انجمن لوتی
صفحه  صفحه 134 از 134:  « پیشین  1  2  3  ...  132  133  134
خاطرات و داستان های ادبی

بحث و پیشنهاد پیرامون رمان ها | لیست معرفی کتاب ها در پست دوم

 
#1,331   Posted: 13 Sep 2021 14:27


 2 Star

ارسالها: 2202درباره نویسنده کتاب اتاق ورونیکا:

آیرا لوین رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و ترانه سرا اهل ایالات متحده آمریکا و زاده منهتن نیویورك بود. اولین رمان وی بوسه‌ای پیش از مرگ با موفقیت روبرو شد و در سال ۱۹۵۴ برنده جایزه ادگار بهترین رمان نخست شد. از این رمان دو فیلم در سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۹۱ ساخته شد.

لوین شهرت خود را مدیون خلق آثاری جذاب در ژانر وحشت است. شناخته شده‌ترین رمان وی بچه رزماری، داستانی ترسناک درباره شیطان‌پرستی و سایر غیب‌باوری‌های عصر جدید می‌باشد. در ۱۹۶۸ فیلمی از آن به نویسندگی و کارگردانی رومن پولانسکی ساخته شد. پولانسکی برای این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی شد و روث گوردون جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برد.

او خالق کتاب هایی چون «فرزند رزماری»، «دام مرگ»، «پسری از برزیل» و «بوسه پیش از مرگ» است که هرکدام منشأ تولید آثار هنری دیگری از جمله فیلم و تئاتر بوده اند. لوین با خلق همین آثار توانست معتبرترین جوایز ادبی ژانر وحشت را از آن خود کند که ازجمله می توان به جایزه ادگار آلن پو و جایزه برام استوکر اشاره کرد که این جایزه را به خاطر یک عمر فعالیت در زمینه رمان وحشت از آن خود کرد.

پس از داستان‌نویسی، لوین به نوشتن نمایش‌نامه روی آورد. او درباره‌ی گرایش خود به نمایشنامه‌نویسی می‌نویسد: پدر و مادرم مرا به نیویورک بردند تا نمایش‌نامه ۱۰ سرخپوست کوچک را ببینم. از همان موقع که مجسمه‌ها یکی یکی از روی پیش‌بخاری‌ها و بازیگران تک‌تک از روی صحنه غیب می‌شدند، من احساس کردم عاشق تئاتر شده‌ام که گیرا بود، می‌درخشید و به حیرت وا می‌داشت. البته من کارم را به عنوان رمان‌نویس شروع کرده بودم و حالا می‌خواستم نمایش‌نامه نویس باشم.
اتاق ورونیکا یکی دیگر از نمایش نامه های ملودرام اوست که می توان آن را در دسته روانشناسی-وحشت قرارداد. بیش ترین تأکید متن این نمایش نامه بر غافلگیر کردن مخاطبان و ایجاد فضایی بسته برای بروز وجوه روانی شخصیت هاست. در این نمایش دو پرده ای اشخاصی حضور دارند که از بیماری روانی و جنسی رنج می برند. هر کدام از آنها در رفت و برگشت هایی بین شخصیت اصلی خود و شخصیت های خیالی که ساخته اند در نوسانند، تا در نهایت، مفهوم «ناخودآگاه» را در صحنه ای بسته و محصور به نمایش بگذارند. «اتاق ورونیکا» توانسته در اجراهای مختلف تحسین منتقدان و تماشاگران را به همراه داشته باشد. در ایران نیز رضا ثروتی این نمایشنامه را با برجسته کردن عنصر وحشت در متن به روی صحنه برد و بازیگرانی چون «بهناز جعفری»، «ستاره پسیانی»، «ایمان افشاریان» و «مرتضی اسماعیل کاشی» در آن به ایفای نقش پرداختند.

آنچه در متن کتاب میخوانیم:
زن و مردی وارد اتاقی نیمه تاریک و پوشیده در ملحفه می‌شوند. در روشنایی آستانه‌ی در دختری منتظر ایستاده است. مردی جوان پشت سر اوست. زن و مرد با آشنایی قبلی از بین حجم‌های پوشیده شده در ملحفه حرکت می‌کنند. زن چراغ اتاق و چراغ دیوارکوب را روشن می‌کند. مرد بدون آن‌که پرده‌ی خاک گرفته‌ی پنجره را کنار بزند، پنجره را نیمه‌باز می‌کند. دختر به درون اتاق قدم می‌گذارد و در همان حال که زن چراغ دیگری را روشن می‌کند و ملحفه‌ها را پس می‌زند، با علاقه به اطراف نگاه می‌کند. مرد جوان به دنبال دختر وارد اتاق می‌شود. او نیز به دور و بر نگاه می‌کند، ولی با حالتی از بی‌اعتمادی. مرد دیوارکوب دیگری را روشن می‌کند. زن چراغ حباب‌داری را که روی میز است روشن می‌کند. مکان، اتاقی است افراز شده از عمارتی ویکتوریایی، پر زرق و برق و تا حدی ترسناک. در بزرگ و مستحکم است. تخت‌خواب تک نفره است و در سه کنج قرار دارد. پنجره‌ی آن سوی تخت‌خواب، همچون پنجره‌ی دیگر با بی‌توجهی پوشانده شده است. درهای دیگر به توالت و حمام باز می‌شود. کمی بعد زنانگی و جذابیت محصور در ساختار این معماری حجیم را مشاهده خواهیم کرد. دکوراسیون خانه مد سال‌های ۱۹۳۰ است؛ با این حال بیشتر مبلمان اتاق مربوط به یک نسل قبل‌تر از آن است. یک صندلی راحتی، یک میز بازی دایره‌ای شکل، یک میز تحریر کنار پنجره، یک گرامافون کنار میز تحریر، یک سه پایه‌ی نقاشی، یک کمد آیینه‌دار، تعداد صندلی، قفسه‌های کتاب و غیره، همه در حال حاضر زیر ملحفه قرار دارند.
 
     
  
 
#1,332   Posted: 17 Sep 2021 21:13


 2 Star

ارسالها: 2202

معرفی کتاب پسران برزیلی
کتاب پسران برزیلی نوشته آیرا لوین است با ترجمه مینو جواهری منتشر شده است. این کتاب از تعقیب جنایت‌کاران فراری حزب نازی پس از پایان جنگ جهانی دوم روایت می‌کند. نویسنده در این اثر، سعی دارد که از زبان قهرمان داستان خود، به جامعه یادآوری کند که احتمال پیدایش دوباره‌ی نازیسم و هیتلری دیگر وجود دارد، بنابراین باید با زنده نگه داشتن آن خاطرات برای نسل‌های جدیدی که جنگ جهانی دوم را به چشم ندیده‌اند، کاری کرد که جوانان، تحت تاثیر شعارهای نئونازی‌ها قرار نگیرند و زمینه‌ی جنگ خانمان‌سوز دیگری در جهان به وجود نیاید.تعقیب جنایتکاران فراری حزب نازی پس از پایان جنگ جهانی دوم، تم اصلی داستان‌های زیادی را تشکیل داده است، اما آنچه نوشته لوین را از سایر آثاری که در این زمینه نوشته شده است متمایز می کند، نتیجه گیری تکان دهنده آن است که به زیبایی نشان می‌دهد ماهیت جنایتکاران اعم از نازی و صهیونیست یکسان است و در موقعیت‌های مشابه، واکنش‌های مشابه از خود نشان می‌دهند.
 
     
  
 
#1,333   Posted: 17 Sep 2021 21:41


 2 Star

ارسالها: 2202

درباره‌ی کتاب
«زنان محله‌ی استپفورد» اثر «آیرا لوین» داستان زنی عکاس به نام «جوآنا» است که همراه شوهر و دو فرزندش به استپفورد نقل مکان می‌کنند. برای جوآنا و خانواده‌اش، نقل‌مکان به استپفورد زیبا مثل یک رویای تحقق‌یافته است. اما چیزی که جوآنا از آن خبر ندارد این است که پشت ظاهر آرام و شاعرانه‌ی این محله، رازی وحشتناک پنهان است؛ حقیقتی درهم‌شکننده که هر‌آن‌کس به آن پی‌ می‌برد، دیگر آدم سابق نمی‌شود. «زنان محله‌ی استپفورد» روایتی هیجانی-روانشناختی‌ست که هم‌زمان گزارشی بی‌پرده را از جامعه‌ای رسانه‌زده ارائه می‌دهد که جوانی و زیبایی را به هر قیمتی ارجح می‌داند. این اثر تاثیری آن چنان عمیق برپیکره‌ی ادبیات این ژانر از خود به جا گذاشته که عنوان کتاب وارد فرهنگ لغت‌ عامه شده است. این اثر پس از انتشارش، نقدهای مثبت نویسندگان و رسانه‌های زیادی را برانگیخت. مجله‌ی اسکوآیر در ستایش این اثر نوشت: «مرغوبیت جنس داستان این کتاب، فقط با موتور خودروهای آلمانی قابل مقایسه است؛ خلاقیت بالا، طراحی استادانه و مثل خودِ زنان محله‌ی استپفورد، بی‌نقص و کاربران و خوانندگان سایت گودریدز نوشتند: «ایرا لوین موفق شده در سال ۱۹۷۲ داستانی خلق کند که هم یک کمدی سیاه به حساب می‌آید و هم طنز تلخی مدرن! و این مسئله ثابت می‌کند که او چقدر از عصر خودش پیش بوده
]
 
     
  
 
#1,334   Posted: 20 Sep 2021 16:36


 2 Star

ارسالها: 2202

معرفی کتاب دوجلدی:ظهور فرانکنشتاین
نویسنده:کنت آپل
داستان این کتاب از این قرار است که ویلهلم فرانکنشتاین یک انبار مخفی از کتاب‌های محرمانه جمع‌آوری کرده و حالا ویکتور راوی داستان، برادر دوقلویش کانراد و الیزابت دختر عمویشان، اتفاقی این کتابخانه‌ی یادگاری از جدشان را در خانه پیدا می‌کنند. پدر ویکتور به آن‌ها اجازه نمی‌دهد که از کتابخانه استفاده کنند و می‌گوید این کتاب‌ها پر است از مهملات خطرناک. کانراد به بیماری سختی دچار می‌شود و هیچ پزشکی نمی‌تواند او را درمان کند. ویکتور با خواندن یکی از کتاب‌های داستان، در جریان اکسیر حیات قرار می‌گیرد. او به کمک یکی از دوستانشان و الیزابت پیش جولیوس پولیدوری، کیمیاگر قدیمی می‌روند تا اکسیر را درست کند. به دست آوردن اکسیر حیات خطرناک است و بخش زیادی از رمان به این بخش اختصاص دارد.
 
     
  
 
#1,335   Posted: 26 Sep 2021 13:35


 2 Star

ارسالها: 2202

کتاب قلب تاریکی
انتشارات علمی و فرهنگی: آیا چنان که انگاشته می‌شود، میان خوی متمدن و تربیت‌نایافتۀ بشر خطی قاطع می‌توان یافت؟ رابطۀ سعادت یا تیره‌روزی آدمی با آنچه تمدن نامیده می‌شود کدام است؛ فاصلۀ بس بعید میان اعماق افریقای دورمانده از تمدن با لندن متمدن، به مثابه دو قطب در نهاد بشری، آیا بیش از آنچه می‌پنداریم مه‌آلود نیست؟
مارلو، روایتگر سفر به اعماق افریقا و رود کنگو، در واقع راوی جدال هموارۀ میان نیکی و بدی در آدمی و افعال و امیال وی است؛ روایتگر ماجرای کاوش ژرفای ضمیر آدمی در سوداگری‌ها و رؤیاهایش
 
     
  
صفحه  صفحه 134 از 134:  « پیشین  1  2  3  ...  132  133  134 
خاطرات و داستان های ادبی

بحث و پیشنهاد پیرامون رمان ها | لیست معرفی کتاب ها در پست دوم

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید
رنگ ها List Insert YouTube video   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.

 

 
DMCA/Report Abuse (گزارش)  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
↑ بالا
Copyright © 2009-2021 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites

RTA