تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
فرهنگ و هنر

تاریخ قرون عثمانی

صفحه  صفحه 4 از 7:  « پیشین  1  2  3  4  5  6  7  پسین »  
#31 | Posted: 31 Dec 2013 18:24 | Edited By: andishmand
مراد سومنام کامل : مراد سوم
تولد : ۹۸۲ هجری قمری
مرگ ۱۰۰۳ هجری قمری
پس از :سلیم دوم
پیش از : محمد سوم
همسر : بیگم خاتون ( جولیا )
اولاد : محمد سوم

سلطان مراد سوم، دوازدهمین خلیفه‌ی عثمانی در سال 953هـ دیده به جهان گشود. وی پس از وفات پدرش در سال 982هـ متولی خلافت شد. مراد سوم به علم و ادب و شعر اهتمام می‌ورزید، و به زبان‌های سه‌گانه‌ی ترکی و عربی و فارسی مسلط بود، و به تصوف نیز تمایل داشت.

او به تقوی و توجه نمودن به علما مشهور بود. در دوران وی مساحت سرزمین‌های عثمانی به اوج خود رسید. مساحت این کشور در آن زمان مساوی با 19.902.000 (نوزده میلیون و نهصد و دو هزار) کیلومتر مربع بوده است، یعنی تقریبا دوازده برابر ایران کنونی در اختیار این امپراتوری بزرگ بود.

اقدامات و معاهدات سلطان مراد سوم

اولین کاری که سلطان مراد سوم پس از بر عهده گرفتن خلافت انجام داد دستور به منع خمر بود. پس از اینکه نوشیدن خمر میان مردم انتشار پیدا کرده بود، و برخی از لشکریان از جمله سپاه ینی چری نیز در این امر افراط ورزیده بودند، سلطان دستور منع آن را صادر کرد. ینی چری‌ها نسبت به منع خمر اعتراض کردند، و این دلالت بر ضعف دولت داشت که توانایی منع خمر و اجرای حدود شرعی بر آن‌ها را نداشت، و از سوی دیگر دلیلی است بر انحراف لشکر ینی چری از راه و روش اسلامی.

سلطان مراد سوم بر اساس سیاست‌های قبلی پدرش حرکت می‌کرد. در دوره‌ی خلافت وی در اماکن مختلف نبردهایی صورت گرفت؛ در سال 982هـ برابر با 1574م «هنری دی فالوا» پادشاه لهستان (پولند) از آنجا گریخت، و به فرانسه رفت؛ خلیفه‌ی عثمانی به بزرگان آنجا پیشنهاد داد، تا ترانسلوانیو را به عنوان پادشاه خویش برگزینند، و آن‌ها همین کار را انجام دادند. بدینوسیله لهستان تحت حمایت عثمانی‌ها قرار گرفت، و اتریش نیز به خاطر معاهده‌ی صلحی که با عثمانی‌ها داشت، به این امر معترف شد.

از دیگر اقدامات عثمانی‌ها در این دوران، صدور دستور خروج یهودیانی بود که در سرزمین سینا سکنی گزیده بودند. حرکت یهودیان به شهر «طور» از آنجا آغاز شد که نخست شخصی به نام "ابراهام" همراه با فرزندان و خانواده‌ی خود به این شهر آمده، و در پی آن، کوچ یهودیان به این منطقه افزایش یافت، و سبب آزار و اذیت راهبان دیر «سن کاترین» شدند، آنان نیز شکایت خود را به نزد سلطان عثمانی رساندند.

سلطان مراد سوم در مقابل مسئولیتی که برای اهل ذمه داشت، دستور داد تا "ابراهام" یهودی و خانواده‌اش و یهودیان دیگری که بعدها به سرزمین سینا هجرت کرده بودند، را از آنجا اخراج کرده، و از هر نوع باز گشت آنان به این سرزمین جلوگیری به عمل آید.

در سال 984هـ لشکر مغول به مرزهای لهستان حمله کردند. آن‌ها از دولت عثمانی در خواست کمک کردند و سلطان مراد سوم با بستن یک معاهده‌ی رسمی حمایت خویش را از این دولت اعلام داشت.

سلطان مراد معاهدات خویش با فرانسه و ونیز را تجدید کرده و برخی از امتیازات کنسولی و تجاری را به آن افزود. که از جمله‌ی آن‌ها مقدم داشتن سفیر فرانسه در مراسم‌های رسمی بر دیگر سفیران بود.

ورود سفرا به قصد معاهدات تجاری سبب شد که آن‌ها به تدریج در امور حکومت دخالت کرده و اسباب ضعف دولت را فراهم آورند. در دوران سلطان مراد سوم، ملکه‌ی انگلستان «ایزابلا» به امتیازات ویژه‌ای برای تاجران سرزمینش دست یافت، به گونه‌ای که کشتی‌های انگلیسی با پرچم بریتانیا وارد سواحل و آب‌های دولت عثمانی می‌شدند.

جنگ با شیعیان صفوی

پس از وفات شاه طهماسب اوضاع داخلی سرزمین فارس نابسامان گردید؛ عثمانی‌ها از این فرصت استفاده کردند، و حمله‌ی نظامی گسترده‌ای را برای فتح سرزمین قفقاز و فارس تدارک دیدند. در طی این نبردها شهر تفلیس و گرجستان فتح شد، و در سال 993هـ ارتش عثمانی باری دیگر وارد تبریز شدند، سپس بر مناطق آذربایجان و کرج و شیروان و لرستان نیز سیطره پیدا کردند.

این فتوحات ادامه یافت تا اینکه شاه عباس کبیر حکومت را به دست گرفت. وی سعی کرد تا با عثمانیان صلح برقرار کند. وی در مقابل صلح به اماکنی که توسط عثمانی‌‌ها فتح شده بود، معترف شد، و همچنین در طی معاهده‌ی صلح، صفویان تعهد دادند تا در مملکتشان نسبت به سه خلیفه‌ی راشد ـ ابوبکر و عمر و عثمان رضی الله عنهم ـ توهین نشود.

عوامل ضعف در دوران سلطان مراد سوم

در این دوران از حکومت عثمانی، سپاه ینی چری به مانند سابق نبودند، بلکه به تمرد و سرپیچی در ایالت‌های عثمانی روی آوردند و دیگر به مانند گذشته قدرت نبرد و روحیه‌ی جهاد در آن‌ها دیده نمی‌شد.

لشکر ینی چری در جنگ با مجارستان که به دستور سلطان مراد سوم صورت گرفت، شکست خوردند. در این جنگ اتریش به یاری مجارستان شتافت و با کسب پیروزی در این نبرد اسباب شورش و قیام دیگر حکومت‌ها مانند بغدان (مولداوی) و افلاق (والاچیا) و ترانسلوانیا نیز فراهم گردید، و آن‌ها را برای جنگ با عثمانی‌ها متحد ساخت.

پس یکی از عوامل ضعف که در این دوره بروز کرد، سرپیچی و ضعف سپاه ینی چری بود، چون این لشکر نقش اساسی را در فتوحات عثمانی‌ها داشتند، لذا با ضعف آنان از اقتدار این امپراتوری نیز کاسته شد.

دومین عامل ضعف عثمانی‌ها در این دوره کشته شدن صدر اعظم، محمد پاشا صوقللی بود. این امر با دسیسه‌ی بیگانگان صورت گرفت، چون وجود این وزیر لایق در دولت عثمانی را به زیان منافع خود می‌دیدند، پس با نیرنگ این کار را انجام دادند.

با کشته شدن صدر اعظم از قدرت خلیفه نیز کاسته شد. اوضاع سرزمین‌های عثمانی رو به نابسامانی گذاشت، گروهی در لشکر دست به نافرمانی زدند، و دولت نیز در درگیری با آنان موفقیتی کسب نکرد. در نتیجه‌ی این ناآرامی‌ها و شورش‌های داخلی، لهستان از زیر کنترل عثمانی‌ها خارج شد.

مرگ صدر اعظم ضربه‌ی شدیدی به دولت عثمانی بود. پس از کشته شدن محمد پاشا صوقللی دیگر کسی به مانند وی در سیاستمداری و اداره‌ی امور، در دولت عثمانی یافت نشد.

وفات سلطان مراد سوم


سلطان مراد سوم در سال 1003هـ مصادف با 1595م در حالی که چهل و نه سال از عمر وی می‌گذشت، دار فانی را وداع گفت و در «ایا صوفیا» دفن کرده شد. پس از وفات وی، خلافت به فرزندش سلطان محمد سوم رسید .

به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
#32 | Posted: 31 Dec 2013 18:32 | Edited By: andishmand
محمد سومنام کامل : محمد سوم
تولد : ۹۷۴ هجری قمری
وفات : ۱۰۱۲ هجری قمری
پس از : مراد سوم
پیش از : احمد یکم
مادر : جولیانا فلانچی
اولاد : احمد یکم

محمد فرزند مراد از مادري ايتاليايي الاصل در سال974 متولد شد و در سال 1003 ه.ق بعد از فوت پدرش قدرت امپراطوري عثماني را بعهده گرفت سلطان مراد بعد از فوت ، 20پسر و27 دختر داشت .
محمد با يك عمل بي رحمانه و وحشيانه ظرف يك شبانه روز 19 نفر از برادران خود را كشت و بعد از 24ساعت از دفن مراد هر 19نفر را در كنار پدرش دفن كرد و سپس تمامي 27نفر خواهران خود را از كاخ سلطان مراد اخراج كرد. انگيزه در اين قتل و اقدام بيرحمانه اين بود مبادا برادران وي مدعي كاخ و قدرت امپراطوري عثماني شوند اين همه اقدام خلاف دين و عاطفه در اثر تحريكات مادر مكار محمد بود.
سلطان محمد بعد از اين دو اقدام ظالمانه تمامي نيروي صاحب منصب و صاحب مقام دوران پدرش را از كاخ و تشكيـــلات حكومتي اخراج و از بين برد . محمد سوم مدت 9سال حكومت كرد و در سال 1012 فوت نمود.

* اوضاع سياسي و نظامي و ديني و اجتماعي در زمان سلطان محمد سوم *

وضعيت نظامي در دوران محمد سوم غير از يك اقدام عليه غرب چندان برآمدگي ندارد. در زمان سلطان مراد جنگي با مجارستان و اتريش شروع شده بود سلطان محمد بدون برنامه ريزي در آن جنگ وارد شد و نتيجه آن منتهي به شكست عثمانيها گرديد ، مسيحيان خوشحال و مسلمانان محزون و متأسف و ناراحت شدند.
در سال 1005 ه.ق نيروهاي ديندار ترك محمد را تشويق و تحريك كردند كه بايد انتقام شكست مجارستان را از فرنگي‌هاي مسيحي بگيريم فرمان جهاد اعلام شد و شيخ الاسلام سعدالدين افندي بزرگ علماء عثماني در پيشاپيش سپاه قرار گرفت ، در اين عمليات سربازان مسلمان ترك در برابر مسيحيان پيروز و بيش از يك هزار نيرو مسيحي كشته شدند و غنايم زيادي بدست آوردند و بعد از اين عمليات نام عثمانيها بار ديگر در منطقه و دنيا مطرح و يك بار ديگر صيت و صداي قدرت عثمانيها در غرب به اوج رسيد. سومين اقدام نظامي دوران سلطان محمد سوم جنگ با صفويان ايران بود ، در زمان محمد سوم در ايران شاه عباس كبير قدرت را بدست گرفت ، شاه عباس قبل از هر كاري قرار داد امضاء شده فيمابين سلطان مراد و شاه اسماعيل دوم را لغو كرد و در طي يك عمليات نظامي آذربايجان، تبريز، شيروان و منطقه وان تركيه را از دست تركان عثماني خارج كرد.

سلطان محمد هم با شنيدن نام محمد(ص) قيام مي كرد ولي ظرف 24ساعت 19برادر بي گناه خود را به قتل رسانيد و هر يك از زنان اين 19نفر كه حامله بودند زنده زنده در دريا و بحر مرمره انداخت ، تا مدعي سلطنت نشوند. طبيعي است خلاف ثمره اش خلاف خواهد بود.

از نظر ديني سلطان محمد سوم با آن همه جنايتي كه در شروع كارش انجام داد به هر دليل و حجتي بوده است معاصرين وي او را فردي متدين و متعبد و محب پيامبر اسلام (ص) معرفي كرده اند. محمد بحدي نسبت به پيامبر اسلام محبّت داشت . به محض شنيدن نام پيامبر اسلام در جاي خود قيام مي كرد.در هر حال قضاوت را به خداوند متعال واگذار ميكنم ومي گويم ( تلك امه قدخلت لها ما كسبت وعليها ما اكتسبت) خداوند عاقبت همه ما را به خير و صلاح بگرداند.
و از حيث ادب دوستي محمد فردي شاعر و مسلط به علوم مختلف بود . وي عاقبت در 18رجب سال 1012بعد از 9سال 2ماه 2روز در سن 38سالگي فوت كرد.

به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
#33 | Posted: 31 Dec 2013 18:42 | Edited By: andishmand
احمد یکم

نام کامل : احمد یکم
تولد : ۹۹۸ هجری قمری
وفات : ۱۰۲۸ هجری قمری
پس از : محمد سوم
پیش از : مصطفی یکم ( برادر)
همسر : کوسم

احمد یکم (به ترکی: I. Ahmet) سلطان و خلیفه امپراتوری عثمانی بود که در سن سیزده‌سالگی به جای پدرش محمد سوم به حکومت رسید. احمد اول با شاه عباس عهدنامه صلح بست و سلطه صفویان را بر آذربایجان و قفقاز به رسمیت شناخت. احمد اول همچنین نبرد با نیروهای هابسبورگ را پایان داد و در معاهده زیتواتوروک خراجگزاری اتریش به دولت عثمانی را لغو کرد. احمد اول از محمدآقا شاگرد معمار سنان خواست که مسجدی در مقابل مسجد ایاصوفیه در استانبول بنا کند؛ این مسجد امروزه به مسجد سلطان احمد معروف است. احمد اول در سال ۱۶۱۷ در اثر ابتلا به بیماری تیفوس مُرد.

اوضاع سياسي و نظامي و ديني و اجتماعي در زمان سلطان احمد سوم

در زمان احمد خان در سه منطقه تحت قدرت تركها شورش داخلي بر پا شد.
1- در شام توسط فخرالدين دروزي
2- در مناطق كردنشين تركيه توسط شخصي بنام جان فولاد كردي
3- در مناطق ترك نشين در نزديكي قونيه توسط شخصي بنام قلندر اوغلي

سلطان احمد نه تجربه جنگ را داشت و نه توان دولت داري ، زيرا همچنان كه بيان شد از نظر سني صغير بود و14 سال سن داشت. معهذا نخست وزيرش فردي حكيم وبا تجربه بنام قاپوچي باشي بود كه 80 سال عمر داشت و بر حكومت تسلط كامل داشت و تمامي شورش هاي داخلي را سركوب و امنيت داخلي را تا حد زيادي بر قرار كرد.
اما از نظر مشكلات خارجي كه سلطان احمد با آن مواجه بود ، يكي از طرف ايران و از جانب شاه عباس صفوي بود ، شاه عباس دولت تركيه را تحت فشار قرار داد و مجبور به امضاء قرار دادي كرد كه دولت تركيه از تمامي مناطقي كه در ايران و عراق عجم(كردستان) و عراق عرب بغداد به نفع دولت صفوي عقب نشيني كند و با امضاء اين قرار داد تمامي نيروهاي ترك بدون كمترين درگيري عراق عرب و عجم و ساير مناطق ايران را كه در تصرف داشتند عقب نشيني كردند و از طرف غرب مجارستان و لهستان قيام كردند و در مقابل دولت عثماني ايستادگي نمودند.
در سال 1021 ه.ق دولت عثماني با دولت فلمنك(هلند فعلي) طي يك قرار داد تجاري ورود توتون را به استانبول اجازه داد جوانان و مقامات ترك استقبال زيادي از اين حشيش شيطاني كردند وضعيت جامعه بحراني شد. مفتي بزرگ عثماني فتوا بر تحريم ورود و خريد و فروش و استفاده از سيگار نمود سپاه ترك و جمعي از مسئولان دولتي در مقابل فتواي مفتي ايستادگي كردند و او را به ارتجاع و كهنه فكري متهم نمودند و در نتيجه در اثر فشار نيروهاي دولتي ، مفتي بر خلاف فتواي سابق خود ، بر حليت خريد و فروش و كشيدن سيگار فتوا داد و غرب مسيحي كار شيطاني خود را براي نسل مسلمان عملي كرد . عاقبت احمد خان در سال 1028وفات نمود.


به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
#34 | Posted: 1 Jan 2014 00:18
آجی اندیشمند تاپیکت خیلی جالبهولی من از عثمانییا و حکومتشون خوشم نمیاد چون به خاطر اینکه خودشونُ بعنوان حاکم مسلیمین معرفی کنن به ایران حمله بردن و هزاران مردم عادی وبیگناه رو کشتند ولی خوشبختانه به هدفشونم نرسیدن

ما هم حرف های زیادی داشتیم... اما برای نگفتن!
     
#35 | Posted: 1 Jan 2014 00:35 | Edited By: andishmand
shah2000

ممنون و خوشحالم که مورد پسندتون قرار گرفته .

andishmand:
سلطان محمد هم با شنيدن نام محمد(ص) قيام مي كرد ولي ظرف 24ساعت 19برادر بي گناه خود را به قتل رسانيد و هر يك از زنان اين 19نفر كه حامله بودند زنده زنده در دريا و بحر مرمره انداخت ، تا مدعي سلطنت نشوند. طبيعي است خلاف ثمره اش خلاف خواهد بود.

من خودم هم از این حکومت بیزارم . حکومت جبار و خودکامه ای که می خواست بدون توجه به مرزهای جغرافیائی و تفاوتهای مذهبی جهانگشائی کنه . در داخل خود عثمانی هم که ظلم در دستگاه حکومتی و حتی حرمسرای سلاطین بیداد می کرد . و برا ی رسیدن به مسند حکومت چه ظلمهائی رو که مرتکب نشدند .

به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
#36 | Posted: 2 Jan 2014 12:07
مصطفی یکم

مصطفی یکم سلطان و خلیفه امپراتوری عثمانی و برادر احمد اول بود که با حمایت کوسم سلطان همسر احمد اول به سلطنت رسید. مصطفی زندگیش را تحت تربیت کوسم سلطان در حرمسرا کاخ توپ‌کاپی گذرانده بود و در کشورداری تجربه نداشت. در زمان حکومت مصطفی، وزیر اعظم خلیل‌پاشا در ایران با صفویان نبرد می‌کرد. مصطفی از سال ۱۶۱۷ تا ۱۶۱۸ میلادی به مدت یک‌سال حکومت کرد و پس از آن از حکومت خلع شد. در زمان حکومت عثمان دوم، مصطفی به بهانه دیوانگی در اتاقش محبوس بود.

به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
#37 | Posted: 2 Jan 2014 12:11
عثمان دوم

نام کامل : عثمان دوم یا عثمان جوان
پس از : مصطفی یکم
پیش از : مراد چهارم
مادر : فیروزه


عثمان دوم یا عثمان جوان سلطان و خلیفه امپراتوری عثمانی بود که از سال ۱۶۱۸ تا سال ۱۶۲۲ میلادی در قلمرو عثمانیان حکومت می‌کرد.او پسر احمد اول از مه‌فیروزه بود و به زبان‌های لاتین، یونانی، ایتالیایی، عربی، فارسی و سانسکریت تسلط داشت. او پس از خلع عمویش مصطفی اول در سن چهارده‌سالگی به حکومت رسید. عثمان به زندانی کردن مصطفی دستور داد و کوسم‌سلطان و همراهانش را به قصر عتیق در بایزید تبعید کرد. او خلیل‌پاشا وزیر مصطفی را خلع کرد و گوزلچه علی‌پاشا را به جای او به مقام وزارت رسانید.در زمان عثمان، عزت افندی حق انتصاب و خلع اعضای علما را از دست داد و ریاست هیأت علما به عمر افندی واگذار شد.عثمان با صفویان در ایران قرارداد صلح بست و فعالیت‌های نظامی دولت عثمانی را علیه لهستان متمرکز کرد. لشکر عثمانی سلطان عثمان به فرماندهی اسکندرپاشا، نیروهای لهستان را در سکورا در کنار رود پروس شکست داد. عثمان لهستان را در هاتین شکست داد، و هاتین به قلمرو عثمانی ملحق شد.در سال ۱۶۲۲شورشیان ینی‌چری با تقاضای اعدام دلاورپاشا به کاخ توپ‌کاپی ریختند و وزیران عثمان را به قتل رساندند، در همین زمان عثمان از سلطنت خلع و سپس کشته شد.

به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
#38 | Posted: 2 Jan 2014 12:16
مراد چهارم

نام کامل : مراد چهارم
پس از : عثمان دوم
پیش از :ابراهیم یکم
مادر : کوسم سلطان


مراد چهارم پسر احمد اول از کوسم‌سلطان، سلطان و خلیفه امپراتوری عثمانی بود که پس از برکناری عمویش مصطفی اول از ۱۶۲۳ تا ۱۶۴۰ میلادی بر قلمرو عثمانی حکومت کرد. مراد در یازده سالگی به سلطنت رسید. مراد به قفقاز، آذربایجان، ایروان و تبریز لشکر کشید و صفویان را شکست داد. در دومین نبرد مراد با صفویان، بغداد و بین النهرین به تصرف عثمانیان درآمد. در معاهده صلح ایران و عثمانی در دشت زهاب نزدیکی قصر شیرین، سلطه عثمانی بر عراق مورد تأیید پادشاه ایران قرار گرفت. مراد در سال ۱۶۴۰ میلادی و در سن ۲۷ سالگی در اثر ابتلا به بیماری نقرس مُرد.

به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
#39 | Posted: 3 Jan 2014 20:01
ابراهیم اول
نام کامل : ابراهیم اول
تولد: ۱۶۱۵
وفات : ۱۶۸۴
فرزند : احمد اول
پس از : مراد چهارم
پیش از : محمد چهارم


ابراهیم یکم (به زبان ترکی عثمانی:ابراهیم اول)(۵ نوامبر ۱۶۱۵-۱۲/۱۸ آگوست ۱۶۴۸) از سال ۱۶۴۰ تا ۱۶۴۸ سلطان امپراتوری عثمانی بود.او پسر سلطان احمد یکم بود و در استانبول زاده شد.او یکی از مشهورترین سلطان‌های عثمانی بود.بر خلاف اینکه مراد چهارم وصیت کرده بود که پس از مرگش، ابراهیم یکم باید کشته شود، پس از مرگ مراد چهارم، وی به سلطنت رسید.

ابراهیم اول از لحاظ عقلی یکی از بی ثبات ترین سلطان های ترکیه ،در امپراتوری عثمانی در طول قرن 16 و 17 حکمرانی کرده است.

گفته می شود او دچار انواع بیماری های روانی بوده است و بیشتر دوران جوانی اش را در "قفس" ، ساختمان بدون پنجره ای نگه داشته شده بود.

وقتی در سال 1640 برادرش می میرد ، ابراهیم 23 ساله آزاد شده و به عنوان سلطان معرفی می شود. او که گویی بسیار شهوت ران بوده است فورا حرام سرایی را بنا می کند .

او همچنین علاقه عجیبی به زنان چاق داشت و حتی یک بار خادمان خود را خواست تا تنومند ترین زن روی زمین را پیدا کنند. آنان با یافتن زنی با 350 پوند وزن و با نام مستعار "حبه قند" بازگشتند ، آن زن محبوب ترین عضو حرم سرای او شد.

به گزارش نیک صالحی این سلطان همچنین بسیار طماع بود و کارگزارانش مرتب خانه ها را چپاول می کردند تا عطرها ، لباس ها و هر چیزی که سلطان طلب می کرد را برای او فراهم کنند.

او همچنین بسیار خشن و سخت گیر بود. علاوه بر اینکه بر طبق میلش دستور اعدام و شکنجه می داد ، حتی یک بار پسربچه بسیار کوچکش را به استخر آب انداخت و بعد صورت پسرک را از عصبانیت با چاقو درید.

این چنین عیاشی وظالم گری شرورانه موجب به وجود آوردن دشمن های زیادی شد و در سال 1648 کودتا صورت گرفت و بعد از اینکه سلطان دستگیر شد ، او را دوباره به همان قفس انداختند و سپس توسط گروهی از قاتلان کشته شد.

عجیب ترین رفتار:


ابراهیم به داشتن رفتار خودسرانه و بسیار ظالمانه و وحشی مشهور بود. برای مثال وقتی خبری به او رسید که عضوی از حرم سرا مصالحه کرده است، او شماری از زنان را شکنجه کرد. وقتی نتوانست از هیچ یک از آنان، نام آن شخص را به دست آورد ، 280 عضو حرم سرا را در دریاچه انداخت و غرق کرد.

به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
#40 | Posted: 3 Jan 2014 20:08
محمد چهارمنام اصلی : محمد چهارم
تولد : ۱۶۴۲
وفات : ۱۶۹۳
پس از : ابراهیم اول
پیش از :سلیمان دوممحمد چهارم (به زبان ترکی عثمانی:محمد رابع که به آوجی یعنی شکارچی هم معروف بود) از سال ۱۶۴۸ تا ۱۶۸۷ سلطان امپراتوری عثمانی بودبا توجه به اینکه وی در شش سالگی صاحب تاج و تخت شد، جایگاه سلطان یا خلیفه را به نوعی عوض کرده و قدرت اجرایی را به صدر اعظم خود واگذار کرد . او در کاخ توپ‌قاپی شهر استانبول زاده شد.پدرش سلطان ابراهیم یکم بود.

محمد پسر ابراهيم در سال 1051 هجری متولد و در سال 1059 هجری در حاليكه 7سال سن داشت توسط علماء و نيروهاي كشوري و لشكري به عنوان سلطان عثماني جانشين پدرش ابراهيم گرديد.
وضعيت دولت و قدرت محمد چهارم بسيار شكننده ، ضعيف و فاقد توان و تصميم بود .دولت هاي مسيحي اروپائي از فرصت سوء استفاده كرده و وقت را غنيمت شمردند و چند دولت مسيحي چون لهستان ، مجارستان، يونان ، اتريش ، مالت و روسيه با مديريت پاپ يك پيمان قوي و يك وحدت صليبي تشكيل دادند و نامش را پيمان مقدس نام نهادند . دستور كار اين همپيمانان اين بود بايد از پيشرفت اسلام جلوگيري كنيم چون اسلام دارد در تمامي خانواده هاي شرق اروپا وارد مي شود .
اضافه بر پيمان به اصطلاح مقدس در دوران محمد چهارم در مصر ، يمن ، مكه ، بغداد ، شام ، بصره و منطقه آناطولي ( قسمت جنوب شرقي استانبول ) شورشهاي عديده اي شروع شد كه اكثر آنها با ريختن خون هاي زيادي سركوب شدند . از ميان سران دولت صدر اعظم هاي دوران محمد چهارم يك نفر الباني الاصل بود به نام محمد كوپري لي كه به عنوان صدر اعظم انتخاب شده بود علي رغم اينكه بسياري از سران فتنه از جمله مشايخ صوفيه و فرماندهان نظامي و رهبران اسلامي و عالمان مسيحي را معزول و به قتل رسانيدند و با اين اقدام توانست تا حد زيادي آرامش را به دولت استانبول باز گرداند معهذا گروهي در استانبول عليه دولت وي شورش كردند و در نتيجه سلطان محمد را در سال 1099 عزل و سليمان برادرش را در جاي وي تعيين نمودند .

به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
صفحه  صفحه 4 از 7:  « پیشین  1  2  3  4  5  6  7  پسین » 
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر / تاریخ قرون عثمانی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites