تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
فرهنگ و هنر

تاریخ قرون عثمانی

صفحه  صفحه 6 از 7:  « پیشین  1  2  3  4  5  6  7  پسین »  
#51 | Posted: 6 Jan 2014 16:16 | Edited By: andishmand
سلطان محمود دومدوران : ۱۸۰۸-۱۸۳۹
زادروز : ۲۰ جولای ۱۷۸۵
زادگاه : کاخ توپ‌قاپی در شهر قسطنطنیه
مرگ : ۱ جولای ۱۸۳۹(53سال)
پیش از : عبدالمجید
پس از : مصطفی چهارم
دودمان خاندان عثمان
پدر : عبدالحمید یکم
مادر : کنستانزینا( ترنج خاتون )


محمود دوم (به زبان ترکی عثمانی:محمود ثانی)(زاده ۲۰ جولای ۱۷۸۵- درگذشته ۱ جولای ۱۸۳۹) سی‌امین سلطان امپراتوری عثمانی بود که از سال ۱۸۰۸ تا زمان مرگش در ۱۸۳۹ حکومت می‌کرد. او در کاخ توپ‌قاپی در قسطنطنیه زاده شد. او پسر سلطان عبدالحمید یکم بود. دوره او بیشتر بخاطر انجام اصلاحات در امور اداری، نظامی و مالی و بویژه دوره تنظیمات اوست که توسط پسران وی عبدالمجید یکم و عبدالعزیز یکم نیز ادامه یافت.

زندگی نامه

محمود دوم فرزند سلطان عبدالحميد یکم بعد از عزل مصطفي چهارم در سال 1808 و در سن 24 سالگي قدرت امپراطوري عثماني را به دست گرفت .اولين اقدام وي انحلال تشكيلات قوات ويژه ( انكشاريه ) بود و آنها را كاملاً سركوب كرد . محمود در دوران قدرت خود شاهد جنگ خونيني در مرزهاي روسيه ، اتريش و روماني بود و مستقيماً با سه كشور مورد اشاره روبرو شد و از طرف ديگر با توجه به انقلاب صنعتي فرانسه و انقلابات ديگري كه به پيـروي از انقلاب فرانسه به وقوع پيوستند ، در كشورهاي اروپائي اوضاع كاملاً در حال تغيير بود و هر روز در اثر حمله و هجوم پياپي از طريق روسيه و نيروهاي داخلي ، استانبول تحت محاصره قرار مي‌گرفت و روسيه تا وسط تركيه پیش روی و شهر ادرنه را اشغال كرد . دولتهاي اروپايي از ترس اينكه استانبول در اشغال روسيه قرار گيرد شروع به ميانجيگري كردند و بين عثماني ها و روسيه آتش بس و صلحنامه در سال 1226 امضاء شد و روسيه با گرفتن امتيازاتي تا حد زيادي بر تركيه صاحب نفوذ گرديد.
ثبات امپراتوری عثمانی بعدا توسط واقعیت دیگری نیز مورد تهدید قرار گرفت، و آن اینکه سلطه این امپراتوری در اروپا هیچگاه مورد پذیرش جمعیت های غیر ترک و حتی غیر مسلمان قرار نگرفت و با آن دمساز نشدند. اکثر ملل بالکان، نه تنها دین مسیحی و هویت فرهنگی خود را حفظ کردند، بلکه خود مختاری داخلی شان را هم از دست ندادند. دول دست نشانده مسیحی که قانونا تحت عنوان ملت به رسمیت شناخته می شدند، هرگز با حکومت اسلامی عثمانی ها قانونا تحت عنوان ملت به رسمیت شناخته می شدند، هرگز با حکومت اسلامی عثمانی ها یکسان نشدند. آنها در این امپراتوری به عنوان شهروندان درجه دوم به حساب می آمدند. مفاهیم آزادی و ملی گرایی که وسیله انقلاب فرانسه مطرح شد، در میان این ملل دست نشانده بسیار جا باز کرد. این ملل غرب گرایی خود را خیلی زود تر از ترکان آغاز کردند، و توسط قدرتهای مسیحی به مبارزه برای کسب آزادی ملی خود ترغیب می شدند.

در زمان سلطنت محمود دوم (1808-1839م) دولت عثمانی به این خطر جدی داخلی واقف شد. اما به دلایلی که بعدا مورد بررسی قرار خواهیم داد، تمهیداتی که امپراتوری عثمانی برای مقابله با این خطر اتخاذ کرد، دیر هنگامتر یا سست تر از آن بود که مسیحیان را به دست نشاندگانی وفادار تبدیل سازد و یا از انشعاب موفقیت آمیز ملیت های بالکان جلوگیری کند.»

سلطان محمود مصطفی پاشای بیرق را به صدر اعظمی انتخاب کرد که وی کشته شد. سپس یوسف پاشا و پس از آن احمد پاشا را به دلیل بحران ها داخلی به این سمت گماشت. البته جنگ هایی که دولت با آنان روبه رو شد، همّت بالاتری را می طلبید.

محمود كه فردي ظالم و اهل خدعه و در باطن با اروپائيان تمايل داشت به حجاز حمله كرد و براي حرمين شريفين احترامي قائل نشد و بعد از قتل و تخريب زياد و ايجاد امنيت نسبي در حرمين فرزندش طوسون را به عنوان حاكم در حجاز تعيين و خود به مصر برگشت . طوسون به مركز حكومت سعودي ها در شهر درعيه حمله كرد و امير عبدالله يكي از حكام وقت آل سعود را دستگير و به استانبول فرستاد سه روز او را در استانبول در انظار مردم نمايش دادند و سپس او را اعدام كردند . سلطان محمود به تقليد از غرب دستور داد علماء به جاي عمامه از تربوش استفاده كنند سپس دستور داد لباس فرم غربي را به عنوان لباس رسمي نظاميان جايگزين كنند . در سالهاي اواخر قدرتش براي حفظ جايگاه خود خيلي كوشيد ولي اقدامات وي با توجه به تحريكات فرانسه و شيطنت هاي انگليس و روسيه و جنبش ملي و مذهبي داخلي به جايي نرسيد و در سال 1839 فوت كرد .

ناگهان رسیدی و خوشبختی شیشه عطری بود
که از دستم افتاد و در تمام زندگیم پخش شد
     
#52 | Posted: 6 Jan 2014 16:22 | Edited By: andishmand
عبدالمجید یکمعبدالمجید یکم (به ترکی عثمانی:عبد المجید اول) (۲۳/۲۵ آپریل ۱۸۲۳ - ۲۵ ژوئن ۱۸۶۱) سی و یکمین سلطان امپراتوری عثمانی بود که در ۲ ژولای ۱۸۳۹، جانشین پدرش سلطان محمود دوم شد. اهمیت دوران او بدلیل ظهور جنبش‌های ملی گرایی در سرزمین‌های عثمانی بود. او تلاش بسیاری کرد تا موضوع عثمانی‌گرایی را تقویت کند تا با جنبش‌های قوم‌گرایی درون امپراتوری عثمانی مقابله کند اما به رغم کوشش‌هایش برای ادغام غیر مسلمانان و غیر ترکان درون امپراتوری، نتوانست کاری به پیش ببرد.
سلطان عبدالمجید یکم و ملکه بریتانیا ویکتوریا


او سعی بسیاری کرد تا با قدرت‌های بزرگ اروپای غربی مانند انگلستان و فرانسه که در نبرد کریمه علیه روسیه با عثمانی همکاری کرده بودند، اتحاد ایجاد کند. در پی آن، در کنگره پاریس ۳۰ مارس ۱۸۵۶، امپراتوری عثمانی به جمع خانواده ملت‌های اروپایی اضافه شد. از دیگر دستاوردهای سلطان عبدالمجید، تعقیب دوره تنظیمات (اصلاحات) بود که توسط پدرش، محمود دوم، بنیان‌گذاری شده بود. او توانست در سال ۱۸۳۹ بطور موثری، اصلاحات درون امپراتوری عثمانی را آغاز کند.

ناگهان رسیدی و خوشبختی شیشه عطری بود
که از دستم افتاد و در تمام زندگیم پخش شد
     
#53 | Posted: 7 Jan 2014 19:46 | Edited By: andishmand
عبدالعزیز یکمدوران : ۲۵ ژوئن ۱۸۶۱ - ۳۰ می ۱۸۷۶
زادروز: ۹/۱۸ فوریه ۱۸۳۰
زادگاه :کاخ ایوب شهر استانبول ترکیه
مرگ: ۴ ژوئن ۱۸۷۶
پیش :از مراد پنجم
پس از: سلطان عبدالمجید
دودمان خاندان عثمان
پدر: محمود دومسلطان عبدالعزیز (۹/۱۸ فوریه ۱۸۳۰-۴ ژوئن ۱۸۷۶) سی و دومین سلطان امپراتوری عثمانی بود که از ۲۵ ژوئن ۱۸۶۱ میلادی تا ۳۰ می۱۸۷۶ میلادی سلطنت کرد. او پسر سلطان محمود دوم بود و در سال ۱۸۶۱، جانشین برادرش سلطان عبدالمجید شد.
او در کاخ ایوب شهر استانبول ترکیه زاده شد. او از بچگی با عقاید و ایده‌های عثمانی آشنا بود اما به تحسین و تبلیغ آداب و رسوم غربی پرداخت. او علاقه فراوانی به ادبیات داشت و در عین حال یک آهنگساز کلاسیک بود و موسیقی‌هایش توسط آکادمی موسیقی عثمانی لندن تحت آلبوم موسیقی اروپایی در دیوان عثمانی جمع آوری شده‌است.

زندگی

عبدالعزیز فرزند سلطان محمود است. در سال ۱۸۳۰ متولد و در سال۱۸۶۱ قدرت را به دست گرفت و در مسجد جامع صحابی جلیل ابو ایوب انصاری به وی بیعت شد.
عبدالعزیز با توجه به وضع غرب زده داخل و عنایت به تبلیغ عجیب و غریب به نفع انقلاب صنعتی فرانسه و سایر مسائل خود را ناچار به تسلیم در مقابل غرب دید. ابتدا در سال ۱۲۷۹ به مصر رفت و نسبت به اوضاع داخلی و موقعیت امنیتی مصر، حجاز و آفریقا مطالبی شنید و در سال ۱۲۸۴ به پاریس رفت و با یک دیدگاه تازه و به اصطلاح روز اصلاح طلبانه برگشت.
ضمناً در زمان عبدالعزیز طرح احداث کانال سوئز و وصل دریای سرخ به دریای سفید و بحر متوسط شروع شد و در سال 1868 میلادی جشن افتتاح آن برگزار شد.
سلطان عبدالعزیز عاقبت به اتهام اسراف و تبذیر در مقام سلطنت با فتوای مفتی اعظم عثمانی به تاریخ 1876 عزل گردید و به جای وی مراد پنجم جانشین گردید و بعد از چند ماه سلطان مراد خان نیز بلحاظ اختلال عقلی و مشکلات فکری با فتوای مفتی عزل گردید و به جای وی عبدالحمید دوم به عنوان سلطان عثمانی تعیین گردید. چنین به نظر می رسد که روی آوردن او به مشروب خواری، چندان بر وی اثر کرده بود که پس از به دست گرفتن قدرت، دچار اختلال فکری شد و به ویژه پس از خود کشی عمویش عبد العزیز و کشته شدن شماری از امرا به دست امیر یوسف عزالدین پسر عبد العزیز ، دشواری او بیش تر گردید. به دلیل همین اختلال فکری بود که مدحت پاشا و دیگر وزرا، سلطان مراد را از سلطنت خلع کردند. این کار در 31 اگوست انجام گرفت و پس از وی، برادرش عبد الحمید تحت عنوان عبد الحمید دوم به تخت نشست. این پس از آن بود که وی نظام مشروطه را پذیرفته بود.

ناگهان رسیدی و خوشبختی شیشه عطری بود
که از دستم افتاد و در تمام زندگیم پخش شد
     
#54 | Posted: 7 Jan 2014 19:50
سلطان مراد پنجمدوران ۳۰ مه - ۳۱ اوت ۱۸۷۶ (۹۳ روز)
زادروز: ۲۱/۲۲ سپتامبر ۱۸۴۰
زادگاه: کاخ توپ‌قاپی, قسطنطنیه
مرگ :۲۹ آگوست ۱۹۰۴
پیش از :عبدالحمید دوم
پس از: عبدالعزیز
دودمان خاندان عثمان
پدر: سلطان عبدالمجید

مراد پنجم (به ترکی عثمانی:مراد خامس) (۲۱/۲۲ سپتامبر ۱۸۴۰-۲۹ آگوست ۱۹۰۴) سی و سومین سلطان امپراتوری عثمانی بود که از ۳۰ می‌تا ۳۱ آگوست ۱۸۷۶ میلادی سلطنت کرد.او در کاخ توپ‌قاپی استانبول (قسطنطنیه) بدنیا آمد.پدر او سلطان عبدالمجید بود.وی زمانی به سلطنت رسید که سلطنت عمویش، سلطان عبدالعزیز به پایان رسید.وی به شدت تحت تاثیر فرهنگ فرانسه بود.او فقط ۹۳ روز سلطنت کرد و پس از آن به بهانه مریضی روانی، از سلطنت خلع شد اما به احتمال بیشتر، دلیل خلع وی از سلطنت، انجام اصلاحاتی دمکراتیک بود که در ساختار حکومت عثمانی بوجود آورده بود.

ناگهان رسیدی و خوشبختی شیشه عطری بود
که از دستم افتاد و در تمام زندگیم پخش شد
     
#55 | Posted: 7 Jan 2014 19:54
عبدالحمید دوم
دوران: ۳۱ اوت ۱۸۷۶ - ۲۷ آوریل ۱۹۰۹
لقب(ها) پادشاه امپراتوری عثمانی
پیش از: محمد پنجم
پس از: مراد پنجم
دودمان خاندان عثمان

عبدالحمید دوم(ترکی عثمانی: عبد الحمید ثانی) سی و چهارمین سلطان و خلیفه امپراتوری عثمانی بود که در ۳۱ اوت ۱۸۷۶ تا ۲۷ آوریل ۱۹۰۹ در قلمرو عثمانی حکومت کرد.
صدراعظم او در تلاش برای اصلاح دولت به طراحی مشروطیت و ایجاد مجلس قانون‌گذاری اقدام کرد. قانون اساسی جدید، آزادی فردی را تضمین می‌کرد در حالی که هنوز اختیارات اساسی با سلطان بود. فشار از جانب اروپا سلطان عبدالحمید را وادار ساخت تا با قانون اساسی موافقت نماید، اما او در سال ۱۸۷۸ مجلس را منحل کرد و بار دیگر حکومت مطلقه را برقرار کرد. سلطان عبدالحمید با ساخت مدارس، مساجد، خطوط آهن و تلگراف در جهت پیشرفت ترکیه گام برداشت.

ناگهان رسیدی و خوشبختی شیشه عطری بود
که از دستم افتاد و در تمام زندگیم پخش شد
     
#56 | Posted: 7 Jan 2014 19:57 | Edited By: andishmand
زندگینامه عبدالحمید دومعبدالحمید متولد سال 1842 و فرزند سلطان عبدالمجيد است در سن هفت سالگي مادرش را از دست داد و همسر دوم عبدالمجيد که عقيم بود عبدالحميد را خيلي دلسوزانه بزرگ كرد.
عبدالحميد فردي هشيار ، سياسي ، اديب ، شاعر و مسلط برزبانهاي عربي ، فارسي و تركي بود و بسياري از كتب ادبي و تصوف را مطالعه كرده بود.عبدالحميد بعداز عزل برادرش مراد در شعبان سال1293 در حالي كه 34سال سن داشت قدرت امپراتوري عثماني را بعهده گرفـت.و با توجه به عنايت ايشان به دين و شريعت اسلام او را بنام خليفه خطاب مي كردند و شخصيت هاي مذهبي ، سياسي و اجتماعي و روساي دينـــي مناطق مختلف مسئوليت و خلافت وي را تهنيت گفته و به‌محض در دست گرفتن قدرت شادي كنان توپهايي شليك كردند و در استانبول ســـه روز جشن و سرور برگزار گرديد و با حضـــور شيــــخ الاسلام و بزرگان دين در مسجد جامع ابوايوب انصاري(رض) مراسم نهائي بيعت برگزار شد.
زماني عبدالحميد زمام امور را بدست گرفت ، دولت عثماني غرق در بدهي هاي خارجي بود ودر جهت بهبودي وضعيت اقتصادي و پرداخت بدهي‌هاي خارجي اقداماتي را انجام داد.
عبدالحميد در جهت اصلاحات داخلي اقدام نمود وبه مسيحيان و غير مسلمانان تا حد زيادي آزادي اعطا كرد شايد از فشار اروپا بكاهد.
عبدالحميد حاضر به پيروي از تمدن غرب نبود و معتقد بود شرق و اسلام خود داراي تمدن قوي و مثال زدني هستند ونيازي به تمدن و فرهنگ غرب ندارند. وي به قدرت واليان خود در مناطق مختلف افزود و تغييراتي كمي و كيفي در ولايت واليان خود داد. در نظام قضائي و نظامي اصلاحات ملموسي معمول گرديد و دانشكده هاي مختلف را داير كرد و جوانان ترك را به علوم روز مسلح نمود. خطوط راه آهن را توسعه داد و راه آهن بين دمشق و مدينه منوره را احداث و داير نمود ، خانه سالمندان ، دارالفنون ، دارالنفوس عمومي و مدارس عالي تأسيس كرد.
در دوران عبدالحميد رشد فرهنگ چشمگير و نشر و چاپ كتب و ورود كتابها و مجلات كاملاً آزاد بود ، به همين دليل روزگار وي بعنوان دوره رشد فرهنگ و از بهترين دوران خلافت عثماني‌ها نام گرفت و زبان زد شد .
در دوران عبدالحميد انقلابات وشورش‌هايي در مناطق مختلف از جمله در منطقه هرزگوين شعله‌ور گرديد كه خواست اوليه آنها اصلاحات بود ليكن بعداً مشخص شد اصلاحات فقط يك بهانه بوده است.
روسيه به تركيه حمله كرد و در نهايت در شهر سان استفانوس در كنار درياي مرمره با امضاء قرار دادي جنگ به آتش بس مبدل گشت كه از مفاد صلحنامه مشخص است نتيجه به نفع روسيه تمام شده است.
از سال 1299 فرانسه تونس را اشغال و انگليس در سال1300 قبرس را اشغال كرد. دايره امپراتوري عثماني هر لحظه محدودتر گرديد عبدالحميد به اين نتيجه رسيد كه دولت وي توان مقاومت با غرب را ندارد مگر با يك تاكتيك و برنامه جديد. لذا با استفاده از مقام خلافت خود طرح جامعه اسلامي را مطرح كرد و مسلماناني كه معتقد بودند ضعف دولت عثماني در نتيجه دوري از اسلام و شريعت اسلام است از طرح جامعه اسلامي استقبال كردند و بزرگاني چون سيد جمال الدين اسدابادی و مصطفي كامل از مصر و ابوالهدي از سوريه و عبدالرشيد از سيبري و حركت سنوسيه در ليبي از تشكيل جامعه اسلامي پشتيباني كردند.
طرح جامعه اسلامي به سلطان عبدالحميد و دولت تركيه قدرت و قوت و شخصيت داد و در تمامي مساجد جهان اسلام بصورت خيلي آگاهانه فرهنگ محبت و وحدت احياء شد و علماء اسلام در گوشه وكنار دنياي اسلامي شروع به تبليغ وحدت كردند و با اين طرح مسلمانان موفق شدند و غرب در برخورد وبرنامه خود تجديد نظر كرد.
در دوران عبدالحميد تركان جوان آشفته غرب شدند و با روي كار آمدن مدحت پاشا بعنوان نخست وزير حركات ضد مسلمانان و جامعه اسلامي رشد كرد زيرا مدحت پاشا خود شيفته غرب و ماسوني و اهل خمرو ضد برنامه هاي اسلامي بود.
سپس به دسيسه غرب جمعيت اتحاد و ترقي در سا ل 1316 در پاريس تشكيل شد و در سال1323 جمعيت آزادي نيز تشكيل گرديد و سپس در هم ادغام شدند اين دو حزب سكولار در داخل و خارج شروع به مخالفت با دولت عبدالحميد نمودند.
عبدالحميد و دستگاه دولت خيلي به‌سرعت و آگاهانه با اين تشكيلات سكولار مبارزه كردند ولي با توجه به وضع داخل تركيه و پشتيباني دولت هاي اروپائي از اين تشكيلات دولت عبدالحميد به نتيجه اي نرسيد.
عبدالحميد از نظر فكر و جهان بيني خيلي آگاهانه فكر ميكرد و بارها مي گفت جنگ عثماني با ايران و اختلاف تركيه با ايرانيها نتيجه و ثمره آن براي انگليس بوده است وي معتقد بود اسلام و مسيحيت دو ديدگاه مختلف‌اند و وحدت وجمع آنها در يك تمدن غير ممكن است .
عبدالحميد به مسلمانان شرق آسيا از جمله مسلمانان چين توجه خاصي داشت . در سال 1883 ميلادي روزنامه هاي استانبول خبرهايي را در خصوص مسلمانان چين منتشر كردند از جمله نوشته بودند در پكن پايتخت چين 38 مسجد وجود دارد. و يك مسجد جامع مجهز بنام مسجد جامع حميديه كه با هزينه سلطان عبدالحميد احداث شده بود وجود دارد كه روزهاي جمعه در آن نماز جمعه برگزار و خطبه بنام سلطان عبدالحميد خوانده مي شود.
عبدالحميد از بي حجابي و آزادي زنان به سبك غرب به‌شدت جلوگيري كرد با آزادي مشروبات الكلي و مشروب خواران و فروشندگان مشروبات مبارزه جدي نمود.

عقاید ضد یهودی سلطان عبدالحمید دوم

سلطان عبدالحميد دشمن سرسخت يهود بود و در گوشه وكنار از رشد و پيشرفت آنها بشدت جلوگيري مي كرد. عبدالحميد در سال 1294 دستــور انتخابات را در اقاليم تحت نفوذ خود صادر كـــرد در نتيجه طي يك انتخابات آزاد 71 مسلمان و 44 مسيحي و 4 يهودي انتخاب و كار مجلس در همان سال شروع شد وبعد از11 ماه به دستور سلطان عبدالحميد تعطيل گرديد. انگليس و يهوديها در جهت سقوط قدرت عثمانيها برنامه‌ريزي كردند ، شريف حسين را در حجاز بعنوان خليفه مسلمانان مطرح و حزب اتحاد و ترقي را در داخل و خارج تركيه تقويت نمودند و اكثر افراد در اداره استخبارات و امنيت عثماني را با پول خريداري نمودند. جمعيت اتحاد و ترقي در بين دانشجويان ترك در اروپا و استانبول شروع به تحريك ناسيوناليست تركي نمودند و جبهه قومي‌تركي وجمعيت اتحاد و ترقي مشتركاً عليه جامعه اسلامي ايستادند و كلمه تركي را در جاي كلمه عثماني قرار دادند و در فاصله كوتاهي احزاب و تشكيلات غيره ديني و ضد ديني تشكيل شده همگي با هم متحد شدند و با شعار و هياهو ، بالاتفاق در خواست عزل سلطان عبدالحميد را كردند .
عبدالحميد در جهت جلوگيري از سقوط دولت و مبارزه با احزاب لائيك و وابسته به غرب اقدام به تشكيل دولت مشروطه و مجلس عمومي تازه‌اي با 280 نماينده از اقوام مختلف و مجلس اعيان كرد مع‌هذا غربي‌ها با تحريكات و هياهو و تبليغات شبانه روزي و وعده‌هاي توخالي كاري كردند كه مجلس عثماني را وادار به اتخاذ تصميمي ناعادلانه كردند و عبدالحميد كه به‌ظاهر منادي وحدت و مورد تأييـد بزرگاني چون جمال الدين اسد ابادی بود در سال 1326 هجري مصادف سال 1909 با فتواي شيخ الاسلام ضياءالدين افنــــدي عزل و بجاي وي محمدشاه را بعنوان سلطان عثماني تعيين كردند.

جواب سلطان عبد الحمیدبه درخواست یهودان برای تشکیل حکومت یهودی در فلسطین:

به دکتر هرتزل بگویید که در اینباره نقشه های جدیدی را طرح ریزی نکند، چرا که من نمی‌توانم حتی از یک وجب خاک فلسطین گذشت کنم. این سرزمین ملک من نیست بلکه ملک امت اسلامی است و این امت در حفظ این سرزمین تلاش بسیاری کرده است و آن را با خونش آبیاری کرده است. پس یهود پولهای میلیونی خود را نگه دارد و اگر روزی دولت خلافت پاره پاره گشت میتوانند فلسطین را بدون هیچ بهایی بدست بیاورند. اما تا زمانی که من زنده هستم اگر بدنم تکه تکه شود برای من آسانتر از آن است که ببینم فلسطین از دولت عثمانی جدا گشته است و این امریست که هرگز متحقق نخواهد شد. من هرگز نمی‌توانم راضی شوم که بدن ما در حالی که زنده هستیم تکه تکه شود.

ناگهان رسیدی و خوشبختی شیشه عطری بود
که از دستم افتاد و در تمام زندگیم پخش شد
     
#57 | Posted: 7 Jan 2014 20:00 | Edited By: andishmand
محمد پنجملقب(ها) محمد رشاد
مرگ :سوم ژوئن ۱۹۱۸ (۷۳ سال)
پیش از: محمد ششم
پس از : عبدالحمید دوم
دودمان خاندان عثمان


محمد پنجم(ترکی عثمانی: محمد خامس) یا محمد رشاد پسر عبدالمجید و برادر عبدالحمید دوم بود که در بیست و هفتم آوریل ۱۹۰۹ میلادی، به عنوان سی و هفتمین سلطان و خلیفه امپراتوری عثمانی تاجگذاری کرد. او که سی سال در انزوا زیسته بود، به امور کشورداری آگاه نبود. او در اکتبر ۱۹۱۷ میلادی، متحدش در جنگ جهانی اول ویلهلم دوم را در استانبول پذیرفت. محمد پنجم در سوم ژوئن ۱۹۱۸ در ۷۳ سالگی مُرد. او بیشتر عمرش را در کاخ دلمه‌باغچه و کاخ ییلدیز گذراند. مقبره او در منطقه ایوب انصاری در استانبول واقع است. از او دو پسر به نام‌های محمد ضیاءالدین (۱۸۷۳-۱۹۳۸) و عمر حلمی (۱۸۸۸-۱۹۳۵) باقی‌ماند.

ناگهان رسیدی و خوشبختی شیشه عطری بود
که از دستم افتاد و در تمام زندگیم پخش شد
     
#58 | Posted: 7 Jan 2014 20:05
محمد ششم ( آخرین پادشاه عثمانی)محمد ششم
زادروز: ۱۴ ژانویه/۲ فوریه ۱۸۶۱
زادگاه: قسطنطنیه
مرگ: ۱۵/۱۶ مه ۱۹۲۶
محل مرگ : سن رمو، ایتالیا
پیش از عبدالمجید دوم
پس از: محمد پنجم
دودمان خاندان عثمان

سلطان محمد ششم در حال خروج از کاخ دلمه‌باغچه، چند روز پیش از تبعید از کشورمحمد ششم (۱۴ ژانویه/۲ فوریه ۱۸۶۱ در قسطنطنیه- ۱۵/۱۶ مه ۱۹۲۶ در سن رمو، ایتالیا) سی‌و ششمین و آخرین پادشاه امپراتوری عثمانی بود.
وی در سال ۱۹۱۸ جانشین برادرش محمد پنجم شد. در ۱۹۲۲ به حکم مجلس مؤسسان ، به رهبری مصطفی کمال آتاتورک نظام پادشاهی از میان رفت، محمد ششم به جزیرهٔ مالت تبعید شد و عبدالمجید دوم به عنوان خلیفه جدید انتخاب شد.

ناگهان رسیدی و خوشبختی شیشه عطری بود
که از دستم افتاد و در تمام زندگیم پخش شد
     
#59 | Posted: 7 Jan 2014 20:10
عبدالمجید دوم ( آخرین خلیفه مسلمین از خاندان عثمانی عثمانی)
دوران ۱۸ نوامبر ۱۹۲۲ تا ۳ مارس ۱۹۲۴ (به عنوان خلیفه سلطنت نمود)
نام کامل : عبدالمجید عثمان اوغلو
لقب(ها) عبدالمجید ثانی
زادروز: ۲۹ می ۱۸۶۸
زادگاه : استانبول ترکیه
مرگ : ۲۳ آگوست ۱۹۴۴
محل مرگ پاریس
آرامگاه : قبرستان بقیع
پس از محمد ششم
دودمان خاندان عثمان
پدر : عبدالعزیز
مادر: حیراندل خاتون
فرزندان در شهوار سلطان (دختر)
دین اسلام، حنفی

زندگی

عبدالمجید فرزند سلطان عبدالعزیز، ۲۹ می ۱۸۶۸ در استانبول بدنیا آمد. در سال ۱۸۷۶ پس از کناره گیری پدرش از حکومت او تا سال ۱۹۰۸ در قصر ایجادیه به زندگی خود ادامه داد. او علاقه خاصی به هنر نقاشی، موسیقی و.... داشت و نمایشگاههای زیادی برپا می‌نمود و در سال ۱۹۰۹ انجمن هنرمندان نقاش عثمانی را تاسیس و چندبار بصورت افتخاری به ریاست انجمن انتخاب گردید. او بسیاری از هنرجویان علاقه‌مند را برای تحصیل رشته موسیقی و نقاشی به فرانسه اعزام کرد. او در سال ۱۹۱۸ به عنوان وراث تاج و تخت سلطان محمد ششم انتخاب گردید. طی این مدت پسرش شاهزاده عمرفاروق با دختر کوچک سلطان محمد ششم، صبیحه سلطان ازدواج نمود. عبدالمجید دوم به زبانهای فارسی، عربی و فرانسوی تسلط کامل و به ۶ زبان خارجی دیگر آشنایی داشت. او به کمک دخترش درشهوار خاطرات زندگی خود را در ۱۲ جلد جمع آوری نماید. در ۱ نوامبر ۱۹۲۲ پس ازسقوط امپراطوری عثمانی از ولیعهدی خلع گردید. در ۱۸ نوامبر سلطان محمد ششم توسط مجلس ملی از ترکیه اخراج و عبدالمجید دوم با رای اکثریت به خلافت مسلمین انتخاب شد.

تبعید و وفات

در ۳ مارس ۱۹۲۴ طی تصمیم مجلس عنوان خلیفه از وی سلب و کلیه خاندان سلطنتی از کشور اخراج گردید. وی همان شب توسط رئیس پلیس استانبول با اتومبیل از قصر دولما باغچه به چالتاجا منتقل و با اولین قطار به مقصد سوئیس از کشور اخراج گردید. وی بدلیل داشتن بیش از یک همسر مدتی را در سوئیس بازداشت بسر برد و پس از مدت کوتاهی به فرانسه نقل مکان نمود. او پس سالها تبعید در فرانسه هنوز به سنت‌های و آئین نیاکان خود پایند بود و در نمازجمعه‌ها شرکت می‌نمود و خطبه عقد افراد خاندان و شاهزادگاه را خود جاری می‌نمود. عبدالمجید در ۲۳ آگوست ۱۹۴۴ بر اثر بیماری قلبی در تبعید در پاریس چشم از جهان فرو بست. رئیس جمهور وقت ترکیه عصمت اینون اجازه دفن آخرین بازمانده عثمانی را که دختر عبدالمجید درخواست داده بود را نپذیرفت و مراسم تشیع جنازه او در مسجد جامع پاریس برگزار گردید. پس ده سال انتظار برای دفن در سرزمین پدری عدم موافقت دولت ترکیه به ناچار جسد وی به مدینه در آرامگاه بقیع به خاک سپرده شد. عبدالمجید دوم فردی هنرمند و نقاشی حرفه‌ای و کسی بود که انجمن نقاشان عثمانی را تاسیس و رئیس و حامی آن بود. آثار او برای اولین بار در ۱۹۸۶ در یکی از گالری‌های فاخر استانبول به نمایش عموم گذاشته شد.

ناگهان رسیدی و خوشبختی شیشه عطری بود
که از دستم افتاد و در تمام زندگیم پخش شد
     
#60 | Posted: 7 Jan 2014 20:20 | Edited By: andishmand
آخرین بازمانده از امپراطوری عثمانی روز گذشته ( ۲ آوریل) در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

فاطمه نسلیشاه نوه آخرین امپراطوری عثمانی ( سلطان محمد واحدالدین) بود که پس از
۹۱ سال زندگی درگذشت و در استانبول به خاک سپرده شد.
سلطان محمد واحدالدین ( ۱۹۲۶ - ۱۸۶۱) یک پس و دو دختر داشت که فاطمه نسلیشاه نوه دختری سلطان عثمانی بود.
نام مادر فاطمه نسلیشاه، رقیه صبیحه سلطان بود.

ناگهان رسیدی و خوشبختی شیشه عطری بود
که از دستم افتاد و در تمام زندگیم پخش شد
     
صفحه  صفحه 6 از 7:  « پیشین  1  2  3  4  5  6  7  پسین » 
فرهنگ و هنر انجمن لوتی / فرهنگ و هنر / تاریخ قرون عثمانی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites