تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
خاطرات و داستان های ادبی

بحث و پیشنهاد پیرامون رمان ها | لیست معرفی کتاب ها در پست دوم

صفحه  صفحه 132 از 134:  « پیشین  1  ...  131  132  133  134  پسین »  
#1,311 | Posted: 25 Jul 2019 22:59 | Edited By: andishmand
صبح جوانی ما

نویسنده: ساتم الغ زاده

مترجم: شهاب الدین فرخ یار

مروری بر کتاب

قصه های تاجیکی

برای یک ایرانی 50 ساله یا مسن تر، خواندن صبح جوانی ما پیش از هر چیز یادآور ایام کودکی و نوجوانی خودش با دوست و آشنایی دیگر است که خاطراتش را با آن مرور می کند .

در ابتدای کار، بعضی کلمات ناآشنا می نماید و صذف افعال عجیب و غریب به نظرمی رسد . البته اگر همزبانی از اهالی فرارود آن را برایت می خواند ، شاید جز کلماتی اندک چیزی نمی فهمیدی .
اما اکنون که خود آن را می خوانی ، در نتیجه جاذبه های زبانی اش ، لهجه ات به سرعت به لهجه افغانی یا تاجیکی متمایل می شود .

این رمان علاوه بر جذابیت داستانی و برانگیختن حس خویشاوندی در سرگذشتی مصیبت باز و غم انگیز، تو را با نام ها ، افعال ، اصطلاحات ، ترکیبات و مفاهیمی رو به رو می کند که در عین غربت ، آشنا و مفهوم اند


بی تو اینجا همه در حبس ابد تبعیدند
سالها، هجری و شمسی، همه بی خورشیدند
     
#1,312 | Posted: 25 Jul 2019 23:02
عروسک

نویسنده: جوی فیلدینگ

مترجم: شادان مهران مقدم
مروری بر کتاب


داستان کتاب علاوه بر جذابیتِ توأم با دلهره ، دارای تمِ روانشناسانه است و باز هم همانند دیگر کتابهای جوی فیلدینگ ، زنان و فرزندان به عنوان آسیب پذیرترین گروه های جامعه ، دارای حضور پررنگی در داستان هستند.

بی تو اینجا همه در حبس ابد تبعیدند
سالها، هجری و شمسی، همه بی خورشیدند
     
#1,313 | Posted: 25 Jul 2019 23:03
خاطرات یک گیشا

نویسنده: آرتور گلدن

مترجم: مریم بیات
مروری بر کتاب

خاطرات یک گیشا داستان دو خواهر ژاپنی است که بعلت فقر به شخصی فروخته میشوند و داستان حول زندگی خواهر کوچکتر بنام سایوری است.اینکه او را از کوچکی تربیت میکنند که در آینده یک گیشا شود ، چیزی مثل ساقی یا مهماندار مردان که طی مراسمی خاص صورت میگیرد و نیاز به آموزش دارند.

همه وقایعی که سایوری در درازای رمان از سر میگذراند به خاطر علاقه ای است که از نوجوانی به کسی به نام «رییس» دارد.سایوری متوجه عشق و دلبستگی زیادش به رئیس میشود.ولی در ادامه، آنچه که از رییس مشاهده میکند بی تفاوتی اش در برابر توجهات سایوری است....

در رمان خاطرات یک گیشا دختر زیبا و کوچکی به نام «سایوری» از دهکده‌ای فقیر در ژاپن به شهر می‌آید و ناخواسته قدم در راه گیشا شدن می‌گذارد. در فرهنگ ژاپنی «گی» به معنی هنر و «شا» به معنی شخص است و گیشا یعنی «هنرمند». گیشاگری یک حرفه‌ هنری در میان ژاپنی هاست، چرا که به گیشا، چون هنرمندی می‌نگرند که با عرضه کردن هنر و ظرایفی که بدان آراسته است، روح اطرافیانش را تلطیف می‌کند. برای گیشا شدن تعلیمات خاصی لازم است و نیاز به آموزش طولانی دارد.

سایوری از نوجوانی به کسی به نام «رئیس» دلباخته می شود، اما برای سالیان درازی این عشق را از همگان مخفی می‌کند تا اینکه بعد از تبدیل شدن به یک گیشای معروف اتفاق عجیبی برای او می‌افتد و....

در آغاز این داستان، نیتا سایوری به توصیف رویاگونه خانه و محل زندگی‌شان می‌پردازد. خانه‌ای که او بر آن نام شنگولی را گذاشته است. در خلال توضیحات او خواننده متوجه سختی‌ها و دشواری‌های ویژه زندگی سایوری می‌شود. در حالی که وی تنها به جنبه‌های رویایی و گیرای آن دوره از زندگیش توجه دارد و آنسان که پیداست از سختی‌های آن غافل است. قطب منفی داستان، بیش از همه در منش «هاتسومومو» بازتاب یافته است. دشمنی کینه توزانه او در برابر سایوری حسی از انزجار را در خواننده ایجاد می‌کند و از همین نقطه بار دراماتیک داستان شکل می‌گیرد.

ولی موضوعی که در این کتاب نگریستنی است، زندگی گیشاهای ژاپنی است. زندگی گیشاهای ژاپنی برای کسانی که همواره شایعات و اخبار پراکنده‌ای از زندگی آنها دریافت کرده اند، کنجکاوی‌های فراوانی را برانگیخته است، چرا که آداب و رسوم حاکم بر زندگی شخصی و اجتماعی این کسان دچار گونه‌ای حالت نظامی‌وار است که به هیچگونه همانند شغلشان نیست. در ژاپن تا چند دهه قبل این عده را از هنرمندان به شمار می‌آوردند و پافشاری ویژه‌ای بر حضور آنان در مراسم گوناگون سنتی و ملی داشتند، ولی کم کم در دوره کنونی از منزلت این کسان به گونه چشمگیری کاسته شده و در رده اشخاص حاشیه‌ای و پایین اجتماع دسته بندی می‌شوند.


بی تو اینجا همه در حبس ابد تبعیدند
سالها، هجری و شمسی، همه بی خورشیدند
     
#1,314 | Posted: 25 Jul 2019 23:04
بر میگردیم گل نسرین بچینیم

نویسنده: ژان لافیت

مروری بر کتاب


تابستان سال 1942 است. فرانسه را نیروهای آلمان اشغال کرده اند. در جنگل (ونسن) نزدیک خیابانی که به دور دریاچه ای پیچیده ، مردی روی چمن نشسته است. در میان چمن کودکان بازی می کنند و به اطراف می دوند.

در سایه روشن درختان زن ها نشسته، کار دستی می بافند. کمی دورتر، در میان انبوه درختان بلند، دلدادگان به دامن سکوت و تنهایی پناه آورده اند. مردی که روی چمن نشسته اندامی کوچک، کله ای بسیار بزرگ و پیشانی گشاده و بلند دارد. موهایش سیاه است و تقریباً سی ساله به نظر می رسد...

بی تو اینجا همه در حبس ابد تبعیدند
سالها، هجری و شمسی، همه بی خورشیدند
     
#1,315 | Posted: 1 Aug 2019 13:15
این‌ کتاب‌ خاطرات‌ ندیمه‌ای‌ به‌ نام‌ افرد در دوران‌ حکومت‌ تئوکراتیک‌ جلید است‌. نویسنده‌ در این‌ کتاب‌ در پایان‌ قرن‌ بیستم‌ در آمریکا حکومتی‌ بنا می‌کند که‌ در آن‌ قدرت‌ در دست‌ گروهی‌ از نخبگان‌ جامعه‌ آن‌ روز قرار می‌گیرد. دولت‌ حاکم‌ ازدواج‌ دوم‌ را غیرقانونی‌ و زنا اعلام‌ می‌کند و زنان‌ بسیاری‌ دستگیر می‌شوند و به‌ بهانه‌ عدم‌ صلاحیت‌ اخلاقی‌ فرزندان‌ آن‌ها مصادره‌ و در اختیار زوج‌های‌ بی‌فرزند از طبقه‌ بالا که‌ مشتاق تداوم‌ نسل‌ خود هستند قرار می‌دهد.


andishmand
     
#1,316 | Posted: 3 Aug 2019 05:01
(چیزهای تیز)
چیزهای تیز داستان خبرنگاری به نام کامیل پریکر را روایت می‌کند که مدتی به دلیل خودآزاری در آسایشگاه روانی بستری بوده است. زمانی که کامیل دوباره سر کارش برمی‌گردد، مأموریتی را به عهده‌اش می‌گذارند که چندان هم ساده نیست. او باید به زادگاهش برود و رازهای هولناک پشت ‌پردۀ قتل دو دختر نوجوان را کشف کند. رویارویی کامیل با مادر و خواهر ناتنی‌اش و تلاشش برای کشف راز این جنایت، او را در موقعیت پیچیده‌ای قرار می‌دهد؛ درحالی‌که رازهای تاریک و پنهان خود کامیل هم لحظه‌ای او را رها نمی‌کنند... گیلیان فلین برای این اثر برندۀ چندین جایزه از سوی انجمن نویسندگان داستان‌های جنایی شده است. شبکۀ اچ‌بی‌او در سال 2018 با اقتباس از این کتاب سریالی هشت‌قسمتی با بازی ایمی آدامز و پاتریشیا کلارکسون تهیه کرد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. نشر چترنگ از همین نویسنده، رمان جاهای تاریک را نیز به چاپ رسانده است. چیزهای تیز را مهدی فیاضی‌کیا به فارسی برگردانده و انتشارات چترنگ آن را در 347 صفحه منتشر کرده است.


andishmand
     
#1,317 | Posted: 5 Aug 2019 21:19
سلام من زندگی کتایون رو فایل pdfمیخوام کسی میتونه برام بفرسته
     
#1,318 | Posted: 8 Aug 2019 03:22
پیش از «اژدهای سرخ »
پیش از «سکوت بره ها»
« هریس در ژرفای داستان لکتر کندوکاو می کند . . . ظهور هانیبال ، به ظن قوی بهتر رمان اوست»واشینگتن پست .توماس هریس به ما نشان می دهد چگونه هانیبال لکتر ترسناک ترین مرد دنیا می شود .. .در جبهه شرق همه اجزای شکل گیری هیولایی وجود دارد.این یتیم باهوش اهریمنانی دارد که در حافظه اش کمین کرده اند ، با تکه های گذشته هولناک او ، در وجودش حفره ایجاد می کند.اگر لکتر بتواند با اهریمنان قلب و ذهنش رویارو شود، می تواند خود آن ها زا بیاید . شکارشان کند و به گونه ای آرامش دست یابد .زنی زیبا و کم نظیر او را در قلب خود جای می دهد ، از هر سلاح و هر نیرنگی که در زیر فرمان خود دارد بهره می گیرد تا او را از تاریکی برهاند ، تا نیروهای وحشتناکی را که هانیبال لکتر با نخستین بار چشیدن خون رها ساخت ، متوقف کند.«هانیال بار دیگر ظهور کرده است ، به نرمی ... آدم شرور بر جسته خیالی رمان ما»
نیویورک تایمز


andishmand
     
#1,319 | Posted: 11 Aug 2019 04:17
کتاب جعبه پرنده، رمانی نوشته ی جاش ملرمن است که نخستین بار در سال 2014 به انتشار رسید. چیزی آن بیرون است، چیزی ترسناک که نباید دیده شود. اگر حتی چشمتان به آن بیفتد، به خشونتی دیوانه وار دچار خواهید شد. هیچکس نمی داند که آن چیز چیست و از کجا آمده است. پنج سال پس از شروع این اتفاقات، هنوز تعدادی بازمانده وجود دارند که مالوری و دو فرزندش نیز جزو آن ها هستند. او که در خانه ای متروکه در کنار رودخانه زندگی می کند، رویای فرار از این جهنم و رفتن به جایی امن را در سر دارد. حالا که پسر و دخترش چهار ساله هستند، وقت رفتن فرا رسیده، اما سفر پیش رو، وحشت انگیز خواهد بود: بیست مایل در رودخانه در یک قایق—با چشمانی بسته—در حالی که مالوری به جز هوش خود و گوش های تعلیم دیده ی فرزندانش، هیچ چیز دیگری برای اتکا ندارد. یک تصمیم اشتباه، همه ی آن ها را خواهد کشت. اما چیزی در تمام این مدت، به دنبال آن هاست...


andishmand
     
#1,320 | Posted: 14 Aug 2019 21:49
کاغذ زر

نویسنده: غلامحسین یوسفی

مروری بر کتاب

این مقاله توضیحات استاد غلامحسین یوسفی مصحح معروف بوستان و گلستان سعدی است که در مورد گلستان نوشته شده و برگرفته از کتاب یادداشت هایی در ادب و تاریخ ایشان است. نویسنده در این مقاله آن قسمت از سخنان سعدی را که صورت مثل پیدا کرده است از گلستان سعدی گردآوری نموده و به ترتیب الفبایی مرتب نموده است. این بحث خود می تواند نمودار نفوذ و کلام سعدی در افواه و افکار مردم فارسی خوان در ایران و افغانستان و آسیای صغیر و شبه قاره هندوستان باشد.

دکتر غلامحسین یوسفی دانشمندی بود بی تکلف و بی تکبر و مشوق واقعی علم و دوستدار معرفت و انسانیت. صفاتی که کمتر در یک شخص جمع می شود. مقام علمی او در میان ایرانشناسان و مراکز علمی و پژوهشی که به مسائل و مباحث غیرسیاسی ایران اهمیت می دهند کاملا شناخته است و به همین ملاحظه چند بار به دعوت دانشگاه های معتبر به آمریکا و اروپا سفر کرد و در مجامع و کنگره ها خطابه علمی خواند و در دانشگاه های معتبر درس گفت. مقالاتش چون "کاغذ زر" در مجله ها و نشریه های علمی جهانی درج شده است.

مقاله هایی که در چند زمینه برای دائره المعارف ایرانیکا نوشته است شاهد دیگری است بر بلندی مقام علمی او و اهمیتی که تحقیقات و نگارش های او برای یک نشریه جدی دارد. نخستین جلوه ادبی عمومی دکتر غلامحسین یوسفی به هنگام نشر مجله نامه فرهنگ در مشهد بود (1330-1332). آن مجله ماهانه بود و سبکی متین و اسلوبی تازه در نقد و بیان ادبی برای آن انتخاب شده بود که با آنچه پیش از آن در مشهد نشر شده بود متفاوت بود و همان گاه حکایت از آن داشت که با واردشدن دکتر غلامحسین یوسفی به صحنه دانشگاه آن شهر روش تدریس و تحقیق در آن خطه ترقی و تعالی خواهد یافت.

یوسفی به استادی دانشگاه آنجا رسید و آنچه حدس زده می شد عملی شد. یوسفی یکی از استادان والامقام آنجا بود که توانست دانشجویان برجسته و عاشق تحقیق و تتبع به جامعه فرهنگی ایران عرضه کند. او با همکاران دکتر احمدعلی رجایی و بخارایی، دکتر جمال رضایی، دکتر جلال متینی این کار گران را در آن شهر انجام دادند و تحقیقات و مطالعات ایرانی را از جنبه قدیمی آن که تحت تاثیر "انجمن ادبی" مشهد بود خارج ساختند و به پایه و معیار جهانی رسانیدند. تالیفات آن مرحوم خواندنی و ماندنی و همه عالی و اساسی و چون مشک بویاست. به آوردن نامشان اکتفا می شود.


فهرست


کاغذ زر
احمدبن حسن میمندی
از کیمیای سعادت
ابوسهل حمدوی
قابوس نامه
و...

بی تو اینجا همه در حبس ابد تبعیدند
سالها، هجری و شمسی، همه بی خورشیدند
     
صفحه  صفحه 132 از 134:  « پیشین  1  ...  131  132  133  134  پسین » 
خاطرات و داستان های ادبی انجمن لوتی / خاطرات و داستان های ادبی / بحث و پیشنهاد پیرامون رمان ها | لیست معرفی کتاب ها در پست دوم بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2019 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites