ به همراه خانواده‌اشایران را ترک کرد و در خارج از کشور به تحصیل و زندگی پرداخت. او در تاریخ ۱۴ دی ۱۳۸۹ خورشیدی، در منزل شخصی‌اش در خیابان نیوتون غربی در بوستون آمریکا ‎خــــــــــــودکــــــــشـــــی کرد. شش ماه پس از مرگش رسانه‌ها اعلام نمودند فرزند دختر بجا مانده از وی متولد شد.
علی‌رضا پهلوی، بنابر قانون اساسی مشروطه ، نفر دوّم به تاج شاهنشاهی خاندان پهلوی پس از برادر بزرگ‌ترش رضا پهلوی بود.
      
mereng مرد #28 | Posted: 28 Mar 2013 17:52 | Edited By: mereng
کاربر

 
‎تحصیلات‎
علی‌رضا پهلوی تا قبل از انقلاب ایران به دبستان رازی تهران و مدرسه دربار رفته‌بود. پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به دبیرستان سنت دیوید در شهر نیویورک و سپس دبیرستان گری لاک ریجینال در شهر ویلیامز تاوون ، ایالت ماساچوست رفت.
علی‌رضا پهلوی در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه پرینستون موفق به کسب مدرک کارشناسی در رشته موسیقی و سپس موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشتهایران‌شناسی پیش از اسلام از دانشگاه کلمبیا شد. وی سپس در رشته زبان‌های باستانی ایران و فلسفه در دانشگاه هاروارد ، برای کسب مدرک دکترا به مطالعه پرداخت.
احسان یارشاطر ، جیمز راسل ، حمید دباشی و اکتور شروو از جمله اساتید ایران‌شناس علی‌رضا پهلوی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد بودند. تز دکترای علی‌رضا پهلوی، متنی به زبان پهلوی به نام « مینوی خرد » نام داشت.‏‎

‎علایق‎
علی‌رضا پهلوی به تحقیق و مطالعه بخصوص در مورد تاریخ باستانی ایران علاقه داشت. او هم‌چنین به شعر کهن فارسی و ادبیات معاصر ایران علاقه‌مند بود. از دیگر علایق علی‌رضا پهلوی، چتربازی ، پرواز و غواصی عنوان شده‌است.
به گفته فرهنگ مهر ، رئیس دانشگاه پهلوی و از نزدیکان علیرضا پهلوی، وی«ردیف‌های موسیقی ایرانی را خوب می‌دانست و در تنهایی فلوت می‌نواخت»
      
mereng مرد #29 | Posted: 28 Mar 2013 18:09 | Edited By: مدیر
کاربر

 
‎واکنش ها‎
رضا پهلوی ، برادر ارشد علی‌رضا، خودکشی او را «نتیجه فاجعه‌بار» ابتلا به «بیماری افسردگی» توصیف کرد. وی عنوان کرد که علی‌رضا سال‌ها با بیماری افسردگی دست به گریبان بوده؛ در حالی‌که هم‌زمان به تحصیل و تحقیق در زمینه زبان‌شناسی و تمدن و فرهنگ باستانی ایران ادامه می‌داده‌است.
خبر خودکشی علی‌رضا پهلوی، احساسات وسیعی را در بین ایرانیان دامن زد.به نحوی که خبر درگذشت او به خبر اول بیشتر رسانه‌های فارسی‌زبان مبدل شد.

‎مراسم یادبود‎
مراسم یادبودی در ایالات متحده در تاریخ ۲۳ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، در «استرث‌مور موزیکال سنتر» در بتزدا ، ایالت مریلند برگزار شد. در این مراسم اعضای خانواده پهلوی از جمله فرح پهلوی ، رضا پهلوی ، فرحناز پهلوی و یاسمین اعتماد امینی و عده‌ای از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و هنری و صدها تن از ایرانیان شرکت داشتند.
      
mereng مرد #30 | Posted: 28 Mar 2013 18:17
کاربر

 

لیلا پهلوی

‎خانواده‎
لیلا پهلوی در تهران به دنیا آمد. وی کوچک‌ترین خواهر رضا پهلوی ، علی‌رضا پهلوی ، فرحناز پهلوی و خواهر ناتنی شهناز پهلوی بود.
با پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران و در حالی که لیلا تنها ۸٫۵ سال داشت ، مجبور به ترک ایران به همراه خانواده‌اش و زندگی در تبعید شد.
خانواده پادشاهی ایران

‎تحصیلات‎
لیلا پهلوی پس از پایان تحصیلات دوران ابتدایی، تحصیلات عالی خود را در ایالات متحده آمریکا و در دانشگاهبراون در رشته ادبیات تطبیقی با گرایش زبان آلمانی و فلسفه اسکاندیناویایی به اتمام رساند
‎تبعید‎
لیلا پهلوی زبان‌های فارسی ، انگلیسی و فرانسوی را روان صحبت می‌کرد. وی به رباعیات عمر خیام علاقه داشت و حتی به ترجمه اشعار رومی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی اشتغال داشت. لیلا پهلوی به فرهنگ ایران، از جمله شعر و ادبیات و هنر ایران علاقه‌مند بود و برخی آثار هنری ایرانی را گردآوری می‌کرد. لیلا پهلوی همچنین از حمایت‌کنندگان مالی دانشنامه ایرانیکا بود.
لیلا پهلوی، یک سال قبل از مرگش در مصاحبه‌ای با یک مجله اسپانیایی در مورد علاقه‌اش به ایران و فرهنگ ایرانی گفته بود: «من تقریبا همه زندگیم را در خارج سپری کرده‌ام، اما هم‌چنان ایرانی مانده‌ام، گویی هیچ‌گاه از کشورم دور نبوده‌ام».
      
صفحه  صفحه 3 از 20:  « پیشین  1  2  3  4  5  ...  17  18  19  20  پسین » 
ایران انجمن لوتی / ایران / Pahlavi | سلسله ی پهلوی

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید

رنگ ها Center  List   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا