تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Medical News | اخبار پزشکی

صفحه  صفحه 37 از 62:  « پیشین  1  ...  36  37  38  ...  61  62  پسین »  
#361 | Posted: 17 Feb 2014 19:35
ابرچسبی که حفره‌های قلبی را به سرعت درمان می‌کند


شنیدن خبر وجود حفره یا سوراخ در دیواره قلب به هیچ عنوان خبر خوبی نیست. حال تصور کنید یک نوزاد تازه متولد شده با چنین مشکلی، تا چه میزان در معرض خطر قرار دارد. از این رو پزشکان در وهله اول می‌بایست به سرعت به رفع این مشکل بپردازند. متأسفانه هم گیره‌های جراحی به کار رفته و هم بخیه‌ها، به نوبه خود به بافت قلب صدمه وارد می‌کنند. به علاوه زمانی را هم که صرف بخیه‌زدن می‌شود باید به این عوارض اضافه کرد.
مواد چسبنده موجود که امروزه در عمل‌های جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند، خیلی زود در معرض رطوبت چسبندگی خود را از دست می‌هند؛ به‌علاوه، حرکات و تپش قلب نیز عملکرد آنها را مختل می‌کند و در عین حال ممکن است برای انسان عوارضی ناخوشایند نیز به دنبال داشته باشند. پیامد تمامی این عوامل، کودکی بیمار است که می‌بایست مجدداً برای بستن حفره قلبی تحت عمل جراحی قرار گیرد.
اما اکنون دانشمندان موفق به توسعه نوع خاصی از چسب ملقب به سوپرچسب شدند که بویژه برای جراحی‌های قلبی مناسب و کارآمد است. سوپرچسب قادر است به سرعت و در ایمنی کامل، با کمک وصله‌هایی از بافت نرم که به نام پچ (Patch) شناخته می‌شوند، حفره یا شکاف موجود را پر کرده و بچسباند.
این چسب که به صورت رسمی به عنوان ماده چسبنده فعال و آب گریز (hydrophobic light activated Adhesive) یا به اختصار HLAA نامیده می‌شود، محصول همکاری مشترکی بین بیمارستان کودکان بوستون(MIT) ، بریگهام وابسته به هاروارد و بیمارستان زنان بوده است. الهام بخش ساخت این چسب مواد چسبناک و مایعات ترشح شده توسط جانورانی همچون تنبل (پستانداری ساکن آمریکای مرکزی و جنوبی) است که به نوعی دافع آب بوده و بدن آنها را در مقابل آب و رطوبت محافظت می‌کند.
این چسب مایع از نظر مشخصات و ویژگی‌ها به گونه‌ای تهیه شده که با بافت‌های زنده، همسان سازی انجام می‌دهد؛ در عین‌حال تجزیه پذیر است؛ یعنی توسط بافت زنده متلاشی شده، به مرور از بین می‌رود. به علاوه از استحکام مناسبی برخوردار بوده و خاصیت ارتجاعی خوبی دارد. این ویژگی‌ها به خصوص هنگام قرار‌دادن وصله‌ها بسیار مناسب و کارآمد هستند. این تلفیق کیفی باعث شده چسبندگی آن در مواجه با جریان خون، از میان نرفته و پابرجا باقی بماند و البته از سوی دیگر توسط بدن، پس زده نشود. سوپر چسب توسط ماهیچه‌های قلب سست و گشاد نشده و انقباضات قلبی موجب گسستگی آن نمی‌شوند. این محصول کاملاً بی‌خطر بوده و در نهایت به تدریج تجزیه شده و حفره را به طور کامل درمان می‌کند. به علاوه نتیجه استفاده از HLAA در عرض 5 ثانیه و به محض آنکه در معرض نور فرابنفش قرار گیرد، قابل مشاهده است. در مقایسه با دیگر روش‌های مرسوم، به دلیل آنکه در طول عمل با کمک این سوپرچسب از گیره یا بخیه‌ استفاده نمی‌شود، مراحل کار و آماده‌سازی برای درمان با وصله‌ها یا همان پچ‌ها، به طرزی قابل ملاحظه از حالت تهاجمی کمتری برخوردارند؛ در نتیجه بدن هم واکنش مناسب‌تری از خود نشان می‌دهد.
در بررسی‌های انجام شده در آزمایشگاه، یک طرف از پچ‌ قابل تجزیه را با این چسب پوشانده و آنرا روی حفره‌های موجود در قلب یک خوک زنده قرار دادند. این وصله‌ها توانستند به مدت 24 ساعت و علی رغم فشار بالای خون که در بافت قلب جریان داشت، جلوی نشت خون در محل حفره‌ها را گرفته و جان خوک را حفظ کنند. این اخبار به میزان کافی جالب توجه است؛ اما کار هنوز به پایان نرسیده؛ چرا که در کنار این اخبار خوب، دکتر جفری کرپ، یکی از سرپرستان گروه از بیمارستان زنان و بریگهام، موفق شد وصله‌های جراحی را با الهام از نوعی جوجه تیغی بیش از پیش توسعه دهد.
بنا بر شنیده‌ها HLAA هم اکنون برای ارائه در بخش تجاری در حال توسعه بوده و امید می‌رود ظرف دو تا سه سال آینده وارد بازار شود. این طور که به نظر می‌آید این محصول جدید نه تنها در زمینه بیماری‌های مادرزادی قلبی کارساز و موثر است، بلکه تنوع گسترده‌ای از دیگر بافت‌ها و سایر اندام‌های بدن انسان را نیز در برمی‌گیرد. نتایج این تحقیقات هفته گذشته در ژورنال علم پزشکی به چاپ رسید.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#362 | Posted: 17 Feb 2014 19:37
درمان زخم گلوله با اسفنج‌های تزریقی


اگر فیلم "تحت تعقیب" را دیده باشید احتمالا به خاطر دارید که در آن کسانی که زخمی می‌شدند با خوابیدن در یک حمام مخصوص که از آب و یک پودر آماده می شد به سلامت کامل بر می‌گشتند. تا رسیدن به آن فناوری هنوز فاصله زیادی داریم ولی تا کنون نیز پبشرفت‌های زیادی در زمینه درمان زخم‌های ناشی از گلوله صورت گرفته یکی از آن‌ها این اسفنج‌های قابل تزریق هستند. در حقیقت خونریزی شدید و غیر قابل کنترل عامل 80 درصد از مرگ‌های صحنه‌های نبرد است. تقریبا به همین میزان نیز مرگ‌های در حین درمان به دلیل عدم موفقیت در بند آوردن خون با رگ بند‌ها اتفاق می‌افتد، در واقع مشکل تنها عدم توانایی پزشکان در بستن یک پارگی در رگ است. حال شرکت RevMedX روشی را توسعه داده که به گفته‌ی آن‌ها می‌توند روشی جایگزین برای نجات جان کسانی باشد که دچار خونریزی شدید شده اند.
به عنوان مثال در جنگ عراق و افغانستان حدود 5000 نفر کشته و ده برابر همین میزان زخمی شدند که بسیاری از مرگ‌های رخ داده به دلیل عدم امکان در کنترل خونریزی بوده است. تجربه‌ی کنترل خونریزی ناشی از گلوله و درمان‌های اورژانسی آن نیز در میدان نبرد بسیار وحشت آور است و به نوعی بدترین نوع زخم به شمار می‌رود. یکی از بدترین موارد پزشکی پاره شدن رگ‌های اصلی در محل اتصال اعضا به یکدیگر است که هم خونرسانی به عضو را ناممکن می‌کند و هم باعث از دست رفتن خون بیمار می‌شود.
کنترل چنین خونریزی‌هایی با استفاده از رگ‌بندها نیز غیر ممکن است بنابراین در اکثر موارد برای کنترل آن‌ها در صحنه‌های نبرد از گاز‌های (gauze) مخصوصی استفاده می‌شود که عمدتا با استفاده از موادی همچون کیتوسان (ماده‌ای بسیار مشابه با سلولز پنبه) -که خاصیت لخته کنندگی خون دارند- و البته با استفاده از کمی فشار بر روی زخم می‌توان امیدوار بود که شاید بتوان با لخته شدن خون جلوی خونریزی را گرفت. اگر خونریزی اینگونه برطرف نشود پزشک ناچار است تا گاز را بردارد و مجددا سعی کند تا نهایتا بتواند خونریزی را متوقف و جان بیمار را نجات دهد. در بسیاری از موارد این فرایند به حدی دردآور است که در ابتدا پزشکان می‌بایست اسلحه‌ها را از فرد زخمی دور کنند تا بیمار سعی در کشتن خود یا پزشک برای رهایی از درد نکند.
طرح مفهومی XStat برای رفع مشکل خونریزی‌های شدید استفاده از سرنگ‌های پلاستیکی است که با اسفنج‌های کوچکی (حدود 1 سانتی متر) از خرده‌های چوب پوشش داده شده با کیتوسان پر شده اند. کیتوسان ماده‌ای است که از مشتقات پوست جانوان دریایی (همچون خرچنگ یا میگو) بدست می‌آید و می‌تواند به راحتی پدیده‌ی لختگی خون را ایجاد کند (درست مشابه وقتی که شما از پنبه برای بند آوردن خون استفاده می‌کنید، در حقیقت پنبه نیز ساختاری نسبتا مشابه با کیتوسان دارد). این اسفنج‌ها همچنین با ماده‌ای جاذب اشعه ایکس نشاندار شده اند تا بتوان به محض دسترسی به تجهیزات پزشکی آن‌ها را با جراحی ساده خارج کرد.
این سرنگ‌ها در دو اندازه ساخته شده اند، یکی با قطر 30 میلی متر برای زخم‌های باز و عمیق و دیگری با قطر 12 میلی متر برای زخم‌های عمیق ناشی از گلوله‌ها که البته پس از گذراندن مراحل آزمایشی به احتمال زیاد برای استفاده در ارتش 5 میلیونی ایالات متحده توسعه داده خواهند شد.
این اسفنج‌ها پس از تزریق در محل شروع به متورم شدن می‌کنند و با این کار فشاری را به محل پارگی زخم اعمال کرده و محل زخم را نیز پر می‌کنند. همچنین آن‌ها به سطح خیس می‌چسبند که این نیاز به فشار دادن خارجی جهت جلوگیری از خروج آن‌ها را مرتفع می‌کند. در بیشتر موارد خونریزی ناشی از پارگی‌های رگ که با این روش درمان می‌شوند در عرض 15 ثانیه متوقف می‌شود.
XStat هم اکنون منتظر دریافت گواهی FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) است و پس از آن نیز به خدمت ارتش ایالات متحده در خواهد آمد.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#363 | Posted: 17 Feb 2014 19:57
صف بوتاکس برای تغییر چهره در سال نو


ازدحام جمعیت در راه‌پله‌ منتهی به داروخانه، همه نسخه‌به‌دست‌ها را متعجب می‌کرد.
تا‌کنون جلوی هیچ دارو‌خانه‌ای چنین صف طولانی ندیده بود ولی در صف ایستاد تا اینکه به در اصلی داروخانه رسید و دید صف راهش را به داخل داروخانه ادامه نداد و راهی طبقه‌ بالا شد. پس از پرس و جو مشخص شد، آن صف و ازدحام متعلق به صف تزریق بوتاکس و ژل است.
این ماجرا نه داستان تخیلی است و نه بازارگرمی؛ نزدیک عید که می‌شود زنان و مردان برای داشتن چهره‌ای متفاوت در عید سراغ انواع و اقسام راه‌های زیبایی می‌روند. راه‌هایی که همه آنها به داشتن چهره‌ زیبا و تنی سالم ختم نمی‌شود. بوتاکس چینی بسیاری از این شیفتگان زیبایی و تفاوت را راهی بیمارستان می‌کند و پشیمان می‌شوند.چندی پیش سیدابوالحسن امامی رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، نسبت به عوارض تزریق بوتاکس‌های غیراستاندارد هشدار داد.
بوتاکس نام سمی به نام بوتولونیوم است که از یک باکتری ترشح می‌شود. این باکتری در برخی قوطی‌های کنسرو ایجاد می‌شود و افراد را به‌علت از کار افتادن عضلات قفسه سینه به کام مرگ می‌کشد. پس از انجام تحقیقات و مطالعات مقدار این سم به قدری کاهش یافت که دیگر برای انسان خطرآفرین نباشد.
نوع A این سم برای بوتاکس استفاده می‌شود. اصلی‌ترین کاربری آن حذف چروک‌های ناحیه بالای صورت، خط اخم و پیشانی و خطوط کنار چشم است. از این ماده عموما برای از بین بردن خطوط کنار لب و زیر چشم استفاده نمی‌شود. به‌گفته دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو از این ماده همچنین برای کنترل تعریق کف دست و پا و زیر بغل استفاده می‌شود. متخصصین مغز و اعصاب و گوارش به شکل بسیار محدود از این ماده برای برطرف کردن تیک‌های عضلاتی و اسپاسم‌های مری استفاده می‌کنند.
مشتری که زیاد باشد مارک‌های تقلبی در بازار نیز زیاد می‌شود. هم‌اکنون 2نوع انگلیسی و کره‌جنوبی آن مجوز وزارت بهداشت و تأییدیه انجمن جراحان پلاستیک و انجمن متخصصان پوست و مو را دارد. به‌گفته دکتر امامی، کشورهای مختلفی از هندوستان و ترکیه گرفته تا فرانسه و آمریکا اقدام به تولید ماده بوتاکس می‌کنند، اما متأسفانه بوتاکس‌های چینی استاندارد نیستند و بعید می‌دانم وزارت بهداشت مجوز صادرکرده باشد که بوتاکس‌های چینی از مبادی رسمی وارد کشور شده باشد.
بوتاکس چینی بیش از 10نوع مختلف دارد. دکتر امیر سلیمانی درباره عوارض بوتاکس‌های چینی گفت: اصلی‌ترین مشکل این بوتاکس‌ها خالص نبودن آنهاست. مقداری از نوع A و B سم بوتاکس در آن وجود دارد. این دارو در شرایط غیراستریل درست می‌شود و استاندارد‌های بسته‌بندی را نیز ندارد. میزان دوز دارو از یک شیشه به شیشه دیگر متفاوت است و از آنجایی که به‌صورت قاچاق وارد کشور شده است نه‌تنها دارای برچسب شبنم نیست در شرایط استاندارد نیز نگهداری نشده است.
این دارو بسته به نوع آن باید در دمای صفر تا منفی 10درجه نگهداری شود که برای داروی قاچاق این شرایط نگهداری امکان‌پذیر نیست.اگر دارو در شرایط استاندارد نگهداری نشود اثر دارویی خود را از دست می‌دهد و به‌گفته دکتر سلیمانی ای کاش فقط اثر دارویی را از دست بدهد و اثرات دیگر نداشته باشد چرا که سم بوتاکس غیراستاندارد می‌تواند عوارض جانبی بسیاری داشته باشد. به‌طور معمول سم بوتاکس عوارضی مانند غیرقرینگی صورت، درد و قرمزی محل تزریق را به همراه دارد که پس از یک هفته قابل اصلاح و درمان است اما بوتاکس‌های غیراستاندارد چینی، عوارضی مانند کهیر، شوک، افزایش حساسیت و واکنش‌های آلرژیک، زخم، بدشکلی پوست را در فرد ایجاد می‌کند.
دکتر سلیمانی در توضیح این عوارض گفت: برایتان ماجرای 3بیمار را که برای شکایت به بیمارستان رازی مراجعه کرده بودند بیان می‌کنم. اولی زن جوانی بود که پیش از ازدواج عمل تزریق را نزد یک ماما انجام داده بود. از آنجایی که این ماما تکنیک تزریق را درست انجام نداده بود و از بوتاکس چینی استفاده کرده بود این زن جوان دچار عارضه افتادگی‌پلک یا پتوز شد و متأسفانه تا زمانی که سم بوتاکس در بدن بیمار بماند، این عارضه نیز باقی خواهد ماند.
مورد دوم زن 50ساله‌ای بود که یک پزشک غیرمتخصص خط لبخند کنار لب او را بوتاکس چینی تزریق کرده بود درصورتی که عموما برای این قسمت از صورت چنین کاری نمی‌کنند و متأسفانه افتادگی‌لب او حتی مانع از نوشیدن مایعات شده بود. متأسفانه او نیز یک‌سال تا 6‌ماه مجبور به استفاده از نی برای نوشیدن شد. مورد سوم نیز مردی 38ساله بود که بعد از تزریق بوتاکس چینی دچار واکنش آنژیوادم شده بود. این واکنش نوعی کهیر شدید ناحیه صورت و مخاط دهان است. تزریق این بیمار توسط متخصص پاتولوژیست انجام شده بود.
50درصد از عوارض تزریق بوتاکس غیراستاندارد ناشی از روش‌های اشتباه تزریق در ناحیه نامناسب صورت می‌گیرد. دکتر امامی رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی به مردم توصیه کرده به مراکز علمی و معتبر مراجعه کرده و از تزریق بوتاکس و سایر اعمال زیبایی در مؤسسات زیبایی، آرایشگاه‌ها و مطب‌های غیرحرفه‌ای اجتناب کنند.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#364 | Posted: 17 Feb 2014 19:59
نقش مثبت تزریق ویتامین ث در مبارزه با سرطان


تحقیقات تازه نشان داده است که دوز بالای ویتامین ث می تواند تاثیر شیمی درمانی در نابود کردن سلول های سرطانی را تشدید کند.

دانشمندان آمریکایی می گویند تزریق این ویتامین به طور بالقوه می تواند معالجه ای ایمن، موثر و ارزان برای سرطان های تخمدان و سایر سرطان ها باشد.

نتایج این مطالعه در نشریه ساینس ترنسلیشینال مدیسین Science Translational Medicine چاپ شده و محققان در آن خواستار برنامه ریزی دولت برای انجام آزمایش های وسیع درباره انسان شده اند.
ویتامین ث همواره به عنوان یک شیوه طبی جایگزین برای درمان سرطان به کار گرفته شده است.
در دهه ۱۹۷۰ شیمی دانی به نام لینوس پالینگ گزارش داد که ویتامین ث اگر به رگ تزریق شود در درمان سرطان موثر خواهد بود.
با این حال، آزمایش های کلینیکی با دادن قرص ویتامین ث به بیماران به نتایج مشابه منجر نشد و تحقیقات در این زمینه رها شد.
اکنون معلوم شده است که اگر ویتامین ث از طریق دهان وارد بدن شود به سرعت دفع می شود.
ولی دانشمندان در دانشگاه کانزاس که تحقیقات تازه را انجام داده اند می گویند وقتی ویتامین ث تزریق شود جذب بدن می شود و می تواند سلول های سرطانی را بدون صدمه زدن به سلول های عادی بکشد.
محققان این ویتامین را در آزمایشگاه به سلول های سرطانی تخمدان، به موش و همچنین به بیمارانی که سرطان تخمدان آنها در مرحله پیشرفته بود تزریق کردند.
آنها دریافتند که سلول های سرطانی به ویتامین ث تزریق شده حساسند اما سلول های سالم آسیبی ندیدند.
این معالجه توام با داروهای استاندارد شیمی درمانی برای کم کردن از سرعت رشد تومورها در موش موثر بود.
در مورد انسان هم گروه کوچکی از بیماران عوارض جانبی کمتری را در زمان مصرف ویتامین ث در کنار شیمی درمانی گزارش کردند.
دکتر جین دریسکو، از محققان این مطالعه گفت که علاقه روزافزونی به استفاده از ویتامین ث توسط متخصصان سرطان وجود دارد.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#365 | Posted: 27 Feb 2014 15:41
ابتلای یک و نیم میلیون نفر در ایران به بیماری‌های نادر

علی‌رضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران گفت: "حدود ۱.۵ میلیون نفر در کشور به یکی از بیماری‌های نادر مبتلا هستند."


به گزارش خبرگزاری فارس، علی‌رضا زالی افزود: "در سال‌های اخیر بنیاد بیماری‌های نادر توجه خاصی به بیماری‌های نادر کرده و یک انجمن نیز در مورد بیماری‌های نادر تأسیس شده که انجمنی مردم‌مدار و فعال است که حداقل در دو سال اخیر توانسته افکار عمومی را نسبت به ضرورت پرداخت بیمه به بیماران نادر آگاه سازد."

زالی گفت: "چون معمولاً افراد خانواده‌ای که بیمار نادر دارند توان اقتصادی برای پوشش درازمدت خدمات درمانی آن‌ها را ندارند نقش سازمان‌های بیمه‌گر پایه و به‌خصوص بیمه تکمیلی در مورد بیماری‌های نادر زیاد است."

وی افزود: "در اوایل سال جاری به‌دنبال مشکلات ارزی برای تأمین داروی یک گروه از بیماران نادر دچار چالش شدیم که نزدیک بود به فاجعه تبدیل شود اما با برنامه‌ریزی و تأمین اعتبارات مورد لزوم توانستیم داروی مورد نیاز را تأمین کرده تا این‌که موضوع مرتفع شد."


منبع : رادیو زمانه
     
#366 | Posted: 1 Mar 2014 21:47
بزرگ‌ترین آزمایش سلول‌های بنیادی روی انسان کلید خورد


بزرگ‌ترین آزمایش سلول‌های بنیادی بر روی انسان که شامل بیماران سکته قلبی می‌شود در لندن آغاز شد.
به گزارش مهر، این مطالعه که شامل سه هزار بیمار در 11 کشور اروپایی است می‌تواند نشان دهد که آیا این درمان می‌تواند میزان مرگ و میر را کاهش داده و بافت آسیب دیده ناشی از سکته قلبی را ترمیم کند یا خیر.
تمامی این بیماران تحت درمان استاندارد برای باز شدن عروق بسته و تنگ شده خود قرار خواهند گرفت که شامل وارد کردن یک لوله کوچک موسوم به فنر(استنت) است. علاوه بر این، از مغز استخوان نیمی از این بیماران سلول‌های بنیادی گرفته و به قلب آنها تزریق شده است.
این درمان باید چند روز پس از بروز سکته قلبی صورت گیرد.
در طول حمله قلبی، پلاک‌های چربی با ایجاد یک لخته خونی درون یک رگ مانع از اکسیژن رسانی به قلب شده و بافت حساس قلب را دچار آسیب دیدگی می‌کنند.
اگرچه بیماران بسیاری از سکته قلبی نجات پیدا می‌کنند اما آسیب دیدگی دائمی عضله قلب، بیمار را بسیار ضعیف می‌کند.
ایجاد آب در ریه‌ها نیز مشکل دیگری است که بیماران باید تمام عمر برای آن تحت درمان قرار بگیرند.
تا کنون شیوه درمانی استفاده از سلول‌های بنیادی بر روی بیماران سکته قلبی بر روی گروه‌های کوچکی از بیماران آزمایش شده است اما پروفسور آنتونی ماتور مدیر مرکز قلب بارت و مسئول این آزمایش می‌گوید این یک آزمایش تعیین کننده و نهایی است.
وی افزود: پس از 15 سال تحقیق اکنون به یک پاسخ شفاف رسیده‌ایم. امیدواریم شاهد کاهش 25 درصدی مرگ و میر بیماران سکته قلبی با استفاده از تزریق سلول‌های بنیادی باشیم.
این پژوهشگر می‌گوید اگر این آزمایش کارآمد باشد یک شاخه کاملا جدید از پزشکی را عرضه می‌شود و بیماران سکته قلبی شاهد یک درمان کاملا نوین خواهند بود.
به گفته وی هنوز مشخص نیست دقیقا چگونه سلول‌های بنیادی مغز استخوان خود بیمار می‌تواند به ترمیم قلب او کمک کند.
وی انتظار دارد در یک چالش بزرگ این سلول‌ها قلب را نجات دهد و به سلول‌های قلبی تخصصی تبدیل شود.
یک نظریه این است که این سلول‌ها سیگنال‌های شیمیایی آزاد می‌کنند که فعالیت سلول‌های بنیادی خود قلب را تقویت می‌کند.
بیمارستان دانشگاه کالج لندن و بیمارستان کالج کینگ در همین شهر و بیمارستان‌هایی در شهرهای پاریس، فرانکفورت، بارسلون، میلان و کپنهاگ مراکز درمانی حاضر در این آزمایش هستند.
نتایج این آزمایش که با بودجه پنج میلیون پوندی کمیسیون اروپا انجام می‌شود طی پنج سال آینده اعلام خواهد شد.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#367 | Posted: 1 Mar 2014 21:53
مصرف استامینوفن در بارداری با بیش‌فعالی کودکان ارتباط دارد


بارداری در حال حاضر هم با وجود پژوهش‌هایی که نشان می‌دهند با چه سرعتی غذاهایی که زنان می‌خورند، هوایی که استنشاق می‌کنند و ترکیباتی که در معرض آن هستند، از جفت می‌گذرند و بر جنین در حال رشد تاثیر می‌گذارند، به دوران نگران‌کننده‌ای برای مادران در انتظار بدل شده است.
اکنون یک ماده دیکر به فهرست فزاینده عواملی مانند توتون سیگار، جیوه ماهی‌ها و الکل افزوده شده است که ممکن است بر رشد جنین‌ تاثیر بگذارد.
به نوشته تایم یک بررسی منتشر شده در جورنال JAMA Pediatrics که بوسیله گروهی بین‌المللی از پژوهشگران به سرپرستی دکتر جورن اولسن از دانشگاه آرهاس در دانمارک انجام شده است، نشان می‌دهد که همبستگی قوی میان مصرف استامینوفن (ترکیبی که در داروهای مسکن رایجی مانند تیلنول یافت می‌شود) در میان زنان باردار و میزان تشخیص اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی ‌(ADHD) و تجویز داروهای ADHD در کودکان این زنان وجود دارد.
این بررسی نشان داد مادران بارداری که از این داروهای ضددرد برای تسکین عارضه‌هایی مانند سردرد یا برای کاهش تب استفاهد کرده‌اند، نسبت به مادرانی که اصلا از این داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه استفاده نکرده‌اند، ۳۷ درصد بیشتر در معرض خطر داشتن کودکانی با تشخیص ADHD و ۲۹ درصد بیشتر در معرض خطر احتمال داشتن کودکانی که داروی ADHD مصرف می‌کنند، هستند.
حتی پس از آنکه این پژوهشگران عوامل دیگری را که می‌توانند توضیح‌دهنده این رابظه باشند، در نظر گرفتند، مانند اینکه اصولا چرا مادر باردار نیاز به مصرف این داروها داشته است، این رابطه مستحکم باقی ماند؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که چیزی اختصاصی درباره این دارو و چگونگی تاثیر آن بر نمو جنینی وجود دارد که ممکن است توضیح‌دهنده افزایش خطر مشکلات رفتاری در کودکان این مادران در آینده باشد.
این یافته‌ها به خصوص از این لحاظ نگران‌کننده است که که بیش از نیمی زا ۶۴۳۲۲ زن در این بررسی گفته بودند در سه ماهه پیش از این بررسی استامینوفن مصرف کرده بودند. افراد مورد بررسی در این پژوهش ان شامل مادران و تک‌فرزندهای متولد شده در دانمارک در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۲ بودند که از پس‌زمینه‌های متفاوت اجتماعی و زیست‌محیطی می‌آمدند.
در این بررسی بیش‌فعالی کودکان در سه سطح متفاوت ارزیابی شد- گزارش علائم بوسیله مادران یا پرستاران، تشخیص‌های بیمارستانی و تجویز دارو برای درمان ADHD. مصرف بالاتر استامینوفن در میان این مادران با میزان بالاتر هر سه پیامد همراهی داشت.
دکتر بیت ریترز، یکی از این پژوهشگران و رئیس بخش اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی فیلدینگ در دانشگاه کالیفرنیا در لوس‌آنجلس درباره این یافته‌ها گفت: «این نتایج نگران کننده است، زیرا بیش از ۵۰ درصد این زنان استامینوفن مصرف کرده بودند؛ استامینوفن دارویی است که خرید آن به نسخه نیاز ندارد و فرد به راحتی بر اساس تشخیص خودش می‌تواند آن را تهیه کند. این دارو نسبتا بی‌خطر شمرده می‌شود، اما ممکن است اینگونه نباشد.»
بررسی‌های پیشین نگرانی‌هایی را درباره استامینوفن برانگیخته بودند؛ هم تحقیقات حیوانی و هم تحقیقات انسانی نشان داده اند که این دارو می‌تواند با سیستم‌های هورمونی تداخل کند، بنابراین قرارگیری جنین در دوران بارداری به این دارو ممکن است بر رشد مغز تاثیر بگذارد. برخی از بررسی‌ها نشان داده‌اند که این دارو توانایی بیضه‌ها برای نزول را در حین نمو جنینی نیز دچار اختلال می‌کند. ریتز می‌گوید: «بارداری دوره‌ای بسیار ویژه است. استامینوفن ممکن آسیبی به بزرگسالان نزند، اما نمو جنینی مورد ویژه‌ای است.»
آخرین تحقیقاتی که دانشمندان علوم اعصاب بررسی‌کننده اختلالات رشدی و رفتاری مانند اوتیسم و ADHD بیانگر آن است که مشکلاتی در اتصال میان نواحی متفاوت مغز ممکن است در بروز علائم آنها نقش داشته باشد، و اختلالات هورمونی درون رحم که بوسیله استامینوفن ایجاد می‌شود، ممکن است آنقدر عدم تعادل در مغز ایجاد کند که برخی زا کودکان را نسبت به اوتیسم یا بیش‌فعالی در ادامه زندگی آسیب‌پذیرتر کند.
نتایج این بررسی احتمالا باعث موجی از پرسش‌ها درباره میزان بی‌خطر بودن مصرف این دارو برای زنان باردار را برمی‌انگیزد. کیت لانگلی، مدرس روانشناسی در دانشگاه کاردیف در سرمقاله‌ای درباره این بررسی هشدار می‌دهد که این یافته‌ها فقط یک همراهی را نشان می‌دهد و ثابت نمی‌کنند که مصرف استامینوفن باعث ADHD می‌شود. او می‌گوید: «این مقاله پژوهشی بسیار جالب است، اما هنوز بسیار زود است که پزشکی بالینی‌مان بر این اساس تغییر دهیم.»
برخی از زنان نیاز پزشکی به مصرف استامینوفن دارند، و باید با پزشک‌شان درباره که مصرف این دارو ممکن است چه میزان خطری برای‌شان داشته باشد، مشورت کنند. اما برای زنانی که برای نیازهای چندان فوری به مصرف استامینوفن بدون نسخه روی می‌آورند، برای مثال برای تسکین سردرد یا درد عضلات ممکن است نیاز به بحث متفاوتی با دکترشان درباره خطرات احتمالی این دارو برای کودک به دنیا نیامده‌شان داشته باشند.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#368 | Posted: 6 Mar 2014 19:31
دومین نوزاد حامل ویروس زمینه‌ساز ایدز 'درمان' شد


دانشمندان آمریکایی می‌گویند موفق شده‌اند دومین نوزاد حامل ویروس اچ.آی.وی، عامل زمینه ساز بیماری ایدز را "درمان" کنند.
آنها در ایالت کالیفرنیا به نوزادی که هویت او اعلام نشده تنها ۴ ساعت پس از تولد داروهای ویژه‌ای که گفته می‌شود ضد-برگشتگی ویروس را باعث می‌شوند تزریق کردند و اکنون بعد از ۹ ماه این کودک به آزمایش های اچ.آی.وی (ویروس زمینه ساز ایدز) پاسخ منفی نشان می‌دهد.
این دومین نوزاد آمریکایی است که بدنش با استفاده از این نوع روش درمانی به آزمایش‌های وجود ویروس اچ.آی.وی پاسخ منفی می‌دهد.
نوزاد قبلی در سال گذشته و در ایالت می‌سی‌سی‌پی با استفاده از این نوع درمان زودهنگام مورد معالجه قرار گرفت و هنوز تحت نظر پزشکان داروی ضد ایدز دریافت می‌کند.
دکتر دیبورا پرسائود از دانشگاه جان هاپکینز که در کنفرانس پزشکی در بوستون سخن می‌گفت نتایج تحقیقات و انجام این نوع درمان را برای حرکت به سوی یافتن درمان قطعی ایدز مهم دانست.
بنابر گفته دکتر پرسائود، نوزاد مورد معالجه قرار گرفته اکنون هیچ ردی از ویروس اچ.آی.وی در خون یا بافت‌های خود نشان نمی‌دهد اما با وجود این، او همچنان داروهای سه گانه ضد ایدز دریافت می‌کند.
به گفته این پزشک محقق در دانشگاه جان هاپکینز "درمان واقعی هنگامی اثبات خواهد شد که این دو کودک را از دریافت داروها و ادامه معالجه بازداریم اما این کار بدون ریسک نخواهد بود."
هر دو نوزادی که از طریق این روش مورد معالجه قرار گرفتند از مادرانی متولد شدند که حامل ویروس اچ.آی.وی بودند. ویروسی که با ضعیف کردن سیستم دفاعی بدن، مقدمات ابتلا به بیماری ایدز را فراهم می‌کند.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#369 | Posted: 8 Mar 2014 22:48
خطر انتقال بیماری های مقاربتی چه زمانی بیشتر است؟


زنان در زمان تخمک گذاری، بیشتر در معرض خطر عفونت قرار می گیرند.
بر اساس تحقیقی که اخیرا در مجله بیولوژی گلبول های سفید به چاپ رسیده است، افزایش سطح هورمون استروژن که قبل از تخمک گذاری ایجاد می شود، کارایی سیستم ایمنی را کاهش داده و موجب بروز عفونت می شود.
بر اساس این مطالعه، سیکل جنسی زنان نقش مهمی در استعداد آنها به عفونت ایفا می کند. پژوهش های محققان اسپانیایی و اتریشی نشان داد که زنان در زمان تخمک گذاری، بیشتر از هر زمان دیگری از سیکل جنسی خود، در معرض خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی هستند. این افت طبیعی در سطح ایمنی بدن به دلیل حفظ و بقای اسپرم در برابر واکنش ایمنی بدن زن و در نهایت کمک به بارور نمودن موفق تخمک توسط سلول اسپرم می باشد.
این رخداد فیزیولوژیک سبب می شود که زنان در زمان تخمک گذاری در معرض خطر ابتلا به عفونت و بیماری های مقاربتی مانند ایدز (ویروس HIV) و زگیل تناسلی (ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV) قرار گیرند. متخصصان معتقدند که هورمون جنسی زنانه استروژن همچنین با افزایش احتمال عفونت های قارچی و کاهش پاسخ ایمنی بدن همراه است.
سیکل جنسی زنان معمولا ۲۸ روز است و از اولین روزقاعدگی محاسبه می شود. تخمک گذاری در نیمه سیکل جنسی و تقریبا در روز ۱۴ سیکل انجام می گیرد


========================


باکتری های مفید برای بیماران مبتلا به ایدز


مکمل های پروبیوتیک برای بیماران مبتلا به اختلالات روده ای از جمله سندرم روده تحریک پذیر مفید و موثرهستند.
بر طبق تعریف رایج و مورد قبول سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان غذا و کشاورزی امریکا (FAO)، پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که وقتی به مقدار کافی به بدن برسند، دارای خواص سلامت بخشی برای میزبان خود هستند. باکتری های اسید لاکتیک (LAB) و بیفیدوباکتریوم ها رایج ترین میکروارگانیسم هایی هستند که تاکنون بعنوان پروبیوتیک مورد استفاده قرار گرفته اند؛ البته بعضی از مخمرها و باسیلوس ها نیز ممکن است مفید باشند. پروبیوتیک ها معمولا با افزودن کشت های زنده و فعال در غذاهای تخمیری استفاده می شوند که از آن جمله می توان به ماست، ماست سویا یا مکمل های غذایی اشاره کرد.
داروهای ضد رتروویروس ها (ARV) اولین اقدام درمانی برای بیماران مبتلا به ایدز هستند، با این حال میزان مرگ و میر افراد آلوده به ویروس HIV همچنان رو به افزایش است. با پیشرفت این بیماری عفونی، التهاب در بیماران ایجاد شده و پیشرفت می کند. این التهاب به دیواره روده صدمه زده و موجب می شود که میکروب های روده وارد جریان خون شده و عفونت های شدید و گسترده ای را ایجاد نمایند. سلامت دیواره روده با تغییر در شرایط باکتری های روده تحت تاثیر قرار می گیرد، بنابراین می توان نتیجه گرفت که مکمل های پروبیوتیک برای بیماران مبتلا به اختلالات روده ای از جمله سندرم روده تحریک پذیر مفید و موثرهستند.
در تحقیقی که توسط انستیتو ملی آلرژی و بیماری های عفونی امریکا انجام شد، مشخص شد که مکمل های پروبیوتیک برای بیماران مبتلا به ایدز که تحت درمان با داروهای ARV (داروهای ضد رتروویروس ها) هستند، سودمند می باشند.
برای انجام این مطالعه بیماران مبتلا به ایدز به دو دسته تقسیم شدند. گروهی تحت درمان با داروهای ARV به تنهایی قرار گرفتند و گروهی دیگر ترکیبی از داروهای ARV و مخلوطی از پروبیوتیک ها را مصرف نمودند. در گروه دوم (مصرف توام داروهای ARV و مکمل پروبیوتیک) عملکرد ایمنی دستگاه گوارش افزایش یافت و میزان التهاب نیز نسبت به گروه دیگر کمتر گزارش شد.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#370 | Posted: 9 Mar 2014 21:20
درمان جدید افسردگی با ارسال امواج صوتی به مغز
دانشمندان دانشگاه آریزونا درمان جدیدی برای افسردگی معرفی کرده‌اند که با استفاده از امواج صوتی می‌تواند اضطراب را کاهش داده و خلق‌وخو را ارتقا بخشد.

پژوهش جدید نشان داده انفجارهای کوچک فراصوت برای 30 ثانیه می‌تواند به کاهش افسردگی کمک کند.
داوطلبان این پژوهش از پیشرفت‌های چشمگیری در سلامت روانی خود 10 دقیقه پس از یک انفجار موج صوتی خبر دادند.

به نظر می رسد که این درمان با تحریک سلول‌های عصبی در مناطق مغزی مرتبط با مدیریت خلق‌وخو مانند سیستم لیمبیک کار می کند. این مناطق در نزدیکی بالای مغز قرار داشته و احساسات را کنترل می‌کنند.
دانشمندان اکنون امیدوارند بتوانند این درمان را به یک جایگزین موثر برای داروهای ضدافسردگی تبدیل کنند.

بیشتر قرصهای ضد افسردگی با تنظیم سطح ماده شیمیایی تغییر دهنده خلق و خو موسوم به سروتونین عمل می کنند. این داروها از بیشترین تاثیر برای افسردگی شدید برخوردارند اگرچه بحثهای زیادی بر سر مفید بودن آنها برای افسردگی خفیف وجود دارد.

این داروها همچنین از عوارض جانبی از تهوع و خستگی گرفته تا چاقی و اختلال در عملکرد جنسی برخوردارند. درمانهای کلامی نیز موثر بوده اما معمولا فهرست انتظار طولانی برای آن وجود دارد.

یک درمان مشهور تجربی استفاده از تحریک مغناطیسی ترنس‌کارنیال است که در آن امواج مغناطیسی به مغز تابیده می‌شوند.
پژوهشها نشان‌دهنده نتایج مثبت این درمان بوده اما برخی بیماران با آن احساس راحتی نمی‌کنند.
پژوهش جدید نشان داده امواج فراصوت که از قرن بیستم مورد استفاده بوده، ممکن است جایگزین راحت‌تری باشد.

از سالها پیش دانشمندان می‌دانستند که فراصوت در فرکانسهای خاص می‌تواند سلولهای بدن را با به لرزش درآوردن آنها تحریک کند.
دانشمندان از 14 دانشجو در این پژوهش استفاده کرده و بر روی نیمی از آنها آزمایش فراصوت را برای 30 ثانیه اجرا کردند. سایر داوطلبان تحت یک درمان دروغی قرار گرفتند.

نتایج این پژوهش نشان داد که گروهی که از درمان امواج صوتی استفاده کرده بودند، تنها پس از 10 دقیقه افزایش چشمگیری در خلق‌وخوی خود داشتند.
دانشمندان در حال تولید داروهای ضدافسردگی با اثرگذاری ساعتی بجای هفتگی هستند. بیشتر درمانها طی دو تا هفت هفته تاثیر خود را نشان می‌دهد.

اما به گفته محققان دانشگاه ییل، دو درمان جدید موسوم به کتامین و اسکوپولامین می‌توانند علائم را طی دو ساعت کاهش دهند اما این داروها با عوارض جانبی جدی مانند توهم و پارانویا همراه هستند. از این رو کار بیشتری برای تامین داروهای ایمن برای بیماران نیاز است .

به نام بی نام او بیا تا شروع کنیم
در امتداد شب نشینیم و طلوع کنیم
     
صفحه  صفحه 37 از 62:  « پیشین  1  ...  36  37  38  ...  61  62  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Medical News | اخبار پزشکی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites