تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک)

صفحه  صفحه 1 از 64:  1  2  3  4  5  ...  60  61  62  63  64  پسین »  
#1 | Posted: 10 Jun 2011 20:29 | Edited By: leaderlover
ضمن تشکر از پرنسس عزیز یکسری مقالات در مقوله پزشکی و سلامت و زوج های جوان را در این تاپیک قرار خواهم داد.

hi dr!
     
#2 | Posted: 11 Jun 2011 06:15
پیاده‌روی سریع برای پیشگیری از سرماخوردگی

پیاده‌روی سریع برای پیشگیری از سرماخوردگی
کلید مصون ماندن از سرماخوردگی در طول ماه‌های سرد سال،‌ ممکن است تنها ورزش مرتب باشد.


به گزارش هلث‌دی نیوز دیوید نیمن، عضو کالج پزشکی ورزشی آمریکا می‌گوید بررسی‌ها نشان داده‌اند که افرادی که دست کم ۴۵ دقیقه چهار بار یا بیشتر در هفته ورزش می‌کنند، ۲۵ تا ۵۰ درصد کمتر به علت بیماری از رفتن به سر کار باز می‌مانند.

نیمن گفت: “این کاهش در میزان بیماری بسیار بیشتر از هر مقداری است که یک دارو یا قرص می‌تواند ایجاد کند.”

“تنها لازم است یک جفت کفش پیاده‌روی بخرید و به پیاده‌روی بپردازید تا مصون ماندن شما از سرماخوردگی یکی از بیماری‌های شایع زمستان کمک شود.”
اما اگر از قبل سرما خورده باشید، چه باید کرد. نیمن این پیشنهادات را برای شما دارد:
اگر علائم سرماخوردگی تنها در سرتان است، و به سینه‌تان نریخته است، می‌تواند به ورزش‌تان ادامه دهید.

به خودتان بیش از حد فشار نیاورید. این امر به معنای آن است که ندوید: تنها پیاده‌روی کنید. بررسی‌ها نشان نداده‌اند که ورزش ملایم برای سرماخوردگی بد باشد.
اگر علائم‌تان بیشتر از حد آبریزش بینی است، در تختخواب بمانید. این توصیه برای مواردی است که سرماخوردگی به سینه‌تان ریخته است، بدن درد شدید دارید، و یا تب دارید.
بزرگ‌شدن غدد لنفاوی هم مشکل جدی‌تری را نشان می‌دهد و بهتر است استراحت کنید.
به جز موارد سرماخوردگی خفیف، در دوران بهبودی از بیماری هم بهتر است ورزش را کنار بگذارید. پیش از شروع دوباره ورزش یکی دو هفته استراحت کنید.

و بالاخره آخرین توصیه اینکه پیش از زدن واکسن آنفلوآنزا ورزش کنید، زیرا پژوهش‌ها نشان داده است که فعالیت جسمی در درازمدت ایمنی شما را تقویت خواهد کرد.

hi dr!
     
#3 | Posted: 11 Jun 2011 06:16
عوامل اصلی تهدید کننده امراض قلبی و عروقی عبارت از فقر حرکتی- سیگار کشیدن- فشار خون زیاد و سطح زیاد کلسترول(چربی خون) است

دو مساله اصلی که امروزه سلا متی افراد در جهان را تهدید می کنند عبارتند از : امراض قلبی و عروقی و چاقی.

شیوع امراض قلبی و عروقی از نظر آماری و از نظر فیزیولوژی مربوط به چاقی است. از جمله عوامل اصلی تهدید کننده امراض قلبی و عروقی عبارت از فقر حرکتی- سیگار کشیدن- فشار خون زیاد و سطح زیاد کلسترول(چربی خون) است.


یکی دیگر از خطرات قلبی- عروقی مصرف زیاد پروتئین است که افراد از خطرهای خوردن خیلی زیاد آن آگاهی ندارند منابع پروتئین حیوانی مثل گوشت قرمز، شیر چربی دار، تخم مرغ و بیشتر انواع پنیرها حاوی مقادیر زیادی چربی های اشباع شده هستند. نشان داده شده است که مصرف زیاد چربی اشباع شده منجر به افزایش سطوح چربی خون، کلسترول و همچنین زیاد شدن چربی بدن، فشار خون بالا و بیماری های کرونری قلب می شود.
فشار خون بالا ممکن است با مقدار زیاد نمک که اغلب با پروتئین های حیوانی خورده می شود به وضعیت بحرانی برسد که تمرینات ورزشی مرتب می تواند در کاهش عوامل تهدید کننده موثر باشد.
بی شک افرادی که زندگی توام با فعالیت های جسمانی شدید و تفریحات سالم و فعال دارند و غذای کم چربی یا با چربی اشباع نشده مصرف می کنند کمتر به ناراحتی های قلبی مبتلا می شوند.
بررسی ها و پژوهش های انجام شده در زمینه فعالیت های ورزشی و تاثیر آن بردستگاه گردش خون و به ویژه قلب نشانگر این واقعیت است که تمرینات ورزشی مناسب و منظم از بروز ناراحتی های قلبی جلوگیری می کنند یا حداقل وقوع آنها را به تاخیر می اندازد. از این گذشته مبتلا یان به ناراحتی های قلبی که با نظر پزشک متخصص و فیزیولوژیست های ورزشی تمرین های تنظیم شده ای را انجام داده اند خیلی سریعتر معالجه شده اند و حتی از بروز مجدد حمله قلبی در این گونه افراد جلوگیری به عمل آمده است.
همچنین شدت و وسعت عارضه های قلبی در افراد ورزیده که از نظر آمادگی جسمانی در حد مناسب و بالا یی بوده اند، به مراتب از افرادی که فعالیت بدنی نداشته و از نظر آمادگی جسمانی نیز ضعف داشته اند کمتر بوده است. بسیاری از بیمارستان ها و سازمان های پژوهشی گزارش داده اند که کمی شدت و وسعت ناراحتی های قلبی در افرادی که از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار بوده اند، به علت شرکت آنها در فعالیت های مرتب و منظم ورزشی بوده است.
درباره چگونگی تاثیرهای تمرین های ورزشی بر مقاومت و حفظ سلا مت قلب و عروق نظریه های بسیاری عرضه شده است. در این نظریه ها آمده که برخی از عوامل خطرناک حمله های قلبی را می توان به کمک تمرین های ورزشی از میان برد.
برای نمونه فشارخون بالا و ضربان شدید را می توان با اجرای فعالیت های ورزشی مناسب تعدیل کرد که در نتیجه کار قلب کاهش می یابد و از مصرف زیاد اکسیژن برای اجرای یک کار معین جلوگیری می شود. با اجرای تمرین های ورزشی می توان از مقدار چربی خون کم کرد و سوخت و ساز مواد نشاسته ای را به نحو مطلوب و با کیفیت بالا یی تنظیم کرد وبالا خره ترشح هورمون هایی مانند آدرنالین رابه هنگام ناراحتی های روحی هیجان های شدید در خون می ریزند، متعادل کرد.
همچنین با اجرای فعالیت های ورزشی مستمر می توان از سرعت انعقاد خون کاست و مانع ایجاد لخته های خونی شد که بر اثر برخورد گویچه های قرمز برآمدگی های حاصل از رسوبات چربی در رگ های خونی به وجود می آیند و بدین وسیله از بروز ناراحتی های قلبی جلوگیری کرد یا آن را به تعویق انداخت.
یکی از نظریه های برجسته ای که درباره اثر ورزش مطرح شده که ورزش باعث افزایش تعداد رگ های خون رسان عضله قلب است. چنانچه این نظر تحقق پیدا کند، می توان انتظار داشت که رگ های خونی جدید به جای رگ های خونی که بر اثر رسوب چربی ها بسته شده اند به کار گرفته شوند و بدین وسیله از بروز حمله قلبی، جلوگیری به عمل آید. نظریه دیگری که در همین مورد ارائه شده است که فعالیت های ورزشی سبب افزایش قطر داخلی رگ های خون رسان قلب می شود و چنانچه سرخرگی براثر رسوب چربی ها مسدود شود سرخرگ های دیگر قادر خواهند بود که با هدایت خون بیشتر اکسیژن کافی را به عضله قلب برسانند.
گذشته از اینکه تمرینات ورزشی به چه شکل مفید واقع می شوند و با در نظر گرفتن این واقعیت که این تمرین ها به ندرت از سخت شدن شریان ها جلوگیری می کنند به طور قطع مراحل تشکیل رسوب های چربی بر اثر تمرینات ورزشی به تعویق می افتد و حمله قلبی کمتر به وقوع می پیوندد.
تحقیقات نشان داده اند که بروز بیماری های قلبی و عروقی و وقوع مرگ در میان افرادی که دارای شغل فعال هستند ۵۰ درصد کمتر از مشاغل غیر فعال است.

hi dr!
     
#4 | Posted: 11 Jun 2011 06:19
چه مقدار ورزش کافی است؟
چقدر ورزش کنیم ؟

اکـثر متخصصین عقیـده دارنـد کـه پیـاده روی، بـاغبــانی و سایر انواع فعالیتهای متوسط کلید حفظ سلامتی اسـت. اما صبر کنید…یک تحقیق جدید نشان می دهد کـه افـراد نیاز به فعالیت های شدیدتر دارند. محقـقـان عـقیده دارند کـه هـر فـرد بـه طـور متوسط به ۳۰ دقــیقه در روز ورزش و فـعالیت جسمـی نـیـاز دارد و بـرخـی دیــگر از متـخصصینورزشی باور دارند که این میزان باید به یک ساعت برسد.عـقـایـد و توصیـه هـای ضـد و نقـیـض و متـفـاوت از سـوی متخصـصین علم ورزش مـمـکن اسـت بـاعـث سـردرگمی شما نیز شده باشد. احتمالاً دوست دارید بدانید که واقعاً به چه مقدار ورزش در روز نیاز دارید.

در تلاش برای تشخیص این عناوین ضد و نقیض، متخصصین می گویند که، تحقیقات ورزشی به این علت به نتایج متفاوت و مغایر با هم می رسند که با گروه های سنی، جنسیت ها و افرادی با عوامل خطر متفاوت (برخی از افراد در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند، برخی از افراد اضافه وزن دارند) مواجه هستند و افراد مختلف باید با سطح های مختلف فعالیت های ورزشی خود را آغاز کنند.

به این علت صحیح نیست که بین تحقیقات ورزشی مختلف مقایسه به عمل بیاوریم. نتایج تحقیقاتی که برای خانم میانسال با شیوه زندگی یکجانشینی صورت گرفته ممکن است برای مرد جوان دانشجو به کار نیاید.

و محققان با هم روی تفسیر و توجیه نتایج تحقیقات و تبدیل آنها به توصیه های عمومی اتفاق نظر ندارند. آیا باید روی نیاز مینیمم به فعالیت ورزشی تمرکز کرد تا کسانی که می خواهند شروع کنند از همان ابتدا دلسرد نشوند، یا نیاز به ورزش را باید بالاتر در نظر گرفت تا فواید بیشتری برای آنها داشته باشد؟

خط آخر این است که هیچکس نمی داند میزان ایدآل برای تمرینات ورزشی چه مقدار است. توصیه هایی که برای همه درست درمی آید ممکن است مناسب شما نباشد. متخصصین عقیده دارند که به خاطر تفاوت در سن، جنسیت، وضعیت سلامتی و اهداف ورزشی افراد، بهترین تجویز برای فعالیت ورزشی برای افراد مختلف، متفاوت است.

هدف شما چیست؟

مقدار صحیح ورزش برای شما بستگی مستقیم به هدف شما از ورزش و آنچه که امیدوارید با ورزش به دست آورید، دارد. برای مثال، کسی که اضافه وزن دارد و میخواهد وزن کم کند، مطمئناً باید بیشتر از کسی که هدفش از رزش حفظ سلامتی است، ورزش کند، اما فعالیت او نیز به مراتب کمتر از یک دونده دو ماراتن است. اهداف زیر را در نظر بگیرید:

حفظ سلامتی: اگر دوری از مشکلات قلبی، دیابت، و سایر بیماری ها مهمترین هدف شما از ورزش کردن است، متخصصین سلامت و بهداشت می گویند که تحقیقات انجام گرفته در سال ۱۹۹۶ توصیه می کنند که افراد باید در اکثر روزها حداقل نیم ساعت در روز فعالیت ورزشی با شدت متوسط داشته باشند.

انواع فعالیت ورزشی با شدت متوسط عبارتند از: پیاده روی تند، شنا، و حتی کارهای خانه، فقط کافی است که فعالیت قوی مثل تمیز کردن کف خانه و اینها باشد. می توانید این فعالیت ها را به سه جلسه ۱۰ دقیقه ای در روز تقسیم کنید.

کاترین جکسون، متخصص ورزشی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، می گوید، “۳۰ دقیقه در روز فعالیتورزشی با شدت متوسط فواید بسیار زیادی برای سلامتی شما خواهد داشت. اما این به آن معنا نیست که فعالیت های با شدت بیشتر یا طولانی تر فایده ای برای شما ندارد.”

محقق ورزشی ای مین لی عقیده دارد، “این پیام باعث سردرگمی است. اکثر مواقع ما فقط می خواهیم افراد را به مرحله اول بکشانیم.”

او توصیه میکند که افراد هدف خود را همان مرحله اول –۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی با شدت متوسط در روز—قرار دهند و بعد اگر در توانشان بود آن میزان را بالاتر ببرند. او میگوید، “وقتی به آن میزان ورزش عادت کردید، ببینید آیا می توانید آن را به یکساعت ارتقا دهید یا نه. راه دیگر افزایش شدت تمریناتتان با تندتر راه رفتن یا دویدن است.”

دکتر ریچارد اشتاین رئیس بخش قلب شناسی در بیمارستان مرکزی بروکلین در نیویورک نیز اتفاق نظر دارد که افراد می توانند از نیم ساعت ورزش با شدت متوسط در روز فواید بسیاری ببرند—و بالا بردن این میزان فواید بیشتری هم برای آنها خواهد داشت.

او می گوید، “اکثر تحقیقات مربوطه نشان می دهد که هر چه بیشتر ورزش کنید و فعالیت فیزیکی داشته باشید، وضعیت سلامتیتان نیز بهتر خواهد شد.”

کاهش وزن: اگر شما هم مثل میلیونها ایرانی که اضافه وزن دارند و می خواهند وزن کم کنند یا از بیشتر شدن وزنشان جلوگیری کنند باشید، مطمئناً نیم ساعت تمرین با شدت متوسط در روز خواست شما را برآورده نمی کند—یا آنقدرها که فکر می کنید مثمرثمر نیست.

دکتر لی عقیده دارد: “اگر سعی دارید از اضافه شدن وزنتان جلوگیری کنید، نسبت به وقتی که بخواهید فقط از بروز مشکلات و بیماری های قلبی جلوگیری کنید، احتمالاً به ورزش بیشتری نیاز دارید.”

همه ی ما خیلیها را می شناسیم که هر چه دم دستشان می آید می خورند و هیچوقت حتی یک گرم هم وزنشان اضافه نمی شود درحالیکه بقیه دائماً در تلاشند تا یک کیلو از وزنشان پایین بیاید. خوب این نشان می دهد که بعضی افراد برای کاهش وزن نیاز به تلاش بیشتری دارند.

برای پایین آوردن اضافه وزن، باید با کمتر خوردن و بیشتر ورزش کردن کاری کرد تا بدن به ذخائر سوخت خود روی بیاورد که چربی ها هستند. اینکه چقدر باید کمتر غذا بخورید، چقدر بیشتر باید ورزش کنید—طول مدت و شدت تمریناتتان چه مقدار باشد—به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که وزن کنونیتان، رژیمغذایی و متابولیسم بدنتان از آن جمله است.

مثل یک مانکن به نظر بیایید: قبل از هر چیز در نظر داشته باشید که این هدفی غیرمنطقی و دست نیافتنی است. مانکن ها و مدل ها ژنی دارند که به آنها برای داشتن چنین اندام هایی کمک می کند. این افراد ساعت ها در روز با مربیان حرفه ای ورزش می کنند و خوراکشان را نیز بسیار محدود کرده اند.

اما اگر به دنبال چنین اندام هایی هستتید—که مستلزم تلاش بسیار زیاد است—مطمئناً تعجب نمی کنید اگر بگویم انجام کارهای خانه و باغبانی برای رسیدن به چنین هدفی کافی نیست.

اینکه برای چربی سوزی و متناسب تر به نظر آمدن به چه میزان فعالیت ایروبیک نیاز دارید، بستگی به متابولیسم، وزن، و رژیم غذاییتان دارد.

برای به دست آوردن آن اندام متناسب بدنسازی هم بسیار مهم است. بدنسازی علاوه بر این به مستحکم شدن استخوانهایتان نیز کمک میکند و باعث می شود در سنین پیری دچار مشکل نشوید. متخصصین توصیه می کنند که بهتر است دو تا سه روز در هفته از این تمرینات استفاده کنید.

هر ذره هم به حساب می آید

فراتر از همه اینها، مسئله مهمی که باید در ذهن داشته باشید، این است که تحقیقات همه و همه ثابت می کنند که فعالیت های ورزشی فواید بسیار زیادی برای شما دارد.

پس اگر وقت نمی کنید که برای انجام فعالیتهای ورزشی به باشگاه یا مکان های ورزشی بروید، فعالیت های کوچکی مثل بالا و پایین آمدن از پله یا یک پیاده روی کوتاه هم می تواند برایتان مفید باشد.

جمعیت بسیار زیادی از مردم به خاطر داشتن اضافه وزن و نداشتن فعالیت ورزشی کافی در معرض ابتلا به مشکلات و بیماری های مختلف هستند. آمار نشان می دهد که تقریباً دو سوم افراد بزرگسال به اندازه کافی فعالیت جسمی ندارند و یک چهام آ«ها به طور کلی هیچ ورزشی انجام نمی دهند.

همیشه یادتان باشد، هر ورزشی، هرچقدر هم که کوچک، باز بهتر از ورزش نکردن است..

hi dr!
     
#5 | Posted: 11 Jun 2011 06:21
نقش مردان در طی دوران بارداری زنان چیست ؟دوران بارداری، دورانی است که نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز ویژگیهای خاص خود را داراست. مردان در طی ۹ ماه بارداری همسرانشان نیاز به آمادگی دارند.

در بعضی نقاط دنیا گروه هایی به نام گروه پدران وجود دارند که در آن افرادی که قرار است به زودی پدر شوند ثبت نام میکنند و با مسائل علمی در رابطه با نوع رفتار با همسر، قبل و پس از فارغ شدن و تربیت فرزندان خود آشنا میشوند، اما در بیشتر نقاط دنیا، هرگاه پزشک مربوطه جلسه ای برای توضیح آمادگیهای لازم برای فارغ شدن و روزهای پس از آن برای خانمها برگزار میکند، همسر نیز میتواند حضور داشته باشد.

• نقش مردان طی دوران بارداری چگونه است؟
آنها لنگرگاه یک کشتی هستند و باید به همسر خود اطمینان و امنیت ببخشند. مردان باید به همسری که تمام توجه اش به خود و جنین درون رحمش جلب شده کمک کنند تا ارتباطش را با دنیا اطراف حفظ نماید. احترام گذاشتن، صبر کردن و حضور همیشگی داشتن بهترین فرصتی است که هر مردی طی دوران بارداری میتواند در اختیار همسرش بگذارد.
طی دوران بارداری، زایمان و با ورود نوزاد به خانه، مردان همانند پروانه دور همسرشنان میگردند. شاید تنها چیزی که طی سالهای اخیر تغییر کرده است، مشغول شدن بیش از حد مردان در دنیای کار و بی توجه شدن به تربیت کودک است. پس از فارغ شدن یک خانم ، همسر وی عادات سابق را پیش میگیرد و هیچ تغییری در ساعات کار خود نمیدهد، آنها گمان میکنند تنها مادر وظیفه ی تربیت فرزند را بعهده دارد! بلکه برای داشتن یک فرزند سالم از لحاظ روان به تربیت هر دو نفر نیاز هست. و کودک باید نقش پدر و مادر را به خوبی در زندگی خود احساس کند.

• موضوعی که طی دوران بارداری همسر و حس پدر شدن مردان را میترساند
درک نکردن زن طی دوران بارداری، به وجود آمدن یک رابطه سه گانه موجب ایجاد ترس و دلهره در مردان میشود. آنها نمیدانند کودکی که به دنیا خواهد آمد، چه جایگاهی را در روابط زناشویی آنها خواهد داشت؟ درک این موضوع که همسر آنها، مادر فرزندی است برایشان کمی سخت به نظر میرسد. بسیاری از مردان حتی پس از فارغ شدن همسرشان از روابط معمول خود بیمناکند.

• آیا مردان پس از فارغ شدن همسرشان افسرده میشوند؟
بله، البته این موضوع را آشکار نمیکنند ولی خستگی مفرط، اضطراب، برقرار نکردن یک رابطه صمیمی با نوزاد و حتی فرارهای بی دلیل از خانه، همگی نشانه های این افسردگی است. مشکل مردان این است که گمام میکنند با تولد فرزندشان، همسرشان آنها را تنها میگذارد.

• درک واقعی احساس پدر شدن
مردها با دیدن فرزندشان هیجان زده میشوند و احساس پدری را درک میکنند. البته این حالت برای هر مردی به گونه ای متفاوت تجلی میکند، برای بعضیها این حس بسیار سریع اتفاق میافتد و حتی با شنیدن خبر پدر شدن، نیز این احساس زیبا را خواهند داشت. برای برخی به آغوش کشیدن فرزندشان چنین حسی را در پی خواهد داشت.

• وظایف مرد در دوران زایمان
حضور همسر در کنار یک زن باردار، به او احساس امنیت خاطر میبخشد. به این ترتیب زن میداند کسی هست که پس از فارغ شدن انتظارش را بکشد، کلمات محبت آمیز بگوید، و نوازشهای همسر همگی در روحیه یک زن باردار تاثیر بسیار دارد.

• اگر مردی پس از شنیدن خبر باردار شدن همسرش یا زایمان وی، باز هم نسبت به زندگی بی تعهد باشد، چه میتوان کرد؟
هرگز نباید یک مرد را از پدر شدن ترساند. از سوی دیگر اگر سعی نکنید مرد را طی دوران بارداری متعهد کنید، پس از زایمان نیز نخواهید توانست. باید وی را متوجه این موضوع کنید که برای یک کودک، پدر داشتن به چه معنی است. زن نباید درباره تعهد مرد نسبت به خودش حرفی بزند چون برای این زمان مناسب نیست. روی صحبت باید درباره مرد وکودکش باشد. به طور یقین این حس تنهایی طی ۹ ماه بارداری برای یک زن بسیار مشکل است اما زن باید این موضوع را تحمل و به خود برای داشتن این توانایی اعتماد داشته باشد.

• آیا مردها به طور ذاتی قادرند از فرزند خود مراقبت کنند؟
زن و مرد هر دو به طور ذاتی قادرند فرزند خود را بزرگ نمایند.

• نقش مرد در دوران شیردهی مادر
مرد با حضورش در تمامی لحظات “شیر دهی، عوض کردن کودک، خواباندن” میتواند حس امنیت را به همسرش منتقل کند. زن به خاطر زن بودنش نباید تمامی وظایف را به دوش بکشد. مرد میتواند طی این دوران رابطه جدیدی را با همسرش ایجاد کند.

• جلسات سونوگرافی و حس پدر شدن
یک شوک احساسی به مرد دست میدهد. او چیزی را میبیند که قادر به حس کردنش نیست. آنچه بیش از هر چیزی مرد را شیفته میسازد، حرکات جنین درون رحم است.

• آیا زوجهایی وجود دارند که مرد بیش از زن درگیر دوران بارداری باشد؟
البته، گاهی پیش میآید که زنان علاقه ای به جلسه های آمادگی قبل از زایمان نشان نمیدهند ولی مردها مدام درباره آن صحبت میکنند و بسیار هیجان زده هستند. در اینگونه موارد هرگز نباید زن را متهم کرد، حتی اینگونه زنان نیز میتوانند مادران خوشبخت و خوبی باشند.

• آیا کسی میتواند جای مرد را در دوران بارداری برای زن پر کند؟
هیچکس حتی وابستگان نزدیک نمیتواند احساس امنیتی را که یک مرد با حضورش به همسرش میدهد، جایگزین کند.

• بارداری زنان و چاقی مردان
بسیاری از مردان در دوران بارداری همسرانشان همانند آنها چاق میشوند و تنها چاره ی این امر ورزش است. البته بسیاری از مردها نیز پس از زایمان همسرشان این وزن اضافه را از دست میدهند.

• پدر شدن و کابوس
بسیار اتفاق میافتد که مرد نگران زایمان همسرش است و یا نگران طبیعی بودن فرزندش به همین دلیل دیدن کابوس در این دوران برای مردان کاملا طبیعی است.

• نکته مهم برای پدر شدن
تمامی وقایع زندگی را طی این ۹ ماه مزه مزه کنید چون مطمئن باشید پدر شدن یکی از مهمترین، بزرگترین و زیباترین اتفاقیست که بعد از تقسیم قلب با همسر، برای هر مردی صورت میگیرد.

hi dr!
     
#6 | Posted: 11 Jun 2011 06:24
با افزایش سن ،قدرت باروری مردان نیز کاهش می‌یابد
بر اساس یک مطالعه جدید مشخص شده است، کیفیت ژنتیکی اسپرم مردان با افزایش سن کاهش می‌یابد. این مطالعه عنوان نمود که با آغاز دهة ۲۰ زندگی، مردان با افزایش احتمال ناباروری مواجهند و این احتمال وجود دارد که موتاسیون (جهش) ژنتیکی را به فرزند خود منتقل نمایند که باعث بیماری dwarfism (کوتولگی) شود.
یافته‌ها بیانگر آن است که در جوامع کنونی، مردان روز به روز پدرشدن خود را به تعویق می‌اندازد.

از سال ۱۹۸۰ در کشور امریکا میزان تولد تا ۴۰% برای مردان سن ۳۵تا ۴۹، افزایش و تا ۲۰%برای مردان کمتر از ۳۰سال، کاهش را نشان داد.

همچنین مطالعات مشخص نمودند مردانی که سن بیشتری دارند،‌ زمان بیشتری طول می‌کشد که بارور شوند.
Andrew wyrobek، محقق آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور کالیفرنیا می‌گوید: «امروزه ما می‌دانیم که احتمال بروز آسیب در انواع مشخصی از DNAها با بالا رفتن سن، افزایش می‌یابد که این را می‌توان با احتمالات ریاضی نیز ثابت کرد».
Wyrobek می‌افزاید: «در صورت افزایش درصد اسپرمهای دارای نقص DNA در یک مرد، احتمال اینکه پدر بتواند فرزند سالمی باشد، کاهش می‌یابد.
Wyrobek نویسنده مشترک مطالعه فوق است. نتایج این تحقیق در ژورنال ضمیمه نشریه آکادمی ملی علوم به چاپ رسید.
محققین مدتهاست می‌دانند که باروری زنان با بالارفتن سن کاهش می‌یابد.

تأخیر در تولیدمثل، افزایش ریسک سقط و تولد فرزند مبتلا به بیماریهای ژنتیکی نظیر سندرم داون را در برخواهد داشت.
Brenda Eskenzai، همکار طرح پژوهشی فوق در دانشگاه کالیفرنیا، دانشکده بهداشت عمومی برلکی،‌ در گزارشی که در خصوص طرح پژوهشی خود ارائه داد، اظهار داشت: «تحقیق ما پیشنهاد کرد که مردان نیز دارای ساعت بیولوژیکی می‌باشند، فقط کمی متفاوت است».
به نظر می‌آید باروری و توانایی بالقوه تولیدمثل موفق در مردان، بیشتر دستخوش تغییرات تدریجی است تا تغییرات ناگهانی.زوال اسپرم:
در این مطالعه wyrobek و همکارانش کیفیت ژنتیکی اسپرم ۹۷مرد سالم غیر سیگاری بین سنین ۲۲ تا ۸۰ سال را بررسی کردند.

این مردان، کارکنان یا بازنشستگان آزمایشگاه Liver more بودند. این بررسی شامل مطالعه نمونه‌های حداقل ۱۵ مرد از هر دوره ۱۰ساله، بین سنین ۲۰ تا ۶۰ و ۲۵ مرد بین سنین ۶۰تا۸۰ ساله انتخاب شدند.
در تحقیقات اولیه بر روی همان نمونه‌های اسپرمی، اطلاعاتی شامل، تعداد اسپرم در واحد حجم، آنالیز حرکت اسپرم و توانایی حرکت آن در سیر رو به جلو که رابطه معکوسی با افزایش سن دارد، مورد ارزیابی قرار گرفت.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد حرکت (motility) اسپرم ارتباط زیادی با قطعه قطعه شدن (DNA Refragmentation )دارد. این مطالعه همچنین نشان داده است که افزایش سن در مردان، میزان خطر پدر شدن را بواسطه نقص Achondroplasia که یک موتاسیون ژنتیکی با تظاهرات کوتولگی یا dwarfism است افزایش خواهد داد.

در این حالت رشد استخوانها متوقف شده و افراد تحت تأثیر، بازوها و پاهای کوتاه و قدی تا اندازة۲/۱متر خواهند داشت.

البته با بالارفتن سن خانمها، امکان تولد نوزادان دچار سندرم داون نیز افزایش می‌یابد. اما از قرار معلوم این مسأله در مورد مردان صدق نمی‌کند.
با این وصف،‌ مطالعه مذکور هیچگونه ارتباط کلی را بین سن جنس مذکر و تغییرات کروموزومی ایجاد کننده سندرم داون، پیدا نکرده است.

تا جاییکه ۴نفر از ۹۷ مرد، دچار افزایش خطر انتقال نقص‌های چندگانه کروموزومی و ژنتیکی بر طبق نتایج می‌باشند. بنابراین ممکن است عامل سن، تأثیری را در ایجاد این ارتباط نداشته باشد.

گرچه یک نفر در دهه ۲۰سالگی عمر خود و سه نفر در سنین بالای ۶۰سال دچار این شکل از اختلال می‌باشند.
Wyrobek تأکید کرد: سلول‌های اسپرمی مورد مطالعه در نمونه‌های آزمایشگاه، هیچگونه افزایشی در ارتباط با عامل سن در سندرم Apert بعنوان یک اختلال در ظاهر به هنگام تولد Lawrence Liver more نشان ندادند.

با این وجود احتمال پدر شدن با نقص Apert به دلیل بالا رفتن سن در منطقه فقیر نشین Maryland,Baltimore افزایش نشان داده است (یافته‌های مطالعات مختلف در مرکز پزشکی جاترهاپنکینز)
ضمناً wyrobek هشدار داده است که نباید تکیه زیادی بر مطالعات Baltimore داشت چرا که گروه مطالعه آنها همگی در یک ناحیه زندگی می‌کردند.
نکته‌ای که حائز اهمیت است، دخالت عوامل دیگری علاوه بر افزایش سن از جمله عوامل اقتصادی، اجتماعی، رژیم غذایی و آداب و رسوم مردم، می‌باشد.


نگران نباشید:
Craig Niederberger، اورولوژیست دانشگاه Illinois در شیکاگو عنوان نمود: یافته‌های تحقیقاتی، نکات جالب توجهی را بواسطه کسب مجوز جهت مطالعات بیشتر، بدنبال خواهد داشت.

اما وی هشدار داد که تکنیک‌های استفاده شده در آزمون DNA سلول اسپرم، جدید و بحث انگیز است.
مردان مسن‌تر بهتر است تمایلی به پدر شدن نداشته باشند.

هرچند وی عنوان کرده، مدارک در این خصوص روشن نیست.

بر طبق نظر Niederberger، رئیس انجمن تولیدمثل مردان و بخش اورولوژی، محققین نیازمند روشهایی جهت بررسی سلامت DNA اسپرمی می‌باشند تا مردان را قبل از بروز خطرهای جدید، آگاه سازد.
علی‌رغم این مسأله، وی عنوان کرد در مورد یافته‌هایی که دال بر نقش موتاسیون ژنتیکی مسؤول dwarfism (کوتولگی) بواسطه افزایش سن می‌باشد، ‌کمی بحث و جدل وجود دارد.
Wyrobek گفت:‌ تحقیقات، بیش از آنچه که بتواند جوابگوی سؤالات باشد، خود بسیار سؤال برانگیز هستند. ولی در عین حال پیشنهاد می‌کنند که انواع مشخصی از آسیب‌های DNA و نقایص ژنتیکی با افزایش سن رو به ازدیاد خواهند گذاشت.

hi dr!
     
#7 | Posted: 11 Jun 2011 06:27
ورزش بهترین و کم هزینه ترین روش پیشگیری و درمان آرتروز است

ورزش بهترین و کم هزینه ترین روش پیشگیری و درمان آرتروز است
مرکز روماتیسم ایران در آستانه ۲۰ مهر روز جهانی آرتروز اعلام کرد:‌ ورزش بهترین و کم هزینه ترین روش پیشگیری و درمان آرتروز است و با انجام حرکات منظم ورزشی می توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد یا سیر پیش رونده آن را کندتر نمود.


مرکز روماتیسم ایران، دکتر “فرهاد غریب دوست”، رییس مرکز روماتیسم ایران با اعلام این مطلب افزود: ورزش با افزایش قدرت، ثبات، تعادل و بهبود تغذیه مفاصل در پیشگیری و درمان آرتروز نقش بسزایی ایفا می کند.
وی با اشاره به اینکه هر چه مفصل از ثبات و تعادل بیشتری برخوردار باشد، در برابر آرتروز مقاوم تر است، افزود: با انجام ورزش های منظم می توان در جهت تعدیل وزن اقدام کرد، زیرا چاقی می تواند به عنوان عامل ایجادکننده و افزاینده شدت آرتروز عمل کند.
به گفته غریب دوست، کاهش وزن به میزان ۱۰ درصد، باعث بهبود علایم این بیماری می شود.
وی از “آتروفی” به معنای لاغری و ضعف عضلات اطراف مفصل مبتلا به آرتروز به عنوان یکی دیگر از معضلات مبتلایان به آرتروز نام برد و تصریح کرد: کم تحرکی موجب ضعف عضلات شده و ضعف عضله به کاهش ثبات مفصل و در نتیجه درد می انجامد.
رییس مرکز روماتیسم ایران در ادامه یادآور شد: درد خود منجر به کاهش تحرک مفصل و در نتیجه ضعف و آتروفی عضله می شود که در چرخه درد- آتروفی، یکی موجب بدتر شدن دیگری می شود.
وی بهترین راه شکستن این چرخه معیوب را انجام چند حرکت ورزشی ساده مانند حرکات نرمشی صبحگاهی که حتی در محل کار انجام پذیر است، با رعایت نکات بهداشتی به منظور پیشگیری از وارد آمدن فشار بیش از حد به مفاصل حین فعالیت های مختلف و تقویت عضلات اطراف مفصل برشمرد.
غریب دوست از مکمل های آنتی اکسیدان و ویتامین های سی – یی و نیز موادغذایی مانند سویا، زنجبیل به عنوان موادی اشاره کرد که در بهبود علایم آرتروز نقش موثری دارد.
وی گفت: بیماری آرتروز شایع ترین بیماری مفصلی است که سبب اختلال در عملکرد طبیعی مفاصل می شود.
غریب دوست ادامه داد:‌ در سن ۴۰ سالگی تقریبا همه افراد تغییرات آرتروز را در مفاصل خود دارند، ولی بیشتر آن ها علامت خاصی احساس نمی کنند و تعداد نسبتا کمی دچار آرتروز می شوند.
وی تصریح کرد: در این عارضه، بیمار هنگام بیدار شدن از خواب احساس می کند، مفاصل او سفت شده است که پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه این حالت از بین می رود.
به گفته رئیس مرکز روماتیسم ایران با پیشرفت بیماری آرتروز به مرور زمان، دامنه حرکات مفصل گرفتار کاهش می یابد و ممکن است مفصل، خشک و بی حرکت شود که فیزیوتراپی و ورزش می تواند از این حالت خشکی مفصل و محدودیت حرکات پیشگیری و آن را درمان کند.
وی افزود: معمولا در وضعیت بالارفتن از پله، بیشترین فشار به زانوها وارد می شود که استفاده از آسانسور و خودداری از نشستن مستمر و مداوم به حالت چهار زانو و دو زانو به این بیماران توصیه می شود.
غریب دوست، یکی از مهم ترین مسایل در پیشگیری و درمان آرتروز را آموزش صحیح و دادن آگاهی های لازم به صورت کلاس های آموزشی برشمرد که هم اینک این کلاس ها در مرکز روماتیسم ایران دایر است.
وی با تاکید بر اینکه بیمار مبتلا به آرتروز باید تحت نظر و مراقبت دایمی باشند، یادآور شد: نتایح یک مطالعه نشان داده، بیمارانی که به طور مرتب وضعیت آنها به پزشک معالج اطلاع داده می شود، در مقایسه با افرادی که با پزشکان ارتباط تلفنی ندارند، سیر درمان بهتری داشته اند.
رئیس مرکز روماتیسم ایران اظهار داشت: استفاده از ضد دردهایی که برای تسکین درد بیماران مبتلا به آرتروز تجویز می شود، باید کاهش یابد و این داروها فقط با تجویز پزشک معالج مصرف شود؛ زیرا درد علامت مناسبی برای هشدار به بیمار برای محدودیت حرکات است و کاهش درد سبب استفاده ناصحیح از مفصل شده که همین امر صدماتی را بر مفصل وارد می آورد.

hi dr!
     
#8 | Posted: 11 Jun 2011 06:29
اسفنج های ضد بارداری(Sponge) چیست ؟
اسفنج های ضد بارداری(Sponge) از جنس پلی اورتان بوده و به شکل بالشهای کوچکی هستند که حاوی یک ماده اسپرم کش می باشند .


در یک طرف این اسفنج ها ، فرو رفتگی وجود دارد که بروی دهانه رحم قرار داده می شود و بعنوان سدی جلوی عبور اسپرمها به داخل دهانه رحم را می گیرد .

درطرف دیگر اسفنج ، یک حلقه وجود دارد که در هنگام خارج کردن اسفنج می توان با کشیدن آن ، اسفنج را بیرون آورد . اسفنجها در یک اندازه ساخته شده اند و می توان آنها را بدون نسخه پزشک تهیه نمود .
اسفنجها را می توان تا ۲۴ ساعت قبل از مقاربت در مهبل قرار داد . بعد از ۶ ساعت که از مقاربت گذشت ، می توان اسفنج را خارج نمود.
اسفنج ها معمولا همراه با سایر روشهای جلوگیری از بارداری (مثل کاندوم) استفاده میشوند تا میزان کارائی آنها افزایش یابد.
اسفنج ها به مدت ۲۴ ساعت می توانند ماده اسپرم کش خود را آزاد نمایند و بعد ازاین مدت باید آنها را عوض نمود .
نحوه قرار دادن اسفنجها به داخل مهبل

با دستهای تمیز باید اسفنج را از پاکت خود بیرون آورد . در حالی که با یک دست اسفنج را گرفته ایم (بطوریکه قسمت فرو رفته آن درجلو قرار گرفته و حلقه آن به سمت پایین باشد ) آن را زیر شیر آب تمیز گرفته و خیس می کنیم . سپس آن را فشار می دهیم تا تولید کف نماید . این کار باعث فعال شدن ماده اسپرم کش می گردد و قرار دادن آن به داخل مهبل را آسان می نماید . اسفنج را به آرامی داخل مهبل قرار می دهیم بطوریکه قسمت فرو رفته آن بر روی دهانه رحم قرار گیرد .


نحوه بیرون آوردن اسفنج از داخل مهبل

پس از انجام مقاربت ، حداقل ۶ ساعت صبرنمایید و سپس اقدام به خارج نمودن اسفنج نمایید . یک انگشت خود را به داخل مهبل فرو نمایید و با گرفتن حلقه اسفنج ، آن را به آرامی بیرون بکشید.
میزان کارائی و تاثیر اسفنجها

در صورت کاربرد صحیح اسفنجها میزان کارآیی آنها در جلوگیری از بارداری حدود ۸۹ تا ۹۱ درصد می باشد.


مزایای استفاده از اسفنج ها

مزایای اسفنج ها عبارتند از:
* استفاده از آنها راحت می باشد
* فقط دارای یک اندازه می باشند
* بعد از هر بار مصرف به دور انداخته می شوند
* جهت تهیه آنها، نیازی به نسخه پزشک وجود ندارد.


معایب استفاده از اسفنج ها

معایب اسفنج ها عبارتند از:
* بعضی از خانمها ممکن است به ماده اسپرم کش آن ، آلرژی یا حساسیت داشته باشند
* گرچه تا حدودی از انتقال بعضی از بیماریهای مقاربتی جلوگیری می نماید اما از انتقال بیماری ایدز پیشگیری نمی کند.
* نباید آن را در طی دوره عادت ماهانه استفاده نمود
* به ندرت ممکن است باعث ایجاد سندروم شوک توکسیک شود

hi dr!
     
#9 | Posted: 11 Jun 2011 06:31
ورزش شدید باعث کاهش حافظه به خصوص در زنان می شود

مطالعات نشان می دهد که انجام ورزش های پر تحرکی مثل دوندگی و یا شنای طول استخر در زنان باعث کاهش حافظه می شود.

این در حالی است که ورزش های ملایم و طولانی مدتی مثل پیاده روی سریع، دو چرخه سواری در سطح جاده باعث ارتقای توان مغز می شود.
با این توصیفات اغلب افراد گمان می کنند که اگر کمی از چیزی خوب است ، پس زیاد آن بهتر است!!!
اما باید گفت که در این مورد وضعیت فرق می کند. شاید هم کلا میانه روی در انجام هر کاری بهترین پیشگیری برای پشیمانی در آینده است.
ورزش های سنگین و پرتقلا عبارتند از : شنای طول استخر، ایروبیک، ورزش هایی که نیاز به ابزار ندارند مانند نرمش و شنای روی زمین(ورزش سوئدی)،دوندگی، بسکت بال، چرخه سواری روی تپه و راکت بال می باشد. ورزش های ملایم عبارتند از پیاده روی سریع، والیبال، گلف، دوچرخه سواری روی زمین هموار، تنیس تفریحی و سافت بال است.
طبق تحقیقی که صورت گرفته مشخص شده که اغلب زنانی که ورزش های سنگین انجام می دهند دچار کاهش عملکرد مغزی می شوند و در تست تمرکز و حافظه امتیاز کمتری کسب می کنند.
البته این تحقیق نیاز به بررسی بیشتری دارد تا صحت و سقم آن به درستی مشخص شود. شاید در کنار ورزش های سنگین و پرتقلا ، بعضی از مدل های زندگی نیز وجود دارد که منجر به بروز این نتیجه ناخواسته می شود. مثلا استرس باعث کاهش عملکرد مغز و حافظه می شود.
با تمام این توصیفات عاقلانه است که در انجام هر کاری حتی ورزش ، حد تعادل را حفظ کنیم.

hi dr!
     
#10 | Posted: 11 Jun 2011 06:32
رگ به رگ شدگی را چگونه درمان کنیم ؟

اگر مفصلتان رگ به رگ شده، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که برای کمک به بهبودی آن و کاهش درد و تورم چه باید کرد: مفصل را گرم کرد یا روی آن یخ گذاشت؟


هر دو روش‌ موثرند و می‌توانند به طور مستقل یا یکی در میان به کار روند.

حرارت عضلات را شل خواهد کرد و جریان خون را افزایش خواهد داد. گرما را مادامی که آزار دهنده نباشد می‌توان برای مفصل آسیب‌دیده به کار برد، اما باید دست کم دو تا سه بار در روز باشد.

گرمای مرطوب موثرتر از گرمای خشک است، بنابراین دوش آب داغ یا غوطه ور شدن در آب گرم یا استفاده از حوله گرم مرطوب موثر خواهد بود.

گذاشتن یخ درد و تورم را با بی‌حس کردن منطقه افزایش خواهد داد. شما باید دست کم دو بار در روز هر بار ۱۵ دقیقه از یخ استفاده کنید.

برای سرد کردن محل می‌توانید از بسته ‌های آماده یخ یا ریختن قطعات یخ درون کیسه پلاستیکی استفاده کنید. پیش از قراردادن بسته یخ حتما حوله‌ای را دور عضو آسیب‌دیده

hi dr!
     
صفحه  صفحه 1 از 64:  1  2  3  4  5  ...  60  61  62  63  64  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites